VRIJE STEMMEN - Wa- 5 DAGBLAD VOOR ZEELAND Persstemmen uit Oost en West iïWlBÊ Ui WBSi ZATERDAC 16 FEBRUARI 1946 2c JAARGANG NUMMER 2» Als. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. TeL 2163. Gironummer 41035) Overdenking HET VOORBEELD VAN BACH Bach schreef alt yd aan het begin van zijn compositie: J-J. (Jesu Juva: Jezus help mij) en aan het einde: S.D.G. (Soli Deo Gloria: God alleen de eer) Zoo wilde hy zich van Chris tus' Geest doordrongen voelen en zich dicht b(j zqn Schepper weten. En vrij in 1946? Ons is door God de taak op gelegd een nieuwe wereld te bouwen. GQ ziet, Bach heeft ons zelfs na twee eeuwen nog iets te zeggen bf het opnieuw begin nen van ons werk.' A. PUSCH. (Uit: O. R. G.-nieuws.) BIJZONDER GERECHTSHOF SENSATIONEELE UITSPRAKEN. Onder presidium van Prof. Mr. A. van Hamel heeft het DJJzonder Gerechtshof te Amsterdam uit spraak gedaan in de zaken tegen de gebroeders Cornells en Roelof Oort uit Nieuw Vennep en tegen W. J. Baerveldt en O. Stapel bel den uit Zaandam. Aan de gebroe der» Oort was ten laste gelegd, dal zy camouflage ma lexical had den geleverd aan de Dultsche weermacht In de jaren 1940 en 1941. Cornells Oort had echter met zeer groote geldelijke en ma- terieele schenklnklngen de illega liteit gesteund, onderduiker» ge holpen en wapens verborgen ge houden. waarbij hijzelf veel ri sico heeft geloopen. In de uitspraak van het Hof wordt de hulpverleening aan den vijand bewezen en een ernstig feit geacht. Het Hof heeft Cornells Oort een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar opgelegd met een proeftijd van drie Jaar plus een geldboete van f 4000. Roelof Oort werd tot een voorwaardelijke ge vangenlsstraf van zes maanden veroordeeld, plus een geldboete van f 1000. Als bijzondere voorwaarde voor deze proeftijd wordt daarbij bepaald, dat Cornelia Oort zich Iedere drie maanden persoonlijk moet melden bij de Koninklijke Vereenlglng voor Lnchtvaaxt In Den Haag en daarbij telken male een bedrag van f 3000 ten behoeve van het Nationaal Lnchtvaartfonds moet storten. Deze gelden kunnen dan benut worden voor doeleinden der Nederiandsche Luchtvaart. Voor Roelof Oort geld dezelfde be paling met dien verstande, dat hij Iedere drie maanden f 1000 voor dezelfde doeleinden moet af staan. De twee scheepsbouwers te Zaandam, W. J. Baerveldt en G. Stapel, die op hun scheepswerf kotters voor de Duitsche Kriegs- marlne hebben gebouwd van 1942 tot 1945 werd een soortgelijke straf opgelegd, waarbij het Hof ln overweging nam, dat verdach ten er Inderdaad tn zijn geslaagd door het openstellen van hun be drijf voor een zeer groot aantal: arbeiders dezen te behoeden voor deportatie naar Duitschland. Ter bezinning van hun gedrag tn verband met de Vaderlandsche belangen, waartegenover zij niet temin schromelijk te kort zijn geschoten, werd verdachte Baer veldt tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een Jaar plus een geldboete van f 1000 en ver dachte Stapel tot een voorwaarde lljke gevangenisstraf van tien maanden plus een geldboete van f 600 veroordeeld, beide straffen met een proeftijd van drie jaar Als bijzonder voorwaarde werd gesteld, dat verdachten voor eigen rekening een deugdelijke motorreddingsvlet moeten bou wen, exclusief de levering en montage van den motor en de ze zeereddingsvlet binnen twee Jaar moeten afleveren aan de Zuid Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schlpbreukelln gen voor het station Cadzand, ter vervanging van de reddings vlot van deze maatschappij, die door Dultsche oorlogshandelin gen is vernield. De vier veroordeelden zullen bin nen enkele dagen op vrije voeten worden gesteld. Nederlandsch Indie DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE DE „WASHINGTON POST" heeft in haar hoofdartikel het Nederiandsche aanbod aan de Indonesiërs gunstig ontvangen, maar verklaarde, dat het Russische voor stel om een commissie van onderzoek voor Java van de Vereenigde Volken beter uitgesteld dan verworpen had kun nen worden. Het artikel zegt, dat het Nederiandsche plan „voor de Indonesische nationalisten veel van hetgeen se nagestreefd hebben zeker zon stellen. In xijn geheel geno men, bet eekent het plan voor Indonesië een belangrijke stap in dc richting van zelfregeering en om die reden is het aantrekkelijk voor de meer gematigde en minder ongedul dige elementen onder de nationalisten". Clark Ken- bij van Mook Sir Archibald Clark Kerr heeft gistermiddag om 3 iur aan Dr. H. J. van Mook n diens paleis een bezoek gebracht. Het blad voegt er aan toe: „e zeker geen reden om daar thans een commissie heen te sturen. Maar Stettlnlus deed er geen goed aan door het Russische voorstel te doen verwerpen, in plaats van voor te stellen het tot een bepaal den datum uit te stellen. Wij zijn ln Londen hard bezig preceden ten te scheppen, die ons eens tr moeilijkheden zullen brengen. Ondertusschen ls deze vertooning van gebruik van de macht van Amerika tegen een onderzoeklngs procedure, daargelaten nog dat dit tegen Rusland gebeurde, ont stellend." Leden van de Partij van den Arbeid niet naar indie In gemeenschappelijk overleg hebben de leden der Sociaal- Democratische Eerste en Twee de Kamerfracties besloten zich te onthouden van persoonlijke deelneming aan de del ati« van het parlement naar Neder landsch Indië. Van de zijde dier fracties wordt erop gewezen, dat reeds de leden der Vrijzin nig-Democratische fracties in gelijken zin 'n afwijzend stand punt hebben ingenomen en dat dit standpunt gedeeld wordt door de leden der Christen-De mocratische Tweede Kamer- Fractie, alsmede door enkele niet tot een bepaalde fractie bc hoorende Tweede Kamerleden die inmiddels echter tot de Par ty van den Arbeid zijn toegetre den. Het besluit kan derhalve worden beschouwd als een be slissing van de parlementaire vertegenwoordiging van de Par ty van den Arbeid. Thans achten genoemde leden hun uitzending niet opportuun. Zij blijven 'van meening, dat deze uitzending ten aanzien van de te Batavia gehouden besprekingen vertroebelend zal kunnen wer ken. Naarmate de commissie meer representatief zou zijn voor de Kamer in haar huidige sa menstelling, zou dft ongewenschte effect toenemen. Bovendien moet er in dit verband op worden gewezen, dat zelfs de meest nauwkeurige afspiege ling van het beeld der -thans zit tende Kamer niet de verhoudin gen ln het Nederiandsche volk Juist zal weergeven. Uit Indio Naar wij vernemen heeft het te Batavia verschijnende Indonesi sche blad „Rajat" gemeld, dat onder leiding van mr. Amir Sja- rlfoedin en in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta te DJokja besprekingen zyn gevoerd over de mogelijkheid de organisatie van het republikelnsche leger te verbeteren en op internationaal peil te brengen. Er ls een com missie gevormd voor de coördi natie van alle volksstrijdkrachten welke thans nog uiteenvallen in verschillende groepen, die naast het staatsleger werken. In „De Dag" een Neder landsch dagblad, dat te Makas sar verschijnt ls een verkor1 verslag opgenomen van een reis van Dr. van der Kllft naar Ken- darl. De bevolking daar weid aangetroffen ln eenzelfden staat als dertig Jaar geleden: verarmd en in de wildernis teruggetrok ken. Zij sympathiseert niet met de malcontenten, aldus het ver slag en hoopt op herstel van het- gezag en terugkeer van de wel vaart. Van de door de Japanners uit Bali, Java en Timor aange voerde koeli's is vijftig procent Uit Amerika Een delegatie van de „Indonesian Club of America" heeft aan A. L. Moffat, hoofd van het departe ment voor Zuid-West-Pacific-aan- sche „Repbliek" werd aangedron gen. De delegatie heelt aan cor respondenten medegedeeld, dat Moffat „met aandacht" heeft ge luisterd, maar dat de V.S. -.ich niet kunnen mengen in interne aangelegenheden van andere lan den. Uit Londen De Londensche „Times" schrijft vandaag dat de BritsChe minister van buitenlandsche zaken Bevin, „wellicht met sommige argumen ten. die hij gebruikte by zijn ver zet tegen het zenden van een commissie naar Indonesië zon der noodzaak gijzelaars voor den toekomst heeft geleverd. Het ar gument dat de eisch een com missie ln te stellen om advies uit te brengen over een situatie, waarin de strijdkrachten van een der groote mogendheden zijn ge raakt, op zichzelf een smet is op de eer van het volk ln kwestie, is er een, waaraan de Britsche re geering ln andere omstandighe den minder reden zou zien steur- te verleenen." De „Times" zeide, dat Bevin het genoegen smaakte zich te verze keren van het verwerpen door den veiligheidsraad van „verge zochte beschuldigingen", en dat de Russische en de Oekrainsche gedelegeerden „in staat zyn ge steld te verschijnen als kampioe nen voor de rechten der kolonla- - volken". GRONDWETS HERZIENING De Sowjet-burgers in Nederland Van Sovjet Russische zijde werd onlangs geklaagd over het gebrek aan medewerking by het repa- trleeren van Sovjet-burgers uit ons land, ofschoon officieel deze medewerking toegezegd was. Naar aanleiding van het Tass-be- richt betreffende de repatrieering van Sovjet-burgers vernemen wij, dat het departement van buiten landsche zaken einde December J.l. in een nota gericht tot de Sovjet-ambassade te Den Haag uitdrukkelijk te kennen gegeven heeft dat de Nederiandsche regee ring bereid is alles te doen om alle Sovjet-burgers, die willen te- rugkeeren naar de USSR met den meesten spoed te repatrieeren. Aan de Russische ambassade is te kennen gegeven, dat tengevolge van de moeilijke omstandigheden in Nederland onmiddellijk na de Duitsche capitulatie groote moei lijkheden ondervonden zijn bij de registratie van de zeer vele vreem delingen die zich op Nederlandsch grondgebied bevonden. Wat de regeistratie van Sovjet burgers betreft, had de Neder iandsche regeering hier geen gemakkelijke taak, aangezien by deze burgers een neiging be stond deze registratie te ont- loopen. Ook hebben zich eenige, overi gens weinig beteekenende moei- Ujkheden voorgedaan, doordat enkele Sovjet-officieren niet op de hoogte bleken te zyn van de Nederiandsche wetteiyke bepalin gen met betrekking tot het ver- biyf van vreemdelingen hier te Lande. Aan bevoegde Sovjet-autoriteiten worden alle faciliteiten verleend. Die Sovjet-burgers, welke eeni- gen tijd in het kamp te Eindho ven hebben doorgebracht, zyn naar een betere behuizing tn de omgeving van Breda gebracht. VOLGEATS een correspondent van de Chigaco Sun heeft presi dent Truman in een privé-ver- klaring gezegd, dat hij in 1948 niet naar het presidentschap zal dingen. Tweehonderd S.S.-lieden ontsnapt Uit een interneeringskamp le Neurenberg zijn tweehonderd S S lieden ontsnapt. De met alle middelen georganiseerde naspo ringen en contröles van de mi litaire politie hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. DEN HAAG SCHENKT F 5000. Het plaatselijk I.K.B. voor Den Haag en omstreken heeft f5000 geschonken, ter leeniging van den nood in Almelo, zulks in dachtig de hulp, die het Oosten aan het Westen heeft verleend, tijdens en direct na de bezet ting. Getracht wordt de beschik king te krijgen over een aantal noodwoningen of barakken. Hierover is contact opgenomen met de desbetreffende Rijksin-, stellingen, DE OLYMPISCHE SPELEN Volgens een verklaring van den heer Garland, senior-lid van het Amerikaansche Olympisch Comité, zullen Duitschland en Japan op de in 1948 te houden Olympische Spelen niet worden uitgenoodigd. Ten aanzien van Italië heeft men zijn standpunt nog niet definitief bepaald. Voor de eerste maal in do geschiedenis der Olympische Spelen zal Rusland tot de mede dingers behooren, terwijl ook de Zuid-Amerikaansche Staten de afvaardiging van ploegen op velerlei sportgebied beramen. De malversaties met largarinebonnen Naar het A.N.P. verneemt is op korten termijn de instelling te verwachten van een staats commissie, welke d« taak zal worden opgedragen om in zoo kort mogelijken tijd te onder zoeken in hoeverre het wensche lijk is, wijzigingen te brengen ln de bepalingen van het 13de hoofdstuk van de grondwet en aan de Kroon de noodige voor stellen ter zake te doen. Het betreft hier een inciden- teele herziening van zeer ur- genten aard, die de regeering, vooral met het oog op de moge lijkheid, dat de ontwikkeling in Nederlandsch-Indië op korten termijn tot een grondwetsherzie ning leidt, nog gaarne in de eer ste instantie behandeld zag door de thans fungeerende Staten- Generaal. In de commissie, welke onder voorzitterschap zal staan van den minister van Binnenlandsche Zaken en waarvan de ministers van Justitie en Overzeesche Ge- biedsdeelen als ondervoorzitters deel zullen uitmaken, zullen vooraanstaande leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal zitting hebben. DE COMMISSIE der Fransche Assemblee voor het opstellen van een nieuwe grondwet heeft be kend gemaakt, dat de Fransche koloniën dezelfde rechtsposotie zullen hebben als de Fransche de- gelegenheden, een verklaring partementen. Alle door de ^,- overhandigd, waarin op onmiddel semblee aangenomen wetten gel- UJke erkenning van de Indonesi-1 den tevens voöï de koloniën. In aansluiting op t bericht betref fende de malversaties met marga rinebonnen by de n.v. Unilever- Verkoopcentrale te Rotterdam, deelt de N.R.C. nog mede, dat tot de gearresteerden behooren een directeur, drie adj.-directeuren en eenige procuratiehouders en afdeelingschefs. Groote partyen margarine-bonnen werden niet aan de distributie-instanties afge dragen er worden getallen ge noemd van eenige honderddui zenden bonnen waardoor als het ware een reserve werd ge vormd, waaruit op kwistige wyze margarine werd geput, welke aan directie en hooger en lager per soneel werd gegeven, van wie ve len de margarine ook gebruikten om er ruilhandel mee te dryven. Groote partyen kwamen in den zwarten handel. Ten minste 125 duizend kg. is in verkeerde han den terecht gekomen. De juiste cyfers zullen overigens nog by het verdere onderzoek moeten worden vastgesteld. De zaak ls al eenigen tyd ln on derzoek. De politie is haar als volgt op het spoor gekomen. Een poos geleden hield een agent van politie op straat een man aan, die ln een koffertje margarine MJ zich had. Bij het verhoor van de zen man kwam men te weten, van wien hij de margarine had gekocht. Nadien kon telkens een nieuwe schakel worden opge spoord, tot men tenslotte by de leiding van de verkoop centrale van de Unilever te Rotterdam te rechtkwam. De zaak is zeer ge compliceerd, doordat veel marga rine langs tallooze kanalen tn den zwarten handel is verdwenen Nu eenmaèl de topleiding van de onderneming ls gearresteerd, worden deze kanalen nagegaan. Het laat zich aanzien, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. WEERSVERWACHHTING GELDIG TOT ZATERDAG AVOND. Zwakke tot matige wind tus- schen Noord-West en West. In den ochtend nevelig Vrij veel bewolking doch geen regen van beteekenis. Temperatuur over dag oploopend tot 7 8 graden Celsius. Pf|» ■-r. 1 - Het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" is Woensdag met on geveer 2000 repatrieerenden uit Indonesië in Amsterdam gear riveerd. Het schip passeert de Hembra^.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1