VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Ir. Soekarno is teleurgesteld Waterramp te Almelo 15 FEBRUARI 1946 2e JAARGANG NUMMER Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 Naar een internationaal HANDELSVERDRAG Terwijl er in Amerika tel kens weer groote onrust komt door stakingen op allerlei ge bied, en terwijl anderzijds groo te werkloosheid dreigt te ko men in vele landen, terwgl er alom gebrek is aan de gewone levensmiddelen en verdere be- noodigdheden voor een regel matig en verzorgd leven, ter wijl alom groot gebrek is aan woningruimte, terwijl vele in dustrieën niet op volle kracht kunnen werken uit gebrek aan grondstoffen of kolen, terwijl tallooze groote objecten onuit voerbaar blijven omdat de mid delen ontbreken om ze aan te de wereld de economische en vatten, terwijl aldus over heel sociale werdeopbouw geremd wordt door duizend belemme rende factoren, zien vooruit denkende menschen naar een middel om heel dezen warboel toch eindelijk eens geregeld te krijgen, en niet meer elk land apart te laten modderen met de eigen nooden en de eigen moeilijkheden, doch gezamen lijk als menschheid de schou ders te gaan zetten onder de nieuwe opbouw van de samen leving, waardoor elks bijzon dere belangen en behoeften op gevangen worden door de groote menschengemeenschap, waardoor men leeren zal, niet meer als afzonderlijk volk over deze problemen te denken, doch als menschengemeenschap sa men de groote vragen te gaan beantwoorden zooals daar zijn: 1. Hoe voorkomen wij de werk loosheid op eenig punt van de wereld? 2. Hoe voorkomen wij werk staking op eenig punt van de wereld? 3. Hoe voorkomen wij tekor ten aan eerste levensbe hoeften op eenig punt van de wereld? 4. Hoe regelen wg den onder- lingen handel en de uitwis seling van producten tus- schen alle volken op heel de wereld, zóó dat ieder doet wat hij kan en krijgt wat hij behoeft? 5. Welk internationaal lichaam kan deze reuzentaak aan vatten om van de mensch heid één groot huisgezin te maken, waar ieder werkt voor allen, en ieder ont vangt wat hij voor zichzelf en de zgnen noodig heeft? Nederlandsch Indie Meer activiteit bij do Republikeinen DR. SOEKARNO, „president" van de Indonesische Repu bliek, en de Indonesische leiders by zyn hoofdkwartier in midden-Java, zyn teleurgesteld door de Nederland- sche voorstellen inzake de toekomst van Indonesië. Volgens de eerste berichten, Batavia bereikt hebben sedert .de voorstellen Zondag aan de Indo nesiërs overhandigd zijn, was Soe karno's eerste opmerking: „Dit beteekent geen verbetering". Het algemeene gevoel was, dat de Nederlanders de kracht van de nationalistische eischen van on afhankelijkheid onderschat had den. De vooruilzichten Gistermorgen vroeg heeft Sjahrir zijn „minister van openbare wer ken", dr. Poetoehena, en den se cretaris van Soekarno ontvangen die beiden juist uit Djokjakarta te Batavia waren aangekomen. Voor de kabinetszitting, welke la ter op den dag zou worden ge houden, zouden de besprekingen, gisterenavond tusschen sir Archi bald Clark Kerr en Sjahrir ge voerd, op de agenda staan. Tot nog toe is geen persoonlijk com mentaar van Soekarno aan Sjah rir overhandigd. Vrijwel terstond na ontvangst van den tekst der voorstellen zijn Soekarno en Hat- uit Djokjakarta vertrokken voor een bezoek van een week aan Oost-Java. De intellectueele Indonesiërs te Djokjakarta waren er niet var. overtuigd, dat de regeeringsvoor- stellen zeer veel verder reiken dan de voorstellen, ln November gedaan. De tijdelijke oplossing Het probleem, boven geschetst, vindt een tijdelijke oplossing in het werk van de Unrra, maar nog zeer- gedeeltelijk en onvol doende. De allerergste nood wordt hier en daar gelenigd. En elk volk moet dit werk steunen wéAr het maar kan, zooals ook elke nood op de aarde door de Unrra wordt ge zien; en naar vermogen wordt er voedsel, kleeding en verdere zorg gegeven. Doch dit is feitelijk niet an ders dan weldadigheid. Nood zakelijk. Een Christelijke deugd Doch onvoldoende. En princi pieel niet gewenscht. Er is meer noodig. Een de finitieve oplossing van het pro bleem. Waar die te vinden? De wereldhuishouding De eenige blijvende maatre gel die kan worden genomen, is wat thans in een der onder- deelen van de U. N. O. op touw wordt gezet. In de vergadering van de Economische en Sociale Raad van de U. N. O. heeft Winant, de afgevaardigde van de Ver- eenigde Staten van Amerika, het voorstel geddan, in den loop van dit jaar een Confe rentie te houden "ovér den in ternationalen handel en de in ternationale bestrijding van de werkloosheid. Hg kan van de dreigende gevaren in deze din gen op de hodgte zijn! Wordt niet alom in Amerika gevreesd, dat na een schijnbare opleving straks een massale werkloos heid zal komen? En die milli- oenen werkloozen moeten toch leven! En elders op de wereld schreeuwt men om producten voor den wederopbouw en ver betering van levensomstandig heden! Winant ziet het juist: Hier kan alleen internationale sa menwerking redding brengen! In zijn voorstel worden de volgende punten speciaal ge noemd: 1. Een Internationale overeen komst voor het verkrijgen en handhaven van een hoog en stabiel niveau van arbeid en economische activiteit. 2. Een internationale overeen komst betreffende de bepa lingen, beperkingen en dis criminaties van den wereld handel. 3. Het stichten van een inter nationale handelsorganisa tie als speciaal onderdeel van de U. N. O. Voorloopige discussie hierover De afgevaardigde van Cana da zei: dit is een goed plan! Want de handel kan alleen bloeien als men 't ziet als een straat met twee-richtingen- verkeer. Als een land probeert er een één-richting-verkeer van te maken, komt er een alge meene ineenstorting der han delsrelaties. De afgevaardigde van Co lumbia diende een amendement in, waarin hg verzocht, speci aal rekening te houden met die landen, wier industrie nog in een begin-stadium van ontwik keling verkeert. Ecuador vroeg om vooral op internationale crises te letten. Men zal verder alles overwe gen. Het begin is gemaakt. Red. Schout bij Nacht Pinke bevorderd De opperbevelhebber van de Koninklijke Nederl. Marine in Nederlandsch-Indië, Schout-bij -nacht A. S. Pinke, is met ingang van 28 December 1945, bevorderd tot Vice-Admiraal. Intusschen zal binnenkort in ple naire zitting het regeeringsvoor- stel worden besproken tusschen het „Republikeinsche Centrale Nationale Comité" en de republi keinsche „regeering". Een republikeinsche woordvoer der verklaarde dat de oppositie partijen ln dit comité geleidelijk meer op den voorgrond treden Hij legde er evenwel den nadruk op, dat onder de huidige omstan digheden de republikeinsche „re geering" geen actie zou onderne men, welke de atmosfeer zou kun nen bederven. Het Werkcomité bijeen Men verwacht, dat het Indonesi sche Nationaal Werkcomité, dat uit ongeveer 250 plaatselijke lei ders bestaat, Vrijdag te Djokja karta bijeen zal komen, teneinde de Nederlandsche voorstellen met betrekking tot het Indonesisch „gemeenebest" in beschouwing te (wij merken hierbij op, dat uit het bericht niet duidelijk blijkt, welk comité bedoeld wordt, het centraal nationaal comité uit on geveer 250 leden bestaande, dan wel het werkcomité, hetwelk slechts 17 leden telt. Ter toelich ting zij vermeld, dat het centraal nationaal comité het vertegen woordigend lichaam van de „re publiek" is. Uit en door dit li chaam is een werkcomité ge vormd. Soetan Sjahrir was de lc voorzittefc van dit comité. De hui dige voorzitter is mr. Sjafroedin Prawiranegra. Sjahrir naar Soekarno De republikeinsche „regeering" schijnt op het oogenblik de po litiek te voeren de belangrijke punten in de besprekingen met de Nederlanders, eerst aan Djok jakarta voor te leggen, voordat zij eenig besluit neemt. Het voor naamste resultaat van de repu blikeinsche kabinetszitting van gisteren was, dat Sjahrir zoo spoe dig mogelijk een ontmoeting net Soekarno zal hebben. Eenige voor aanstaande republikeinen hebben zich bereid verklaard de bespre kingen met de minst mogelijke vertraging voort te zetten. teerde Tan Malaka in principe te gen de besprekingen, die niet tn overeenstemming zijn met „het minimum program" en hij be sluit: „we weten nog niet welke wapens wij zullen gebruiken bij de verdediging der vrijheid, maar in het politieke, militaire, sociale en economische verzet zullen wij een uitgesproken revolutionnaire geest toonen". Bandoeng Hoofdkwartier van Gen. Hawthorn Het hoofdkwartier van de Britsche divisie is heden officieel te Bandoeng gevestigd, daar ge- neraal-majoor D. C. Hawthorn van Batavia naar Bandoeng vertrokken. Onze Marine in actie De Mar. Vo. maakt bekend, dat de Koninklijke Nederlandsche Marine heeft deelgenomen aan een zuiveringsactie ten Oosten van Batavia. Hierbij vielen eenige slachtoffers. De begrafenis heeft met militaire eer plaats gehad. H. M. Kruiser „Heemskerck" heeft zoojuist met een groep me disch personeel van het Neder- landsch-Indische leger aan boord Batavia verlaten. H. M. „Jan van Brakel" heeft met de mijnenvegers „Tholen' „Walcheren", „Wieringen", „IJs- selmeer", „Voorne", „Overi'lak- kee"„ „Duiveland" en „Schok land", Batavia verlaten na de taak in de baai van Batavia ten uitvoer gebracht te hebben. De ze oorlogsbodems zijn nu op weg naar Parepare (Celebes), waar een mijnenveld moet worden op geruimd. De Parlementaire commissie In gemeenschappelijk overleg hebben de leden der Sociaal- Democratische Eerste en Twee de Kamerfracties besloten zich te onthouden van persoonlijke deelneming aan de del _Atie van het parlement naar Neder landsch Indië. Van de zijde dier fracties wordt erop gewezen, dat reeds de leden der Vrijzin nig-Democratische fracties in ^eiyken zin ,!n. afwijzend stand- punf fiëlfbèn ingenomen en dat dit standpunt gedeeld wordt door de leden der Christen-De mocratische Tweede Kamer- Fractie, alsmede door enkele niet tot een bepaalde fractie lie hoorende Tweede Kamerleden die inmiddels echter tot de Par ty van den Arbeid zyn toegetre den. Het besluit kan derhalve worden beschouwd als een be slissing van de parlementaire van de Par-. vertegenwoordiging ve tij van den Arbeid. Tan Malakka: Conditio sine qua non „Wy willen slechts onderhande len nadat de Indonesische on af hankeiykheid volledig erkend Is," zoo schrijft Tan Malaka, lid van het werkcomité van het volksfront ln het repblikeinsche blad „Rajat". Als deze voor waarde niet wordt aangenomen, zullen wy ten hevigste protes- teeren." Tan Malaka komt dan met het volgende naar voren, zonder het welk volgens hem, onderhande lingen onmogelijk zijn: le. Het terugtrekken van de Britsche en Nederlandsche strijdkrachten; 2e. Het vrijlaten van Pemoeda's en politieke gevangenen; 3e. Het ont binden van de Internationale ge rechtshoven". Malaka verklaart „als dit pro gramma niet door de regeering wordt geaccepteert, zal het volk zelf de politiek van het volks front bepalen". Tenslotte protes- WEERSVERW ACHTING GEL DIG TOT VRIJDAGAVOND. Zwakke of aan de kust matige wind tusschen West en Noord- West met op vele plaatsen aan vankelijk nog mist of eenigen het weer. Temperaturen oploo pend tot 6 8 graden Celsius lichten regen. Later verbetert Thans achten genoemde leden hun uitzending niet opportuun. Zij blijven van meening, dat deze uitzending ten aanzien van de te Batavia gehouden besprekingen vertroebelend zal kunnen wer ken. Naarmate de commissie meer representatief zou zijn voor de Kamer In haar huidige sa menstelling, zou dit ongewenschte effect toenemen. Bovendien moet er in dit verband op worden gewezen, dat zelfs de .meest nauwkeurige afspiege ling van het beeld der thans zit tende Kamer niet de verhoudin gen in het Nederlandsche volk juist zal weergeven. H.M. DE KONINGIN inspecteert oorlogsbodems H. M. de Koningin heeft de tor- pedobootjager „Evertsen" en hel fregat „Johan Maurits", die ge meerd liggen in 't steenen hoof dl in het Westerdok van de Holland Amerika Lijn, in de Amsterdam- sche haven geïnspecteerd. Er heerschte groote bedrijvig heid op het steenen hoofd. Eve-i voor tien uur marcheerde 40- ruischloos op rubberzooien e:.-:» compagnie Koninklijke Mariniers, voorafgegaan door de mariniers kapel der Koninklijke Marine, onder leiding van adjudant Stein- roth, de kade op, waar de man schappen zich opstelden als eere- wacht voor de „Evertsen". Om klokslag tien uur arriveer de H. M. de Koningin in gezel schap van baronesse van Harden- broek, dame du palais, haar ad judant luit. ter zee le kl. H. v W. Goossens en den kapitein-vhe ger R. J. E. M. von Zinnicq Bergmann. Onder de enthousiaste begroe tingen van het publiek stapte Ha re Majesteit uit den Koninklijken wagen, waarna de marine-kapeL het Wilhelmus inzette. Daarop in specteerde de Landsvrouwe de eerewacht. Gedurende ruim 15 mi nuten onderhield zij zich met een viertal A. R. O.-mariniers van de compagnie, waaronder L. H. M. Willems uit Maastricht, wien zij o.a. vroeg haar iets te vertellen over zijn ervaringen bij de op- marsch van het negende Ameri- kaansche leger in Duitschland, waarbij hij in 1944 heeft gediend. Toen zij zich aan boord van de „Evertsen" begaf om twintig mi nuten over tien, stond de voltal lige bemanning van ongeveer 230 man aangetreden. De Koninklijke standaard vloog in top en ont vangen met vol ceremonieel, schreed H. M. de Koningin door dubbele valreepsgasten, aan boord Hier werd zij ontvangen door vi- ce-admiraal G. W. Stüwe, com mandant van de Zeemacht Ne derland en door den commandant van de „Evertsen", luitenant ter zee le klasse G. Küller. Later snerpte aan boord van het fregat „Johan Maurits" het bootsmansfluitje en ging de be manning in de houding staan. Be geleid door den commandant, den luit. ter zee le kl. J. H. P. van Roosevelt, betrad de Koningin het schip, dat zij eveneens in zijn geheel inspecteerde. De „Maurits" vertrekt via Engeland naar West- Indië voor opmetingen op de ri vieren van Suriname en voorts voor vlagvertoon ln Zuid-Ameri ka. Deze reis zal een jaar duren. Nadat de Koningin het schip ./eer verlaten had, heeft zij nog eenigen tijd gesproken met den oud-Atjehstrijder S. van. der Meu- len M.W.O., en terwijl de beman ningen van beide oorlogsbodems aan dek stonden aangetreden, schalde het „Léve de Koningin" langs de kade en over de schepen. Onder toejuichingen van het nog steeds aanwezige publiek vertrok Hare Majesteit per auto. Het Koninklijk bezoek had ln het geheel twee uur geduurd. DE SITUATIE in Almelo begint als gevolg van de overstroomingen critiek te worden. In de stra ten staat op sommige punten ruim VI* meter water. De voed selvoorziening baart zorgen en ook de gas- en electriciteits- voorziening stuit op groote moeilijkheden. De burgemeester van Almelo maakt bekend: In Duitschland en ook in Nederland zijn diver- dijken doorgebroken. Ook van het kanaal AlmeloNordhorn en van de Dinkel. Deze samen loop van omstandigheden bracht een ramp over Almelo. Duizen den kubieke meter water stroo men naar het laagst gelegen deel van Twenthe, waarvan Al melo het middelpunt is. Het ge meentebestuur van Almelo doet alles wat in zijn vermogen ligt en het wordt daarbij geholpen door de geheele bevolking. Er heeft kans bestaan op doorbraak van het Twenthe-Rijnkanaal. Dank zij het spontane optreden van de, Almelosche werkers is Jit dreigend gevaar bezworen. De Almeloers maken er van wat er van te maken is. Ieder een werkt mee. Het gebrek aan auto's en booten belemmert de deze stad. hulpverleening. Er is ingesteld een centrale post voor nood- evacuatie, gevestigd in de H. B.S. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ambulance-wagens gezon den. Ook het leger helpt waar het kan. Een afdeeling genie en pi oniers, ter sterkte van 150 man, is met booten en auto's gearri veerd. Ook heeft men nu de be schikking gekregen over rub berbooten en 20 pontons. De brandweerinspectie heeft auto's en honderd man gezonden. Al deze hulpkrachten zorgen voor evacuatie en voedselvoorzie ning. Het Roode Kruis doet moeite om 2500 voedselpakket ten, ieder van 12.000 caloriën te zenden hiertoe door het Ameri- kaansche Roode Kruis ter be schikking gesteld. Gistermorgen is een tiental wagens van het Nederlandsche Roode Kruis met veertig ton le vensmiddelen vanuit den Haag naar het ondergeloopen Alme lo vertrokken, teneinde te voor zien in de momenteel zeer schaarsche voedselpositie vaa

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1