VRIJE STEMMEN MENSCHEN EN ATOMEN De nervositeit van de groote massa wordt weer eens duidelijk gedemon streerd in de gevolgen van een uit zending van Radio Parijs. Deze zen der gaf een hoorspel in den vorm van nieuwscommentaar, waarin werd verteld, dat bij proefnemingen met atoombommen in de Stille Zuidzee de controle verloren was gegaan, met het gevolg, dat de aarde door groote ont ploffingen werd geteisterd. In de uit zending werd zeer realistisch beschre ven, dat het gevaar Parijs naderde, met als gevolg, dat vele Parijzenaars zeer verontrust de kranten en politie- bureaux opbelden, teneinde bevesti ging van het bericht te verkrijgen. Huisvaders haalden hun kinderen van straat. Radio Parijs moe^t gedu rende den geheelen avond verder zijn excuses omroepen en meedeelen, dat er geen gevaar bestond. Men kan dergelijke uitzendingen, die meestal niet goed zijn voorbereid, ge rust waanzinnig noemen in een tijd, die gekenmerkt wordt door onrust en gejaagdheid. Ook het volgende voorval is typee rend. Iemand vertelde met een ernstig gezicht in een gezelschap, dat de ra dar bestraling van de maan ongetwij feld aardschokken in Zwitserland had veroorzaakt. Deze mededeeling werd met somber hoofdschudden ontvangen, totdat een der aanwezigen nuchter opmerkte, dat aardschokken zich ook reeds voorde den voordat er sprake van radar was! Het is hoogst waarschijnlijk, dat de persoon in kwestie niet de eenige is, die de „zegeningen" der techniek niet heeft begrepen. Het is trouwens algemeen bekend, dat het menschdom, wat aanpassings vermogen betreft, mijlenver achter wetenschap en techniek aankomt. Zelfs kan men zeggen: de weten schap overtreft in den regel, wat de resultaten aangaat, de fantasie van zijn scheppers. Pas toen de atoombom uit elkaar geklapt was boven Hirosjima, trokken de geleerden zich de laatste haren uit het hoofd van schrik en riepen zc: „Ach en wee!" Maar voordien hielden zij zich muis stil.. En dat is nu juist het groote ge vaar! Wij hooien in den regel pas van der gelijke experimenten, als het te laai is. De radar stralen naar de maan zijn heel nuttig, zeiden de deskundigen, binnen vijf minuten zenden wij een telegram van New-York naar Parijs. Zij vertelden evenwel ook, dat de ra dar maanbestraling ook in oorlogstijd zijn nut kan afwerpen. Die onzekerheid over wat er -n de laboratoria voor kwaads wordt ge brouwen, maakt, dat realistische ra dio-hoorspelen met Marsmannen, dat groote opschudding veroorzaakte in de Vereenigde Staten in 1939 en atoombommen zulk een ontsteltenis te weeg brengen. De wereld wordt dom gehouden en wordt daardoor lichtgeloovig met de droevige resultaten van dien. In vroeger eeuwen dacht men bij elke komeet, die de aarde naderde: Straks worden we vernietigd! Thans leeft bij menigeen de gedachte: Straks vernie tigen wij ons zelf!' Er is maar één ding, dat ons uit de impasse kan helpen en dat is een scherpe controle van een internatio naal lichaam over de fabrieken en la boratoria. Wil de huidige crisis opge lost worden, dan zal onvermijdelijk elke staat een gedeelte van zijn soeve reiniteit moeten afstaan ten dienste van den wereldvrede. De naam Vereenigde Volkeren zal een begrip dienen te worden, zooals momenteel de Vereenigde Staten van Amerika een begrip vertegenwoordi- gen. Er zijn hoopvolle teekenen, die cr op wijzen, dat 't dien kant uitgaat, maai er zal nog heel wat egoïsme, wantrou wen en gemakzucht uit de wereld moeten verdwijnen, voordat werkelijk het ideaal „wereldvrede" in vervulling zal zy'n gegaan. L. Tijdschrift „Big Ben" Met No. 9, dat deze week versche nen is, heeft het geïllustreerde tijd schrift „Big Ben" zijn Nederlandsche uitgave gestaakt en Frank Dawling neemt met een artikel: „Vaarwel aan onze vrienden in Nederland" afscheid van zijn Nederlandschen lezerskring. In dit laatste nummer, dat weder schitterend is verzorgd, komt een ar tikel voor van A. Koch-dc Waard, ge titeld: „Walcheren vecht tegen de Noordzee", verlucht meer zeer fraaie foto's van de drpogmaking. Bij dit afscheid betuigen wij onzen Engelschen vrienden onzen hartelijken dank voor de uitgave van dit blad, waarmede zij ons in den onmiddeHij- ken na-oorlogstijd van zeer interessan te lectuur en fraaie foto's heeft voor zien. „BEESTJES" Hebt u ook een hond? Neen? Hoe "bestaat het; 'k heb zoo'n idee, dat iedereen een hond heeft. Je breekt je nek over die beesten. Lange, dikke, dunne, bruine, witte, gevlekte, je ziet ze in alle kleuren en geuren. Je krijgt zoo'n idee, dat het een artikel is, dat je móét hebben! Ik vind ze wel mooi en ik hou ér ook wel van, maar ze houden van mijn broekspijpen ook en da's in verband met de textielschaarschte en de dok tersrekening minder lollig. Eén soort kan ik niet uitstaan; dat zijn van die dingen met die sleepbui- ken, 't kan makkelijk zijn als je een parketvloer hebt. dan wordt hij gra tis geboend. Hebt u ook een hond? Houdt hem dan vast! CHEERIO. 2e J AARGANG NUMMKR384 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 8 Februari 1946 Algemeene Leicfing s B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur i J. Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 De kunstschattenmaniak Goering 130.000 Nederlandsche boeken geroofd Ook Seiss hielp mee In het betoog van den Franschen aanklager Gerthofer wordt Goering de voornaamste schuldige genoemd voor het collectief wegrooven van de kunstschatten. Goering wordt er ver der van beschuldigd groote hoeveel heden ten eigen bate te hebben willen houden. Dit ondanks het feit, dat hij in zijn testament het Duische Rijk bij zijn dood met zijn kunstbezit wilde verrij ken. Alhoewel zoogenaamd Rosenberg de leiding had, stond Goering achter de schermen. Bij elke lading, die in het Duitsche rijk aankwam, zocht Goering uit, wat hem 't best paste en pronkte er mee op zijn verblijf te Karinhall. In Frankrijk hebben de Nazi's een speciale voorkeur aan den dag ge legd voor impressionisten en de mo derne school uit de 19de en 20e eeuw. Maar de aanklager citeerde ook rap porten van den officieelen roofdienst, waarin met blijdschap melding wordt gemaakt van aanwinsten van Rem brandt. Rubens, Hals, Vermeer enz. Uit 203 particuliere verzamelingen in Frankrijk werden 21.903 objecten buitgemaakt. Uit de Fransche bibliotheken werden 550.000 deelen geroofd en uit de Ne derlandsche 130.000, waarbij het bezit van vrijmetselaarsbibliotheken. Men schat de waarde der Holland- sche boeken en handschriften die naar Duitschland gingen op 30 tot 40 mil- üoen mark. Uit Frankrijk, Nederland en België samen werden voorts 29.436 antieke meubels geroofd. Onder de voornaamste schuldigen aan roof werd in Gerthofers conclusie ook Seyss Inquart genoemd. In een Nederlandsch dossier wordt vermeld c!at Goering reeds voor den oorlog eer. ranglijst van zich in Nederland bevin dende schilderijen had opgemaakt. Na de bezetting zond hij onmiddel lijk zijn opkoopers uit; hieronder was de Duitsche bankier Miedl, die reed; lang in ons land woonde. Deze nan- de bezittingen van Goudstikker over zoodat Goering hieruit de eerste keu ze had. De aankoopen van Hitler's museun- te Linz wei-den voornamelijk verrich' door het „referat sonderfragen", res sorteerend onder General Kommissai Schmidt. De Duitschers brachten on der den schijn van legaliteit zelf de kunstschattea op de veiling. De valuta stelde de Duitsche aankoopers wel staat te bemachtigen, wat van hun gading wao U.N.O. Grieksche prestigekwestie opgelost Britten zijn geen gevaar voor de vrede Indonesische kwestie aan de orde De Grieksche kwestie in den Veilig heidsraad is tot een bevredigende op lossing gekomen. Bij de opening van de zitting las de voorzitter de volgende verklaring voor, waai mee de Grieksche kwestie afge daan zou worden. „De meerderheid van de leden van den raad heeft uitdrukking gegeven van haar meening ten aanzien van de aanwezigheid van de Britsche troepen in Griekenland. Naar het oordeel van den voorzitter is de raad van oordeel, dat de aanwezigheid van Britsche troe pen in Griekenland geen gevaar den wereldvrede oplevert en dat deze aangelegenheid als afgedaan moet worden beschouwd. De raad gaat over tot de orde van den dag." Wysjinski verklaarde, dat de Sov jet-delegatie de verklaring van den voorzitter niet kan aanvaarden. De Sovjet-delegatie is bereid niet verder aan te dringen op een formeele reso lutie over de Grieksche kwestie en wii met de volgende procedure genoegen nemen: De verklaring van den voorzitter INDONESIË Armoede en verval op Westelijk Java Een somber beeid het departement van economische za ken, de heeren Van Hoogstraten en Honig, hebben bij een bezoek aan Bui tenzorg nergens een vijandige houding van de bevolking ondervonden. De armoede en verval van de Soen- daneesche districten waren overal kenbaar aan de povere ltleedmg en de uitgeteerde lichamen der bevolking. Het onderhoud van wegen en openbare werken werd totaal vervvaasloosd, ter wijl ook de stuwdammen overstroo mingen dreigen te veroorzaken. De meeste Europeesche huizen zijn door de Indonesiërs verlaten, die ech ter dc sanitaire inrichtingen, het hout werk en de dakpannen hebben meege nomen. In het stadsgebied bevindt zich een Nederlandsch kamp met 8000 men- schen, waaronder vele Indonesiërs en practisch de heele Christengemeente van Depok, die in November van het vorige jaar werd geplunderd. Hierbij zijn vele inwoners vermoord. Het mo- eel in het kamp is slecht. De nien- schen zijn apathisch ondanks 't goede •ocdsel. De kleeding laat alles te wen- schen over, terwijl elke mogelijkheid tot ontspanning ontbreekt. „In dergelijke omstandigheden", al dus besloot de lieer Van Hoogstraten zijn mededeelingen. „leven duizenden Nederlanders, die slechts een wensch koesteren: terug te keeren naar hun huizen op Java. niet naar Nederland of de groote Oost. Java is hun vader land waar zij werk en levensvreugde hebben gev< Gen S'opford. e geall. opperbevelhebber op Jav moet inhouden, dat de veiligheidsraad acte genomen heeft van de verklarin gen, afgelegd door de Sovjet-Unie, het vereenigd koninkrijk van Griekenland, en eveneens door de vertegenwoordi gers van de Vereenigde Staten, Frank rijk, China, Polen, Egypte en Neder land met betrekking tot de situatie in verband met de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland, zoo als deze zijn vastgelegd in de notulen van de vergaderingen. De raad ver klaart dan, dat de zaak is afgedaan. „Dit", aldus zeide Wysjinski met na druk, „is het uiterste waartoe dc Sov- jetregeering bereid is te gaan en geen andere bewoordingen zouden aanvaard baar zijn en wij zouden bezwaar heb ben tegen iedere andere bewoording". Na heropening van de zitting zeide Bevin, dat hij met genoegen geconsta teerd had. dat de Sovjet-Unie niet lan ger bij haar oorspronkelijke eischer persisteerde, aangezien de afgevaardig den van de Vereenigde Staten, Austra lië, Frankrijk, China, Polen, Egypte Brazilië en Nederland verklaard heb ben, dat dc aanwezigheid van Britschr troepen in Griekenland geen bedrei ging voor den vrede oplevert, ben ik ook bereid tot concessies, en zal ik niet langer op een formeele uitspraak van den raad aandringen. Het is het verlangen van mijn land dat het onge lukkige incident in de relaties tus- schen onszelf fen de U.S.S.R. gesloten wordt en dat dc eenheid van handelen tussehen onze beide groote staten en tusschen de leden van den Veiligheids raad als ge -eel gehandhaiid blijft en verstekt wordt". Wysjinski sloot zich bij deze woor den aan. waarna de Grieksche gedele geerde zijn instemming betuigde met deze oplossing. T1RUQUAY VERWEKTE SENSATIE Uruquay had een motie ingediend in de algemeene commissie, waarin ver zocht werd opdracht te geven de dood straf op de oorlogsmisdadigers niet toe te passen. De Russische afgevaardigde Ma- noeilsky protesteerde krachtig en hij noemde de motie „fascistisch". Met diepe ontroering zeide de. Rus. dat, indien dit voorstel in de alge meene vergadering kwam, dit ernsti ge gevolgen zou hebben. De afgevaardigde van Uruquay zei, dat dergelijke taal in de diplomatie niet thuis hoorde en dat hij vond. dat levenslange opsluiting een strengere straf was dan de doodstraf. Later trok de afgevaardigde zijn motie in. Het secretariaat van de U.N.O. heeft tot nu toe geen bericht ontvangen, dat Tito de Joego Slavische aanspraak op Triest aan de Vereenigde naties wil voorleggen. De veiligheidsraad stelt thans de Indische kwestie aan de orde. De heer Manuilsky, de Oekrainische afgevaardigde, zal deze kwestie inlei den, waarop Bevin zal antwoorden, dat de Britsche troepen naar Indonesië ziin gegaan om de geïnterneerde ge allieerden en krijgsgevangenen te be vrijden en dat zij bij uitvoering van dezen plicht te kampen heeft met de Indonesische beweging. S.D.A.P.-CONGRES GEOPEND Te Amsterdam is het 46ste S.D.A.P. congres begonnen. Ruim 600 gedele geerden waren aanwezig, w.o. de mi nisters Drees en Vos en staatsraad Ir. Albarda. Koos Vorrink sprok het openings woord. Na een terugblik op den be zettingstijd zei spreker over Indonesië- „Wij slaan traditioneel sympathiek tegenover eiken vrijheidsstrijd. Mctnc - clen van Weiter e.d. werden door spre ker afgewezen. In wijs beleid kan vol ledige emancipatie bereikt worden. Het voorstel tot fusie met andere nartijen in een partij met de arbeid, noemde Vorrink het kernvraagstuk van dit congres. Tribunaal te Goes De eerste die voorkwam was de 51- jarige Pietemella Fiipse, echtgenooie van L. Westveer te Wolfaartsdijk. Zij werd er o.a. van verdacht een zekeren De Nooyer uit Domburg te hebben verraden. Verd. Ik heir niet veel verstand van die dingen Voorz. Je had toen blijkbaar no; wel zooveel verstand, dat je wist, hoe je De Nooyer aan moest brengen. Verdachte betuigt haar spijt over het gebeurde. Verd. was, behalve N.S.B.ster ook lid van de Nat. Soc. vrouwenorgani satie. Verdediger Mr. Dirven verklaart, -lat zijn cliënte lid van de N.S.B. werd, omdat haar zoon naar Duitschland moest. Verd. zou De Nooyer niet hebben tangegeven, maar zij zou plotseling :ijn ondervraagd door de politie, waai >p zij iets losliet over De Nooyer. Spr. vond een nader onderzoek ge- .vencht. Laurens Smits uit Ovezande liet zijn ;oons lid van de N.S.B. worden en ;elf ook N.S.B.er, lid van den Land- ,tand en Boerenleider, en vorderde iaarden voor de weermacht. Verdachte gaf het ten laste gelegde onmiddellijk toe. Verd. ontkende even wel reeds sinds 1933 lid te zijn ge weest. Verdediger Mr. A. H. Kuipers wees erop, dat verd. in 1942 bedankte als lid en toen in overleg met den pastoor aympathiseerend werd. Verd. stond o.a. volgens verklaring van burgemeester Mes bekend als een hulpvaardig en eenvoudig mensch. Verd. vond 15 mnd. interneering ruim voldoende straf. Jan de Baar uit 's-Heerenhoek was lid en leider van den Landstand. Hij schreef een brief aan Münzer, waarin hü Hitier en het Duitsche Rijk ophe melde. Verd. beweert, dat hij den brief niet zelf opgesteld heeft, maar wel onder teekend, waarop Mi-. Vlaming zegt, dat hij er dus wel voor verantwoorde lijk is. Verdediger Mr. A. H. Kuipers zegt, dat het teeltenen van den brief louter aan 's mans domheid te wijten is en vindt, dat zeven maanden internee ring voldoende zijn geweest. De laatste zaak was tegen den 4S- jarigen adjunct-commies der P.T.T. Jan van Dalsen uit Goes, die zich aan sloot bij het N.A.F., Duitschers aan huis ontving en goed vond, dat zijn dochter zich verloofde met een lid der weermacht en werkzaam was bij de Gestapo te Middelburg, Uit het verhoor bleek, dat Van D. met duizenden andere postambtenan 'id van het N.A.F. werd, die daarvoi alleen een berisping ontvingen. Hij voonde naast het huis van Jan Dek ker en de daarin wonende Duitschers verbraken de schutting van den tuin van verdachte en kwam zoo gemak kelijk hij de veiling. Dit leidde tot om- Tang met hen en zoo werd de dochter verliefd op een Duitscher en moest de vader zich daarbij neerleggen Moeder en dochter vertelden hem pas van haar baan bij de Gestapo toen zij (de dochter) daar reeds 14 dagen bij was. De directeur van liet postkantooi-, de heer P. Visser deelde mede, dat verdachte ais anti-N.S.B. beleend stond maar wel wat stug was, waardoor men hem van pro-Duitsch ging ver denken. Dit alles kwam duidelijk uit in het betoog van den verdediger Mr. P. C. Adriaanse. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES Gerard Frederik Simons, kantoor bediende te Goes. 10 jaar interneering. M. Gakeer, uit Ovezande, 1 maand internecrhig roet verbeurdvei klaring tot f 3000. J. Moeirfer, los werk-nan, uit We- meldlnge, vrijspraak. I. Flipse uit Wolfaartsdijk, 5 jaar interneering met verbeurdverklaring tot f 500. Allen werden onzet uit de rechten. In de zaak tegen Adriana Schou- wenaar uit Har.sweert werd het on derzoek hervat. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te Vlissingen, H. Aalbers te Rilland-Balh. (toez.). Bedankt voor: Noordgouwe, J. Voor- iteegh te Driel (O. Bet.). Imezrinden mededeeliaQ 'n Adelaar-product Ingezonden Mededeeling Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar 'Bvuiot ■Clw YjocSy! AMERIKA HELPT HONGEREND EUROPA President Tmman heeft in een offi- eiecle verklaring medegedeeld, dat dc Amerlkaansche regeering ommiddel- lyke maatregelen zal nemen om den export naar Europa te vergvooten. De voornaamste maatregelen zijn: Je export per 30 Juni 1946 van 20 mil joen schepels tarwe, gerst en hop, .velke anders bestemd waren voor de fabricage van alcoholische dranken .■oor de Vereenigde Staten, de export ✓an 375.000 ton vetproducten en on geveer 728.000 ton vleesch. De depar tementen van oorlog en marine hebben onmiddellijk bevel gekregen alle van koelinstallaties voorziene schepen, welke niet essentieel zijn voor het vervoer van levensmiddelen ter be schikking te stellen. VOLKSHUISVESTING III. De Woningbouw (sta!.) Stonden wij in ons vorig artikel meer in het bijzonder stil bij de nood voorzieningen, thans willen wij den nieuwbouw, het urgentste, maar ook het moeilijkste volkshuisvestingspro bleem, nader onder de loupe nemen. In 1947 zal er een achterstand aan woningen zijn van minstens 350.000 stuks; bij een bouwprogramma van 10 jaar zullen er dus tot 1957 jaarljjks 35.000 huizen gebouwd moeten wor den, alleen al om dezen achterstand in te halen. Nemen wij een normalen nieuwbouw aan van eveneens 35.000 vcnmgen per jaar, dan komen wij c.us to*, eer. bouwplan van 70.000 wo ningen per jaar, gedurende een perio de van 10 jaar. De bouwnijverheid zal een geweldi gen vlucht moeten nemen om deze taak te kunnen volbrengen. Sommigen meenen, dat zulks niet ten volle ver antwoord is, omdat dan na afloop van die 10 jaren een belangrijk deel der bouwnijverheid onproductief zal wor den. Men zij hiermede erg- voorzichtig-. Dit motief mag in ieder geval niet tot gevolg hebben, dat de woningvoorzie ning wordt vertraagd. Deze is van pri mair belang en is uit sociaal oogpunt zoo dringend, dat al het mogelijke ge daan moet worden om op vrij korten termijn tot een bevredigende oplossing te geraken. Bovendien, na tien jaar wacht er weer ander werk: dan moet er een tweede 10-jarenplan gereed zijn. Hier in kan verwerkt worden een sanee- ringsplan, o.a. inhoudende krotoprui ming, waarin dan een achterstand van 15 tot 20 jaar bestaat. Verder zullen na de uitvoering van het eerste plan vele thans min of meer voorloopige herstelde woningen door nieuwe ver vangen moeten worden. Bovendien zou een normale woningreserve van onge veer 2 pet. moeten worden verzekerd. Op deze wijze zullen niet alleen de belangen der volkshuisvesting vlot en afdoende kunnen worden behartigd, maar zal ook een zekere stabiliteit in de bouwnijverheid voor vele jaren verzekerd zijn. Zonnevlekken veroorzaken VLIEGTUIGONGELUKKEN De zware uitbarstingen dei- zonnevlekken worden, volgens geruchten, verantwoordelijk ge steld voor liet groote aantal vliegtuigongelukken van den laatsten lijd. Volgens sommige geleerden zijn de uitstralingen van de zon nevlekken er niet tevreden mee om onze kortegolf radio te ver storen doch zij storen eveneens de radio-richtingzoekers van vliegtuigen. De thans zichtbare zonnevlek ken zijn de grootste, die ooit ge fotografeerd werden sinds 1875. Deze vlekken zijn echter enor me vulkaankraters, waarin ver schillende planeten ter grootte van de aarde in zouden ver dwijnen. De uitbarsting van deze vulkanen -- aldus de Engelsche geleerde Dr. Jean Burnett B. C. in de „Daily Herald" gie ten stroomen electrische deeltjes uit, die na een reis van 30 uur over plm. 150.000 km. alle mo gelijke storingen op aarde kun nen veroorzaken. Zij ontketenen ernstige mag netische stormen en brensen de scheepvaart in de war. Ook zijn zij verantwoordelijk voor het prachtige noorderlicht aurora boreal is). E. PHILIPS OPPENIIEIM t De beroemde schrijver van avon tuurlijke romans, E. Philips Oppen- heim is op 80-jarigen leeftijd in zijn huis te St. Peter Port in Guernsey overleden. Zijn gezondheidstoestand ging den laatsten tijd achteruit. Kort na elkaar troffen hem beroerten. Op verzoek van den ontslapene zullen er op de begra fenis geen bloemen zijn. Oppenlieim heeft meer dan 100 ro mans geschreven. In ons land is mis schien zijn bekendste boek: „Rijk en geen geld", dat ook als tooneelstuk succes had. DE DOOR HET NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS -NA MEI 1945-OMTVAMOEn 'RELIEF - GOEDEREN Eerste algemeene vergadering van „Handelsbelang" in Middelburg Dinsdag hield „Handelsbelang" haai- eerste algemeene vergadering na de bevrijding. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter, de heer L. A. Stof- koper, de leden die tengevolge van logsgeweld, terreur of anderszins de vereeniging zijn ontvallen waar onder twee bestuursleden, n.l. de hee- M. Boasson, vice-voorzitter en L. Leijdesdorf, commissaris. Op zijn ver zoek verhieven de leden zich van hun zitplaatsen en herdachten in een oogen blik van stilte de leden der vereeniging en met hen stadgenoolen en allen in den lande, die bij hun illegaal werk of bij het vervullen van hun plicht voor het vaderland zijn gevallen. Tijdens deze stilte klonk de „Lita- •i" van Schubert, met zang van Jo Vincent. De vereeniging, die in 1942 gedwon gen werd haar werkzaamheden te sta- gaat thans weer met volle kracht beginnen. Na den toestand van ons land. provincie en onze stad belicht te hebben, komt spreker tot de conclusie dat het er niet zoo erg hoopvol uit ziet en dat er hard, zeer hard gewerkt dient te worden om weder op peil te komen. Spreker herinnert aan de met den Minister-president gevoerde telegram wisseling betreffende vergoeding oor logsschade Walcheren en deelt mede, dat de nadere berichten hierover niet ongunstig zijn. (Noodwet Walcheren). Via de bedrijfschappen, vrij vervoer over de Westerschelde. komt de z. tot bespreking van de bouw plannen der gemeente Middelburg, waarvoor hij gemeentelijke en provin ciale college's dankbaar is. De herbouw neemt veel tijd, doch r wordt rusteloos gearbeid. Vooral het vestigen van industrie; in Middelburg en omgeving is van zeer groot belang. Een goede haven van Vlissingen kan voor ons allen zeer veel werkgelegen heid scheppen. Handelsbelangen zal altijd op de bres staan om de belangen onzer stad en van ons gewest te behartigen. Met een ernstig woord tot de leden rm al hun krachten te wijden aan een spoedigen wederopbouw van onze stad en ons geliefd eiland, besloot de voor zitter zijn openingsrede. De kasgelden en de archieven der vereeniging zullen weer terug komen. De eerste secretaris, de heer A. S. de Jonge, legt zijn functie neer, daar deze niet meer te vereenigen is met zijn beroep van algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel. Tijdens de pauze biedt de heer G. Nederveen den voorzitter, die 25 jaar bestuurslid is, bloemen aan namens het bestuur, onder hel uitspreken van enkele hartelijke woorden. Namens de leden spreekt de heer J. A. van Dix- hoovn den voorzitter op zeer waardee- rende wijze toe en biedt hem bloemen aan, benevens een blauw Delftsch bord Het huidige bestuur werd herkozen. In de vacatures werd voorzien door verkiezing van de heeren J. Dronkers, Mr. J. Snoep en L. Goedbloed. De heer Stofkoper werd tot voor zitter herkozen. Het volledige bestuur bestaat nu uit de heeren: L. A. Stofkoper, voorzitter; G. v. Nederveen, vice-voorzltter: F. B. den Boer. penningmeester: A. C. Juli anus, J. J. de Vlieger en S. J. Kleine- pier, commissaris, benevens de drie nieuw benoemde bestuursleden. De vereeniging bestaat thans uit 112 leden. Een der leden deelde nog mede, dat hem bekend is, dat de in 1941 aan Middelburg toegezegden voorrang bij herbouw, thans vervallen is. Daar dit van veel belang is, zal het bestuur onmiddellijk ter bevoeg- der plaatse informeeren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1