Herstel en toekomst van Middelburg M'n kapper ging naar Brussel v sf@ Jengel De plannen voor Middelburgs herstel en opbouw, Levens ur gentieplan 19451960, zooals deze door het gemeentebestuur zjjn ontwikkeld, hebben wij on langs in ons blad reeds met en kele woorden aangeroerd, waar bij wij toezegden hierop nader te zullen terugkomen. In het ontworpen plan heeft de hoofdgedachte voorgezeten Middelburg weer tot een waar dige hoofdstad onzer provin cie te maken. Hieronder volgen enkele mo gelijkheden 1. Handhaving en vestiging van inrichtingen ter bevor dering van geestelijke en cultureele doeleinden (cen trum van provinciaal gees telijk en cultureel leven). 2. Centrum van vreemdelin genverkeer met goede ho- tel-accomodotie en verkeers verbindingen (tourist, stad). 3. Onderbrenging van Rijks-, Provinciale- en andere bu reaux ambtenarenstad 4. Behoud van bestaande en vestiging van nieuwe indu strieën (industriestad). 5. Stichting van verschillende onderwijs-inrichtingen naast instandhouding der bestaan de (studiecentrum). 6. Onderhouden van goede marktgelegenheden en voor ziening met de betreffende café's en hotels, marktter reinen en gebouwen (markt stad) 7. Bouwen van prettige wonin ningen met aanleg van rui me plantsoenen en recre atie-gelegenheden (woon stad). Het nood- en definitief her stel van binnenstad en buiten de stadskern zal voortduren tot eind 1946. De herbouw van de binnen stad zal minstens nog 5 jaren in beslag nemen; de bouwma terialen zullen niet voor 1 Juni 1946 beschikbaar komen. Nieuwe bouwplannen Bij „De Griffioen" komen to taal 150 woningen, met het bouwen waarvan echter eerst in 1948 kan worden begonnen, te verdeelen over plm. 10 jaren. Op 't Zand zijn geprojecteerd 92 arbeiderswoningen en 116 middenstandswoningen, bene vens op een daar gereed te ma ken terrein nog 500 woningen; een en ander zal eerst in 1960 gereed kunnen zijn. Verdere bouwplannen zijn: Hendrikstraat: 52 arbeiders- Woningen, gereed in 1949. Rozenstraat: 60 woningen, gereed in 1950. Nadorst: 200 woningen, be gin van den bouw in 1950, ge reed in 1960. Seisweg: 200 woningen, ge reed ongeveer 1960. De herbouw en restauratie van Stadhuis en Abdijgebou wen zal niet vóór 1960 gereed kun ren zijn. De „Lange Jan" zal waar schijnlijk in 1951 in eere her steld zijn. De herbouw van kerken en de scholenbouw loopt eveneens over een tamelijk langen tijd, n.l. van 1950 tot 1952. Verder staat de bouw en herbouw van diverse bijzondere gebouwen op het programma. De noodwoningen zullen tot 1950 dienst moeten doen. Er wordt overwogen bestaan de bedrijven uit de stad over te brengen naar het gereed te maken industrieterrein, terwijl plannen voor nieuw op te rich ten industrieën in voorbereiding zijn. Verkeerswegen Voor het verbreeden van de Lange Delft en Segeerstraat zijn reeds enkele woningen ont eigend; aanvang dezer werken in 1955. Er is een ringweg ontworpen tusschen Havendijk en Nieuwe Vlissingsche weg, welke in '57 gereed kan zijn. Verder bestaat een plan voor een uitvalsweg loopende van de Markt af door de Volderijlaagte naar den Noordweg, uitvoering in 1949 tot 1950. De nieuwe stationsbrug komt in 1946 gereed, doch er zijn plannen voor een brug in het verlengde van den Nieuwland- schen weg. Recreatie-gelegenheden. Een nieuw sportterrein is geprojecteerd aan den Nadorst weg, tegenover het bestaande, terwijl oefenvelden komen na bij den Domburgschen water gang. Een volledig plan voor een nieuwe zweminrichting ligt gereed. Deze komt aan den Nieuwen Vlissingschen weg of aan het Jaagpad naar Veere. Ten slotte verdient nog de aandacht een plan voor een Volkspark tusschen Veersche weg en Nadorstweg, aanvang van dit werk in 1948 gereed in 1953. Ziehier in het kort de plan nen van Middelburg, welke, wat den tijd van uitvoering be treft, niet erg optimistisch stemmen. We mogen echter dankbaar zijn, dat het gemeentebestuur den ruimen blik heeft, om der gelijke groote werken te dur ven aanpakken. Het is voorwaar geen klei nigheid om van Middelburg, zooals het er thans uitziet, we der een aantrekkelijke, waar dige hoofdstad van Zeeland te maken Wij hebben echter moed en vertrouwen, dat dit zal ge lukken en al zal het ook een werk van vele jaren zijn, we zullen met Zeeuwsche taaiheid volharden. „Zooals de vrouwen daar gekleed gaan en zich verzorgen Ik kwam om gewasschen en ge watergolfd te worden, niets meer en niets minder en ilc dacht niet anders dan met m'n rolletje van eenige jaren her, dat den eenen dag wat beter uitviel dan den anderen, den kapsalon weer te verlaten. Edoch, de heeren had den het dien dag anders met me besloten. Toen ik kant en klaar gaan. En hij was naar Holland teruggekomen met een hoofd vol Ideëen, waar het de hoofden van z'n cliënten betrof. Of, zooals men al spoedig in den salon fluisterde, met een compleet nieuw kapsel-complex, dat al- leen voor den mannelijken be diende geen gevaar bleek op te leveren. Links een krullenkapsel met bovendien een vlecht boven op het hoofd. Rechts een Grieksch kapsel. werd afgeleverd zag ik eruit als de een of andere prima donna van een Brusselsch ballet, den schmink en de mooie beenen daargelaten. Ik voelde me al leen niet zoo op m'n gemak, hoe zeer m'n kapper me ook verze kerde, dat het nieuwe kapsel ma zoo uitstekend stond en zoo volkomen bij m'n gezicht paste. Deze ondernemende zoon van Figaro had kort tevoren een week of twee in de Belgische hoofdstad doorgebracht en dezen tijd benut om bij den Brussel- schen Antoine in de leer te De kapstertjes waren bijna al len onherkenbaar veranderd Hoe kan het ook anders, als je plotseling met een kuif rond loopt of wel een laag op elkaar gestapelde krullen, minstens zoo hoog als de helft van je gezicht. En als je dan bovendien in dat bouwsel nog een kleurige bloem of een veeren toef draagt! Draai den ze zich om, dan zag men in oen hals daarentegen een om laag gaande lijn, een cleignon van krullen of los, nonchalant uitgekamd haar, „flu". Vindt u het geen buitengewo ne kapsel? vroeg'de zoon van Figaro trotsch. De kuif lijkt wel wat onprac- tisch hoog, waagden we er, heel bescheiden, tegen in te brengen. Dat is in overeenstemming met de nieuwe hoeden. De Fransche mode vraagt op 't oogenblik zeer groote coiffeurs, met grove mouvements, hoogopgebouwde kapsels. Ja, de Fransche mode is pompeus. En er is nog een andere dan de Fransche mode? vroegen we. met een sprankje hoop een be vestigend antwoord op deze vraag te zullen ontvangen. De Amerikaansche mode is veel simpeler en practis Een enkele golf, van bover vaak glad en van achtere gekapt. De film is er van ten invloed, vooral op het dige publiek Maar in Br en in z'n oogen versche< nieuw een glans van exta daar ziet men kapsels. In I heeft het weelderige leven veel vlugger hersteld dar Frankrijk. Zooals de vrouw Brussel gekleed gaan en verzorgen! Jaren, jaren, zij hier daarbij vergeleken, achter. De vrij ingewikkelde ka maken het natuurlijk nood lijk dat men dikwijls naar kapper gaat. Het zoogena opkammen is er dan ook e handeling op zichzelf, die heel vanzelfsprekend vine waarvoor men graag het over heeft. Ja. zooals de d in Brussel zich verzorgen! En het blonde kappers schudde van afgrijzen bij d dachte aan wat de Hollan< vrouw er meerendeels maakt. Weet u wel, dat men aal geen grijs haar ziet? leen maar bij werkelijk oi dames. Geen vrouw onde zestig jaar, die zich ver; heeft er grijs haar. De n kleur is acajou, mahonie, tinten violet, blond en cui\ Sinds het laatste modecoi is ook de vlecht sterk op voorgrond gekomen, wat hier in Holland een „va vlecht" zou noemen. Glad bijvoorbeeld in 't gezicht, dan met een groote. vlecht erop. Of een vlecht ter in den hals. De groots coiffures met len hebben vaak een los kr stuk, een postiche, in den met een elastiekje onder krullen boven op 't hoofc vestigd Ook Grieksche ka ziet men veel. Intusschen bouwden de gers naarstig aan m'n eiger sel. En - met geen mogelij] bleken-ze het oude. vertro rolletje te kunnen vorn iets ouderwetsch en aff Dus heb ik nu een nieuw sel, met een grooten kuil krullen in den hals en 's a\ In bed durf ik me bijna nie roeren, uit angst al te' veel orde in de Brusse'sche ci te zullen stichten. Den zoo Figaro heb ik nog nooit zóó bezocht Lies Aan de boomen groeiden Mossels Het is algemeen bekend en velen van jullie zullen het zelf gezien hebben, dat er op Wal cheren, toen het land onder water stond, aan de slootkan ten, aan de palen van de om heiningen om de landerijen, aan de doode boomen, zich een enorme hoeveelheid mossels heeft vastgezet. Dit verschijnsel heet aan groeien. Op elk vast of drij vend voorwerp in zee hechten zich planten en weekdieren. Dit gebeurt ook op de groo te zeeschepen. In tropische wa teren gaat het aangroeien erg vlug en de aangroei kan daar wel 10 cm. dik zgn. De snel heid van het schip wordt daar door belemmerd en daarom gaan de schepen meestal twee maal per jaar in het droog dok om den aangroei te laten verwijderen. De aangroei kan bij houten vaartuigen worden tegenge gaan door er onder de water lijn koperen platen vast tegen te spijkeren. IJzeren schepen bestrijkt men met een huidverf om den aangroei te weren. Indie's leven In de bamboehutten Kruipen naakte kinderen rond. Banken om er op te dutten Vind j' er op de lemen grond. Aan de palmen met hun waal erbladen Rijpt de grote cocesnoot Sawa's natof j! èr in moet baden Verschaffen rijst aan klein en groot. In een sarong en kabaaitje Kleedt zich luchtig de Javaan, En langs het akker paadje Ziet men hen dan gaan. Karbouwen sterk als olifanten Trekken ploeg en eg door 't veld, Oplossing raadsel De bengels heeten Pietj< en Dik Trom. De woorden zijn: 1. p 2. Indiaan, 3. elestiek, 4. 5. jarig, 6. Engeland, 7. b ham, 8. evnaar, 9. lantaarr Donderdag, 11. iedereen kolen, 13. tondeldoos, 14 gen, 15. opinie, 16. moed Tijger8 zijn brutale klant Niemand is op hen gestf C. Lepoeter, 10 jaar, uil pelle, zond ons het bovens de versje. Heb je in Indl woond, kleine, dichter? De verdwenen sieraden van de Koningin L Z. M. Bulk van Brommen, koning van Kollinesië, zat breed uit op zijn troon een boek te lezen. Hij had bet boek zelf geschreven en was daar erg trots op. Al zijn onderdanen hadden er een exemplaar van ge kregen. Elke ochtend, elke middag en elke avond las e koning een hoofdstuk uit zijn boek en hij begon net steeds mooier te vinden. Hij straalde van genoe gen. Opeens werd er luid aan de deur geklopt. Ver stoord keek de koning op. Wie waagde het, om hem ïijdens zijn belangrijke bezigheid lastig te vallen. Met eroote stappen liep hij naar de deur van de troonzaal es» rie»: J&xmenr

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 6