STAD EN LAND Gruwelijke behandeling der krijgsgevangenen Goes Het proces te Neurenberg Dfi Duitsche verdedigers, die inlichtingen vroegen over de behandeling van Duitsche krijgsgevangenen in Rus land en zeiden, dat daaromtrent in vele Duitsche ge zinnen ongerustheid bestaat, kregen gisteren van den Rus- sisohen aanklager, kolonel Pokrovski onverwacht antwoord in den vorm van een uitgebreide documentatie van de door de Duitschers jegens Russische krijgsgevangenen gepleegde gruweldaden. Langs de geheele lengte van het front van den Arctic tot de Zwarte Zee zijn lichamen van Sovjet-gevangenen gevonden, die sporen vertoonden van de gruwelijkste martelingen met gloeiende ijzers, uitsteken van oogen, afhakken van handen, voeten, vingers, ooren en neu zen. Vele gevangenen werden gevonden met opengesneden maag en anderen waren aan rupsbanden van tanks gebon den. De Duitschers ontzagen zich niet om Russische gewonden, op de slagvelden te ontkleeden en naakt achter te laten teneinde zichzelf van warme kleeding te kunnen voorzien. Buitgemaakte Duitsihe papie- ïen werden overlegd, waaruit blijkt dat de Duitschers cada vers van paarden goed genoeg vonden om te dienen als voed sel voor de Russische krijgsge vangenen. Hoewel de onmen- schelijke wreedheden der Fas cistische gangsters die van Djenghis Khan, Batys en Ma- mai overtroffen, aldus Pokrovs ki, zal de Sovjet-Unie trouw aan de beginselen van mensche- lijkheid en internationaal recht geen tegenmaatregelen tegen Duitsche gevangenen nemen en voortgaan hen te behandelen volgens de regels van de Haag- »che Conventie. Het tribunaal heeft besloten, dat de Duitsche generaal Hal den als getuige gehoord zal b»oeten worden. Dapperheid beloond Pokrovski citeerde een order van de 60ste infanteriedivisie, die hij noemde: „een order tot massamoord op krijgsgevan genen" deze order luidt: Russische soldaten zijn bij zonder dapper in den strijd, zelfs kleine geisoleerde groe pen ondernemen steeds aan vallen. In verband daarmee fat een menschelijke houding tegenover gevangenen niet toelaatbaar. Vernietiging van den vijand door vunr of zwaard moet tot het uiterste worden doorgezet. Ho© moor doden hoe boter Pokrovski citeerde verder een orief van Rosenberg aan Keitel, waarin gezegd werd: het lot van de Sow jet-gevangenen in Duitschland is een tragedie op enorme schaal. Van zes millioen gevangenen zijn op het oogen- blik slechts een paar honderd duizend in staat tot werken. Het grootste deel stierf van hon ger of koude en duizenden van typhus. De brief onthult, dat Duitsche burgers, die den gevan genen eten wilden geven, wer- Uit het Radioprogramma van Zaterdag. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws ochtendgymnastiek. 7.45 Morgen gebed. Liturgische kalender. 8.20 Programma-overzicht. 9.10 Maria ter eere, gr.m. 9.30 Lichte muziek t 10.30 Llszt-programma. 11.00 Schu- bert-llederen. 11.30 Als de ziele lui9tert. 11.45 K -i gevangenen. 12.00 Omroep-orkc; .00 Nieuws. 13.30 Voor onze .--ojdkrachten 14.15 Engelsche les. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Symphonie. I7.33i Pater Victor. 19.30 Voor onze Strijdkrachten. 20.10 Henri de Greeve pr. 20.35 Licht programma 32.85 Avondgebed. 24.00 Sluiting. HILVERSUM n. 7.30 Gram.- muziek. 8.00 Nieuws en program ma-overzicht. 9.00 Symphonié. 9.45 Fransche piano-muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.45 Bariton. 13.00 Nieuws. 15.00 Boekbespreking. 10.00 Malelsch. 16.15 Men vraagt en wij draalen. 17.15 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 De Krekels. 19.30 Ds. J. B. Arts. 20.00 Nieuws. :i.l3 Hoorspel. 21.45 Nederland^che ile deren. 22.15 De dood van den amb tenaar. 23.00 Nieuws. Lichte rau- stek. 34.00 Sluiting. den weggejaagd en dat de lei ding van het kamp blijkbaar uitging van het principe „hoe meer dooden onder de gevan genen hoe beter". Bij het terugvoeren van krijgs gevangenen uit den Kaukasus. was de weg naar Kertsh over den afstand van twintig kilome ter letterlijk bezaaid met lijken en de Duitschers staken sche pen vol krijgsgevangenen een voudig in brand en schoten op burgers, die den ongelukkigen slachtoffers te hulp wilden ko men. „Schiet, reptielen' De aanklacht getuigt evenwel niet alleen van dierlijke ver wording doch ook van onver woestbare kracht van het volk, dat dit alles doorstond. Poprovs ki herhaalde de woorden van een Russisch meisje voor het executiepeleton„Schiet-reptie- len, ik sterf voor het Sowjet- volk en Stalin, maar gij, ban dieten, zult een hondendood sterven." Wal Nr. Carp len 'aste gelegd is J. H. Carp, dié in bezettings tijd president van het Vredege rechtshof was en op 5 Maart zal terecht staan voor het bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage is o.m. ten laste gelegd, dat hij de geestelijke ontwikkeling in Ne derland in nationaal-socialisti- schen zin heeft bevorderd door middel van de rechtsspraak van het Vredegerechtshof. welke in haar algemeene strekking ten doel had het verleenen van steun door de rechterlijke macht in den strijd voor de nieuwe or de en om bij het volk in het al gemeen een nieuw besef van recht en onrecht te wekken in nationaal socialistischen geest, waarbij de justitie optrad als vormend r-»aan voor de voor bereiding ..n den nieuwen tijd geest met een opvoedende taak. Deze taak bestond in het bij brengen aan het volk van be grip voor een gewijzigde rechts waardeering. o.m. tot uitdruk king komende in zware bestraf fingen. Als getuigen in dezen zaak zijn gedagvaard, mr. P. H. T. van Vloten, die procureur-gene raai bij het Vredegerechtshof was, mr. H. Sluyterman, GESCHORST Bij beschikking van den mi nister van marine is, op grond van het zuiveringsbesluit 1945, met ingang van 15 Febr. 1946, in zijn functie geschorst: A. Wiegman, commissaris by' het loodswezen, enz. te Vlissingen. voerig uiteen hoe hot kwam, dat hel wa'c-r te Viissingen hoo~ gov stond dan bij Veere. Hij sprak over de moed waar mede de Hollanders gewerkt hebben en legde er den nadruk dat de Engelsche legerlei ding er prijs op steld© Walehe- ter. te veroveren. Hierbij verloren zij 10.000 man. Na de bevrijding werd Walcheren als ve^oren be schouwd. r waren Engelsche officie ren, die Walcheren aan de zee prijs wilden geven, maar de harde koppige Hollander nam hier geen genoegen mee en be gonnen met niets te bouwen. Uiteindelijk werd dit grootste werk toch voltooid. De lezing werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Vlissingen Serenade aan Kapt. Romyu Evenals aan de Amerikaan- sche Roode Kruis functionnaris een serenade werd gebracht Woensdagavond, werd dit -ge daan bij de dapperste kapitein van de Nederlandsche koop- vaardyvloot, de heer Romijn, Vlissinger van geboorte. Veel heeft de heer Romijn getrot seerd en gepresteerd en den dank van Engelsche en Neder landsche autoriteiten, zelfs van de Koningin, was dan ook wel verdiend. Vlissinger is kapitein Romijn en als Vlissinger bedankte hij zijn stadgenooten voor de ova tie. Gezellige avond voor de dijkwerkers Te Vlissingen gaf het „Inter kerkelijk Comité ter beharti ging der drjkwerkersbelangen" Woensdagavond een gezellige avond In het gebouw Noord straat. Voor een volle zaal werd het tooneelstuk „De Nieuwe Typiste" opgevoerd. Het stuk, dat reeds eerder bij een andere gelegenheid op gevoerd is, oogstte veel succes. Donderdagavond zal nog een herhaling paats vinden, daar de zaalruimte te klein is om het stuk in één maal voor alle werkers op te voeren. Tevens zal Mej. Kuipers met haar r.-uadoline-kwartet den avond if wisselen. Instructieve piano avond Z.V.TL In het Concertgebouw hield de heer Jan Kuiler de laatste van de drie instructieve piano avonden over Romantische meesters van het klavier, waar in behandeld werden Felix Mcndelssohn-Bartholdy en Fr. Liszt. Na het leven van Mendels sohn geschetst te hebben, liet de pianist een aantal werken van dezen componist hooren, w.o. gedeelten uit het brillante piano-concert in d-moll en het fijne, ryk geschakeerde Ca- pricio. Van 's werelds grootste pia nist, Franz Liszt, wiens inte ressant en veel bewogen leven de heer Kuiler hierna behan delde, hoorden we gedeelten uit het virtuooze Concert in Es-dur, de hartstochtelijke me lodie uit „Liebestraume", de ernstige Consolation's en het prachtige „Canzonen". Tot slot klonk, als waardee ring voor de zoo bij uitstek groote componist van het kla vier, Frederic Chopin, de mooie Walzer in As. Dat deze paedagogische avon den bijzonder in den smaak van het aandachtige publiek vielen bewijst het warme en enthou siaste applaus waarmee het de pianist bedankte voor de: prachtig gespeelde mnziek. de V. B. Avond in Nolle caütine In de Nollecantine vond Dins dagavond een cabaretav plaats. Voor een volle zaal werden door het gezelschap Koning uit MT>urg verschillende schetsjes en zangnummertjes ten gehoo- re gebracht. De verschillende nummertjes die vlot opgevoerd werden vie len by de aanwezigen heel goed in den smaak, zoodat het ge heel uitstekend geslaagd kan genoemd worden. Mr. Flciis B. Eikels za Woensdagavond 20 Febr. ,30 uur in de Ned. Herv. 1 3preken over het onderv, „Jezus in het concentr kamp". De spreker heeft in An foort en Dachau gezeten. Ongeval op „De Schelde" Woensdagmorgen omstreeks 10 uur kwam bij werkzaamhe den in de plaatwerkerij van De Schelde een zware stalen ring te vallen. De 33-jarige electrl- sche lasscher C. de N., die de zen ring bewerkte, kon niet tijdig genoeg weg komen, met het gevolg, dat hij onder dezen ring terecht kwam. Met inwen dige kneuzingen werd hij naar het St. Joseph ziekenhuis ver voerd. IJSZING A. DEN DOOLAARD. Donderdagavond sprak in het Schelde lokaal de bekende schrij ver en journalist A. den Dool aard over de droogmaking van Walcheren. Hij zeide, dat bet werk van Walcheren grooter is dan de Zuiderzee werken. Walcheren is drooggemaakt zonder materiaal. Het is zeer moeilijk om te be ginnen met niets. Spr. zette nauwkeurig uiteen, hoe het werk verloopen is en lichtte dit toe met lichtbeelden. Hier zagen we met welke zware tegenslagen men te kam pen heeft gehad. Hij zette uit Burg. Stand. Getrouwd: J. J. Eversen, 26 j. en J. A. Mo lenwijk, 22 j.; C. E. v. Schoon- acker, 25 j., te IJzendyke, en M. J. Coppoolse, 24 j. Geboren: Johanna C., d. v. M. v. Z weeden en N. Re jack; Anthonia J., d. v. D. Kesselaar J. G. Gelok; Martinus N., z. v. C. de Jonge en A. M. Molhoek; Jacob.C., z. v. H. v. Oosten en C. J. Fraanje; Cor nells L., z. v. E. L. Soeters en J. Pekaar; Leendert J., z. v. L. Goedbloed en C. C. van der Harst; Pieter J., z. v. P. West dorp en J. J. Murre; Cornelia J., z. v. P. A. M. de Poorter en A. E. Borgs; Willem, z. v. J. J. Westplate en W. van de Velde; Marinus, z. v. W. Barentsen en S. Wijnia; Ida L., d. v. J. Ver- brugge en I. van Drlessen, te Rilland; Petrus A. C. M., z. v. A. A. Hopmans en A. R. Ver- schure; Celia, d. v. P. J. de Boe en J. van Weele; Dingenus W., z. v. J. D. de Jonge en D. Potter; Bastiaan A., z. v. J. Slabbekoorn en M. Quist te Borssele; Henny, d. v. W. Schryver en E. Waage. Overleden: M. C. Buijs, 75 j., wed. van J. Kruidenier; J. C. J. Rijk, 5 d., te Heinkenszand R. C. Dagevos, 1 jaar; C. C. Versluis, 24 j., te Goes; J. Tol- hoek, 83 j., echtg. van H. Min- naard; A. Baay, 71 j., te Yer- seke, echtg. v. P. M. Nelisse; K. C. Meulenberg, 57 j., te Wissen- kerke, echtg. van M. de Nooijer Ondertrouwd: I. J. Scheele. 22 j., te Axel en G. C. Harlnek, 22 j.; A. D. Vleugel, 30 J. en P. J. de Witte, 27 j.; R. O. Barker, 27 j., te Leeds en E. M. Vermeulen, 27 j. Zangersbond Dezer dagen vergaderde de Zeeuwsehe zangersbond „Zang Veredelt" in hotel .Centraal te Goes. De reisgelegenheden in aanmerking genomen, was de vergadering, die geleid werd door den voorzitter, den heer C. A. Blok Hzn., vry goed be zocht. Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van het concours 1946. Het bleek, dat zich juist ge noeg aangesloten vereenigin- gen hadden opgegeven om het concours doorgang te doen vin den. Als gemeente waar deze fes tiviteit zal plaats vinden werd genoemd Kortgene, Wilhelmï- nadorp of Goes. Inmiddels is bekend gewor den, dat Kortgene het concours zal verzorgen. Gememoreerd werd, dat de Bond in 1946 50 jaar bestaat. Besloten werd het Bondslied In druk te doen verschijnen. DIEFSTAL OPGEHELDERD. Onlangs maakten wy mel ding van een poging tot kolen- diefstal op den Westhavendijk. De dieven hadden zes zak ken op zoodanige wijze neer gezet, dat zy deze gemakkei yk iconden wegsleepen. De politie ontdekte onraad en de dieven moesten afdruipen zonder ko len. Thans is de politie de daders op het spoor gekomen. Het 2y'n een zekere B. de N., P. van H., W. en mej. B. Na verhoor heb ben zy bekend. NIEUWDORP. Ondanks terbuien en hevige stom gen werd Zaterdag j.l. Oudermiddag gehouden d< L. school met een volle za In het huishoudeiyk ge te werd naar voren gebr dat de huisvesting der k ren nog steeds onvoldc is en een vaste 3de leerki schijnbaar niét erg noodig oordeeld wordt. Ook wei verwondering en afkeurinj uit over soortgenooten die school voorbij loopen. Een schryf- en teeker stryd der leerlingen viel in den smaak, terwyi het der kinderen met voldo werd bekeken. Een causerie over schc giëne door het hoofd der s wisselde de vruchtbare be kingen af van deze geanis de en succesvolle byeenk 's-H. ARENDSKERKE slaagd voor het examen rie en sportkleedlng aai instituut E.N.S.A.I.D. te 1 mej. Nelly Adamse. OOSTKAPELLE. In het eenigingsgebouw werd bonte avond gegeven ondi ding van den heer A. Broekei*t. Muziek, zang en voorc vielen bij het publiek gc den smaak, niet mindi gymnastlek-nummmers leiding van J. B. Goeman Het was een zeer gesl avond. De pianiste mej. Wal: werd 'n bloemenhulde gel voor het groote aandeel, in het welslagen van den had. KRABBENDIJKE. Tc Woensdag eenige spoorw onder een rails aan het waren, stuitten zy op eer Het mag werkelijk eer der genoemd worden, da nog niemand is opgei daar er bij de betre plaats nogal een druk v is. KAPELLE. Op 11 Febr. de vereeniglng van belat benden by den Byentei Kapelle-Biezellnge een welke gehouden werd do heer M. Janssen, chef Ze proeftuin. De voorzitter opende d gadering en gaf daarn woord aan den heer Ja die als onderwerp had zen: le. Het leven der 2e. Hoe het in het by< gesteld is. Spreker wist alle aa gen op aandachtige wt boeien. In de pauze was er ge heid tot het stellen var gen, waarvan door verse de personen gebruik we; maakt. Er was tevens nog ee loting van eenige byente noodigdheden, deze bes uit 11 pryzen. De voorzitter bedankl heer Janssen voor deze en leerzame avond en den wensch uit, dat hy h eens 2ou herhalen, waai vergadering werd geslot OUWERKERK. A.s. 15 Febr. zal door bemic van het Roode Kruis bo zachte zeep worden uitg< Voor bijzonderheden zy 1 zen naar de publicatie a Raadhuis. De houten noodkei komstig uit Zwitserland, thans in elkaar gezet. H« stip waarop de2e in g zal kunnen worden ger lig dus niet ver af mee

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 3