STAD EN LAND Goes Ghristeljjke Landarbeider» Dinsdagmiddag hielden de afdeel ingen van de Chr. Land- arbeidersbond In Zeeland, een prov. vergadering in het Schut- terhof te Goes onder leiding van den heer Vingerling, wel ke door 43 afdeel in gen bezocht was. Na de gebruikelijke opening sprak de BondssecretarLa, de heer Oudekerk uit Utrecht ovei <ie taak en de huidige ontwik keling van het organisatiewed Spreker uitte zijn dankbaar heid dat deze vergadering weer in wijheid gehouden kon wor den. Dat het onze taak is, de ar beiders, die het spoor nog bijs ter zy'n, terug te brengen tot den Bijbel, die ook voor het so ciale en economische leven de etnig betrouwbare gids is. Dat hierin goede vorderingen wor den gemaakt, blijkt uit het feit dat de Ned. Chr. Landarbeiders Bond thans reeds boven het le dental van 1941 ia. Maar dat het ook onzen plicht als arbeiders is, ons trouw en ,eerlijk aan de collectieve con tracten te houden, want dat het stellen van loonelschen, die hierboven uigaan, een misken nen is van de bedrijfsgemeen- echap, waartoe ook wij behoo- ren, en een terugvallen in de oude dwaling dat arbeid slechts koopwaar zou zijn- We moeten ons onze verant woordelijkheid bewust zijn, ook in de nieuwe organisatievor men van de Stichting van den Landbouw, en onze opvoedkun dige taak nauwgezet vervullen, opdat we kerels kweeken, die hun plaats met eere Innemen. Terwijl we van de regeering vragen, dat zij bij het bepalen van loonen en prijzen, er reke ning mede houdt, dat boeren en arbeiders niet langer willen zitten in het hoekje waar de slagen vallen. Hierop volgde een breedvoe rige bespreking over de nood zakelijkheid van gelijkstelling van onze loonen met andere geschoolde arbeiders, de te werkstelling van geïnterneer den. het tekort aan kleeding en schoeisel en de minderwaardi ge wijze, waarop de landarbei ders bij het verstrekken hier van behandeld zijn, en veie an dere zaken Na de beantwoording door den heer Oudekerk, sprak de heer Vingerling nog een slot woord, waarbij hij aanspoorde het gehoorde ln practijk te bren gen. En ook nog alle ongeor ganiseerde arbeiders op hun christelijke roeping te wijzen, om mede te werken, dat op ons terrein en in ons geheele volks leven de Evangelische normen zooveel mogelijk gehandhaafd worden. Daarna werd deze zeer ge slaagde vergadering door den heer Oudekerk met dank aan God gesloten. JEZUS IN HET CONCENTRA TIEKAMP Mr. F. B. Bakels sprak giste renavond over dit onderwerp in de Groote Kerk. Spreker memo reerde eerst de jaren voor den oorlog toen hij den Bijbel slecht kende en God voor hem een vaag begrip was. In 1942 werd spreker gearresteerd en in het Oranjehotel vond hij zijn kracht in het Geloof. Spreker haalde verschillende treffende voor beelden aan uit de kampen Amersfoort, Katzweiler en Da chau. waar hij vertoefde, die de duidelijke bewijzen vormden, hoe dicht Christus stond bij hen, die vervolgd werden. Spre ker kwam tot de conclussie, dat rij, die door het leed zwaar ge troffen werden vaak meer tot barmhartigheid waren geneigd, dan degene, die niets ondervon den hebben en die vaak nog strenger oordeelen. Deze getui genis van den Heer Bakels van de verschrikkelijke tragedies in de concentratiekampen, die bij velen van zijn lotgenooten ster ke godsdienstige ontwikkeling ten gevolge heeft gehad, heeft ongetwijfeld een diepe indruk gemaakt op alle aanwezigen en heeft de achtergrond van de ge beurtenissen der laatste Jaren op karakteristieke wijze belicht. Lezing Pater Keller j De bekende Jezuiet Pater Kei ler hield Maandagavond voor de PJC.G. in het Schuttershof een lezing over Java. De spreker liet aan de hand van lichtbeelden zien, wat er op Java tijdens het Nederlandsch bewind tot stand werd gebracht. Hij besprak de gesteldheid van het eiland, de cultures, de be volking en ook het belangrijke missiewerk. De belangstelling voor deze Interessante lezing was dan ook groot. Het militaire dans- en show orkest „Prinses Irene" uit Ber gen op Zoom, gaf Woensdag avond een groot bal ln 't Schut tershof, ten bate van de uitzen ding van Nederlandsche kinde ren naar Engeland. Dit feest mag uitstekend ge slaagd worden genoemd. Het aantal paren dat zich op de planken bewoog was groot en de stemming zat er goed in. De avond heeft ruim f 76 op gebracht. üiddelburg Boteruitreiking Woensdag 1.1. had in de Bo- gardzaal de laatste boteruitrei king plaats, geschonken door 't Deensche Roode Kruis. Een hartelijk woord van dank past aan de dames en heren van de afd. transportcolonne, die onder leiding van Mr. J. Pilaar, deze distributie zoo keu rig en vlot hebben doen ver- loopen. Do vrijwillige collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft f 2536.70 opgebracht. Alhier werd door zekere J. B. aangifte gedaan van ontvreem ding van zfln rijwiel, dat hij 'n oogenblik onbeheerd had laten staan. De politie stelt een onderzoek in. Dit ls het derde rijwiel al dat binnen 14 dagen hier ter stede ontvreemd ls. Vlissingen Sportclub naar Engeland? De sportdelegatie bestaande uit de heeren A. W. Levering. S. W. Mijnheer en J. de Visser is uit Engeland terruggekeerd. De ontvangst in Engeland was reusachtig. Ze zijn de gasten ge weest van de Rocary-club Scarborough. Het eerste con tact tusschen Nederland en En geland is dus gelegd, en bedrie gen we ons niet dan zal dezen zomer een meer persoonlijken band gelegd1 worden. Behoudens de moeilijkheden mei reiskos ten, die enorm hoog zijn heeft Bromley een Vlissingsch voet balteam uitgenoodigd. een week end door te brengen in hun plaats en 18 Mei een wedstrijd te spelen. Bij het bezoek aan Rugby bleek dat deze er bijzon der veel voor voelde om eind Augustus een groep sportmen- schen te ontvangen. Omtrent het aantal is niets definitief be kend en het zal afhangen van de reismogelijkheden. Ook Scarborough bleef niet achter en wilde eveneens een groep sportmenschen ontvan gen. terwijl ze ook een groèp leerlingen van enkele Vlissing- sche scholen uitgenoodigd heb ben, die op kosten van de High- school de laatste week van Augustus in Scarborough door mogen brengen. Voor Vlissin- gen is het erg jammer dat zij zelf deze vriendelijke gasthee- ren niet kunnen uitnoodigen. Bij gebrek aan voldoende veld- acomandatie kan dit niet voor 1947 gebeuren. Het eerste con tact is echter gelegd en wat ver der volgt ls een kwestie van tijd en moeilijkheden uit den weg te ruimen, want deze zijn in sommige gevallen nog al groot. Zuid-Eeveland Ongeluk BORSSELE. Een schoolmeis je A. B. sloeg .terwyl zij met een vriendinnetje aan het spe len was, met haar hand door een ruit, met zoodanig gevolg, dat pezen in haar pols werden geschonden. De spoedig ont boden geneesheer deed haar voor verdere behandeling naar het ziekenhuis brengen. Gemeente-avond KAPELLE. Maandagavond werd in het gebouw Obadja een gemeente-avond gehouden. Dj>. Drost sprak eerst een Inlei dend woord over „Onzen Kerk gang". Hij wees er op, dat alle vernieuwing in den eeredienst nog geen nieuwigheid Is, maar herstel. Hij besprak daarna de onderdeelen van den dienst. Daarna kon men vragen stel len, waarvan op veelvuldige wijze gebruik werd gemaakt. Verder kwam ook ter spra ke de gezinshulp, vanwege het bedanken van mej. Groenleer. Voorgesteld werd om ool< meer avonddiensten te houden. Het was een mooie avond. Men zal trachten dergelijke avonden meer te houden, waar allerlei gemeentebelangen be sproken kunnen worden. Ds. Dr t sloot dezen avond met dankgebed. Jaarvergadering en uitvoering Vrijdag en Zaterdag gaf dc C. J. V. Obadja in haar gebouw een jaarvergadering en uitvoe ring. Ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan was Vrijdags de bondssecretaris van het N.J.V., de heer J. C: Gordeau gekomen. De voorzitter, de heer L. Oele, opende deze avonden. Na het jaarverslag van den secre taris en enkele voordrachten volgde de opvoering van het tooneelstuk „Ronkende Moto ren", wat zeer goed gespeeld werd door alle medewerkenden en na afloop van leder bedrijf gaf het publiek dit te kennen door een daverend applaus. Daarna volgde een toespraak van den heer Gordeau, die ook deze vergadering eindigde met dankgebed. Als eere-leden werden be noemd: J. G. Tholenaar, L. C. Oele en M. J. van der Weyde. Des Zaterdags eindigde Ds. Drost met dankgebed. Buurtfeest Vrijdagavond hield de buurt- groep „Maelstede" een feest avond in Hotel „De Zwaan". De voorzitter, de heer A. WIs- lngei. Mtdedeellng Nederlandsche arbeiders geven het voorbeeld Nu de Nederlandsche Indus trie zelf weer een groot aan deel gaat leveren in onze voed selvoorziening, is het een ver heugend feit, dat één van onze grootste levensmiddelenbedrij- ven, de bekende Honig's Fa brieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, alle hens aan dek heeft geroepen om toppresta ties te leveren. Met verdubbelde energie werken Honig's arbeiders aan de eervolle taak, om elke Ne derlandsche huisvrouw in dc gelegenheid te stellen Honig's artikelen te verkrijgen en mocht er soms eens iets haperen dan komt dat, omdat de vraag naar Honig's artikelen zoo overweldigend groot ls. se Nyssen hield een korte toe spraak. Het was een gezellige avond. Jaarvergadering NTSSE. Op 18 Febr. werd dc jaarvergadering van de Oran jevereniging gehouden. Aan wezig waren 33 leden. De voor zitter, de heer M. Jansen, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. ,De heer De Geer deed verslag van het afgeloopen jaar, het welk goedgekeurd werd. ,De penningmeester bracht ver slag uit. Er is een batig saldo van f570.81. De heeren J. Vermue en J Jansen traden af. Bij stemming werden de heeren J. Vermue en J. Verburg gekozen. De heer Joh. Jansen stelde zich niet meer verkiesbaar. Besloten werd om op 4 Mei een bevrijdingsfeest te orga- nlseeren. De voorzitter sloot daarna de vergadering. Jaarvergadering' DRIEWEGEN. Maandagavond hield de afd. Driewegen-Ove- zande van de Verceniging van ZlekenhuLsverpleging Zuid- en Noord Beveland haar 10e Jaar vergadering. De voorzitter de heer Joh Nijsse, sprak een openings woord, waarin hij het voor naamste uit de afgeloopen 10 jaar releveerde. De secretaris de heer A. Ver burg bracht een jaarverslag uit en memoreerde eveneens dc vereenlgings geschiedenis van de afgeloopen 10 Jaar. De bode, W. L. Goetheer bracht verslag uit van de alge- meene vergadering te Goes. Besloten werd het bestuui met 2 leden uit te breiden. Ten slotte voerde de heer A de Lange uit Goes, secr.-i>enn van de vereeniging het woord Hij gaf een overzicht ovei de oprichting, de ontwikkeling en het werk van de vereeni ging, waarna hij de 1 Jan. J.I. in werking getreden sanatori um-verzekering toelichtte. Hierop volgden nog eenigc besprekingen. Walcheren 40-jarig ambtsjubileum van Ds. VV. Reus WESTKAPELLE. Maandag avond te 7.30 uur stond de grij- Uii net Radioprogramma Van Vrijdag Hllversumrl 7.00 uur Nieuws: 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.45 Orgelspel; 10.10 Voor dracht; 11.00 Beethovenprogram- 11.45 Krijgsgevangenen; 12.30 Hoe Nederland den vrede wint; 13.00 Nieuws; 14.00 Coos van Over beek; plano; 14.30 Muzikaal sprookje; 15.15 Voor de vrouw; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Jonge ren in actie; 18.50 's Avonds nis ik slapen ga; 19.00 Nieuws; 19.30 Ned. strijdkrachten; 20.00 Nieuws 20.05 Radio Phylharmonlsch or kest; 21.00 Op de brug; 22.00 Nieuws; 22.20 Slagwoorden van onzen tijd; 22.35 Avondgebed; 24.00 Sluiting. lversumü; 7.00 Nieuws 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huls houding; 9.45 Liederen van Franz Schubert; 10.00 Morgenwijding; 11.15 Voor de Vrouw; 12.00 Orgel concert; 13 00 Nieuws: 14.00 Kook kunst; 16.00 Muzikaal babbeltje; 1G.30 De school ls uit; 17.45 Het Rijk Overzee; 19.15 Bultenlandsch weekoverzicht; 19.30 Ned. Hcrv. Kerk; 20.00 Nieuws; 20.30 De ziek ten van de maatschappij en hun genezing; 21.00 Op de brug; 21.30 Men vraagt, wij draaien; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 24.00 Sluiting. ze predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds. W. Reus, in de stampvolle noodkerk van West- kapelle In de met bloemen ver sierde preekstoel ter gelegen heid van ztfn 40-jarig ambts jubileum. Hjj opende met het laten zin gen van Psalm 103 1 en 2, waarna votum en zegen. Psalm 138 werd gelezen, ge volgd door een inleidend woord en tekst ter ovedenklng, Han delingen 27 23b, deze woor den: „Wiens ik ben, welken ik ook dien". Ds Reus spreekt In zijn her denkingsrede over de Evangelie bediening. Niet alleen in de kerk, maar ook daar bulten. In het maatschappelijke leven, dat soms zoo moeilijk kan zijn, kan er verandering ten goede gebracht worden, door de men- schen te helpen met mogelijk heden, die hem zoowel stoffe lijk als geestelijk omhoog voe ren. Na het dankgebed dankte ouderling Flipse namens ker- keraad en gemeente Ds Reus voor het vele werk dat hjj al die jaren (en dat zjjn er 33 voor de gemeente van West- kapelle) gedaan heeft en ver zocht hem staande Ps. 134 3 toe te zingen. Ds. Hartjes sprak als voor- j zitter van het classicaal be- i stuur. t De burgemeester van West- rapelle dankte Ds. Reus voor f de in menig opzicht ondervon- i den samenwerking. De heer Baay uit Breskens (vroeger woonachtig te West kapel Ie) droeg den jubilaris 'n gedicht op. Mej. Baay bood Ds. Reus een bloemenmand aan. Verder richtten zich tot den jubilaris een afgevaardigde van de Geref. Kerk van Westka- pelle, ouderling Mlnderhoud en het hoofd der O. L. school, de heer De Vos. Ter afwisseling zong een meisjeskoor met orgelbegelei ding van den organist J. Cjj- souw, enkele liederen. Na het zingen van het ge zang: „Bljjf met mij Heer", werd met de zagenbede geslo ten. De verdwenen sieraden van de Koningin 2. De eerste minister, baron Kuip tot Konkel, stapte de troon zaal binnen en maakte een eer biedige buiging. „Wat is er van uw dienst?" vroeg de koning een beetje onvriendelijk. „Ma jesteit", fluisterde de eerste mi nister, ik moet u een belangrij ke mededeeling doen. Zooals u weet, vindt over twee weken het groote hofbal plaats. Wilt u aan H. M. de koningin verzoeken. om op dat bal de diamanten ges pen te dragen, die zij van u ten geschenke heeft gekregen; het is van het grootste gewicht Toen hQ deze woorden gespro ken had, draaide de eerste mi nister zich om en slofte op zijn vilten muilen de zaal uit, den koning in de diepste verbazing achterlatend.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4