VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Een nuchter oordeel van Hadji Salim HET WEER De heer A. Pelt adjunct-secretaris van de U.MO. Rustige verkiezingen in België Alg. Leiding: B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur: J. Koekebakker. Redactie en Admin.: Goes, Beestenmarkt 2. Tel. 2163. Gironummer 410357 8 FEBRUARI 1946 3e JAARGANG Katholieke Volkspartij en Partij van den Arbeid Het is nog volstrekt onze ker hoe de verkiezingen in Mei zullen uitvallen. De nieuwe Partij van den Arbeid heeft groote verwach tingen. De nieuwe Volkspartij meent wel zeker te kunnen rekenen op minstens haar gewone con tingent aan katholieke stem men. Wat de andere groepeeringen betreft: daarvan verneemt men weinig. Het Handelsblad o.a. propa geert de oprichting van een Middenpartij, die dan de Libe ralen, de vrijzinnig democraten en de christelijk historischen zou moeten omvatten, voorzoo- ver deze niet in de Partij van den Arbeid zijn overgegaan, Komt deze middenpartij tot stand, dan is elke gissing voor barig omtrent den aanhang die ze zal krijgen. Groot zal die fractie in de Tweede Kamer vermoedelijk niet worden. Daarnaast staan dan de An ti Revolutionnairen en de Com munisten, die elk wel zeker kunnen zijn van een vasten aan hang, zoodat de eersten wel minstens hun oude zetel-aan tal zullen behouden, en de Com munisten tengevolge van de ra dicaliseering der geesten wel winst zullen boeken. Een schat ting van tien zetels is wel zoo wat hun wordt toegeschreven. Maar het is een gissen in den blinde. Verdere kleine partijtjes kun nen we hier verwaarloozen. De twee groepen bovenge noemd in ons opschrift weten echter wel zeker, dat zij als in vloedrijke fractie uit de stem bus zullen komen. Maar behalen ze ieder afzon derlijk de meerderheid? De Volkspartij verwacht dat zeker niet. Daarvoor is het ka tholieke volksdeel in Nederland toch niet groot genoeg. Deze partij ziet dus thans reeds uit naar een makker, die met haar de verantwoordelijk heid voor de toekomstige re geering zal willen deelen. Zal dat de Partij van den Arbeid zijn? Deze laatste heeft zich nog niet definitief daaromtrent uit gesproken. Op het gehouden congres klonk ook een stem, die hoopte dat zij alléén de meerderheid zou kunnen bekomen. Maar van de bestuurstafel werd een meer gematigde ver wachting uitgesproken. In elk geval houdt men zich daar nog wat op de vlakte, en beproeft zooveel mogelijk zelf te winnen, om daarna verder te zien. Een begrijpelijk standpunt. Voor de katholieken ligt de zaak evenwel iets anders. Neiging om als voorheen met de anti revolutionnairen in zee te gaan is daar niet te be speuren. Daarom doet de katholieke Volkspartij een formeel aan zoek om de hand van de Partij van den Arbeid. En vraagt haast met zoo veel woorden: willen wij niet samengaan Het aanzoek De Volkspartij deelt mede: dat z}j op grond van het gepubliceerde urgentieprogram van de Partij van den Arbeid een ontwerp heeft opgemaakt voor een gezamenlijk urgentie- program; Nederlandsch Indie HET FEIT, dat de veiligheidsraad den eisch van de Oekraine tot het instellen van een onderzoek naar het optreden van de Britten in Indonesië, heeft ver worpen, zal de Indonesische honding ten aanzien van de on derhandelingen met de Nederlanders in het geheel niet be- invloeden" zoo heeft gister Hadji Salim, de woordvoerder van Sjahrir, verklaard. „Wy beseften, dat wy gebruikt wer den als pion in het politieke schaakspel. Hoewel wij de Oekraine dankbaar zijn voor haar belangstelling in onze zaken, vragen wij geen in menging van derden in dit sta dium". Hadji Salim zei verder, dat de Indonesische regeering hoopte overeenstemming te berei ken met de Nederlandes bij de onderhandelingen over den toe- komstigen status van Indonesië „met den welwillenden bijstand van sir Archibald Kerr. „Als wij op een dood punt komen, zullen wij om bemiddeling verzoeken" vervolgde hij. Hadji Salim zeide, dat de voort durende onrust in Indonesië ver oorzaakt wordt door jonge men- schen, die denken dat zij de re geering steunen door te vechten. De jongeren zijn van meening, dat de beroepen, die hun leiders op hen doen om het vechten te staken, niet van harte gemeend zijn. Hij verwachtte, dat de snel le ontwikkeling van de T.R.I., (de opvolgster van de T.K.R.) zeer spoedig tot meer rust zou leiden. Commando Groote Oost De Nederlandsche Marine Voor lichtingsdienst heeft bekend ge maakt, dat het vlootcommando Groote Oost, onder bevel van ka pitein ter zee P. J. G. Huyer, vanaf 15 Februari te Makassar ge vestigd zal zijn. Er wordt ook ge meld, dat de onderzeeër O 24 te Tandjong Prlok is aangekomen. Schermutselingen Het officieele Britsche commu niqué van gisteren meldt, dat de toestand in Muntok op het eiland Banka, waar het debarlceeren van alle troepen, voertuigen en voor raden zonder incidenten vol tooid is en dat de controle over de kampongs in de omgeving uitgebreid. Een peloton maakte een verkenningsmarseh van £0 K.M. langs den weg van Muntok n-ar Pankalpinang zonder tegen stand te ontmoeten. De soldaten werden door de plaatselijke Chi- neesche bevolking hartelijk ver welkomd. Een patrouille, welke oprukte van Masamba naar Ma- lagka, werd door 200 Indonesiërs aangevallen. Bijzonderheden om trent dit gevecht zijn nog niet bekend. Ten Z. Oosten van Ko- laka, te Baroa, had op 0 Febr eveneens een botsing plaats. Den zelfden dag zijn twee pelotons van GELDIG TOT MAANDAG AVOND. Iets minder koud. Meest iwaar bewolkt met tijdelijk eenige regen, vrij krachtige, langs .de Waddenzee tijdelijk •itorraachtige wind tussehen West en Noord-West. dat zij met deze partij daar omtrent besprekingen zal voe ren; dat zij zooveel mogelijk aan sluiting heeft gezocht aan bo vengenoemd urgentieprogram; dat zij daarnaast een aantal aanvullingen heeft opgenomen. Een der katholieke bladen heeft reeds geschreven, dat het nu gewenscht was, elkander bij de stembus niet te bestrijden. Op het congres van. de Partij van den Arbeid klonk de stem, dat men eerst overal zelfstan dig moest optreden, en eerst né. den uitslag kon gaan pra ten. Maar officieel is nog niets naders vernomen. Binnenskamers zal men wel bezig zijn, elks standpunt te bepalen. Maar het raadsel van de stembus blijft. Half Mei wordt dit opgelost. Red. Kota Baroe zonder incidenten op het eiland Salajan geland. In gewapende botsingen bij Soera- baja zijn twee Brltsch-Indlsche soldaten gewond. Te Batavia zijn tijdens een razzia in de gebieden van Soeperto en Koeroes 84 per sonen ondervraagd en 9 gearres teerd, zonder dat zij tegenstand boden. Onlangs vonden soldaten die op patroille waren in het ge bied van Djembatan Docren, een uitgeplunderde woning, waarin zich de lijken van een vrouw een Jongen bevonden. Britsche waardeering voor van Kleiiens „Een Fransch spreekwoord", dus de Daily Mail, „geciteerd door den Nederlandschen gedele geerde, behoedde den Veiligheids raad voor een late avondzitting. In de „Deily Telegraph" geeft Ashley een schets van 18 belang rijke gedelegeerden, en zegt daar bij over Mr. van Kleffens: „Ir een vergadering waar niet ieder een een vriend van Engeland was was Mr. E. N. van Kleffens, Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken, een invloed rijke uitzondering. Al was geen lid van de Britsche delegatie hij was toch een belangrijke reser ve. Deze lange, escetlsch-uitzlen- de Nederlander, die zoo onbe vreesd ln de Indonesische discus sie gesproken heeft, is een vriend die eens wellicht nog nuttiger zal zijn." De Vereenigde Volken VOLGENS een bericht van Press Association zyn door den secretaris-generaal van de Organisatie der Ver eenigde Volken, de heer Trygve Lie, de eerste benoe mingen by het secretariaat bekend gemaakt. De heer Adriaan Pelt wordt adjunct-secretaris-generaal, be last met de conferentie en algemeene diensten. De beer Ar- kadia Sobolev wordt adjunct-secretaris-generaal belast met de afdeeling ten behoeve van den Veiligheidsraad. De heer A. D. K. Owen wordt uitvoerend adjunct by het bureau van het secretariaat-generaal met den rang van directeur en de beer Abraham H. Feller wordt algemeen raadsman by den secretaris-generaal, eveneens met den rang van di recteur. De heer A. Pelt was geduren de den oorlog hoofd van den Nederlandschen regeeringsvoor- lichtingsdienst te Londen. Van 1920 af maakte hij deel uit van den inlichtingendienst van den Volkenbond, van welke afdee ling hij in 1940 directeur werd. In dat jaar begaf hij zich naar Londen. De heer Pelt maakte deel uit van de Nederlandsche delegatie bij de conferentie te San Francisco. De heer Owen 41 iaar oud. Hij is sedert de conferentie te San Francisco nauw verbonden geweest met de Organisatie der Vereenigde Volken. DE VREEMDE TROEPEN IN SYRIË. De Libaneesche afgevaardigde Hamid Bey Frangie wees het Ne derlandsche voorstel, aangaande directe onderhandelingen tussehen belanghebbenden van de hand Hij steunde echter het Egyptische voorstel, inhoudende, drt de troe pen, indien de door den raad voorgeschreven tijd was verstre ken, verdwenen zouden zijn. De Amerikaansche gedelegeerde Edward Stettinius deed daarop een poging tot bemiddeling, in zooverre als hij meende, dat de raad moest verklaren te verwach ten, dat de vreemde troepen zoo spoedig mogelijk teruggetrokken zouden worden, terwijl de raad van het verloop der onmiddellijk ln te zetten onderhandelingen op de hoogte moet blijven. De Sovjet-vertegenwoordiger Wi- sjinskl viel den Egyptischen ge delegeerde bij en verklaarde zich tegen het Nederlandsche en het Amerikaansche voorstel. De Fransche afgevaardigde Bi- dault verklaarde, naar aanleiding van een verzoek van Stettinius, dat de betroken partijen zijn voor stel in overweging zouden nemen, dat hij van meening was, dat zijn regeering dit voorstel zou aan vaarden. De Syrische afgevaardtg de Faris Al Khoery zeide, dat Syrië bereid was het voorstel van de V. S. met een paar wijzigingen aan te nemen. Het Syrische amen dement, zoo zeide hij, hield Ln, dat de onderhandelingen zouden worden beperkt tot de eigenlijke technische bijzonderheden van de terugtrekking der troepen. Bevin wees dit echter van de hand, daar er, naar zijn zeggen, andere problemen, behalve die- van de terugtrekking der troe pen, met de Levantijnsche staten moesten worden besproken. De Libaneesche afgevaardigde ver klaarde daarop vastberaden, dat noch Syrië noch de Libanon be- PRINS BERNHARD BEZOEKT STAATSMIJN EMMA. Dezer dagen is de Mijnraad, die onder haar leden Prins Bemhard telt, vereerd door diens koninklijk bezoek. In de Limburgsche mijnstreek aange komen, stapte bet gezelschap af bij de Staatsmijn Emma te Free- beek. De leden zijn afgedaald in de,, ondergrondsche werken van de mijn en hebben dés middags de opleiding van jonge mijnwer kers op deze zelfde mijn be zocht. Na afloop van deze in spectie kwam de mijnraad t« Heerlen in vergadering bijeen. reid waren besprekingen te ren over de terugtrekking troepen. Wisjinski drong er aan, dat de Veiligheidsraad onmiddellijke terugtrekking aanbevelen. De onderhandelin gen konden naar zijn meening slechts over technische details gaan. der zou Moeilijkheden in China Naar een vertegenwoordiger van de Chiheesche regeering na een inspectiereis meedeelde, heer- schen ln de Noord-Oostelijke pro vincies van China builenpest en typhus. Duizenden lijden aan be smettelijke ziekten en honger oedeem. In de provincie Jehol wonen meer dan 14.000 kinderen, die tijdens den oorlog wees zijn geworden, in holen. Nederlandsche kustvaarder vergaan Ongeveer zes mijl van South Fo reland Is in een zware mist even na middernacht het .250 ton groo te Nederlandsche kustvaartuig „Tiger" geladen met porcelein- aarüe midscheeps aangevaren door het ruim '(000 ton groove Amerikaansche vrachtschip „Ed ward R. Squibb". Het Nederland sche vaartuig zonk binnen drie minuten, terwijl de zeven opva renden in zee geslingerd werden. De schipbreukelingen zijn echter opgepikt door sloepen van de Ed ward R. Squibb. Een Nederland sche vrouw en haar kind dreven anderhalf uur rond alvorens -aj gered konden worden. De gered den werden op het East Good wins lichtschip ondergebracht, ter wijl ook zeven Amerikanen die voedsel en rust noodig hadden daar werden achtergelaten. Het lichtschip verzocht daarop de red dingsboot van Ramsgate steun te Deze haalde de veertien perso nen van het lichtschip. Lr heerscht zulk een zware mist, ciat een der van de Edward R. Squibb ter redding der schipbreukelin gen uitgezonden booten, geen con tact met den Amerikaanschèn Vrachtvaarder kon maken en nog steeds niet terecht is. Men is thans doende deze boot op te sporen. De Nederlandsche moe der en haar kina bevinden zich in het hospitaal te Ramsgate. Staalstaking in Amerika beëindigd De staalondememingen en de vakvereenigingen zijn tot over stemming gekomen. De arbei ders zullen een loonsverhooging krijgen van 181/* dollarcent pet uur. Vrouwen in de rij Het is blijkbaar onmogelijk iets in Engeland gedaan te krijgen zonder eerst in de rij te hebben gestaan. Er werd zelfs een rij ge maakt voor de microfoon door de protesteerende vrouwen in het gemeentehuis te Ilford, waar het stampvol vrouwen was, alle met de boodschaptasch ln de hand. Hier volgen eenige van haar uit latingen: L „Het is onmogelijk de wasch te doen met het verstrekte rant soen zeep."; 2. „W a a r y ra wordt niet een deel van het voor Ame rikaansche films gebruikte geld aan voedsel besteed."; 3. „We zijn maar met zijn tweeënj maar we verhongeren bijkans."; 4. „Men diende minder voedsel aan de restaurants te verstrek ken. Wij moeten in de rij staan, omdat wij aan de winkeliers zijn overgeleverd."; 5. „Wij hebben het heel moeilijk gehad. Wij heb ben bommen en raketbommen weerstaan en wij hadden gedacht dat wij, als de oorlog gedaan was althans geen rantsoenverminde ring zouden hebben te trotseeren' 6. „Wij weten dat andere landen er slechter aan toe zijn dan wij, maar wij weigeren aan te nemen dat alle landen op dit moment er slecht aan toe zijn". De moeilijkheden over de voor- jestelde verdeeling van de zetels in de staatsraad duren nog voort. De communistische en de liberale partijen hebben om een totaal van 14 zetels gevraagd, hetgeen noodlg is om in dezen raad een veto te kunnen uitspreken. De communistische leider Tsjoe En Lal heeft, Ingesloten bij een waarschuwingsbrief, een kogel ontvangen. Gisteren hebben 21/* miilloen Bel gen bij de eerste algemeene ver kiezingen sinds 1939 hun stem Uit gebracht. Het was een van de kalmste verkiezingsdagen in de historie van het land. Bij het slul ten van de stembureaux haddBn geen berichten over incidenten uit eenig deel van het land de hoofdstad bereikt. Gisterenavond kon over de ge deeltelijke uitslagen der verkie zingen, die tot nog toe waren in gekomen, slechts een voor wijzi ging vatbare totaalindruk wor den gegeven. Het eenige wat men tot dusverre kon zeggen, was dat te Brussel en ln Henegouwen, welke provincie hun trad^JJnneeIeid% vesting is, de socialisten een aan zienlijke meerderheid behaalden. De Christelijke Volkspartij daar entegen schijnt een flinken voor sprong te hebben in het Vlaatn-> sche landsgedeelte. Laatstgenoem de partij leidt ook te Antwerpen. Zij behaalde tevens uitgesproken successen in sommige streken in Wallonië, met name in de provin cie Luxemburg. De communisten gaan merkbaar vooruit, terwijl de liberale partij aan de verliezende hand is. Opmerkelijk is, dat de Christe lijke Volkspartij te Eupen (in de tot de Belgische gemeenschap te ruggekeerde Oost-kantons) een ver pletterqnde meerderheid behaal-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 2