VRIJE STEMMEN Regeeringsvoorstellen inzake Indonesië Partij De nieuwe van den Arbeid opgericht Mol een hartelijk welkomstwoord wil ook ons blad deze nieuwe partij, die thans defi- nitiei opgericht is, begroeten. Het openings woord van den voorzitter der vergadering, waarin tot de oprichting definitief werd be sloten, Prof. Dr. W. Banning, voorzitter van de Nederlandsche Volksbeweging, heeit de beteekenis van dit gebouren {taidslük eengezet. Het is de samenbundeling van alle groopen en partijen, die mede in en door den verzetsstrijd legen onze onder drukkers tol de overtuiging zijn gekomen, dat er eenzelfde verlangen bestaat naar een gezamenlijke nieuwe opzet, tot verkrijging van een democratische en socialistische ordening onzer maatschappelijke samen leving. Nadat zoowel de Sociaal-democraten, als de Vrijzinnig-democraten, alsook de christelijke democraten in hun partijen had den besloten, tot de nieuwe partij toe te treden, hebben ook groote groepen van per sonen, die voorheen in do Christelijk-His- torische Unie of in de Roomsch-Katholieke Staatspartij waren georganiseerd, ditzelfde besluit genomen, nadat o.a. van kerkelijke zijde aan Katholieken was toegestaan, zich ook in een andere partij te mogen ver eenigen dan in de nieuwe Katholieke Volks partij terwijl tenslotte ook veel partii- loozen, vooral onder de jongeren, die met verlangen wachten op deze nieuwe binding, nu een politiek thuis hebben gevonden, v/aar zij in ruime verdraagzaamheid samen kunnen werken aan den opbouw van een democratisch en socialistisch bewind. Een gelukwensch met dit bereikte resul- Want het is naar de meening van dit blad de weg tot zuiverder en opener poli tieke verhoudingen in Nederland. De Katho lieke Volkspartij is hiervan de ééne zuil. Nu is de Partij van den Arbeid de andere zuil. Ieder die mee wil werken aan den opbouw in radicaal vooruitstrevenden zin kan nu zijn milieu vinden. En na de ver kiezingen zullen deze twee ongetwijfeld elkaar vinden in een regeering. die veel zal gelijken op het kabinet Schermerhorn-Drees, dat wij thans bezitten. Gerugsteund door een stevige kamermeerderheid, zal dit kabi net dan de plannen kunnen uitvoeren, die reeds door de rede van de Koningin en de toespraak van Minister Schermerhorn zijn uitgestippeld. Het geldt thans, in een sterke propaganda de nieuwe beginselen uit te dragen in ons volk, opdat niemand onwetend blijve van wat er nu gaat geschieden. De verkie voor de Tweede Kamer zal 17 Mei worden gehouden, en die voor de Provin ciale Stalen op 24 Mei. Het is dus kort dag Ieder doe wat hij kan. om helderheid en inzicht onder al onze landgenooten te Om een klank te laten hooren van de bezielende toespraken die tot het bereiken van dit resultaat zijn gehouden, nemen wij nog de slotwoorden over die door den voor zitter van de S.D.A.P., den heer Vorrink, en door den voorzitter van de N.V.B., Prof. Dr. Banning werden gesproken. Vorrink zeide „Onze bedoeling is de Partij van den Arbeid met één urgentieprogram als één blok in den verkiezingsstrijd te werpen. De bereikte overeenstemming is van de aller grootste beteekenis. Hij citeert een Trouw- ariikel over de nieuwe partij en zegt daar van U voelt wel hoe ze daar in de piepzak Voor het eersi krijgen wij nu de kans de antithese te doorbreken. Wij kunnen de grootste partij in Nederland worden, die ons groote mogelijkheden in groote verantwoor delijkheid zal schenken. De Partij van den Arbeid roept ons. Gaat den weg die in ons voorstel wordt gewezen." Langdurig applaus en een spontaan zingen van het socialistische strijdlied volg den op Vorrinks rede. En Banning sprak op het openingscongres „Wij hebben ons laten leiden door een sterke verantwoordelijkheid er moest een doorbraak komen, er moest een nieuw begin wordon gemaakt, er moest aan ons volk oen nieuwe weg worden gewezen. Nu wij hier samen de Partij van den Arbeid voor stellen aan ons Nederlandsche Volk en ik weetduizenden begroeten haar met vreugde en verwachting mag ik het dankbaar uitspreken er is een doorbraak, er wordt een nieuw begin gemaakt, een nieuwe weg wordt geopend. Hierde Partij van den Arbeid Red. noodwoningen uit zweden Dezer dagen zullen in Rotterdam en Amsterdam een aantal schepen uit Zweden arriveeren met de eerste par tijen van tezamen ongeveer 200 nood- woningen. In den loop van Februari zullen er nog ongeveer 700 tot S00 van dit type arriveeren. Van de eerste zending gaan er o.a. SO naar de Wieringermeer, 28 naar Venray, 10 naar Beesel en 24 naar Walcheren (Oost- en West-Souburg). aanslagen te maastricht Met korte tusschenpoozen zijn hier Vrijdagavond 10 aanslagen met hand granaten gepleegd op de woningen van den heer Polis en den heer Van Oppen, geschorste directeuren van de staal- werven „De Maas" te Maastricht. Beide personen zijn gearresteerd geweest wegens collaboratie. Beiden waren al geru imen tijd op vrije voe ten. Er werd geen persoonlijk letsel veroorzaakt. 2« JAARGANG NUMMER 387 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 12 Februari 1946 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel ca S. L. Boerina. Hoofdredacteur s J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes. Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Indonesische bevolking zal in vrijheid over haar staatkundig lot beslissen Besprekingen te Batavia begonnen Beslissend stadium bereikt 1 Een „licht geval" werd uit een in- terneeringskamp in Utrecht ontslagen met huisarrest Prompt de eerste avond dat „pa" thuis was, vloog er een hand granaat in zijn vischwinkeltje. Het blijkt weer eens, dat er nog Ne derlanders zijn, die niet snappen, dat ze de vrijheid lier kregen hebben om te gebruiken, en niet om te misbrui ken. Vrijheid, is geen bandeloosheid, wat inhoudt, dat het eigen rechter spe len niet past in de vrijheid. Dergelijke dingen zijn ten zeerste af te keuren. Waar is het einde? Laten we er snel een einde aan ma ken en het spreken van recht aan hen overlaten, die hiertoe bevoegd zijn. Hun is het gerust toevertrouwd CHEERIO. De Nederlandsche regeering gaat bij haar beleid ten aanzien van Indo nesië uit van de overtuiging, uitge drukt in de rede van H. M. de Konin gin van 6 December 1942, met de woor den: „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op den duur kunnen blijven bestaan dan die door de vrij willige aanvaarding en trouw van dc overgroote meerderheid der burgerij worden gedragen". De Netlerlandsche regeering stelt zich voor om in overleg met veelzijdig gekozen, gezaghebbende vertegenwoor digers van Indonesië, een structuur te ontwerpen voor het Koninkrijk van Indonesië, gebaseerd op een deel- genootschappelijken democratischen grondslag. DE ZEVEN PUNTEN Ten aanzien van de genoemde struc tuur zai het overleg worden gevoerd aan de hand van de volgende hoofd regels: le. Er zijn een gemeenebest Indone sië, deelgenoot in het Koninkrijk, sa mengesteld uit landen met uiteenloo- pende graden van zelfregeering. 2e. Er zal ingesteld worden een In donesisch burgerschap voor allen, die in Indonesië geboren zijn. Nederland sche en Indonesische burgers zullen bevoegd zijn tot het uitoefenen van alle burgerschapsrechten in alle dee- len van het Koninkrijk. 3e. De inwendige aangelegenheden van het gemeenebest Indonesië zullen door de eigen organen van dat gemee nebest zelfstandig worden geregeld, waarbij voor het gemeenebest als ge heel wordt gedacht aan een op demo cratische wijze samengestelde volks vertegenwoordiging, derhalve met een substantieele "Indonesische meerder heid, een ministerie samengesteld in politieke harmonie met de volksver tegenwoordiging en een vertegenwoor diger van de Kroon als hoofd vai regeering. 4e. Teneinde in staat te zijn om de plichten na te komen, die art. 73 van het Handvest der Vereenigde Volken op het koninkrijk legt, zal de verte genwoordiger van de Kroon onder verantwoordelijkheid van de regeeriug van het Koninkrijk met enkele bijzon dere bevoegdheden bekleed zijn tei waarborging van fundamenteele rech ten, van goed bestuur en gezonde fi nancien. Hij oefent deze bijzonder bevoegdheden alleen uit indien dezt rechten en belangen worden aangetast öe. De constitutie zal godsdienstvrij heid, rechtsgelijkheid, ongeacht geloof en ras, bescherming van persoon ei. goed, onafhankelijkheid der recht spraak, bescherming van de rechten van minderheden, vrijheid van onder wijs, vrijheid van meening en mee- ningsuitiug waarborgen. 6e. Er wordt gedacht aan de vor ming van een Rijkskabinet samenge sleld uit ministers uit alle Rijksdeelei en aan eeu Rijkswetgeving, die de in stemming behoeft van de volksverte genwoordigingen der onderscheiden Ryksdeelen. 7e. Na de inwerkingtreding van de constitutie zal de Nederlandsche regee ring de spoedige toetreding bevorde ren van het gemeenebest Indonesië als lid van de U. N. O. minister logeman zegt: Besprekingen te Batavia van beslissende bts eekenis In zijn Zondagmiddag voor de beide Nederlandsche zenders gehouden rede', zeide minister Logeman o.a., dat de besprekingen te Batavia voor de toe- Terugvoer van geroofde goederen uit Duitschland - Geen optimisme over teruggave van fietsen, enz. Over dit onderwerp is al heel wat te doen geweest; men verwachtte, dat onmiddellijk na de capitulatie var Duitschland een geweldige stroom var goederen naar ons land zou terugkee- Toen het geduld wat al te lang op de proef werd gesteld, werd men bitter en het regende klachten. Kolonel Ir. L. F. Otte, commissaris- generaal van de Nederlandsche econo- sche belangen in Duitschland, welke instantie belast is met het terughalen van alle geroofde goederen, heeft in een schrijven aan „De Industrie" over deze zaak enkele interessante mede- deelingen gedaan. In de eerste plaats merkt schrijver op, dat de geroofde goederen thans het congres van de partij van den arbeid Ministers spreken Professor Banningh heeft het partij bestuur van de Partij van don Arbeid bekend gemaakt. Voor de S. D. A. P. hebben zitting: Koos Vorrink, Mevr. Ribbins Pelle- tier, minister Drees, Jhr. van der Goes van Naters, en de lieeren Palar, Stuf- leen, Van Lienden, Van der Kieft en Woudenberg. Voor de vrijzinnig democraten: Prof. Kranenburg, Mr. Oud, Mr. Joekes en dc heer Harmsen. Voor de Katholieke Christofoorgroep de hoeren Ruygers en Willemse. Voor de Christelijk Democratische Unie: de heeren Van den Burg en Kon- ads. Voor de „dakloozen" de heeren Kley wegt en Haverman. En als twintigste lid Prof. Ir. W. Scbermerhorn. Besloten is, dat het bestuur zich een presidium zal kiezen van vijf leden, dat om beurten den voorzittershamer zal hanteeren. Als spreker trad op in de verga dering, die Zaterdagmorgen door Prof. Eanningh was geopend, minister pre sident Schermerhorn, die er op wees, dat de groote stroom van politieke dakloozen naar de partij duidelijk aan toonde, dat de nieuwe partij haar ver trouwen reeds heeft. De Partij van den Arbeid is niet een gewone partij, maar de uitdrukking van wat er in de groote lagen van ons volk leeft. Dc taak van de partij is: de oplossing an het Indonesische vraagstuk. Prof. Lieftinck zei o.m. het vol gende: Bij het stichten van een nieuwe par tij gaat het om de vraag, of men de grondtrekken van de maatschappelijke structuur wil handhaven, of dat men ■ernieuwing wil brengen. Het is mij een voorrecht als verte genwoordiger van protestantsch chris telijke volksgroep te kunnen zeggen, dat wij ons kunnen vereenigen met an deren op een breede basis. Verder traden als sprekers op Geert Ruygers namens de Christofoorgroep, Mr. Joekes namens de vrijz. demo craten en F. J. Goetliart namens de Paro olgroep. in een geregeklen stroom in Neder land terug komen. Ket commisslariaat geeft de goe deren over aan een overheidsdienst en bemoeit zich niet met het terug leveren aan den oorsproukelijken eige naar. De kansen op het terug krijgen van verschillende grondstoffen, half fabrikaten en verbruiksgoederen, schij nen gering te zijn. De regeering, die goederen terug vordert, moet aantoonen, dat die goe deren oorspronkelijk tot het nationale vermogen behooren. Dit is zeer moeilijk te bewijzen voor de groote hoeveelheden goederen, die uit ons land zijn weggehaald en wt van de herkomst niet aan het goed zelf te zien is, en ook voor die goe deren, die tot den normalen Duitschen invoer uit ons land behoorden en Duit- sche merken dragen, ofschoon het Ne- derlandsch eigendom is. Verder deelt de schrijver mede, dat het te lang heeft geduimd om nog veel te verwachten van de terugkomst van fietsen, radio-apparaten, auto's, n beien enz., terwijl op landbouwgebied (vee, paarden, karren, enz.) slechts weinig van de groote hoeveelheden die zijn weg gevoerd, terug te vinden Het schijnt moeilijk aantoonbaar te zijn, wat oorspronkelijk Nederlandsch bezit is geweest. Om een indruk te geven van de soorten van goederen, die werden te rug gevoerd, wordt een opgave ge daan van alles wat tot 1 Januari 1946 is achterhaald: 234 gereedscli'.pswerktuigen 1S00 ton plaatyzer, stafmateriaal enz 8 lieren 45 kub. meter teakhout 1 telefooncentrale 1 radio-zendinstallatie 150 ton celvezel 2993 paarden 1091 karren 2160 tuigen 300 binnenschepen (in nauwe sa menwerking met de Nederland sche Rijncommissie 316 locomotieven (in nauwe samen werking met de Nederlandsche Spoorwegen) 615 personenwagons 4000 goederenwagons 19S62 handdoeken 9450 borden 77 rollen canvas 500 schilderijen (plm.) 300 kerkklokken De commissaris-generaal deelt ten slotte nog mede, dat nog zeer veel te ruggevonden kan worden en dat, als de Ministeries en het geheele bedrijfs leven volledig medewerken, het mis schien gelukken zal om de hoofdzaak der restitutie in 1946 gereed te heb ben. onderwijs Het Ned. Onderwijzers Genootschap cn de Bond van Ned. Onderwijzers zijn gefuseerd. Er is thans één groote or ganisatie van onderwijzers bij het openbaar onderwijs, de Ned. Onder wijzers Verceniging (N.O.V.). De N.O.V. geeft voortaan een or gaan uit, dat „Het Schoolblad" zal heeten. koni3t van Nederland en Indonesië van beslissende beteekenis kunnen worden. Het gaat om het vinden van een nieuwen vorm van samenwerking, waarin de Indonisiërs ontlast zullen zijn van den psychischen druk waaronder oude verhoudingen hem stelde en waar door hij zijn onvrijheid voelde. De Nederlandsche regeering is be leid tot een uiterste poging om dien nieuwen vorm te vinden. De minister besloot als volgt: Ik weet dat de mannen, die daar ginds in Batavia zullen samenkomen, oeschikken over verantwoordelijkheids besef, werkelijkheidszin en tegelijk idealisme. Daarom durf ik hopen, dat zij een vreedzamen uitweg zullen vinden, die onze volken zal leiden uit de tragische impasse, waarin zij zich bevinden. De eerste reactie In Indonesië was men teleurgesteld lat er niet meer gesproken wordt over landsverdediging en oorlog. Ook was men er onaangenaam getroffen door .iet voorstel, dat een vertegenwoordi ger van de Kroon als hoofd van de .•egeering zal fungeeren. De Engelsche pers zegt, dat de Ned. •egeering toont, de Indonesische Itwes- ie op vredelievende en waarlijk libe- ale wijze te willen oplossen. Ingezonden mededeel!nq MAATKLEEI9SNG garandeert Gr Uw KLEtS' de parlementaire commissie Tot leden van de parlementaire com missie, die naar Indië zal vertrekken, zijn benoemd, voor zoover het de Eer ste Kamer betreft, de heeren Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister van koloniën, Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman. hoogleeraar te Utrecht en n. Vijlbrief. vrederechter komt voor den rechter: Op 5 Maart a.s. te 10 uur 's och tends, zal voor het bijzonder gerechts hof te Den Haag terechtstaan Dr. J. H. Carp, die president geweest is van het zoogenaamde vredegerechtshof. dat in den bezettingstijd te Den Haag gevestigd was. Verdediger van Dr. Carp is Jhr. Mr. J. M. M. van Wijck. Indonesische kwestie voor Veiligheidsraad Rusland wil uitzending van een commissie Bevin en van Kleffens verzetten zich en De veiligheidsraad heeft de bespre king van de situatie in Indonesië voort gezet. Manoeilski was van meening, dat noch Bevin, noch Van Kleffens de fei ten, welke hij, Manoeilski naar voren had gebracht, had ontkend, ofschoon zij deze feiten op een andere wijze ge ïnterpreteerd hadden. Hij ging voort met de betrouwbaarheid van de door hem aangehaalde persbronnen te ver dedigen. Hij zeide, dat hij enkele punten van meeningsverschll tusschen hem en de vertegenwoordigers van Engeland en Nederland wenschte op te helderen. Manoeilski beweerde, dat er tus schen Groot Brittannië en Nederland een militair verdrag' bestond, dat, in dien dit voorzag in Britsche hulp bij de onderdrukking van Indonesiërs, hel in strijd met het Handvest zou zijn. Manoeilski zeide, dat de ware oor zaak van het bloedvergieten in Indo nesië was: het overdragen van de con trole aan de Japanneezen. Tenslotte vroeg Manoeilski om: 1. Een verklaring, dat geen Britsche troepen gebruikt hadden behooren te worden. 2. Dat geen Japansche troepen ge bruikt hadden behooren te worden. 3. Toekenning aan de Indonesiërs van de rechten, welke door het Hand vest van de U. N. O. worden erkend. 4. Uitzending van een commissie naar Ned. IndiÖ, opdat de Veiligheids raad over zijn eigen bewijsstukken zal kunnen beschikken. bevin antwoordt. Bevin antwoordde in principe ge kant te zijn tegen uitzending van eeu daar hierbij de souvereini- Groot Brittannië en Neder land in het geding zou konten. Bevin ?eide vervolgens, dat Dr. van Mook den Indonesiërs een positie zou aanbieden, gelijk aan die, welke dooi de Oekraïne in de Sovjet Unie wordt ingenomen. Voorts vestigde hij de aandacht op de afwezigheid van eeni- ge bewering, dat de Britsche troepen den wereldvrede in gevaar zouden brengen. De huidige troebelen beperken zich tot Java. Bevin voelde zich gerechtvaardigd zich tegen de uitzending van een com missie te verzetten en zeide, dat, in- lien de Raad een nteening naar voren jou willen brengen, hij erop behoorde tan te dringen bij hen, die op hel togenbik aan het onderhandelen wa- ren, hun besprekingen spoed bij te jetten en zoo spoedig mogelijk een tevredigende oplossing trachten te oereiken. mr. van kleffens voert het tvoord! Vervolgens sprak Mr. van Kleffens Hij vroeg of Manoeilski werkelijk de ,'eiten kende. Er zijn tienduizenden :er goed uitgeruste Indonesiërs, dlc- militaire formaties opereeren. Het is dus niet zoo, dat er sprake is van gewapende Britsche strijdkrach ten cener, en slecht bewapende en wei nig gedisciplineerde inheemsche ver banden anderzijds. Manoeilski Wil weten of er een ver drag bestaat tusschen Engeland en Nederland. Hierop antwoordde Mr. van Klef fens als volgt: Er bestaat tusschen onze landen n verdrag betreffende het gebruik gewapende strijdakrachten op Ja- Er bestaat slechts een overeen komst, welke dc wijze van administra tie en niet het militaire element be paalt." Vervolgens zei van Kleffens, dat geen Labourregeering beschuldigd zou kunnen worden van het uitzenden van ttoepen ter verdediging van Shell Oil cn dat een dergelijk argument zich slechts tegen zijn gebruikers keerde. De raad zou, aldus Mr. van Kleffens z:ch niet wenschen te bemoeien met de liuidïge onderhandelingen. Hij stelde voor, dat in het geheel geen actie zou worden ondernomen. Manoeilski bleef bij zijn voorstel een commissie van onderzoek naar Indtc te zenden. UIT STAP EN LAND GOES De Goessohe Operette. Veneniging trad Vrijdagavond voor de le maal voor het voetlicht met de operette: „De Vogelhandelaar". Met deze ope rette had de G.O.V. zichzelf een zware taak opgelegd, die zij evenwel, enkele ■jnnauwkeurigheden daargelaten onder kundige- leiding van Jan Kousemaker tot een succesvol einde heeft gebracht. .Kosten noch moeite waren gespaard en liet resultaat was dan ook een en thousiast publiek! De operette is te lang om in details te treden. De solisten speelden' goed, hun zang was minder. Een aparte ver melding verdient zeker Mevr. A. Bak- ker-Thicry als „Christel". Zij beschikt over uitstekende stem- en spelkwali- teiten. Het koor zong verdienstelijk, wel eens iets te ruw. De voordoeksccne van de imitatie-grootvorst in hel 2e bedrijf viel erg uit den toon cn had men, wegens den niet-hoogstaani.en inhoud beter weg kunnen lal-n. Dat het publiek van deze operette genoot bleek wel uit het daverende applaus na elk bedrijf. Bij het einde brak een ware ovatie los en werd op herhaald verzoek nogmaals de slot scène gezongen. De heer Verest bracht dank aan de verschillende medewerkenden en dames-solisten werden bloemen aan geboden, evenals de pianiste van het orkest, Mevr. van Liere-Dees. Een woord van lof over de regie, grime en décors -is hier zeker op zijn plaats. Zij waren tot in de puntje^ verzorgd. Zaterdagavond werd de heer C. D. in dronkenschap op straat aange troffen. De politie heeft hem in hech tenis genomen. CONFLICT BIJ DE D. u. W. OP WALCHEREN Bij een van de werkobjecten op Wal cheren, dat uitgevoerd wordt door de D.U.W., hebben een 40-tal Rotterdam- sclie arbeiders het werk neergelegd. Deze arbeiders zijn deels door het arbeidsbureau Rotterdam aangewezen lecls vrijwillig bereid gevonden, om 'n Vlissingen opruimingswerkzaamhe- len te gaan verrichten. Den dag na aankomst moesten deze arbeiders niet, zooals zij aanvankelijk lachten, puin gaan ruimen, maar in Ie buurt van Koudelterke gaan drai- aeeren. Slooten, die door de inundatie volgeslibt Zijn, nroeten worden leeg- gebaggerd en in orde gebracht. Er was bij de arbeiders geen be zwaar tegen dit bij uitstek zware werk Alleen toen er door een van de uit voerders werd gewaarschuwd, niet op een in de nabijheid liggend stuk land te loopen, omdat daar een mijnenveld lag, ging de zaak mis Immers, als er in de nabijheid een mijnenveld ligt, kttnuen er ook in de sloot mynen liggen. Later werd beweerd, dat het bewus te mijnenveld een scliijnmijnenveld was. Maar de schrik zat er in, en toen de uitvoerders geen zekerheid konden geven, dat er geen gevaar aan het werk was verhonden, werd het werk niet meer hervat. Er is met de laagste tot de hoog ste instanties geconfereerd, maar nie mand kon de garantie geven dat het werk gevarenvrjj zou zijn. Wel kon er gepraat worden over gevarengeld en ook was men wel ge neigd het loon over de niet gewerkte dagen uit te betalen, mits men Maan dag weer aan den arbeid ging. Daar de arbeiders verklaarden onder deze voorwaarden niet te kunnen gaan werken, werd hun medegedeeld, dat, als zij in htm weigering bleven vol harden, zij Maandagmiddag weer naar Rotterdam terug zouden worden ge stuurd. De arbeiders hebben hun vakbond te hulp geroepen en wachten nu op een hoofdbestuurder van de E, V. C„ die bij het ter perse gaan van deze regels wel gearriveerd zal zijn. Bij een gesprek, dat we met eenlge. arbeiders hadden, verklaarden dezen ons, dat zij de eersten waren van 3500 arbeiders, die naar Walcheren zouden komen. Met nadruk verzekerden zij ons, dat van onwil absoluut geen spra ke is. (Velen hebben zich vrijwillig bij het Arbeidsbureau gemeld.) Zij zoe ken de schuld bij het Rotterdamsche arbeidsbureau, dat hun over dezen ar beid onvoldoende heeft ingelicht.. VLISSINGEN Bij de Gem. politie werden ten na- deele van de Heide-Mij. een paar rub berlaarzen ontvreemd. Uit het onder zoek bleek, dat F. E. P. S., afkomstig uit Duitschland, thans vertoevende te Middelburg, zich hieraan heeft schul dig gemaakt. Tegen S. is proces ver baal opgemaakt. Wat betreft het ongeluk van A. Fontaine, lid van de bemanning van een Belgische loodsboot, kunnen kunnen wij mededeelen, dat het schip door den zwareu zeegang tegen het te loodsclieii schip gesmakt is, waardoor Fontaine het evenwicht ver loor en in het ivater viel. Pogingen tot redding mislukten door de ruwe zee en het lijk is nog met aan gespoeld. Het slachtoffer was gehuwd ert 62 jaar. Keuren... en geen loon? De tweede week in Januari trok ken de in Vlissingen wonende dienst plichtigen van de lichting 1946 naar Middelburg om daar voor den keurings raad te verschijnen. Twee achtereenvolgende dagen zijn deze jonge mannen aan de keuring onderworpen geweest en waren zij dus genoodzaakt hun arbeid twee dagen te verzuimen. Terecht is door verscheidenen van hen aan den keurïngsraad gevraagd, die deze twee dagen loon zou vergoe den. En de keuringsraad deelde mede, dat men zich dienaangaande moest wenden tot den werkgever bij wien men in dienst was. We hadden aan deze zaak geen aan dacht geschonken als alle werkgevers hadden gehandeld als de „kleine baas jes" en patroons in Vlissingen deden, n.l. deze twee dagen gewoon door te betalen. Voor zoover we konden nagaan is het alleen de grootste onderneming hier in Vlissingen, de Kon. Mij. „De. Schelde" geweest, die gemeend heeft deze twee dagen loon niet te moeten betalen. Begrijpelijk bracht dit onder de be trokkenen groote ontstemming tesveeg temeer toen ze hoorden, dat de men- sclien, die bij andere firma's werkten wél die twee dagen loon hadden door betaald gekregen. Op de vragen, waarom die twee da gen niet weiden uitbetaald, werd ge antwoord, dat men niet verplicht was ze door te betalen en dat men zich maar weer moest wenden tot den keu ringsraad in Middelburg. Dit laatste is gedaan en we hadden het genoegen het antwoord van den keuringsraad te lezen. Daarin werd geadviseerd: Wendt u tot uw werk gever! Nu zijn er jonge arbeiders geweest, die dat antwoord van den keurings raad verkeerd hebben begrepen; die met het schrijven in hun hand naar het kantoor van De Schelde zijn gegaan en hebben gezegd: Ziet u zelf wel, de keuringsraad verwijst ons weer naai den werkgever. Maar als je je wendt tot je werkge ver, dan hoeft dat nog niet te betec- kennn dat je wat krijgt. Aan de hand van de reglementen werd aangetoond, dat de werkgever inderdaad niet verplicht was deze twee dagen loon te betalen. En als troost werd door den ambtenaar, die de zaak behandelde opgemerkt, dat deze twee dagen minder loon, maar als extra be lasting moest worden beschouwd. Waar het loon van het oogenblik voor velen ter nauwernood voldoende is om het levensmiddelenpakket te bekostigen, voor anderen zelfs niet toe reikend, waar er onder deze dienst plichtigen zeker kostwinners zyn, zoo vragen wij ons af. is het niet nood zakelijk, dat hier door de bevoegde instanties aandacht aan wordt ge schonken. Aandacht, die er toe zal leiden, dat deze twee dagen alsnog worden uit betaald, waar de a.s. dienstplichtigen toch zelcer recht op hebben. 's-H. ARENDSKERKE. Op 7 Febr. hield de geitenvereeniging „Niets zon der moeite" haar le jaarvergadering in het café van Heijstek. De vice-voor- zitter opende de vergadering en heet te de aanwezigen hartelijk welkom. Er was een schrijven van den voor zitter den heer Zonneveld ingekomen, dat hij wegens ziekte niet aanwezig kon zijn en dat hij bedankte als voor zitter. Vervolgens werden de notulen voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit over het eerste boekjaar en deelde mee dat er f 54.15 in kas was. De rekening werd door W. Franke en W. Priester nagezien en in orde bevonden. Vervolgens kwam de stem ming. Aftredende heeren C. Goedege- bure en A. Zonneveld. Gekozen C. Goe degebure en L. Goedegebure, welke beiden hun benoeming aannamen. J. Dobbelaar werd weer voor een jaar tot bokhouder benoemd tegen een vergoeding van f 150 en een vrije gift.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1