Musseri voor den Raad van Cassatie STAD EN LAND Zijn eigen verdediging Mr. Haga geeft dan Mussert ge durende een half uur de gelegen heid zijn standpunt zelf uiteen ie zetten. „Het verwijt dat men mij maakt' aldus Mussert „is dat ik te ver ben gegaan. Doch van verschil lende zijden, ook ln de UNO-ver- gadering, is de tendenz gebleken, dat de statenonderdeelen van hun souvereinlteit afstaan aan een sta tenbond. Ik heb getracht hulp :e vinden, waar ik het vinden kon Ik ben van meening, dat Ik een plicht had te vervullen. Wat be treft die hulpverleening voor het Oostfront welke lk heb bepleit, Ik zag de Sovjet Unie als een groot gevaar. De strijd tegen Rus land, tegen het communisme, was voor mij een heiligen oorlog. Dat Rusland niet deugde is on; trou wens tot 1910 in de kranten, ja zelfs van de kansel af, steeds weer herhaald, men heeft mij voort verweten aldus Mussert dat ik de oorlogsverklaring aan Japan een krankzinnige oorlogs verklaring heb genoemd. Ik voor zag de ellende. Ik had gehoopt, ciai Indlö bulten den oorlog had kunnen blijven. Hitler had ge zegd, dat hij Japan in toom kon houden, doch dat de beslissing bi) E. eland lag. Er waren ook N.5 B.-ers aldus Mussert die goede dingen hebben geda maar die wenscht men nog steeds niet te erkennen. N!et alleen ik was getroffen zoo besloot Mus sert door het feit, dat Neder land na vier-en-ecn-halve dag moest capituleeren. Dat blijkt uit de adres van het „Oude Leger van enkele weken geleden. De schijn dat lk tegen het Nederland- sche volk werkte ls tegen mij.( maar lk mocht niets zeggen, des tijds over de verhoudingen ln Berlijn en den Haag. Ik heb de angst voor de ondergang van Eu ropa en zijn beschaving. Ik heb mlschien fouten gemaakt. Mag men echter de fouten en laaghe den van de incorrecte leden van de N.S.B. op de geheele partij verhalen? Wij hebben moeten blijven staan om erger te voorko men. Ik was ln een positie die mij was opgedrongen cn heb trach Onregelmatigheden in bewaringskamp Sedert eenigen tijd bestond het vermoeden, oat een aan'ul reden van het kamppersoneel van het bewarings- en verblij li- kamp Benthienkazerne te Dor drecht, zich aan onregelmatighe den schuldig maakte. Nadat een voorbereidend on derzoek was ingesteld, werd Dinsdag bij verrassing het kamp door de P.O.D.-recherche alge- zet, waarop functionarissen van het directoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging hei kamppersoneel aan een verhoor onderwierp. Als gevolg van de algelegde verklaringen werden acht leden van de kampleiding in hun functie gestaakt. Drie van hen werden door den C.C.D. gearresteerd, weg. overtre ding van distributicvoorschrif- ten. terwijl de gemeentepolitie hen verdenkt van diefstal en verduistering. De opengevallen plaatsen kon den onmiddellijk bezet worden coor functionarissen, die waren meegekomen en die elders reeds t."-gelijke functies naar behoo- ren hadden vervuld. Oflicieele uitslag Belgische verkiezingen Het Belgische ministerie van binneniandsche zaken heeft om trent den Zondag j.l. gehouden verkiezingen voor de kamer de volgende officiëele cijfers ver strekt. Christelijke Volkspartij 1.0U6.293 stemmen, 42.6 pet. 92 zetels; Li beralen 211.143 stemmen. 8.9 pet. 16 zetels; Socialisten 743.733 stemmen 31.50 pet. 66 zetels; U D.B. 51.095 stemmen 2,2 pet. 1 zetel; Communisten 300.099 stem men 12,7 pet. 23 zetelsLib. Soc Cartel 37.844 stemmen 1.6 pet. 4 (onder wie 3 soc. en 1 liberaal) 'Afzonderlijken 12.426 stemmen Od> pet. geen zetel. DE MELDINGSPLICHT Voor controle op cle z.g. overbrug gingssteun wilden sommige ge meentebesturen weer een nol- dingsplicht Invoeren. De Stich ting van den Arbeid heeft zich m verband hiermede tot den Minis ter gewend om verschillende be zwaren hiertegen ln te brengen De Stichting heeft daarbij enke'.e auggestle's gedaan om tot een be vredigende oplossing te komen. ten te bereiken wat te bereiken was. Nu is voor mij het einde ge komen. Ik geloof niet ln een we reldvrede, tenminste niet op het oogenblik. Maak daarom de breuk niet grooter in ons volk," zoo be sloot Mussert zijn beloop. Hierna was het woord aan de ver dedigers. Bevestiging doodstraf gevraagd De advocaat-fiscaal, prof. mr. Langemeyer, noemde Mussert een typische hoogverrader, die onder wijl niet teruggedeinsd ia voor landverraad. Zelfoverschatting en hooge mo- reele lichtvaardigheid hebben hem tot zijn daden gebracht, die ove rigens zeker niet van een zekere mate van idealisme gespeend zijn geweest. Dit rechtvaardigt echter niet het hem onthouden van de hoogste straf. Na er tenslotte op gewezen te hebben, dat Mussert zich door gebrek aan inzicht een zware morcele schuld op den hals ge haald heeft, doordat hij ge tracht heeft niet uit innerlijke slechtheid, doch uit lust een rol te spelen en Nederland mede plichtig te maken, verzocht prof. Langemeyer verwerping van het cassatieberoep en be vestiging van de doodstraf. Ingezonden mededeeling Uitspraken Tribunaal Goes F. de Roo, landbouwer, Ka- pelle; Jozina J. de Maillene, 48 jaar, Borssele, belden ont zetting rechten, zyn op vryc voeten gesteld. W. J. de Groote, 76 jaar, mo lenaar, K!"'•tinge, verbeurdver klaring vu.i het vermogen tot f 8000, ontzetting rechten en opheffing huisarrest, J. Daman, 54 Jaar, koperbe werker, Middelburg, 1 jaar interneering, verbeurdverkla ring inboedel, voor zoover die aan oorlogsslachtoffers ln bruikleen gegeven en ontzet ting rechten. Goes DE AFZETRE GELING DER WIJNPEEN Besprekingen nog aan den gang Woensdag had in hotel Cen traal een bespreking plaats over de afzetregellng van de vynpeen met het bestuur der Provinciale Commislse der Vei- lingsvereeniging ln Zeeland, benevens vertegenwoordigers der veilingen en den heer Dries sen, hoofd van het bedrijfschap voor groente en fruit. De ver gadering stond onder leiding van den heer P. J. J. Dekker, voorzitter der Provinciale Com missie. Hij was den heer Driessen erkentelijk yoor zijn tegenwoor digheid, om de kwestie der wijn peen, waarover de gemoederen zoo in beweging zijn geraakt, eens met de Zeeuwen te be- :preken. De heer Driessen gaf een duf delijk overzicht van het verloop der zaken met de wijnpeen in ons land en waarom men dc maatregelen had getroffen, om te voorkomen, dat producten verloren zouden gaan en dat de steden steeds voldoende van dezen wintergroente zouden hebben. Spr. noemde de verwijten ge richt aan het adres van het be drijfschap onjuist. Men ITan van uit Zeeland niet altijd alle maat regelen die genomen -worden op de juiste wijze beoordeelen De feiten zijn als volgt: 1. Dat er tot op heden geen enkelen kans op export is geweest, ook niet naar Duitschland. 2. Dat de steden tot op heden vol zitten met winterpeen en da men ze beu is. 3. Met zit tot op heden met een overschot van millioe- nen kilogrammen. Alles wordt in het werk gesteld al het overtoHiga op te rui men. Lukt dit niet. dan zal dit voor vele kweekers een groote strop worden. Spreker heeft een regeling ontworpen en hij hoopt, dat de besprekingen gunstig zullen verloopen. Hij kan evenwel niets stellig bclooven. De slechte peen zal inmid dels als wintervoeder worden geveild. Deze peen wordt z.g geprikt, opdat de consument NEDERLANDSCIIE MISSIE NAAR JAPAN Het ls waarschijnlijk, dat begin Maart een Nederlandsche missie, onder commando van generaal- maioor Schilling uit Batavia naar Tokio zal vertrekken. De burger lijke en milita're leden moeten nog door den 1- ag benoemd wor den. n wijnpeen koopt, die voor de klok is gegaan voor veevoe der en die op deze wyze te veel zou betalen voor dit product. Spr. besloot dan ook de te lers aan te raden niet te veel winterpeen meer te telen. Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond Goes .o. hield in de Prins v. Oranje een propaganda-vergadering. die zóó druk bezocht was, dat de groote zaal geheel gevuld was. De voorzitter, de heer A. de Lange, wees er in zijn ope ningswoord op, dat vergade ringen als deze noodig zijn voor de ouders, maar vooral voorde nieuwe en de jonge leden. De beginselen van de Chr. vakbe weging zijn dezelfde gebleven, maar de sociale en economi sche situatie stelt ons voor nieuwe vragen. By invoering van de bedrijfsorganisatie krijgt de vakbeweging een ver antwoordelijke positie en daar voor is scholing noodig. De heer H. Oudelcerk, secr.- nenningm. van den Ned. Christ. Landarbeidersbond te Utrecht, schetste in een uitvoerige en boeiende rede de positie en het werk der Chr. Vakbeweging vóór en tijdens den oorlog en wees de leden met klem op hun taak in het heden. Y/ij willen ons niet in bijkomstigheden, sooals zuivering, enz. verlie zen, maar ons geheef geven aan den verantwoordelijken arbeid, die ons wacht. V/ij moeten den moed hebben de harde werke lijkheid onder het oog te zien on die aan te durven, daarbij ons in alles latende leiden door bet Woord van God. De uitstekend geslaagde avond werd aangevuld door zang, muziek en declamatie. Directeur gemeentewerken Door B. en W. zijn voorge dragen voor de benoeming van directeur voor gemeentewer ken de heeren Ir. C. de Hoogh ingenieur bij het Bouw- en Woningtoezicht te Den Haag on Ir. C. B. Roest, districts commissaris voor de Noodvoor ziening te Zierikzee. IFfissfniren VLISSINGEN KRIJGT EEN NIEUWE BURGEMEESTER Tot burgemeester van Vlisslngen ls benoemd mr. B. Kolf te Rot terdam. Mr. Kolf is thans werk zaam als referendaris bij het Ha venbedrijf van Rotterdam. Hij ls 13 Sept. 1902 te Rotterdam gebo ren, en is dus 43 jaar oud. In Rotterdam doorliep hij het gym nasium en promoveerde te Lei den. Mr. Kolf ls gehuwd en va der van 4 kinderen. Hij ls niet aangesloten bij een of andere ->ar- tij, hoewel hij voorstander it *'an de Ned. Volksbeweging. JEZUS IN HET CONCENTRATIE KAMP In de nieuwe kerk sprak Donder dagavond Mr. Florus Bakels over het onderwerp „Jezus ln het con centratiekamp". Ds. Visbeek open de de avond met het zingen van Psalm 683 en leidde hierna len spreker met een kort woord in Mr. Bakels schetste de tijd, d'e hij doorbracht in verschillende Nederlandsche en Dultsche kam pen. AI de onzekerheid, di hij hier doorleefde bracht hem tot Jezus, die op het laatst nog slechts zijn eenlg hou-ast was. Bij de uitgang vond ven collecte plaats ten bate van de Stichting 1940—1945. Dankbaarheid der Vlissingers Voor de verschillende Roode Kruis uitreikingen van den Iaat sten tijd zijn in de collectebus sen de volgende bedragen ge vonden: By de winkeliers voor zeep f 1300, en voor de Deensche bo ter £2100. De uitreiking van Jam en zeep tijdens het bezoek van Mr. Webster bracht plm. £2100 in de bussen. De Ruyter weer in volle glorie Het standbeeld van De Ruy ter, dat enkele jaren geleden van zijn twee kanonnen werd „beroofd", zal over eenige da gen weer in volle glorie prijken. Menigeen heeft gedacht dat de kanonnen, evenals de klokken, door de motten omgesmolten waren. Gelukkig kunnen wy echter mededeelen, dat het Vlissingsche gemeentebestuur de kanonnen heeft laten onder duiken. Bij de herdenking van de helden der Javazee zal Mi- chieltje weer ais van ouds tus- schen zijn „beschermers" staan ISddeSburg Oplichting? Een dame deed bij de politie aangifte van het volgende: Iemand, die zich uitgaf als vertegenwoordiger van de stoomwasscherij „De Lelie" te Bergen op Zoom, had zich bij haar gemeld om kleedingstuk- ken te laten uitstoomen. De dame, niet vermoedende, dat zij met een onguur individu had te doen, gaf een mantel en en kele dekens. Deze laatste wer den echter geweigerd, waarna de vertegenwoordiger zich ijlings verwijderde. De dame kreeg toen argwaan en vroeg informaties bij de ge noemde wasscherij. Deze wist niets van een vertegenwoordi ger af. Waarna de dame haar toe vlucht zocht bij de politie. Deze stelt een onderzoek In. Men zy gewaarschuwd! Zisid-Eeveland Gemeenteraad WOLFAARTSDIJK. Woens dagmiddag kwam de gemeen teraad bijeen. De voorzitter opende de vergadering met ge- 'oed. Afwezig was de heer L. van Overbeek met kennisge ving. Voor de commissie school verzuim werden, benoemd de heeren: F. v. d. Vlis, L. J. Heij- boer, C. d. Bruin, C. van Llere en A. van der Vliet. Verder werd de hondenbelasting ver hoogd: le klas van f 5 op 10, 2e klas van f 1 op f 2. Verder werd besloten om een nieuwe motorbrandspuit aan te koo- pen. Burgemeester S. A. v. Oeve- ren sloot hierna de vergade ring. 10-jarig bestaan WOLFAARTSDIJK. Onlangs herdacht de Geref. Mannenver, „Belgden en Beleven" haar 10- jarig bestaan. Zij telt thans 33 leden. Namens den kerkeraad voerde dhr C. de Bruin 't woord on namens de Jongelingsver. dhr. D. Moolenbroek. Voor de pauze behandelde dhr. A. J. Caan het onderwerp: Uit het Radioprogramma Van Zaterdag Hilversum I 1301 m.); t.4* Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.4$ Jo Vincent; 9.15 Lichte muziek; 10.10 Maria Legende; 10.30 Piano-znu- ziek (Schubert); 11.15 Opera mu ziek; 11.30 „Als de z.ele luistert".; 12.00 Gramm. muziek; 13.00 Voor onze Strijdkrachten; 13.45 „De Tooneelkijner"; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de Jeugd; '6.09 Fransche muziek; 17.00 Voor Boe ren en Tuinders; 18.30 Journalis tiek overzicht; 19.30 Cabaret Ca- dl-club; 20.05 Henri de Greeve pr. 20.35 Russische Muziek; 21.15 Hoor spel; 22.00 Nieuws; 22.15 „De Bar bier van Sevilla"; 22.35 Avondge bed; 23.00 Vroolijke gramm.platan 24.00 Sluiting. Hilversum U (415 m.J 9.00 Grleg; 9.45 Mozart; 10.00 Mor genwijding; 10.50 Lichte muziek; 13,00 Nieuws; Nina Dolce; 14.00 De Amsterdamsche Haven; 14.16 Kwartet; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Ned. Kamerkoor; 15.30 StrljK orkest; 16.00 Malelsch; 16.15 „Men vraagt.... en wij draaien"; 16.45 Sport; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Ci ty-halfuurtje; 18.15 Accordeon or kest; 18.30 „De Adat"; 19.00 Fluit en clavercimbel; 19.30 Ds. Arts; 20.30 Hoorspel; 21.45 Het gesprek van de week; 22.00 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; Dans muziek; 23.35 Lichte muziek. „Het bouwen ln het heden met 't oog op de toekomst gericht". Na de pauze gaf dhr. A. v. d. Heide een inleiding over: „Rondom ons geestelyk schat- boek". Ante-ongeluk LEWEDORP. Tengevol ge van een lekke band vloog de auto van den heer F. van de Kamer van Koophandel te Mid delburg twee keer over den kop. De heer F. kwam er met een gekneusd sleutelbeen ver der heelhuids af. NISSE Onze vroegere dorpsge noot L. van der Hiele, die eerste Ambtenaar la te Kruinlngen, ls met l Maart benoemd als Qem.- Secr. te Veere. üfaïeBïeren Ongeval met doodeiyken afloop SOUBURG. Op den Nfeuwen Vlissiagschen weg onder de ge meente Souburg is een ernstig ongeluk gebeurd. Een inwoner van Rltthem, dhr. Allaart, die liftende uit Middelburg kwam, wilde op Souburg den auto verlaten. Toen de auto niet "topte, is hij al rijdende van den wagen gesprongen en zoo danig komen te vallen, dat hy met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht, waar hy des nachts isoverleden. Het slacht offer Is gehuwd en laat een vrouw en kind achter. Benoeming Burgemeester CBSTKAPELLE. Bij Kon. Besl. van 14 Febr. 1946, No. 22, is met ingang van 20 Febr. d.a.v. benoemd tot burgemees ter der gemeentè Oostlcapelle de heer F. G. Sprenger, com mies ter secretarie der gemeen te Driebergen-Rijsenburg (U.). Frederik Gerard Sprenger stamt uit een bekend Zeeuwsch geslacht en werd op 11 Aug. 1914 te Middelburg geboren. Nadat hij de H.B.S. had door loopen, ontving hij zijn oplei ding in de gemeente-admini stratie als ambtenaar ter se cretarie in de gemeente Kethel en Spaland. Het diploma ge meente administratie werd door hem behaald. Thans is hy werkzaam als commies ter secretarie, tevens ambtenaar van den burgeriy- ken stand in de gemeente Drie bergen-Rijsenburg, alwaar hy woonachtig Is. De heer Sprenger is gehuwd en heeft twee kinderen. Hy ls Ned. Herv. en behoort tot geen politieke party. Sedert 1 April 1936 is de ge meente Oostkapelle door de Kroon aangewezen als gemeen te, waar de bediening van bur gemeester en secretaris door óén persoon wordt bekleed. Hierin is thans geen veran dering gekomen, zoodat de heer Sprenger, naast het burgemees tersambt, tevens het ambt van secretaris dier gemeene zal uit oefenen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4