VRIJE STEMMEN Indonesische kwestie voor de Veiligheidsraad „WALCHEREN MOET DROOG" Deze slagzin van ons Comité zal binnenkort haar beteekenis hebben verloven. Nog is Walcheren niet droog maar door de tot stand gekomen dichting 'der dijken zijn alle voorwaarden ver vuld voor een spoedige drooglegging, dusvoor volledig herstel en we deropbouw van ons mooie eiland. WALCHEREN KAN JUICHEN! De dyken zijn gedicht, op de zee is weer de overwinning behaald en ze is binnen haar grenzen terug gebracht Walcheren zal herrijzen, dank zij het stoere, volhardende werk, meer malen met opoffering van vrijen tijd, nachtrust, Zon- en Feestdagen, van onze werkers aan de droogmaking Walcheren. En Middelburg, als het centrum van Walcheren, zal de eer hebben deze werkers in haar midden te ontvangen, gelijk Vlissingen de werkers van den Nolledijk ontving na de dichting al daar. Middelburg zal met de werkers aan de dijken feestvieren, het zal de vlag gen uitsteken ter eere van hen en van hun aller overwinning op de woeste golven. En Middelburg zal met het platte land zijn bijdrage leveren, vooral de zakenwereld zal hier niet willen ach terblijven, om deze werkers een vijf tal feestavonden aan te bieden. Ze zullen dit doen, het goede voor beeld volgend van de gemeente Mid delburg en ons Comité .Walcheren moet droog", welke beide een belang rijke som daarvoor hebben uitgetrok ken, welke som echter niet voldoende Men zou het trouwens ons euvel duiden, wanneer we niet allen in de gelegenheid stelden hun dankbaarheid voor dit heugelijke feit te toonen door een gift, zoo mogelijk een groote, als het niet anders kan, een kleine. Vele kleine maken een groote. Ook de leiding van de Rijkswater staat en de M.U.Z. laten zich niet on betuigd en verleenen krachtige mede werking. Er is echter zeer veel gold noodig om meer dan 3000 man een feest te bereiden dat in hun herinnering zal blijven als een dankbaar gebaar van het uit het water herrezen Walcheren. Enwe moeten ook nog verder zorgen voor hun ontspanning in de cantines, al zijn de dijken dicht. Er komt nog veel meer werk te doen. Sinds ons Comité is opgericht heb ben we, behalve een collecte te Mid delburg, n og geen beroep gedaan op financieelen steun en toch reeds een geheelen winter medegewerkt aan de ontspanning in de cantines. Wij doen dit beroep nu op allen. Vooral Middelburg, als zakencen trum, heeft alle reden tot juichen. Welnu, znkenmenschen, tast voor éénmaal eens flink in uw beurs. Het adres van onzen penningmees ter is: L. A. van Westen, Dam 32, Middelburg. Het Gironummer 2726-11. Namens het Comité: L. ONDERDIJK, voorzitter. L. A. VAN WESTEN, secr.-penn. •Korte samenvatting van de feestebjkiieil en ter gelegenheid van de Drooglegging van Walcheren Het Comité „Walcheren moet droog" organiseert, met krachtige medewer king van de Rijkswaterstaat en de M.U.Z.vooral wat het vervoersvraag stuk betreft, vijf uitvoeringen van de nieuwe, expresselijk daarvoor ingestu deerde contrast onshow door de Con trasten, afgewisseld door muziek. De uitvoeringen hebben plaats op Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donder dagavond, terwijl op Dinsdagmiddag een meer officieele uitvoering plaats heeft. Nader is deze feestweelc vastgesteld op 25. 25, 27 en 28 Februari, tenzij onverhoopte omstandigheden. Aan de pers zal nog mededeeling worden gedaan als alles door kan gaan wat dus tevens beteekent, dat de dij ken radicaal gesloten zijn. We zullen dus meer dan 3000 arbei ders in Middelburg ontvangen, welke allen, zeker het overgroote deel, naar Middclhurg vervoerd zullen moeten worden en weer naar hun bestemming terug gebracht na afloop. Op Dinsdagmiddag komen onze verstafgelegen Westkappelaars aan bod, en is deze middag, zooals boven reeds gezegd, een meer officieele mid dag De Westkappelaars komen om 2 uur aan op de Loskade bij het gebouw van den Rijkswaterstaat en worden vandaar met muziek van de Arbeiders BEH HE HUUUU Ik bezocht als man en ongetrouwd zijnde een kraamkliniek. Of het nu kwam door mijn leelijkee tronie, of dat ze, de baby's dan, me voor hun vader aanzagen, weet ik niet. 'k Weet al leen en 'k hoor het nu nog, dat ze erg, nee afgrijselijk brulden. Trots verklaart een mijnheer, dat hij vader is en heel gelukkig! Dat je vader bent van een baby en niet van een dame van 80 jaar, snap ik. maar dat je nou met zoo'n leelijk ltrijschend geval met een elastieken asem gelukkig kan zijn, zie ik nog niet in. 't Kan nog komen als ik zelf nog eens Pa word. Ik schaf me dan subiet een geiuidsdemper aan. Overigens is mijn trouwwoede aan- merkelijk gedaald, maar ,,'t kan ver- koeren" zei Breeroo en ik zeg, hij kan gelijk hebben en de tijd zal 't leeren. Maai- wat er van komt, komt ervan, my niet meer gezien in een kraamkli niek; 'k heb er tabak van! Huuuuhi hi hi bèèèè CHEERIO. 2c JAARGANG NUMMER 185 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 9 Februari 1946 Algcmcenc Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boermo. Hoofdredacteur J. Koekcbakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Manoeiilsky wenscht een commissie ter plaatse - Bevin spreekt krachtige taal - Wij kennen de grenzen tusschen nationalisten en extremisten, zegt minister van Kleffens Na de Grieksche kwestie opgelost te hebben kwam de Veiligheidsraad tot de bespreking van de Indonesische kwestie, die door de Oelcraine aanhan gig was gemaakt. De voorzitter gaf de Oekrainische afgevaardigde Manoeïlsky het woord. Deze hield zijn rede in het Russisch. In zijn betoog zeide Manoeiisky, dat het door de Japanners ingestelde re gime gelijk was aan dat van de ande re As-landen en dat het Indonesische volle met alle kracht weerstand heeft geboden tot aan het uur van de Ja- pansche overgave. De nederlaag van de Japanners was voor de Indonesiërs een aanmoediging hun nationale onaf hankelijkheid te verwachten en tevens de erkenning van hun rechten krach tens verklaringen van de geallieerden. Na de Japansche capitulatie werd hun toegestaan de orde te handhaven, waar op botsingen met de Japanners ont stonden. Op 29 September arriveerden Britsche en Britsch Indische troepen maar zij brachten Indonesië geen vre de. Manoeïlsky citeerde de „Daily Mail" een conservatief blad, dat naar hij zei niet van sympathie met Indonesië be schuldigd kan worden. Hierin werd over de gebeurtenissen te Soerabaja gesproken van fanatiek- aanvallen van Indonesiërs op Britsche tanks en het gebruik van Thunder holds tegen Indonesische punten var. •erzet. Manoeiisky beschuldigde Engeland an het steeds grooter gebruik va: moderne wapens tegen slecht gewa pende Indonesiërs. Vervolgens haalde Manoeiisky ci taten aan uit berichten van Reuter, •adio New York, de Observer, de Ti- nes en de Daily Express. Hierin werd gesproken over bombardementen met 30.000 Indonesische slachtoffers. Tenslotte zeide Manoeiisky, dat hij erkende, dat het optreden van vreemde troepen in sommige opzichten gerecht vaardigd kan zijn, maar dat de Brit sche troepen de Japanners moesten ontwapenen en zich niet tegen de na tionalistische beweging had mogen keeren. Dit kon de goedkeuring der Vereenigde Naties niet hebben. De Oekrainische delegatie stelt niel de terugtrekking der Br. troepen voor. ,r uit haar verbazing-, dat de Brit sche troepen de Japanners gebruikt hebben en de delegatie acht zich ver plicht de aandacht van den Veiligheids aad op deze „abnornale en ontoelaat bare situatie" te vestigen. De beste oplossing zou zijn de instelling van een commissie ter plaatse. Hiermee was het betoog van Manoeiisky ten einde Bevin sloeg met de vuist op tafel Hierna nam Bevin het woord. Hij ees op de vrij zwakke argumentatie m Manoeiisky. Uit diens rede bleek, dat de Britsche troepen geen gevaar voor den vrede waren, want hij vraagt geen terugtrekking van Britsche troe pen. De bloemlezing uit de Britsche pers kan slechts bewezen, dat wij trots kunnen zijn op onze vrije pers. Uit de feiten blijkt evenwel niet, dat de Britten verzocht wordt eenige actie te ondernemen. De kwestie komt dus aan de orde, of er een commissie naar Indië moet. Bevin besprak den ontwikkelings gang na de overrompeling van Indië het plan om een invasie op touw te zetten, toen juist de atoombom viel. Het bevel kwam de Japanners te ont wapenen in Indië, maar wij verwacht ten niet aangevallen te worden en zon den daarom een beperkte strijdmacht. Bevin herinnerde de Oekrainische delegatie eraan, dat bij de landing het eerst op de Britten geschoten werd. „Wat zouden de Oekrainische ge de legeerden hebben gedaan, wanneer men derwaarts was getrokken om 250.000 geïnterneerden te bevrijden die door de Japanners waren verdreven? „Ik heet het liegen!" zoo riep Bevin tegen Manoeiisky, „dat wij ooit de In donesische beweging hebben aange vallen", terwijl hij met de vuist op ta fel sloeg, „alle feiten zijn tegen u!" Toen de Britsche generaal bespeur de, dat zijn troepen werden aangeval- muziekvereeniging „Excelsior" naar lief Schuttershof gebracht. Op dien dag vlagt natuurlijk heel Middelburg, al was het maar ter eere van de West kappelaars. die een zoo zwaar offer hebben gebracht en zoo kranig heli ben gewerkt aan hun, maar toch ook onzen dijk. Op dien Dinsdagmiddag 26 Febr. spreken de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middelburg-, A. den Doolaard, nadat de middag geo pend is door den voorzitter van „Wal cheren moet droog". De gemeente Middelburg biedt rook artikelen aan en consumptie. Daaraan is ook door de dorpen bijgedragen. Aan allen zal een oorkonde worden uitgereikt, geteekend door den Com missaris der Koningin en den Burge meester van Middelburg, die daarme de vertolken den dank van Zeeland, Walcheren en Middelburg. De oorkonde wordt hen uitgereikt door het Comité „Walcheren moet droog" en zal worden uitgevoerd door een bekend oud stadgenoot en calli- graaf. L. ONDERDIJK. len, belegde hij een conferentie met de Indonesische leiders. Toen generaal Mallaby in Soerabaja den wapenstilstand wilde teekenen, werd hij vermoordT Op dat tijdstip hadden wij niet meer dan 3000 man troepen ter plaatse. Later heeft Mount batten Japansche troepen verantwoor delijk gesteld voor orde en rust. In het heele land vonden massale moordpar tijen plaats. Bevin verklaarde, dat in dien de Britsche troepen zich zouden moeten terugtrekken een masale ramp het gevolg zou kunnen zijn. Hij kon het denkbeeld niet van zich afzetten, dat de Oekrainische delegatie dien brief had geschreven met de bedoe ling een smet te werpen op Engeland Engeland weet dat de Nederland- selie regeering bereid is het Indonesi sche probieein op eervolle condities mot de inheemsche bevolking te rege len. Engeland is beschuldigd van al lerlei kwade bedoelingen als imperia listische mogendheid en het heeft mij bijna mijn geduld doen verliezen, aldus Bevin, dat ik de zaak in Moskou mei Molotov heb behandeld, en dat er ovei Engelands optreden tegen mij geen voord is gezegd. Thans zien wij ons geplaatst voor een aanklacht, die ge baseerd is op krantenknipsels enz. Bevin besprak de opdracht van Jlark Kerr, die naar Indonesië was ;egaan om met de Nederlanders sa- •Tien te werken in besprekingen met de Indonesiërs. Engeland, zoo verklaar de hij. is zeer verlangend om de Indo nesische kwestie te zien opgehelderd. Indien de Vereenigde Naties wen- schen te helpen, dan moet dit niet ge beuren door een commissie naar Indië te sturen. De eenige manier tot helpen zou zijn er bij degenen, die aan de on derhandelingen deelnemen op aandrin gen, dat zij alle krachten inspannen om een regeling te bereiken en te trachten gezamenlijk deze moeilijkheid uit de wereld te helpen. Ik laat het aanden Veiligheidsraad over. hierin te beslissen, aangezien, krachtens de afspraken met de geal lieerden, de Nederlanders als de sou- vereiné mogendheid beschouwd wor den. De vraag van een commissie ter ilaatse moet door de Nederlanders en niet door mij worden behandeld. Toen Bevin zijn betoog geëindigd bad, scheen hij uitstekend gehumeurd te zyn. Kij knoopte een gesprek met Wisjinsky aan en beiden moesten ver- 3chcidene malen lachen. Ingezonden mededeeling DE NIEUWSTE SNUFJES VAN VOORUITGANG Uit Amerika komen berichten over een nieuw systeem van radio-telefonie, waarbij één enkele zend- en ont vangstinstallatie 24 en meer telefoon gesprekken tegelijk kan verwerken. Dit systeem maakt het mogelijk 12 verschillende radio-programma's van 12 verschillende- studio's over één zendstation uit te zenden. In Amerika komt binnenkort de krachtigste electrische locomotief ge reed. Deze „Super Giant" weegt 500.000 kg, is 143 voet lang en kan 50.000 kg lading meer trekken, dan de zwaarste locomotief van thans. In Nederland heeft de bekende kollie- en theezaak van de Gruyfcr «}iet stilgezeten. De Gruvter past'bij de fabricage van zijn vele artikelen in eigen fabrieken de modernste en meest economische .snufjes toe. Dit is een van de factoren welke het moge lijk maken, dat dc vaste de Gruyter klant weer 10 °/o korting ontvangt: voor tien gulden cassabons .wordt een gulden contant terugbetaald. Het nieuwste snufje, van vooruitgang in Nederland! De rede van minister Van Kleffens Minister Van Kleffens begon met een uiteenzetting te geven van de re denen voor de aanwezigheid van de Britsche troepen op Java. Hij betoog de, dat voor den oorlog de orde in Ned. Indië gehandhaafd werd door een politiemacht en niet door een leger Derhalve, zoo zeide hij, was de aan wezigheid der Britsche troepen een heel bijzonder feit, dat in sommige deelen van Java onrust had gewekt." Vervolgens refereerde hij aan het feit, dat Nederland aan de geallieer den sclieepsruimte ter grootte van drie millioen ton beschikbaar had gesteld. Dat was de reden, aldus de heer Van Kleffens. dat het niet mogelijk was ge weest voor Nederland om tijdig troe pen naar Java te sturen. De aanwezige troepen hadden niet de bedoeling, de nationalisten te onder drukken, maar de Japanneezen te be strijden. Hij vestigde de aandacht cr op, dat de heer Manoeiisky geen ge wag had gemaakt van de taak dei- Britten bij de bevrijding der Neder- landsche geïnterneerden, die, ondanks de aanwezigheid van Britsche troepen zoo weinig hulp hadden ontvangen. Vervolgens maakte de heer Van Kleffens eenige vriendelijke opmerkin gen aan het adres der nationalistische beweging, zeggende, dat de Nederlan ders heel goed wisten waar zij de scheidslijn moesten trekken tusschen ware nationalisten en extremisten. Hij zeide, dat, wanneer de Britschetroe pen optraden, zulks met uiterste toe geeflijkheid geschiedde, vaak met groo tere toegeeflijkheid dan de Nederland- ders konden gewensclit hebben. De heer Van Kleffens verklaarde, dat het optreden van de Britsche troe pen niet omschreven kon worden als een militaire actie tegen de inheem sche bevolking. Ge zoudt even goed den politieagent kunnen veroordeeleu, die een man opsluit, die zoo juist ge tracht heeft hem neer te schieten. De minister vroeg zich af, wat de troepen van de Vereenigde Staten of van andere landen in dergelijke om standigheden zouden doen. Ook vroeg hij zich af. wat de troepen van het Roode Leger zouden doen. indien zij op het Deensche eiland Bornholm wor- Jen aangevallen. De heer Van Kleffens weerlegde alle beschuldigingen van den heer Ma- loeilsky, die deze aan de hand van het •harter der Vereenigde naties had ge- laan, en voegde hieraan toe te honen •lat de leden van den Veiligheidsraad ,-poedig zouden hespeuren, welk 'iberale regeling aan het volk van In- lonesië zou worden aangeboden. Sprekende met nadruk zeide de mi nister, dat er geen aanleiding was voor den Veiligheidsraad om tot handelen over te gaan. Sprekende over de commissie, zooals door Manoeiisky voorgesteld, wees de minister er op, dat de Veiligheidsraad wel moest weten, dat hij zich niet kon mengen in binnenlandsche Indonesi sche aangelegenheden. Evenwel, voeg de de minister hieraan toe, dat hij te gen een zoodanige commissie geen bezwaren zou maken, indien Engeland en de Oekraine het hierover eens ren. Aangezien echter minister Bevin blijkbaar tegen het uitzenden van een commissie gekant was,wilde de heer Van Kleffens hierover verder niets zeggen. Na de rede van den heer Van Klef fens werd dc zitting van den Veilig heidsraad verdaagd tot Zaterdagmid dag 6 uur NedeHandsche tijd. Tribunaal te Middelburg In zijn zitting van Woensdag 8 Febr. heeft het Tribunaal te Middelburg de volgende zaken behandeld: Willem Bak, tuinder te Oostkapelle, stond terecht omdat hij vriendschap- pelijken omgang zou hebben gehad met den Orlskomnmndant van Dom burg, bg wien zijn dochter in dienst was en voor wien zijn vrouw de wasch had gedaan. Verdachte ontkende. De omgang was volgens hem zeer oppervlakkig geweest en voortgekomen uit liet feit dat zijn dochter door de Arbeidsbeurs bij den Ortskommandant te werk gesteld. Er bevond zich bij de stukken een verklaring van een getuige, die beschuldigde zeer pro-Duitscli noem de. Daartegenover stonden veel gun stiger verklaringen van andere getui gen. Beschuldigde ontkende ook, dal hij zou hebben geloofd in een Duitse lie overwinning, zoals een der getuigen had verklaard. De verdediger Mr. A. H. Kuipers, meende, dat aan deze zaak een dorps- veete tegen de genoemde dochter ter, grondslag ligt. Het Tribunaal deed terstond uit spraak; achtte de ten laste legging niet bewezen en verklaarde deze ver vallen. Gijsbertus K. van den Berg, veehan delaar en slager, wonende te Koude- kerke, en zaak doende te Vlissingen, was in Mei 19-11 lid geworden van de N.S.B. en had op groote schaal vleesch geleverd aan de Duitsclie weermacht. Zijn vermogen was tijdens den oorlog aangegroeid tot plm. f 46.000. Ook had bij op naam van zijn vrouw goederen gekocht, o.a een huis te Koudekerke In dit huis werden Duitschers inge kwartierd en toen hij hierover met den bewoner onaangenaamheden kreeg had hy dezen toegevoegd, dat liij lie ver Duitschers in zijn huis had dan hem. In Augustus 1941 had hy P. Gillis sen, die hem verweet, dat hij zijn win sten ol' leveringen aan de weermacht bloedgelden waren, bedreigd met ge vangenneming door de Duitschers. Hij had zich bij zijn collega's gehaat gemaakt, doordat hij bij de vlecsch- verdeeling steeds het beste opeisclite, omdat liij aan de Duitschers moest leveren. Beschuldigde ontkende bij na alles. Eerst na lang heen en weer gepraat kwam hij tot de erkentenis, dat het wel mogelijk was, dat hij ingeschreven stond als lid van de N.S.B. Besch. zei dit gedaan te hebben uit angst, dat hij zijn zaak zou verliezen. Daarom had hij zich ook maar pro- Duitscli voorgedaan. Hij was van het beginsel uitgegaan, dat een arm Duitschland ook een arm Nederland zou beteekenen. Hij bleek zijn stand punt nog steeds juist te achten, zeide althans, dat hij niet zou weten hoe an ders te handelen als er weer een Duit- sche bezetting zou komen. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, noemde verdachte, wiens zaak liet pre- GROOTE ACTIVITEIT TE BATAVIA Terwijl de conferentie te Soerakarta, onder voorzitterschap van Sjahrir, een aanvang heeft genomen, is Batavia gedurende de laatste dagen het mid delpunt geweest van vele informeels geallieerde bijeenkomsten. Daartoe behoort ook een lang on derhoud tusschen Sir Archibald Clark Kerr en den Amerikaansclien consul- generaal Walter A. Foote; deze laat ste is ook door Dr. van Mook ontvan gen. Lt.-generaal Sir Montague Stopford heeft laat in den middag, voordat hij voor een inspecietocht naar de dooi de geallieerden afgezette steden op Java vertrok, Dr. van Mook bezocht. Op zijn terugreis zal Sir Montague een kort bezoek brengen aan de bui tengewesten. Een wanklank in het overigens or delijke Batavia vormde heden de sta king van het Indonesische stations- personeel te Tandjong Priok, terwijl de plaatselijke spoordienst rondom Ba tavia op bevel van de Indonesische spoorwegambtenaren is stopgezet. OVERDENK i N8 LEVENSMOED De dingen zgn niet zooals ze zijn moesten. En de dingen gaan ook niet zooals ze gaan moesten. Er zijn ook andere dingen. Daar staat het anders mee. Maar het is of we die dingen niet kunnen opmerken. Het is of die eerste dingen ons hun namen van de daken toeschreeuwen. Tot we gaan denken, dat er toch eigen lijk niets anders is. Dan worden we ontmoedigd. We kij ken de wereld rond. We kijken de menschen aan. We letten op al wat er gebeurt. We kunnen niet eens er niet op letten. We vragen: waar is nu het echte en het ware, waar is recht en waar is broederschap? Zoo wor de we ontmoedigd. Dus is het noodig. bitter noodig, tot elkaar te zeggen: vergeet niet het an dere. Vergeet niet, dat er menschen zijn, ook vandaag, die hartstochteiy'k en onbaatzuchtig zich geven. Die ver teerd worden, omdat zij de liefde als de meeste hebben erkend. En vergeet niet, dat, al worden zij uitgezaaid als tarwekorrels, zij het zaad zijn voor Gods oogst. Woudt ge den moed laten zakken? Gij, militia Christi? Strijders met de kruisbanier? Weet ge niet van een Heer, die zooveel levensmoed had, dat Hy zich in den dood gaf? En die dooi den dood het leven aan liet licht bracht? En weet gc niet, dat ge het Leven dient door Hem te volgen, waarheen dan ook? Hebt ge al eens gebeden: O God, maak mij dapper? (Uit: Weekblad N. P. B.). Zooals de menseh die honger had, J Het platteland op is gegaan, Zwerven de meeuwen af en aan l Tusschen de huizen van de stad. p its De landen liggen onder sneeuw En 't water is met ijs bedekt, Telkens opnieuw klinkt lang gerekt De klaagtoon van hun hongerschreeuw. Geen enkel raam dat open gaat En alle deuren blijven dicht, H Hoewel achter het schemerlicht De nacht alweer te wachten staat. Tusschen de huizen van de stad Gaat dan de stilte, traag en koel, o 'n Vreemde, die als eenig doel Slechts zorgen voor zich zelve had. IN Bdd- H dicaat „Hofleverancier" voerde, een gewiekste zakenman. Hij pleitte cle mentie. Pieter Eiff, reiziger te Vlissingen, was ten laste gelegd, dat hy als in- kooper voor de Duitsclie weermacht, veel zaken met Duitschers had gedaan, dat hy direct in Mei 1940 als gids vóór Duitsclie militairen was opgetreden en dat hij ook verder gedurende de be zetting geregeld omgang ipet Duit schers had gehad. Beschuldigde ontkende. Hij gaf toe dat hij in Mei 1940 met Duitsclie offi cieren in 'n auto had gezeten, volgens hem om als tolk op te treden bij de te Souburg vertoevende Ned. krijgsge vangenen. Ook wordt hem verweten, dat hij zich papieren had verschaft, die hem vrijstelden van Duitsche dwangmaat- ■egelen als het verbod om na een be paalden tijd op straat te komen, maar hier steide beschuldigde tegenover, dat hij herhaaldelijk te Vlissingen een pro ces verbaal had gehad wegens het zich "verboden tyd op straat bevinden. Hij gaf toe eens een weddenschap te hebben aangegaan dat Duitschland den oorlog zou winnen. e verdedigex-, Mr. P. C. Adriaanse, was van meening, dat het proces ver baal indeze zaak een zeer gekleurde irstelling van zaken gaf. Een dei- het proces-verbaal genoemde ge tuigen kwam verklaren, dat zijn woor den totaal verkeerd waren opgenomen, ja ze'.fs, dat hij nooit formeel verhoord •as. Dc verdediger achtte de den las te gelegde feiten voor het grootste deel niet bewezen. Izaak Daniëlse, stroohandeiaav te Middelburg, was lid geweest van de N.S.B. sinds October 1940 en van het front van Nering en Ambacht, hetgeen hij erkende. Hij zeide, van zijn lidmaat schap van de NS.B. voordeel voor zijn zaken te hebben verwacht. Mr. P. C. Adriaanse pleitte clemen tie. PREDIKBEURTEN VOOR 10 FEBRUARI 1946 's-H. ARENDSKERKE. N. H. Gem., 10 en 2.30 Ds. C. v. d. Waa. School Lewedorp. 6 Ds. C. v. d. Waa. WOLF.DIJK. N. H. Gem., 10 de heer L. Kraak, 2.30 Ds. F. G. A. van Dijk. -H. H.KINDEREN. N. H. Gem., 10 Ds. F. G. A. van Dijk, 2 's-H. ABTSKERKE. N. H. Gern., 10 Ds. Eveleln, 2 de heer C. J. Lou- werse. BORSSELE. N. H. Gem., 10 Ds. Bun- jes, 6 Ds. v. Burgeler. Gev. Kerk, 10 'en 2 Ds. v. d. Ende. Ger. Gem., 3 maal leesdienst. BIEZELINGE. Chr. Ger. Kerk, $i30 en 2.30 leesdienst. N. H. Gom., 10 Ds. J. P. v. Steenbergen, 2.30 de heer Overgaauw. NIEUWERKERK. N. H. Gcm„ 10 Ds. Westerhof. Ger. Kerk, Ger. OOSTERLAND. N. H. Gem„ 2.30 Ds. Westerhoff van Nieuwerkerlt. Ger. Kerk, 10 en 2.30 leesdienst. Ger. Gem., 3 maal leesdienst. Oud Ger. Gem., 2 maal leesdienst. WAARDE. N. H. Gein., 9.30 Ds. A. J. v. Heuven, 2.30 Ds. H. R. Elzenga. Ger. Gem., 9.30, 1.30 en 5.30 Ds. G. H. Kersten. WESTKAPELLE. N. H. Gem., 10 Ds. W. Reus, 2.30 leesdienst. Geref. Kerk, 9.30 Ds. J. C. Visser, 2.30 lees dienst, Ger. Gem„ 11 en 4.30 lees dienst. THOLEN. N. H. Gern., 10 Ds. de Bres, 3 Ds. van Oost. Ger. Kerk, 10 en 3 Ds. H. J. Swierts. Ger. Gern., 10, 2.30 en 6.30 Ds. du Monchie van Voorthuijsen uit Sliedrecht. Woensdag 13 Febr. Ger. Gem., av. 7 uur, Ds. A. Visser van Scherpenisse (bevestiging van ambtsdragers). OUD VOSSEMEER. N. H. Gem., 10 Ds. S. G. J. Goverts (H. Av.), 2.30 idem (Dankz.). Ger. Kerk, 2 maal Ds. Vreugdenhil. ST. ANNALAND. N. H. Gern.. 10 en 6.30 Ds. van Griethuijsen. Ger. Gern., 3 mal leesdienst. ST. MAARTENSDIJK. N. H. Gern., vm. leesdienst, nm. Ds. de Bres. „Rehoboth", av. 6.30 Ds. Korevaar te Goes. SCHERPENISSE. N. H. Gern., 10 Ds. E. R. Damsté, 2.30 leesdiehst. Ger. Gcm„ vm. en nm. Ds. A. Vis ser, av. leesdienst. POORTVLIET. N. H. Gern.. 10 en 2.30 Ds. W. Vroegindeweij. Ger. Gern., vm. en nm. leesdienst, av. Ds. Visser ST. PHILIPSLAND. N. H. Gern.. 10 Ds Holst (bevestiging ouderling en diaken), 2.30 leesdienst. NIEUW VOSSEMEER. N. H. Gern., 2.30 Ds. van Griethuysen. VOOR DE JEUGD Hulde aan dc Petlaalriddcrs! Daar rennen de grage vreters van vele kilometers, Weet iemand uwer wat beters Dan Kiderlin of Peeters, Moeskops, Leene, Meijers of Draken- steyn. Die nog uit 't verleden onze kampioe nen zijn? Die brengen weer In 't heden, Als uit een ver verleden, Toen Cordang of Jaap Eden, Als ware duivels reden Op d' internationale wielerbaan, Klein Holland spurtend vooraan! PEDDEL A AR. Aan Holland's Knapen Het is mijn lust, uw wilde spelen, Uw dart'le sprongen gae te slaan! Nog kan mijn ziel uw vreugd' verstaan Uw blij gejoel mijn ooren streelen, Als vol geruisch van rijpend graan Gij frissche jeugd! vol moed en la-acht, Echt-Hollandsch nog van aard en zeden! Gezond van hoofd en forsch van leden, En één: ons beter nageslacht. DE GENESTET.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1