VRIJE STEMMEN Brief van Felix Gouin aan de partijen De stakingen in Amerika VEILIG VERKEER I. Zooals in ons blad van 8 Januari j.l. is vermeld, doet de K.N.A.C. nog maals een dringend beroep op alle weg gebruikers zich beter aan de verkeers regels te houden en in het verkeer de hoog- noodige voorzichtigheid, oplet tendheid en inschikkelijkheid te be trachten. Dat dit beroep noodig, ja dringend noodig is, blijkt uit het feit, dat in ons land in Augustus en! September 1945 gemiddeld per maand 100 doodelijke slachtoffers op.den weg werden gere gistreerd en dat dit aantal in October j.l. 141 bedroeg, derhalve een toename van ruim 40 pet. Het aantal ernstig gewonden liep gedurende de genoem de maanden op van 356 tot 433; een toename van ruim 20 pet. Dit moet ons tot ernstig nadenken stemmen. Waar moet het heen. als het verkeer op" den weg straks geleidelijk toeneemt? Waar ligt hier de fout? O.i. is het groot aantal verkeers ongevallen te wijten aan het feit, dat de weggebruikei's, van snelverkeer tot voetganger zich na de bevrijding nog steeds niet hebben kunnen gewennen aan het naleven van de normale regels van het verkeer. Gedurende den be zettingstijd nam men het niet zoo zoo'n beetje; kortom men trok zich nauw, iedereen reed en deed maar van de voorschriften niet veel aan. Na ónze bevrijding moest dat ech ter anders worden. Wij leven nu weer in een geordenden staat en dus is het onzen plicht de wetten en voorschriften weder stipt na te leven en op te volgen. Dit geldt ook op verkeersgebied. Dat de omzwaai van bandeloosheid naar geordendheid niet maar zoo ge makkelijk gaat, kunnen we dagelijks constateer en. In de eerste plaats bekijken we het SNELVERKEER. Er wordt gejak kerd en gevlogen op een manier, die ons dikwijls ons hart doet vasthouden. En dit niet alleen op de groote ver keerswegen, doch ook in bebouwde ge deelten. We hebben meegemaakt, dat bij het inhalen twee auto's geruimen tijd, steeds harder, naast elkaar bleven rij den, omdat de een den ander niet wil de laten passëeren. Rechts houden Vergeet men dikwijls; korte bochten naar rechts en lange naar links: och waarom; dat doet men dikwijls maar zooals het uitkomt. Voorrang verleenen: tijdverlies. Richting aangeven: soms, En zoo gaat liet door. Op allerlei wijzen heeft men ge tracht den weggebruikers duidelijk te maken, dat een dergelijke zorgeloos heid niet door den beugel kan. Wij wij zen slechts op de bekende waarschu wingsborden langs de groote verkeers wegen de eene in de Engelsche, de andere in de Hollandsche taal waar op met duidelijke letters en cijfers is aangegeven hoeveel verkeersongevallen sedert een genoemden datum, op dien weg zijn geregistreerd, met vermel ding van het aantal slachtoffers. Wij herinneren ons het vorige jaar boven de groote rivieren borden te hebben gezien met het Engelsche op schrift: „Your girl-friend knows that you can drive fast". (Uw meisje weet v/el.dat u hard kunt rijden.) En an deren met: „Why should you drive so fast in a country as small as Hol land?" (Waarom zoudt U zoo hard rijden in een land zoo klein als Hol land Het gaat erom den weggebruikers duidelijk te maken, dat niet snelheid in de eerste plaats komt, doch veilig heid. (Slot volgt.) Eereraad voor Driemanschap NEDERLANDSCHE UNIE Begin October heeft het drieman schap van de voormalige Ned. Unie zich tot den Minister-president gewend teneinde te geraken tot de benoeming van een commissie, die een objectieve in het licht der feitelijke omstandig heden geplaatste beoordeel ing zou moeten geven over de gegrondheid van de beschuldigingen, die in enkele pu blicaties werden geuit. Prof. Schermerhorn persoonlijk heeft aan dit verzoek willende voldoen, de navolgende personen bereid gevonden in de comissie zitting te nemen: Jhr. Mr. W. M. de Brauw, advocaat te Den Haag; H. M. J. Dassen, adj.- dir. gew. arbeidsbureau te Heerlen; Dr. J. P. Fockema Andreae, oud-eom, der Koningin te Groningen, Bilthoven; Mr. W. A. Offerhaus, notaris te Gro ningen; Prof. Dr. F. L. R. Sassen, dir. generaal van het Onderwijs te Den Haag; Dr. L. W. G. Scholten, dir.- bij zondere kweekschool te Utrecht; Mr. L. J. A. Trip, dir. Ned. Bank te Am sterdam; Mr. J. in 't Veld, burgemees ter van Zaandam. Secretaris: Mr. J. de Visser, Plein 1813 No. 4, Den Haag. 2« JAARGANG NUMMER 374 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 28 Januari 1946 Algcnicene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur i J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Spaans-Nederlandse handelsovereenkomst Felix Gouin heeil oen langen brief ge schreven aan de voorzitter der socialistische, communistische en M.R.P.-groepeeringen. Hij verklaarde in den briof dat hij een aantal ingrijpende financïeele maatregelen noodzakelijk acht. Zoowel op militair als op civiel gebied dient sterk bezuinigd te worden. Het legpr moet veertig milliard francs minder gaan kosten. De minister van financien moet bijzondere volmachten heb ben. De bezuinigingsdecrelen, aldus Gouin, moeten uitgevaardigd kunnen worden door het hoofd dor regeering, waarbij het vol doende moot zijn, indien door den minister van nationale economieën financien gecon- strasigeerd wordt na advies van de com missie van hef betrokken departement en advies van de commissie voor de financien. Gouin verzekert in zijn briel verder, dat streng dient to worden opgetreden tegen de zwarte markt. Om do sociale horvormingen en de nationalisatie te doen slagen, acht Gouin de door hem voorgestelde maatre gelen onontbeerlijk. Uiterlijk Zaterdagmiddag verwachtte de president antv/oord op zijn uiteenzettingen. De radicaal-socialistische partij heeit haar besluit om aan de te vormen regeerina niet deel te nemen, bevestigd. Gouin zou spoedig laten weten of hij geslaagd is met de vorming van een nieuwe regeering. NEDERLAND ZAL AARDAPPELEN EXPORTEEREN Tusschen Spanje en Nederland is een voorloopige handelsovereenkomst voor der. tijd van zes maanden geteekend. Noderland zal aardappelen, zaad van suikerbieten, lijnzaad en machines voor industrieele doel einden exporteeren in ruil voor citrus-irui toseen waarde van ongeveer 200.000 ponc' sterling, potasch, wijn en kurk. Een der gelijke overeenkomst is onlangs goleekenc tusschen Spanje en Denemarken. U.N.O. Indische kwestie in de Veiligheidsraad „Het is vaak slecht weer tusschen Londen en Moskou" zegt Wisjinski. De Veiligheidsraad heeft in zijn bij eenkomst besloten, dat zoowel de Per zische als de Indonesische en de Griek sche kwestie vandaag zullen worden behandeld. Bevin, noch onze minister van bui- tenlandsche zaken Van Kleffens, heb ben eenig bezwaar tegen de behande ling van de Indische kwestie. Wisjinski heeft geprotesteerd tegen de behandeling van de Perzische kwes tie. Hij noemde bilaterale besprekin gen tusschen Rusland en Perzië het eenige middel het geschil op te lossen. De reactionnaire krachten in Perzië stichten door hun „anti-Russische agi tatie" een toestand, die niet getole reerd kan worden. Stettinius -heeft in den veiligheids raad voorgesteld nog voor 1 Februari a.s. een bijeenkomst van de gezamen lijke militaire staf te Londen te hou den. Wisjinski verklaarde geen bezwaren te hebben, vooropgezet, dat de aan te wijzen Sovjet functionnarissen voor dien datum te Londen zouden zijn. Wisjinski merkte op, dat het vaak slecht weer tusschen Londen en Mos kou is, zoodat zij misschien niet oi tijd zouden kunnen komen. De raad lachte hartelijk om deze eenigszins dubbelzinnige opmerking. DE MANDAATSGEBIEDEN De Fransche gedelegeerde heeft aar dc Commissie voor den Beheersraac" meegedeeld, dat Frankrijk bereid is zijn mandaatsgebieden onder vigeui van den Beheersraad te besturen. Over de Britsche mandaatsgebieden heeft Attlee in het Lagerhuis gespro ken. Transjordanië zal onafhankelijk acid verkrijgen. Wat Togo, Tangan yika en Kameroen betreft er is een ontwerp voor de beheersvoorwaarde; gemaakt, dat ter bestudeering naar d regeeringen van de direct erbij be trokken staten is gezonden, en ter in formatie aan de groote mogendheden. Nadat ze ook aan cle plaatselijke orga nisaties in die gebieden zijn voorge legd, zullen deze beheersvoorwaarden bij de U-N-O. worden ingediend. INVALIDEN Steeds nog stijgt het aantal oorlogs slachtoffers ten gevolge van mijn- en springstofongevallen. Volgens de statistieken vallen in Nederland per week nog ongeveer 200 personen ten offer aan het oorlogstuig. Velen worden invalide, moeten een arm of been, soms beide beenen mis sen. De gevolgen van invaliditeit zijn zeer ernstig. De invaliden kunnen hun oude beroep vaak niet meer uitoefenen en zij moeten dan geheel omgeschoold worden. Ook beschikken velen niet over dc benoodigde gelden om zich Kunstledematen aan te schaffen. Hel dgemeene spook voor de invaliden is .u-moede. De Nederlandsche vereeniging van Lichamelijk gebrekkigen, afd. Zeelant 3lelt zich ten doel aan alle invalidei. ~en zoo ruim mogelijke economisch jooiale en financïeele hulp te verleenei en de invaliden een passenden werk kring te verschaffen, eventueel na hei JCholing. Deze zoo sympathieke vereenigin; /raagt hierbij ook uw steun. Eens wai iet: „Zuid helpt Noord". En op well ion geweldige manier werd er toei ,'eholpen. Laat het nu zijn: „De valicU nensch helpt den invaliden mensch" j kunt zich opgeven als donateur o. (onatricc bij het secretariaat: Lang Jeere 18, Middelburg. De minumun contributie bedraagt f 2.50 per jaar. De invaliden rekenen op U! HELP Voor den oorlog 'n gezonde flinke en sportieve vent, nu een van die zwaar gewonden waar niemand hel leed van kent, een der velen die hun dagen zonder blijdschap zien vergaan, die verminkt maar niet verslagen in hel volle leven slaan. Gij die gaaf van liif en leden nu van uw vrijheid geniet, denk eens aan hun moeilijkheden als go zoo'n slachtoffer ziet, voelt ge het onzegbaar droeve van wat langs u is gegaan, 't jong gezicht één rimpel-groeve en van allo jeugd ontdaan. Daar zijn er zoo talloos velen slachtoffers van luchtgevaar, om hun leed te helpen heelen staan wij gaven zeker klaar onze hulp zij snel en krachtig zoo dal daaruit tot hen spreekt, dat er in ons een waarachtig medeleven niet ontbreekt. Bdd. Een „compleet oplichtersverraad" Lewis Clark over het overnemen van bedrijven door de Staat „TANTE POS" Klap! zegt de brievenbus! Laat nu mijn Nieuwjaarspost arriveeren. Beter laat dan nooit. Even vlug uitgerekend, twintig dagen te laat. „Tante Pos" is wel een langzaam werkend apparaat geworden. Nee, dan vroeger, toen was ze stipt op tijd. We zullen maar denken, dat de oude „Tante" nog weet van de oorlogsziek te. Zal ze wel niet gauw te boven ko men. Toch wordt het tijd, want een brief die Maandag in Vrouwenpolder wordt gepost tref je pas Vrijdag in je bus in Middelburg. En omgekeerd is een brief van Donderdag tot Dinsdag on derweg. Hallo, Tanletje, zet er eens wat vaart achter! Even spurten, dan schrij ven we over hopelijk niet al te langen tijd: „Ook in onze oude „Tante Pos" zit schot! CHEERIO. De vakvereoniging van de vleesch-indu- rie, die tot de C.LO, behoort, heeft mot in beschuldiging aan President Truman, dat deze belrokken is in actie om de siaking breken, besloten to bliiven staken, indien cfe regeering do bedrijven ovomeemt. Van de stakers uit de vleesch-industrie zijn 193.000 van de 250.000 lid van de C.l.O. 3en loden van de American Federatio Labour, die ook bij de staking betrokken zijn, hebben aanzegging gekregen weer iet werk te gaan, indien de regooring de bedrijven overneemt. Het betreft hier 55.000 Lewis Clark, verklaarde tijdens de C.I.O.- 'ergadering, waarin men bosloot te blijven staken, dat hij het overnemen van de be drijven, door don staat oen „compleet op lichters-verraad" vond. Het departement van Landbouw, dat de NIEUWS IN HET KORT De Amerikaausche regeering pro beert momenteel de z.g. versperring ballons. die., nu de oorlog voorbij is- geen dienst meer hoeven te doen, aan den man te brengen. Zij adverteert 40 ideeën om van de gevaarten ook in vredestijd gebruik te maken. Eeni ge zijn: voor reclamedoeleinden een heele ballpn, in gedeelten om kuiken- rennen tegen de zon te beschermen. De Amerikaausche kranten noe men Churchill den laatsten tijd „The Cigar". de Truman heeft medegedeeld, dat ge neraal Spaatz, voorheen bevelhebber van het achtste luchtleger, generaal Arnold zal opvolgen als opperbevel hebber van de Amerikaansche lucht macht. Arnold zal in de eerste helft van Februari aanstaande zijn functie neerleggen. Clark Kerr Engelseh ambassadeur te Washington Naar Reuter uit gezaghebbende bron te Washington verneemt, heeft het Witte Huis het agrement verleend vor de benoeming van Sir Archibald Clark Kerr, thans ambassadeur te Moskou, tot Britsch ambassadeur te Washington. De officieele afkondiging- zou slechts een kwestie van dagen zijn Men verwacht, dat Lord Halifax op zijn post zal blijven gedurende twee of drie maanden tot Clark Kerr zyn opdracht op Java uitgevoerd zal heli- heb. Kleed ing v oor Europa Naar de Unrra heeft medegedeeld hebben de kleedinginzamelingen ir Canada en Australië een gewicht var meer dan 17 millioen Engelsche pon den opgeleverd. Dc kleeding is be stemd voor de nooddruftige bevolking van Europa. Nederland kreeg uit de CanadeesclK inzameling 316.9S7 pond en uit d' Australische 53.125 pond toegewezen, vleeschbedrïjven most leiden, heeft drin gende telegrammen aan de C.l.O. en de A.F.L. gezonden, met het verzoek den ar beiders naar het werk terug Ie zenden. De 134 vleeschfabrieken behooren tot IS maatschappijen en hebben oen waarde van ongeveer duizend millioen dollar. Bij een botsing tusschen stakersposten en politie voor het gebouw van de Western Union Telegraph Company to New York zijn zes personen gearresteerd. De fordfabrieken hebben 15.000 man ont slagen. Er v/erd medegedeeld, dat indien de staalstaking nog langer duurde, hot ge- heele bedrijf zou moeten worden stilgelegd. De staking bij General Motors is thans 56 dagen oud. Er dreigt slaking bij de kustvaart als gevolg van vertraging van de uitkeering van loonsverhooging met terugwerkende Volgens een vertegenwoordiger van de spoorwegvakvereenigingen zouden de spoor- mannen hun loonkwesties aan arbitrage willen onderwerpen. DR. VAN MOOK UIT CAIRO VERTROKKEN Dr, van Mook, luitenant gouverneur- generaal van Necl. Oost-Indië, wiens .erugkeer naar Java door ziekte te Cairo was uitgeesteid, is te Batavia gearriveerd. HET PEIL DER PACHTPRIJZEN De afdeeling voorlichting van hel ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening deelt mede: Ingevolge de huidige pachtregeling is het niet toegestaan, dat zonder de goedkeuring van een grondkamer pachtprijzen al dan niet na onder ling overleg tusschen verpachter en gebruiker worden gewijzigd. Dit geldt uiteraard ook voor gronden, waarvan de eigenaar de Nederland sche nationaliteit niet bezit of in liet buitenland woont. Pachters, die een mededeeling van den grondeigenaar ontvangen, dat de pacht verhoogd is, dienen zich terstond tot de grondka mer in hun rayon te wenden. Teneinde na te gaan in hoeverre ver hooging van de pachten op korten 'ermijn toelaatbaar is, zal zeer binnen kort door den minister van landbouw visscherij en voedselvoorziening wor den ingesteld een „commissie ter be studeering van het peil der pachtprij zen. In deze commissie, waarvan als voorzitter zal optreden Dr. Ir. M, J Boerendonlc, hoofd van cle afd. pacht en grondzaken van het ministerie var Landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning, zullen zitting nemen vertegen- voordigers van de stichting voor den 'andbouw, van den Nederlandschen lachtraad, van het directoraat van dc orijzen, van het lanclbouw-economisch 'nstituut, van de vereenigingen van grondeigenaren, alsmede een aantal laehters. Tevens zullen er enkele in genieurs van de afdeeling pacht- en rrondzaken van genoemd ministerie aan cle commissie worden toegevoegd. DE NATIONALE FEESTDAG De regeering heeft besloten den na- ticnalen feestdag, waarvoor als datum de 5e Mei was vastgesteld, dit j: op den 4den Mei te vieren, zul les in verband met het feit, dat 5 Mei op een Zondag- valt. EEN AMER. SCHENKING Mr, Thomas J. Watson, een bekend Amerikaansch philantroop, heeft een ip.drag van 1' 100.000 aan H.K.H. prin- ;es Juliana ter beschikking gesteld als lijdrage tot leniging van den nood van iet Ned. volk. H.K.H. heeft dit bedrag, overeen- costig de bedoeling van den schenker /erdeclcl onder de daarvoor in aan- nerking komende instellingen. Mr. Watson is hier geen onbekende Als president van de International Business machines Corporation ofNew Jork en in z'n vroegere capaciteit van iresident van de internationale kamer /an Koophandel heeft hij ons land her taalde malen bezocht en speciaal tij lens den oorlog van zijn belangstelling /oor het Nederlandsche volk voortdu rend blijk gegeven. Reeds tegen het einde van 1939 tc-honk hij een bedrag van f20.000 als ui lp verleening aan de Nederlandsche slachtoffers van het oorlogsgeweld in Europa en ter zee. Tijdens den oorlog heeft hij als pre- rident van de Netherlands American Foundation in Amerika, een instelling :lie de toenadering tusschen het Ne- lerlandsehe en Amerikaansche volk lövorderde, zeer actief voor de Ned. :aak geijverd en op vele wijzen zijn varme belangstelling voor Nederland getoond. GENERALE SYNODE der Gereformeerde Kerken Van 130 kerken is nog geen opgaaf ontvangen van cle gevraagde, gegevens Volgens de cijfers van 637 kerken is het gereformeerde zielental vermin derd van 572.051 tot 525.464. Het aan tal belijdende leden is verminderd van 291.789 tot 272.080. EEN SYMPATHIEK GELUID van Australië over Nederland. „The Bulletin", een Australisch veekblad, schrijft over cle verkiezing van Nederland in den Veligheidsraad Ier Vereenigde Volkeren. Het is. zoo ■-egt het, een klap in het gezicht van le Australische communisten en hun gehoorzame' bedienden in Camberra, lie hebben berust in den oorlog tegen de Nederlanders. Voorts verklaart het blad, dat de keuze van Nederland een demonstra- ic van hoogachting was voor de ltwa- iteiten die de Nederlanders toonden n de jaren van verdruklang door cle overmachtige Duitsche en Japansche vijanden. Maar het was' bovenal een ratificatie voor de wereld van dit voord uit de Nederlandsche grond-' vet: „„Het Koninkrijk der Nederlan den bestaat uit het grondgebied van Nederlanden, Nederlandsch Indië, Su riname en Curacao". „Zelfs Rusland is nog niet tegemoet gekomen aan cle eïschen van „onze In donesische kameraden". LAATSTE NIEUWS De benoeming van Generaal Majoor S. H. Spoor tot commandant van het Nederlandsch-Indische lege nu bevestigd. In het nieuwe ministerie Gouin, dat uit 20 leden bestaat, zitten zeven socialisten, zes communisten, zes le den van M.R.P. en een onafhan kelijke. Het Prinselijk paar zal einde Febr. een offieieus bezoek aan Denemarken en Zweden brengen, teneinde de dank van Nederland te vertolken voor de georganiseerde hulpacties, TRIBUNAAL MIDDELBURG Uitspraken. Willem cle Bree, schilder te Middel- )urg, een half jaar interneering uitzetting uit cle rechten. Willem Daviclse, koopman te Mid- lelburg, ontzetting uit de rechten. Martha Kallenberg, echtg. van Da- idse, 2 jaar interneering en ontzet- ing uit de rechten. Elizias Vader, bode te Oostkapelle, l jaar interneering en intzetting uit de rechten. Oproep aan dc: ouders cn artsen in Nederland De geneeskundig hoofdinspecteur •an de volksgezondheid vraagt de aan dacht en medewerking van ouders en U'tsen in Nederland voor het volgen de: Ongeveer 10 dagen geleden is dezer zijds een oproep gericht tot cle ouders in de artsen van kinderen, die maze- cn hebben of daarvan sinds kort her stellende zijn. Het is gebleken, dat tan dezen oproep door menigeen ge- /olg is gegeven maar wil het doel, het :er beschikking krijgen van voldoende serum om hel. uitbreken van mazelen >nder uit Indië repatrieerende kinde- /en te bestrijden of minder gevaarlijk :e maken, worden bereikt, dan is nog neer serum noodig. Teneinde het den ouders, waar zij ook wonen, gemakkelijker te maken, is de volgende regeling getroffen, wel- !ce alleen mogelijk is geworden, dank sij cle toegevoegde hulp van da Ned. politie. Ouders van kinderen, die mazelen 'lebben, doen bij den clichtstbyzijdden politiepost opgave, dat zij bereid zijn .oe te staan, dat van hun herstellende cincloren een kleine hoeveelheid bloed :al worden afgenomen ten bate v- Ie kinderen uit Indië. De politie zal hen clan eenige vragen stellen, zooals naam, leeftijd en adres van het kind, naam en adres van hun huisarts. De belangrijkste vragen zijn: 1. Wanneer is het kind ziek (bont) geworden 2. Heeft liet kind nog koorts? 3. Hoe lang is het kind al aan het opknappen (zonder koorts) 4. Zijn of waren er complicaties? In twijfelg-evallen wordt aangeraden over deze vier punten eerst het oor deel van den behandelende» arts in le roepen. Tot deze artsen wordt het verzoek gericht hun medewerking hieraan te willen verleenen. Een juiste beantwoording dezer vra gen zal -het mogelijk maken cle meest geschikte gevallen voor bloedafname uit te zoeken en den meest geschikten :lag waarop dit dient te gebeuren. Wordt een kind uitgezocht, dan ont vangen cle ouders hiervan bericht met opgave van den dag, waarop men aan huis zal komen. De ouders worden dringend verzocht dien dag clan ook met het kind thuis te zijn. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit bloedafnemen aan huis zal ge beuren door deskundigen, waarvoor de ingreep zeer eenvoudig wordt, terwijl er geen gevaren aan verbonden zijn voor dc kinderen. Werkt allen mee, gedachtig de leu- u Holland helpt Indië. Tekort aan-katten Toen na cle capitulatie van Duitsch- iancl cle bewoners van de Betuwe naar bun haardsteden of wat daarvan was overgebleven, terugkeerden, bleek er een ware muizenplaag te heerschen, welke des (e moeilijker te bestrijden was, daar de natuurlijke verdelgers •an dat ongedierte, cle katten, tenge- olge van het oorlogsgeweld allen ver- Uvenen waren. Naar wij vernemen is thans ïn dit •rijpend tekort aan katten eenigszins voorzien, door een zending vanaf de Veluwe van 400 dezer dieren, benevens it den Achterhoek nog 150 stuks, ter- ,'ijl Woerden 50 poesjes ter beschik king van het dorp Kerkdriel in den Bommelerwaard heeft gesteld. PAR ACHUTISTEN Het springen uit een vliegtuig is nog ltijd een riskante on iernjvning. Voor al indien een piloot op groote hoogte een vliegtuig móet verlaten. Bij lang zame vliegtuigen gaat het nog, maal ais iemand b.v. uit een „Meteor' moet springen bij een snelheid van 900 km per uur, is het nagenoeg onmogelijk •it het 'vliegtuig te komen, om van springen maar niet te spreken. Reeds thans heeft men de ervaring opgedaan, dat vele vliegers armen en beenen braken, doordat de luchtdruk ten tegen het vliegtuig sloeg, Nu schijnt hiervoor een oplossing gevon den te zijn. Deze uitvinding zai voorai toegepast worden in jachtvliegtuigen. De piloot wordt, indien hij het vlieg tuig verlaat, er met stoel er. al uitge slingerd. Feitelijk uitgeschoten. On der den stoel is een kruitlading aan gebracht, die door den piloot zelf tot ontploffing wordt gebracht, nadat hij zijn stoel heeft „vrijgemaakt" van het CHRISTELIJK JAPAN De delegatie van afgevaardigden der Amerikaausche kerken naar Japan is terug gekeerd. Uit het verslag van de ze reis nemen we het volgende over: „Het is opvallend, dat Japan wijd open staat voor de verspreiding van het Christendom. Zoowei het Shinto- isme als het Boedisme hebben dooi den oorlog zeer geleden. Men gelooft niet langer, dat deze godsdiensten de dynamische kracht bezitten, die noo dig is voor de gestelijke hervorming van Japan. De kerken in Japan zijn verwoest, de gemeenten zijn overal verspreid en de bezittingen zijn verlo ren gegaan. Maar zij-zijn vrij! Dat is het belangrijkste. Do krach ten, die vroeger gebruikt wei-den om botsingen te voorkomen met dp mill-' taire en met de geheime politie, kun nen nu geheel benut worden voor den arbeid der kerk". „De delegatie was zeer getroffen door de wijze, waarop de Amerikaan sche veldpredikers in Japan mee hielpen aan den opbouw van cle Chris telijke gemeente in dat land. Om- slieeks Kerstmis is in Tokio het „Hal leluja" van Handel uitgevoerd en in het koor zongen honderd Amerikaau sche soldaten en twee honderd Japan ners mee. Dit is iets wat nog niet vaak zal zijn voorgekomen, dat soldaten van de bezettende macht samen zingen niet de Christenen van een overwon nen volk". „Vervolgens kreeg de delegatie cle overtuiging, dat de Christenen in Ja pan oprecht dankbaar zijn, dat Japan den oorlog heeft verloren. Wure dit niet het geval geweest, dan zouden wij steeds meer .oncler den duim vun het militairisme gekomen zijn, zoo ver klaarde men ons telkens. Nu is nog weer hoop, dat Japan eens haar plaats m den rij der volkeren zal innemen". „Toen de delegatie Tokio verliet was men er zich van bewust, dat het den plicht van de kerken in Amerika, zoo wel Roomsëh Katholiek als Protes tant, is, al het mogelijke le doen om samen te werken met de liberale en democratische krachten in Japan Er zal een nieuw Japan geboren wor den. Dit is het Japan, waarmee de Christenen van dat land zich vereen zelvigen. Dit nieuwe Japan kan niet bloeien op haat. Dit nieuwe Japan weet, dat liet oude Japan den oorlog heert verloren. Terwille van het nieuwe Japan steken cle Christenen daar de band naar ons uit en naar cle Christe nen van alle landen". UIT EEN INDISCHEN BRIEF „De oorlog op Java was een hopeloos partijtje. Geen vliegtuigen Ü'Üf- 011 een slecllt georganiseerd taakje wat het leger betreft. Lucht macht en Marine deden met het wei nige wat ze konden. De overmacht was m den beginne ook te groot, en vaar de hulp niet verder dun Austra lië kon komen, zag men wel, dat het geen doen was. Na de komst van de Jap begon cle ciAude. Echt Japs; de eerste maand gebeurde er niet zooveel, behalve in bepaalde streken "of te Batavia. De op- pakkerij begon daarna. Middelen: razzia's of oproep, en in kampen gezet. Eerst alle mannen, be halve enkelen die in publieke diensten nog wat doorwerkten, en daarna de vrouwen en kinderen. Knderen (jon gens)^ van 11 jaar, werden nog weer van de moeders weggehaald en in do mannenkampen gestopt. De kampen waren meer 'dan erg; daar zul je wel veel van gehoord heli- ben; trouwens jullie weten er in Euro pa ook alles van met liet ïnol'fenge- broed. Moordpartijen zooals de mof dit deed m kampen kwamen niet voor. De Jap deed het anders. Langzaam uithongeren, werkgroepen voor spoor wegaanleg- etc. etc. oncler moordende de gendarmerie! (Gestapo en Militaire Politie). Daar weet ik alles van Van Mei tot October was ik tolk in het hol van den leeuw, n.l. cle Japan sche Kempei. De burgerij van Ban doeng werd aangepakt en steeds wa ren er moeilijkheden. Dag cn nacht. Met 5 •anderen waren we 6 maanden tolk. Een tijd dien ik nimmer zai ver geten. Van 's morgens tot 's avonds gegtl en gehuil om je heen. Pijnigin gen. Continu-bedrijf! Toch konden wij tolken vaak veel helpen, en steeds was het voor cle mensehen makkelij ker, en het vermeed zoovele misver standen. In Juli en Augustus 1942 gingen de meeste Bandoeng-mannen „er achter". Wij tolken gingen 16 October 19-12, dus enkele maanden later. We adem den allen op, dat wij dit af waren. Dat was echter maar even, want geduren de de kampjaren ben ik ook steeds tolk geweest. En in de kampen ge beurde er ook veel, vooral toen cle bur gerkampen werden overgenomen van het Civiele Jappen-bestuur door het leger in Maart 1944. Toen begon voor - de burger-geïntemeerden de" ellende pas goed, en stond ik ook vrijwel da gelijks by mishandelingen Over den tocht naar de vrijheid nog dit: ,Per zwaar bewaakten trein gingen 270 evacué's naar Batavia, waar dien nacht zwaar werd gevoch ten. 5 November aan boord van de „Oranje". Eindelijk dé vrijheid. Helder witte verpleegsters (zulk wit hadden we in ja jen niet gezien) bespoten je met poeder ter ontluizing en idem je bagage. Aan boord wittebrood! melk plenty, en goed eten. Wij verslonden Magazines om weer bij te komen, met alles wat er zoo gebeurde in deze ja ren. Haalden nog evacué's op uit Se- marang en daarna door de Straat Soenda terug en toen naar Australië (de andere straten b.v. bij Soerabaja etc. zijn nog onveilig). Eerst in Perth (Freemantle) en toen te Melbourne aan boord. De eerste maand wonen we hier in Mornington aan zee. Een buitengewoon aardig plaatsje. De menschen zijn allervriendelijkst, en er is in dit land een overvloed van alles. Slechts weinige dingen zijn gelimi teerd. We genieten van dc vrijheid en de weer normale omgeving toestel. Hiervoor trekt hij twee pinnen uit, die den stoel aan zijn toestel ver binden. Daarna schiet hij met stoel en parachute, de lucht in met zooveel snelheid, dat hij daardoor volkomen vrij van het toestel is. (Vrij Nederland.)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1