VKI JE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Onderhandelingen nog steeds niet begonnen KRIJGT GOES EEN M. T. HET WEER DfNSDAG 19 Februari 1946 te MAaOMW Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Kockebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 55. Tel. 2163. Gironummer VOEDING EN PRODUCTIE INTERNATIONAAL GELEID Ir. S. Louwes, directeur-ge neraal van onze voedselvoor ziening, is tegelijk de speciale adviseur van den Directeur- Generaal van de „Food and Agriculture Organisation" van de U. N. O. In deze kwaliteit heeft hij een aantal Europee- sche landen bezocht, om over al te stimuleeren, dat aldaar nationale Comité's worden ge vormd van deze „Voedsel en Productie Organisatie" der Ver eenigde Volkeren.. De bedoeling is, dat deze na tionale commissies geleid zul len worden door een secretaris die door de regeering van dat lara zal worden aangesteld. Over deze comité's loopt dan het contact tusschen de FA.O. en het betrokken land. In elk werelddeel zal boven dien een soort gewestelijk bu reau worden ingericht, als on- derafdeeling van de organisa tie die heel de wereld omvat. Deze laatste zal gevestigd zijn op het domicilie van de U. N O., dus thans voor de eerste vgf jaar in New York. Wat moet deze F. A. O. doen? Voorloopig zal ze advies in stantie zijn voor elk afzonder lijk land. In de wereld Is eenerzijds groot tekort aan voedsel. Anderzijds is er overproduc tie, zoodat er in allerlei stre ken restricties worden toege past. Men mag maar zóó of zóóveel produceeren, anders komt er te veel. De bedoeling is, dat de F. A. O. adviseerend en straks re gelend zal optreden om hier uitwassen te voorkomen, en zooveel mogelijk aan alle be hoeften bevrediging te verschaf fen. Dit werk kan niet in één dag en ook niet in éen jaar woiden voltooid. Maar stap voor stap zal men vooruitgaan, zoo is het vertrou wen van Ir. Louwes. De F. A. O. zal zich bezig houden met het vraagstuk der massa-voeding en van het bes te dieet. De landbou w-productie en haar techniek zal worden na gegaan, en verbeteringen zul len worden voorgeslagen. Boschbouw en visscherij zul len de aandacht hebben. Statistiek zal worden opge bouwd, waarbij het Internatio nale Instituut te Rome zal wor den overgenomen. Bestudeerd zal worden hoe het best de producten alom ter markt zullen kunnen komen. Op deze wijze wil men trach ten dreigende internationale voedsel crises te voorkomen. Een nieuw bewijs, dat de menschheid nu internationaal gaat denken, en zich verant woordelijk gaat voelen voor de nooden elders geleden. Niet meer: ben ik mjjns broe ders hoeder? Maar: wij hebben te zorgen voor dllen die op dezen aard bol wonen. Want wij behooren tot de ééne menschheid. Pessimisten moeten hier zwij gen. De roeping der menschheid heeft hier alleen recht van be staan. Red. Nederlandsch Indie HET INDONESISCHE „ministerie van voorlichting" heefï de volgende verklaring afgelegd: „De twee ontmoetingen, welke tusschen dr. Sjahrir en dr. van Mook hebben plaats gehad, schijnen den indrnk te hebben gevestigd, dat de onderhandelingen begonnen xjjn. De huidige stand van zaken is echter als volgt: a) tijdens de eerste ontmoeting, welke op 10 Februari op uitnoodiging van Sir Archibald Clark Kerr plaats vond, heeft dr. van Mook aan dr. Sjahrir een voorstel van de Ne- derlandsche regeering, overhandigd, dat een basis moest vormen voor onderhandelingen: b) tijdens de tweede ontmoeting, op 12 Februari, lichtte dr. van Mook eenige dezer voorstellen toe; c) de ontmoetingen, welke tot dusverre hebben plaats ge had, waren zuiver informeel en droegen een informatief karakter; d) de Nederlandsche regeering heeft uitsluitend een voor stel als basis voor onderhandelingen naar voren gebracht. Bijaldien zijn de onderhandelingen nog niet begonnen." Plunderingen Volgens het officleele Britscne communiqué hebben gedurende het weekeinde in de wijk Pand- jaringan te Batavia weer plunde ringen plaats gehad. De Brltsche autoriteiten hebben een lijst in handen gekregen, waaruit blijkt hoe men de wapens en de mu nitie welke van de bemanning van het in de buurt van Bekassi' in November j.l. bij de landing verongelukte Dakoto-toestel genomen zijn, verdeeld heeft. Bij operaties in het gebied van de bron- en waterwerken te Ban doeng stuitten legereenheden op versperringsblokken, welke zon der moeilijkheden zijn opgeruimd Tegenstand van mitrallleurvuur werd door artillerie afgeslagen. Van een bronwaterreservoir ston den de kranen geheel opën en d£ twee kleppen van twee andere re servoirs waren vernield. In Djoho, in de nabijheid van Soerabaja, had een botsing plaats met twee kleine afdeelingen In donesiërs. Ten zuiden van ""ebei zijn artillerie en tanks in actie geweest. Te Awaroe zijn eenige handgranaten in een Britsche stel ling geworpen. Prins Bernhard, die per vlieg tuig in Huenchen arriveerde, ls voornemens zich naar Neu renberg te begeven voor een bezoek aan de proceszitting tegen de oorlogsmisdadigers. „Vrij van mijnen" De Marinevoorlichtingsdienst meldt, dat Hr. Ms. Jan van Bra- kei, vergezeld van 8 motor-boot mijnenvegers, verleden Zondag in het kanaal voor de reede van Pa- redashpae (Celebes) drie grond- mijnen tot ontploffing heeft ge bracht en zoodoende d.e zeer be langrijke rijsthaven voor het /er- keer heeft vrij gemaakt. De Ja- panneezen hadden tevoren gerap porteerd, dat de haven „vrij van mijnen" was. Repatrieeringsstaf naar Ceyton Heden zou de staf van den Ne- derlandschen repatrieeringsdienst onder kolonel Asjes per vliegtuig naar Colombo vertrekken, tenein de een onderzoek In te stellen naar de omstandigheden, waarin de Nederlandsche onderdanen le ven, die op Ceylon zijn blijven steken. De repatrieeringsdienst is voornemens den terugkeer naar het vaderland te bespoedigen de levensomstandigheden van hen, die niet direct vervoerd kun nen worden, te verbeteren. Indien er geen schepen voor de repatrieering beschikbaar zijr zal waarschijnlijk een van d< schepen, welke dienst doen in het kader van de evacuatie, naar Ceylon gezonden worden om gestrande Nederlanders aan boord te nemen. Een vragenuurtje van de Spoorwegen Geen achterstelling van het Zuiden Tijdens het vragenuurtje, dat de directie van de Nederland sche Spoorwegen in Eindhoven dezer dagen hield met een aantal journalisten uit het Zuiden is één ding met de meeste stelligheid vastgesteld: Van het achterstellen van de Zuidelijke provincies, van slechtere treinverbindingen in het Zuiden ls geen sprake. Omdat dit meer dan eens wordt gezegd begon de heer G. F. Giesberger, lid van de directie van de N.S. en chef van den dienst van Exploitatie, zijn Inlei ding met deze suggestie te ver werpen. Hij wees daarbij op het uitzon derlijke net ln het Zuiden en op de groote moeilijkheden, die over wonnen moesten worden en hij gaf tenslotte aan de hand van eenige practische voorbeelden een inzicht in de verkeerstechniek, waarbij algemeen de stelling geldt, dat hoofdverbindingen prea valeeren boven de nevenverbin dingen. Nu er per maand 2.5 millioen ki lometer moet worden gereden is de groote moeilijkheid, dat de lo comotieven niet op tijd in de groote revisie kunnen. Dit is na 100.000 kilometer noodzakelijk Commissie brengt gunstig advies uit. Exploitatie kosten vallen mee De zaak van de Unilever Naar wij vernemen is de zaak van de Unilever Verkoopcentra le, in welke verduisteringsaf faire zooals men weet de direc tie en eenige hoogere functio narissen, tezamen vijftien in ge tal, zijn gearresteerd, nog altijd; niet in een stadium, dat nadere mededeelingen kunnen worden verstrekt. Het onderzoek is nog in voller gang en breidt zich steeds verder uit. Men wijst er ons op dat het hier niet alleen gaat om de daders van de frau duleuze handelingen zelf, maar ook en vooral om hen, die daar voor de verantwoordelijkheid dragen. De Justitie streeft in deze zaak uiteraard naar volle dige klaarheid. Teneinde de mogelijkheid van de stichting van een M. T. S in Goes te onderzoeken, is een commissie samengesteld door het gemeentebestuur. Deze commissie bestaat uit de hee- ren Ir. Stoel Feuerstein, Kool wijk en F. G. C. Rothuizen. In een rapport, dat aan den gemeenteraad zal worden voor gelegd, worden deze mogelijk heden gunstig beoordeeld. Vooral in verband met de centrale ligging van Goes is de stichting van een dergelijk in stituut van groot belang. In December 1939 had de inspec teur van het Nijverheidsonder wijs, Ir. Th. H. Hesselfelt, een onderhoud met den toenmali- gen burgemeester van Goes, Mr. H. M. van Dusseldorf. Hij informeerde toen, of in de om geving van Goes belangstelling zou bestaan voor dezen tak van het nijverheidsonderwijs. In den zomer van 1945 werd wederom dit vraagstuk bespro ken met Ir. Hesselfelt, met als gevolg, dat bovengenoemde vereeniging tot stand kwam. Op grond van de structuur van de provincie is de commis sie tot de conclusie gekomen, dat de vakken waterbouwkun de, burgerlijke bouwkunde, werktuigbouwkunde en electro- techniek het meest voor onder wijs in aanmerking komen. Ten aanzien van de vakaf- deeling der werktuigbouwkun de zijn informaties ingewonnen bij de directie der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, die 'n ongunstig advies uitbracht. Als motief kon zij slechts doen gelden, dat het groot ge brek aan werkkrachten, waar mede het bedrijf te kampen heeft, nog verergerd zou wor den. Verondersteld werd, dat de M. T. S. jongelui zou weg zuigen, die anders monteur, draaier enz. zouden worden. Het mag waar zijn, dat dit met enkelen het geval zou zijn. Maar dit getuigt niet van een ruim standpunt, aldus het rap port. Uit een oogpunt van volks ontwikkeling is het van be lang, dat degenen, die zich ver der willen ontwikkelen, daartoe in staat worden gesteld. Aangezien Zeeland geen in dustriesteek is (telt Zeeuwsch Vlaanderen niet mee? Red.) zal wellicht de animo voor stu die in de werktuigbouwkunde zeer zeker ten achter staan. Op grond van deze overwe gingen wordt geadviseerd te beginnen met de vakken weg en waterbouwkunde en burger lijke bouwkunde, later kan dan nog een uitbreiding plaats vin den. Hierna volgt in het rapport de bespreking van ruimte en lokalen, vooral het verkrijgen van de 1 oodige instrumenten zal in dezen tijd zeer moeilijk zijn. De voormalige school C op de Kreukelmarkt wordt ge schikt geacht, mits men een tusschenmuur tusschen twee lokalen zal doen vervallen. Men overweegt acht lesuren per dag, Zaterdags vier. In het eerste lesjaar zullen 62 theorie lessen en 20 teekenlessen wor den gegeven. Voor het tweede studiejaar zullen per week noodig zijn 55 theorielessen en 24 teekenles sen. De kosten De commissie heeft zich, wat de kosten aangaat, gebaseerd °P gegevens van de M.T.S. te Eindhoven. Heerlen en 's-Her- togenbosch. De rijkssubsidie bedraagt 75 pet. van de nettokosten, ten laste van de gemeente van ves tiging komt 25 pet. Verder kan de gemeente van vestiging een deel van de kos ten verhalen op de buitenge meenten waar vandaan de leer lingen afkomstig zijn. Voorts blijkt uit het rapport, dat de commissie de brutokos- ten gedurende het eerste ex ploitatiejaar raamt op f27.300, waarvan komt ten laste vai 't Rijk f 20.475 en van de z.g. bui tengemeenten te zamen f 3077, zoodat resteert voor de gemeen te Goes f3748. Bij een harmonische ontwik keling der school worden voor volgende jaren deze cijfers be groot op resp. f 55.000, f 41.250 f6187.50 en f7562.50, aanne mende dat alsdan het aantal leerlingen 100 zal bedragen, Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenls. Voor al langs de kust vrij krachtige westelijke wind. Weinig andering ln Zon op 7.49; onder 18.00. Maan op 21.50; onder OS.29. Laatste kwartier 34 Februari. doch niet mogelijk, daar de werk plaatsen niet op volle capaciteit kunnen werken door gebrek aan materiaal. Dit beteekent, dat er iederen dag locomotieven verlo ren kunnen gaan. Dit kan mede in verband met het belangrijke goederenvervoer funeste gevol gen hebben. Het va-banque-spel, dat er een beetje gespeeld wordt, doen de N.S. in de hoop, dat c£a werkplaatsen spoedig in staat zullen zijn de reparaties tè ver werken. Momenteel wordt aan vaard 800 ton goederen per dag te vervoeren. VERHOOGING GOEDERENTARIEVEN. Met Ingang van 1 Maart a.s. wor den de tarieven van het goede renvervoer verhoogd met gemid deld 23*/«. Het minimumbedrag per wagenlading wordt dan na de verhooging f 27.50. Voor goe deren beneden 5 ton wordt geen wagen beschikbaar gesteld. Het vraagstuk abonnementen, dat speciaal voor handelsreizigers van belang is, heeft de aandacht, doch de bepaling van de tarieven ls een van de moeilijkste proble men in verband met internationa le bepalingen, die daaraan vast zitten. DE BRUGGEN. Over den stand van zaken bfl het herstellen van bruggen werd des gevraagd medegedeeld, dat de Spoorbrug bU Moerdijk in Aug, 1946 en die bij Zwündrecht één maand vroeger gereed zal zijn. De bruggen bij Hedel en Zaltbom mei, zijn het grondigst van alle bruggen vernield. Hedel zal ge reed kunnen zijn Nov.Dec. -M» en Zaltbommel in Jan.—Febr. '47. De brug van Venlo hoopt men klaar te hebben 1 Apri2 1946 en die bij Mook 1 Juli '46, indien het hooge water geen spelbreker wordt. ELECTRIFICATIE-PLANNEN Het is voor Breda verheugend te vernemen, dat de voorge nomen electrificatie van hét net van Dordrecht naar Box tel nog steeds een plan is, dat als nummer één voor uitvoe ring staat geprojecteerd. Dit uitbreidingsplan staat ln vei-- band met de electrificatie van de lijn AmsterdamBrussel. Niet alleen worden Breda en Tilburg hierbij betrokken, doch ook de lijn Lage Zwaluwe-Roosendaal- Esschen. Bij de Belgische Spoor wegen sluit het plan Esschen-Ant Werpen hierop aan. Het ls dan mogelijk in twee richtingen van Amsterdam naar Brussel elec- trisch te rijden. Eén volgt de zoo genaamde oude route over Hen Moerdijk, de andere over Utrecht Deze werkzaamheden staan, ge zien de omstandigheden, waarin Nederland zich op het oogenblik bevindt, ter uitvoering binnen nu en 5 Jaren. GEROOFDE GOEDEREN De commissaris-generaal voor do Nederlandsche economische be langen ln Duitschland, kolonel ir. L. F. Otto, zal hedenavond 20.03 uur in de rubriek „Departemen ten spreken" over den zender Hil versum n, een causerie houden over het onderwerp „Geroofde Goederen komen uit Duitschland terug." ADMIRAAL HELFRICH NAAR NEDERLAND Luitenant-admiraal C. E. L, Helfrich zal Woensdag 20 Fe bruari om 14.00 uur per Dakota- vliegtuig op Schiphol arrivee- ren. waarvan 25 afkomstig uit deze gemeente. Krachtens het bepaalde in art. 25, lid 2 der Nijverheids- onderwijswet is de oprichting eener school als in dit schrijven bedoeld, in de eerste plaats af hankelijk van een besluit van den gemeenteraad, te nemen nadat zooveel mogelijk daar bij betrokken organisaties v. pa troons en werklieden zullen zijn gehoord. Daarna, d.w^z. wan neer de Raad in gunstigen zin besloten heeft, berust de uitein delijke beslissing bjj de Krooa, gehoord den Onderwijsraad.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1