STAD EN LAND Goes BEGRAFENIS VAN DEN HEER W. 't HOOFT Gisterenmiddag is het stoffelijk overschot van den Heer H. W. *t Hooft, oud-hoofd der Herv School en leeraar aan de Rijks- iandbouwschool ten grave gedra gen. Op den doodenakker waren talrijke vrienden bijeen en ver tegenwoordigers van onderschei den colleges, waarin de thans ontslapene gedurende zijn leven zitting had. De baar werd graf waarts gedragen door Kerkvoog den en leden van de Commissie van Toezicht der Ned. Herv. Ge meente, waarvan de overledene President-Kerkvoogd was. Aan de groeve richtte Ds. Ode als wijk predikant woorden van troost tot de naaste familie en bracht als voorzitter van het Bestuur der Herv. school dank voor de lei ding en voorbeeldige kracht, die van den Heer 't Hooft gedurende meer dan 25 jaar is uitgegaan ten bate van de Goessche jeugd. De Heer Bothof stelde namens het Hoofdbestuur van den Bond van christelijke onderwijzers, zijn on derwijs kwaliteiten in het licht. Met zijn critische geest was hij niet altijd een even gemakkelijke figuur, maar steeds was stimu- leerend zijn welgekozen woord. Namens de Kerkvoogdij en Com missie van Toezicht der Ned. Her vormde Gemeente sprak de Heer A. C. Burger woorden van dank voor de sympathieke wijze, waar op de vergaderingen werden ge leid.Het beheer der kerk was bij fcem in veilige handen. De Heer ftallegoijen de Jong wees als voer Utter van de Oranjevereenlging op zijn liefde voor ons Vorsten huis, het initiatief bij zoo weinig Oranjefeest en de bezieling, wel ke hij wist te wekken bij Jong en oud, bij de Volkszang op de Groote Markt. De waarnemend Directeur van de Landbouwwin- terschool dankte nog voor het on derwijs, dat ook daar met zoo veel recht door hem gegeven werd. Volgens wensch van den overledene las zijn zoon Ir. P. J 't Hooft een gedeelte uit Johan nes 15. Het Chr. zangkoor, dat door den Heer 't Hooft vele ja ren gedirigeerd werd, zong on der leiding van den Heer Adr. Kousemaker de schoone woorden van Gezang 300: „Wat de toe komst brengen moge". De oudste zoon, de Heer C. 't Hooft besloot de plechtigheid met een dank woord voor de laatste eer zijn va der bewezen. Toename der bevolking De bevolking van Goe3 is ge durende den oorlog met groote sprongen gestegen. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal Inwoners 9795. Per 1 Januari 1946 was het aantal Inwoners tot 13.134 ge stegen. Dit beteekent dus. een toename van globaal 3340 in woners. Het aantal evacué'a is in de periode van 19401944 opge- loopen tot 3000. Hun aantal be draagt thans nog 1600. Diefstallen De politie heeft de heren K., Q. on H. in verzekerde bewa ring gesteld. Zij bleken in het bezit te zijn van een hoeveel heid chocolade, die zij zich we- Ti-echtel\jk hadden toege ef,'end. De politie maakte proces verbaal op tegen J. J. van H., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van handschoenen in de rijwielbewaarplaats van het station. Party van den Arbeid Zaterdagmiddag kwamen te Goes de vertegenwoordigers der vroegere S. D. A. P., V. D., C. D. U. en de „politieke dak- loozen" bijeen om provinciaal de Partij van den Arbeid te constitueeren De wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom. HQ zeide o.a.: „WQ zijn uit verschillende schakeeringen op geestelijk gebied bij elkander gekomen om samen te strijden het lijden van den mensch op maatschappelijk gebied te ver minderen, om voor elk mensch bestaanszekerheid te scheppen. De kapitalistische maatschap pij is hierin te kort geschoten, in het socialisme is dit te ver werkelijken". Ka enkele besprekingen van organisatorischen aard werd het provinciaal bestuur van de Partij van den Arbeid voor Zee land als volgt samengesteld: L. P. van Oorschot, Vlissin gen, voorzitter; Mr. A. J. van der Weel, Middelburg, tweede voorzitter; A. J. Berenpas, Wa- genaarstraat 4, Middelburg, se- sretaris; A. van Uxem, Goes, 2e secretaris; L. C. Janssen, Middelburg, penningmeester; Mr. H. B. Bouwman, Goes, 2e penningmeester; C. Hamelink, Axel; L. F. Dubois, Terneuzen; Ds. W. A. Versteeg, Kortgene: Dr. A. Staverman, Vlissingen; Mw. E. J. v. d. Broeke-de Man, Aardenburg; P. Verburg, 's-H. Hendrikskinderen; KL Flipse, Kortgene; C. Kuiper, Ouwer- kerk; A. P. Bil, St. Annaland; H. J. v. d. Veen, Goes; J. J. de Reij, Middelburg; Ir. M. de Vink, Middelburg. üfliddelburg Zeeuwsch Oorlogsmuseum Onder presidium van den heer P. Ph. Koene, gemeente secretaris van Middelburg werd Zaterdagmiddag in het Ned. Koffiehuis te Middelburg een bijeenkomst gehouden om hen, die hun instemming hebben be tuigd met het denkbeeld te ko men tot opriching van een Zeeuwsch Oorlogsmuseum De voorzitter deelde mede. uit alle deelen der provincie en zelfs van daarbuiten, bewijzen van instemming te hebben ont vangen, welke hun aanleiding hebben gegeven om nader op de plannen in te gaan. Aan H M. de Koningin, bur gerlijke en militaire autoritei ten heeft hij mededeellng hier omtrent gedaan, eveneens aan buitenlandsche militaire in stanties, die bij de bevrijding van Zeeland een rol hebben gespeeld en hun medewerking verzocht. De Minister President deelde reeds mede, aan den Regee- rlngsvoorlichtingsdienst de op dracht te hebben gegeven alle mogelijke medewerking te ver- Ieenen, terwijl Z. K. H. Prins Bernhard berichtte met veel belangstelling van de plannen te hebben kennis genomen met verzoek op de hoogte te wor den gehouden. Het plan Is dus te komen tot oprichting van een vereeniging voor het oprichten en instand houden van een Zeeuwsch Oor logsmuseum, geen speciaal Walchersch museum, doch een provinciaal. Of dit gecentrali seerd, dan wel gedecentrali seerd over de verschillende dee len der provincie moet geschie den, zal natuurlijk later moe ten worden bezien. De vereeni ging zal rechtspersoonlijkheid moeten verkrijgen. Het is niet de bedoeling een verzameling vinden in dezen tijd van materi- aalschaarschte. Het van „oud* „nieuw" maken wordt hier even eens in practijk gebracht. Toen we de zaal verlieten hadden we een beetje jaloersch gevoel, dat wij al deze „heerlijkheden" niet bezaten. Sinnema, Vlissingen, terwijl de zevende bestuursplaats word opengehouden voor een lid uit Schouwen-Duiveland, Als adviseerend lid werd aan het bestuur toegevoegd Dr. W. S. Unger te Middelburg. Er werd gevraagd zooveel mogelijk belangstelling voor de nieuwe vereeniging te wekken en datgene wat van belang is reeds thans te reserveeren. Een Zeeuwsch Oorlogsmuseum moet niet alleen Interessant zijn voor Zeeuwen, doch voor geheel Nederland en zelfs daar buiten, want vele buitenlanders zullen ongetwijfeld de plaatsen waar hun zonen hebben gevoch ten engevallen zijn, nader willen leeren kennen, waardoor ook het vreemdelingenverkeer ten zeerste bevorderd zal wor den. In Westkapelle zijn er reeds maatregelen getroffen om en kele bunkers en oorlogstuig, dat eventueel voor het museum van belang kan zijn, voorioopig intact te houden. Als eerste schenking werden ter vergadering ontvangen: 1. van den heer Heijstek: de witte vlag, waarmede de Duit- schers op 6 November 1944 op den Dam te Middelburg hun overgave kenbaar maakten. 2e. de zweep, waarmede de gedetineerden in de jaren 194? tot 1944 in het strafkamp te Souburg door hun beulen „be handeld" werden. Deze zweep was door den heer P. Huiszoon te Middelburg aan 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen geschonken, welke haar bij monde van den heer Dr. Unger overdroeg aan de nieu- Inlichtingen werden nog ge vraagd omtrent een in Vlissin gen buitgemaakt volledig stel Nederlandsche stafkaarten, op welke het gehëele Duitsche ver dedigingsstelsel van Walcheren was geteelcend. Wie kan. die inlichtingen verschaffen? Vlissingen Gletscherwater Voor de I. .len van de Z.V.U. bracht de Heer P. van Sljn, Jour nalist-cineast in het Concertge bouw een natuurfilm onder de naam „Gletscherwater". Na de opening door Dr. Spulman gaf de Heer van Sljn eerst een overzicht van reisbelevenissen in Zwitser land en Frankrijk bij het volgen van de Rhone. De film (in vier deelen) gaf de aanwezigen een schoon beeld van het prachtige landschap, waardoor de Rhöne stroomt. We konden kennis ma ken met zeldzame vogels en plan ten. Op zeer interessante wijze gaf de Heer van Sijn zijn beleve nissen weer en de talrijke bezoe kers hebben zeker genoten van het gebodene. Tentoonstelling Een tentoonstelling van een mo devakschool wordt wel weinig ge wa#rdeerd. De tentoonstelling, die op het oogenblik in het C.J. M.V. gebouw gehouden wordt is echt de moeite van het bezoek waard. We vinden er het werk van een groot aantal leerlingen van Mevrouw Vleugel-Florusse en we moeten zeggen, dat we eenlgs zins verbaasd stonden zooveel van rariteiten te verkrijgen, doch in het museum datgene onder te brengen, dat voor het nageslacht bewaard dient te blijven. Er is gedacht aan of- ficieele - publicaties, fotomateri aal, kaarten, statistieken, voor al maquête's, zelfs aan een pa norama, film, enz. Leden der vereeniging kun nen zijn natuurlijke personen, zoowel als vereenigingen, enz. De geldmiddelen moeten wor den verkregen uit contribution, vrijwillige bijdragen en subsi- diën van overheid en andere instellingen. De aanwezigen, 31 in getal, gaven zich allen als lid op, waarmede de oprichting der vereeniging een feit is gewor den. Gezien het aantal ontvan gen instemmings-betuigingen zal het ledenaantal spoedig be langrijk grooter zijn. Het voorioopig bestuur werd als volgt samengesteld: P. Ph. Koene, Middelburg, voorzitter; G. Ballintijn, Mid delburg; Mej. E. v. d. Broecke, Aardenburg; Jhr. Mn A. C. de Casembroot, "Westkapelle; G. Houtelcamer, Öoes; Dra. H. Fusie tusschen sportcommissies De contactcommissie en de sportcomrnissie zullen waar schijnlijk een fusie aangaan. Op een vergadering is een en ander ter tafel gebracht en vooral burgemeester L. P. van Oorschot was een voorstander van een fusie, daar de belan gen der sportclubs beter be hartigd kunnen worden dan wanneer er twee naast elkaar bestaande commissies werken. LeldenVlissingen Behoudens toestemming van de K. N. V. B. is besloten dat met Paschen de vertegenwoor digende elftallen van beide plaatsen een ontmoeting zul len hebben op het v. Nispen- plein. Met Pinksteren staan er nog grootere ontmoetingenop het programma. De verschillende Vlissingsche sporciuba zullen. dan tegen de Leidsche clubs uitkomen. Deze ontmoeting zal plaats vinden in Leiden. Het batig saldo dat de wed strijden zullen opbrengen komt ten goede voor den aanleg van de nieuwe Vlissingsche sport velden. Zuïd-Beveland Overzetveer Bij de Postbrug kómt een pont over het kanaal door Z.- Beveland. Men is reeds een heel eind met het maken van de opritten. De bedoeling is, dat alle ver keer, wat nu via de Vlakebrug gaat over te zetten. Voor het verkeer van de rich ting Goes-Yerseke beteekent dit ook weer een heele verbe tering. Jaarfeest NIEUWDORP. VrQdag 15 Febr. vierde de Chr. Zangver- eeniging „Tot Nut en Genoe gen" voor een volle zaal haar jaarfeest. Na een vers gezongen te hebben, opende de voorzitter deze vergadering. Daarna kwam de secretaris aan de beurt voor zijn verslag. Hieruit bleek, dat het al 4 jaar geleden was dat er een jaar feest werd gehouden en het 40- jarig bestaan der vereeniging zonder herdenking ls voorbij gegaan. Daarna werden voor de pau ze nog enkele stukjes opge voerd, w.o. de samenspraak: ,Lucie". Dat dit stuk zeer in den smaak viel bewees het ap plaus. In deze samenspraak werd de rol van Baron Sulmij- er zeer verdienstelijk gespeeld. In de pauze werd er getrac- teerd op chocolademelk en be schuit. Na de pauze werden ook nog verschillende stukjes opgevoerd waaronder: „De avonturen van Jan Slok" en het „Koff iepraat- je". Na slo,twoord v. d. voorz. werd deze avond beëindigd met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God". In het geheel mag het be stuur met haar leden op een goed geslaagde uitvoering te rug zien. Ongeval HANSWEERT. De heer F. den Boer had het ongeluk bij werkzaamheden aan den Vla kebrug zich zoodanig te be- zeeren, dat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. De dokter constateerde een schouderfractuur en een ern stige hoofdwonde. Uit hei Radioprogramma Donderdag HILVERSUM 1 (301 m.) 7.00 Nieuws, gymnastiek, 7.45 Morgengebed, 8.20 programma, 8.45 „Ouverture 1812". 9.10 Puc cini, 9.45 Voor de Vrouw, 10.00 Orgel, 10.15 Morgendienst, Koor zang, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Krijgsgevangenen, 12.35 Lunch concert, 13.00 Nieuws, 14.40 Voor de Vrouw, 16.45 Symphonie, 17.00 Strawinsky, 17.30 Cello, 18.30 Chr. Nat. Vakverbond, 19.00 Nieuws; weerbericht; program ma, 19.30 Voor onze strijdkrach ten, 21.30 Orgelconcert, 22.30 Hobo-kwartet, 22.45 Liederen, 23.50 Schriftlezing; sluiting. HILVERSUM II (415 m.) 7.30 Gramm.muziek, 8.00 Nieuw» 9.00 Filmmuziek, 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.00 Nuttig en noodig, 11.30 Concert, 13.15 Renova-septet, 14.00 De vrouw, 14,20 Kamermuziek, 15.20 Bal letmuziek. 17.00 Voor de jonge ren, 17.30 Pierre Palla (orgel), 18.00 Nieuws. 18.15 Les Gars de Faris, 18.45 Sport, 19.00 En nu, naar bed! 19.05 Regeerings Voor lichtingsdienst, 20.20 Concert gebouw, 23.15 Gramm.platen van dr. Merkelbach, 23.45 Plano. Vergadering Tuinbouw KAPELLE. Zaterdagmiddag 16 Febr. vergaderde in het lo kaal Obadja de Tuinbouwver- eniging onder voorzitterschap van den heer C. v. d. Vliet. In zijn openingswoord be sprak de voorzitter de moeilijk heden waarmede men te kam pen heeft, o.a. het gebrek aan arbeidskrachten en aan mate rialen. Op verschillende plaatsen worden reeds bessen en fram bozen gerooid. De voorzitter deelde verder mede, dat de levering van Dub. Stamprincesse boonen seizoen 1945 een bevredigenden afloop heeft gehad, evenals met de pootaardappelen. Hij wees op de voordeelen die men had als lid van de Tuinbouwvereeni- ifing- Er is verder weer gelegen heid om Dubbele Stampri. boo nen op te geven. Daarna volgde het jaarver slag van den penningmeester en den secretaris. Wegens periodiek aftreden van de heeren C. W. Vliet en P. Eversdijk werd er bestuurs vergadering gehouden. Beiden werden weer herkozen; zQ na men hun benoeming aan. De heer C. v. d. Vliet werd als afgevaardigde benoemd naar de verschillende vergade ringen. Aan deze vergadering was ook nog een praatuurtje verbon den, waarin men de moeilijk heden kon bespreken en ook vragen stellen. Bevolking WOLFAARTSDIJK. t Aan tal inwoners op 31 Dec. 1944 bedroeg 2738 personen. In 1945 werden er 59 personen geboren en hebben 669 personen zich in de gemeente gevesrigd. 27 personen zijn overleden ei) 410 personen hebben de ge meente verlaten. Het aantal Inwoners op 31 Dec. 1945 be draagt 3019 personen. Onder het bevolkingscijfer per 31 Dec. 1944 zijn 130 eva- cué's begrepen, onder dat pei 31 Dec. 1945 400 evacué's. Ingekomen: P. P. Diele- man van Terneuzen; Pa. Ver- schuure van Kloetinge en Aa. Verschuure van Haarlemmer meer. Vertrokken: Ca. Moens naar Domburg; K. Francke en gezin naar Zoutelande; Wed. Minder- houd-Minderhoud cn gezin naar Westkapelle; M. Bliek naar Rotterdam; Wed. Bömer-Mes- ker en gezin naar Vlissingen; J. Meijers en gezin naar Se- soorkerke (W.); P. Brasser n. Zoutelande; M. de Puijt naar Den Haag; Wed. Kosrt-Tak n, Bergen op Zoom, Wed. van Meir-Schout naar Middelburg; P. Verhage en gezin r.aar Kou- delcerke; Ja. Ridder naar Mid delburg; Wed. Kleineplcr-Ver- hage naar Zoutelande; C. den Herder en gezin naar Sercos- k'irke (W.); M. van Boven n. Bergen op Zoom; J. Joose naar Westkapelle,; F. de Witte en gezin naar Zoutelande; J. de WJtte en gezin naar Zoutelan de; T. van Roorjen en gezin n. Zoutelande; Ja. Da. Saaman naar Kattendyke. Keuring dienstplicht Wolf aartsdijk Van de 30 dienstplichtigen uit deze gemeente, die op 13, 14 en 15 Febr. 1946 voor de lichting 1945 werden gekeurd, werden er 24 goedgekeurd. Bovendien zijn reeds 5 dienst plichtigen van deze lichting als vrijwilliger in werkelijken dienst. Schouwen Duiveland Vergadering NOORDGOUWE. In de ver gadering van geitenhouders werd rekening en verantwoor ding gedaan over de jaren 1944 en 1945, waaruit bleek, dat er een behoorlijk saldo ls. Mede gedeeld werd dat het aange vraagde hooi is aangekomen. Uit het verslag van den af gevaardigde naar de Provinci ale vergadering bleek, dat de

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4