STAD EN Middelburg LAND Tribunaal Goes Vlissingen DU KWEK KEKS A VOND. Een groot aantal dijkwerkera amuseerden zich Donderdag avond weer ln het C. J. M. V. gebouw, waar voor de tweede *n laatste maal het tooneelstuk „De Nieuwe Typiste" op vlotte' wijze voor het voetlicht werd gebracht. De twee dijkwerkersavonden stonden onder auspiciën van het Interkerkelijk Comité ter Be hartiging van de dijkwerkersbe langen. FILMAVOND. Uitgaande van de Hervormde en Gereformeerde zendingscom missies werd Donderdagavond een zendingsfilm over Suriname vertoond in de propvolle Nieu we Kerk. De avond werd geopend door den heer Visbeek met gebed en een inleidend woord, waarna den heer Sïjthof overging met het vertellen van het een en an der van het zendingsterrein. De film. die werd toegelicht door den heer Stjthof, gaf ons een beeld van den enorme moei lijkhe^en. maar tevens van de mogehlkhe^en. d'e hier nog lig gen voor de zending. Spr. wekte vervolgens alle aanwezigen op om zooveel mo gelijk het zendingswerk, dat een voorname Chrlstennh'cht is. met ai'e mogelijke middelen te steunen. Straatverlichting: Vlissingen heeft deze week voor het eerst weer straatver lichting. Thans branden er reeds 28 lichtpunten, maar dit zal ver hoogd worden tot 38. Met de electrlsehe verlich ting: inbegrepen kunnen we zeggen, dat men 's avonds niet meer in een Egyptische duts- ternis zal loopen. MIDDELBURG NeJ. Metaalbewerkers Bond De afd. Middelburg van de Algemeene Ned. Metaalbewer kers Bond hield haar jaarver gadering, welke goed was be zocht. Naast de behandeling der di verse stukken, werd door den districtsbestuurder De Roo uit Vlissingen, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Alg. Ned. Metaalbewerkers bond een historisch overzicht gegeven over het ontstaan, de ontwiketlng van en de resulta ten bereikt door genoemden Bond ln die 60-jarige periode. Hij memoreerde ook de le dentallen en merkte op. dat de Bond ln 1939 de 55.000 leden heeft overschreden en nu weer ongeveer 40.000 leden bezit. Met een dringende opwek king aan de leden, allen mede te werken om spoedig weer het oude ledental te bereiken en dit te overschrijden, besloot hij zijn, met een hartelijk applaus beantwoord, pittig betoog. Vereenlging Handelsbelang Het bestuur dezer vereeni- ging heeft zich gewend tot Z. Exc. Minister Ringers met de mededeelIng, dat bij haar on gerustheid is gewekt door de berichten, dat het eerst be staand hebbend voornemen om den herbouw in Middelburg voorrang te verleenen, blik baar is losgelaten. Destijds werd bepaald, dat Middelburg oogenblikkelijk na Veenendaal zou worden opge bouwd. Het bestuur vraagt zich af, waarom deze tijdsorde is ver anderd. Middelburg is negen maan den eerder in de misère geko men als andere plaatsen en de gebouwen waaraan begonnen was staan nu sinds 1942 bloot aan de invloeden van het weer, waarvan de uiterlijke teekenen duidelijk zichtbaar zijn. De redelijkheid van deze wij ziging kan het bestuur niet inzien. Gaarne ontvangt het bestuur bericht, dat aan de toezegging van Z. Exc. (zij het toen in een andere functie gedaan) alsnog gevolg kan worden gegeven. Overgeplaatst De ontvanger der registratie en domeinen A. Veenstra te Zuidhorn ls met Ingang van 16 April 1946 overgeplaatst naar het kantoor der registratie en successie te Middelburg. Geschorst;1 Op grond van het Zuiverings besluit 1945 zijn met Ingang van 15 Febr. 1946 ln hun func tie geschorst: J. Dijkstra, binnenloods te Vlissingen; A. Goedbloed, bin nenloods te Vlissingen; C. Koo- ger, zeeloods in het 6e district; J. H. Krauwel, matroos beton- ningsvaartuig te Vlissingen; J. W. Eente, binnenloods te Vlis singen; A. Pot, matroos loods wezen; L. C. Pouwaart, binnen loods te Antwerpen; M. Stapel, machinedrijver bij het Loods wezen; Al Wiegman, commis saris bij het Loodswezen te Vlissingen; D. J. Zandee, bin nenloods te Vlissingen; A. M. te Antwerpen; F. Suriers, btn- Fröberg, matroos Loodswezen nenloods te Vlissingen. De B. M. W.'s verdwijnen! Volgens een mededeeling in de „Bedrijfsauto" zijn de Baye- rlsche Motorwerke door de ge allieerde autoriteiten opgehe ven, waardoor dus de bekende B M. W.'s voorgoed van de markt zullen verdwijnen. De autoproductie van Fres her Na3h wordt vermoedelijk ln Engeland voortgezet, doch het ls niet bekend of nu ook de motorrijwielen ln Engeland gemaakt zullen worden. Zeenwsch Genootschap der Wetenschappen In de dezer dagen gehouden vergadering deelde de voorzit ter mede, dat Mr. Th. G. van Eek aan het Genootschap had vermaakt zijn kostbare boeke rij van 6000 banden (die In middels naar de Prov. Biblio theek ls overgebrachtdat de heer J. C. P. de Baat Doelman had gelegateerd een belangrij ke verzameling briefkaarten en foto's betreffende Zeeland, het geen navolging moge vinden. Als geschenk was ter tafel het zilveren schenkblad, door de Staten van Zeeland in 1647 vereerd aan Johan Evertsen ter eere van zijn overwinning op de Duinkerker kapers ln 1636, en een tafelbel uit 1678, afkom stig van een der leden van het zelfde geslacht, beide geschon ken door Mr. G. C. Bijleveld, afstammeling der Evertsens in de vrouwelijke lijn. Dr. W. S. Unger hield een voordracht over de oudste rei zen der Zeeuwen naar Indië. Soes Vergadering Vereen. Oorlogsgedupeerden Het hoofdbestuur van de Stichting Ver. van Oorlogsge dupeerden op Zuid-Beveland kwam in vergadering bijeen in Hotel Centraal te Goes. Na eerst de huishoudelijke zaken te hebben afgedaan, werd het woord gegeven aan den administrateur van het Provinciaal Bureau voor den Wederopbouw, den heer Den Outer, die speciaal aanwezig was om de nieuwe administra tieve regeling nader toe te lich ten, van welke taak deze zich op verdienstelijke wjjze heeft gekweten. Hierbij werd den bestuursle den wel duidelijk, dat zeker niet alle vertragingen en on aangenaamheden aan dit bu reau te wijten zijn. De moeilijk heden waarmede men bij de zen dienst tot nu toe te maken had gehad, werden kort maar duidelijk gereleveerd. De voorzitter was de tolk van de vergadering, toen hij den heer Den Outer dank voor diens zakelijke uiteenzetting bracht. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat in de toekomst zou mogen blijken, dat het mo gelijk is met het Provinciaal Bureau voor den Wederopbouw op vriendschappelijke wijze sa men te werken aan een en het zelfde doel. Het contact, dat wij tot heden hebben gehad, al dus de voorzitter, doet ons ten aanzien hiervan het beste ver wachten. Nadat de vertegenwoordiger van het bureau de vergadering had verlaten, werd door den voorzitter nog een en ander megedeeld naar aanleiding van de bezoeken die het dagelijksch bestuur aan het Hoofd van dit bureau, de heer Van Dijk, had gebracht en op grond waarvan het dagelijksch bestuur goede verwachtingen heeft t.a.v. de samenwerking met dit hoofd als het de belangen van de ge dupeerden betreft en dat hoopt maar ook meent te moeten ver trouwen, dat het daarin niet zal worden teleurgesteld. Hierna werd door den secre taris van de Stichting monde ling verslag uitgebracht vaD de op 18 Jan. j.l. te Middelburg gehouden federatieve vergade ring. waarvan het resultaat thans in druk is verschenen en straks verkrijgbaar zal worden gesteld. Ook werd door deze een uit eenzetting gegeven van het doel en den organisatorischen opzet van de Stichting Herstel Zeeland 1945,die door Gedep. Staten ln het leven is geroe pen. Ik lean me volkomen in- MEDEDEELING Op onze kantoren le Goes, Middelburg, Vlissingen en Tho- len ligt de passagierslijst van het m.a. „Noordam" ter Inzage denken, zoo zei de heer Van den Hout, dat sommigen van ons sceptisch tegenover deze nieuwe en jongste Stichting staan, ik stond dit aanvanke lijk met U en niemand uit ons dagelijksch best. was enthou siast, maar wij wisten er toen nog niets van en dat is thans reeds geheel anders. Dit is het lichaam, aldus spreker, dat nu al reeds werk doet wat wij en andere streek-organlsatles on mogelijk zelf zouden kunnen beginnen en zeker niet tot een succesvol einde zouden kunnen brengen. Besloten werd de Stichting Herstel Zeeland 1945 te ver zoeken stappen te willen doen tot verkrijging van de bevoegd held voor het Prov. Bureau v. de Wederopbouw om de flnan- cieele afwikkeling van de scha degevallen direct met de gedu peerden te kunnen afdoen, om dat de huidige gang van za ken noodwendig groote vertra ging met zich meebrengt. Ten slotte sprak de voorzit ter de hoop uit, dat binnen af- zienbaren tijd alle gedupeerden lid zullen zijn van de Stichting. Thans telt de organisatie ruim 1200 leden, maar dit kan 2000 worden. Op heeterdoad betrapt De heeren V., S. en K. wa ren Donderdagavond bezig bij de gasfabriek enkele zakken met kolen te vullen. De politie vond het niet in den haalt en nam de dieven mee naar het bureau. De verleiding ls wel groot met de huidige kolen- schaarschte! Geldkaarten De nog loopende geldkaarten kunnen wederom betaalbaar worden gesteld op de postkan toren. De Winterpeen Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het exportpro bleem van de winterpeen ln Den Haag in behandeling ls. Men zal trachten voor deze kwestie zoo snel niogelyk een oplossing te vinden. Paard op bol 's-H. H.KINDEREN. Donder dag had een zekere P. Cor- stanje het ongeluk, dat zijn paard op hol sloeg, waarbij de voerman onder den wagen te recht kwam. Gelukkig kwam deze met een kleine verwon ding en den schrik vrij. Halsstarrige lieden De burgemeestersvrouw en bet Wlnterhalpbosje De 25-jarige Annes van den Berge uit Krabbendijke meen de, dat het een verbetering in de sociale omstandigheden van het gezin van zijn vader zou brengen, als hij lid werd van de N. S. B. Hij voer als stuur man voor de Duitschers, maar thans moet hij landarbeiders- werk verrichten als geïnter neerde. De voorzitter vroeg hem, of hij nooit gelezen had in geschie denlsboeken dat samenwerking met den vgand landverraad be- t eekent. „De zeeltri zullen je straks, als je weer vrij komt uit de interneering niet al te vrien delijk behandelen". Een lid van het Tribunaal merkt op uit een getuigenver klaring, dat verdachte op den dag van zijn interneering heeft verklaard, dat hij weer lid van de N. S. B. zou worden als hij er kans toe zag. Verd. verklaart, dat hfl toen niet heelemaal toerekenbaar was op dat moment. Voorzitter: „Neen, je was blijkbaar den geheelen oorlog door niet toerekenbaar". Verdediger Mr. Dirven ver klaart, dat verdachte uit een groot gezin kwam, waar de toestanden niet rooskleurig waren. De vader was werkeloos, dit alles heeft grooten indruk op verdachte gemaakt, zoodat hij ln het vaarwater der N. S. B. geraakte. Verd. heeft een goed karak ter en een goede leiding zal hem zeker weer in het rechte spoor helpen. De 47-jarige Levtnus Holie- stelle, landarbeider uit Wol- faartsdjjk, is uit nood lid ge worden, naar hij beweert. Voorzitter: „Waarom werd je sociaal voorman Verd.: „Ach, edelachtbare, daar was Ik heelemaal niet ge schikt voor". Voorzitter: „Ja, dat ls het juist, jullie N. S. B.ers waren nergens geschikt voor, behalve om mooie baantjes voor de Moffen te bekleeden". Verd. zegt nu, dat hij er nooit aan zou zijn begonnen, als hij alles van te voren geweten had Voorzitter: „Vindt je niet, dat je straf verdiend hebt?" Verd.: „Nou, Ik vind, dat ik nou lang genoeg gezeten heb". De voorzitter komt tot de conclusie, dat verd. nog niet beseft, dat hij fout gehandeld heeft en nog niet voor vrijla ting in aanmerking komt. Thans verschijnt een keurig gekleedde burgemeestersvrouw voor het Tribunaal. Het is de 40-jarige Maria Elisabeth Hen- keler, geboren in Duisburg. Zij is de echtgenooote van Mari- nua Tuiten, ex-burgemeester van Kloetinge. Mevrouw Tuiten wordt er van beschuldigd, lid der N. S. B. te zijn geworden in 1941 en al te ijverig met het Winter hulpbusje te hebben rondge wandeld. Een keer, aldus Mr. Vlaming, kwam zij eeameneer. Ingd. Mtt'c dueling t Middelen or artikelen voor Uw gezondheid noodig - Vraag z* bij02125 A. C. VAN DEH REST Ass. Apotheker Lange Kerkstr. Goes tegen, die zei: „Wat, loopt u ook al met zoo'n rotbus?" Z$ was toen boos naar haar man, den burgervader, geloopen, dis deze brutale meneer een ge- duchten uitbrander gaf. „Pardon, edelachtbare", zei verd., die meneer had het niet over een rotbus, maar hij zei: „Verrek met je rotbus De burgemeestersche verklaar de uitdrukkelijk, dat zij met de winterhulp alleen hulp aan de armen had willen geven. Mr. Vlaming vindt, dat ver dachte het Nedcrlandsche gast recht geschonden heeft. Mr. Kuipers vond, dat men rekening moest houden met dc afkomst van beschuldigde. Zij voelde zich ais Duitsche ver want aan de N. S. B. ideeën. Men kan het haar niet zwaar aanrekenen, dat zSj haar echt genoot volgde. Zij zag „Win- terhllfe" anders dan de Neder landers. De verdediger bepleit te zoo ruim mogelijke humani teit Janetta Wilhelmina Johanna Hollander uit Goes was lid van de N. S. B. en den Volksdienst. Verd. ontkent ten hefstlgste, dat zg ooit omgang gehad heeft met leden van de Duitsche weermacht „In uw rapporten staat ook, dat ik paard heb gereden met de Duitschers, en dat ls ook niet waar". Voorzitter: „Ziet u ln, dat u fout hebt gehandeld?" Verd.: „Ik heb er vreselijk verdriet van gehad". Voorzitter: „Maar als de Duitschers den oorlog hadden gewonnen, had u geen verdriet gehad, hè?" Uit een verklaring van een getuige blijkt, dat zij de idealen van de N. S. B. verafgoodde en een portret van Hitler op de piano had. Voorzitter: „Hebt u de men- schen ln uiv omgeving, die ge gijzeld werden, ooit pakjes ge stuurd Verd.: „Waarom zou Ik? Ik kende er toch geen een van en trouwens heeft Iemand mij ooit sinds Ik geïnterneerd zit pak jes gestuurd? Verd. begrijpt niet, dat er Nederlanders kunnen zijn, die de moeders van hun kinderen weghalen. De heer Van Poperlngen: (verontwaardigd): „En weet u dan niet, dat er duizenden va ders on moedera door het toe doen van de Duitschers zijn om gekomen". Verd.: „Daar weet ik niets van". Mr. Vlaming: „Wij krijgen niet bepaald een gunstlgea In druk van u". Verdediger Mr. Dirven ver klaart, dat verd. na de bevrij ding niet als een zwaar geval werd beschouwd. Haar man had ©en duidelijk overwicht in het gezin. De verdediger doet een dringend beroep clementie te betrachten, aangezien de vrouw niet bulten haar kinde ren kan. Verd. heeft bovendien een galsteen en een slecht© ge zondheidstoestand. Uitspraak 28 Februari Uitspraken Tribunaal Goes Marinus Jacobus Willemsen uit Aardenburg, 1 jaar Inter neering. Verbeurdverklaring tot f 5000. Alphonsus dUorst uit Zuld- dorpe, 1 jaar interneering. Arthur Joseph Marie Her man uit Ziiiddorpe, 1% jaar in terneering. Verbeurdverklaring radiotoestel en de goederen die in bruikleen zijn gegeven. Albert Alphons Joseph van Hijfte, uit Hengstdijk, 6 rand. interneering. Allen werden ontzet uit de openbare ambten en uit het kiesrecht.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3