VRIJE STEMMEN De huisvesting te Goes WEDEROPBOUW Volgens een mededeeling in „Elec tro Radio Mercuur", dtficieel orgaan van diverse vakgroepen op electro- techniseh en radiogebied, hebben de In stallateurs in de geteisterde gebieden ertegen geprotesteerd, dat aannemers in het niel-beschadigde gebied, die we- deropbouwwerken in het beschadigde gebied aannemen, dikwijls het electro- technische werk doen ukvoei-en dooi' in stallateurs, die eveneens in het niet- beschadigde gebied zijn gevestigd. De installateurs stellen zich op het standpunt, dat de wederopbouw in hun streek door hen verzorgd kan en dient te worden. De vakgroep heeft deze zaak bij het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw aanhangig gemaakt. Dit ministerie deelt thans mede, dat de bouw van noodwoningen in zijn ge heel werd opgedragen aan een bepaal de aannemersfirma, die dan zelf voor onderaannemers moet zorgen. Daarbij wordt in het algemeen als wenschelijk aangegeven, dat zooveel mogelijk de plaatselijke firma's moe ten worden ingeschakeld. Het is echter niet mogelijk dit bindend voor te schrij ven, daar het in verband met den goeden voortgang van het werk in be paalde gevallen noodig kan zijn, dat dc aannemers gebruik maken van reeds lang gevestigde relaties. Ook voor ons gewest, dat zoo zwaar van liet oorlogsgeweld te lijden heeft gehad en waar zoo ontzaglijk veel we- deropbouwwerken te verrichten zijn, is het van zeer veel belang, dat aan deze zaak de noodige aandacht wordt ge schonken. En dit behoeft zich vanzelfsprekend niet te beperken tot electrotechnisch gebied. Bij wederopbouwwerken dient in dc allereerste-plaats gebruik te wor den gemaakt van de diensten der za ken, die in het betreffende beschadigde gebied gevestigd zijn. Slechts in die gevallen, waarin in derdaad de snelheid van den weder opbouw in gevaar komt, mag hiervan worden afgeweken, doch dit zal zich tot uitzonderingen beperken. Het wil ons zelfs voorkomen, dat in zeer vele gevallen de snelheid van uit voering juist bevorderd wordt door de daarvoor in aanmerking komende werkzaamheden door plaatselijke fir ma's te doen uitvoeren daar zij in hun streek volledig bekend zijn, de behoef ten en bijzonderheden kennen en daar door eventueele moeilijkheden gemak kelijker kunnen oplossen. EEN WIJNPEEN-KWESTIE 6.000.000 kg. vinden geen afzet. De wijnpeen of winterpeen zijn een bron van groote zorgen voor Oostelijk Zuid-Beveland. Dit product vond tij dens de bezetting goeden afzet, ook Duitschland was een voorname export markt. In Holland werd de liongerpe- riode aanleiding tot uitbreiding van de productie plantsoenen werden volgeplaut, de Heide Mij. en tallooze particulieren kweekten hun lapje grond vol. Ook Waarde en Krabben- dijke en omgeviug verdienden er tij deus de bezetting behoorlijk aan. Thans zijn er moeilijkheden geko men. Er bestaat een geweldige over productie. Duitschland neemt niet meer op. In het buitenland bestaat er geen vraag meer, de menschen zijn wat kieskeuriger geworden. 6 millioen kg. peen op Oostelijk Zuid Beveland zijn overtollig geworden en waar moe ten ze nu naar toe? De kwaliteit is slecht en de houd baarheid zal niet van langen duur zijn. Ondertusschen worden alle middelen te baat genomen om de winterpeen kwijt te raken. Een gedeelte zal als veevoeder zijn weg vinden. De moge lijkheden worden besproken voor ex port naai' Schotland, dat vroeger een goed afzetgebied was. Ook schijnt er kans te bestaan, dat er 100 wagons naar de Amerikaansche troepen in Duitschland zuilten worden gezonden. Overigens kan hier met recht ge sproken worden van een wantoestand. Terwijl er groot gebrek is aan groen ten, wordt dit gezonde product ver waarloosd. Wortelen zijn zeer rijk aan vitamine c. In deze griepperiode zou het aanbe veling verdienen liet gebruik er van krachtig te bevorderen en op deze wij ze de overtollige wortelenmassa kwijt te raken. Wij leven nu toch waarach tig niet meer in het tijdperk van voor 1940, toen overtollige waar naar den vuilnisbelt verhuifede. Wat de uien betreft, de oogst is slecht, maar naar uien bestaat groote vraag in het buitenland, speciaal in Engeland, zoodat het kweeken hier van in de toekomst grootei' succes kan hebben. HOE LANG NOG? Hoe lang nog, vragen de bewoners van het ongeplaveide gedeelte van de Heernisseweg te Goes zich af. Het Is nu al weer eenige maanden -geleden, dat de buurt een protest indiende bij het gemeentebestuur van Goes inzake den schandelijken toestand van deze weg. En nog steeds is er een verschrik kelijke modderpoel. Vooral 's avonds is het er zoo leuk, als men trapt in de diepe kuilen in het donker en de spet ters om de ooren vliegen! Slaapt het gemeentebestuur? Of worden er plannen gemaakt voor 1960? Zoo lang behoeft het waarach tig toch niet meer te duren? De Patijnweg kon indertijd ook ge repareerd worden, toen de tanks, de jeeps cn vrachtauto's, in dc jaren 19441945 dezen verkeersweg stuk- gehobbeld hadden. De Heernisseweg" is minder lang. Wordt eens wakker heeren; denkt aan de natte voeten van uw stadge- nooten! 2« JAARGANG NUMMER 383 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 7 Februari 1946 Algcmeeae Leiding B. G. Kloosterziel i S. L. Boennn. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Het wereldvoedseltekort wordt het belangrijkste probleem voor de Vereenigde Volkeren Engeland krijgt weer oorlogsbrood eene kwestie na de andere vraagt de aandacht van de Vereenigde Vol keren. Naar men verwacht zullen Mexico, Guatemala, Panama, Venezuela en Bo livia, die aan de spits staan van de anti-Francobeweging en gesteund wor den door vrijwel alle Spaansch-Ame- •ikaansche staten, de Spaansche kwes tie weldra op tafel brengen. De veiligheidsraad zou gisteravond n half negen bijeen komen, doch om onbekende oorzaken begon de verga dering drie kwartier latei'. De Grieksche regeering was dit- aal vertegenwoordigd door den nieu wen minister van buitênlandsche za ken Rentis. De Poolsche gedelegeerde deelde me de, dat hij den raad een voorstel 'enschte te doen, maar dat hij eerst den voorzitter wenschte te raadplegen. De vergadering werd daarop voor vijf minuten geschorst. Na een half uui was de vergadering echter nog niet heropend. Tijdens de verdaging van de zitting bespraken eerst Bevin en Stettinius in een conferentiekamer den toestand. Zij noodigden vervolgens ook Makin, Wy- sjinski, Wellington Koo en Bidault uit. deel te nemen aan hetgeen klaarblij kelijk een vertrouwelijke bespreking Toen de vergadering weer bijeen kwam, werd medegedeeld, dat de ver gadering werd verdaagd! Belangrijker dan al liet politieke ge- ïrrewar is het ernstige voedseltekort over de geheele wereld. In een infor- meele overeenkomst van de groote vijf" werd overwogen, of zij al dan niet het wereldtekort aan voedsel, spe ciaal aan tarwe en andere graanpro ducten onder de onmiddellijke aan dacht van de vergadering zouden bren gen. De „New York Times" schrijft „De geschillen over Iran en Grieken land zijn nauwelijks ernstiger voor den vrede dan het Joego Slavische voorstel om geen hulp meer te verleenen aan réfugiées en verplaatste per .veigeren naar hun geboorteland terug te lceeren. Daar bovenuit komt hel groote, byna eindelooze probleem van hen, die zonder woning, zonder arbeid in hun eigen landen aan wanhoop ten prooi zijn. De menschelijke crisis in Je wereld na den oorlog Is wanhopiger en gevaarlijker dan de politieke cri sis. In dit verband bespreekt de „New i'oi'k Times" ook de instelling vat een commissie van de U. N. O., die het werk van de Unrra zou overnemen Dit is een zaak van den socialen et economischen raad van de U. N. O. deze problemen te behandelen, die voor meer menschen in deze verscheur de wereld van belang zijn dan politie ke kwesties. Zoowel in Engeland als in Amerika vormt de dreigende hongersnood in vele deelen van de wereld het onder werp van het gesprek. Sir Ben Smith heeft medegedeeld, dat de tarwevoorraden in Engeland uitsluitend werkvoorraden waren en geen reserve inhielden. Het rantsoen vet in Engeland is verminderd van 8 -ot 7 ounces per week. In de eerste helft van 1946 zal bijna een kwart millioen graan minder worden inge voerd. Dit heeft geleid tot het don kerder gekleurde oorlogsbrood. President Truman heeft het kabi net voor een speciale zitting bijeen geroepen om de dreiging van den hon gersnood in Europa onder de oogen te Bandoeng, een stad met contrasten Radja bedwingt extremisten op Celebes Het gestencilde dagblad „Nieuw gier" schrijft over den toestand te Bandoeng. De stad wordt niet meei verstoord door straatgevechten. Wa terleiding en electriciteit functionnee- ren weer bereklcelijk normaal, maar dc winkels in de voornaamste straten zijn gesloten. In het door de Indonesiërs gecontroleerde Zuidelijke deel der slad zijn sommige winkeltjes en een gedeel te van den passar open. De Indonesi sche autoriteiten staan den verkoop versche groenten en vruchten in Noord Bandoeng, waar Rapwi en Britsclie troepen huizen, niet toe. De- zijn afhankelijk van kleine hoeveel heden. welke af en toe uit het noor den binnen komen. Ten deele zijn jeugdige boefjes voor deze blokkade verantwoordelijk. Zij DE TJITKEEKING AAN NABESTAANDEN VAN OORLOGSSLACHTOFFERS Wetsontwerp in voorbereiding Op vragen van het Tweede Kamer lid Ruys de Beerenbrouck inzake het treffen van meer bevredigende voor zieningen met betrekking tot de uit- lteeringen verstrekt op voet der pen- hen, die tengevolge van verzet tegen den vijand niet zijn terug gekeerd, heeft de heer Beel, minister van bui- tenlandsche zaken, het volgende ge antwoord Aan de nagelaten betrekkingen van genen, die tengevolge van hun ver zet tegen den vijand niet in hun ge zinnen zijn terug gekeerd, worden uit- keering verstrekt op den voet der pen sioenregeling, geldende voor de na gelaten betrekkingen van het perso neel der zee- en landmacht. Boven deze uitkeering kunnen betrokkenen ter voorziening in het noodzakelijk le vensonderhoud van overheidswege of door de stichting 1940—'45 in het ge not worden gesteld van een aanvul lende uitkeering. De uitkeering, welke uiteindelijk ge noten wordt, is eenerzijds afhankelijk 't inkomen gedurende de laatste jaren voor het overlijden van het ge zinshoofd, dat als grondslag voor dt ■ekening van de uitkeering geldt, anderzijds van den toeslag, welke daarop in verband met studiekosten of andere bijzondere uitgaven door de overheid of de stichting 1940—1915 wordt verleend. Volgens de bepalingen ontvangt een eduwe van een persoon, als onder 2 bedoeld, die 4 kinderen te haren laste heeft, een uitkeering van f 1800per jaar, mits dit bedrag niet SO pet. van het vroeger genoten inkomen over schrijdt. Het is mogelijk, dat sommige ge- innen eenigen tijd hebben moeten .'achten, alvorens een uitkeering vast gesteld werd, hetgeen zijn oorzaak lean hebben gevonden in het feit, dat het betrokken gezin zich niet tijdig als oorlogsslachtoffer heeft aangemeld of wel in de omstandigheid, dat er hier en daar met de oprichting van districtsbureaux voor de verzorging van oorlogsslachtoffers (D.B.V.O.) en van afdeelingen van de stichting 1940 1945 eenige tijd is gemoeid geweest. Een ontwerp van wet tot regeling van de uitkeering aan de onder 2 be doelde groep van personen is in voor bereiding", waarbij aan de belangen der betrokkenen de noodige aandacht zal worden geschonken. zijn bovendien schuldig aan ontvoe ringen en aanvallen op tani's (land bouwers) uit het Noorden, die huu producten verkochten in het door de Britten gecontroleerde gebied. Bandoeng is dus een „verdeelde stad". Ook op Celebes schijnt het te gis ten. In Malibagoe kwamen de radja een vertegenwoordiger van de Nica en 13 maan van de politie tegenover een menigte met een rood-witte vlag te staan. Nadat de radja hen had toege sproken. schaarde de menigte zich aai. de zijde van den radja en leverde de rood-witte vlag uit. Wat de besprekingen aangaat, Sjah- rii" is met zijn kabinet" naar Soera- karta vertrokken om een bijeenkomst van 200 plaatselijke bestuurders bij te Na afloop zou Sjahrir met van Mook in Batavia de besprekingen hervatier.. W'at de voorstellen van Dr. van Mook aangaat, hieromtrent is weinig be kend. SOEKARNO NO. 2 VOOR HET GERECHTSHOF! Door een toeval draagt de eerste Indonesiër, die voor het geallieerde militaire gerechthof terecht zal staan den naam Soekarno. Hij is geen amilie van den „president". Op de eerste zitting van het ge rechtshof zullen drie Indonesiërs te recht staan, die ervan beschuldigd worden getracht te hebben Chineesche kooplieden met handgranaten te inli- mideeren en wapens in hun bezit ge had te hebben. Bovendien is tegen hen een aanklacht wegens plundering in gediend. Als advocaat zal een Indo nesiër optreden. 40.000 REPATRIEERENDEN OP KOMST De afdeeling pers en publiciteit van :len dienst der repatrieering deelt mee: In de eerstkomende maanden wor den de volgende schepen, met in totaal ongeveer 10.000 repatnieerenden, uit Ned. Indië verwacht. Bloemfontein, Indrapoera, Alcantara. Tegelberg, Japara, Tabinta, Agoeng Sloterdijk, Tjisadane, Klipfontein. Ruys, Sommelsdijk, Boschfonlein Baroe, Weltevreden, Oldenbarneveldt De Witt, Boissevain, Tegelberg, Indra poera, Nieuw Holland, Inten, Oranje, Sibajak. Zooals bekend, hebben de Nieuw- Amsterdam en de Oranje op hun eer ste reis 5000 repatrieerenden naar Ne derland gebracht, terwijl momenteel onderweg zijn de Johan van Olden barneveldt, de Boissevain en de Jo han de Witt. RADIO-UITZENDING VOOR HEN DIE OP POST UIT INDIE WACHTEN Het is mogelijk dat zij, die op post uit Indië wachten, op Maandag 11 en Dinsdag 12 Februari a.s. hun namen door de radio zullen hooren. In ieder geval doet men goed op die twee da gen, tusschen 11.45 en 12 uur naar Hilversum I te luisteren. Dan zendt R.N.I.O. een lijst uit van namen en adressen van geadersseerden en, voor zoover mogelijk, ook van afzenders van onbestelbare brieven uit Indië. De berichten over krijgsgevangenen in het Verre Oosten komen hiervoor op beide dagen te vervallen. DISTRIBUTIENIEU WS AARDAPPELRANTSOEN OP .2 KG VASTGESTELD Het aardappelrantsoen voor de vol gende week is vastgesteld op 2 kg. voor personen van 4 jaar en ouder (met 1 kg. toeslag voor den leeftijds groep van 1-1 tot 21 jaar) en op 1 kg. voor de kinderen beneden 4 jaar. Men verwacht met de thans nog beschik bare voorraden aardappelen de rant soeneering op dit peii te kunnen hand haven behoudens onvoorziene om standigheden tot na den nieuwe i oogst. De aardappelvoorziening is één van de moeilijkste voedingsproblemen in dezen eersten na-oorlogschexi win ter, oiiidat practibch he,, gmc-.lc Klei gebied door de .nundat'e g-cr oogst opleverde en de andere gebieden een belangrijk mind-re opbreng.'t harden door het nagenoeg geheel ontbreken van meststoffen. Ondanks hel feit dat er in het geheel geen export var. consumptie-aardappelen plaats heeft is de ter beschikking staande hoeveel heid niet toereikend om een rantsoe neering op basis van 3 kg. voort te zetten. KINDERBISCUITS NIET ZONDER BON Het Centraal Distributiekantoor deel' ter voorkoming van misverstand mee dat z.g. kinderbiscuits niet zonder bon verkocht mogen worden. Kinderbis cuits zijn verkrijgbaar op de voor rijst aangewezen bonnen. Per bon voor 500 gram rijst zijn 500 gram kinderbis cuits verkrijgbaar. ZIEKENTROOST Naar wij vernemen wordt de arbeid onder chronische zieken, door den heer Stoltenhof in 1928 aangevangen en in den bezettingstijd noodgedwongen on derbroken, thans door hem hervat. In 1943 werd de stichting ontbon den, tei'wijl op last van den commis saris voor niet commerciöele vereeni- gingen en stichtingen (N.S.B.) beslag gelegd werd op den algeheelen kan toor-inventaris, waarbij ook alle adres sen der zieken, luisteraars en vrienden van „Ziekentroost" verloren gingen. Aangezien thans alle gegevens ont breken worden zieken, belangstellen den en directies van ziekenhuizen, sa natoria, rusthuizen en dergelijke uit- genoodigd naam en adres te zenden aan J. J. Stoltenhof te Wassenaai-. waarna hun het zoo juist verschenen blad „Ziekentroost" zal worden toe gezonden. INSPECTEURS VOOR .DE LICHAMELIJKE OPVOEDING Van officieele zijde wordt medege deeld. dat bij den Rijksdienst voor de lichamelijke opvoeding en de sport, onder directoraat van Dr. J. Miedema, als inspecteurs voor de lichamelijke opvoeding werkzaam zijn de heeren: P. J. Rippe (Limbui-g, Noord-Brabant Gelderland). Th. J. v. 't» Lam (Gro- ïingen, Drenthe en Overijssel). C. Ras (opleidingen) en C. A. R. Greamans (jeugdorganisaties en gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke op voeding en de sport buiten schoolver band UIT STAD EN LAND RAMMEKENS De dichting van het gat bij Ramme- kens, dat op 24 Januari werd geblok keerd. vordert ondanks het ongunsti ge weer der laatste dagen nau' wersch De nog resteerende lekken zijn van slechts ondergeschikte beteekenis. zoo dat men reeds met het leugmalen van den polder kon beginnen. Terwijl het water langzaam zakt, blijft men den nog zeer lichten dijk versterken en wij hopen dan ook spoe dig te kunnen melden, dat geheel Wal cheren weer door een betrouwbare waterkeering wordt beschermd. GOES DOOR ALLEN IN NEDERLAND VOOR ALLEN IN INDIE De Unie v. Vrouwelijke Vrijwilligers ..U.V.V.) afd. Goes, gaat op verzoek /an de afd. Zuid-Beveland West van iet Ned. Roode Kruis, alle zeilen bij- retten om ook de B.A.R.IC. (Boeken \ctie Roode Kruis) van Zuid-Beveland •en vlotte vaart te verzekeren. Onze landgenooten in Indië snak ken naar lectuur. Zij zijn hiermee bij- ia vier jaar ten achter, zoodat ieder /eekblad, ieder maandblad (ook vak- rladen), afleveringen van de groote dagbladen, brochures en dergelijke, welkom zijn. Ook boeken (studie-, lees- en kinderboeken) moeten in groo ten getale worden verzonden, speciaal ten behoeve van kampen en zieken huizen. Wilt u iets doen voor onze mensehen in Indië. die, waar zij zich ook bevin den, een nog weinig benijdenswaar dig bestaan leiden, helpt dan mee om hun leeshonger te stillen. Brengt al wat u zelf gelezen hebt i lezenswaard vindt óf bij een der. onderstaande adressen, bij u in de buurt, óf bij een van de boekhandela- Bij deze laatsten kunt u voor het zelfde doel ook nieuwe boeken koopen of bestellen en abonnementen op tijd schriften of dagbladen nemen. Zij zor gen voor de verzending. Wat de dorpen betreft: De bodes hebben zich bereid verklaard voor dit lijzondere doel geheel belangeloos de boeken en bladen van gevers van de dorpen mee te nemen naar Goes en aldaar te bezorgen bij den dichtst bij- zijnden boekhandel. Helpt deze B.A.R.K. aan lading. Het wordt een vaart naar- Neder landers in een ver land, naar zieken en wachtenden, allen hunkerend naar nieuws uit het Moederland. Depots: alle boekhandelaren, Pi- 'aar, Kloetingscheweg 46; De Haas, Vosmaerstraat 14; Hillebrand. Heer nisseweg 9; v. Burgh, Couwervestraat 54 c; Wilmink, Westwal 46 b; Kake- beeke, Tulpstraat 80; Verhoeven. Bea- trixplein S: Dekker, Kleine Kade 5; ~ysouw, Middelb. Straatweg 52. De besturen van: U.V.V.. afd. Goes i Ned. Roode Kruis, afd. Zuid-Beve- land-West. WOLFAARTSDIJK. De C. J. V. „Dient de Heer" hield haar eerste jaar feest sedert 1939. .•e-voorzitter, Ds. van Dijk, NIEUWE BONNEN voor de tweede helft van de tweede periode 1946 (3 t./m. 16 Febr. 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602: 735, 250 gram jam, stroop, enz. 736, 50 gram thee. 737, 100 gram gedr. zuidvruchten. 738, 250 gram waschpoeder. B 71, 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602: A 01 melk, 1.5 liter melk. B 04, C 04 melk, 3 liter melk. 010 aardappelen. 2 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 602: 835, 250 gram jam, stroop, or.z, S36, 100 gram gedr. zuidvruchcen. 837, 250 gram waschpoeder. Bonkaarten LD, LE 602: D 04, E 04 melk, 5 liter melk. 510 aardappelen, 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten enz.: T 12. 2 rantsoenen tabaksai rikclen (geen import-sigaretten). V 12, 100 gr. chocolade of suikcrw. X 12, 100 gr. chocolade of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 Februari a.s., van des morgens 8 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor- melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 Febr. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van do Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „014 of 514 vleeseh" voor vleesch en „010 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. opende de vergadering. De vice-voor- zilter sprak over het onderwerp „Naar betere tijden". Zeer verdienstelijk maakten zich de heer Van der Schaaf in de rol van „Oome Jan" en Mej. Vleugel in de rol van Christine. Beide avonden was de zaal geheel gevuld en de C.J.V.ers kunnen op een uitstekend geslaagd jaarfeest terug zien. COLIJNSPLAAT. De korfbal en athletiekvereen. S. S. S. gaf dezer da gen een uitvoering, met medewerking van de tooneelclub T. I. G. Opgevoerd werd dc klucht ..De Spaansche vlieg", dat bij het talrijke publiek zeer in den smaak viel. Jammer, dat liet stuk zoo kort was. Overigens werd het uitstekend ge speeld. De regie berustte bij den heer P. G. v. d. Weele. Na afloop werd er nog gezellig ge danst. Inge -onden mededeeling C^J „Ja baas, ik dacht weer aan échte thee, Niemeüer's Gala thee. Die is fijn!" Het blijkt gewensclït eenige gege vens te publiceeren over een onder werp. dat vele inwoners van Goes ten zeerste interesseert, n.l. het Woning vraagstuk. Het lijdt n.l. geen twijfel of er is bij velen op dit gebied misverstand. Mis verstand te wijten aan verschillende oorzaken. Zoo lieerscht bij sommigen de opvatting, dat door het vertrek van verschillende geëvacueerde gezinnen straks weer een betere tijd zal aan breken en men nu eindelijk zich wat gemakkelijker zal kunnen bewegen. Weer anderen koesteren de gedach te, dat de bouw van 2 maal 40 nood woningen de moeilijkheiden gaande weg zullen oplossen. Helaas zijn deze beide onderstellingen onjuist. Zeker, er gaan heel wat gezinnen te rug naar hun oude woonplaats, en in derdaad zullen zich 80 gezinnen een noodwoning zien toegewezen. En dan toch geen verbetering? Neen, en wel hierom. De aanwas van de Goessche bevolking zelve is van dien aard, dat het aantal gezinnen nog immer toe neemt. Is dit in normale tijden een reden tot verheugenis voor elk gemeentebestuur, thans brengt dit sterke groeiproces B. en W. van Goes dagelijks grootere zorgen. Naast genoemden sterken aan was van de eigen bevolking komt nog 'le trek der Rijksdiensten naar Goes, zoowel tijdelijke als permanente, die Goes verkiezen vanwege haar centrale 'igging. Mar zelfs als we geen rekening hou- 1en met genoemde diensten, zou, wan neer het mogelijk was nu aanstonds 300 woningen te bouwen, stellig nog liet aan de behoefte van het oogenblik zijn voldaan. In 1941 werd te Goes dc 10.000ste inwoner geboren. Op dat oogenblik varen er 2900 woningen. Het was toen al een jaar oorlog en sindsdien is er liet meer gebouwd. Gelukkig is Goes riiet door liet oorlogsgeweld geteisterd dus is ongeveer nog hetzelfde aantal huizen beschikbaar. Het inwoneraan tal is echter niet hetzelfde gebleven. sindensdien gestegen tot 13.200 terwijl daarnaast, na de droogmaking van Walcheren, nog 1600 evacué's in Goes vertoeven. In totaal dus bijna 15.000 menschen. Dat wil zeggen dat het zielenaantal in betrekkelijk kor ten tijd met bijna de helft is toegeno- Ondanks het feit, dat geen wonin gen beschikbaar waren, zijn tijdens de laatste vijf jaren meer huwelijken gesloten dan in vredestijd. Over de jaren 1936 tot en met 1940 werden gemiddeld 60. over de jaren 1941 tot. en met 1945 gemiddeld 110 huwelijken per jaar gesloten. Deze jonge men schen zjjn meest al gaan inwonen bij ouders of kennissen. Onder bekrom pen omstandigheden bleek dit in vele gevallen mogelijk. Als echter in deze jonge gezinnen ook de gewone gezinsvermeerdering rlaats had, werden de omstandighe den steeds moeilijker, vooral wanneer •ia het voortgaan der jaren het twee de of derde kind werd geboren. Velen kwamen daardoor in een onmogelijke positie te verkeeren. Daarbij kwam soms nog dat in het ouderlijk gezin een jongen uit Duitschland terugkeer de; dan werd de situatie heelemaal hopeloos. Andere jonge menschen, die tijdens den oorlog verloofd zijn, bleven een huwelijk steeds uitstellen in de hoop. dat na de terugkeer van den vrede spoedig een betere tijd zou aanbreken. Zij wachten nu reeds jaren en hun kansen op een betere huisvesting zijn nog even gering. Daarom wordt hier een dringend beroep gedaan op de burgerij om vrij willig aan deze jonge menschen ge durende deze moeilijke periode huis vesting te verleenen. Ziedaar hoe de toestand op het oogenblik is. Het spreekt vanzelf, dat allereerst gebouwd zal worden in de geteisterde streken. We denken aan Walcheren, aan Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen, aan Duiveland, aan Arnhem en Nij megen. de Betuwe en West Brabant en zooveel ander oorden waar talloo ze huizen zijn verwoest. Dat Goes dan toch noodwoningen kreeg bewijst wel dat de woningnood hier ook door de Regeeringsinstanties als buitengewoon groot werd beoordeeld. Ons is althans geen geval bekend van plaatsen waar deze zijn gebouwd zonder noemens waardige verwoestingen. Werkelijke verbetering zal eerst mogelijk zijn, wanneer de bouwplan nen, die reeds lang gereed liggen, kun nen worden aangepakt. Misschien in 1947 de eerste 70 huizen, en zoo mo gelijk ieder volgend jaar wat meer. Rekening houdend met de steeds ver der gaande uitbreiding zal dus mis schien over 6 tot 7 jaar een peil zijn bereikt waarop aan alle behoeften zal zijn voldaan. Wanneer we spreken over huisves- tingspr-oblemen denken we vanzelf ook aan de Huisvestingseommissie, de in stantie gevormd uit de burgerij, die bezield met warm sociaal gevoel zich belangeloos heeft ingezet om het ge meentebestuur bij deze moeilijke taak ter zijde te staan. Natuurlijk slechts regelend. Want ook deze menschen kunnen geen hui zen te voorschijn tooveren. Maar met dit regelend werk heeft men talloozen aan onderdak geholpen en bij moeilijk heden bemiddeling verleend. Want hel is duidelijk, dat voortdurend inwonings plichten moet worden opgelegd temeer waar deze woningcrisis nog langen tijd zal duren. Welnu, over dit alles gaat het wa kend oog dei Huisvestingscommissie. Zij brengt voortdurend advies uit aan B. en W. en vormt tegelijkertijd een beroepsinstantie, waarbij elk zich kan vervoegen, die meent te zwaar te zijn belast. lederen Maandag- en Donderdag avond houdt deze commissie zitting op het Stadhuis en besteedt Jange uren aan een rechtvaardige verdeeling der lasten. Dit werk geschiedt, zooals gezegd, volkomen belangeloos. Ieder die iets weet van dit moeilijke werk kan niet anders dan groote waar deering hebben voor de activiteit en opoffering van deze dames en heeren. Een taak die lang niet altijd en maar hoogst zelden met dank wordt beloond. Daarom mag' hier een woord van groote erkentelijkheid niet ontbre ken. En daarbij tegelijk een dringend be roep op allen die woningbezwaren heb ben. Val de Commissie niet lastig met dingen, waaraan voorshands niets te veranderen valt. U woont misschien moeilijk en hebt klachten en wensehen. Vraagt u eerst af of in het licht van de omstandighe den u werkelijk in aanmerking- komt om tot de Commissie te worden toe gelaten. Bedenkt dat deze menschen overladen zijn met werk en maakt het hun nog niet moeilijker dan het al is. Richt u in géén geval tot de privé adressen der commissieleden. Ook zon der dat is hun taak reeds zwaar ge noeg. En laten andere burgers, wier huis gespaard bleef, zich bewust zijn van hun Christelijken burgerplicht om an deren te helpen die direct of indirect tengevolge der oorlogsomstandighe den niet over een eigen huls kunnen beschikken en nu afhankelijk zijn van uw welwillende gastvrijheid. Duizenden Nederlanders verloren hun have en hun huls. Het uwe bleef gespaard. Toont, dat ge dit voorrecht waardig zijt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1