VRIJE STEMMEN Nieuwe Fransche regeering gunstig ontvangen Hoopvolle teekenen voor spoedige overeenstemming in Indonesië Trygve Lie voorgedragen als secretaris-generaal van de U.N.O. ZORG VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS Tweeërlei vereeniging doet thans van zich spreken, Onze aandacht wordt gevraagd door het Nederlandsch verbond voor gere- patrieerden. Van deze groep, die op 430.000 wordt geschat, hebben zich reeds 10.000 bij dit verbond aange sloten. De bond tracht de belangen dezer oorlogsslachtoffers die dikwijls alles verloren hebben te behartigen. Zoo bereikte zy bij den Minister van Financiën, dat de grensgelden tegen ruimer koers worden terug betaald. Elke ingeleverde Mark wordt met ruim 75 cent vergoed. De nagelaten betrekkingen van in Duitschland ge storvenen moeten beter worden ver zorgd dan tot nog toe. Het stoffelijk overschot van deze dooden wordt zoo mogelijk naar het vaderland terug ge voerd. Een andere organisatie is: De lan delijke vereeniging van ex-politieke ge vangenen uit den bezettingstijd. Voor de weduwen en weezen behoort een behoorlijke minimum-uitkcering ver zekerd te worden, oordeelt een bij de regeering ingediend rapport. De gesneuvelde illegale werkers hebben dit aan ons verdiend. Ook voor extra-verzorging van kinderen dezer strijders wordt het mogelijke gedaan, terwijl een regeling is getroffen, dat voor herstel van gezondheid een ver blijf in Zwitserland wordt mogelijk gemaakt. De vice-voorzitter van deze organi satie, de heer Van Banning, is thans verbonden aan den arbeid van de op sporing van ex-politieke gevangenen en andere nog achtergebleven Neder landers in Duitschland. WIJ ZIJN GEEN BEDELAARS! Men schrijft ons: Van verschillende zijden komen uit het buitenland, ergerlijke staaltjes tot ons van een nieuw soort bedelarij. Hierbij worden de bedelaars niet ge vonden uitsluitend in den kring, waar uit deze lieden doorgaans voortkomen, doch ook anderen, o.a. ambtenaren en zelfs hoogere ambtenaren, blijken zich niet te ontzien in het wiljie weg aan personen in het buitenland, die hun volstrekt onbekend zijn (burgemees ters van groote steden of personen, van wie zij zich de collega wanen) ver zoeken te richten al dan niet met de belofte van latere betaling tot het zenden van geschenkpakketten. Dit euvel di-eigt zulle een omvang aan te nemen, dat de Nederiandsche naam in het buitenland er ernstig door bedreigd wordt. Dit is te meer het ge val, waar deze verzoeken hoofdzake lijk gericht worden aan burgers van landen, waar spontaan heel veel voor Nederland is gedaan en nog wordt ge daan. De indruk, door deze onbe schaamde bedelarij gewekt, is een ge heel verkeerde, n.l. van ondankbaar heid voor al wat aan Nederland is ge schonken. Daarom, Nederlanders, houdt op met bedelen. Nederland is geen land van bede laars en wenscht daarvoor ook in het buitenland niet te worden aangezien. NEDERLAND de vierde zeevarende mogendheid Ondanks de groote oorlogsverliezen van de Nederiandsche koopvaardij is Nederland van de vijfde naar de vier de plaats onder de zeevarende mogend heden geklommen, aldus een publica tie van de maritieme commissie van de Vereenigde Staten. Voor den oorlog had het Britsclie rijk een koopvaardijvloot van 2892 schepen met een tonnage van 17 mil- lioen brutoton. Daarop volgden de Vereen. Staten met een vloot van 1301 schepen met ruim 8.5 millioen bruto- ton, Noorwegen met S03 schepen met ruim 4 millioen br. ton, Frankrijk met 197 schepen met 2.6 millioen ton, Ne derland met 161 schepen met ruim 2.5 millioen brutoton. Thans staan de Vereen. Staten aan den top met 5529 schepen met 40 mil lioen ton, dan het Britsche rijk met 2347 schepen met bijna 15 millioen ton, Noorwegen met 465 schepen met 2.6 millioen ton, Nederland met 272 sche pen met 1.' millioen ton. Frankrijk is thans gedaaldtot de zevende plaats. Na Nederland komt n.l. Zweden en dc Sovjet Unie. De Grieksche vloot is bijzonder zwaar geteisterd: ruim een millioen bruto ton ging verloren. Tsjecho Slowakije heeft als eerste de handelsrelaties met Duitschland hersteld. Er zal cokes en petroleum tegen synthetische rubber geruild wor den. Binnenkort zullen tusschen Polen en Duitschland handelsbetrekkingen wordenaangeknoopt. Sophie Nietsche en vier andere bewaaksters van de concentratiekam pen Ravensbriick en Auschwitz zijn gearresteerd. S. Nietsche, een der vijf S.S.-bewaaksters, heeft bekend dui zenden gevangenen eigenhandig ver moord te hebben. Brieven ontvangen is leuk, ten min ste als je weet van wie jc ze krijgt. Op onze spetters van de straat ont vangen we nog al eens brieven. Ook wel eens anonieme brieven en dat is zoo echt kinderachtig, zoo echt van: „ik wil wat zeggen, maar ik durf het eigenlijk niet". We mogen nu weer vrij onze mee ning zeggen en schrijven en niet on- derduik-methodes hebben we gelukkig afgedaan. Zegt uw meening maar ronduit hoor. Daarmee toont u iemand niet karakter te zijn. U behoeft heusch niet het pak van een duikeleendje aan te trekken. CHEERIO. De Fraiische Nationale constituee- ■ende vergadering heeft de nieuwe re geering Gouin gunstig ontvangen. Een motie van vertrouwen in de-re geering is door de Fransche assenblee aangenomen met 5.14 tegen 51 stern en, bi) een totaal aantal uitgebrachte emmen van 565. Het hoofd van de regeering las het programma voor. Dé uitbreiding dei- nationalisatie tot meer industrieën dan nen aanvankelijk gedacht had, en tot 'erschillendc handelsbanken, bleek 'n verrassing te zijn. In wel ingelichte kringen werd vernomen, dat 't waar- ichijnlijk de bank van de Union Pari- iienne en de Banque de Paris et des Pays-bas zullen zijn, die genationali- d worden. e economische maatregelen, die genomen zullen worden zijnmassale cindering van burgerlyke en miïi- 2 uitgaven, het „bevriezen" van de rissen eii ioonen en van de prij zen der landbouwproducten en alle artikelen, die voor de werkende klasse noodzakelijk zijn, rationalisatie in alle genationaliseerde industrieën. Ook zal een gedeelte van de koop- •aardij, de rivierscheepvaart genatio- laliseerd worden. Ten aanzien van Spanje merkte Gouin op, dat Europa zich verplicht heeft de laatste sporen van nazisme en fascisme met vereende krachten 7c JAARGANG NUMMER 777 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 31 Januari 1946 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma, Hoofdredacteur J. Koekcbakker, Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Bureau Middelburg DAM 9. Het regeeringsprogram nationalisatie, rationalisatie, bezuiniging van alle democratische volken te ver nietigen Een nieuwe alliantie met Groot- Brittannië, zeidc Gouin, zal ten zeer ste gewenscht zijn. Een zoodanige alli antie dient Le worden ingeschakeld in een drieiardenaccoord van de Sovjet- Unie, Engeland en Frankrijk. Gouin verzekerde opnieuw, dat Frankrijk vooraan blijft in de rij dei- volken, die zich bekommeren om inter nationale garanties en collectieve vei ligheid. Over het koloniale waagstuk zeide Gouin den toestand van loyale en ver trouwelijke samenwerking tusschen Frankrijk en de naties en volken waar mede hij wil optrekken langs den weg van democratie en vrijheid te willen herstellen. In het teelten van internationale sa menwerking wil Frankrijk de Duit- sche kwestie regelen. Omtrent de productie deelde Gouin mede, dat hij zal trachten het land te brengen tol een serieproductie van standaard-artikelen tegen lagen kost- prijs. Gouin zeide voorts, dat Frank- i vijk voornemens is zijn samenwerking I met alle geallieerde en bevriende na-1 ties voort te zetten, Hij noemde hier- j bij jn het bijzonder: Tsjeeho-Slowakije België, Noorwegen, Nederland, Luxem burg, Italië, de staten van Midden- en Oost-Europa, Zuid-Amerika en China. Ook Sjahrir staat niet afwijzend tegenover de plannen van Dr. van Mook Groote dagen zijn te verwachten. En belangrijke beslissingen zuilen binnen kort wellicht worden genomen. r Archibald Clark Ken-, de Brit sche afgezant- is reeds te Singapore aangekomen en zal binnenkort wel in Batavia zijn. Het is ongetwijfeld de bedoeling, dat hij van den beginne af de bespre kingen Van Dr. van Mook met de ver schillende groepen van Indonesiërs des gewenscht. zal meemaken, De opvolger van Chr-istson, Generaal majoor Sir Montague Stopfort werd gister te Singapore verwacht om het commando van de Britsche troepen in Indië op zich te nemen. Het is ge wenscht, dat ook deze functie in han den der nieuwe leiding is, vóórdat hel vastgestelde plan van pacificatie en □verleg wordt uitgevoerd. De verklaringen van Dr- van Mook Ondertusschen heeft, de Luitenant- Gouverneur-Generaal reeds zoowel in een radiorede als op een persconferen tie eenige mededeelingen gedaan, die op dc waarschijn fijke toekomst meer licht werpen. En het is verheugend, dat naar aanleiding van deze vèrkla- -ingen juist van iemand als Sjahrir iet getuigenis kwam, dat hij na deze uitlatingen wel een mogelijkheid zag -an toenadering tusschen het Neder iandsche en het Indonesische stand punt. Sjahrir zal nu een reis door Midden- Java maken,- om contact te krijgen met Indonesische leiders buiten het gebied van Djokjakarta. Wat heeft Dr. van Mook alzoo gé- zegd Zijn plan is contact te zoeken met alle groepeeringen, die op Java,- want daarom gaat het in eerste instantie, bestaan. De tijd is nu gekomen, voor alle groepen, die er naast die- van Sjahrir zijn, om hun meening -bekend te maken. Het Indo-Europeesche Ver bond heeft zijn werkzaamheden reeds hervat. VOLKSHUISVESTING I. De woningbehoefte Vóór den oorlog vermeerderde de bevolking'van ons land gemiddeld met een kleine 100.000 zielen per jaar. En- tienduizonden paartjes werden jaarlijks door den huwelijksband ver- eenigd, In de woningbehoefte van al deze menschen werd voorzien door den jaar lykschen nieuwbouw van 30 tot 40.000 'ontogen. Gedurende meer dan 5 jaar heeft deze nieuwbouw practisch geheel stil gestaan, waardoor een achterstand een kleine 200.000 woningen is ontstaan. Doch dit is helaas niet alles. Door oorlogsgeweld, als inundatie, beschietingen, bombardementen, brand etc. is een belangrijk percentage der bestaande woningen geheel verwoest of onbruikbaar geworden. Van de beschadigde huizen zijn er eeds vele hersteld en in den loop van 1946 hoopt men met dit werk onge- gereed te komen, waarmede dan alle huizen, voor zoover mogelijk, weer bewoonbaar zullen zijn. Met den nieuwbouw in het algemeen zal niet voor 1947. begonnen kunnen worden. De achterstand zal dan tot ongeveer 400.000 woningen zijn opgc- loopen, hoewel de juiste cijfers nog steeds niet nauwkeurig bekend zijn. Vanaf 1947 zal dan, behalve den normalen nieuwbouw tengevolge van vermeerdering der bevolking, een achterstand van minstens 10 jaar ge- e productie moeten worden inge haald. In onze volgende beschouwing ko men wij hierop nader terug. Dr. van Mook heeft getuigd, dat hij den toestand in Batavia aanmerkelijk verbeterd vond, sinds zijn vertrek naar Europa. Orde en rust zijn volledig her steld. Iedereen in Indonesië verlangt thans naar vrede en wederopbouw. De toe stand van terreur in vele streken ver hindert echter nog de vrije gedachten- wJsSeltog. Dit verlangen naar samen werking .wordt nog gedwarsboomd, eenerzijd:; door de vrees voor herstel der koloniale verhouding, anderzijds door de verbittering over de onder vonden gewelddaden der terreui-groe- pen. In de Buitengewesten is deze sa menwerking reeds een feit. Ook in Nederland overheerscht het verlangen naar een goed accoord met Indonesië, ondanks het begrijpelijke leed om wat vrienden en verwanten op Java -te ver duren hebben gehad, en nog verdu- De noodzaak, een nieuwe verhouding te scheppen, ligt nu vóór ons. Geen ko loniale relaties meer! Maar een volle dig deelgenootschap als zelfstandig- onderdeel van het Koninkrijk. Onze bondgenooten deelen ons standpunt. Aldus ongeveer Dr. van Mook. Geen onrustwekkende gebeurtenissen. Berichten over militaire botsingen op Java zijn schaarseh. In de steden is het over het alge meen rustig. De revoiutionnaire leu zen zijn te Batavia van de muren ver wijderd. Het gebouw van de Rapur aan de Kramatweg is beschoten, waar bij één gewonde viel. Bandoeng wordt bewaakt door de T.K.R., terwijl een bende van 200 Indonesiërs daarbuiten rondzwerft. Bij Soerabaja werd een compagnie door Indonesiërs aangeval len. Geen slachtoffers. Ooit te Tebal en Gendangan geschiedde zulks. In Medan worden vier Britsch-Indiërs vermist. Drie Indonesiërs zijn er door andere Indonesiërs vermoord. Het departement van Marine in In dië zal niet opnieuw worden ingesteld. Een com mandement der Zeemacht in Netl-Indië zal te Batavia worden ge vestigd. Het gerucht gaat, dat aan Sjahrir een plan van 15 punten zal worden overhandigd, zoodra Clark Kerr is aangekomen. HET PROCES IN NEURENBERG Concentratiekampen De Fransche communiste Marie Claude Vailland-Contürics heeft voor het Tribunaal te Neurenberg, waar zij vertelde van de gruwelen in de con centratiekampen. die zij zelf beleefd en gezien heeft, met nadruk, verklaard dat het Duitsche volk moet weten van de verschrikkelijke toestanden in de kampen. Mannen en vrouwen uit de kampen werkten immers vaak samen met bur gers in de fabrieken. De soldaten, die de transporten begeleidden wisten toch van de vele dooden, die er tijdens de transporten vielen. Speer keek, volgens een jonge Spaansche getuige. Boix, die in Mont- liausen fotografisch werk had moe ten verrichten, verheugd tijdens zijn bezoek aan dat kamp. Ook andere getuigen verhaalden van de verschrikkingen in de kampen. Hitier wilde Vaticaanstad bezc ten. Een document, dat niet ter tafel zal komen in het proces tegen de oorlogs misdadigers te Neurenberg is in han den van het openhaar ministerie. Dit document onthult, dat dadelijk na de capitulatie van Italië Hitler van plan was het Vaticaan door Duitsche troe pen te laten bezetten. Het document bevat de minutes van een conferentie, die door Hitler in Ber lijn bijeen was geroepen en door den Duitschen bevelhebber in Italië, Kes- selring. werd bijgewoond, Het docu ment toont aan, dat Kesselring als ge volg van Mussolini's val voorstelde om zware wachten aan alle ingangen van Vaticaanstad te plaatsen, waarop Hit- Ier zei: „Wij zullen niet met wachten knoeien. Wij gaan er binnen dringen om in de archieven van het Vaticaan na te speuren, wat er achter de scher men in Italië is gebeurd. Wij zullen de heiligheid van het Vaticaan niet eer biedigen.". De prosecutie bezit geen document om aan te toonen, waarom Hitier zijn plannen niet heeft uitgevoerd. Er is ook geen document om te bewijzen, dat Hitier de bedoeling had om den Paus le vermoorden. Sinds de ineenstorting van Duitsch land hebben geruchten de ronde ge daan, doch het was niet mogelijk deze bevestigd te krijgen. Er waren alleen plannen om als eerste deel van de „overwinningsfestiviteiten" alle katho lieke priesters op te hangen in het openbaai-. Er was een Gestapobevel om dit te doen, maar het was reeds verbrand voordat de prosecutie het in handen kon krijgen. RADARVERBINDING MET DE ZON Australische natuurkundigen hebben een radarverbinding met de zon tot stand gebracht. Zij hebben een speciaal soort uit stralingen terug ontvangen, ge heel anders dan by de jongste radarvei'bindir.g met tie maan. waarvan een normale uitstraling terug -kwam. Ditmaal kregen de geleerden geluidsgolven terug, die. ofwel aan de oppervlakte of in het in wendige van de zon werden voortgebracht. Een der deelnemers aan deze onderzoekingen verklaarde, dat het leven van elk individu op aarde door het resultaat van deze unieke proefnemingen waar schijnlijk materieel beïnvloed zal worden. De laatste nasporingen heb ben den geleerden in staat ge steld, de temperatuur van de zon te bepalen. Men schat deze □p 1 millioen graden absoluut en van lijd tot tijd tot 10 milli-'" □en graden stijgend. Het is mo gelijk, dat vele belangrijke en nieuwe ontdekkingen zullen vol gen, welke ongetwijfeld liet le zen van .ieder zullen beïnvloe den. Op 2 Februari zal het drie jaar geleden zijn, dat de Duitsche troepen, die Stalingrad belegerden, volledig ge- liuqideerd werden. De grootste vliegbool van Enge land, de „Shetland" is in brand gevlo gen cn gezonken. Verrassend voorstel van de Sovjet-delegatie De Noorsche minister van buiten- lands'cïie zaken, Trygve Lie, werd op een onofficieelc bijeenkomst van den veiligheidsraad geplaatst op de voor dracht voor de benoeming tot secreta ris-generaal van' de United Nation Or ganisation. Deze voordracht geschiedde door middel van een geheime stemming en was unaniem Lie heeft laten weten, dat hij de post van secretaris-generaal van de U.N.O. zal aannemen. De verjaagden. De derde commissie der U.N.O. heeft gedebatteerd over de vraag, of het probleem der verjaagde personen moet wórden behandeld door den economi scher) raad en door den veiligheids raad of wel door de algemeene verga dering der U.N.O. Men kwam niet tot een beslissing. Voor NEDERLAND sprak Mej. Mr. Sassen) die er allereerst dim nadruk op legde, dat wij hier te doen hebben met een internationaal vraagstuk. Spreekster stelde zich op het stand punt, dat elke verjaagde persoon het recht nroet hebben zelf te bepalen, of hij naar zijn land van herkomst zai terugkeeren of niet. Uiteraard geldt dit niet voor menschen, die -a'achtens internationale verdragen ter berech ting moeten worden ingeleverd. Sovjet-Russisch voorstel. Ter vergadering van het bureau van de algemeene vergadering van de U. N. O. heeft Gromyko namens de Sov jetdelegatie een nieuwe resolutie voor gesteld, inhoudende: 1. de vertegenwoordigers van het verbond van vakvereenigingen zullen voor de algemeene vergadering- wor den uitgenoodigd, om als „gasten" aan de besprekingen deei te nemen; 2. de vertegenwoordigers zullen dooi den economischen en socialen raad uit genoodigd worden in raadgevende func tic en zonder stemrecht aan zijn werk deel te nemen. Spaar, zeide, dat dit voorstel een aanv'enlijk compromis met het stand punt van andere delegaties beteeken- ACHT JAAR Lfe uuusie van ue arm franje- prinsesjes, Prinses Beatrix, viert vandaag haar achtsten verjaardag. Dóstivibutienieuwtjes PETROLEUM VOOR kookdoeleindon of verliclt ing Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat zij, die in bet bezit zijn van kaarten voor kookdoeieinden of verlichting op de bonnen 21 tot en met 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van de kaarten UB 510, 66 van de kaarten UC 510 gedurende de maand Februari 1946, -1 liter petroleum kun nen koopen en op de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510, 3 liter. HET TWEEDE EI Op de komende nieuwe bonnenlijst komt wederom een bon voor een ei voor. Ook ditmaal uitsluitend voor de jeugdige personen tot en met 20 jaar. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN De volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram Zuidvruchten voor alle leeftijdsgroepen worden aange wezen. BINNENKORT. MEER LUCIFERS De luciferpositie is momenteel zoo danig, dat binnenkort verhooging van het rantsoen te verwachten is. TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 1 Febr. a.s. de punten 16 tot en -met 25 van de texlielkaart geldig worden verklaard. Op deze punten zijn dezelfde artikelen verkrijgbaar welke men op de p. 1 tot en met 15 van genoemde kaart kan betrekken. De bonnen 1 tot en met 15 van de texlielkaart blijven geldig. PINDAKAAS voor leeftijdsgroep 14 tot 21 jaar. Het is mogelijk, binnenkort voor de jeugdige personen van 14 tot 21 jaar een potje van 370 gram pindakaas be schikbaar tê stellen. Op 10 Febr. zal een voorinleveringsbon bekend worden gemaakt, welke tevens als koopbon zal gelden. DE POST OP 81 JANUARI In verband met den verjaardag van H. IC. H. Prinses Beatrix zuilen de P.T.T.-kantoren, wat den postdienst betreft, na 12 uur gesloten zijn. GETUIGE TE NEURENBERG In verband met de ziekte van Jhr. Bosch Ridder van Rosenthal zal als getuige voor Nederland optreden Koos Vorrink. MINISTER KRONACKER GOUVERNEUR VAN DE CONGO? De „Soir" verneemt uit betrouwbare bron, dat in sommige oficieele krin gen de benoeming van minister ICron- ac-ker als gouverneur-generaal van de Congo in overweging genomen wordt. Uitspraken Tribunaal Middelburg Willem Pieter de Graaf, kantoorbe diende te Middelburg. Ontzegging van het recht om openbare ambten en be dieningen te bekleeden. Hendrik Frederik Mink. veehande laar te Middelburg. 1 jaar internee- ring, verbeurd verklaring f 700 en ont zetting rechten. Teunis Cornelis Stam, 1 jaar inter- neering en ontzetting rechten. Jacobus van Belzen, visscher te Ar- nemuiden, ontzetting rechten. RUBBERPRIJS VASTGESTELD Het deoartement van buitenlandsche zaken heeft vandaar medegedeeld, dat de onderhandelingen voor de aankoop prijzen van natuurlijke rubber uit Ne deriandsche, Fransche en Britsche ge bieden zijn voltooid. De pry's is vastgesteld óp 20% dol larcent rer Engelsch pond voor stan daard- en topkwaliteiten F.O.B. NIEUWS IN HET KORT De Belgische universiteitssteden Leu ven en Gent hebben Nijmegen geadop teerd. —Nadat Enschedé er in aanzienlijke mate toe heeft bijgedragen het lot van de inwoners van Hoedekenskerke en Putten te verzachten, is er in de tex tielstad een commissie van vooraan staande ingezetenen gevormd, die wil trachten den grooten nood to Enschedé 'zelf te lenigen. De torpedojager G 16 „Tjerk Hiddes" die ëërugen tijd geleden dooi de Ned. regeertog van de Engelsclie autoriteiten is overgenomen. NIEUWE BONNEN poor do tweede helft van do 2e periode '46. (3 l.m. 16 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geeit recht op het koopej) van .- Bonkaarten KA. KB. KC 602 No. 763 l.m. 769, 800 gram brood. No. 761, 762, 200 grara bloem. No. 760, 400 gram suiker. No. 759, 250 gram margarine. No. 758, 125 gram margarine. No. 757, 100 gram vet. No. 756. 100 gram kaas. No. 755, 2 doosjes lucifers. No. B 79, B 80, 400 gram brood, No. B 78, 1 kg. aardaopelen. No. B 77. C 77, 1 ei. Bonkaarten I.A, LB. LC 602 No. 013, 014, 015 vleosch, 100 gr. vleesch No. 016 vleosch, 3 o=. (225 gr.) meat and vegetables. .No. 003 aardappelen. 1 kg. aardappelen No. A 03 meik, 1liter melk. No. B 03. C 03 melk, 3 liter melk. Bonkcarlen KD, KE 602 No. 868, 869, 800 gram brood. No. 866, 867, 200 garm bloem. No. 865. 500 gram suiker. No. 864, 250 gram boter. No. 853, 125 gram margarine. No. 862, 100 gram kaas. No. 861. 1 ci. No. 860, 2 doosjes luciiers. No. D 71, D 72, 400 gram brood. No. E 71, 500 gram rijst oi kindermeel. Bonkaarten LD, LE 602 No. 513, 514, 515 vleesch, 100 gr. vleesch No. 509 aardappelen, 1 kg. aardappelen D 03, E 03 melk, 5 liter melk. Tabakskaarten enz. No. T 11, 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen import-sigaretten) No. V 11, 100 gram suikerwerken. No. X 11, 2 rantsoenen tabaksartikelen. (geen import-sigaretten) De bonnon voor melk en aardappelen zijn geldig t.m. Zaterdag 9 Februari a.s. Voor de week van 10 l.m. 16 Februari a.s. zulien nog bonnen worden aangewezen voor melk. aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en gedroogde zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen" reeds op Vrijdag 1 Februari a.s. van des morgens 8 uur ai v/orden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 4 Februari mag worden alge- Ieverd. Op bon „016 vleesch" is uitsluitend ver krijgbaar 8 oz. (is plm. 225 gram) meat and vegetables, meat and vegetable with beans, meat and vegetable ration, meat and voge- table ration with beans, meat and vege table slew, minced beef and vegetables, pork and vegetables, pork and beans, beef stew, Irish stew, meat hash. Chili con came, corned beef hash, pork and soya- links, thick vegetable stew. Op de*-bonnen voor kaas zal voor de helft volvette of 40-f- kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20-|- kaas wor den geleverd. Ter aanvulling van het verlaagde aard- appelrantsoon kunnen de laatste twe-o kg. uit den gevormden voorraad worden ge bruikt. De eieren op bon B 77, C 77 en 881 kunnen wordon betrokken bij oen detaillist, die eieren op rantsoenbonnen voor zieken pleegt te verlcoopen. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „013 of 5)3 vleesch" voor vleesch on „009 aardappelen" voor aardappolen worden in geleverd. In de week van 10 t.m. 16 Februari moet bij de Centrale Keukens bon „014 oi 514 vleesch" worden ingeleverd voor vleesch. alsmede de voor dio week aan te wijzen aardappelbonnen. STAKING TE SINGAPORE In Singapore en Johore is een alge meene staking begonnen, afgekondigd door dc vakvereenigingen uit protest t»gen de arrestatie van vakbondix- stuurders en van dc-n vroegeren .secre taris der anti-Japansche Unie to Se- langor. De staking heeft het openbare leven volkomen stilgelegd. Duizenden winkeliers, transportarbeiders en an der personeel zijn er bij betrokken. De laatste maanden zijn er te Singapore wel meer stakingen geweest, maar <lit is de eerste maal, dat ook liet huis personeel en dat van café's en restau rants het werk heeft neergelegd, kort om, dat de staking algemeen is. Men denkt hier, dat de staking tot een krachtproef kan worden tusschen de vakvereenigingen en het militair gezag, dat een sterk wapen bezit in het feit, dat gewillige Japansche ar beidskrachten beschikbaar zijn voor alle essentieele dienster-.. AFSCHEIDSBOODSCHAP van Sir Archibald Clark Kerr. Sir Archibald Clark Kerr heeft in een afsclieidsboodSchap aan het Sov jet Russische volk zijn vertrouwen in de toekomst van de Anglo-Sovjel Rus-." sische vriendschap uitgesproken. De boodschap zegt: „Tijdens den oorlog is er tusschen onze beide volken een vriendschap op gebouwd, welke in de komende jaren een hechten grondslag zal vormen voor een vreedzamen wederopbouw. Ik wensch mijn geloof uit te spre ken in de toekomst van de Anglo-Sov- jet betrekkingen en mijn vertrouwen dat de vriendschap tusschen onze bei- ne volken steeds hechter zal worden". DE ALBANEESCHE VERRASSING De Joegoslavische stap om Albanië voor te dragen als lid van de Organi satie der Vereenigde Naties welke stap door de .Sovjet Unie wordt ge steund heeft volgens dc Observe! in Londen eenige verrassing gewekt temeer daar Moskou tot dusver tegen het opnemen van nieuwe leden sterk gekant was. Hoewel Engeland voorstander is van uitbreiding van het ledental der UNO. meent liet toch, dat Albanië geen voor rang verdient, aangezien er stellig an dere landen te noemen zijn, die min stens evenveel recht op het lidmaat schap kunnen Jaten gelden. In Grieksche kringen heeft de Joe goslavische stap niet alleen verbazing en ontstemming teweeg gebracht. In 1940 heeft dc Albaneesche nationale vergadering bij de Italiaansche invasie Griekenland den oorlog verklaard, en 15 Albaneeselie bataljons hebben aan Italiaansche zyde tegen de Grieken meegevochten en deelgenomen aan de bezetting- van Griekenland. Grieken land meent voorts dat zijn aanspraken op noordelijk Epirus eerst geregeld dienen te worden, alvorens Albanië weer in het gezelschap der volken op genomen wordt.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1