VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesië in de U.N.O. Naar een Wereldregeering Terwijl de U. N. O. nog in Londen vergadert, en de verschillende onder- afdeelingeu ook nog volop werk heb ben, is er toch de zekerheid, dat deze samenkomsten niet permanent zul len zijn Na een poosje worden ze stop gezet, en wordt dag en uur bepaald, wanneer ze weer zullen samenkomen. Ondertusschen blijft het algemeen bu reau permanent. Trygve Lie met zijn nieuw te vormen staf is het altijd door te bereiken adres voor allen, die aan de U. N. O. iets hebben voor te leg gen. Deze kan dan voorloopig maat regelen nemen, de zaak voorbereiden die straks door de complete U. N. O. of door haar onderafdeelingen moet worden behandeld. Maar is dit alles wat er kan wor den bereikt in dezen tijd, nu de ge- heele wereld roept om vernieuwing en ordening ter voorkoming van nieuwe debacles Een Amerikaansch voorstel Duizend Amerllcaansche persoonlijk heden hebben in een petitie aan Pre sident Truman verzocht, het initiatief te willen nemen voor de omvorming van de U. N. O. tot een wereldregee ring. De onderteekenaars verklaarden dat dit het eenige middel is om de wereld te redden, nu er geen enkele verdediging bestaat tegen een oorlog met atoombommen. De motiveering is uitsluitend geba seerd op het atoomgevaar, en dat is begrijpelijk. Hier is inderdaad een ver schrikkelijke puzzle geboren, waar over de menscliheid eigenlijk nog niet waagt na te denken, omdat het vinden van een oplossing hopeloos schijnt. Hier dringt de noodzaak tot abso lute controle, en dus tot een contro- leerende macht, die heel de wereld be- heerscht. Maar wij zien dit verzoek ook in een wijder verband. Het begin i een i •e Idparlement Het is ons begrijpelijk, dat zoo tal- looze uitingen worden vernomen in deze dagen van teleurstelling, spot of bitterheid, wanneer men spreekt of schrijft over wat er thans op de sa menkomsten van de U. N. O. en van den Veiligheidsraad der U. N. O. ge beurt. De een zegt: kijk eens hoe ze kif ten! Er is'niets veranderd. De gi'oote machten der wereld bevechten daar elkaar met woorden, waaruit straks onontkoombaar daden voortkomen van oorlog en bloedig geweld. Rusland con tra Engeland. Oi' misschien een ande re tegenstelling. Maar het is alles mot wat de klok daar slaat. En er komt niets van een wereld vrede terecht. Een ander zegt: het is louter eigen belang dat daar den doorslag geeft! Elke staat vecht voor zichzelven, soms onder mooi schijnende woorden. Maar het egoïsme der volkeren geeft daar den toon aan. Of het egoïsme van de klassen. Kapitaal tegen arbeid. Uit gebuite tegen uitbuitende volkeren. Een duidelijk bewijs, dat de mensch- heicl nooit zal veranderen. Zelfzucht blijft koning. En dus is belangenstrijd, klassenstrijd en volkerenstvijd onver mijdelijk, eeuwig door. En er komt vast wéér oorlog. Maar ik geloof dat we de vergade ringen en debatten in Londen heel anders moeten zien. En gelukkig: veel hoopvoller. Er is iets aan het veran deren op deze al kleiner wordenden aardbol. En dat komt bovenal nu in Londen aan den dag. Het begin van een wercldparlement is geboren. En de menschheid wordt half bewust gestuwd naar één alom vattende wereldregeering! De toekomst wenk Als Bavin en Wisjinski bakkeleien, en later elkaar de hand schudden, dan is dat een symbool. In het parlement van een bepaald land vliegen er ook vaak de stukken af. Doch heel het parlement en dus heel het volle, staat als één man te zamen, als dit volk van buiten be dreigd wordt. Landverraders worden geliquideerd. Als in den Veiligheidsraad van de U. N. O. heftig en openhartig wordt gekibbeld, clan ziet menig angstig toe schouwer vreesachtig toe. En hij houdt zijn hart vast. Zal nu de U. N. O. uit elkaar bar sten Maar zij die zóó denken vergeten één ding. Achter die debatten staat een groo- te zekerheid bij de leidende wereld machten en ook bij vele kleinere: Dit is een begin van samenbinding dat wij nooit weer willen missen! Hierop bou wen wij voort. Het is goed, dat alle kwesties roy aal worden besproken! Laat het maar aan den dag komen wat er broeit. Hot zuivert de lucht. Maar wij gaan samen voort. Samen houden wij de teugels van het men- schenleven op deze oude aarde. En samen, stap voor stap, uit den chaos. naar den vrede en het geluk voor allen Red. 2« JAARGANG ,c.n NUMMER 389 Donderdag 14 Februari 1946 Algetneene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur s Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Bureau Middelburg DAM 9. Minister van Kleffens preciseert Nederlandsch standpunt Geen eensgezindheid - Vrouwen spreken Nadat de Fransche, Braziliaansche en Poolsche afgevaardigden gesproken nadden, beantwoordde minister Van Kleffens de verschillende sprekers. Hij legde er nogmaals den nadruk op, dat hij slechts dan geen bezwaar nad tegen uitzending van een commis sie, als Gi'oot Brittannië en de Oekrai- Je het daarover eens konden worden. Die commissie zou dan echter alleen onderzoek moeten doen naar hetgeen de Britsche strijdkrachten in Ned. In- die thans verrichten en in geen enkel opzicht zich moeten mengen in de on derhandelingen te Batavia, daar deze een interne aangelegenheid van Ne derland vormen. Overigens meende de Nederlandsche regeering, dat voor het instellen van een commissie, die de verrichtingen der Britsche troepen in Indonesië zot, onderzoeken, geen goede gronden zijn aan te veeren. Manoeilski verklaarde, dat zijn de legatie hem opgedragen had, het voor stel tot uitzending van een commksk in den Veiligheidsraad in stemming te brengen. Met een verklaring van der. voorzitter kon hij derhab c geen ge- n 'Ogen nemen. Wanneer het voorste' vel worpen zou worden, zou de Oekraïne er zich bi, neerleggen. In dat geval, meende Manoeilski zou de raad van meening zijn, dat hel gebruik van Japansche troepen tegen RESTANTJES „Anhern verboten", „Winterhulp", „Gepöch Raum", „Warte Raum". Nog steeds, in het jaar 1946 zie je derge lijke opschriften staan. 't Lijkt me lollig voor verzamelaars van souvenirs, maar laat dergelijke misselijk-makende opschriften van on ze stations en openbare wegen zoo gauw mogelijk verdwijnen. PÏaats ze maar in de interneeringskampen, daar zijn nog wel van die lui die er een Hitlergroet jcj" voor gaan brengen. Voor die bewoners daar Is 't nog een verzetje. CHEERIO. de Indonesiërs een Nederlandsche bin- nenlandsche aangelegenheid is. De Egyptische afgevaardigde Riaz deed tenslotte het voorstel, dat de raad op een nader te bepalen datum uit spraak zou doen. Egypte zorgt voor een verrassing Men was in den Veiligheidsraad op een haar na aan een beslissing toe over de Oekrainische klacht, welke in hield, dat de aanwezigheid van Brit sche troepen in Indonesië een bedrei ging voor de veiligheid van de wereld inhoudt, toen de Egyptische afgevaar digde door het voorstellen van eei. nieuwe wijze van behandeling voor eei. verrassing zorgde. Voordien was het duidelijk, dat En geland den sterkst mogelijken steui had voor zijn zaak en de voorgesteld, Oekrainische resolutie geen schijn va; kans had om aangenomen te worden Engeland moest zeven stemmen oj zich verenigen om ontlast te wordei .an de tegen hem ingebrachte be inhuldigingen. Acht gedelegeerdei hebben reeds uiting gegeven aan hui nzïcht, dat de Oekrainische bewerin; liet staande gehouden lean worden. De opinies over het zenden van ee: commissie van onderzoek naar Indo lesië zijn, zooals gebleken is, een wei- ïig meer verdeeld. Engeland, Nederland, de Ver. Sta ten en Brazilië zijn absoluut tegen; Voa Paulus als getu ge te Neurenberg Het bleek een groote verrassing voor de beklaagden te zijn, toen als getui ge in het proces verscheen veldmaar schalk Friedrich von Paulus, bevei- nebber van liet zesde leger, clat voor ötaüngrad vernietigd werd. Vooral moering was hevig opgewonden. Ook de verdedigers waren zoo verrast, dat ze vroegen het kruisverhoor tot den volgenden dag uir te stellen. „Er is geen twijfel aan, of aan hel aanvalsplan lag ten grondslag Rus land te koloniseeren", zoo zei Von Paulus op de door den Russischen aan klager Rudenko gestelde vragen. Von Paulus gaf een schildering van de voorbereiding van den aanval. Het was de bedoeling van Hitier geweesi op 10 Mei 1911 te beginnen, doch eerst moest Joego Slavië onderhanden ge nomen worden. Dit leidde tot een uit stel van vijf weken. Von Paulus be toogde, dat Hitier en de Nazi's ziel; Len doel stelden, Rusland tot de lijn Wolga-Archangel te veroveren. Doch dit plan ging ver boven Duitschlandt, kracht uit. Von Paulus noemde het doei kenmerkend voor de Naziplannen, die er op gericht waren economisch belangrijke gebieden in handen te kri, gen. Deze waren met hun productie en grondstoffen immers noodig om dei strijd in het Westen tot een einde te brengen. Hoezeer de Nazi's de grond stoffen van Rusland noodig hadden blijkt uit een opmerking van Hitier oj. 1 .Tuli 1942 in Poltawa: „Als ik de olie van Maikop en Groszny niet krijg, dan moet ik den oorlog liquideeren". Daarop vroeg Rudenko: „Wie van de aangeklaagden in de oogen van Von Paulus actief deelnamen aan dii agressieplan. „De eerste militaire 'raad gevers van Hitier; dat zijn Keitel, Het conflict bij de D.U.W. In aansluiting aan het bericht in ons blad van 12 Febr. betreffende hel conflict bij de D. U. W. kunnen het volgende mèdedeelen. Maandagmorgen bleek, clat de beiders bereid waren naar het werlc- object bij Koudekcrke te vertrekken Hen werd medegedeeld, dat ze hel schoolgebouw, waarin ze gevestigd waren, den zelfden dag zouden moe ten verlaten. Het verstrekken van eten zou wor den stopgezet en 's middags zou reisbiljet worden uitgereikt voor den terugtocht naar Rotterdam. Eij zijn met den aangewezen trein niet vertrokken, maar hebben ge wacht op den bestuurder van de E. V. C., die laat in den middag arriveer de. Deze heeft zich allereerst met hel bureau van voeding en huisvesting te Middelburg gewend en gevraagd waai voor deze arbeiders waren 'aangesteld Op genoemd bureau wist men var, de genomen maatregelen niets af en daar gaf men direct opdracht de ar beiders dien avond alsnog een warm maal te verstrekken, terwijl ook vooi ligging zal worden zorg gedragen. Vervolgens stelde men zich in ver binding met de hoofdinspectie van D. U. W. in Middelburg. Daar werd medegedeeld, dat men de zaak zal on derzoeken. In verhand daarmede is reeds denzelfden dag een ingenieui van de D. U. W. naar den hoofdinspec teur in Den Haag vertrokken voor een bespreking. Ander werk had men nie op Walcheren, zoodat deze 40 arbei ders den volgenden dag weer naai Rotterdam konden vertrekken. Wij geven gaarne toe. dat het werk der D. U. W., het in orde brengen van de verschillende watergangen, op het oogenblik een der belangrijkste wer ken is. Dit werk zal zoo spoedig mo gelijk in het belang van het weer in cultuur brengen van Walcheren moe ten gebeuren. Het is echter te begrij pen, dat de arbeiders de garantie wil len hebben, dat hun werk gevarenvrij is, en daarom is een grondig onder zoek noodzakelijk. Jodl en Goerjng". Bij liet verhoor van Generaal Müller, een centrale figuur in den kring Duitsehe generaals, bleek, dat de v< bereiding van den aanval in Juli 1940 begonnen was. Een A. N. P.-correspondent meldt, dat het Duitsehe volk voorgeeft niet! te weten, van wat openbaar gemaakt is op het proces. Het grootste deel der Duitschers is evenwel van meening Jat het onjuist is geheele organisaties ris S.S. en S.A. te veroordeelen. 85 pet Ier Duitschers geeft toe niets geleerd ,e hebben van liet proces, zoo blijkt jit een Amerikaansch onderzoek. He', jrootste deel der ondervraagden is -.'an meening, dat de beschuldiging ge- laseerd op wreedheden het meest in- irukwekkend en onweerlegbaar is. De .neeste Duitschers achten alle beschul- ligden schuldig. Sommigen zijn van neening, clat niet allen de doodstraf ;ullen krijgen. Op doodstraf tegen de militaire leiders rekenen maar weinig duitschers. Schacht heeft in de oogen an vele Duitschers kans om te wor len vrijgesproken. Overigens zijn de Duitschers nog il tijd zoozeer ingesteld op propagan- la, clat de meening vrij algemeen is, lat de geallieerden een aantal men- :chen hebben gedagvaard, die in aan- aerking komen voor lichte straffen, eneindc daardoor liet proces een groo- .eren schijn van rechtvaardigheid te geven. China en Mexico zijn niet geheel en "li tegc-ïi het principe hiervan en Au stralië heeft gezegd, dat, indien een commissie wordt uitgezonden, dit land erin vertegenwoordigd wil zijn. De geheele situatie is thans echter ingewikkelder gemaakt door het Egyp li sell e amendement. De vrouw i" de U. N. O. Toen vier vrouwelijke gedelegeerden in de algemeene vergadering van de U. N. O. over het aandeel van de vrouw in het openbare leven en hun actief deelnemen aan de wereldaange- 'egenheden spraken, werden zij har telijk toegejuicht, zoowel uit de ver gadering als de publieke tribunes, vaar overwegend vrouwen zaten. De spreeksters waren: Mevr. Roo- ■evelt, mademoiselle Bernardine (Re- jubliek San Domingo), madame Dar en (Noorwegen), Mevr. Verwey-Jon- ;er (Nederland), die o.a. zeide, dat de ■rouwen het nooit eens zullen zijn met en wereld, waarin getrouwde vrou- •en 'n fabrieken werken en hun ge- iniieu verwaarloozen. Dit beteekent ■chter niet, dat zij aan huis moeten /orden gebonden. Overstroomingen teisteren vele landen Straten van Hengelo kolkende rivieren Niet alleen uit ons land komen be richten over de hooge waterstanden; ook in Transvaal zijn verschillende dorpen onder water geloopen. In En geland is het Wales, waar de straten blank staan en men met de ons leende dukws ronddobbert. Nederland heeft zijn overtollig ter aan Duitschland te danken, ons op deze wijze weer dupeert De bewoners van het Ruhrgebied zijn gewaarschuwd om zich voor te bereiden op een catastrophe. In Herne en Horst zijn een groot aantal huizen tengevolge van een dijkdoorbraak in gestort. De regen houdt aan en overstroomingen veroorzaken bijna volledige stopzetting der verbindingen. De autoriteiten in dc Britsche zone zijn van meening. dat dc komende oogst ernstig te lijden zal hebben Ie overstroomingen. In Twente zijn de hoofdstraten Hengelo herschapen in kolkende rivie ren, de pleinen en open vlakten, ont staan door afbraak van gebombardeer de panden, zagen eruit als meren. Fabrieken, scholen, bureaux hebben het werk stil gelegd. In sommige stra ten stond tot 30 cm. water. Talrijke kelders staan onder water. Velen braeh ten den nacht door met het in veilig- 'heid brengen van het huisraad i hooger gelegen verdiepingen. De kaden langs den lJssel in De venter staan nu diep onder water. In de omgeving der stad zijn aan de Oost zijde opnieuw eenige boerderijen door het water van den weg afgesneden. In Raalte zijn de burgers opgeroepen om te helpen bij de bedijking. TRIBUNAAL MIDDELBURG Hei Tribunaal te Middelburg be handelde de volgende zaken: A. A. Jellema, electricien en instal lateur te Domburg, werd er van be schuldigd in barakken en bunkers dei Duitsehe weermacht verlichting en .vaterleiding te hebben aangelegd en veel radiotoestellen voor Duitschers :e hebben gerepareerd. Gezien de gun stige verklaringen in het dossier wei den geen verdere vragen meer gesteld. Na een pleidooi door Mr. Kuipers, doet de president onmiddellijk uit spraak en verklaarde de beschuldiging vervallen. J. C. Provoost-van Liere te Middel burg. Vanaf 1941 lid der N. S. B. Zi, bezocht de N. S. B.-vergaderingen, ovacht den Hitlergroet, had vriend- schappelijken omgang met N. S. B.ert enz. Een zekere van Loenhout-Roelsv nad zij bij de Duitschers aangeklaagd toen deze zich afkeurend over de Landwacht had uitgelaten. Zij verklaarde zich niet bewust le lijn, dat zij ergernis zou hebben gege ven. In 1943 bedankte zij als lid var. de N.S.B. In zijn pleidooi begreep Mr. Kuipers liet, waarom in dit geval iuterneering ïoodig was. Zij had wel aanstoot ge geven, maar lid van de N.S.B. was zij geworden, omdat haar man het ook >vas. En wijl in 1943 de „bekeering" reeds plaats had gevonden, achtte hij verde re interneering ongemotiveerd. W. Chr. Klumper. caféhouder te Middelburg, had voor leden der Duit sehe weermacht op zijn eigen naam marken ingewisseld, toen zij zelf dat aiet meer mochten. Meermalen bedreigde hij Neder landers met de Duitsehe politie. Hij verklaarde met de Griine Polizei vee! oneenigheicl te hebben gehad en die hebben hem honderden guldens gekost Zelfs dc Gestapo heeft hem bijna doodgeschotenIn zijn zaak had hi; aanplakbiljetten doen hangen met de waarschuwing: dat er niet over poli liek gesproken mocht worden. De Hit lergroet had hij nooit gebracht! Voor eenige jaren terug was hij vei oordeeld wegens zwarten handel var sterken drank. Met groot air verklaarde hij altrjr' limonade te hebben gehad, terwijl dü toch nergens in Middelburg verkrijg- Mr. Kuipers vond de zaak niet zoo ernstig. Hij achtte het alleen een kwes tie van jaloezie. Vond er ook geen enkele reden voor, om aan te nemen, dat de beschuldigde pro-Duitsch was af na.t soc. dacht. Dat de stationschef te Middelburg aan beschuldigde eens een boete van f 4 had opgelegd, toen deze zonder perrónkaartje zijn stief- soon, die naar het Oostfront ging, aaar den trein bracht, meende Mr. Kuipers, dat het hij den stationschef van te weinig gevoel getuigde. Fr. v. d. Plassche, pensionhouder te Zoutelande. In 19-12 of 1943 had hij :ich bij de N. S. E. aangesloten. Hij vas buurtschapshoofd van den N. V. D. aldaar en was zeer bevriend met eden van de Duitsehe weermacht. Had ;510 gestort voor kleeding der Nat. Jeugdstorm. In den N. V. D. is hij bedrogen, wijl hij dacht, dat deze niet aan politiek deed. Mr. Kulz wees er op, dat besch. den Volksdienst beschouwde als een phi- antropische instelling. Hij beschouw de besch. meer als anti-Russisch dan als pro-Duitsch. Besch. heeft nooit actief aan het werk der N.S.B. deelgenomen. In alle gevallen uitspraak op 25 Fe bruari a.s. TRIBUNAAL GOES Het Tribunaal te Goes deed Dinsdag uitspraak in de volgende zaken: O. A. Talboom. 32 jaar, arbeider te Zuiddorpe en H. Tollenaar. 22 jaar, timmermansknecht te De Bilt, werden ontzet uit de rechten. P. de Block, 49 jaar, landbouwers knecht te Zuiddorpe en J. M. Moerdijk, gemeentesecretaris te Zuiddorpe, za gen hun vermogen verbeurd verklaard tot f200 en werden ook ontzet uit de rechten. Behandeld werden slechts twee za ken en wel tegen den 35-jarigen land bouwer F. Lindenberg. uit Wolfaarts- lijk, geïnterneerd te Rilland Bath, die 'n 1943 lid werd van de N.S.B. Hij eol- -orteerde met de Zeemvsche Stroom; vas werkzaam voor Winterhulp Ne- lerland en ging vertrouwelijk om met 'eden van de Duitsehe weermacht. Hij *.eide niet geweten te hebben, dat men hem als een ergen N.S.B.er besehouw- Distributienseuwtjes Weer sinaasappelen voor jeugdige personen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen geboren in 1925 of later wederom in aanmerking komen voor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bonkaart K 602 uiter lijk op Zaterdag 16 Fel»', a.s. bij den detaillist in groente en/of fruit inle- >ren. Inlevering bij andere detaillisten is niet toegestaan. De aflevering der si naasappelen zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. NIEUWE BONNEN voor de eerste helft van de 3e periode 1946 (17 Febr. t/m .2 Maart 19-16). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 603: 040 t.m. 0-16 Alg., 800 gr. brood. 038, 039 Alg., 200 gram bloem. 037 Alg., 400 gr. suiker. 035, 036 Alg., 250 gr. margarine. 034 Alg., 100 gr. kaas. 033 Alg., 100 gr. kaas (extra rts. B 13 Res., 800 gr. brood. B 14 Res., 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602: 021, 022, 023 vleesch, 100 gr. vleesch. 017 aardappelen, 2 kg. aardapp. A 07 melk, l'/j liter melk. B 07, C 07 melk, 3 liter melk. Bonkaarten KD. KE 603: 540, 541 Alg., 800 gr. brood. 538, 539 Alg., 200 gr. bloem. 537 Alg., 500 gr. 'suiker, 536 Alg., 250 gr. boter. 535 Alg., 125 gr. margarine, 534 Alg., 100 gr. kaas. 533 Alg.. 100 gr. kaas (extra rts.). D 13, D 14 Res., 400 gr. brood. E 13 Res., 500 gr. rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602: 521, 522, 523 vleesch, 100 gr. vleesch 517 aardappelen. 1 kg. aardapp. D 07. E 07 melk, 5 liter melk. Tabakskaarten, enz.: T 13, 2 rantsoenen rook- of shag- tabak (geen sigaretten of garen). V 13, 100 gram chocolade of suiker werken. X 13, 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen gijn geldig tot en met Zaterdag 23 Fe bruari a.s. Voor de week van 24 Febr. tot en met 2 Maart a.s. zullen nog' bonnen worden aangewezen voor melk, aard appelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en luci fers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Febr. a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van Maandag IS Febr. mag worden afge leverd. Op bon 033 Algemeen wordt een extra rantsoen van 100 gram kaas verstrekt. Op dezen bon en op bon 034 Alge meen zal voor de helft volvette of 40-j- kaas (waaronder eventueel be grepen buitenlandsehe kaas) en voor de helft magere of 20-f- kaas worden geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „021 of 521 vleesch" voor vleesch en „017 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 24 Febr. tot en met 2 Maart móeten hij de Centrale Keu kens worden ingeleverd bon ..022 of 522 vleesch" voor vleesch. alsmede de voor die week aan te wijzen aardappel bonnen. UIT STAD EN LAND Aan onze Lezers EEN AFSCHEID EN EEN WELKOM Dit is het laatste nummer van „Vrije Stemmen", dat U In dezen vorm be reikt! Schrik niet, lezer, „Vrije Stemmen", ons blad, gaat niet verdwijnen. Integendeel, wij komen morgen te rugalleen anders. „Vrije Stemjpen" is het blad, dat door een bijzonderen band met zpn lezers verbonden is. Toen de bezetter zijn laars op onze borst gedrukt hield en ons volksbe staan dreigte te verstikken, was het „Vrije Stemmen" die, naast de radio, zorgde voor het nieuws, waarnaar U hunkerde, was het óns blad. dat op de bres stond voor Vrijheid èn Recht. En toen na de bevrijding, waaraan „Vrije Stemmen" zoo vastberaden haar steentje had bijgedragen, ons blad als dagblad ging verschijnen, vond dit de daadwerkelijke instemming bij vele duizenden „illegale" lezers. „Vrije Stemmen" was maar niet zoo een dagblad, een nieuwsbron zonder meer, het had ook nu een bijzondere taak te vervullen, n.l. te blijven strij den voor recht en vooruitgang. Wij waren verhonden met U, lezer, door een hechten band, gesmeed in het vuur van den ondcrgrondschen strijd, een band, die nooit meer te verbre ken is. Onder de bezielende leiding van den directeur, de heer B. G. Kloosterziel, heeft zoowel Redactie als Administra tie, getracht dezen band te verstevi gen en uit te bouwen. Bij dezen arbeid zijn fouten gemaakt, wij weten het en erkennen het gaarne. U had wel gaarne meer van dit en minder van dat geplaatst gezien, maar aan den anderen kant begreep U, dat een jong dagblad als „Vrije Stemmen" voor ontzaggelijke moeilijkheden, voor een zware taak was komen te staan. Wij moesten ons aanpassen aan de eischen, die de verdergaande ontwik keling. ook op persgebied, ons stel den, n.l. meer actualiteit, grootere nummers, enz. Waarom konden wij niet actueeler zijn dan tot op heden? Was dit laks heid onzerzijds? Verre van dat, en gij, lezer, die ons Jient, hebt dat ook zeker nimmer ge dacht. De oorzaak lag in andere omstan digheden, die ons te machtig waren om ze dadelijk naar onzen wil om te buigen. Het waren vooral technische oor zaken, die ons parten speelden. Vanaf den datum, dat ivij als legaal blad gingen verschijnen, waren wij aangewezen op vlakdrukpersen, die nu eenmaal onvoldoende zijn om een modern actueel dagblad op te druk ken. Bovendien hadden we te kampen met onvoldoende medewerking van ver schillende personen en instanties. Heusch lezer, het is ons niet zoo gemakkelijk gemaakt. Toch worden nu de twee eischen, die men redelijkerwijze zeker aan een dagblad stellen mag, ten volle verwe zenlijkt. Wij zijn thans in staat op rotatie persen over te schakelen, waardoor wij ook het allerlaatste nieuws kunnen meenemen. En wij worden ook grooter; eiken Zaterdag acht pagina's. Lezer, dit is een afscheid en een begroeting. Een afscheid van onze „oude" „Vrije Stemmen", die toch nog zoo piepjong is, en een welkom aan ons „nieuwe" blad dat, hoewel hetzelfde, toch anders is, want het gaat aan dc twee groote eischen voldoen. Wij zullen voortgaan te trachten onze lezers het beste op elk gebied te brengen. Dat elke lezer van „Vrije Stemmen" een propagandist voor ons blad wordt, dat is onze wensch. GOES PRO EN CONTRA DE DOODSTRAF Dinsdagavond spraken in de Geref. Kerk over de doodstraf twee sprekers, pro en contra, over dit belangrijke vraagstuk. De heer J. van Ballegoyen de Jong opende den avond'met een kort woord. Hij wees er op, dat niet gesproken werd namens een partij of groep, en ook. dat de keuze van de Geref. Kerk geen enkele bijbedoeling had, maar met het oog op dc beschikbare ruimte het voordeeligst gebleken was. Er bestond dan ook groote belang stelling voov het gesprokene en de kerk was geheel gevuld. Tegen de doodstraf Ds. Hanneman. vrijzinnig predikant uit Middelburg, die tegen dc doodstraf pleitte, wees er op, dat het doodstraf probleem in deze jaren weer acuut is geworden door het verraad en de misdaden in de oorlogsjaren begaan. Tijdens den oorlog, toen de regee ring nog in Londen zetelde, is bij Kon. de. De voorzitter zeide. dat L. toch had kunnen weten, dat hij zich schul dig maakte aan landverraad. Verd. had geen verdediger. Dit was ook het geval met den 40- jarigen veekoopman D. Sonke uit Waai-de, die volgens de dagvaarding zich vóór 1940 aansloot hij de N.S.B., in 1943 lid werd van den Volksdienst een radio-toestel niocht behouden en handel dreef met leden van de weer macht. Verdachte zeide reeds spoedig na 1940 bedankt te hebben; het radiotoe stel was niet met toestemming van de Duitschers bij hem in huis. De drie vorige zaken van den rol werden uitgesteld tot Donderdag 21 Maart wegens ziekte van den verde diger Mr. F. IV. Adriaanse. In de beide behandelde zaken werd Besluit de doodstraf weer ingevoerd. Spr. maakte hier een bezwaar van formeelen aard en vroeg zich bezorgd af. of het geen tijd wordt, dat het Ne derlandsche volk zelf oordeelt over het vóór en tégen van de doodstraf. Door een enkel Kon. Besluit mag geen vonnis worden geveld, alvorens het Nederlandsche volk zich via het par dement heeft uitgesproken. Spreker gaf een overzicht van de ontwikkeling van het rechtsgevoel vanaf de primitiefste volkeren. Lang zaam maar zeker heeft de menschheid vele kwalen overwonnen. Het weder- instellen van de doodstraf is een stap terug. De doodstraf is in strijd met het Christendom. In Romeinen 13 9 zegt Paulus: Gij zult uw naasten liefheb ben als u zeiven. Geen slapheid moeten wij betrach ten, maar groote ontferming. Voor dc doodstraf De heer H. C. van Donk, hoofd van de Chr. U. L. O. te Goes, ging niet rechtstreeks in op het betoog van Ds. Hanneman, maar gaf eerst een over zicht van de gronden, waarom hij voor de doodstraf was. Spreker haalde als voorheelden aan Robespierre en Marat uit de Fransche revolutie, die in hun geschriften fel tegen de doodstraf waren, maar in de practyic duizenden naar de guillotine zonden. Daarom kan ik niet veel ver trouwen hebben in de. deugdelijkheid van het humanisme, zei spreker- Spreker besloot zijn betoog met er op te wijzen, dat de doodstraf een Goddelijk gebod was, hetgeen gesteund werd in den Bijbel door de Mozaïsche wetten. Na een korte pauze sprak Ds. Han neman weer over de argumenten van zijn tegenstander. Hij wees er op, dat er wel degelijk een groote tegenstel ling bestond tusschen het Oude en het Nieuwe Testament. Wat de overheid betreft. Hij betwij felde het, of de overheid werkelijk bet recht had te oordeelen. De overheid hangt veel af van macht en geld. Vervolgens antwoordde de lieer van Donk met weerleggingen. De heer Van Ballegoyen de Jong sloot de bijeenkomst met een woord van dank tot de sprekers en hij hoop te, dat de toehoorders op deze wijze een indruk hebben gekregen van de groote problemen, die hierbij betrok ken zijn.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1