VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND OPENHARTIGHEID EN MOREELE CONTROLE De „Merdeka" levert commentaar DE „VLISMAR" HERSTELT ZICH HET WEER Vrijdag 22 Februari 1946 NUMMER 396 8e JAARGANG Al*. Leiding: B. G. Kloosterziel en 8. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 De voorzitter van de „United Nations Organisation", de Bel gische minister Spaak, heeft tegenover journalisten zijn meening gezegd over de ver gadering der U. N. O., door hem in Londen geleid. Hij uit te zich zeer optimistisch, en verheugde zich over dit ver trekpunt zooals hij het noemde, Natuurlijk kunnen, zei hij, niet opeens alle politieke en sociale kwesties geregeld wor den. Maar het organisme is geschapen, en het function- neert. En wat zijn dan de bijzonde re winsten, die werden ge maakt Wij zien het, in de lijn van Spaaks gedachten, aldus: Internationale openhartigheid. Het oude systeem der diplo matie, die voornamelijk achter de schermen werkte, en steeds een bedryf was, dat met arg waan moest worden beschouwd heeft plaats gemaakt voor een soms wel wat crue, doch ge zonde openhartigheid. Men zegt elkaar in de de vergadering van de U. N. O. en van haar voornaamste onderdeel, den Veiligheidsraad, vierkant de waarheid, zoodat de vonken er vaak afvliegen. Maar het ge schiedt haast argeloos, kinder lik, sla er op, jongens, zou je soms geneigd zijn te zeggen. En aan het eind van de debat ten rammelt er niemand met zijn sabel, en ook loopt er nie mand kwaad weg. Meestal vindt men een com promis- voorstel, en ook als de vraag openblijft die werd gesteld, is er toch een zekere bereidheid om aan de tegen gestelde verlangens tegemoet te komen. Zoo in Perzië, In Griekenland in Indonesië, in den Levant. Wat Rusland wil, en wat En geland wil, ditmaal de twee groote tegenstanders in het debat, kan heel wel worden be reikt door een ontwikkeling, die ter vergadering reeds werd voorbereid. Een der kleinere geïnteres seerden zeide: Wij zijn maar pionnen in het schaakspel der grooten. Dat is toch niet hee- lemaal waar. Al deze kleinen zullen er ten slotte beter by worden, bij deze internationa le belangstelling, dat zult ge zien! En dat waarom? Internationale moreele controle De nieuw geïntroduceerde waarde in het volkerenleven is deze: men bekommert zich voortaan wel heel speciaal om wat de gezamenlijke volken over ieders gedrag zullen den ken! Gezamenlijk heeft men de twee brute vijanden van de wereld klein gekregen, en hun verderflijke invloed is voorgoed geëlimineerd, naar we mogen hopen. Maar nu blijven de 51 verbonden mogendheden samen als een soort internationale broederschap, die samen belij den: wij willen niet zijn als Duitschland en Japan, die ten koste van allen zelf groot wil den worden, en daarvoor de meest immoreele middelen ge bruikten. Wij willen elkander respecteeren, en eerlijk en open tegenover elkaar zijn. En zoo ging dan het scheep je der U. N. O. in zee. De bemanning heeft wel eens kif met elkaar. Maar niemand wil door de algemeene verach ting getroffen worden. Ieder Nederlanasch Indiè De verjonging van het K.N.I.L. IN de „Merdeka" van gisteren wordt commentaar geleverd op de Nederlandsche voorstellen. Het blad heeft bezwaar legen een overgansperiode, die, zoo zegt het blad, de kwaadwillende Nederlanders in staat zou stellen posities te veroveren, waaruit zü slechts met bloedverlies en groote opofferingen verwijderd zouden kunnen worden. Het blad vraagt zich af hoe de toestand zou zyn als diegenen, die op het oogenblik de teugels der regeering in Nederland in handen hebben, weg zullen zijn en zegt dan: wij willen niet afhankelijk zyn van den politieleen toestand in Nederland, noch van het verloop der fneeningen van die Nederlanders, die hier de belangrijkste posities zullen bezetten. Verder protesteert de Merde ka tegen een vorm van een ge- meenebest, die uit deelen be staat met een verschillende graad van zelfbestuur, zooals in de voorstellen is aangegeven, „dit beteekent, dat de Neder landers de Indonesische eenheid niet erkennen" schrijft het blad dat besluit: „wij vertrouwen de Nederlandsche voorstellen niet er kan geen sprake zijn van een overgangsperiode." Jonge officieren Het gereorganiseerde Neder- landsch-Indische leger zal een verjongd officierencorps hebben De commandant van het K.N.l. L. heeft een circulaire doen ver schijnen, waarin hij de richt lenen aangeeft volgens weike ien onderen officieren geleide lijk ontslag verleend zal wor den, daar de gemiddelde leeftijd der troepenofficieren te hoog was. De^e maatregel is des te meer noodzakelijk, daar tenge volge van den oorlog en door ne,. feit dat vele militairen i krijgsgevangenschap waren, n eer dan vier jaren, geen oni siagen wegens het bereiken der leeftijdsei ens meer verleend waren. Alle officieren, die door dezen maatregel getroffen worden, in de gelegenheid worden gesteld eervol ontslag a; vrager uit den militairen dienst tegen 30 April. De legercom mandant is van plan voor U stellen, dat de regeering de of ficieren, die op het punt sion den promotie te maken, vooi hun ontslag te bevorderen. Daar naast overweegt men maatrege len, die zullen voorkomen, dal er voor de betrokkenen finao- cieel nadeel uit het ontslag voortvloeit. Sir Archibald Clark Kerr naar Batavia Gistermorgen is sir Archibald Clark Kerr voor een korte inspec tie van den plaatselijken toestand naar Soerabaja gevlogen. Hij zal de 1ste Britsch-Indische divisie inspecteeren en daarna weer naar Batavia terugkeeren.Sir Archi- Clark Kerr heeft met dr. van Mook in diens paleis gedineerd. De Britsche bezetting De Indonesiërs zullen vermoede lijk weerstand bieden aan de po gingen van de Britsche strijd krachten om meer gebieden te be zetten. Gisteren werd in officiee- le Indonesische kringen gezegd, dat dit niet wordt aangekondigd als een officieel besluit van over heidswege, doch „dat dit de na tuurlijke reactie van de plaatse lijke bevolking op de Britsche agressie is". De Indonesiërs zijn geneigd om het thans door de Britten bezette gebied als niet meer voor uit breiding vatbaar te beschouwen. Doch deze opvatting deelt men in Britsche kringen niet. Indonesiërs wenschen onderzoek door de U.N.O. De leden van het Indonesi sche Werkcomité hebben in een gisteren te Batavia ge houden vergadering den wensch te kennen gegeven, dat door de U.N.O. een on derzoek wordt ingesteld naar den toestand in Nederl.-In- dië. De houding van dit lichaam is wellicht een veel zeggende aanwijzing voor de reactie van het Centrale Nationale Comité dat min of meer de functie van volks vertegenwoordiging vervult. Banka onder controle Uit officieele bron wordt verno men, dat de Nederlanders alle sleutelposities op het eiland Ban ka onder controle hebben. Prins Bernhard op Buckingham Palace Z.K.H. Prins Bernhard zal eden door Koning George van Engeland in audiëntie ontvangen worden in het Buc kingham Palace en aldaar de lunch gebruiken. De Koning zal Prins Bernhard dien dag de versierselen uitreiken van het Knight Grand Cross of the Order of the British Em pire. Muiterij onder lnheemsche troepen Gisteravond is te Batavia het vol gende officieele communiqué uit gegeven: Onder inheemsche sol daten van het Nederlandsch-In- dische leger te Menado, is mui terij uitgebroken. Als redenen voor de muiterij worden opgege ven de verschillen, die gemaakt zouden worden bij de bezoldiging en de voeding. Het geheele mi litaire en burgerlijke gezag is door de aanvoerders der muiters overgenomen. Alle Nederlandsche mannen en vrouwen zijn gearre steerd en de aanvoerders hebben verklaard, dat zij goed verzorgd worden. Reeds is te Menado eer. missie aangekomen bestaan de uit subalterne Britsche en Ne derlandsche officieren, die een jn derzoelc zullen instellen en zullen trachten den toestand op te hel deren. Er zijn geen. berichten ovei onordelijk gedrag, plundering of moordaanslagen. Een nasleep van Dolle Dinsdag AXEL. In verband met een bij de Justitie binnen gekomen klacht van den heer C. B. An- theunis te Axel en naar aan leiding van de geruchten, wel ke sinds eenigen tijd de ronde doen in Zeeuwsch Vlaanderen, heft de justitie een - diepgaand onderzoek geopend naar de verdwijning van Mej. Maria Antheunis en Dina van Es. Beide meisjes waren op Dolle Dinsdag aangehouden door de O. D. en sindsdien onvindbaar. Volgens de geruchten zou den zij terechtgesteld of in elk geval gedood zijn. Deze geruch ten hebben thans bzvestiging gevonden. Woensdag j.l. zijn onder leiding van en in tegen woordigheid van den rechter commissaris van Middelburg opgravingen verricht in Sint Jansteen bij Hulst, waarbij het stoffelijk overschot naar alle waarschijnlijkheid van mej. van Es werd aangetroffen. Het onderzoek, dat nog niet beëindigd is, wordt met kracht voortgezet. De Amerikaansche vlootcommls- sle, belast met de atoomexperi menten heeft besloten bij de ko mende proefnemingen op de Marshall-eilanden dieren op de oorlogsschepen te gebruiken om de uitwerking van de bom op le vende wezens te bestudeeren. Nog dit jaar 6.000 ton tankruimte wil tegenover dat wereldforum zuiver blijven staan. Geen voor deel ten koste van 't recht. En het wereldgeweten klopt aan. als er iemand in dit opzicht dreigt te struikelen. Het wereldscheepje is uitge varen, naar open zee. Stuur man is de eerlijke wil om het .men te .vinden. En kapitein is, wat heel de menschheid als recht en waarheid beschouwt. Wij wenschen het een goede •eis! Red. De Vlissingsche olieraffina derij heeft in de afgeloopen jaren een zware tol betaald, mar de beschieting van No vember 1945 zette de kroon wel op het verwoestingswerk. Inmiddels kwam ook het wa ter door de stukgebombardeer- de sluizen binnen stroomen en daar de toch al lichte dijk, die om de terreinen licht door een bomtrachter onderbroken was, kon het water ook van onder zijn vernietigend werk begin nen. Het is moeilijk een beeld te ;even van de verwoestingen en door de vliegtuigen èn door het water verricht. Wanneer men als leek eens langs al deze verwoestingen loopt, lijkt het wel het beste de heele zaak te sloopen en al les nieuw op te bouwen. Gelukkig is het echter niet zóó erg. Nu het water verdwe nen is en de terreinen reeds gedeeltelijk schoon gemaakt zyn, blijkt wel dat er nog heel wat gerepareerd kan worden. Van de 50.000 ton tankruim te, die op het fabrieksterrein stond, is er plm. 20.000 ton to taal verwoest. Evenals de 50000 ton opslagruimte achter de buitenhaven, hiervan kan ook plm. 30.000 ton gerepareerd worden in dit jaar. Mits, en daar komt het, als er arbeiders zijn en de materiaalaflevering wat vlotter geschiedt. Hier hangt haast het heele herstel op. Immers, de weinige arbeiders, die er thans zijn, kunnen onmogelijk in deze ver woesting een normalen gang van zaken vestigen. Het arbeiderstekort ligt weer aan de woningruimte. Zoolang er gen betere woningtoestan den geschapen worden zal dit voor alle werkgevers in Vlis- singen een probleem blijven. We denken o.a. aan „De Schelde", die ook nog plm. 1000 arbeiders tekort komt. Toch, de directie van de Vlis- mar zit niet stil en ze heeft goede hoop nog dit jaar 60.000 ton opslagruimte hersteld te krijgen. Eveneens zullen er pogingen gedaan worden om het tank schip, dat in de buitenhaven onder water ligt, te lichten. Het zal echter lang geen kin derachtig karweitje zijn om dit 8000 ton metende tankschip boven water te krijgen en weer te herstellen. Wanneer dit echter aan het eind van dit jaar allemaal in orde is, heeft de Vlismar weer een behoorlijke capaciteit be reikt en kunnen de gegadigden weer voorzien worden van ver schillende artikelen, zooals: benzine, petroleum, teer, ver schillende praeparaten en niet te vergeten asfalt, dat ook heel belangrijk is voor den opbouw. Maar er komt nog iets kij ken eer het zoover is. Vroeger kwamen de tankers met hun plm. 12.000 ton ruwe olie tot voor de steigers van de Vlismar en werdén leegge pompt. Nu zijn echter de ha vens verzand en bovendien lig gen er in de buitenhaven nog bij den ingang de schepen door de Duitschers tot zinken ge bracht om dienst te doen als versperring. Naast andere betrokkenen zit ook de Vlismar met deze kwestie en niet eerder kunnen de schepen de havens weer bin nen of de obstakels moeten ge licht worden en de havens uit gebaggerd. De bedoeling is dat er in de buitenhaven tusschen de wrak ken een geul gebaggerd wordt waardoor het met voorzichtig manoeuvreeren mogelijk is de haven binnen te komen. Dit geldt natuurlyk voor de groote schepen. Zoo zijn er voor de Vlismar nog tal van moeilijkheden weg gelegd, maar ze zijn er om Weer boter Met ingang van 3 Maart zal voor- loopig tot nader aankondiging be halve aan kinderen van 0 t. en m 4 jaar ook aan oudere personen wederom boter worden verstrekt. De eerste groep behoudt haar nor male rantsoen van 250 gram per 14 dagen, de overigen krijgen in dezelfde periode de 125 gram toe gewezen. Eveneens van 3 Maart at zuilen veehouders-m eik-leveranciers op hun bonnen van margarine boter ontvangen. Op bonnen van vet krijgen veeliouders-melkleveran- ciers uitsluitend vet. Penicilline aangekomen Een billioen eenheden penicilline, door het Amerikaansche Roodo Kruis geschonken aan het Neder landsche Roode Kruis zijn per vliegtuig op Schiphol aangeko men. De penicilline werd een maand geleden door vertegenwoordigers van het Amerikaansche Roode Kruis in Holland aangevraagd, voor het geval, dat besmettelijke ziekten zouden uitbreken. De penicilline zal via het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht verdeeld worden over 14 depots hier te lande. overwonnen te worden. Zooals we reeds gezegd heb ben, hangt het voornamelijk af van het aantal arbeiders, hoe het tempo van den opbouw van dit bedrijf zal zijn. Voor de arbeiders is het ech ter ook niet gemakkelyk, want de benoodigde werkkleeding is heel moeilijk te verkrijgen. Laarzen zijn hier haast on misbaar, maar toch moet het werk gedaan worden met de weinige paren die aanwezig zijn. Voor Vlissingen en haast heel Nederland is het echter van groot belang dat dit be drijf weer in werking zal ko men, want het kan vele kost bare materialen verschaffen voor den opbouw van ons va derland, een opbouw, die in een zoo snel mogelijk tempo moet geschieden. Toenemende wind. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord, toenemende bewolking, nu en dan regen. Aanvankelijk nat met sneeuw of hagel, tamelijk koud. Zon onder: 18.0S; op: 7.40. Maan op: 00.08; onder 10.17. Laatste kwartier: 24 Februari.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1