STAD EN LAND Vlissingen Hulpactie Scheldemonden De Stichting „Nieuw Wal cheren" deelt mede, dat zij van grote hulpactie, die momenteel in Den Haag vor den 30 Maart a.8. wordt georganiseerd, de beste verwachtingen heeft. Den Haag volgt het goede voor- beid van Rotterdam, in welke stad een prachtig bedrag is verzameld om de nood van de bewoners van de Scheldemon den te lenigen. De gelden die verzemeld zijn en worden, zul len in een fonds worden ge stort, dat beheerd zal worden door een Stichting, die in op richting is. Jaarvergadering Woensdagavond hield de af- deeling Vlissingen van de Amb tenaars bond haar druk bezoch te jaarvergadering in de boven zaal van café Klviet. In zjjn openingswoord sprak de voorzitter een bijzonder woord van welkom tot het per soneel van het Loodswezen, dat thans weer in ons midden is. Vreugde werd uitgesproken over het feit, dat de Lcodsen- vereeniging Nederland en bloc naar den Ambtenaarsbond is over gekomen. Het ledental, dat bij de heroprichting op 14 Febr. 1945 14 leden bedroeg, telt thans 215 leden, hetgeen meer is dan ooit te voren. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester wer den onveranderd goedgekeurd, terwyl het zittende bestuur met twee leden van het loods wezen werd aangevuld. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter deze goed geslaagde vergadering. MARITIME TENTOONSTEL LING TE VLISSINGEN. Op initiatief van het Landelijk Comité Marine is een cpmité ge vormd bestaande uit vertegen woordigers van onze: Marine, Kon. vereeniging „Onze Vloot", verschillende arbeidersorganisa ties, koopvaardij en loodswezen. Voorzitter is de heer W. Poppe te Vlissingen. Deze commissie heeft ten doel een maritieme ten toonstelling te organiseeren, wel ke in de eerste helft van Maart gehouden zal worden en waar aan medewerken: de Marine, de Kon. Mij „De Schelde", P. Smit te Rotterdam en enkel particu lieren. De tentoonstelling zal ge houden worden in het gymna stiek lokaal van de Rijks HBS in de Paul Krugerstraat. Ver schillende bezienswaardigheden zullen er tentoongesteld zijn, zoo als een eenmandsduikboot van Duitsch model, verschillende scheepsmodellen en o.m. ook een verzameling explosieve stoffen. Tegelijk zal in de Openbare lees zaal en bilbliotheek de tentoon stelling van lectuur over ver schillende onderwerpen, die be trekking hebben op bovenstaan de tentoonstelling plaats vinden. In de Vlissingsche haven ligt thans de Queen Wilhelmina door onze Marine overgenomen van de Engelschen. Ook dit schip zal een onderdeel vormen van de tentoonstelling en als zoodanig in die weken te aanschouwen zijn. Verschillende sprekers zul len nog het woord voeren o.a. A. den Doolaard. Ook zijn er plannen voor het afdraaien van films. Er zijn nog enkele attrac ties meer aan verbonden. Voor de jeugd tot 18 jaar heeft het Comité 100 bouwdoozen (scheeps modellen) ter beschikking ge steld. Deze modellen zullen, wanneer zij klaar zijn, even eens tentoongesteld werden. Goes Bijeenkomst E. V. C. De E. V. C. belegde Vrijdag avond een bijeenkomst in de Prins van Oranje. De opkomst was gering. Als spreker trad op H-. Boets kes, hoofdbestuurder van de E. V. C. Eerstgenoemde zette het doel van de E. V. C. uiteen De E. V. C. wil los van elke politieke of godsdienstige over- tuiging op materieele basis een heid brengen. Tijde" s de bezet ting werd ons cel beloofd, maar thans tracht men alles weer in de oude banen le lei den. De arbeiders moeten hun rechten hebben. Zij wenschen inzage van de boeken, mede zeggenschap in het bedrijf, controle op de loon en, ontslag en productie, daarnaast heb ben de arbeiders ook hun plich ten. Wij kunnen geen laksheid en sabotage dulden. Er mag niet meer geproduceerd wor den om de winst, maar er moet geproduceerd worden om de behoefte te dekken. Spr. haalde als voorbeeld aan een fabriek voor kerami sche producten in Zuid-Lim burg, waar luxe borden, jeeps en andere prullen worden ver vaardigd, terwijl vele bewoners in Njjmegen nog uit een blikje moeten eten. Er mag geen over productie meer ontstaan. Het i3 een schreuwend schandaal, riep spreker uit, dat er zelfs nu nog voedsel wordt vernietigd. Na het beantwoorden van de verschillende vragen deed spre ker nog een krachtig beroep op samenwerking en eenheid on der de arbeiders en sloot daar na de bijeenkomst. Naar wij vernemen zal het kantoor der Rotterdamsche Bankvereenlging N.V. te Goes een zitting openen te Krabben- dijke. Bijzonderheden worden nader bekend gemaakt. Krijgt Goes een M. T. S. Het gemeentebestuur heeft onlangs 'n commissie benoemd, die de mogelijkheid van stich ting van een' M. T. S. in Goes moet onderzoeken. Deze commissie, bestaande uit de heeren F. G. C. othuizen en Ir. M. J. Stoel Feuerstein en A. M. Koolwijk, hebben een rapport samengesteld, waarin zij tot de conclusie komen, dat M. T. S.-onderwijs, speciaal in de vakken weg- en waterbouw kunde reeds onmiddellijk in de behoefte zal voorzien. Dit rap port, waarop wij binnenkort ho pen terug te komen, zal aan den gemeenteraad voorgelegd worden. Tholen Geslaagd THOLEN. De heer W. J. Ge luk is aan de Textielschool te Tilburg geslaagd voor Alge- meene Goederen- en Handels kennis. Secretaris Roode Kruis De heer C. J. Chrlstiaanse is benoemd tot secretaris van de afd. Tholen van het Ned. Roode Kruis. B. 45-jarig huwelijk Het echtpaar Iz. C. Geuze- Matthijsse hoopt Donderdag 14 Maart a.s. den dag te herden ken, waarop zij 45 jaar gele den met elkander in het huwe lijk traden. Dien dag zal het hen aan belangstelling zeker niet ont breken. B. Classis Tholen Geref. Kerken In haar laatste vergadering te Bergen op Zoom heeft de Classis Tholen der Geref. Ker ken, zich aansluitende bij de Classis Axel, den heer Vinger ling te Goes toegelaten binnen haar ressort een stichtelijk woord te spreken. B. 40-jarig huwelijk Vrijdag 22 Febr a.s. is het 40 jaar geleden, dat L. Kris- telijn en L. Blaas met elkan der in het huwelijk traden. Zij hopen dan ook dezen dag op feestelijke wijze te herkenken, waarbjj het hen aan belang stelling zeer zeker niet zal ont breken. B. Ons Belang STAVENISSE. De geitenver. Ons Belang hield in hotel Pot- appel een algemcene vergade- ring. De voorzitter betreurde in zijn openingswoord do slechte opkomst. In zijn jaarverslag memoreerde de voorzitter een extra-contributie voor 't nieuw gebouwde hok. Hij bracht dank aan de leden voor de vrijwillige bijdrage. Het ledental bedraagt 73. Er zijn geen gedekte geiten terug ge komen. Het aantal bedraagt thans 75. De gemiddelde mellt- gift varieert van 400 tot 500 1. De melkprijs zal wellicht hoo- ger worden en dus blijft de geit zijn reden van bestaan houden. De kosten bedragen f56500. Voor ieder lid wordt f2 ten bate van gedupeerde vereeni- gingc geheven. Uit de begrooting blijkt een tekort van f 76. Als bestuurs leden traden af M. van Ouden aarde en C. Smits, die bfl accla matie herkozen werden. Een voorstel tot het aanhou den van den bok dit jaar werd aanvaard. Hierna volgde slui ting. Dorpsgenoot geslaagd STAVENISSE. Bij het ge houden examen te Utrecht slaagde onze dorpsgenoot Joh. van 't Veer Azn. voor politie. Schuttevaer De schippersvereen. Schutte- vaer hield een algemeene ver gadering in het café van den heer Hendrikse. De heer C. van Beveren open de de vergadering. Hij heette alle leden van de vergadering hartelijk welkom op deze eer ste vergadering ha de bevrij ding. Met algemeene stemmen wordt de heer Van Beveren tot voorzitter herkozen. Hij dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De secretaris leest het jaar verslag voor. Hij memoreert de slagen die de scheepvaart tij den den oorlog geleden heeft. Ook de scheepvaart heeft veel bijgedragen tot de bevrijding van ons land. Het ledental van de vereeni ging bedraagt thans 68. Het verslag wordt door de verga dering goedgekeurd. Uit de be grooting blijkt een batig saldo van f 89.81. Voorgesteld wordt de contributie te verhoogen met f 0.50, hetgeen wordt goed gekeurd. Bij de rondvraag werden ver schillende voorstellen inge diend, die naar het hoofdbe stuur zullen worden gezonden voor behandeling in de alge meene vergadering. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. OUD VOSSEMEER. Vrijdag nacht brak aan den Oud Vos- semeerschen dijk tengevolge van den storm een boom af en viel over den verkeersweg, zoo dat enkele uren het verkeer gestremd was. Sedert eenlgen tijd vinden bijeenkomsten der Apostoli- schen plaats. Aan de Gerèf. Kerk wer den tot diaken benoemd de heeren Jac. Deurloo en Jac. Witte. Het hotel-restaurant van den heer M. J Ampt, dat sedert 1822 in bezit was v. de fami lie Ampt, is naar wij vernemen verkocht aan den heer Lagaay te Middelburg. De door het Deensche Roode Kruis verstrekte boter bracht ten bate van het Roode Kruis f262.50 op. Dezer dagen werd een frauduleus geslacht varken in beslag genomen. Roode Kruis-collecte OUD VOSSEMEER. De ge houden Roode Kruiscollecfe bij het verstrekken van Deensche boter aan houders van een A, B en C kringkaart heeft 252.50 opgebracht. B. Bevolking ST. MAARTENSDIJK. In de maand Januari 1946 hebben zich in deze gemeente 33 per sonen gevestigd, n.l. 19 man nen en 14 vrouwen. 11 perso nen hebben deze gemeente ver laten. n.l. 5 mannen en 6 vrou wen. B. Dist r i b tenieu ws ST, PHILIP.. LAND. De Dis- tributiedienst maakt bekend, dat de uitreiking van bonnen \oor zwaren arbeid zal plaats inden op 19 Febr. Alle stam kaarten meebrengen. Zuid - Geveiand Paarden op hol 's-H. H.KINDEREN. Door het op hol slaan van eenige paarden werd de landbouwers knecht C. zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij zich on der geneeskundige behandeling rnoest stellen. Droevig ongeval NIEUWDORP. Donderdag middag is het 3-jarig zoontje van den heer van Oosten, ver moedelijk doordat de leuning van een bruggetje brak, te wa ter geraakt en verdronken. Dr. Gelderblom verleende de eerste hulp. Jaarvergadering KAPELLE. De Chr. Gem. Zandvereen. „Sursum Corda" hield haar eerste jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer J. C. Keim. De secretaresse mej. E. de Graaf las het jaarverslag. Het ledental bedraagt momenteel 55. De aftredende bestuursle den werden herkozen. Nieuw gekozen: mej. F. Arendse en de heer A. J. de Visser. De vereen, zal deelnemen aan het op Hemelvaartsdag te hou den concours. Verder was men neg gerulmen tijd gezellig bij een. Zitting Tijd. Gemeenteraad OUDELANDE. Woensdag middag kwam de tijd. Raad in openbare vergadering bijeen. Adhaesie werd betuigd aan het adres van Standaardbuiten aan de Tweede Kamer, houden de verzoek te willen bevorde ren, dat de vergoeding van oor logsschade wordt gebaseerd op den grondslag van de werke lijke herstelkosten. De laatste lijk vastgestelde verordening op de Hondenbelasting wordt, op verzoek van hoogerhand, eenigszins gewijzigd. Het ver- menigvuldigingscijfer school geld wordt voor 1945'46 op 2 vastgesteld. Z. h. st. wordt vastgesteld een besluit tot in standhouden van de openbare school. Het voorschot op de exploitatievergoeding voor de bijzondere school wordt voor 1946 vastgesteld op f 2697. De begrooting voor het dienstjaar 1945 wordt gewijzigd. De rond vraag levert geen bijzonderhe den op. -* Benoeming Benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. St. de heer L. G. Joosse, zulks met ingang van den dag zijner be- eediging. Kerknieuws Tot leden van het kiescollege In de Ned. Herv. Kerk zijn in de plaats van C. Almekinders en G. Walhout gekozen Jacob de Smit en Corn. v. Weele. Schouwen* Duiveland Sloopingswerkz aamheden OUWERKERK. Brj de sloo- pingswerkzaamheden aan de oude Ned. Herv. Kerk werd op 13 Febr. een gedeelte van het dak omlaag getrokken'. Onder veel belangstelling stortte het gevaarte met luid gekraak naar beneden. Ingcz. Mcdedcclii Da kwaal van 100C die dagelijks door weer eo Khcumatische aandoeningen, tijdig voor in acht. Met d< dosis Kruschen versterkt zuiverende organen ca verdv verwekkende zuren langs na Dij Apothekers en Drog., h llughcs i.td.. Manchester (J Bevolking OOSTERLAND. O; ari 1945 bestond de van aeze gemeente i sonen. Dit aantal ve de door geboorte met vestiging met 1691. mindering vond plaat overlijden van 4 en hrek met 35. Op 1 Jan. 1946 tel meente dus 1696 Waarvan 879 manne vrouwen. Dit betee vermindering vóór d Lie van 205 personer Er werden 13 huwe trokken. LEES'x'Af'E Bij „De Boekerij" verschijnt in Maart t over den Aanerikaan neraal Dwight D. E: Het boek „ike" geef delijk en bondig oeel leven van dezen gre de Amerikaansche die met zijn medewei pa en de overige we bevrijdde van het ju recht en geweld. Z. K. H. Prins schreef voor deze ui voorwoord. Gemotoriseerd verket Culemborgsciie sp< Naar de K. N. A. is de helft van de spc Culemborg op wer« voorloopig tusschen uur opengesteld i voor gemotoriseerd De breedte van laat slechts éénrichtii toe, zoodat de Noor Zuidelijke toegang b worden vrijgegeven. UITSPRAKEN TRIl In de volgende za uitspraak gedaan. Anthonie Julianus, en meubelmaker te D 9 mnd. interneering beurdverklaring van ontzetting rechten. Anthonia Jacoba S keijuffrouw te Middï schuldiging vervallen Hendrik Cornelis slager te Middelburg, rechten. Johanna Marina v« te Vlissingen, ontzet ten. Arno! dus Adrianus oud-burgemeester va 5 jaar interneering n ting rechten. Elisabeth Helena Beek, echtgennoote v Brouwers, 6 maander ring met ontzetting i De 90ste sterfdaj HEINRICH HE Naar de Duitsch dienst in de Britsche meldt, heeft men op In Duitschland den 9C dag van den Duitsch Heinrich Heine here De Duitsche jeugd weer Heine's „Lorelei men in Duitschland i niet meer kon hoori kennen en zingen. Mer. zal in Duitsch! ook weer den prachtij cyclus „Dichterliebe" mann kunnen hooren de Duitsche zangers ressen niet meer we gen, omdat ook deze van de „onvolkschcn* ITeine waren. En zo de compositie van Fr bert, Robert Franz Du.'tsche componiste p dé lyriek van Heli baseerd, weer kunnei ren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 5