VRIJE STEMMEN De Grieksche kwestie Gouin „soberheids"~premier c DE EERSTE BAZüINSTOOT Nog ia de PARTIJ VAN DEN AR BEID niet opgericht. De groepen en partijen die er toe zullen moeten toe treden, vergaderen dezer dagen. En op 9 Februari komt dan de definitieve beslissing. Maar alle teekenen wijzen er op, dat, nu het plan zoover gevor derd Is, er wel geen kink in de kabel zal komen. Met het oog hierop heeft een daartoe aangewezen politieke stu die commissie een ontwerp-urgentie- program gepubliceerd, dat aan de nieuwe partij zal worden voorgelegd. Wij nemen uit dit omvangrijke stuk enkele actueele gedachten over. Sociale maatregelen Het program elscht en nationaal welvaartsplan ter bevordering van be staanszekerheid bij een behoorlijk be- staanspeil voor allen. Redelijke be looning van den landarbeider. Bescher ming en bevordering van het gezonde kleinbedrijf. Invoering van een het ge- heele volk omvattend stelsel van socia le verzekering. Een toereikend ouder domspensioen. Bevordering van werk gelegenheid voor alle daarvoor ge schikte mannen en vrouwen. Spoedige en bevredigende .financieele en maat schappelijke voorziening voor de slachtoffers van oorlog en verzet. Wo ningbouw op groote schaal. Bijzondere maatregelen tot hulpverleening en we deropbouw der geteisterde gebieden. Politlek-economlsche maatregelen. Overdracht van bevoegdheden naar nieuwe organen voor het beroeps- en bedrijfsleven, op democratischen grond slag, zoodanig, dat de leiding berust bij de overheid, ondernemers en arbei ders gezamenlijk. Socialisatie van het mijnbedrijf, van de circulatiebank, van openbare nutsbedrijven, zoo mede van daarvoor in aanmerking komende mo nopolistische bedrijven. Planmatige productie- en afzetge bied in den landbouw, bevordering van loonende prijzen voor boer en tuinder. Een grondpolitiek, die de grond- en pachtprijzen stabiliseert, die zorgt voor een goede verdeeling van den grond over de bedrijven, en die in han den der gemeenschap brengt ontgin ningen en nieuwe inpolderingen, zoo mede ongebruikte gronden, en gron den van groote verpachters, voorzoo ver het algemeen welzijn dat ver- elscht. Maatregelen van cultureelen aard. De nationale Radio-omroep, met zelf .standige uitingsmogelijkheid voor de belangrijke geestelijke en maatschap pelijke stroomingen. Raadpleging van de kerken, in zaken die tot haar be voegdheid behooren, en eventueel ook van andere daarvoor in aanmerking komende organisaties. Moreele en materieele bescherming van het gezin. Vernieuwing van ons onderwijs, zoodanig, dat dit dienstbaar wordt aan de karaktervorming en het vinden van de juiste plaats in de maat schappij. Versterking van de aestheti- sche vorming in het onderwijs. Grooter plaats voor de lichamelijke opvoeding. Slechts enkele punten namen we hierboven over. Er is nog veel méér van actueel belang. Doch deze opsom ming geeft al de richting aan. Het is de richting van democratische en so cialistische hervorming der maat schappij. Natuurlijk wordt ook het zelfbe schikkingsrecht der bevolking van de overzeesche gebiedsdeelen erkend, wordt versterking van het bestel der Vcreenigde Naties verlangd, en be reidheid uitgesproken tot het sluiten van regionale verdragen, met landen, die tot denzelfden cultuurkring behoo ren. Alles te zamen genomen: een frisch geluid DE NEDERLANDSCH-SPAANSCHE HANDELSOVEREENKOMST Inzake de tusschen Nederland en Spanje gesloten handelsovereenkomst meldt Agence France Presse nader, dat Nederland ook sinaasappelen en mandarijnen zal ontvangen. De koer sen van gulden en peseta, welke voor deze overeenkomst zullen worden vast gesteld op basis van den dollarkoers te Amsterdam. HET PRINSELIJK PAAR GAAT NAAR SCANDINAVIË Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen tegen het einde van de maand Februari een officieus bezoek aan De nemarken en Zweden brengen, ten einde den dank van Nederland te ver tolken voor de door deze landen ge organiseerde hulpacties. Aan deze reis zal tevens een be leefdheidsbezoek aan Noorwegen ver bonden worden. Hooggeplaatste officieren nemen hun ontslag, omdat ze het niet eens zijn met de politiek van onze regeering. Leuk kan het worden, als ons leger gaat „politieken" en als onze politiek clan ook nog wat gaat „legeren", kun nen we er heelemaal geen touw meer aan vast knoopen. Officieren kunnen hun onslag nemen, maar soldaten niet- Als onze jongens, die nu ou Malakka of waar dan ook zitten, het ook niet eens zouden zjjn met die zelfde politiek van onze regeering, en ook eens ont slag namen (als ze dat konden) zou dat een heel leelijk ding zyn. Op Malakka is het ook geen „Eldo rado" en als ze er tusschen uit konden zou het niet bij één of twee blijven. „Schoenmaker, blijf bij je leest". Officier bij uw leger! Politicus bij uw politiek! Dan komen we uit den chaos, anders zinken we er steeds dieper in weg! CHEERIO. 2e JAARGANG NUMMER 376 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 30 Januari 1946 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur t J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 UNO. De Perzisch-Russische moeilijkheden De Grieksche ambassadeur te Lon den heeft aan den uitvoerenden secre taris van de U.N.O. een verklaring van de Grieksche commissie voor bui- lenlandsche aangelegenheden voorge legd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Griekenland onontbeerlijk is voor het herstel eener ware rechtsgelijkheid voor het naleven van de rechten des volks en voor het verhinderen van een nieuwen burgeroorlog. Ten tijde der bevrijding zijn de Britsche troepen ir Griekenland geland niet uit eigen be weging, maar op verzoek van de Griek sche regeering en als gevolg van 'n af spraak, in Italië gesloten en onaertee- kend door vertegenwoordigers van alk politieke partijen, ook die van uiterst links.' Leider Grieksche delegable U.N.O. gedesavoueerd. De Grieksche minister president So foelis verklaarde, dat Sofianopoelos minister van buitenlandsche zaken er leider van de Grieksche delegatie bi, de U.N.O., door zijn houding te Lon den ten aanzien van de Russische sta; tegen Griekenland zich in een positii heeft geplaatst „waarin het moeilij' voor hem zal zijn zijn positie in he kabinet te rechtvaardigen". Sofoelis beschreef de houding var den minister van buitenlandsche zakei als „zonder precedent in de politieke geschiedenis van Griekenland". Hij verklaarde, dat de meening var de Grieksche commissie van ministers van buitenlandsche zaken, dat n.l. dc Britsche troepen in Griekenland zijn op verzoek en met toestemming var de Grieksche regeering „het publieke gevoelen weergeeft. De Britsche troe pen zijn uitsluitend in Griekenland ge- stationneerd als maatregel van bin- nenlandsche veiligheid en hun aanwe zigheid geeft de beste waarborg voor het handhaven van de orde". De Grieksche minister-president leg de den nadruk op de gevoelens van vriendschap ten opzichte van de Sov jet-Unie en Griekenland. Perzië in den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad der Vereenigde Volken heeft zonder eenige tegenwer ping besloten om het hoofd van de Perzische delegatie Seyed Hassan Ta dizahdeh uit te noodigen plaats te ne men aan de tafel van den Veiligheids raad, -wanneer de raad met de bestu- cleering van het meeningsverschil tus schen Perzië en Sovjet Rusland begint. Perzië zal geen stemrecht hebben. Daarna besprak Tadizahdeh de her baalde Perzische verzoeken om troe len naar Azerbeidsjan te kunnen zen- len en het Russische antwoord, dal lit zou leiden tot bloedvergieten en vanordelijkheden. Hij gaf ook een iverzlcht van de Britsche en Amerl- caansche nota's aan de Sovjet regee- •ing. Hij verklaarde, dat de handel- vijze van de Sovjet regeering een ver weking van de driemogendhedenover- ienkomst en het verdrag van Teheran vas. Tadizahdeh vroeg tenslotte om hel erug trekken van de Sovjet troepen >p 2 Maart in overeenstemming met \et driemogendhedenverdrag en vroeg len Veiligheidsraad er op toe te zien, lat het Perzische verzoek werd inge- villigd. De kern van het antwoord van Wis- inski was, dat, alvorens de Veilig heidsraad de Perzische kwestie be- prak, beslist diende te worden, of de aad zich krachtens het handvest met leze zaak kon bezig houden, tevoren liende te worden uitgemaakt, of het '.harter geschonden was. De kwestie :s te berde gebracht door een regee ring, die niet langer aan het bewind is en dc aangehaalde feiten zijn onge grond. De Sovjet regeering en de Sovjet delegatie verzochten den Veïligheids- .•aad de kwestie te laten rusten en open te laten voor overleg en onder handeling tusschen beide partijen. Dit is eerlijker en billijker, meer in over eenstemming met de beginselen van goede nabuurschap en tevens in het belang van de organisatie. Het nieuwe Fransche kabinet onder leiding van den „soberheids"-premier, Gouin, is bijeen geweest om de laatste details van een drastisch nationaal- economisch program vast te stellen. Maatregelen om het systeem van de voedselvoorziening volledig te reorga- niseeren, zijn genomen. Het „sober- heids"-program is aan de oonstituee- rende vergadering bekend gemaakt tijdens de zitting, waarin Gouin zijn kabinet aan de vergadering voorstel de. De communist Durlos, de socialist Meyer en de M.R,P.-man Schumann, hebben redevoeringen gehouden. De regeering is door Maurice geïnterpel leerd over haar algemeen beleid. Leon Blum is tijdens de zitting van den Franschen Ministerraad benoemd tot buitengewoon ambassadeur van de voorloopige regeering der Fransche republiek,, belast met het voeren van onderhandelingen met de geallieerden DE NED. KOLEN PRODUCTIE In het afgeloopen jaar is de dagpro ductie in dc Nederlandsche kolenmij nen met 9000 ton gestegen. De op brengst ligt nog steeds 5S00 ton beneden de hoeveelheid die redelijker wijze kan worden verwacht, deelde Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff op een perscon- ferentie mede. Momenteel is een wervingscampag ne aan den gang om het aantal "werk krachten met 4000 uit te breiden ten einde dit jaar te komen tot een ver- groote opbrengst. De huisvesting van de arbeiders le vert evenwel moeilijkheden op. De werving van werkkrachten is daarom in Noord-Limburg begonnen, zoodat de mannen nog per autobus naar hun werk gebracht kunnen worden. Het klooster Ravensbosch is titans ingericht ont 350 mijnwerkers te ont vangen. In het St. Ignatius college te Valkenburg hoopt de leiding van de mijnen binnen niet al te langen tijd 2000 man te kunnen onderbrengen. Andere moeilijkheden zijn nog het te kort aan mijnwerkerslampen, en de plundering van de magazijnen door de Duitschers. STICHTING VAN DEN ARBEID Het N.V.V. deelt mede: In de fusiebesprekingen tusschen 'n delegatie uit het N.V.V. en de E.V.C. is gebleken, dat de stichting van den arbeid aanvaardbaar is als permanent college van overleg tusschen werkne mers- en werkgeversorganisaties en de overheid, met dien verstande, dat in de ontwerpstatuten van de stich ting eenige belangrijke veranderingen dienen te worden aangebracht. Tevens kwam tot uitdrukking, dat de stichting vooralsnog geen publiek rechtelijk karakter behoort te dragen, waardoor zij wellicht een belemmering zou kunnen vormen voor het tot stand komen van een goede publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie. Nadat de thans bereikte punten van overeenstemming in de bestuursorga nen der beide organisaties zullen zijn besproken, zal de fusiecommissie op korten termijn een uitgewerkt rapport samenstellen, dat aan de organisatie- insanties der beide vakcentralen ter behandeling zal worden voorgelegd. GOUIN over financieele en economische over eenkomsten en de vergrooting van le veranties van levensmiddelen. Waarschijnlijk zal Blum spoedig naar Washington vertrekken. De secretaris van den president der Fransche republiek, Gaston Deferre, die belast is met de voorlichting, heeft de arbeiders van het drukkersbedrijf toegesproken om hen aan te sporen dc staking te beëindigen. WAT CHURCHILL IN 1942 ONTHULDE Thans is de tekst medegedeeld van een door Churchill in April 1942 tij dens een geheime zitting van het Brit sche Lagerhuis uitgesproken rede. Churchill gaf in deze rede een op somming van de rampzalige verlie zen der Britsche marine en vertelde, hoe te Singapore zich 100.000 man aan de Japanneezen hadden moeten over geven. Hij gaf toe, dat de activiteit van duikbooten enorme scheepsverlie- zen had veroorzaakt. In een sombere zin beeldde hij {len toestand na den val van Singapore als volgt uit: „Wij hebben niet alleen het vooruit dringen van den nieuwen vijand niet kunnen tegenhouden, doch hebben in ernstige mate de met zorg voorberei de operaties tegen den ouden vijand moeten inkrimpen". Hjj verklaarde, dat op dat moment van San Francisco tot Aden of Kaap stad geen oppervlakte vloot beschik baar was, die in staat zou zijn een al gemeen gevecht met de Japansche vloot aan te gaan. Churchill verklaarde verder o.a., dat de verliezen aan tankschepen groo te zorgen baarden. Van het Burma- front kon voorloopig geen goed nieuws verwacht worden, hoogstens kon men hopen, dat de terugtocht daar zoo j langzaam mogelijk zou gaan, en aan andere factoren tijd zou geven in het geding te komenHet eenige hoop gevende, waarover Churchill kon spre ken, was een brief van wijlen presi dent Roosevelt., wien hij in December 1941 de eerste voorstellen betreffende een Britsch-Amerikaansche invasie in Europa had voorgelegd, en in welker brief Roosevelt zijn vertrouwen in hel welslagen van deze onderneming uit drukte. EXTRA BON VOOR MEAT AND VEGETABLES Voor de periode van 2 tot 15 Febr. zal een extra bon voor 224 gram meat and vegetables (vleesch en groente in blik) worden aangewezen voor de leef tijdsgroepen boven 4 jaar. PRINSES JULIANA HERSTELLENDE Van officieele zijde verneemt bet A.N.P., dat H. K. H. Prinses Juliana een niet ernstige maze len heeft doorgemaakt, waar van zij thans herstellende is. De ziekte heeft een gunstig verloop gehad en de patiente heeft al eenigen tijd het bed mogen ver laten. DE DISTRIBUTIE VAN INDUSTIEZOUT Uit het feit, dat het zout voor con sumptiedoeleinden thans zonder bon in den handel verkrijgbaar is, mag liet de conclusie getrokken worden lat ook industriezout (accijnsvrij zout) vrij verhandeld mag worden. Dc /oor industriezout bestaande bepalin gen blijven van kracht. DE HUREN NIET VERHOOGD Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren zich met een adres tot den gemeenteraad heeft gewend, waarin voor een huurverhooging met 25 pet. wordt gepleit, heeft bij som migen de meening post gevat, dat de verwezenlijking van zulle een verhoo ging slechts een kwestie van dagen zou zijn. Van bevoegde zijde bereikt ons de mededeeling, dat op verhooging der huren boven het peil van 1940 thans niet gerekend lean worden. Het vraag stuk der stijgende onderhoudskosten heeft de aandacht van de overheid. GEEN PAARDEN MEER UIT HET BUITENLAND Naar aanleiding van berichten in dagbladen over den aankoop dan wel over onderhandelingen tot aankoop /an paarden in het buitenland deelt bet ministerie van landbouw, vissche- ij en voedselvoorziening mede, dat 't liet in het voornemen ligt, nog paar- len van elders te betrekken. Dank zij het herstel van den paar- ienstapel, mede door den invoer van Janadeesche en Iersche dieren, zal ons 'and reeds dit jaar in de behoefte aan laarden kunnen voorzien, waarbij re kening valt te houden met de aanwe zigheid van motorische trekkracht. bieeds meer wentelende wielen. 5 Mal 1945 6^=3 fëgmlïTTTVrn=ltm j^feipT7imTTTp|Bf KERKNIEUWS Ned. Herv. Kei-k. Aangenomen naar: Oegstgeest (benoeming tot zehd. di rector): Dr. W. F. Dankbaar te Goes- W ilhelminadorp. DE HAVEN VAN ROTTERDAM De ernstige schade, welke in Sep tember 1944 en daarna in de Rotter- damsche haven werd aangericht, toont over het algemeen een samenhangend geheel, hetgeen ongeveer een derde gedeelte, voornamelijk stukgoedkaden, met de daarop aanwezige kranen en loodsen, of kaden voor den opslag van massagoed, omvatte. De verwerkingscapaciteit van de Rotterdamsche haven in den toestand per 1 Januari 1946 kan worden ge steld op rond 60 procent van die in 1938. Naar den maatstaf van het 2e halfjaar 1945 is de hoeveelheid goede ren rond 6.000.000 ton per jaar, zijnde rond 25 procent van de tegenwoordige of 15 procent van de vooroorlogsche capaciteit.. De samenstelling van deze hoeveelheid is echter van totaal an deren aard, dan men voor 1940 gewend was. In verband met dit laatste zal eerder met een tekort aan outillage bij de verwerking van het stukgoed dan bij het massagoed moeten worden rekening gehouden. Verder leidden de structuurveranderingen in liet achter land er toe, dat thans een relatief grootere vraag naar opslagmogelijk heid in de zeehavens is ontstaan. Uit een en ander kon de volgorde van de herstelwerkzaamheden worden vast gesteld. In de eerste plaats zal het herstel van beschadigde of vernielde loodsen of gespaarde kaden moeten worden ter hand genomen en tevens uitrusting van gespaarde en nog niet geoutil leerde kaden met loodsen, kranen, be stratingen en sporen. Voorts zal het volwaardig maken van de gespaarde pakhuispanden aan de Rijnhaven door herstel van kaden en het verschaffen van kranen worden geyolgd door her stel van geheel vernielde stukgoed- installaties. Een tweede terrein, waarop Rotter dam in een gevaarlijke positie is ge raakt, is opslag van massagoed. Dc opslagcapaciteit binnen het bereik van laadbruggen verminderde b.v. met 90 procent. Ten slotte is de normale vernieu wing aan verouderde installaties in Rotterdam even noodzakelijk als in elke andere wereldhaven. Dit stelt onverminderd zijn eischen aan activi teit, initiatief, kapitaalmarkt en be schikbare bouwmaterialen. Ondanks de omstandigheid, dat men voor de eerstkomende jaren vermoe delijk zal hebben te rekenen met een een sterk verminderd havenverkeer, moet men toch het herstel der haven als een zeer urgente aangelegenheid beschouwen. Daar het havenverkeer deviezen kan inbrengen, is het duide lijk, dat de beteekenis van dit herstel niet alleen uitgaat boven het plaat selijk Rotterdamsch belang, maar als een Nederlandsche aangelegenheid beschouwd moet worden. NIEUWS IN HET KORT Tot dusver is ongeveer 90 pet. van de uitgebrachte stemmen voor de gemeenteraden in Hessen. Beieren Würtemburg en Baden geteld. Van de vier millioen kiesgerechtigden zijn 3.5 millioen ter stembus getogen. Voorloo pige uitslagen zijn: Christelijk demo craten 1.400.000, sociaal democraten 000.000, communisten 140.000, liberaal democraten 60.000, andere groepen sa men 900.000 stemmen. De afdeeling pers en publiciteit van den dienst der repatrieering be richt, dat het s.s. „Johan de Witt" op weg is naar Nederland met in totaal 1023 gerepatrieerden uit Ned. Indië, n.l. 353 mannen, 463 vrouwen en 207 kinderen beneden 12 jaar. Omstreeks 21 Februari wordt de „Johan de Witt" in de haven van Am sterdam verwacht. WIST U dat een Amerikaanscli propeller loos jachtvliegtuig van het type Lockheed P SO eennieuw record gevestigd heeft tijdens 'n vlucht van kust tot kust, Californië- New York? dat deze afstand afgelegd werd in 4 u. 13 min. 26 sec.? dat de gemiddelde snelheid tij dens de vlucht 975 km. was? d.w.z. dat men in vergelijking daarmee in c.a. 23 min. van Goes naar Groningen zou kunnen vlie gen; dat op sommige oogenbliklten de snelheid ongeveer 1120 km. is geweest, en tegelijk een nieuw militair hoogterecord gevestigd werd, t.w. 13.600 meter? ■lat de snelheid van het vliegtuig zoo groot was, dat de piloot reeds op 250 km. afstand van zijn doel snelheid moest minde ren om te kunnen landen. VOOR DE VROUW AMERIKAANSCHE rubberaankoopen in Ned. Indië Het departement van buitenlandsche zaken in Washington heeft het vol gende bekend gemaakt: Prijsonderhandelingen zijn afgeslo ten, waarbij de Reconstruction Finan ce Corporation, door haar onderadee- ling de Rubber development Corporati on, alle natuurlijke rubber zal aankoo- pen, welke aan Amerika wordt toege wezen door de gecombineerde commis sie voor de grondstoffen, of haar op volgster, de gecombineerde rubber commissie, van de Britsche, Nederland sche en Fransche productiegebieden in het Verre Oosten tegên den prijs van 20.25 dollars, in Amerikaansche va luta per pond voor eerste standaard soorten, levering F.O.B. oceaanstoo- mer in havens in het Verre Oosten. Deze overeenkomst geldt voor de periode van 2 September 1915 (V.J.- dag) tot en met 30 Juni 1946 ten aan zien van de Ned. en Fransche gebie den en voor de periode 2 Sept. 1945 tot en met 31 Maart 1946, in het ge val het Britsche Rijk, uit welks pro ductiegebieden reeds groote hoeveel heden rubber zijn verscheept. MAX VAN POLL IN DE DAILY TELEGRAPH De heer Max van Poll, lid van de Tweede Kamer, schreef in de Daily Telegraph over het plan om een par lementaire commissie naar Ned. Indië te sturen. Hij oefent daarin critiek op de pu blicatie van nieuws, welks onnauwkeu righeid, naar hij zegt, „niet zonder gevaar is voor mijn land". De heer Van Poll zegt, dat er geen sprake is van een koninklijke commis sie of van eenig door de regeering dien aangaande genomen besluit. Ook ont kent hij, dat de commissie tot taak zou krijgen een onderzoek in te stel- 'en naar het optreden van den heer Van Mook. Hij voegt hieraan toe, dat voor laatstgenoemden geen reden is om af te treden. MODEPOPPEN Hel mannequin-zijn wordt, vaak misschien met schouder ophalen, de laatste tientallen jaren, erkend als een beroep voor vrouwen. Omdat hot dragen van en het gezien wor den in goede kleeren prettig is en het de ijdelheid streelt, trekt het beroep een zeker soort jonge meisjes on vrouwen aan. ook al ziin de kleeren, die zij dragen niet hun eigendom. Hoe aangenaam het ook is chique mid- dagjaponnon te dragen, zalige bontmantels warm om ie te voelen, sluiten, het manne quin-zijn heelt behalve goede dingen (de meisjes worden meestal door de zaken, waar zij werken, goed gekleed om ook in hun eigon tijd reclame te maken voor het modehuis), de vervelende zijde van altijd goedgehumeurd geheel ten dienste van las tige klanten te moeten staan, klanten, die jaloersch ziin, omdat zij niet dat goede figuur hebben van de meisjes, die hun de kleeren vertoonon, omdat zij dat sierlijke avondkleed toch nooit met zooveel elegance kunnen dragen als de mannequins, H et beroep van mannequin is jong, het stamt uit oen tijd, die nog niet lang verleden is. Honderdon jaren lang werd in de mode wereld de modepop gebruikl om de laatste modellen te toonen. Eerst waren de poppen tamelijk klein. In den tijd van de Engetsche koningin Anne werd het gewoonte om de modepoppon op ware grootte te tnaken. Geruimon tijd later deed de levende mode pop haar intrede. De eerste modepop stamt uit 1321. In dat jaar zond de koningin van Frankrijk aan de vrouw van koning Edward II oen pop, die gekleed was naar de laatste Fransche mode. De pop werd daarna door alle dames aan het Engelsche hoi als model voor hun schitterende japonnen gebruikt. Sindsdien werden geregeld naar alle deelen van Europa modepoppen gezonden. Zoo veroverden Fransche modellen en Fran- scho stoffen de mode-markt. Dit duurde tot de Fransche revolutie aan hel eindo van de achttiende eeuw. Toen traden de Engelsche mode-leekenaars en -fabrikanten op den voorgrond. Momenteel wordt in de Engelsche stad Leeds een ten toonstelling gehouden van historische mode poppen onder don titel „Fantasy of Fashion" waar do heerlijkste droomgewaden. in mi niatuur en op ware grootte te zien zijn. Waarschijnlijk wegens gebrek aan stoffen wordt in de verschillende mode-centra de miniatuur modepop weer gebruikt om de nieuwste modellen, die modellen blijven, daar bijna nergens op de wereld hel moge lijk is volop nieuwe kleeren aan te schaf fen, te toonen. oorlogsinvaliden Ja, oorlogsinvaliden zijn er en het schijnt nooutg te zijn, dit in gedachten terug te roepen, want zij worden ver geten Voor ons liggen een reeks nummers van de „Kareoler", het orgaan voor militaire oorlogsinvaliden en oorlogs weduwen, zoo genoemd naar het her stellingsoord „Karcol" te Aerclenhout. I In een brief aan den minister van oorlog in September 19-15 van de com missie voor de behartiging van de be hangen van Nederlandsche Militaire [Oorlogsslachtoffers wordt gezegd, dal [de thans wettelijk vastgestelde pensi- jocnen zijn gebaseerd op den levens standaard van 'n kwart eeuw en lan ger geleden en kunnen voor den hui- dlgen levensstandaard geen maatstaf zijn. Het pensioen bedraagt f 15 per week. Dat dc wet bij deze pensioenen geen rekening houdt met het gemis aan levensvreugde, die deze militaire slachtoffers hebben en dit gemis door lioogere pensionneering is te compen- Dat dc belasting, die over deze pen sioenen wordt gelieven, vooral wan neer bij-inkomsten worden genoten, meestal zoodanig hoog is, dat liet pen sioen voor het grootste deel aan deze belasting verloren gaat. Dat zeer yele militaire oorlogsslachl offers in den loop van den Duitschen bezettingstijd zijn te werk gesteld doch ten gevolge van hun lichamelijke ge breken, minder bruikbaar dan valide krachten, ontslagen worden, omdat zij voor den werkgever te weinig winst opleveren. Dat ook vele militaire oorlogsslacht offers tot op heden geen kans hebben gezien werk te krijgen om de eenvou dige reden, dat zij, hun vroeger beroep niet meer kunnende uitoefenen, als on geschoolden In nieuwe beroepen niet meer gewild zijn. Dat de weduwen van gesneuvelde Nederlandsche militairen door te lage pensionneering genoodzaakt zijn uit werken te gaan, ten einde in het meest noodzakelijke levensonderhoud te kun nen voorzien (het blad geeft elders voorbeelden: een weduwe heeft f 500 per jaar pensioen en krijgt voor eik kind f 100, wat lot een maximum van f800 wordt). Dat deze weduwen daardoor niet in de gelegenheid zijn de plichten, hen door den huwelijkschen staat opgelegd naar behooren te vervullen, waardoor verwaarloozing van het gezin. Dat het de Nederlandsche Militaire oorlogsslachtoffers pijnlijk aandoet af hankelijk te moeten zijn van de wis selvallige volksgevoelens, door het ac cepteeren van financieele hulp of an derszins, al dan niet via liefdadigheids instellingen, ten einde hun inkomen op een dragelijk en een noodzakelijk peil te brengen. Dat de Nederlandsche Militaire Oor logsslachtoffers de kastanjes voor het geheele Nederlandsche volk uit het vuur moesten halen en zoodoende nu het recht hebben om te mogen rekenen op den plicht, die daardoor aan liet Nederlandsche volk in haar georgani- seerden vorm, d.w.z. den Staat, is op gelegd, Resumcerend wenscht de Commissie op -kot ten termijn te zien vervuld du volgende zekerheidsstellingen a. Belastingvrije redelijke pensioe nen: b. Ontslagverbod voor alle Neder landsche militaire oorlogsslachtoffers; c. Verplichte aanneming van werlc- looze militaire oorlogsslachtoffers door overheidsinstellingen en groote be drijven, naar regeling door de re geering' vast te stellen; cl. Betaling van volvvauvdige loonen aan Militaire Oorlogsslachtoffers; e. Aanwending der gelden van het te stichten Nationale Fonds voor Mili taire Oorlogsslachtoffers uitsluitend voor bijzondere nooden van deze slacht offers; f. Uitschakeling van het particuliere initiatief tot leniging van den nood van Nederlandsche Militaire Oorlogsslacht offers. l.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1