Buitenland SCHERMUTSELINGEN. Het afficieele Brltschc commu niqué van gisteren meldt, dat de toestand In Muntolc op het eiland Banka, waar het debarkeeren van alle troepen, voertuigen en voor raden zonder incidenten vol tooid is en dat de controle over de kampongs in de omgeving is uitgebreid. Een peloton maakte oen verkennlngsmarsch van 60 K.M. langs den weg van Muntok naar Pankalplnang zonder tegen stand te ontmoeten. De soldaten werden door de plaatselijke Chi- neesehe bevolking hartelijk ver welkomd. Een patrouille, welke oprukte van Masamba naar Ma- lagka, werd door 200 Indonesiërs aangevallen. Bijzonderheden om trent dit gevecht zijn nog niet beleend. Ten Z. Oosten van Ko- laka, te Baroa, had op 0 Febr. eveneens een botsing plaats. Den- xelfden dag zijn twee pelotons van Kota Baroe zonder incidenten op bet eiland Salajan geland. In gewapende botsingen bij Soera- baja zijn twee Brltsch-Indlsche soldaten gewond. Te Batavia zijn tijdens een razzia in de gebieden van Soeperto en Koeroes 84 per sonen ondervraagd en 9 gearres teerd, zonder dat ztj tegenstand boden. Onlangs vonden soldaten die op patrollle waren In het ge bied van DJembatan Doeren, een uitgeplunderde woning, waarin zich de lijken van een vtouw en een Jongen bevonden. MOEILIJKHEDEN Df CHINA. Naar een vertegenwoordiger van de Chineesche regeering na een inspectiereis meedeelde, heer- schen in de Noord-Oostelijke pro vincies van China builenpest en typhus. Duizenden lijden aan be smettelijke ziekten en honger oedeem. Bi de provincie Jehoi wonen meer dan 14.000 kinderen,1 die tijdens den oorlog wees zijn geworden, in holen. De moeilijkheden over de voor gestelde verdeeling van de zetels in de staatsraad duren nog voort. De communistische en de liberale partijen hebben om een totaal van 14 zetels gevraagd, hetgeen noodig is om in dezen raad een veto te kunnen uitspreken. De communistische leider Tsjoe JCn Lal heeft, Ingesloten bij een waarschuwingsbrief, een kogel ontvangen. COMMANDO „GROOTE OOST' De Nederlandsche Marine Voor lichtingsdienst heeft bekend ge maakt, dat het vlootcommando Groote Oost, onder bevel van ka pitein ter zee P. J. G. Huyer, vanaf 15 Februari te Makassar ge ▼estigd zal zijn. Er wordt ook ge meld, dat de onderzeeër O 24 te Tandjong Priok ia aangekomen. TRUMAN VERHOOGT DB LOONEN. Truman heeft verklaard, dat een nieuwe politiek ten aanzien van loonen en prijzen een einde bedoelt te maken aan de sociale Conflicten. De president heeft met de uitvoering van deze nieu we politiek belast den huidigen directeur van de prijsbeheer- xching Bowles. Naar de secretaris van Truman, Ross, mededeelt, hoopt Truman, dat door deze nieuwe regeling een schikking van de staalstaking mogelijk is. Vertegenwoordigers van de vak- vereenigingen hebben een onder houd gehad met vertegenwoordi gers van de werkgevers. Truman heeft door deze maat regelen een grens gesteld aan de loonsverhoogingen, opdat de prijs verhoogingen de limiet, die tot heden door de regeering is ge steld, niet zullen overschrijden, namelijk ongeveer 17 pet. Bowles is benoemd tot leider van deze nieuwe politiek omdat de regee ring tot iederen prijs inflatie door ongemotiveerde prijsverhoo- glngen wil voorkomen. De ver hooging van de staalprljzen wa ren nog niet vastgesteld, maar deze zullen spoedig in overeen stemming met deze nieuwe poli tiek worden gebracht. Truman heeft tenslotte een be roep gedaan op werknemers en werkgevers cm den arbeid te hervatten want „in de product'e ligt ons heil". Binnenland HET OPROEPEN VAN KADER. Op de vragen van cl -o. heer Bie- re ma betreffende 1... in werke- lijlcen dienst oproepen van reser ve-officieren heeft de minister van oorlog, de heer Meynen, het volgende geantwoord: De berichten, dat ia den laatsten tijd reserve-officieren en onderofficieren opnieuw in wer- kelijken dienst worden geroepen, berusten op waarheid. 2. Ondergeteekende erkent, dat deze oproepingen, waar het dik wijls personen boven 30 jaar be treft, die min of meer belangrijke maatschappelijke functies vervul len, somtijds schadelijk zijn voor het economisch herstel van ons land.Hij is zich bovendien zeer wel bewust niet alleen van maatschappelijke, maar ook van de persoonlijke bezwaren aan bedoelde oproepingen verbonden. Dit neemt niet weg, dat de maat regelen, welke hij moet nemen öm te komen tot de vorming var een gezagsapparaat, hem dwin gen tot deze oproepingen over te gaan. Ondergeteekende wijst teven» op, 'dat het nog niet voldoende mate tot het Nederland sche volk schijnt doorgedrongen te zijn, dat Nederland zich in om standigheden bevindt, waarbij vooralsnog de militaire belangen in vele gevallen dienen te prae- valeeren boven maatschappelijke ea persoonlijke belangen. De Scheldestad herstelt zich HET WATER IN ALMELO BLJJFT ZAKKEN. Naar het A.N.P. van den bur gemeester van Almelo verneemt is het water in den loop van den middag wederom gezakt. Talrijke woningen zijn daarme de drooggekomen. De gas- electriciteitsvoorziening zijn vol; komen hersteld en hedenavond brandt voor het eerst de straat verlichting weer. Goede tyd voor de Breskensche vlsschersvloot De laatste dagen heeft het restant van de Breskensche vlsachersvloot tienduizenden kilo's haring binnengebracht, die voornamelijk gevangen zyn voor de Belgische kust. Het transport moet evenwel door de overplaatsing van de „Koningin Emma", die voor heen de .verbinding onderhield, geschieden over Kruiningen, wat een omweg van 60 k.m. beteekenL DE BEVRIJDINGSDAGEN WERK GAAT DOOR. Zooals reeds is medegedeeld is de officieele viering van den Jaardag der algeheele bevrijding van ons lan<j bepaald op Zater dag 4 Mei. Met het oog op de noodzake lijkheid om het tempo van de nationale krachtsinspanning on der de huidige omstandigheden zoo weinig mogelijk te onder breken, is het de wensch der re geering, dat de feestviering tot den Zaterdagmiddag wordt be perkt, in verband waarmede de rijksdiensten op 4 Mei a.s. des ochtends op de normale wijze sullen fucctionc eren. Uit het Radioprogramma van Zondag 17 Februari. HILVERSUM L 8.00 Nieuws. 8.30 Prot. Studiodlenst. 9.30 Nieuws 10.00 Hoogmis. 11.45 De Heilige van den dag. 12.00 Radiokoor. 13.00 Nieuws. 14.15 Credo. 15.00 Apologie. 15.20 Fransche kamer muziek. 16.00 Zlekenlof. 17.00 Ge wijde muziek. 17.30 Kerkdienst. 19.15 Kent gij uw Bij belT 19.30 Ned Strijdkrachten. 20.00 Nieuws. 20.15 Hartvelt-kwartet. 20.50 Radio- lcwintet. 21.00 Wederopbouw. 21.2' Problemen. 22.00 Nieuws. 22.35 Avondgebed. 24.00- Sluiting. HILVERSUM II 8.00 Nieuw.' 9.00 Honden houden. 9.45 Geeste lijk leven. 10.00 Zondagshalfuur 10.30 Kerkdienst. 12.30 Wat vrou wen op het hart hebben. 13.30 Nieuws. 13.S0 De Spoorwegen spre ken. 14.05 Litteraire beschouv/ing 14.30 Concertgebouworkest. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.30 De avonturen van Oome Keesje. 18.00 Nieuw. 19.00 Opinie-onder- zoek. 20.00 Nieuws. 21.00 Vader- landsche klanken. 21.30 Detective hoorspel. 22.00 Gertler-kwartet. 23.00 Nieuws. 24.00 Sluiting. Maandag 13 Februari. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord van den dag. 8.0ü Nieuws. 10.00 Symphonische ge dichten. 10.30 Morgendienst.11.15 Van oude en nieuwe schrijvers 11.45 Krijgsgevangenen. 12.30 Hoe Nederland den vrede wint. 13.00 Nieuws. 14.00 Voor Jonge Moeders 1-1.45 Koren Bach. 16.00 Bijbelle zing. 17.30 Roode Kruis.. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.50 Luther-herdenlcing. 21.00 Ned. or ganisten. 21.30 Sportpraatje. 22.00 Nieuws. 22.15 Van Oost tot West 22.50 Viool-duetten. 23.57 Sluiting HILVERSUM H. 7.00 Nieuws C.OO Nieuws. 9.45 Opera-muziek. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.00 Klnderoogen. 11.30 Orgelspel. JS.'JO Nieuws. 14.00 Vrouwen en politiek 14.20 Haagsch blaaslcwlntet. 15.20 Bonbonnière. 18.00 Nieuws. '8.15 Kon. Mil. kapel. 19.45 Lichamelij ke opvoeding. 20.00 Nieuws. 20.0S De vlschvoorziening. 20.15 Radio- phllh. orkest 23.00 Nieuw». 24.00 Sluiting. Niet veel menschen hebben Vlissingen gezien in de eerste Novemberdagen van 1945. Doodsch en verwoest lag ze daar aan den Sclieldemond met haar ruines van huizen, kan toren, magazijnen, fabrieken en havens. Fietsen was er uitgesloten. Metershooge versperringen be letten dit wel. Alles lag op de straten, stoelen, tafels, bedden, kasten, divans, keukengerei, enz. enz. Eén huis was er in heel het Vlisslngen van de eerste No vemberdagen dat onbeschadigd was. Eén huis, dat de beschietin gen en bombardementen goed overleefd had Toch gingen de VHssingers. ondan.: den enormen puin hoop die den naam Vlisslngen droeg, aan het werk en maan den lang kon men Qverige huis vaders met hun zoons op het dok zien zitten om dit met pri mitieve middelen waterdicht te krijgen. En er Ipvam wat kij ken eer het dak in orde was! Na het dak kwamen ramen, deuren, muren enz. aan de beurt. Elk herstelde zijn huls zoo goed en zoo kwaad als het ging- Vele maanden duurde het eer de straten weer behoorlyk be gaanbaar waren. Eerst eenige maanden na de algeheele bevryding kwam er een beetje zicht in den toe stand. Verschillende aannemers van boven de groote rivieren kon den met het van geallieerde zyde beschikbaar gestelde ma teriaal den nood langzaam op heffen. Dat de meeste licht be schadigde huizen weer zoo spoe dig in orde waren ls wel voor- namelyk te danken aan de wilskracht van de Vlisslngsche bevolking, die, door den nood gedwongen, niet af bleef wach ten, maar, ieder op eigen ter rein, meehielp. De woningtoestand Was het toen dat alles lang zaam ging, thans komt er, en het wordt tijd, Bchot ln. Over al worden in onze stad de wo ningen, die onbruikbaar zyn. afgebroken, terwijl aan den an deren kant in elke straat stel lingen tegpn de huizen verra zen als teeken, dat er binnen afzienbaren tijd weer een pand bruikbaar zal zijn. Toch is het aantal woningen dat niet meer hersteld kan worden, ontstellend groot. In 1940 waren er in totaal 6222 woningen beschikbaar. 1418 hiervan zyn op enkele na voor sloop bestemd. Het aantal woningen, dat licht-, zwaar beschadigd of water dicht gemaakt ia 4804. Byna de helft hiervan moet nog hersteld worden. De nieuwe wijken zoo als Tuindorp, Tuinstad en Goed wonen zijn hierbij inbegrepen. Het aantal inwoners is thans 15.510. Woonden er in 1940 23.000 menschen in 6222 wo ningen, thans wonen er 15.510 in 2685 herstelde woningen! Het aantal samenwoninger. plus inwoningen getuigt wel van den nood, het is 2678! De bouw van noodwoningen is door verschillende omstan- igheden erg vertraagd, zoo dat er thans nog slechts enke le tientallen bewoond zyn. Het droogvallen van de wa tergebieden was een lichtpunt, want er konden 165 bovenwo ningen betrokken worden. Ge lukkig gaat het aantal samen woningen langzaam minderen, wat heel goed ls, gezien som mige toestanden. Bijv. in een woning met een kleine kamer en slaapkamer, plus keukentje, woonden tien menschen! Gezien dan nog het feit, dat het er absoluut niet warm te stoken is door de vele half dicht gemaakte ramen, wordt het wel tyd, dat er meer woningruimte hersteld wordt. Onbegrijpelijk is het, dat er geen ziekten uitgebroken zijn. Het aantal gevallen van sera- bies en „beestjes" spreekt ech ter wel voor zich zelf. Het herstel van grootere gebouwen Met het stijgende aantal in woners stijgt ook de behoefte aan scholen, ke. ken, openbare gebouwen, enz. Het noodzake lijkste hiervan wordt natuur- 'ijk eerst, of is, hersteld. Van de scholen ia de Geret school voor L. O. de eerste di^ geheel hersteld Is. Aan de R.K jongensschool wordt gewerkt, evenals aan de openbare school in de Bouwen Ewoutstraat. De Christelijke en Openbare U.L.O. zfln weer voorloopig hersteld en kunnen dan ook niet het volle aanial lokalen gebruiken. De R. H. B. S. Is erg bescha digd, maar toch hoopt men de school tegen September o. weer zoover te hebben, dat er leg gegeven kan worden. De Zeevaartschool is de laat ste jaren wel erg ver van zijn basis weggedreven. De leerlin gen zullen echter met het nieu we seizoen een onderkomen vin den in het voormalig Weeshuls. dat thans door de R. H. B. S. in gebruik is. Ook deed de behoefte aan een badhuis zich den laatsten t^jd meer en meer gevoelen. Gelukkig bracht de Levers- zeep maatschappij hierin uit komst door een mobile badge legenheid te plaatsen tn de stad. Thans i3 deze onderge bracht ln een garage van de Kon. MQ. „De Schelde". Het eigenlyke badhuis ln Goed Wonen is flink bescha digd, doch gelukkig schenen de installaties niet zoo erg be schadigd te zijn, zoodat ook dit binnen niet al te langen tijd wel weer zal kunnen functlon- neeren. In ons blad heeft u enkele artikelen kunnen lezen over de noodziekenhuizen op Walche ren. Het noodziekenhuis tn Mid delburg la voornamelijk ont staan op initiatief van de ge meente Vlisslngen. De zieken huisruimte werd steed3 gerin ger de laatste jaren, totdat al leen het 8t. Jozefziekenhuis nog overbleef. Het noodziekenhuis tn Mid delburg voldoet dus wel aan een zéér dringende behoefte. Bethesda, het mooie, ruime ziekenhuis lag ook in het wa tergebied en mogen de boven verdiepingen dan nagenoeg geen schade opgeloopen heb ben, gelijkvloersch heeft 't wa ter heel veel verwoest. Vooral de installaties en leidingen on der de vloeren, hebben groote schade opgeloopen. Eerder dan Augustus a.s. zullen de boven ste verdiepingen wel niet in gebruik kunnen worden geno men. Ook kerken zijn er zwaar beschadigd. De Groote of Sint Jacobslcerk kon na een provi sorische reparatie in December 1945 weer in gebruik worden genomen, evenals de R.K. kerk De Geref. kerk ls met haar bijgebouwen echter zoodanig beschadigd, dat er nog geen de finitieve beslissingen genomen zijn omtrent herstel of gedeel- Filmnieuw noemen: het afsluiten eigenen van.de Aagje straat vanaf de Schelde hetgeen al wel gebeurd z als er niet het groote v tekort bestond. In het gedeelte zal dan een lasc van de My. De Schelde geplaatst. Ook Iets belangryks het bouwen van een electrische centrale na van thans op de plaats tramremise, welke laats gebroken wordt. Deze c< zal van een zoodanige i teit zijn dat de centrale t kil komt te vervallen. Naast het herstel vai wat kapot is ziet VIls dus ook vooruit. Als door de stad loopen en v gelijken het met den to in November 1945, dan vooruitgang heel goed ken. Overal wordt gewei telijke afbraak. Nu de Groote hulzen worden afgebroke kerk weer door de Herv. Gem. boomen gedood door zet in gebruik genomen is, heeft de J gerooid, straten opgeb Geref. Kerk beschikking ge- en aan den anderen kani GOES VRIJ EN ONVERVI In opdracht van de Re, voorlichtingsdienst wer den vervaardigde film Onverveerd". Het doel, zich hierbij had gesteld, te toonen. welk deel N heeft gehad ln den siri het nationaal-soclalisme cisme. Vanzelfsprekent het hier dat dus van strijdkrachten, die bui bezette gebied vertoefc Wij hebben deze film verwachting tegemoet g ze heeft ons niet teleur De film geeft ons een menteerd verslag van d den wereldoorlog. Een I ro film. De opbrerfgst heel ten goede van Ned hemel. De voorzitter N.V.H. Werkcomité »p woord van dank tot Bioscoopbond en in het der tot de directie Grand Theater. VLISSINGEN ALHAMBRA. Myman Godfrey Deze rolprent dient liefhebber te zien. Wil] •ell muaki zich hier ge ala huisknecht. Onnoodi gen, dat er tal van momenten in voorkome daar la het nu eenmaal Ham Powell film voor ook de spanning ontbree Kortom dit la weer film die de moeite var waard is en waarvan heel andera ia dan u ve: LUXOR THEATE Cowboy Taai" en w Schoolboys". Deze week worden twee films gedraaid. Di ■en pittige cowboyfiln boy Taai" met Tim de hoofdrol. De film to de bescherming van 1 zijn broer, die bij een i De bende, die een lelde wordt langzamerhand nauw gedreven, totdat leider de geheele bend< ingerekend. „Hoosiers Schoolboy" ckey Roony ln de hoofdr ona het moeilijke leve Mickey, een verschoppel lukkig komt alles weer pootjes terecht, hoewel zijn vader nog verliest auto-ongeluk. Mickey geeft ook weer ln deze f toeschouwer een leven dl van zijn kunst. kregen over de Nieuwe Kerk. welke minder beschadigd was. Eerste toekomstplannen Zoo is Vlissingen aan het af breken van het onbruikbare, het herstellen van het bruik bare en tegel ijk maakt se plan nen voor de toekomst. Natuurlyk zyn de groote plannen we zouden het dc plannen voor het nieuwe Vlis slngen kunnen noemen op geschoven. Het urgente stadsplan om vat echter ook nog verschillen de groote werken. We kunnen hiervan ojil zen hersteld, scholen he de straatverlichting ls terd, de wegen worden he enz. Vlissingen herstelt zich zaam van de zware slag haar vyf lange jaren zyl gebracht. En al mogen watergebied, dat nu drc de mosselschelpen tinkele heggen en doode struikel hier zullen spoedig weer schen wonen en werken o de grootere plannen vo toekomst te kunnen ven, lijken. Over deze plannen gendc maaL

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4