VHLI F. STEMMEN er**»* VOOR VEILIGHEID EN VREDE De belangstelling der wereld blijft gericht op Londen, waar de jeugdige veiligheidsraad haar eerste vuurdoop ondergaat. Tegelijkertijd, dat een aanvang wordt gemaakt met de behandeling van de groote vraagstukken wordt ook de or ganisatie en het bestuur van de nieu we volkenbond voltooid. De heer Trygve Lie is tot secretaris generaal gekozen. Wat zal zijn taak zijn? De artikelen 97 tot en met 102 van het Handvest der Vereenigde Volkeren geven het antwoord. De secretaris generaal zal jaarlijks aan de algemeene vergadering verslag uitbrengen van de werkzaamheden van de organisatie. Hij heeft de bevoegdheid de aan dacht van den veiligheidsraad te ves tigen op alle zaken, die naar zijn oor deel de internationale vrede en de in ternationale veiligheid kunnen bela gen. De secretaris-generaal en diens per soneel zullen zich onthouden van elke handeling, die hun positie als interna tionale functionnarissen, alleen aan de organisatie verantwoordelijk, zou kun nen verzwakken,. Elk lid van de Vereenigde Volkeren belooft het uitsluitend internationaal karakter van de plichten van den se cretaris-generaal en diens bureau te eerbiedigen én niet te zullen trachten hem bij de uitoefening daarvan te be- invloeden. Vanzelfsprekend is de persoonlijk heid van den secretaris-generaal van groot belang. Er kunnen boeken vol met reglementen geschreven worden, maar de geschiktheid van den uitvoer der is nog van grotere beteekenis. De keuze van den Noor Trygve Lie moet volgens de verschillende beschrij vingen zeer gunstig zijn. Want terwijl de Russen wantrouwig moeten zijn ten opzichte van de keuze van een Nederlander, Belg of Fransch man, die de exponenten zouden zijn van een door de Russen gevreesd Wes- tersch blok, zijn de Noren tot op heden van elke verdenking vrij gebleven. Trygve Lie is de zoon van een tim merman. Noorwegen bouwt zijn hui zen voornamelijk uit hout en zoo be staat een belangrijk deel van het Noor sche volk uit timmerlieden, terwijl er ook veel visschers zijn. Trygve Lie viel spoedig op door zijn scherpzinnigheid en bezocht de univer siteit, ging in de diplomatie en was bij do overrompeling van Noorwegen een der laatste ministers, die het land ver liet. Hij bleef bij het leger en het was voornamelijk aan hem te danken, dat de belangrijke koopvaardijvloot voor een groot deel behouden bleef voor de geallieerden. Trygve Lie. is vlot en sportief in den omgang, iets, dat van zeer veel beteekenis is in de diplomatieke we reld. Bovendien houdt hij van een goede mop bij een goed dinerHet zal mede van hem in de toekomst af hangen, of deze nieuwe vredespoging, de United Nations Organisation, ten slotte zal slagen in haar opzet de we reld te behoeden voor een nieuwen ramp, die wellicht haar ondergang zou kunnen beteekenen. L. WORDT DE LOOP VAN DE GELE RIVIER WEER GEWIJZIGD? Het werk aan liet reusachtige plan, den loop van de Gele Rivier, bijge naamd „China's leed" vanwege de verwoestingen, die haar overstroonïin- gen hebben veroorzaakt te veran deren, is begonnen. Oliver Todd, een lid van het Amerikaansche genoot schap van civiel ingenieurs en advi seur van de UNRRA-commissie voor de Gele Rivier, zeide, dat het werk door de Chineesche regeering met me dewerking van technici van de UN- RRA wordt uitgevoerd. Een autoriteit op het gebied van ir rigatie en wegenbouw in China zal trachten de rivier haar voormaligen loop te laten aannemen door middel van do methode van het opeenstape len van rotsblokken, die met suc ces bij den benedenloop van de Colora- dorivicr werd gebezigd. Volgens deze methode, die hij als conservatief, maar degelijk beschreef, worden dijken met zandzakken en een enorme hoeveelheid manshooge rots blokken gebouwd. De Gele Rivier, zegt Todd, is een uniek geval in zooverre, dat haar bed ding hoog is, terwijl de omgeving uit uitgestrekte laagvlakten bestaat. Het gebied dat overstroomd Word, is groo- ter dan dat van eenige andere rivier. Her. werk moet tegen den zomer ge reed zijn, daar na den zomer de rivier zijn hoogsten stand bereikt. In Juni 193S staken de Chineezen de zuidelijke dijken der rivier in de pro vincie Honan door om den Japanschen aanval te stuiten, waardoor de rivier in een van zijn oude beddingen terug week cri nu in de Gele Zee uitmondt. VERKEERSV ANDALEN Blijf altijd heer. al lig je in de goot, draai dan je gezicht nog naar het pu bliek. Laten de automobilisten even be denken, dat ooit zy „heer" dienen te blijven, als ze 's avonds een tegenlig ger tegen komen. Heeren, wilt u even dimmen, 't is een kleine kwestie van fatsoen, één van die kleine dingen, die het leven voor uzelf en anderen zoo veel aangenamer maken. 'tKan u ook een ril in langzaam tempo naar het ziekenhuis, eèn een nog langzamer rft naar een veel onaangenamer plaats besparen. Dau is uw lichtje heelemaal uitge blazen. 't Is handiger en u houdt het langer vol even te dimmen. U bent toch heer en geen verkeers- vandaal CHEERIO. 2e JAARGANG NUMMER 382 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 6 Februari 1946 Algemeene Ldding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur i J. Kockcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 U.N.O. Openhartige discussie tusschen Wisjinski en Bevin - Wie worden er in Griekenland verdrukt, de linkschen of de rechtschen 1 Over Griekenland werd nog uitvoe rig gedebatteerd in den Veiligheids raad, zonder tot een definitieve oplos sing te komen. Tenslotte verklaarde de Rus, dat zijn regeering genoegen zou nemen met een Britsche verkla ring-, volgens welke de Engelsche troe pen zoo spoedig mogelijk zouden wor den terug getrokken. Daartegenover eischte Bevin een duidelijke uitspraak van den Raad, dat de aanwezigheid der Britsche troepen geen bedreiging vormde voor den vrede. De afgevaardigde van Griekenland sprak uit, dat de aanwezigheid dei- Britten in zijn land gewettigd en een interne aangelegenheid was. De Pool- sche vertegenwoordiger in den Veilig heidsraad verklaarde, er niet aan te twijfelen, dat Engeland slechts orde en welvaart in Griekenland wil her stellen, en de aanwezigheid van zijn troepen aldaar den vrede niet bedreigt. Men tracht nu een allen bevredigen de motie op te stellen. OOK SYRIË EN DE LIBANON KOMEN KLAGEN De delegatie dezer twee landen heb ben zich tol. den Veiligheidsraad van de U. N- O. gewend met het verzoek, alle vreemde troepen uit hun gebied zich te laten terug trekken. Dit geldt zoowel de Pransche als de Britsche militaire macht. ORGANISATORISCHE AANGELEGENHEDEN In de financieele Commissie werd door Rusland voorgesteld, de begroo ting van 25 millioen dollars te beper ken. De Nederlandsche afgevaardigde Van Pelt, betoogde, dat dit bedrag een zeer lage prijs zou zijn, als daarmede de vrede zou worden gchandhaald. Aan de algemeene vergadering zal worden voorgesteld, de tweede helft van deze zitting in de eerste helft van September te doen plaats hebben. Amerika geeft in overweging, de internationale handelsconferentie la ter in het jaar bijeen te roepen. Voorgesteld wordt, de vorming var Jen Beheersraad uit te stellen, totdal de regelen voor het Beheer zijn vast gelegd. Nadruk moet er op worden gelegd, dat de belangen der inwoners van mandaatsgebieden het zwaarst moeten wegen. Gewaardeerd wordt, dat sommige staten bereid blijven, zich aan de vastgestelde regelen te houden. Het proces te Neurenberg De aanval op't geestelijk leven in Nederland protest aan, dat het gerechtshof te Leeuwarden liet hooren tegen het feit, dat door Nederlandsche rechtbanken veroordeelde mannen hun straf in de Duitsche kampen moesten ondergaan en daardoor buiten verhouding zwaar gestraft werden. Hij las het geheele protest voor en ooit het antwoord dat Seiss erop had: Ontslag van raadshee- De Fransche aanklager Faure besprak opnieuw de germaniseering van West Europa. Tal van decreten van Seyss legde de spreker als bewijsmateriaal voor, waarin de opheffing der werk zaamheden van de Volksvertegenwoor diging, de opheffing van de politieke partijen, de schepping van het arbeids front, den Landstand en de instelling- van vrederechters werden vermeld. Ook werd de systematische strijd tegen het geestelijk leven besproken. Het was op dat terrein, dat de nazi's den grootsten weerstand ontmoeten. Daarom vielen zij de universiteiten en vocdingsinstellingen aan. De sluiting van de Leidsche univer siteit en den eisch voor een loyaliteits verklaring van de studenten werden in dit verband behandeld. Een van de ergste misdaden der Na zi's is wel de schending van het biecht geheim. Het Noorsche ministerie van politie vaardigde op 33 December 1940 het bevel uit, dat de priesters, die weiger den liet biechtgeheim te schenden, met de gevangenis worden bedreigd, Als bewijs voor de immoraliteit der Duitsche methoden haalde Faure het PROTEST VAN OORLOGSGETROFFENEN De Stichting oorlogsgetroffenen heeft een adres aan den ministerraad gericht waarin o.a. gezegd wordt, dat na de toezegging door Minister president Schermerhom te Nijmegen gedaan op 14 Dec. 1945, dat de regeling der oor logsschade slechts voorloopig was, „met aan verontwaardiging grenzende verbazing" kennis genomen van het eerste uitvoeringsbesluit op de materi- eele oorlogsschade 1945 (regeling oor logsschade aan huisraad), zooals dit verscheen in de Ned. Staatscourant van Woensdag 9 Jan. j.L: „Het is ten eenenmale, uilgesloten dat wij ooit accoord kunnen gaan met een dergelijke willekeurige behande ling", aldus het adres. Het adres luidt verder: „Wij wen- schen voor de getroffenen een volle dige schadeloosstelling met als basis de vervangingswaarde en verwerpen mitsdien de basis huurwaarde en in bet algemeen tevens voor elke rege ling de prijsbasis 1940. Prijsbasis 1940 zouden wij slechts dan kunnen aan vaarden, indien deze wordt vermenig vuldigd met een verrelceningscoëffi- ciënt, leidende lot de vervangings waarde. Voorts wordt in 't adres opgemerkt, dat bij een volledige vergoeding ons volk als geheel niet armer wordt. Er vindt alleen een verschuiving plaats van de bezittingen van de groote ca tegorie niet-getroffenen naar de klei ne categorie getroffenen, zoodat de laatsten voor verarming behoed wor den. Het adres vervolgt dan: Zijne Excellentie minister president Prof. Ir. Schermerhom heeft aanvan kelijk zélf verklaard, dat het niet aan ging, dat er huizen waren met volledig gemeubileerde vertrekken, die niet gebruikt werden, terwijl daarnaast groote nood geleden wordt door de oorlogsgetroffenen, die aan het aller noodzakelijkste meubilair gebrek heb ben. Deze veelbelovende verklaring van Prof. Schermerhorn heeft tot op he den ecliter nog niets uitgehaald. Het is den wensch van de getroffenen, niet om door liefdadigheid geholpen te wor den., doch hun goed recht op vergoe ding' der schaden erkend te zien. Wij verwachten van de regeering een dusdanige regeling wat betreft de uitkeering schade aan oorlogsgetrof fenen, dat getroffen gebieden niet voor zeer langen tyd gedoemd worden tot verpauperiseering. Dit vragen wij spe ciaal omdat door de gewraakte rege ling de provincies Zeeland, Noord- Brabant, Limburg en Gelderland, waar een streelcverwoesting van zeer groo- ten omvang plaats vond, daaraan drei gen ten onder te gaan. De Nederlandsche magistraten, ge schokt door de Duitsche practijken in de concentratiekampen, besloten hun protest te gieten in een vorm, die hen door de normale uitoefening der func ties was toegestaan: het Hof van Leeu warden legde zijn meening neer in de overwegingen van een gewezen von nis, aldus Faure. Daarin heet het, „dat het hof wenscht rekening te houden met het feit, dal sedert eenigen tijd verschillende vrijheidsstraffen, opge legd door Nederlandsche rechters aan mannelijke personen, in tegenspraak met de wettelijke voorschriften en met de bedoeling van wetgever en rechter, zijn of worden uitgevoerd in kampen op een wijze die de straf zoodanig ver zwaart als niet door den rechter kon worden voorzien of verondersteld bij de vaststelling van de strafmaat". Rekening houdende met de moge lijkheid der uitvoering van de straf op een zoodanige wijze, achtte het Hof zich in geweten verplicht in dit geval er van af te zien den beklaagde te ver oordeelen tot de straf in overeenstem ming met den ernst van het delict en beperkte zich liet bof ei- toe een straf op te leggen gelijk aan en met aftrek van het voorarrest. Naar aanleiding van dit vonnis wei den twee raadslieeren van het Leeu warder Hof, Viiehoff en Wedeven, door Seyss Inquart onmiddellijk ontslagen. Van den dienst der Repatriee- ring in Den Haag ontvingen wij de passagierslijst van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt", rop 2052 namen voorkomen repatrieerenden en andere personen op weg naar Nederland Deze lijst ligt op de navolgen de adressen ter Inzage: Het bureau „Vrije Stemmen", Beestenmarkt 2, Goes. Noord-Beveland, de heer Mar- kusse, boekhandel. Wissekerke. Schouwen-Duiveland, J. W. Roskam, Achterweg 92, Zierik- zee. Tholen, J. P. Blaas, Visclistr. 5, Tholen. Walcheren. W. van Galen, Dam 9, Middelburg. Eenheid van Jodendom De z.g.n. revisionisten, die vroeger uit den Zionistenhond waren getreden, hebben en bloc besloten, weer lid van dezen bond te worden, die, zooals men weet. onder leiding van Weizmann staat. DE KERKEN EN DE RADIO In den overgangstijd op radio-ge bied, die wij thans beleven, worden uit zendingen verzorgd door de VPRO de N.C.R.V. De Ned. Hervormde Kerk heeft zich nu gewend tot de A.V.R.O.. en deelt mede, dat de Kerken bereid zijn ook voor de A.V.R.O. religieuze uitzendingen te verzorgen, omdat de Nationale Omroep 'die de kerk wenscht nog niet tot stand is gekomen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES In de zaak tegen de 51-jarige Sara Cornelia v. d. Broeclte te Kloetinge werd gelast de verbeurdverklaring van een aantal obligaties die, met name genoemd, tot een bedrag van f 11.600 en door haar uitgeleend meubilair en radiotoestel en ontzetting van rechten In de zaak tegen de 37-jarige Wil lem Bazen, eveneens uit Kloetinge, werd hervatting van het onderzoek buiten zitting gelast. DISTRIBUTIENIEUWS Extra lucifers voor kleine kinderen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen van 04 jaar een extra hoeveelheid lucifers beschik baar zal worden gesteld. Men moet hiertoe in de week van 3 tot en met 9 Febr. a.s. bon 859 dei- bonkaart KD of KE 602 inleveren bij den detaillist, die gewoon is lucifers te verkoopen. De winkelier zal een ontvangstbe wijs afgeven. Per bon is een huishoud- doos, inhoudende circa 240 lucifers ver krijgbaar. De aflevering dezer doozen zal zoo spoedig mogelijk plaats heb ben tegen afgifte van hel ontvangst bewijs. Controle tweede distributiestamkaart van schippers e.a. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat schippers en andere perso nen, die in het centraal bevolkingsre gister zijn opgenomen, zich voor de controle van hun tweede distributie- stamkaart moeten melden bij het be volkingsregister van de gemeente waar zij verblijf houden. Zij moeten hierbij de eerste en tweede distributie stamkaart, persoonsbewijs, trouwboek- Je e.d. bescheiden overleggen. Perso nen van 18 jaar en ouder moeten zich persoonlijk melden. Het bevolkingsregister zendt de ge gevens op naar het Centraal bevol kingsregister en reikt aan betrokkenen een formulier MD 119—01 uit. Drie weken (welke bestemd zijn voor het toezenden aan eu het verwerken door het centraal bevolkingsregister der ge gevens) nadat zij zich hij een bevol kingsregister gemeld hebben, moeten betrokkenen op dit formulier invullen bij welken distributiedienst zij zich na verloop van tenminste 10 dagen zullen bevinden, teneinde hun tweede distri butiestamkaart te laten zegelen. He formulier moet verzonden wor den aan de rijksinspectie der bevol kingsregisters, Heerengrachl 23, Den Haag. De termijn van 10 dagen is ge steld ten einde de rijksinspectie in de gelegenheid te stellen voor toezending der noodige bescheiden aan den op hel formulier ingevttlden distributiedienst zorg te dragen. LICHTE VERBETERING VAN DE VERKEERSONGEVALLEN De laatste verkeersongevallenstatis- tiek van het C.B.S. wijst uit, dat over de maand November j.l. een lichte ver betering is ingetreden in vergelijking met de vorige maand. Het aantal doo- delijke slachtoffers was toen nog 99, over vier maanden 440. dat is meer dan anderhalf maal zooveel als voor den oorlog, toen de verkeersinlensiv teït grooter was dan nu. Het aantal ernstig gewonden in vier maanden was nu 1565. De K.N.A.C. doet in verband hier mede nogmaals een dringend en stig beroep op alle weggebruikers met aandacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel te nemen en zich aan de verkeersregels te houden. Treepiank- reizigers van de trams kunnen hun zelfmoordpogingen beter opgeven. OOSTENRIJK Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Ned. regee ring- de tegenwoordige administratie van Oostenrijk erkent als voorlooplge Oostenrijksche regeering. NOODZIEKENHUIZEN OP WALCHEREN II. Ook Domburg kreeg zijn noodzieken huis. een zeer geschikt gebouw, Huize „Irma". De tuin van „Irma" was bezaaid met landmijnen, die den dood van enkele koeien veroorzaakten. Kadavers in den tuin van een ziekenhuis klinkt wat vreemd en het was ook minder aan te bevelen, maar het kon niet anders. Niemand durfde de doode dieren weg Ie balen en alle po gingen om ze met een vlammenwerper op te ruimen, mislukten helaas. Serooskerke nam een school voor zie kenhuis. Hier was het noodziekenhuis geen lang leven beschoren. Het werd als eerste opgeheven. Koudekerkc kon geen betere gelegenheid vinden dan het Gemeentehuis. Op de eerste verdieping werd een keurige zieken zaal ingericht inde Gemeenteraads zaal. Hier is nooit een langduriger „zit ting" gehouden. In Middelburg was een prachtig nood ziekenhuis, met volledig materiaal, dat helaas door strubbelingen tusschen den Luchtbeschermingsdienst en het Roode Kruis niet in bedrijf genomen werd. Jam mer van de prachtige inrichting. Eerst enkele dagen vóór de bevrijding werd dit goede noodziekenhuis in gebruik gesteld als reserve en afvoer-station van hel Gast huis. Na de bevrijding werd het zieken- inrichting voor geïnterneerden onder Mi litair Gezag, en vestigden er zich een me dische dienst van de Brigade Prinses Irene. Deze twee diensten in één gebouw schiepen een totstand, die nu juist niet gewensebt Souburg had wol een noodziekenhuis, belast met de zwaarste zorgen. Souburg, het dorp dat het meest te lijden had van de overstrooming, waar de bevolking bij iederen vloed naar de bovenverdiepingen moest verhuizen. Het noodziekenhuis, ge legen in de eenige droogblijvcndc straat, overstroomde in Januari, toen een buiten gewoon hooge vloed, opgezwiept door den storm, ook deze straat deed onderloopen. De houten ledikanten met dc patiënten kwamen in het water te staan, steeds hooger en hooger ging het, tot de bedden met de patiënten erin gingen drijven, Dc dienstdoende zusters wisten een paniek te voorkomen, „vaarden" de bedden tegen elkaar in een bock van de zaal en bleven een heelen nacht tot het middel in het water staande, deze stevig tegen elkaar gedrukt houden en voorkwamen op deze wijze, dat ze kantelden. Daar het gebouw tje geen bovenverdieping had, konden ze de patiënten niet naar boven brengen. Hulp verleenen en patiënten en zusters uit hun hachelijke positie verlossen, was niet mogelijk, daar groote golven door dc straal joegen, die vele balken en planken mee voerden. Zich hierin te wagen, zou le vensgevaarlijk geweest zijn. Eindelijk, tegen den morgen, bij eb, werden de dood vermoeide en verkleumde zusters afgelost en de patiënten afgevoerd. Levensmiddc- lenvoorraad en medicamenten gingen ge heel verloren. Ook dit beteekende. gezien de geringe voorraad die voor aanvulling elders aanwezig was, een ramp. Zoo werd in de noodziekenhuizen ge werkt en gestreden, om de zieken en ge wonden te helpen. Het noodziekenhuis was voor velen een levensreddende inrich ting er werden menschenlcvens gered door groote opofferingen, maar deze wer den door degenen die ze brachten, niet geteld. Het noodziekenhuis was een zegen. d. R. Tribunaal te Middelburg Arnoldus Adrianus Brouwers, ge wezen burgemeester van Yerseke, thans kamp Ellewoutsdijk, wordt er van beschuldigd lid geweest te zijn van de N.S.B. Hij werd in October '42 burgemeester van Yerseke, werkte sa men met den vijand en voerde diens bevelen uit, was administrateur van de N.S.B., groepsleider van Yerseke, lid en controleur van den N. V. D. en lid van de vierschaar. Pres. Waarom was u aangesloten? Besch. Ilc zag veel goeds in de N. S. B. Pres. U hebt u aangemeld als bur gemeester. Besch. Ik heb moeten solliciteeren ran Jan Dekker. Pres. U sprak een rede uit, toen u geïnstalleerd werd ais burgemeester en begon al in liet Duitsch te bedan ken, dat u benoemd was. Verder zeide u, nat. soc. te zullen regeei-en. TJ spree,kt over de nieuwe orde en het neerslaan van communistische ben den. Begrijpt u nu, dat u zich hierme de aan de zijde van den vijand hebt geschaard Besc,Ik heb altijd gedacht het Ned. belang te dienen. Pres. Getuigen zeggen, dat u een goede burgemeester was, te stom was en er toch niets van begreep. U hebt groote activiteit voor de N. S. B. ont plooid. Besch. Ik was administrateur en rei zend inspecteur van het hoofdkwartier Pres. U was ook lid van de vier schaar. Wat was dat? Besch. Dat was de tuchtrechtspraak van de N.S.B. Pres. Als oud-officier had u anders moeten handelen. Besch. lit heli steeds gedacht mijn vaderland te dienen en gedacht, dat het Oranjehuis terug zoü komen, De heer Meliefste. Een kind op de lagere school wist toch, dat als de Germaansche Statenbond kwam het huis van Oranje hier geen plaats meer kon vinden. Besch. Neen, dat hel) ik niet ge dacht. .Pres. u begon met de feiten te ont kennen, maai' zoo langzamerhand hebt u ze nu allemaal toegegeven. Hebt u in den loop van de jaren nooit inge zien. dat u op het verkeerde pad was? Besch. Neen, myn geweten is zuiver. ,Pres. Hebt u dan nooit van het depor- teeren van Joden en de kampen Amers foort, Vught en Weslerbork gehoord. Besch. Neen, daar wist ik toen niets van, nu wel. Besch. had geen verdediger, maar zijn zelf opgestelde verdedigingsrede gaf hij aan het Tribunaal over. Vervolgens stond terecht de echtg'e- noote van den afgedankten burgemees ter van Yerseke, Elizabeth Helena Ma ria van Beek, thans interneeringskamp te Groede. Zij was lid van de N.S.B., lid van de N. S. V. O. en groepsleidster hier van, beheerdster van den Ned. Jeugd storm en lid van den N.V.D. Pres. Geeft u deze beschuldigingen toe? Besch. Ja. Pres. Waarom sloot u zich aan Besch. Ik zag in de N.S.B. een ide aal, maar als ik geweten had wat ik nu weet. was ik er uit gegaan. Pres. U had toch voldoende N.S.B.- leetuur in huis om te weten wat de N.S.B. was. Besch, Ja. Pres. U hebt in de N.S.B. fraude ontdekt en hierover aan Mussert ge schreven Besch. Ja. .Pres. Voor het aan het licht brengen van deze fraude bent u bedreigd door Jan Dekker? Besch. Ja. Pres. Hoe groot was die fraude? Besch. Dat weet ik niet; het was zwarte handel in textiel. Toen ging mijn ideaal verloren.' Pres. Zou er misschien een steekje los geweest zijn aan dat ideaal? Besch. Ja misschien wel. Den heer Meliefste. Waarom hebt u geen verdediger? Besch. Ik heb een fout gemaakt die niet te verdedigen is. Pres. Zegt u dan eens welke fout, dit kunnen we zoo zonder meer niet aan nemen. Besch. De N.S.B. was verkeerd op alle gebied. Pres. U hebt de bemanning' van een geallieerd vliegtuig dekens en wijn gegeven. Besch. Ja, ze waven op het gemeen tehuis nadat ze in de kreek waren ge land. Pred. Wat doet u in het kamp te Groede Besch. Aardappelen schillen. Uitspraak over 14 dagen. UIT STAD EN LAND GOES Op de WiiheJminastraat heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee personenauto's. Er was eenige mate- rieele schade, maar er vielen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De Goessche damclub hield een ledenvergadering in haar nieuwe club lokaal in de „Landbouw". Met algemeene stemmen werd aan genomen mee te spelen om het club kampioenschap Nederlands hoofdklas se. Er zal een zoo sterk mogelijk tiental opgesteld worden. De voorzitter de heer F, de Hertog trad af en stelde zich niet herkiesbaar. Er werd een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de volgende personen: J. A. Noordermeer, voorzitter; C. v. Biemen, secretaris; A. Beukema, pen ningmeester; L. Anderson J. Sinke, competitie- en wedstrijdleiders. De heeren J. A. Noordermeer en M. J. Jeremiasse spraken namens alle le den woorden van dank tot den af tre denden voorzitter, diö'deze functie 18 jaren op waardige wijze heeft bekleed. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde te Leiden de heer C. J. van Riet. Geslaagd voor het Ingenieurs- examen Ned. Landbouw de lieer D. J. van dor Have, geboren te Kapelle. Burg. Stand. Geboren: Cornelis J:, z. v. A. B. de Goffau en N. de Jager; Geertje J. S„ d. v. A. Hoekman en J. W. HollebrandseFraneina, d. v. M. Traas en J. J. Nicuwenhuize; Dirkje, A. E., d. v. J. M. de Veij en D. J. 'de Quaasteniet; Jacoba, d. v. A. de Brui ne en C. Luteijn; Jacobus J... z. v. A. van Bremen en J. L. Feijtel; Wllle- mina, d. v. C. de Visser en M. Visser; Maaike, d. v. B. op 't Hof en L. M. Buizer; Helena J., d. v. J. A. van Lan- gevelde en A. van de Plas; Jozina A„ d. v. C. J. van Bremen en E. Lagen dijk; Jan, z. v. A. M. Filius en A. F. M. de Kok. Getrouwd: J. Krijger, 29 j. en M. J. Hoogerheide, 2<i j.; I. Hollebrandse, 67 j. en 14'. Moerdijk, 67 j. Overleden: M, J. de Vrieze, 10 mnd„ d. v. J. de Vrieze en J. D. Scliouwe- naar; J. van Boven, 84 j., wedr. van E. C. Kruijsse. MIDDELBURG Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde te Leiden dc heer P. C. Dronlters. VLISSINGEN Woensdag vergaderde in het open baar de E. V. C. in het Concertgebouw onder voorzitterschap van den heer Romijii. Voor dezen avond, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, stonden twee sprekers ingeschreven. De eerste spreker Butzelaar, hekel de de tegenwoordige toestanden. Na een jaar bevrijd te zijn moest de E. V. C. wel ingrijpen. Steeds weer was het de reactie die beloften deed maar ze niet inwilligde. Spreker zeide dal de verschillende stakingen gevolgen waren van wantoestanden in de loon regelingen. Voorheelden hiervan zijn IJmuiden, Groningen, de mijnen, enz. De E. V. C. werd een stakingsgymna- stiek verweten, maar juist beu tegen deel is waar, aldus de heer Butzelaar. Na deze spreker kwant de heer Koe nen aan het woord, die de vakbonden schetste vanaf 1938. In den bezetlings tijd trad de E. V. C. niet -in naam, maar wel steeds met de daad op. En op 5 Mei 1945 werd de E. V. C. als bond opgericht, legaal dus. De heer Koenen hekelde de pers, die het „doodgeboren kindje" een le vensduur van 3 maanden gaf. En nu de E. V. C. reeds sinds 5 Mei uescaat, schrijft de pers er een communistische tendenz aan toe. Maar, vervolgde spreker, de pers schreef niet, dat de werkers in de Rotterdamsche haven soms door den geneeskundigen dienst van boord ge haald moesten worden, omdat zij door ondervoeding hun werk niet meer vol konden houden. Ook minister president Schermer horn kreeg een aanval te verduren. In een radiorede had de minister gezegd, dat de ai'beiders het stakingsrecht be houden moesten. Toen het bestuur der E. V. C. ech ter in bespreking ging met minister Schermerhorn over de kwestie Rot terdam, kreeg zij ten antwoord, dat ze eerst hun stakingen maar eens aan den kant moesten doen! Spreker ging verder met zijn betoog over de fusie N. V. V, en E. V. C. Op een krantenbericht van de Amster dammer waren, aldus spreker, de be sprekingen geschorst. En dezelfde Amsterdammer had het bericht gepu bliceerd van de overval op een N.S.B. kamp, welk bericht totaal uit hun duim gezogen zou zijn! Voor de werkers in Nederland is het hard noodig, dat ze medezeggingschap en controle over en in het bedrijfsleven krijgen. Een loonherziening is drin gend noodig. Een 40-urige werkweek moet komen evenals een staatspensioen. Voor de werkers in Nederland is het volgens spreker een eisch dat zij zich totaal gaan organiseeren. Niet ieder groep een aparte bond, maar allen in één groote organisatie, in dit geval dan de E. V. C. Aan het einde van den avond was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. KRABBENDIJKE. De voetbalver- eeniging „ICrabbendijke" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Van Dongen. Besloten werd de training te houden in het gymnastieklokaal. Dezen zomer hoopt men in het bezit te zyn van een sport terrein. Alle bestuursleden werden herkozen Als tweede secretaris werd benoemd de heer M. Dommisse. Besloten werd met twee elftallen deel te nemen aan de Zaterdagmiddag competitie. Na gezellig samenzijn sloot dc voor zitter de vergadering. Onlangs werd een film voor kin deren gedraaid ter eere van den ver jaardag van Prinses Beatrix. 's Avonds werd een film vertoond voor de grooteren van 15 jaar ouder.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1