VRIJE STEMMEN SER VICE" IN HET ZICHT VAN DE STEMBUS Hoewel de stembus nog niet is op gesteld, en we nog niet eens weten, wanneer precies wij ons biljet daarin zullen deponeeren, blijkt toch reeds al om de voorbereiding aan den gang, om tot een zoo juist mogelijke uit spraak van ons volk over het in de toekomst te voeren regeeringsbeleld te kunnen komen. De katholieke plannen. In De Gazet voor Limburg lezen wij dat naar verwacht wordt slechts veer tien van de thans zittende Kamerleden In het parlement zullen terug keeren. Een aantal zal er verdwijnen, om al lerlei Tedenen. En als nieuwe leden worden genoemd: Prol', de Quay, Prof. Duynstee, Mag. Dr. Stokman, Mr. E. Sassen, Ir. Nicolae, Hens Hermans, Dr Beel, Mr. Kolfschoten, Mr. de Neréê tot Babberich, Mr. van Vlijmen, Dr. Jos. de Boer, Ir. Wyffels. Als toekom stig leider van de kamerfractie noemt het blad Mi', van Maarseveen. Deze fractie, zoo verwacht de schrij ver, zal verjongd en sterk radicaal ge tint uit de stembus te voorschijn ko men, en ze zal een progressieve poli tiek willen voeren, in coalitie met de Partij van den Arbeid. Of er een gemeenschappelijk pro gram van actie zal komen tusschen deze twee partijen betwijfelen wij. Maar de programma's zullen toch wel in zooverre op elkaar afgestemd blijken, dat n a de stembus een coali tie voor de handhaving of de vervor ming van het ministerie mogelijk zal blijken. Mr. van Heuven Goedhart. Deze oud-minister, thans hoofdre dacteur van „Het Parool", sprak in Londen in het Netherlands House over „Holland today". Hij zeide o.a. dat na de bevrijding van het Zuiden van ons land zich de eerste teeltenen vertoonden van den komenden strijd tusschen vooruitgang en reactie, die men thans in elk op zicht in Nederland kan opmerken. Zelden heeft een Nederlandsche re geering, zoo oordeelde hij ,op zulk een vertrouwen mogen bogen als toen de huidige minister president aan het be wind kwam. Minister Lieftinck heeft op een rustige, echt Nederlandsche wijze voor het herstel van den gulden JAARGANG NUMMER ->75 DAGBLAD VOOR ZEELAND Algcmccnc Leiding i B. G. Kloosterziel cn S. L. Bocnna. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Dinsdag 29 Januari 1946 Over de zuivering zei hij, dat deze een stadium van verwarring heeft be reikt, waaruit men vrijwel geen uit weg meer weet, terwijl honderden twij felachtige figuren weer op hun oude posten zijn terug gekeerd. Eerst na de verkiezingen kan blijken, in hoeverre de opinie van Nederland radicaal ge wijzigd is. Dan eerst zal het mogelijk zijn, op normale wijze te regeeren. Hij eindigde: „Moge de nabije toe komst bewyzen, dat allen, die leiding geven aan ons volk hun tijd en roe ping begrijpen. Dan alleen zullen ver jonging en vernieuwing bloeien. Alleen dan zullen wij begrijpen, hoeveel wij verschuldigd zijn aan hen, die in üe jaren, die achter ons liggen met hun bloed de geschiedenis schreven van ons volk." De financieele discussie. Ons noodparlement heeft nog steeds het gevoel, dat het een echt parlement is, naar telkens blijkt. Ons volk neemt met gematigde belangstelling kennis van zijn overwegingen, en verwacht, dat de nieuwe kamer in geheel andere verhoudingen haar standpunt zal De- palen. Zoo is er een lijvig voorloopig ver slag verschenen naar aanleiding van de nota van Minister Lieftinck, waar uit wij enkele gedachten naar voren brengen. De begrooting 19-16 wordt uitei'lijk 1 Maart verwacht. Berekend wordt dat naast de zicht bare schuld van f 15 milliard nog f 10 milliard onzichtbare schuld staat. De rente en aflossing daarvan zal een jaarlijksche uitgave vorderen, die het totaal van onze vooroorlogsche be grootingen overtreft. Gevraagd werd, hoeveel het Mili tair gezag in totaal gekost heeft,' en hoelang de liquidatie van dat Gezag nog zal moeten duren. Men oordeelde, dat in overheids dienst een te ruim gebruik gemaakt werd van auto's. Waarom gebruikt men de spoor niet? Is de werklooshéid nog zoo groot, vroeg men? Voor werkloozenstcun voor een half jaar f75 millioen, voor wachtgelders f60 millioen, voor de D.U.W. f 43 millioen. Ondertusschen sprak Prof. Lieftinck te Arnhem voor leden van de Gelder- sche Industrieele Club over fiscale economische politiek. Hij ontwikkelde daar de grondslagen waarop volgens hem het nieuwe gebouw moet worden opgetrokken, n.l. een sociale philoso- fie, die een concrete doelstelling heeft. Red. Generaal Christison legt het commando neer Sin* Etfloiiiayne Stopford zijn opvolger Kolonel S» SI. Spoor benoemd tof commandant van het Nederl.-Indische leger republikeinen om een bezoek aar Djokjakarta te brengen. Een van dc jorrespondenten deelde mede, dat zij vaar zij gingen, op den voet gevolge /erden door een Engelsch spreken' 'd van de T.K.R. Bovendien was he hen verboden Nederlandsch te spre ken. Het bezoek was erg kort en stel le de correspondenten niet in staat om ich een duidelijke meening te vormei iver den toestand in Djokja. De menschen zagen er goed gevoed lit, maar waren zeer slecht gekleed Het bezoek aan een interneerings '.camp gaf een treurigen indruk. Dc vrouwen in het kamp moeten als tee- .cen, dat zij niet anti-Indonesisch zijn vood-witte armbanden dragen. Zij zij: volkomen afgesloten van de buiten •vereld en weten niets omtrent het lo van hun mannen. In geen maander hebben zij post ontvangen. TEKORT AAN RIJST Volgens -een matige schatting be- :lraagt het maandelijks tekort aan rijst in den geheelen Oost 1250 ton, meldt ■iet te Makassar door de R.V.D. uit gegeven dagblad „De Dag". De snelst mogelijke verwijdering van de Jappen zal de eenige oplossing zijn voor de groote moeilijkheden op het gebied der voedselvoorziening. BIJBELS VOOR INDIE I-Iet Ned. Bijbelgenootschap doet 'n beroep op allen, die een Bijbel, Psalm- of gezangboek kunnen missen, deze te zenden, liefst zoo spoedig mogelijk, aan het Ned. Bijbelgenootschap, Hee rengracht 366, te Amsterdam, om te voorzien in de groote behoefte, die in Indonesië hieraan bestaat. In Batavia mag men zich in ver band met den in het algemeen verbe terden toestand tot 23 uur op straat bevinden, meldde een offlcieele medc- deeling. Het zijn bekende laatste berichten uit Indonesië worden genoemd. Generaal Christison zal a.s. Vrijdag het commando neerleggen, wordt uit Batavia gemeld. Zijn opvolger is Sii .Vloutague Stopford. Sir Archibald Clark Kerr is pel vliegtuig in Cairo gearriveerd op zyi. reis van Moskou naar Java. In verband met dc gecompliceerde militaire situatie heeft generaal Haw thorn een bezoek aan Bandoeng ge bracht. Behalve luit. gouverneur-generaa! Dr. H. J. van Mooie is ook Soetai; Sjahrir naar Batavia terug gekeerd Dr. Van Mooie heeft zijn eerste da gen in Indonesië besteed aan bespre kingen met vele autoriteiten. De correspondent van de „Sunday Times" te Batavia meldde, dat Di van Mooie zich onmiddellijk na zijn aankomst te Batavia naar het paleis van den G.G. begeven heeft. Het paleis wordt door Ned. mariniers bewaakt. De correspondent heeft ver nomen, dat Dr. van Mooie en Sjahrii waarschijnlijk vandaag een bespreking zujlen hebben. Volgens den voorlichtingsdienst van het Ned. Indische leger is de verwach te benoeming van kolonel S. H. Spoor lot commandant van het Ned. Indische leger nu bevestigd. Kol. Spoor heeft den rang van waarnemend luite nant-generaal niet den werlcelijken ang van generaal-majoor. De plech- .ige overdracht van het opperbevel zal op den 31sten Januari plaats vin den, op welken dag ook een gezamen lijke Nederlandsche en geallieerde pa- ade in de stad ter eere van den ver jaardag van Prinses Beatrix gehou den zal worden. BEZOEK AAN DJOKJAKARTA Verschillende correspondenten wa- en uitgenoodigd door de Indonesische NIEUWE BANKBILJETTEN van f20, f50 en f 1000. De directie van de Ned. Bank N.V. maakt bekend, dat zij naast de thans circulecrende biljetten van f 10, f 25 en f 100, ook bankbiljetten van f 20. 50 en f 1000 in omloop zal brengen. KUNST JO VINCENT VOOR DE Z.V.U. Voor een geheel bezette Schutters- lofzaal gaf Jo Vincent, aan den vleu- ,-el begeleid door Emmy van Eden, :en succesvollen liederenavond. Geboeid door dc heldere, zuivere item met de volkomen technische be- leersching en de voordracht, heeft het lUbliek geluisterd naar de prachtige .ederen, die de zangeres, ten volle bij- .cstaan door de pianiste, op zulk een uitengewone wijze wist te vertolken. Naast de composities van Brahms, net het bekende „Sandmanchen", '.oorden we de liederen uit de „Kin- Ierstube" van Moussorgski, welke ze- ter het hoogtepunt van den avond 'ormden. Bijzonder suggestief en raak wist de omponist de beelden uit het kinder even te treffen. Hoe levend werden iet kind met zijn Nonja uitgebeeld, iet paardrijden, het avondgebed en de Kever en de vogelkooi. Niets hadden ;e te maken met gezochte schoonheid, loch alleen met de ontroering van de merkelijkheid. Technisch zwaar, maar prachtig werk voor zangeres en pia niste. Compositorisch uitstekend was „Ber ceuse dc la Firene" en geestig klonk het „Chanson de la Boird", beiden van Honnegger en van Roussel, de echte verfijnde Fransche liederen met het pittig rhythmische Abendschön chan- tillon. Tot slot klonken de mooie liederen van Hugo Wolf. Na het aanhoudende enthousiaste applaus liet de zangeres nog twee toe giften liooren: Hollandsch wiegeliedje en Zonnelied, beiden van Catharina van Rennes. v. B. Ingezonden mededeeling Contactorgaan voor fabrikant, grossier en détaillist. oiS52 SEIiVICf-ll ANDELSI1IENSTEN Vergroot uw omzet en winst! Vraagt nog heden zonder ver plichting proefnummer en na dere inlichtingen bij SERVICE-INSTITUUT Amsterdam - Nassaukade 64 LEESTAFEL Dezer dagen werd ons toegezonden een boekje, dat de ondergrondsche strijd op Schouwen en Duiveland behandelt. Het is getiteld„Verzet Schouwen en Duive land in de frontlinie." Geschreven door G. M. Fey en uitgegeven bij de lirma S. Ochlman en Zoon in Zierikzee. Het is opgedragen aan de nabestacr.den van M. K. van der Beek, I. M. van der Bijl, W. M. Boot, L. M. Jonker, M. P. M. van der Klooster, Joh. Oudkerk, C. Lazon- der, J. A. Verhoef, A. M. Padmos ei^ J. P. Jonker, die op 10 December 1944 te Renesse werden geiusilleerd. Het boekje behandelt de ontwikkeling van dc toestand op Schouwen en Duiveland, die voor buitenstaanders altijd eenigszins onduidelijk was. Het geelt ons een kleine indruk van het enorm vele, wat hier door dc ondergrondsche werd gepresteerd. De gowaagde ondernemingen, die werden ver richt, komen ons haast ongeloofelijk voor. Het boekje is eenvoudig en zonder op smuk geschreven, het vertelt ook van een voudige menschen, die in het uur van ge vaar hun plicht verstonden en niet van wijken wilden woten. Wij kunnen ieder dit werkje, dat een brokje Zeeuwsche historie behelst, ten zeer ste aanbevelen. HET FRANSCHE KABINET Communisten steunen nieuwe Fransche regeering De Spaansche kwestie behandeld 200.000 ARBEIDERS IN DE VLEESCHVERVVERKENDE INDUSTRIE .AAN HET WERK Meer dan 200.000 arbeiders in de vleeschverwerkende industrie zijn in dienst van de Amerikaansche regee ring weer aan het werk gegaan. De regeering heeft Zaterdag 135 door de staking getroffen fabrieken overge nomen, teneinde de burgerlijke en mi litaire vleeschvoorziening veilig te stellen. De leiders der vakverecnigingen heb ben de arbeiders bevolen het werk te hervatten, toen de minister van land bouw, Anderson, de verzekering gaf, dat de door de regeering voorgestelde loonsverhooging van kracht zou wor den. Intusschen hebben officieele per sonen van het departement van land bouw vertrouwen, dat de door de re geering overgenomen fabrieken spoe dig deze week een „aanzienlijke hoe veelheid" vleesch zullen verwerken, op tjjd om ernstige yleeschtekorten te voorkomen. Een hoog officieel regeeringsper- soon heeft te Washington voorspeld, dat de staatsstaking „binnen onge veer een week" zou eindigen. In Detroit heeft Walther Reuther, de vice-president van de vakvereeni- ging van arbeiders in de automobiel industrie verklaard, dat General Mo- De communistische partij heeft aan Felix Gouin medegedeeld, dat zij be reid is volledig en zonder eenig voor behoud samen te werken met den nieu wen regeeringspresident om mede te helpen aan het' uit den weg ruimen an den moeilijken financieelen toe stand, waarin Frankrijk zich thans bevindt en waarvan men tot dusverre niet den moed heeft gehad om het land in kennis te stellen. Het nieuwe ministerie Gouin be staat uit 20 ministers, waarvan 7 so cialisten, 6 communisten, 6 leden van de republikeinsche volksbeweging (M. R. P.) en één onafhankelijke, namelijk Longchambon, commissaris van de re publiek voor het gebied van Lyon, een socialistischen onderstaatssecreta ris (Deferre) en twee communistische staatssecretarissen Het is als volgt samengesteld: Felix Gouin, minister président en minister van nationale verdediging: vice-minister presidenten en ministers zonder portefeuille Gay en Thoréz; buitenlandsche zaken Georges Bidault; nationale economie en financiën Andre Philip; binnenlandsche zaken Le Tro- quer; justitie Teitgen; leger Michelei; newapening Tillon; landbouw Tanguy Prigent; industrieele productie Marcel Paul; nationale opvoeding Naegelen. openbare werken en transport Moch; P.T.T. Le Tourneau. Moutet werd minister voor de Fran sche overzeesche gebieden; Groïzat kreeg de portefeuille van arbeid; open bare gezondheid Prigent; wederop bouw Billaux; de oud-siryders en oor logsslachtoffers Laurent Gasanova voedselvoorziening en Longchambon werd secretaris van den ministerraad, belast met verschillende informaties; onderstaatssecretaris van arbeid werd Patlnaud; onderstaatssecretaris van nationale economie Albert Gazier; on derstaatssecretaris voor industrieele productie, sectie steenkool, Auguste Lecoeur. Er zullen binnenkort nog twee pos ten voor onderstaatssecretarissen ge creëerd worden. In haar eerste bijeenkomst heeft de nieuwe Fransche regeering zich bezig gehouden met de Spaansche kwestie: op aandringen vau Bidault besloot het kabinet echter geen overhaaste actie te ondernemen. Details van drastische economische maatregelen en reorganisatie van dc inzameling en distributie van voedsel voorraden zullen op een volgende bij eenkomst worden vastgesteld. Het ka binet heeft besloten een wetsonwerp tot nationalisatie van de verzekerings maatschappijen op te stellen. tors een grootere loonsverhooging dan Ford en Chrysler moeten toestaan om de arbeiders „een compensatie te ge ven" voor de verliezen, welke zij dooi de staking hebben geleden. De Amerikaansche radio heeft me degedeeld. dat de 200.000 arbeiders in de electriciteitsindustrie zich eens heb ben verklaard niet een loonsverhoo ging van 17.' cent per uur. Deze sta king zal derhalve spoedig afgeloopen kunnen zyn. EÏIROPEESCHE STEENKOLENPIt ODUCTIE De steeukolenproductie in Europa stijgt met de maand, ofschoon deze productie, uitgezonderd wat betreft de ansclie mijnen, nog steeds ver be neden het vooroorlogsche gemiddelde ligt. In de maand December produceerde Nederland 46 procent van het vooroor logsche productie-kwantum. West- Duitschland 41 pet., Frankrijk 91 'pet., België 73 pet., alles volgens door Je Europeesche kolenorganisatie ge publiceerde cijfers. In alle landen, behalve West-Duitsch- iand, zijn meer mijnwerkers aan het 'ei k dan voor .den oorlog. In Neder land is de toeneming van het aantal mijnwerkers 10 pet. van het aanial van voor den oorlog. REGEERINGSCOMMISS ARIAAT voor buitenlandsche agrarische betrekkingen Naar het A.N.P. verneemt, heeft de .egeering, in verband met onze om- zangrijke bemoeiingen in het buiten and op het gebied van den landbouw .li de voedselvoorziening besloten in e stellen een regeeringscommissariaat oor buitenlandsche agrarische betrek kingen. Wij ontvingen van den dienst der Repatrieering een lijst met namen van ex-gevangenen uit Siegburg. Van hen bevonden zich bij genoemden Dienst. Ca- rel van Bylandtlaan 30 te Den Haag, kleine eigendommen. Voorts kregen wij de namen van diegenen die repatrieeren a.b. s.s. „Tjidjalenka" en m.s. „Slaffordthire" en s.s. Erithrea. De lijsten liggen op ons bu reau Beestenmarkt 2, Goes, ter inzage. GEEN AANKOOP VERGUNNING MEER VOOR MACHINES In liet kader van de vereenvoudiging van overheidsmaatregelen heeft hel rijksbureau voor metalen bepaald, dat met ingang van 1 Febr. a.s. voor het koopen, verhandelen en afleveren var machines, waarvoor tot dusver aan koopvergunningen van het rijksbureau voor metalen noodig waren, thans nog slechts yzerbonnen benoodigd zijn. Deze vrijstelling geldt niet voor clec trische machines, de 16 categorie ën landbouwmachines, vermeldt in dc publicatie van het rijksbureau van 3 Dec. j.l. en voor motorvoertuigen. Be houdens voor bovengenoemde uitzon deringen behoeft dus voor het aankoo- pen van machines geen P.M.-formu- 'ier meer ingediend te worden. De voor den aankoop benoodigdé ijzerbonnen kunnen bij den contingent beheerders worden aangevraagd op formulier A. Evenals dat voorheen voor machines onder de 100 kg. geschiedde. Deze bon nen zullen thans door de contingent beheerders worden verstrekt. Op Uunderclag 2-i Januari, om vier groote garen in de zeecijken kens, geblokkeerd. Een overzicht haar plaats is gebracht. ongev.c van Walcheren, dar nabij fort Ramme- van het moment, waarop Phoenix op Foto Stevens P. VEILIG VERKEER n. Thans willen we even de aandacht vestigen op de wijze', waarop controle werd uitgeoefend of iemand geschikt is voor het besturen van motorrijtui gen. Indien voor de eerste maal een rijbewijs wordt gevraagd, moet, be halve een bewijsstuk van vaardigheid in het besturen van een motorrijtuig als waarop de aanvraag betrekking heeft, een geneeskundige verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de aanvrager geen lichaams- of ziels gebreken heeft, welke heni zouden kunnen beletten, een motorrijtuig naar behooren te besturen. Wordt alles in orde bevonden, dan zal het rijbewijs worden uitgereikt. Het rijbewijs heeft een looptijd van 2 jaar, waarna elke 2 jaar vernieu wing moet worden aangevraagd. Nu is het vreemde van het geval, dat by een aanvrage om vernieuwing geen geneeskundige verklaring wordt ver langd. Is men dus eenmaal in het bezit van een rijbewijs, dan bestaat verder geen controle meer of de lichamelijke of geestestoestand van betrokkene zoo danige verandering heeft ondergaan, dat er' wel degelijk bezwaren zijn te gen het besturen van motorvoertuigen Zeker, na een verkeersongeval be staat altijd het recht van den betrok kene een nieuwe rijvaardigheidsproef te eischen of hem aan een geneeskun dig onderzoek te doen onderwerpen, doch dan is de pap reeds gestort. Het gevaar is toch zeker niet denkbeeldig, en die gevallen zijn er ook dat het gezichtsvermogen van personen, die autorijden in den loop der jaren zoodanig is verminderd, dat het niet meer verantwoord is, dat zij als be stuurders aan het snelverkeer deelne men. Toch wordt dezen persoon na aan vrage een vernieuwd rijbewijs uitge reikt, zij kruipen rustig achter het stuur van hun wagen en vormen een gevaar op den weg; niet alleen voor zichzelf, doch ook voor anderen. Het lijkt ons noodzakelijk, dat van alle bezitters van rijbewijzen van lijd tot tijd een nieuwe geneeskundige 'Verkla ring wordt geëischt. Verder moeten we nog even wat zeggen over een andere categorie weg gebruikers, n.l.. de WIELRIJDERS. Hieronder zijn verscheidene, die op treden als de vrijbuiters van den weg. Zij rijden dikwijls rustig met twee, drie of meer naast elkaar, zonder zich van het andere verkeer ook maar het minst aan te trekken; veranderen op dc meest ongedachte oogenbllkken van richting, zonder dit van te voren duidelijk aan te geven; passeeren links of rechts, al naar gelang het uitkomt, enz. enz. Zij belemmeren daardoor het gelieele verkeer, veroorzaken opont houd en doen gevaren ontstaan. Ook de-wielrijders moeten leer en zich als fatsoenlijke weggebruikers te ge dragen. Tenslotte de VOETGANGERS. Ook zij maken zich dikwijls, zelfs zeer dikwijls, schuldig aan verkeers overtredingen. Niet zelden ziet men hen rustig op den rijweg loopen, ge noeglijk babbelend, als toch een trot toir aanwezig is. Het oversteken van rywegen ge beurt meermalen zonder eerst links en rechts te hebben 'gekeken. Wij heb ben het meegemaakt, dat voetgangers zich zeer verontwaardigd toonden, toen zij, links van den weg loopend, daarop door de politie op zeer correc te wijze attent werden gemaakt. Wij allen, weggebruikers, hetzy ln snel-, gematigd- of langzaam verkeer, hebben den plicht er voor te zorgen, dat het geheele wegverkeer weder in normale banen wordt geleid. Wat zoudt ge zeggen als Uw kind door een zorgeloos rijder werd aan gereden, misschien gedood Laat ons steeds bedenken: „Veilig- he'id eerst!" v. B. Tribunaal te Middelburg Het tribunaal te Middelburg behan delde de volgende zaken; Hendrik te Roller, slager te Middel burg. Deze werd beschuldigd lid te zijn geweest van de Duitsche cultuur kamer en de N.V.D., voorts regelma tige levering van vleesch aan de weer macht, vriendschappelijkenomgang met de Duitschers speciaal van „Dam 6". Bij zijn huwelijk ontving hij bloe men van hen. Hij bezocht herhaaldelijk door Duitschers georganiseerde bijeen komsten en N.S.B.-vergaderingen. Hij mocht na spertijd op straat komen en kreeg door bemiddeling van den Orts- commandant een woning in de Sint Jorisstraat. Besch. gaf deze feiten toe en vér- klaarde uit zakelijke overwegingen en aandrang van de familie van zijn vrouw tot deze daden gekomen te zijn. Hij verklaarde slechts tweemaal een N.S.B.-vergadering te hebben bezocht. Pres.: „U ontving vaak een officier van de Grilne bij u thuis". Besch.: „Ja, als dc zaak gesloten .vas kwamen ze bij my" aan huls." Op Dollen Dinsdag was besch. met vluchtende N.S.B.ers vertrokken. Op do vraag van den Pres. waarom? ant woordde besch., dat hy' niet verder wou dan Schoorl, maarde trein stopte niet en toen was hij met zijn vrouw en haar familie door gereden naar Duitschland Hij verklaarde niet sterk genoeg geweest te zijn om zich aan den in vloed van de familie van zijn vrouw te onttrekken. Pres.: ,.U was ook in het Schutters hof op den verjaardag van Hitier. Wat dacht u van dien man?" Besch.: „Ik heb hem nog nooit ge zien". Pres.: „Ook niet op een plaatje ze ker?" „Besch.: „Neen!!" Dan komt uit de bewijsstukken een brief te voorschijn, die besch. op 1 October 1942 geschreven heeft en waarin hij zegt, dat de rede van den .Filhrer" weer goed was. De heer Meliefste: „U noemt die re de van Hitier „wat je noemt". Was u het dan eens met wat die vent zei?" De verdediger, Mr. Kuipers, dringt aan op opheffing van de interneering van verdachte. Hij noemt dit een zeer licht geval en is van meening. dat de 7 maanden, die verd. in interneering heeft doorgebracht, voldoende straf is. Besch. is volgens pl. door zijn zacht urdig gemoed in de verkeerde rich ting geraakt. Izaak Hage, schoenmaker te Yesse- kc. Is sympathiseerend lid van de N. S. B. geweest en hij verkocht veel bonlooze pantoffels aan de Duitschers. Ook was hij leider van den dienst van handel en ambacht. Op een vraag van den Pres., hoe hij er toe gekomen is lid te worden, zigt qesch., dat dit komt door de pro paganda. Het blijkt, dat hij van den Jienst handel en ambacht leider, se cretaris, penningmeester, bode etc. is iweest want hij was het eenige lid. Besch. gaf toe ook nog lid van het N.A.F. te zijn geweest. De verdediger, Mr. van Dirven, «uit Bergen op Zoom verklaarde, dat be sch. een N.S.B.er in zakformaat is. Toen hij voor het lidmaatschap van zijn moeder en zusters op zijn kop kreeg heeft hij gauw bedankt. Pl. ver zocht uiterste clementie. Job Laurens Hendrik Bom, oester- kweeker te Yerseke. Werd ten laste gelegd lidmaatschap van de N.S.B. van 1910 af; hij ver spreidde Volk en Vaderland en De Zeeuwsche Stroom; was lid van den Ned. Volksdienst en den Landstand; hij stichtte een afdeel ing van het agra risch front te Yerseke. Besch. gaf deze feiten toe. Bovendien had hij meermalen ge zegd, dat ze alle geallieerde vliegtui gen naar beneden moesten schieten. Hij wist nog niet, dat de Landstand een N.S.B.-instelling geweest was. Pres.: „In het blad van den Land stand staat uw foto. Maakt u ons nu niet wys, dat u niet wist. dat de Land stand een N.S.B.-instelling was. Vroeger verklaarde u, dat u een ide alist was en nu zegt u. dat u alles uit zakelijk oogpunt deed". Besch.: „Ik was Idealist, maar toen zag ik, dat de N.S.B. met de Duit schers ging heulen. Ik was alleen za kelijk pro Duitsch". Pres.: „Dan mag ik u zeker wel even herinneren aan uw verklaringen over geallieerde vliegtuigen. Dat was dan zeker ook zakelijk". Besch. verklaarde, dat hij het nog eens is met de goede dingen van de N.S.B. Op de vraag 'van den heer Melief ste: „Welk goede dingen dan?", zegt besch.: „Nou, goede loonen en sociale voorzieningen, en de prijzen". De heer Meliefste: „Werd u dan aan merkelijk beter van de hooge prijzen?" Besch.: „Neen. niet veel." De heer Meliefste: „Dan was dat alles maar een fata morgana dus". De verdediger, Mr. van Dirven, zegt, dat besch. wel een nationaal socialist is. maar geen N.S.B.er. Op Yerseke had de mossel- en oesterkweekerij het zeer slecht. Deze menschen dachten door de N.S.B. betere toestanden voor het bedrijf te krijgen. Volgens Pl. is het geen toeval, dat er op Yerseke zoo veel N.S.B.ers zijn. Pl. achtte den interneeringstyd van zijn cliënt, ruim 15 maanden, voldoen de straf, mede gezien de voortzetting van het bedrijf, dat van groot econo misch belang is. Hij verzocht uiterste clementie. Pieternella Dieleman te Goes. Werd beschuldigd lid van de N.S.B. -,e zijn geweest en lid van den Nea. Volks dienst. Van deze heele zaak was niet an ders te verstaan, dan de bewering van verd., dat zij lid geworden was, omdat haar man een betere betrekking zou kunnen krijgen. De Verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, verzocht uiterste clementie. Cornelis Pieter Bos, oesterkweeker tc- Yerseke. Hij verklaarde lid te zijn gewor den. omdat hij bang was dat zyn schip afgenomen zou worden. Pres.: „Het was toch verkeerd om u bij die verraderskliek aan te slui ten". Besch.: „Ja, toen ik dit wist ben ik er ook direct uit gegaan". Besch. had ook nog twee kwartjes over gehad.om Musserts stem in Zee land te doen klinken. Hiervan kon hij zich niets meer herinneren. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, pleitte uiterste clementie en wees er op, dat besch. 7 maanden geïnterpeerd geweest is. Uitspraken in al deze zaken 6 Febr. te Middelburg. Rectificatie Bij de publicatie van de uitspraken van het tribunaal te Middelburg is abusievelijk vermeld,, dat Nicolaas Thomas van Doorn veroordeeld werd tot 6 maanden interneering met ver beurd verklaring van zijn vermogen tot f 2000 Hij werd echter alleen ver oordeeld tot verbeurdverklaring van f 2000 en niet tot interneering.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1