VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Sjahrir houdt bespreking met Soekarno TRIBUNAAL GOES Woeftsöag 20 Februari 1946 NUMMER 334 Be JAARGANG Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koebebakber. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 3. Tel- 2163. Gironummer 410357 Reglementeering der Zeevisscherij Voor de bewoners van de Zeeuwsche kustplaatsen, die hun brood verdienen met de visehvangst op zee, is er een belangrijke conferentie aan staande, die zij wel niet zelf zullen bijwonen, doch die toch mede over hun belangen zal beslissen. Begin Maart zal er te Lon den een internationale confe rentie worden gehouden waar op alle landen die langs de Noordzee liggen, vertegenwoor digd zullen zijn. Op deze conferentie komt ter sprake op welke wijze kan worden voorkomen, dat zich de zelfde noodlottige gebeurtenis sen zullen herhalen, die na den vorigen winteroorlog de vis- scherij hebben geteisterd. Was was toen het geval? Door den oorlog van '14 tot *18 was de visscherij lam ge legd, evenals thans het geval was. Toen de oorlog ophield, was de vischstand zeer toege nomen, £oodat groote vangsten werden bereikt, evenals thans. De visch is zoo overvloedig langs de kust van België, zoo wordt vandaar bericht, dat, of schoon de visschersvloot nog zeer beperkt is, de aanvoer van vlsch in België reeds bijna het vooroorlogsche peil heeft be reikt. Dit was na '18 ook zoo. Wat gebeui'de toen? De groote trawlers maakten van dezen gunstigen toestand gebruik, om de verwijderde vischbanken te laten liggen, daar zij de visehvangst op de n-xbij gelegen vischbanken heel wat winstgevender vonden. Kort daarna bleef echter var. dien overvloed niet veel meei over. Van jaar tot jaar gingen de visschers nu weer verder van de kust af visschen. Op een be paald oogenblik konden de klei ne visschersvaartuigen die be weging niet meer volgen, en zij moesten zich tevreden stellen met de kleine hoeveelheden Nederlandsch Indiè Negatieve houding der Extremisten GISTERMIDDAG vertrok Dr. Sjahrir naar Djokjakarta teneinde de groep van Soekarno omtrent de Neder- landsche voorstellen te raadplegen. Sjahrir zal op zjjn reis door alle leden van zijn kabinet ver gezeld worden, zoodat by de besprekingen allen, die in de huidige politiek een rol spelen, aanwezig zijn. nambangan werd bereikt. Er vie len geen bijzondere gebeurtenis sen voor. Een patrouille zuiverde Tjerme en Doerlt. Plunderaars zijn nog steeds in actie te Bata via. Generaal Browning Generaal Browning, chefstaf van den geallieerden opperbevelheb - ber, zal op 21 Februari te Batavia aankomen. Terwijl men in de komende da gen getuige zal zijn van de meest actieve pogingen van de verschil lende nationalistische groepeerin gen om hare houding tegenover de Nederlandsche voorstellen nauwkeurig te bepalen, geven de extremistische groepen steeds dui delijker te kennen, dat zij deze voorstellen verwerpen. Zoo schrijft het te Bandoeng ver schijnende Indonesische blad „Per djoeangan Kita" (onze strijd), dat voornamelijk door Femoeda's ge lezen wordt: „De Nederlandsche voorstellen beteekenen de ont binding van de Indonesische re publiek en de ontkenning van de daaraan ten grondslag liggende beginselen. Zij houden bovendien het aftreden van den president en den vice-president in. Dit is onaanvaardbaar voor het Indone sische volk. Erger: het is een vernedering". Het blad vervolgt: „Wat er ook het resultaat van moge zijn, wij verwerpen de Ne derlandsche voorstellen." Het Raadsei: Australië Vol ens een bericht uit Mel bourne zullen alle Nederland sche evacué's die op het oogenblik in uAstralië her stellende zijn, vandaar terug- keeren, tengevolge van valuta moeilijkheden. De Nederlandsche autoriteiten hebben verklaard, dat zij hier over nog geen officieel be richt hadden ontvangen, doch dat, nu Nederla-nd een goeden oogst verwachtte, de evacués liever naar huis wilden terug- keeren om „het voedselpro bleem te helpen oplossen" dan in Australië te blijven. Toestand op Java Een strook gebied tusschen een lijn van Kletek naar het Zuid- De „Noordam" gearriveerd De afdeeling pers en publici teit van den dienst der repa- trieering maakt bekend: Het m.s. „Noordam" is gis teravond te IJmuiden aange komen. Van ochtend om tien uur werd te Amsterdam be gonnen met debarkeeren. Landgenooten repatrieeren In den loop van deze week zal het repatrieeringsschip de „Johan de Witt" in de haven van Amster dam arriveeren. Het Engelsche s.s. „Alcantara- en het s.s. „Indrapoera" zijn reeds te Suez aangekomen. De „Alcantara" wordt omstreeks 1 Maart in, Nederland verwacht. De „Bloemfontein" en de „Te gelberg" zijn de vorige week van Batavia naar Nederland vertrok ken met resp. 1342 en 1760 repa- trieerenden aan boord. De „Kota Agoeng" is van Ameri ka op weg naar Batavia en' zal daar ongeveer 8 Maart aankomen om repatrieerenden voor Neder land op te Over geheugenzwakte en onwetendheid visch die de groote en middel- westen, tusschen een punt ten matige visschersschepen op de Zuiden van de rivier Soerabaja nabij gelegen vischbanken noglg.,,,™ ^an Rïfée?" "oï" dïlê hadden laten voortbestaan. Zelfs de middelmatig groote visschersschepen moesten al verder eiï verder varen, en zij boekten daarbij al minder gun stige uitslagen. Kan ditzelfde euvel nu in '46 niet worden voorkomen? De voorgestelde oplossing Men wil nu in Londen het volgende voorstel bespreken. Kunnen de langs de Noord zee liggende landen niet be sluiten, dat er bepaalde visch- sectoren worden afgebakend, en dat de visschersschepen vol gens hun tonnenmaat vergun ning krijgen om in de dichtst bijzijnde, in de verderop liggen de, of in de verstliggende zone hun bedrijf uit te oefenen? Op deze wijze zouden de klei ne visschersscheepjes dicht bij de kust hun bedrijfje loonend kunnen blijven uitoefenen, ter wijl de grootere schepen ook verderop nog voldoende visch zouden kunnen vinden. Inderdaad kan deze regeling, door voldoende toezicht van de zeepolitie gesteund, ook aan onze kleine visschers niet dan voordeel brengen, en wordt er voorkomen, dat de ramp van '18 en volgende jaren wordt herhaald. Red. Voor alle districten wordt verwacht: Storm uit het Noordwesten. compagnieën van het derde Brit- sche Indische regiment met twee tankafdeelingen schoongeveegd. Een wegversperring in een gebied een weinig ten Westen van Kle- tefc gelegen, werd opgeruimd. Pa Lezing Drs. de Jong Voor de Zeeuwsche Volks universiteit zal de bekende ra diospreker Drs. L. de Jong, 'ouitenlandsch redacteur van Radio Oranje, thans chef van het Bureau voor Oorlogsdocu mentatie, lezingen houden over „Nederland te midden van de mogendheden". Deze vinden plaats te Goes op 25 Pebr. en te Vlissingen op 26 Pebr. Geheim consistorie geopend De Paus heeft gisteren het g« heim consistorie voor het creëe- ren van 32 kardinalen, wier na men j.l. Kerstmis reeds bekend zijn gemaakt, plechtig geopend. HET WEER Krachtige, tijdelijk storm achtige Noordwestelijke wind Wisselende bewolking. Enkele buien vooral in het Noorden des lands kouder. Zon onder 18.02; op'7.45. Maan op 22.59; onder 09.4-1. Laatste kwartier 24 Februari. Simon Jacobus Cornelis Fre- lier, fruitkweeker in Krabben- dijke. Hij was in 1933 lid van de N. S. B. geworden. Hij kon zich verschillende zaken niet meer herinneren. Zoo wist hij niets meer af van Frontzorg. Dat was iets van de Neder landsche soldaten in Rusland", beweert verd. „Noem je dat Nederlandsche soldaten?" vroeg Mr. Vlaming. Over zijn hulp aan Winter hulp en Volksdienst zei besch.: „Ik heb niets anders dan de sociale "hulp aan Nederland willen dienen". Tusschen Mr. Vlaming en verd. ontstond^ een levendig de bat over de grondwettelijke po sitie van ons land tijdens den bezettingsijd. „Alles wat tijdens de bezet ting is verricht door de Duit- sehers, was tegen het Neder landsche volk. Dat wist je drom mels goed", zei de voorzitter. Verd. had een geheele Nat. Soc. bibliotheek, w.o. „Mein Kampf". Verd, verklaart, dat hij na de bevrijding geen respect meer had voor de N. S. B. Verd. was nog leider van den handel in aardappelen. De voorzitter komt tot de conclusie, dat verd. enkel zijn eigen persoon en eigen zaak tijdens de oorlogsjaren op den voorgrond stelde en daarom zijn volk verried. Verdediger Mr. van Hasselt verklaart, dat verd. meende zijn economische positie te kunnen verbeteren. Verd. zelf is niet schuldig. De verdediger weerspreekt de verschillende feiten. Zoo heeft verd. zijn geweer alleen gebruikt om spreeuwen te schieten! Verd. was een ide alist, maar argeloos. Hij is mee gesleurd op het verkeerde pad. Verd. heeft zich goed gedra gen in het kamp. Verdediger vraagt uiterste clementie. Mattheus Bruël, tuinier te Goes. Verd. beweert, dat hij zich om heeft laten praten. Na drie weken zag hij zijn stommi teit in en bedankte. Hij dacht, dat hij meer werk had kunnen krijgen. De getuige Wierts van Coe- hoorn, oud-commissaris van politie te "Goes, wist niet, dat verd. lid van de N. S. B. was. Hij had verdachte als anti- Duitseh leeren kennen. Mr. Vlaming: „Het is altijd vreemd, dat iemand, die N. S. B.er is, zich voor anti-Duitseh uitgeeft". Mr. P. C. Adriaanse wijst er op, dat de man aldus heeft ge handeld, omdat hij bang was naar Duitschland te zullen ge zonden worden. De verdediger heeft verschillende verklarin gen, die in het voordeel van verd. pleiten. Johanna Leuntje van Oeve- ren uit Wolf aartsdijk was vol gens haar verklaring uit zich zelf lid van de N. S. B. gewor den. Voorzitter: „Dus je wist niet, dat je fout deed door lid te wor den?" Verd.: „Neen, dat kon ik niet inzien". Op het oogenblik zag verd. wel in, dat ze verkeerd deed. Verd. was ook nog werkzaam geweest voor Winterhulp. Verdediger Mr. P. W. Adri aanse zegt, dat op deze men- schen voor den oorlog niets aan te merken viel. In den oor log zqn deze mensehen slacht offer geworden van de N. S. B. Verd. heeft geen politiek ge voel. Verdediger vindt in dit geval, dat er geen interneering moet worden toegepast met het oog op de kinderen. Ook het vermogen moet in het belang van de kinderen, indien eenigs- zins mogelijk, worden gespaard Verdediger vraagt clementie. Wij komen morgen op de volgende zaken terug. Uitspraken Izaak Danielse, stroohande- laar uit Middelburg. Ontzetting uit rechten. In vrijheidstelling. Pieter Eiff, reiziger uit Vlis singen Onderzoek wordt her vat. Gijsbertus Klaas van den Berg, veehandelaar uit Koude- kerke. Onderzoek wordt her vat. Laurens Smits, landbouwer uit Ovezande. 1 jaar internee ring. Verbeurdverklaring van de helft van het vermogen, w. o. begrepen de radiotoestellen van den beschuldigde. Ontzet ting uit rechten. Jan de Baar, landbouwer uit 's Heerenhoek. 6 mnd. internee ring. Verbeurdverklaring ver mogen tot f 5000. Ontzetting rechten. Jan van Dalsen, adjunct commies bij de posterijen te Goes. Ontzetting rechten. In vrijheid stelling. Voor de Vrouw Sinaasappelen 's Avonds voor het naar bed gaan hebben zij er allemaal een gekregen. Verrukt keken zij naar de mooie heldere oran jekleur van de schil. Zij roken er even aan en snoven de heer lijk frissche lucht met gerim pelde neuzen. Een sinaasappel! Zoo'n vrucht is een hoeraatje waard. Het duurde even voor zij den sinaasappel begonnen te pellen, want het is zoo'n prettig gevoel weer de stevige oranjebal in je handen te heb ben. Even later lagen de par ten schil op een bord en het was een vroolgk gezicht. De sappige schijfjes waren in de grage magen verdwenen en zij voelden, zooals er een zei, de vitamientjes door het lichaam tippelen. Toen vergaarde de huisvrouw de schillen, want sinaasappel schillen zijn te eonfijten en wel op twee manieren. 1. Ontdoe de schillen met een scherp mesje van de witte velletjes en snijdt ze in dunne reepjes. Doe in een jampot een laagje suiker van ongeveer een halve centimeter. Daarop een dun laagje schilletjes leggen en dan hierop weer een halve cm. suiker. Ga zoo door tot de ge heele pot vol is, maar zorg er voor, dat het bovenste laagje uit suiker bestaat. De pot moet goed met een deksel worden af gesloten. Suiker zoowel als de schilletjes kunnen in gerechten gebruikt worden. Als u alleen de suiker ge pot steeds met versche suiker bruikt, moet u zorgen dat de wordt bijgevuld. 2. Borstel de sinaasappelen en schil ze heel dun. Snijdt de schillen in smalle reepjes en kook de reepjes tien minuten in water en suiker (per sinaas appel dl. water en 4 eetle pels suiker). U kunt de schille tjes in een jampot bewaren. Lang, nadat de sinaasappelen opgegeten zijn, kunt u deze geconfijte schillen aan puddin gen, vla's, gebak en andere na gerechten een bijzonder pitti- gen smaak geven. Strijd in Mandsjoerije ontbrand Een woordvoerder der com munisten heeft verklaard, dat de strijd tusschen de Kwomin- tang (Centrale Chineesche regee ring) en de communistische strijdkrachten zich in Mand sjoerije over een front van 72 km ten N.W. van Liaoyang (ten zuiden van Moekden) uitbreidt. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de strijdkrachten der Kwomintang, die onder het commando van generaal Toe Yoeming staan, en over ten minste twee Amerikaansche ge trainde en uitgeruste legers beschikt, „druk blijven uitoefe nen tegen de plaatselijke volks- strijkrachten" Vervolgens zeide de woord voerder, dat het nieuwe 6e Chi neesche leger de steden Taian Enspansjan ten Z.W. van Moekden en ook de stad Liaotsjung veroverd heeft. In het Oostelijk deel van Jehol (Buiten-Mongolie) heeft het 13e Chineesche leger, dat te Foesin is gelegerd, een uitval naar het noorden gedaan om twee steden op de plaatselijke strijdkrach ten te veroveren, aldus besloot de woordvoerder. Scheldekwestie voor het Tribunaal Naar het „Vrije Volk" meldt, staat het nu vast, dat de Schelde- directie binnen niet al te langen tijd voor het Tribunaal zal moe ten verschijnen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1