VRIJE STEMMEN Steenkolenproductie pat achteruit DAGBLAD VOOR ZEBLAND ZORGENVOLLE WERELD De hoogste leiding onzer wereld, die thans als U.N.O.-vergadering in Lon den te zamen is, heeft veel zorgen, Toch is er overal de wachting in de lucht, dat deze zorgen er thans zijn, om overwonnen te wor den, in den geest van vastberadenheid en optimisme, die tot' de overwinning op de fascistische vijanden heeft ge voerd. Wij sommen voor vandaag enkele van die gemeenschappelijke en eigen zorgen op, waarmee de U.N.O. en de afzonderlijke volkeren thans worste len. De U.N.O. die dezer dagen na de voorloopige beëindiging der bespre king over Perzlë de twee zware brok ken Griekenland en Indonesië enta meert, zal vermoedelijk niet lang meer bijeen zijn. Omstreeks 10 Februari verwacht men de verdaging. Nog staat voor de plenaire zitting de verkiezing van de rechters voor het Internationa le gerechtshof op het programma. De Veiligheidsraad blijft bijeen, ook na het einde der plenaire zitting en heeft nog stof te over, ook na Griekenland en Indonesië. De Vredesconferentie komt dan in Mei te Parijs bijeen .En daarna vermoedelijk weer een plenaire zitting in de Vereenigde Staten. Het secretariaat van Lie vindt alom instemming, o.a. ook in Denemarken dat zijn vriendschappelijke bemidde ling vroeger had ondervonden, toen hij het verzoek ondersteunde om dit land als lid toe te laten. Ierland blijft voorloopig nog afzijdig De Valera heeft gezegd, dat de tijd nog niet rijp was voor een vraag om toelating. Een bijzondere zorg voor vele vol keren is wel de kwestie van de „DIS PLACED PERSONS". Hieronder zijn er van allerlei aard. De Deensche Minister-President Gus tav Rasmussen zei in Londen,-dat er nu ruim 200.000 Duitsche vluchtelin gen in zijn iand aanwezig zijn, d.w.z. vijf procent van de geheele bevolking van Denemarken. Zij kosten de regee ring 250 tot 300 millioen kronen per jaar, d.w.z. drie procent van het na tionale inkomen. Men wil ze graag weer kwijt, en voelt niets voor een teutoonsclie infilteratie. Engeland heeft 350.000 krijgsgevan genen binnen zijn grenzen, waarvan de grootste deel Duitschers en het kleinste deel Italianen. Aan den anderen kant worden vreem de arbeiders te hulp geroepen waar eigen werklieden niet voldoende be schikbaar zijn. Zoo krijgt België 500 Italianen voor zijn mijnen, en Frank rijk onderhandelt «ver 200.000 Italia nen voor zijn industrie en zijn mijnen. Onder ONZE NAASTE EUROPEE- SCHE BUREN zijn ook zoVgen. Ze dringen tot aaneensluiting in zooverre de commissie voor Economische Sa menwerking dit bereiken kan. Zij is nu in vergadering te Brussel bijeen. Ook Nederland is aanwezig, onder lei ding van den heer Lamping. Hier wordt onder het oog gezien in hoeverre een economisch blok kan ge vormd worden, dat voorloopig Neder land, België, Frankrijk en Luxemburg omvatten zal. Maar ook elk land apart heeft weer eigen bekommernissen. Voor Frankrijk is er o.a. het Parij- sclie persconflict. Louis Saillant, voor zitter van den Franschen nationalen Verzetsraad zal daarbij scheidsrechter zijn. Voor Engeland is er o.a. de kwestie der nationalisatie, die de gemoederen verdeelt. De mijnen zijn door de meer derheid in het Lagerhuis tot staats bedrijf verklaard. Bij de stemming stond het 359 tegen 182 stemmen. VERDER EUROPA kent ook zijn zorgvolle kwesties te over. De machtigste staat is ongetwijfeld Rusland. Maar naast de verhouding- tot Iran, die nu zal worden besproken onder toezicht van de U.N.O., en waar in de Sovjet een vriendelijk gebaar heeft gemaakt, door teruggave van spoorlijnen die zc bezet hield, is er ook de menigvuldige bemoeienis met Oost-Europa, die zorgen baart. Thans wordt gemeld, dat Rusland, ontevre den over de houding der nieuwe Oos- tenrijksche regeering, aldaar streng zal optreden. Meer dan een half mil lioen man blijven er voorshands. En Rusland eischt herbenoeming van een groot aantal communisten. Hongarije i-iep uit vrees voor Habs- burgsche intrigues de republiek uit. De grenskwestie tusschen talië en Joegoslavië wordt nu door een gealli eerde commissie ter plaatse onder zocht. De Spaansche tegenregeering is in den persoon van Giral thans in Frank rijk toegelaten. En Don Juan gaat over Engeland naar Portugal. R e d. Wordt VERWACHT Als De Bilt voor den oorlog regen voorspelde, kon je rustig zonder pa- rapluie uitgaan, want dan kwam er allesbehalve regen. „Mooi zonnig weer" wou dan zooiets zeggen als trek je winterjas aan. Nu is het anders. In den oorlog is De Bilt er hard op vooruit gegaan. Als ze nu zeggen „storm", dan kun je al direct beginnen met je hoed vast te houden, anders vliegt ie zoo van je hoofd, als je de deur uitstapt. Als ze nu „mist" voorspellen, moet je heusch niet ver weg zitten met je auto om nog „helder" thuis te kunnen komen. Ja, De Bilt heeft meer van den oor log geleerd dan duizend menschen samen. Als we allemaal zooveel ge leerd hadden als dat eene „Biltje" zou den we nu een ideale samenleving heb ben. Houdt er den moed maar in, mis schien komt het nog wel eens zoo ver. CHEERIO. 2e JAARGANG NUMMER 379 Zaterdag 2 Februari 1946 Algcmceae Leiding s B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Ernstig beroep op de mijnwerkers. Geen klantenbinding meer. De minister van verkeer en energie Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, richtte onlangs het woord over de regionale radiozender Limburg tot de mijnwer kers. Uit zijn rede bleek, dat er een ach teruitgang in de productie valt waar te nemen. Terwijl in December de productie om en bij de 26.000 ton schommelde, werd in Januari slechts .wee maal een productie boven de 26.000 ton behaald. Op alle andere da gen bleef men er ver onder, terwijl op verscheidene dagen zelfs de 25.000 ton niet eens werd bereikt. De minister deed een ernstig beroep op de mijnwerkers, toch vooral voor oogen te houden, welke gevolgen deze verminderde productie voor de land- genooten heeft. Op vele plaatsen in Nederland is de kolenaanvoer zoo onvoldoende gewor den ten gevolge van den achteruitgang in de productie, dat op de geldig ver klaarde bonnen geen kolen kunnen ge leverd worden. Niet alleen zijn er zie kenhuizen, die geen kolen meer heb ben, maar vele menschen hebben geen verwarmd vertrek meer. De vermin derde opbrengst heeft evenwel ook tot gevolg, dat de industrie in Nederland zeer ernstig wordt geremd en dit geldt vooral voor de textielindustrie Den mijnwerkers werd tot nu toe voorkeur gegeven bij de verstrekking van goederen, als gevolg van de over weging, dat hierdoor een spoediger voorziening met kolen voor het Ne- derlandsche volk mogelijk zou worden Indien zij de redelijke verwachtingen an het Nederlandsche volk teleurstel len, zullen de mijnwerkers er niet op behoeven te rekenen, dat de landge- nooten bereid zullen zijn, hen verder deze goederen af te staan, die zij dringend noodig hebben en waarop zij evengoed recht kunnen doen gelden. Th. Groothoff, beheerder der Ne derlandsche Steenkolenmijnen wees ei op, dat het gedrag van vele arbeiders de mijnen veel leek op chicaneere dat minder erg lijkt als saboteeren. Een dergelijke houding kan niet ge tolereerd worden. Onvoldoende biiitenlandsche aanv Voor 19.46 staat derhalve het winnen DE WERELD BUITEN EUROPA Wanneer Wij de wereld buiten Euro- a overzien, wordt als steeds onze aan dacht allereerst getrokken door onzen grooten bondgenoot, de VEREENIG DE STATEN van Amerika. Men heeft zich daar accoord ver klaard met de overdracht der Korillen en Zuid-Sachalin aan Rusland. Byrnes heeft bevestigd, dat Roosevelt daar over in Yalta accoord heeft gemaakt. Dit verdrag werd schriftelijk aange gaan, doch Roosevelt had het voor zich alleen gehouden, omdat het ge heim niet aan Japan mocht worden verraden. Over de kwestie van de eilanden in de Stille Zuidzee, die Ame- 'ika als steunpunten wenscht te be houden, zal op de vredesconferentie worden beslist. President Truman hecrft in een bood schap aan het Congres er op aange drongen, de groote credietverleening aan Engeland te bekrachtigen, daar hiervan de handelsbetrekkingen tus schen beide landen afhankelijk zijn. Als het crediet gegeven wordt kan Engeland weer koopen, dat is de kor te zin van de transactie. Enkele stakingen zijn geëindigd. Maar een nieuwe staking dreigt. 3500 zeelieden van een sleepbootdienst zullen staken om verhooging van loo- nen. In het dichtbije Oosten zijn een paar dreigende haarden van onvrede. Het ergst gevaarlijk is wel PALES TINA. Een Engelsch vliegveld werd er door 15 gewapende mannen overval- Parachutistentrocpen veroverden er een vrachtauto met geweren op de erzetslieden. De Britsclie hooge Commissaris voor Palestina stelde nog eens vast dat er 1500 Joden per maand mochten bin nenkomen. Maar de Arabieren verzet ten zich met hand en tand daartegen. Weer duikt het plan op, om Palestina in twee helften te verdeelen, een Jood- sche en een Arabische helft. Maar geen van beide partijen wil daarvan eten. EGYPTE blijft een ander gevaar Er wordt nu een samenkomst voorbe de twee partijen, ter herzie ning van het Engelsch-Egyptische ver drag. Doch of de wenschen van beide partijen wel ooit zullen kunnen wor den bevredigd door een zelfde ver drag? Onafhankelijkheid of deel van het Britsche gemeenebest. Is dit niet de puzzle? Soortgelijk ligt de kwestie voor ons in het Verre Oosten! •wijl in Japan de strijd steeds doorgaat ter eliminatie van alle fascistische tendenzen, zoodat nu b.v. wordt gemeld, dat 60 leden van het Japansche Hoogerliuis, waaronder 15 prinsen, hebben moeten aftreden, om dat alle leden der voormalige kaste van militairen er uit moeten worden •wijderd, en er zoo langzamerhand erblijven. ook na de 'an verleden jaar, is •heugende ontwikke ling aan den gang. De consultatieve Conferentie tus schen de regeering en de leiding dei- Communisten maakt bevredigenden voortgang. De eenheid van het land is het doel. en de verbreeding der re- geeringsbasis een der middelen. Ten Slotte zal er één nationale vergadering moeten komen met wetgevende be voegdheid. Red. niet veel leden ov massa-arestaties in China een van den kolenslag op de eerste plaats in Nederland, hetgeen beteekent, dat over de geheele linie in de mijnen een redelijke prestatie moet worden be reikt. Dg productie per 8-urigen werk dag zal, bij een bezetting zooals die thans is, moeten stijgen tot 31.500 ton. Het nieuw begonnen jaar zal tevens in het teeken moeten staan van de werving van nieuwe werkrachten voor de mijnindustrie. Op 1 Sept. a.s. moet liet aantal arbeiders met minstens 3000 man zijn vermeerderd. Een pro ductie van 36.750 ton per 8-urigen werkdag moet dan worden bereikt. Pér 1 Jan. 1917 zal het aantal arbei ders verder met 1000 moeten zijn toe genomen, opdat dan een productie van 38.500 ton per dag wordt gehaald. Een handicap voor de productie vormt het feit, dat een 1000-tal mijn werkers in militairen diénst zullen op geroepen worden. Hierdoor dreigen de thans bestaande moeilijkheden te wor den vergroot. Ernstige pogingen zullen worden on dernomen, om den minister van oorlog te bewegen, geen mijnwerkers in mili tairen dienst op te roepen. De moeilijkheden in de Nederland sche steenkolenvoorziening zijn vooral een gevolg van het feit, dat de aan voer van steenkolen uit Duitscliland en Amerika beneden de verwachtingen jijn gebleven. De aanvoer van steenkolen en bruin kool-briketten uit Duitscliland bedroeg- in December j.l. 88.000 ton, terwijl een hoeveelheid toegezegd was van 112.000 ton, een'tekort derhalve van 24.000 ton. De aanvoer van steenkool uit Amerika bedroeg in December en Ja nuari 198.400 ton, terwijl toegezegd was te leveren een hoeveelheid van 304.000 ton, zoodat een tekort is ont staan van 105.600 ton. Het totale te kort in den aanvoer uit het buiten land bedraagt derhalve in twee maan den tijds bijna 130.000 ton. Het probleem van de verdeeling van de kolen in Nederland voor huisbrand voorziening is voor het rijksbureau geen gemakkelijke, wanneer men be denkt, dat 7000 handelaren en SÓ00 slijters in Nederland aanwezig zijn. In dit verband werd medegedeeld, dat in het nieuwe distributiejaar geen klantenbinding meer zal bestaan. Wel ligt het in de bedoeling een voorinleveringsbon bekend te maken, maar de consument zal vrij zijn in de keuze van den kolenleverancier. Gedurende den zomer zal de consu ment dc helft van de kolen, die zullen worden verstrekt, kunnen inslaan. Daarmede zal het klantenbindings- systeëm, dat door de Duitschers werd ingevoerd, tot het verleden behooren. De honoreering van de aangewezen bonnen De huidige moeilijkheden in de huis brandvoorziening zijn niet alleen een gevolg van productie- en aanvoerpro- blemen, maar tevens een gevolg van het feit, dat pas in Augustus 1945 met de kolenverzending uit Limburg kon worden begonnen, een vertraging der halve van drie maanden. De honoreering van de aangewezen zeven kolenbonnen is in ieder geval gegarandeerd, werd op een perscon ferentie medegedeeld. Voor Mei a.s. hoopt men alles te hebben afgeleverd. De toegezegde achtste bon zal alleen ■kunnen worden gehonoreerd, wanneer le. de invoer uit het buitenland zal stijgen. 2e. de huidige kolénproductie van de Limburgsche steenkolenmijnen hoog zal gaan. Ingezonden mededeeling Voor iets beters A. C. VAN DER 01459 REST Ass.-^potheker Lange Kerkstraat - Goes - Telefoon 2468 MEN VERWACHT IN FEBRUARI aangiftebiljetten de tweede kamer. inkomstenbelasting zone in duitsland Een nieuw Indonesisch minimum-program Vernieuwing van het Koninklijk Nederl.-lndische leger Goede verwachtingen over a.s. conferentie INTERVIEW MET CLARK KERK Sir Archibald Clark Kerr deelde op een persconferentie te Singapore mee, dat hij ten allen tijde bereid zou zijn, behulpzaam te wezen bij het overleg tusschen de Nederlandsche regeering en de Indonesische nationalisten. Maar het is niet het plan van de Britsclie regeering, om zich met de constitutioneele geschilpunten te be moeien. Over een mogelijk trustcc- schap van de U.N.O. kan hij officieel niets zeggen. DAGORDER VAN SPOOR Luitenant-generaal Spoor heeft bij de aanvaarding van zijn ambt tot dc troepen gezegd: „Het goede dat het oude leger heeft achtergelaten, zullen wij behouden, en al wat, volgens onze rvaring, niet in orde is, zullen wij erbeteren, zoo niet totaal vernieu wen"'. Te voren hpd luitenant-generaal van yen eveneens in een dagorder van liet leger afscheid genomen. 141 Indonesische vereenigingen heb ben een Volksfront gevormd met een .minimum-arbeidsprogram". Dit vraagt o.a. het instellen van een -olksregeering en van een volksleger, het ontwapenen der Japanneezen, de oplossing van het probleem der Euro- peesche krijgsgevangenen, en voorts „de opvordering en voortzetting der exploitatie van de cultures en indu- rieën welke aan den vijand behooren" Onder de opstellers bevinden zich de hoofden van het republikeinsche leger en van de republikeinsche zeestrijd krachten. Sjahrir acht het belang en de kracht Ingezonden mededeeling OUDE BONS NIET ONGELDIG! De Hollandsche huisvrouw is van' nature zeer gesteld op orde en net heid in haar huis. Opvallend is het daarom, dat nog zooveel distributie bonnen ongeldig worden door het niet tijdig koopen. Prettig zal het zijn voor de huisvrouw, die reeds zooveel zorgen met de distributie-bonnen heeft, te hooren, dat bij de Gmyter de zaak, die 10"'u korting geeft de cassabons niet ongeldig worden. Oude bonnen van deze zaak houden hun volle- waarde. Deze vormen juist een goed begin. U hoeft nu niet veel meer bij te koopen om ook te profileeren van de Gruyter's tien procent! Want: „Voor tien gulden aan cassabons steeds, één gulden contant terug!" van dit volksfront gering, doch er kende, dat ook de Mohammedaansche organisatie er toe behoort, die vertak kingen heeft over heel Java, terwijl verscheidene van deze organisaties in het republikeinsche werkcomité verte-. genwoordigcl zijn. EEN GOEDE RAAD Het orgaan der republikeinen „In dependent" schrijft over de a.s. Indo- nesisch-Nederlandsche besprekingen dat zij in een rustige sfeer moeten worden gehouden, waarop de pers geen druk mag uitoefenen. Wij moeten ons. onthouden van propaganda, commen taar óf adviezen. Alleen de officieele communique's moeten wij publicecren Zoowel Sjahrir als Dr. van Mook zijn mannen, die in staat zijn hun belan gen te behartigen. Voortreffelijk! Als men zich hier nu wederzijds maar aan houdt. ROOSKLEURIGE TOESTAND IN MAKASSAR Terwijl we van Java nog telkens trieste berichten krijgen over de om standigheden waarin vele stedelijke bevolkingen verkeeren, is men op Ce lebes blijkbaar al aardig op weg naar normale toestanden. Wel is de haven- wijle door den oorlog verwoest in Ma kassar, waardoor de Chineezen die daar woonden bij anderen moesten in trekken, en alles propvol zit, en wel is er nog gebrek aan textiel en andere benoodigdheden, doch er heersclit rust en orde, er is een goede verstandhou ding tusschen dc verschillende deelen der bevolking-, er wordt gewerkt, en er is voldoende rijst, met vastgestelde prijs van 16 cent per kg. Dc blokkeering van Nederl. bezit in de Ver. St. In recente persberichten over de deblok keering van Nederlandsch bezit in de Ver. Stalen is melding gemaakt van een bedrag van een milliard dollar aan Nederlandsche saldi in de Ver. Staten. Van officieele ziide wordt er op gewezen, dat bedoeld Nederlandsch bezit in de Ver. Staten groolendeels bestaat uit Nederland sche beleggingen in de Ver. Staten en slechts voor een klein deel uit liquide saldi. Vleeschprijzen mogen verhoogd worden In verband met de omstandigheid, dat de consumentenprijs voor vleesch en vleesch- waren nog gebaseerd is op berekeningen van het jaar 1940 en verschillende kosten factoren niet onbelangrijk zijn gestegen, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening bepaald, dat deze prijzen met ingang van 4 Februari a.s. tot nadere voorziening eenigszins kunnen wor den verhoogd. Een overzicht van de prijzen welke van dezen datum af zullen gelden, wordt in een officieele publicatie gegeven. Distributie van klompen De minister van Handel en Nijverheid heeft een klompendistributie-beschikking uitgevaardigd, welke dezer dagen met terug werkende kracht tot 1 Januari 1946 in werking is gelreden. Daarbij wordt een voor het geheele land geldende distributie regeling voor klompen ingevoerd. De door burgemeesters gegeven schriften inzake distributie van klompen hebben met ingang van bovengenoemden datum haar geldigheid verloren. Nederlandsch-Belgische handelsbesprekingen Te Brussel is een begin gemaakt met Nederlandsch-Belgische handelsbesprekin gen. Hieraan ging te Den Haag een tad-bespreking vooraf. Van Belgische ziide zullen deze besprekingen worden gevoerd door de heeren Suetens. directeur-generaal van buitenlandsche handel en Verboomen, hoofd van de sectie Nederland in de alge- meene directie van buitenlandsche handel bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Van Nederlandsche zijde zullen de bespre kingen waarschijnlijk worden gevoerd door den heer Lamping, hoofd van den dienst handelsaccoorden bij het Nederlandsch nisterie van buitenlandsche zaken. UIT STAD EN LAND GOES Dezer dagen bereikte ons het bericht dat de vroeger in Goes woonachtige tandarts, de heer J. van de Velde, op Java is omgekomen. De heer Van de Velde genoot in onze stad bekendheid, o.a. als voorzit ter van de Oranjevereeniging. Zijn heengaan is nog tragischer voor de 'familie, aangezien een broer vaD den overledene tijdens de bezetting in Hoogeveen werd gefusilleerd. Naar wij vernemen is de heer H-- L. van der Kaa, op grond van zijn gedrag tijdens de bezetting, als lee- raar van de Openbare U.L.O. door den minister van onderwijs ontslagen. In de Donderdag gehouden raads vergadering memoreerde de voorzit ter den verjaardag van Prinses Bea trix. Vervolgens werd de heer A. Kerk hof als gemeente-ontvanger beëeedigd B. en W. deelden mede. dat er geen gebruik is gemaakt van het verleende crediet voor den aanleg van een air- strip. Gebleken is, dat een klein vlieg veld noodzakelijk zal zijn, waarvoor het besclrikbare terrein niet goed ge legen is. B. en W. boden hierna de gemeente- begrooting voor 1916 en de gemeente rekening over 1943 aan. Deze stukken komen nader aan de orde. Bij de rondvraag vestigt de heer Polderman er de aandacht op. dat de Stichting van den Arbeid de volgende richtlijnen heeft gegeven voor de loon- bepaling: ongeoefenden f 31. geoefen- den f 34 en geschoolden f38.50 per week. Bij het gemeentepersoneel staat de salariëerlng beneden dit peil. Spr. wenscht verandering. B. en W. vinden, dat men zich aan de vastgestelde regeling moet houden. De heer Vingerling verklaart, dat le Stichting van den Arbeid wel haar standpunt heeft bepaald, maar dat de regeering geen beslissing heeft geno men. Wethouder De Roo verklaart, dat de laagste loonen door vervroegde pe riodieke verhoogingen iets zijn verbe terd. De heer Haverhoek vroeg, of de vakschool weer de beschikking kon krijgen over haar gebouw. Hierop werd geantwoord, dat er groote kans is," dat het gebouw bin nenkort wordt ontruimd. Als het niet mogelijk blijkt, dan zal door in gebruik neming van barakken een noodscliool orden ingericht. Hierna werd de vergadering geslo ten. OVERDENKING GEEN PRAAT, MAAK DE DAAD Herstel en vernieuwing, éénheid en gemeenschapszin, wederopbouw, Ne derland gaat weer aan den slag, lang zaam maar zeker, er zit schot in, liet zijn de leuzen en slagzinnen van dezen tijd. Doch dit is niet het eenige, zelfs niet het voornaamste; ALLEEN DE DAAD brengt ons verder, brengt ons waar we moeten zijn. Het lijkt er dikwijls op dat, naar mate de daad ontbreekt, de praat dit tracht goed te maken. Luister slechts naar de radio, lees de pers, zie en film of hooi' een lezing. Vele z.g. groote daden blijken bij objectieve beschouwing lang niet zoo groot als ze lijken en vele oppervlak kig kleine daden zijn bij een juiste taxatie groot en een lichtend voorbeeld Laat dit een aansporing zijn voor de velen, die slechts zeer beperkte finan- cieele mogelijkheden hebben, die maar een eenvoudige positie be-Ueedon. Het gaat om den GEEST .vaaruit wij leven. En juist die steA ons AL LEN in -staat om, onder welke op standigheden wij ook leven en wl-ikc capaciteiten wij ook mogen bezitten of moeten missen, een daad te stellen een daad van practische beteekenis voor de nieuwe toekomst. De inspiratie voor liet bovenstaande werd rnjj ingegeven door een eenvou dig treffend voorval, dat my persoon lijk overkwam. Ik genoot eenige dagen de gast vrijheid van een eenvoudig geziu in een klein Zeeuwsch dorp. Hel was oa gu: Octobcrdig, de wind gierde over de dijken en dooi' dc kale lakken en de regen sicperde neer We zaten op hel middaguur in de warme keuken voor 'n bord dampende soep. Eensklaps werd er gebeld. Even- later kwam de gastvrouw binnen met een vrouw, een groote regencape om geslagen. „Zou ik even van het toilet gebruik mogen maken, mijn man staat builen met de motor te wachten?" Het verzoek werd toegestaan, ik zag de gastvrouw met haai man over leggen en even later kwamen dc rei zigers binnen. „Eet u beiden mee, U hebt'al een eind gereden door dat hor.- tienweev en u hebt nog een hec'c reis voorjden boeg?" Na een kleine tegenstribbeling schik" ten de reizigers zich behaaglijk aan den disch. „Och, twee menscjien kunnen er immers altijd bij", oreerde mijn gast vrouw. Na hel eten zou gestart worden, doch de motor deed het niet. Mijn gastheer bood direct de hel pende hand. er werden moertjes los geschroefd, wat schoongemaakt en de dochter des huizes hielp den motor duwen, dwars tegen storm en regen De reizigster zat bij mij voor het raam in de warme kamer, er werd contact gelegd. Ja, ze had nog een zoon gehad in Duïtschland, twee jaar weg, cn nooit meer iets van. gehoord. Waarschijnlijk verbrand bij een vlie geraanval. Binnen, die bedroefde wouw, ver warmd door de kachel, maar nog meer door dc hartelijke ontvangst en de gastvryheid; buiten in het gure weer de anderen, tobbend met den motor. Moeder, hoorde ik de dochter zeg gen, ik geloof dat ik kou gevat heb achter dien motor. Kind, als je voor anderen bezig bent, vergeet je jezelf, repliceerde de moedei', eenvoudig, doch echt. Toen de motor startklaar was, ver trokken de dankende en dankbare rei zigers, nagewuifd door ons allen. Is dat alles zult ge misschien vra gen, heel eenvoudig. Maar wist ge, dat eenvoud het ken merk van HET WARE is? Sommigen zullen oppervlakkig den ken: och, heel gewoon. Dacht ge dat heusch? Neen, en nogmaals neen. al leen door dezen geest is er toekomst voor deze wereld, is er een nieuwe toekomst mogelijk. Laten-wij allen beschaamd zyn, het voorbeeld zien en VOLGEN. De daad ALLEEN is beslissend. Voor ons persoonlijk, voor ons ge zinsleven, voor ons maatschappelijk leven, voor het, wereldleven. Dat is ons aller verantwoordelijk heid, wie en wat wij ook mogen zijn. Geen praat, maar de daad. Toon dat ook in UW leven en bouwt zoo allen mee aan een mooie en nieu we toekomst, die zonder de daad, zon der ook UW daad, nimmer zal komen. G. O. V. N.S.B.-crs naar de mijnen? Als de N.S.B.-ers groepsgewijze en af gescheiden worden te werk gesteld-, heeft do Miinindustrieraad geen bezwaren tegen tewerkstelling van N.S.B.-ers in de mijnen. VOO® EDE JEEJOED Raadsel. Vorm uit de volgende 41 lettergre pen: aan, bo, dag, del, der, der, der, di, don, doos. e. e. een, en, fel, ge, gen, ham, ie, in ja, ko, lan, land, las, len, moe, naar, nie, o, pe, per, pi, re, rig, la. taarn, ter, tick, ton, ve, 16 woorden met de beteekenis: 1. een specerij, 2, roodhuid, 3. is rekbaar, 4. een meubelstuk, ö.Jien je één maal in een jaar, 6. land aan de Noordzee. 7. eet je bij het ontbijt, 8. equator, 9. geeft licht, 10. dag van de eek, 11. elk, 12. stook je in de ka chel, 13. werd gebruikt in den tijd toen er'nog geen lucifers waren, 14. een natuurverschijnsel, 15. meening, 16. één van je ouders. De eerste letters van de woorden 1 tot en met 9 en de eerste letters van de woorden 10 tot en met 16 vormen de namen van twee bengels, die jullie allemaal uit bekende kinderboeken kent. Wetenswaardigheden. Keizerin Josephine, de eerste ouw van Napoleon, speelde vaak bil jart met den kamerdienaar Constant. In zijn boek: „Herinneringen aan het privé-leven van Napoleon" vertelt Con stant, dat hij er steeds voor zorgde dat de keizerin woh. De eerste leeraar van den later io beroemd geworden zanger Caruso. heeft eens tegen hem gezegd: „Je kunt niet zingen. Je hebt heelemaal geen stem. Ze klinkt als de wind die dooi de jalouzieën huilt". Zijn moeder even wel, een eenvoudige boerenvrouw, moedigde haar zoon steeds aau en zoo werd de Napolitaansche straatjongen toch wat hij zoo graag wilde worden: een groot zanger. De beroemde Fijansche schrijver, Victor Hugo, had als grootste wensch, dat Pai'ijs herdoopt zou worden en dat de stad dan zijn naam zou krygen. Maar Parijs heet nog Parijs! Benjamin Franklin, een van de verstandigste diplomaten, die de Ver eenigde Staten van Amerika ooit ge kend hebben, was niet alleen de uit vinder van den bliksemafleider, maar ook van de moderne badkuip. De brom o L Alle kleuren van den regenboog- Draaien, draalen, draaien, Rond en glanzende omhoog. De bromtol zingt en tolt. Draaien, draaien, draaien, Doet het grappig ding en bolt De roode, groene, blauwe lijnen. Draaien, draaien, draaien, Terwijl 't eentonig liedje 't kleine Meisje schaterend lachen laat. Draaien, draaien, draaien, Tot het gonzend ding plots stille staat Eu valt. De kleurgc strepen glanzen niet: Draaien, draaien, draaien, En zingen doet de tol nu niet.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1