VRIJE STEMMEN DE U.N.O. De vroolyke noot Nadat Bevin en Wisjlnski enkele uren tevoren op de vergadering in een scherpen woordenstrijd waren geweest, hebben zij een vroolijke reünie gevierd op de Sovjet-ambassade te Londen. De Rus ontving zijn gast op ent housiaste wijze. Gearmd liepen ze dooi de zalen, dronken elkander toe met een glas wodka, en vertelden elkaar grappen met behulp van een tolk, waardoor ze telkens in lachbuien uit barstten. Onderwijl werkten camera's en blitz lichten van de pers, doch dat deerde hen niet. Later op den avond kwanT ook de voorzitter Spaak erbij, en nog latei- verscheen ook Attlee en zijn echtge- noote. Een genoeglijk geheel, dat goe de vooruitzichten biedt. De toekomstige wereldpoli ie Naar de „Evening Standard" bericht zal worden voorgesteld de manschap pen en officieren der toekomstige wc- reldpolitie een eigen uniform te laten dragen, met een epaulette, het insigne der Vereenigde Volkeren, voorstellen de een wereldbol met een krans van olijventakkcn. De militaire stafcommissie zou dan tweemaal per jaar wereld-manoeuvres te land, ter zee en in de lucht houden. Dit comité zal de bevelen van den Veiligheidsraad moeten uitvoeren, en zal verantwoordelijk zijn voor de in ternationale gewapende strijdmacht en voor de wereldstrategie. Dezer dagen houdt het zijn eerste vergadering. De bedoeling zal zijn dat men vrij zal mogen beschikken over de vloot- en luchtbases van de Ver eenigde Volkeren. Het Internationale llof van JusJtie 15 leden moeten worden gekozen uit 75 candidate;). Ook de landen, die geen lid zijn van de U.N.O. kunnen erin ver tegenwoordige! zijn. Zoo komen er Spanjaarden en Italianen op de lyst voor. Uit Nederland is candidaat gesteld Prof. Dr. J. H. W. Verzijl. Het Hof zal in Den Haag in permanente zitting bijeen komen. De begrooting van de U.N.O. Hieromtrent wordt de volgende ra ming gepubliceerd, geldende tot eind 19i6. De kosten worden geschat op 65.5 millioen gulden. Enkele der voornaamste posten zijn: Secretariaat ruim f44 millioen. On kosten der vergaderingen der U.N.O. ruim f 6 millioen. Het Internationale Hof fl.75 millioen. Toelagen, reis- en verblijfkosten ruim f 2 millioen. Aan het eind van dit jaar schat men 27-10 man aan personeel in dienst te hebben. De onkosten worden gedekt uit de fondsen van het werkkapitaal, dat dooi- dé leden vooruit is gestort. Het probleem der verplaatste personen Hieromtrent verdient nog uitvoeri ger vermelding het voorstel, dat dooi de Nederlandsche delegatie in de Com missie voor speciale en humanitaire aangelegenheden is ingediend op grond van wat door den Nederlandschen af gevaardigde Mr. E. J. A. Sassen is te berde gebracht. Nederland stelt voor, dat niemand, die bezwaar maakt tegen terugkeer naar zijn eigen land gedwongen zal worden, zulks te doen, tenzij hij uit geleverd moet worden wegens zijn ac tie of houding tijdens den oorlog. Een speciaal daartoe ingesteld internatio naal lichaam zou onderzoek moeten doen naar de mogelijkheden van ves tiging voor deze verplaatste perso nen. Een bijzondere moeilijkheid hierbij is een geval, als door de Oekrainsche delegatie werd medegedeeld. Oekrain sche nationalisten in Zwitserland, Oos tenrijk en Duitschland zouden een complot willen smeden tegen de hui dige Oekrainsche regeering. Gewaagd werd, of dit moest worden gedoogd. Red. HOE LANGER HOE MOOIER.!! Veel is er al geschreven over de Duitsche krijgsgevangenen in Middel burg, die geen krijgsgevangenen zou den zijn. "t Is visch, 't is geen visch, toch is het visch en toen bleken het garnalen te zijn. Hier zijn het dan geen moffen zonder meer. Daar over zullen we het allen eens zijn. Dat die „Herren" raar doen, en dat de heele situatie raar is, weten we, daarover zijn we het dan ook eens. Hieraan kun nen ook de bewakingstroepen en hun officieren die hier gestationneerd zyn, niets veranderen, die doen wat ze kun nen. Het zit hem ergens anders. De M.O.D. werd door een klein jochie „Menschen Ohne. Dienst" genoemd, maar dat mag natuurlijk niet, da's zoo gezegd een iete watje fout. Ik kan dat nu niet zoo erg vinden. Heel wat er ger en ergelijker is het, dat de moffen compagnies commandant prins heerlijk in een auto rond tuft. Ik snap niet, dat dat nu wel mag van de verkeersinspec- tie. Onze Hollandsche compagnies com mandanten hebben auto's te weinig. Die zouden in het belang van den op bouw van ons leger nog heel wat van die nuttige vervoersmiddelen kunnen gebruiken. In Millingen maakte do Minister van Oorlog een einde aan de ongewenschte toestand van snauwende moffen als verkeersagenten. Een ingrijpen van onzen Minister in do situatie in Middelburg lijkt me nu niet direct een overbodige luxe. CHEERIO. 2« JAARGANG NUMMER 381 DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 5 Februari 1946 Algemeene Leiding 1 B. G. Kloosterziel i S. L. Boerma. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Geen oorlog van volk tegen volk maar vrijwillige samenwerking Aldus was het hoofdthema van de massabetooging in de Markthallen te Amsterdam, waar 20.000 personen de monstreerden voor het zelfbeschik kingsrecht van Indonesië. Door de „Perhimpoenan Indonesia" georganiseerd, werkten tot deze bij eenkomst samen de S.D.A.P., de C.P. N., de gezamenlijke jeugdverenigin gen, de Bond van Nederlandsche mili tairen, de E.V.C. en het N.V.V. Sprekers waren, naast den voorzit ter Dr. J. A. Verdoorn, de heer Soeni- to, en Mej. Eveline Poetiray van Indo nesische zijde, en voorts Ds. J. J. Bus- kes en Mr. G. J. van Heuven Goed hart. Aile sprekers werden luide toege juicht. De politiek van Minister-President Schermerliorn en van Dr. Van Mook moet worden gesteund, werd betoogd, en verzet moet worden aangeteekend tegen geweld en tegen herstel van de vroegere koloniale verhouding. Een resolutie werd aangenomen. Deze resolutie houdt o.a. in, dat de ongeveer 20.000 Nederlanders, die op 2 Februari 1946 bijeen kwamen in de markthallen te Amsterdam besluiten het op deze vergadering gesprokene te ondersteunen. De vergadering brengt tot uitdruk king-, dat het Indonesisch conflict op gelost moet worden niet door gewa pend geweld, maar door vreedzaam overleg met de regeering Sjahrir. De ze resulutie werd gezonden aan den minister-president Schermerliorn, mi nister Logemann, Dr. van Mook en aan de regeering. Onzekerheid of Sjahrir geheel Indonesië zal vertegenwoordigen - Welke plaats het Volksfront zal innemen, is nog onzeker - Wat zal de houding zijn van Soekarno 1 Onrust op Java Op Oost-Java, in de omgeving van Kietelt, werd hevig gevochten. Aan Britsche zijde waren zes dooden en vele gewonden. Mijnen beschadigden een vijftal motorwagens. Aan beide zijden werd van artillerie gebruik ge maakt. Te Semarang deed een groep Indo nesiërs een aanval op een Britsche stelling. Machinegeweervuur verspreid de de bende. Te Batavia werd een controle-actie gevoerd in enkele kampongs uit den omtrek. Er hadden geen arrestaties plaats. Een patrouille vond 58 uitgeputte gevangenen, meerendeels Indonesiërs, benevens enkele Chineezen. Ze werden aan het Roode Kruis overgegeven; 1 sierf onderweg. De 6 Indonesische po litiemannen, die ze bewaakten, wer den gearresteerd. De aanstaande onderhandelingen Deze zullen nog wel even worden uit gesteld, omdat Sjahrir eerst nog een rondreis door Midden-Java gaat ma ken. Vóór zijn vertrek had hij nog een onderhoud met Clark Kerr. Hij zei van deze gunstige indrukken te heb ben ontvangen. Ook Sir Archibald zal nog een bezoek brengen aan Soerabaja Eandoeng en andere door de Britten bezette punten. De Amerikaansche consul te Bata via, Foote, houdt zich ter beschikking voor het geval hij bij de komende be sprekingen van nut kan zijn. De Ame rikaansche journalist Edgar Ansel Mowrer, die thans in ons land ver toeft, deelde in een radio-rede mede, dat Amerika volledig sympathie heeft voor den Indonesischen strijd tot het verkrijgen van zelfbeschikking en on afhankelijkheid. Hij zeide te verwach ten, dat er in het nieuwe Nederland sche parlement een duidelijk anti-im perialistische meerderheid zou komen. Volgens een correspondent van A. N. p. in Batavia is de interne politie ke toestand op Java eigenlijk nog zeei wankel. Het Volksfront is niet homo geen met de „republikeinsche regee- ring van Sjahrir. Bovendien is de hou ding, die Soekarno zal aannemen, nog geheel onzeker. De jongste berichten wijzen op een verscherping van het extremistische standpunt. Sjahrir's positie schijnt ■vankel te zyn. l'ergrooting van het Nederlandsche eontrolegebied Een Nederlandsch marlne-offlscieer, kapitein van Foreest, heeft meclege- Jeeld, dat alle buitengewesten in Ned. Indië onder Nederlandsch gezag zul len komen, uitgezonderd Timor, dat voorloopig nog onder Australische be setting zal blijven. De Nederlandsche vloot zal de controle over geheel het gebied ten Oosten van Batavia over nemen. Het proces te Neurenberg Vorrink getuigde voor Nederland Koos Vorrink werd als getuige ge hoord in het proces door den Fran- schen aanklager. In een overzicht be toogde Vorrink, dat er drie belangrijke richtingen waren, die ieder hun eigen gezichtspunt hadden over de wijze, waarop het Nederlandsche volk geleid moest worden. De eerste waren de „Blut und Bo- den"-geloovigen, die heel Holland vooi hun geloof wiklen winnen. Dit was in zeiieren zin ons ongeluk. Zij hebben ons namelijk in het begin te zeer be mind en toen de liefde niet beantwoorci werd, sloeg zij om in haat. De tweede groep waren de politiek geinformeerden, die wisten dat de na tionaal socialisten slechts een zeer ge ringen aanhang hadden in Nederland. Deze lieden waren de meest tact- loozen. Zij hebben het bestaan om toen de ruïnes van Rotterdam nog smeul den een „Kundgebung" te houden, waarin hun leider Mussert aan Goe- ring een metalen klok ten geschenke gaf als dankbetuiging. De derde groep waren intriganten, die via Seyss trachtten het Nederland sche volk door huichelarij te overwin- De N.S.B. kreeg de sleutelstellingen in handen; in 1942 verklaarde Seyss de N.S.B. tot draagster der politieke ontwikkeling in Nederland. Enkele duizenden jonge Nederlan ders zijn door de N.S.B. het hoofd op hol gebracht. Jonge Nederlanders, die in conflict met hun ouders leefden, werden door de Gestapo opgevangen en voor de keuze gesteld gevangenis of S.S. Men moet deze jonge Nederlanders in de kampen gesproken hebben, ai- dus Vorrink, om te weten, welk een vergrijp tegen hen begaan is. Op verzoek van Faure, besprak Vor rink de methoden, volgens welke de Duitschers de nazificeering doorvoer den. Er werd een arbeidsfront gesticht zonder arbeiders; de kunstenaars pro beerde men in een cultuurkamer te vangen. De getuige besprak de Jodenvervol ging, het protest der Kerk en de sta kingen. Vervolgens trad een levendig kruis verhoor in met den verdediger van Seyss, Steinbauer. Vorrink verklaarde, dat Seyss en Mussert geen vrienden waren. „Ik ben zelf in den nacht uit de gevangenis gehaald om mijn meening over Mus sert op schrift te stellen en daarbij werd mij gezegd, dat ik hem moeilijk te zwart kon afschilderen. Dit was een stryd van nazi-klieken onder elkaar, aldus Vorrink. Dr. Babel, verdediger der S.S. en S.D. vroeg, of Vorrink inderdaad uazi- inalfabeten had ontmoet. Vorrink antwoordde: „Ik verwonder mij over deze vraag. Met nazi-analfa- ■>eten bedoel ik menschen, die een oor deel velden over dingen, waarvan ze jeen verstand hadden. Dit woord ge- 31'uik ik sedert de dagen, waarin In Duitsche steden brandstapels werden opgericht, waarop boeken werden ge smeten, die wij bewonderd hebben. Er was bijzonder op de perstribune jroote belangstelling voor Vorrinks .'orklaringen en zijn puntige antwoor den brachten af en toe een zekere deining teweeg. Zeker is, dat Vorrink met zijn levend getuigenis een goede illustratie heeft gegeven bij' het Ne derlandsche materiaal. DE ARABIEREN EN PALESTINA Een belangrijk bericht omtrent de ontwikkeling van dit vraagstuk brengt ons Reuter. De Arabische afgevaardigden bij dc U. N. O. hebben aan de Anglo-Ameri- kaansche commissie van Onderzoek omtrent Palestina een pleidooi over gelegd voor de handhaving van het huidige bestuurssysteem in dit land De Syrische afgevaardigde zei. dat dc Arabieren met de Europeesche Joden sympathiseerden. Hun lijden moet ech .'er niet met Palestina in verband ge bracht worden. Het lijden van de Jo den was, zeide hij, een humanitaire kwestie. Verschillende Zuid-Ameri- kaanschc republieken waren bereid •Toodsche immigranten op te nemen De Dominicaansche regeering alleen al 15.000. De afgevaardigde van den Libanon zeide, dat in zijn land werd gevreesd voor militaire aspiraties van de Joden in Palestina tegen den Libanon. Andere Arabische afgevaardigden spraken van de traditioneele vriend schap tusschen Arabieren en Joden lie door het Zionisme waren verstoord. De Arabische gedelegeerden ver klaarden, te willen medewerken aan 1c oplossing van het Joodsche prob- bleem. In het gehouw van de British Coun cil aan de Lange Vijverberg te Den Haag is de Engelsche bibliotheek van het Genootschap Nederland-Engeland gevestigd. M"t vereende krachten heeft men thans nuO tot 600 boeken weten te ver zamelen NIEUWS IN HET KORT Over Griekenland komen tegenstrij dige berichten: eenerzijds klaagt de E.A.M. over een witte terreur, ander zijds schuift de rechtsche pers de ter roristische uitbarstingen aan de com munisten toe. Wat zal de Veiligheids raad hierover beslissen? Terwyl men in HONGARIJE feest viert bij den overgang naar den repu- blikeinschen staatsvorm, onder presi dent Zoltan Tildy. de leider van de partij der kleine boeren, die by de verkiezingen de meeste zetels ver kreeg, wordt aan de socialisten en de communisten, die met deze presidents benoeming hebben ingestemd, ook een belangrijke plaats Ingeruimd. Een socialist zal eerste minister vorden, en een communist voorzitter van de nationale vergadering. Er heerscht ontegenzeggelijk span- ling in den binnenlandschen toestand •ncldt een bijzondere correspondent van de „Observer". Men vreest In som mi ge kringen te grooten Russlschen invloed. ^ed. oesters naar Engeland A.N.P.-Anela verneemt, dat een ovefeen- ':omst iusscben Nederland en Groot-Brillen lië over de levering door Nederland van ien millioen oesters is gesloten. Wekelijks zullen honderdduizend oesters naar hel Vereenigd Koninkrijk gezonden vrorden. BETERE VOORWAARDEN VOOR ENGELSCHE MIJNWERKERS? De minister voor energie heeft in het Lagerhuis bij de opening van het tweedaagsche debat over de nota tot nationaliseering van de mijnindustrie den mijnwerkers een werkweek van vijf dagen, langere vacanties en ver betering van den levensstandaard in het vooruitzicht gesteld. Deze maat regelen kunnen echter eerst geleide lijk worden genomen, wanneer de re organisatie van de industrie een feit is geworden. De hervormingen, die vooral op het gebied van de productie en de geld besparing door organisatie. Eden gaf uiting aan zijn vrees, dal binnen twee jaar de leden van het Lagerhuis het wetsontwerp zouden be schouwen als „een handeling, waai niemand mee op heeft". De leider der liberale partij zei, dat de liberalen voor de regeering zouden stemmen. Nederlandsche meisjes solliciteeren in Engeland Vele Nederlandsche meisjes hebben ge solliciteerd naar een betrekking van ver pieegster bij de „Welsh National Memorial Association," welke in Wales hospitalen voor tuberculose-palienten exploiteert, Dr. Norman Tattersal, de geneesheer-directeur, doeldo den leden van de „Association" te Cardiff mede, dat hij bijna dagelijks solli citaties van Nederlandsche meisjes ontving. Hij had zich met een schrijven tot de be trokken departementen gericht, om uitsluit sel omtrent eventueele toelating van deze meisjes in Engeland, doch daarop geen antwoord ontvangen. Volgens de „Daily Horald" zou een amb naar van het departement van arbeid rer deze kwestie aangesproken, er op ge eren hebben, dal het onwaarschijnlijk zou zijn, dat op do sollicitaties zou worder ingegaan, daar het ministerie het land nie wenschte open te stellen voor niet-Britschc onderdanen, die den Engelschen het -werl. uit do handen zou nemen. NOODZIEKENHUIZEN OP WALCHEREN I. In den oorlog, en vooral de laatste maanden voor de bevrijding, was er groot tekort aan zickcnhuisrulmte. Dit was alleen te ondervangen door inrichting van noodziekenhuizen. Deze kwamen er. en hoe 1 Prachtige noodziekenhuizen met ervaren en deskundig personeel. Op dc dorpen onder leiding van de dorpsai'tsen. Van heel nabij konden wc het werk in deze noodziekenhuizen meemaken, cn we zijn cr getuige van geweest, dat er soms ongelooflijk prachtig werk verricht is in hel belang van zieken, ouden van dagen, aanstaande en jonge moeders. Niet alleen gebrek aan ziekenhuisruimte, maar vooral op de dorpen die door het water geïsoleerd waren en waar afvoei van zieken en gewonden niet meer moge lijk was, was de inrichting van noodzie kenhuizen urgent. Op den fatalcn 4den October 1944, den :lag van het vrecselijke bombardement op het mooie Wcstkapelle. werden de ge wonden, zieken cn ouden van dagen af gevoerd naar Oostkapclle. Onder de be zielende leiding van de doktoren Huygens en Van der Harst, werden in Oostkapclle in no time twee keurige noodzickenhuisjes ingericht in de vriendelijke villatjes „Kczia" en „Magnolia". Hier vonden de getroffen, stoere Westkappelaars een pret tig cn veilig onder dak en genoten goede verpleging. De wijkzusters hadden de leiding, bijgestaan door Iecken. Deze kenden weinig of niets van verpleging, maar een liefderijke verzorging konden ze dc rampzaligen geven, en die gaven ze dag en nacht, met volledige opoffering in zichzelf. Helaas bleken ook „Kesia" en .Mag nolia" niet lang veilig, Het water steeg steeds hoogcr op Walcheren en plotseling bleek op een nacht, dat,, ook deze toe vluchtsoorden niet gespaard werden, Beide huizen liepen onder water en in vliegende haast moest alles naar de bovenverdie pingen verhuizen. Allen moesten zoo vlug logelijk afgevoerd worden. Booten en vlotten waren cr echter niet. De toestand ;erd hopeloos. Steeds steeg het water. Slechts op het laatste moment kwam er redding. Duitschers met rubberbooten er schenen en boden aan. de zieken en ïewonden naar een droge plaats te bren gen, Uitstel was niet meer mogelijk, en -n het stik donker werd deze hulp van den vijand aanvaard. Allen werden in het Vercenigingsgebouw te Oostkapclle onder gebracht. Hier werd het nieuwe nood ziekenhuis gevestigd. Op het tooneel werd een spreek- en behandelkamer voor den ïrts ingericht. Op dit zelfde tooneel werd zen wel zeer zeldzame operatie verricht loor Dr. v. d. Harst. Een eere-saluut aan len arts en zijn helpsters is hier zeker op zijn plaats. Nimmer zal op een tooneel een dergelijke „uitvoering" gegeven zijn en op geen tooneel zal zooveel spanning gcheerscht h.ebben. d. R. KEN KOSTBAAR KANARIEPIETJE Op een te Londen gehouden tentoon stelling van zang- en siervogels zal nen een kanarie kunnen bewonderen lie voor duizend pond geprijsd staat. De normale prijs voor een goede ka- ïarie is momenteel honderd pond. De Britsche ambassadeur te Anlca- •a, Sir Maurice Drummond Peterson, :al opvolger worden van Sir Archi bald Clark Kerr als ambassadeur te •loskou. Tribunaal te Middelburg Het Tribunaal te Middelburg behan delde de volgende zaken: Jahanna Maria van Hoepen, zonder beroep te Viissingen. Had veel omgang met Duitsche mili tairen en hield tot laat in den nacht feestjes met hen. Pres. U hebt veel ergernis verwekt. Besch. Dat snap ik niet, want ieder een was toch vriendelijk tegen me. Dat is dan wel uit angst voor u ge weest. De verdediger van besch. Mr. Kui pers merkte op, dat besch. als alleen jtaande vrouw een stevige ruggesteun noodig had. Dat dit nu een Duitseher •vas, was volgens PI. zuiver een privé Aangelegenheid. PI. drong aan op uiterste clementie Antonia Jacoba Sinke, winkel juf- frouw te Middelburg. Haar werd ten laste gelegd, omgang met Duitsche militairen o.a. een var. Ie Gestapo. Zij kreeg van hem een ring en ontving ook snoep en siga retten. Bovendien bedreigde ze den station? restaurateur v. Gemert met de Duit sche politie. Besch. verklaarde den Gestapo agent 'e hebben leeren kennen in burger. Hij zei, dat hij werkzaam was bij een bouwbureau. Toen ze er via haar va der achter kwam, dat hij bij de Ges tapo was, had ze de verkeering ver broken. Pres. Is het juist dat u van Gemert bedreigde Besch. Dat is een pijnlijke zaak. Alleen begrijp ik niet hoe het mo gelijk is van Gemert te bedreigen want hij deed zelf alles wat in zijn vermogen was om den Duitschers hei naar hun zin te maken. De verdediger Mr. P. C. Adriaanse betoogde, dat deze zaak nogal dui delijk was en verzocht uiterste cle mentie. Johannis Anthones Julianus, meu belmaker te Middelburg, stond terecht voor zooveel feiten, dat de beschuldi ging de lengte van een waschlijst aannam, en dan nog een waschlijst van een heele kazerne. Lid van de N. S. B.. lid van het N. A. F., lid van de Ned. Duitsche cul tuurkamer, lid van den N. V. D„ lid Front Nering, en Ambacht, groepsver- tegenwoordigcr van Nering en Am bacht en kringhoofd Walcheren, Eco nomisch Front, buurlschapshoofd W, H. N. Hij stortte f25 voor kleeding Nationale Jeugdstorm, werkte op Dam 6 en 8 en in het gebouw van de Ges tapo, leverde veel goederen aan leden der Duitsche weermacht en had veel omgang met N.S.B.ers. Beschuldigde geeft al deze feiten toe Pres. U hebt al verschillende rede ten opgegeven waarom u N.S.B.er ge worden bent. Welke reden wilt u nu opgeven Besch. Ik deed het voor mijn klan ten. Pres. U hebt verschillende malen ge probeerd te verklaren, dat u geen func ties bekleedde, dat blijkt dan nu toch anders te zijn. Velen hebben u sterk gewezen op uw verkeerde handelingen maar u was en bleef aangesloten. Be seft u nu. wat u in den oorlog deed? Besch. Ik heb niet begrepen, dat ik cr kwaad mee deed. Pres. U nam in alle opzichten een pro-Duitsche houding aan. .U werkte ip Dam 6, Dam 8, in den Kubus, op Torenvliet, enz. Besch. Dat moest ik doen van den heer Barentsen van den Rijksgebou wendienst. Pres. Ja, u bent een slachtoffer. Besch. Ja, dat ben Ik zeker. Pres. U bezocht ook referent Korte. Besch. Ik moest opgeven, wie tegen de Duitschers waren. Pres. Er is weinig, waar u zich niet mee bemoeid hebt. Pres. Waarom hebt u niet bedankt in den oorlog als lid van de N.S.B. Besch. Voor mijn personeel. De heer Meliefste. Eerst waren het uw klanten en nu is het weer uw per soneel. Tijdens de zitting bleek, dat besch. een oorlogswinst gemaakt had van een dikke f 37.000. Verdediger van verd., Mr. Anne Bolle, begon met te verklaren, dat besch. lid van de N.S.B. geworden was om zijn N.S.B.klanten te behouden. Haar cliënt is volgens haar een goed man, een lamme goedzak, en een po litieke stumperd. Zij legde het Tribu naal een lijst over van bewoners uit de Langevlele, die verzochten Julia nus van rechtvervolging te ontslaan en weer in hun straat te doen terug- keeren. VOLKSHUISVESTING O. De woningbouw Zagen wy in onze vorige beschou wing tot welken omvang de woning nood gestegen is, wat door de diverse oorzaken in élke gemeente, speciaal getroffen of niet, min of meer tot uiting komt, thans staan wij even stil bij de voorzieningen die hieromtrent werden en worden getroffen. In dit artikeltje zullen wij ons be perken tot de noodvoorzieningen, ter wijl wij een volgende maal den nieuw bouw onder de loupe zullen nemen. Direct na de bevrydmg waren de woningtoestanden, mede Uoor 't groot aantal samen woningen en de massa ondergebrachte evacué's, schier hope loos. Directe voorziening en verbete ring was dringend en ouiuiudellyk noo dig. Van nieuwbouw was nog geen sprake wegens het gebrek aan mate nalen en vorderde bovendien aanvan kelijk te veel tyd. Men was dus in het begin op nood maatregelen aangewezen, „ou spoedig mogeiijK werd een aanvang genual.t mei fa bouw Vuu nood e .nlngeit cr hot herstel der licht besentdigde ge bouwen, teneinde op dez> gzc vJ ir den winter dc menschen zooveel mo gelijk onderdak te kunnen brengen. Herstel van woningen was direct productief en lag teven in de lijn der definitieve oplossing. Volgens de be staande plannen zullen nog dit jaar een 100.0U0 woningen gerepareerd kun nen worden, waarmede dit punt zal zijn opgelost. Het bouwen van noodwoningen heeft echter vele en ernstige bezwaren en beperking is hier noodzakelijk. Im mers, de mqterialen en arbeidskrach ten die hieraan worden besteed moe ten vrijwel geheel onttrokken worden aan hel herstel van beschadigde en den bouw van nieuwe woningen Noodwo ningen zijn in vele op.- i'htcn m.nde' war Mig en hebben giooie financieel.' en sociale bezwaren. Bovendien krij gen zy dikwijls op den duur een min of meer permanent karakter, waarbij zich dan soortgelijke bezwaren gaan voordoen als bij krotwoningen. In Zeeland zijn ruim 1300 noodwo ningen geplaatst. In Amerika, Rusland en Scandinavië past men tegenwoordig een tussclien- voim toe. die veel bezwaren onder vangt. De industrie vervaardigt daar een massa uniforme onderdeden, die ter plaatse in elkaar worden gezet. Voor dezen opbouw kan men groo- tendeela van ongeschoolde werkkrach ten gebruik maken en de huizen dra gen een meer permanent karakter. Aangezien dit in ons land nog niet mogelijk is, moest de noodwoningbouw tot het uiterste beperkt blijven en ligt hier het zwaartepunt bij den nieuw bouw, waarover in een volgend artikel meer. UIT STAD EN LAND GOES De nieuwe leiders van het Leger des Hells in Holland, Lt. Commissioner en Mevrouw Charles Durman, zullen in verband met een Zecuwsche tournee op Maandag 25 Februari a.s. Goes be zoeken. MIDDEIJiURG Nu de Town Major uit Middelburg gaat vertrekken behooron ook de we- kelijksche dansavonden weer tot het verleden, Doudcrdagavond werd een gezellig afscheidsbal gegeven in het Schuiters hof. Van deze gelegenheid maakten vooral vele dames gebruik om al dan sende afscheid te nemen van hun En gelsche vrienden. Tijdens een op Zaterdagmiddag op de Markt gehouden korfbalwedstrijd tusschen een twaalftal uit Oostburg en Swift II van Middelburg, kreeg één der mannelijke spelers uit Oostburg, toen zijn tegenspeler den bal wilde wegwerken, ongelukkigerwijze een zoodanigèn slag van diens elleboog te gen zijn hoofd, dat hij inelkaar zakte en weggedragen moest worden. Voor een nader onderzoek werd overbren ging naar het Gasthuis noodzakelijk geacht. In Middelburg gaat de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis zelf de distributie van extra levensmiddelen, geschonken door het Roode Kruis ter hand nemen. Voor het eerst zal gra tis boter aan de bevolking verstrekt worden. De distributie zal plaats heb ben in de Bogardzaal en in de avond uren. Dan kunnen niet de dames, maar hun echtgcuooten In de rij staan. Dat de Noordweg slecht is, daaraan kan niemand iets doen en het is niet één, twee drie te verbeteren. Wat wel in korten tijd op te ruimen is, zijn de ijzeren palen die tusschen St. Laurens en Serooskerkc midden op het fiets pad staan. Menige wielrijder heeft er vooral in het donker kennis mee ge maakt, en niet op een aangename ma niet. Het is toch een kleine moeite om deze palen even te verwijderen. Begunstigd door goed weer had Za terdag te Middelburg de traditioneele stadsloop plaats, georganiseerd door E. M. M. De toestand van de Singels was nog van dien aard, dat een Sin gelloop niet gehouden kon worden. Aan den loop werd deelgenomen door Marathon, de Zeeuwen, Robur,, Hellas en E. M. M. Om 3.30 uur werd gestart op de Markt. De afstand voor Juniores be droeg 1200. voor Seniores 2600 meter. Bij de Senioren werd fel gestreden tusschen Bakker (Hellas). Houterman (E. M. M.) en J. Wisse (E. M. M.). De strijd eindigde in een overwin ning voor Bakker, die een tijd noteer de van 7 min. 53.7 sec. Tweede werd Houterman in 7 min. 56.5 sec. Derde J. Wisse in 7 min. 57 sec. Houterman liep mee buiten mede dinging. zoodat hij uit de prijzen viel. Eerste van de Junioren werd J. Kry ger (E. M. M.) in 3 min. 34.4 sec. Jammer was. dat vete juryleden ver stek lieten gaan zonder even een be richtje te sturen. 's Avonds werden in het Schutters hof met eenige toepasselijke woorden en gelukwenschen de prijzenuitgereikt dor den voorzitter van E. M. M. Een gezellig bal besloot dezen sportdag. E. M. M. kan weer met voldoening op een goed georganiseerde en niet min der geslaagden dag terug zien.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1