VIllJE STEMMEN sa HET DIJKSGAT BIJ KAMMEKENS GEBLOKKEERD. Een blijde mare voor het geheele Nederlandsche volk: het dijksgat bij Rammekens is geblokkeerd. Gisteren. Donderdag 24 Januari, een grijzen winterdag, werd voor de twee de maal een poging gedaan het laat ste gat in de dijken van Walcheren, het gat bij het oude fort Rammekens, aan de zuidkust van het eens zoo fleu rige eiland, te blokkeeren. Het resul taat was gunstig. De oude vijand van het eiland, de zee, kan nu geen vloedstroomen meer landinwaarts stuwen en Walcheren zal weldra geheel droog zijn. Bij al onze vreugde om deze ge beurtenis, gaan onze gedachten toch even terug naar de moeilijke maan den, waarin het eiland Walcheren ge ïnundeerd was. naar het leed van zoo velen. Die moeilijkheden zijn over wonnen, het leed wel niet vergeten, maar toch verzacht. Nu staan we voor een toekomst van herstel en opbouw, die op zijn beurt weer moeilijkheden mee zal brengen, waar in het besef, dat het hier ook gaat om den opbouw van ons hecle vaderland, zullen zij ook nu weer klein te krijgen zijn. zeker met voor oogen het lichtende voor beeld, van allen, die in de donkerste en zwaarste dagen werkten aan de dijken. Hen brengen wij hier hulde en dank voor hun onversaagd strijden te gen de zee, voor hun moed en doorzet tingsvermogen. Wat ,zij, dijkwerkers, zinkstukmakers, sleepbootkapiteins, ingenieurs en anderen voor Walcheren en voor Nederland deden, kunnen wij niet genoeg waardeeren. Alleen door even flink aan te pak ken als zij dedén, door even stug voort te werken aan den grootschen arbeid, den opbouw van Nederkuid, waaraan wij allen moeten werken, kunnen wij iets inlossen van de groote schuld, die wij hebben aan hen, die vochten met de elementen om Walcheren te behou den. DE MAGISTRALE NOTA VAN MINISTER LIEFTINCK Na onze korte aankondiging willen wij nog enkele dingen nader bespreken uil dit voortreffelijke overzicht, dat professor Lieftinck ons heeft geboden. Wij beginnen met het laatste gedeel te, omdat dit voor ons allen, belasting betalers, wel van het allergrootste en aetueelste belang mag heeten. De Rijksbelastingen. Nadat de minister kort heeft ge sproken over wat de bezitter in ons belastingstelsel heeft veranderd, ver- haait hij van de maatregelen die na de bevrijding direct getroffen zijn op dit gebied. En dan geeft hij een beeld van wat de naaste toekomst ons brengen zal. Vooreerst zal een belasting worden geheven van de tijdens den oorlog ont stane vermeerderingen van vermogens die het gevolg zijn van hulpverleening aan den vijand, of van dc gebruikma king van den nood van ons volk tot eigen verrijking. Deze vermeerderingen zullen door een zware belastingheffing worden ge troffen. Daarnaast zal ook belasting worden geheven van die vermogensvermeerde ringen die geen blaam treffen. Rechts grond voor deze heffing is, dat waar zoo talloozen door den oorlog geruï neerd zijn, het niet meer dan billijk is, dat degenen die geluk hebben gehad, en rijker uit den oorlog zijn te voor schijn gekomen, mee te laten betalen aan het tekort der gemeenschap. Voor de onderscheiding dezer twee soorten van vermeerderingen zal een speciale instantie in het leven worden geroepen. De opbrengst wordt door den minis ter geschat op 3 tot 4 milliard. Voorts zal een heffing ineens over de waarde van alle vermogens worden voorgesteld, waarbij de kleine vermo gens op bijzonder wijze zullen worden ontzien, om de existentie van hun be zitters niet aan te tasten. Herziening van het belastingstelsel. Het is nog niet de tijd, oordeelt prof. Lieftinck, om een definitieve herzie ning tot stand te brengen. Maar en kele wijzigingen zijn direct noodzake lijk. Het bedrijfsleven wordt te zwaar be last. De minister wil de vennootschaps belasting afschaffen, en ook de ver mogensbelasting van lichamen. Daar voor in de plaats zal komen een niet te hooge belasting van alle onderne mingen, die zal worden geheven n de z.g. overwinst, met aftrek van 2e JAARGANG NUMMER ?72 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 25 Januari 1946 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S- L. Boerma. Hoofdredacteur j J. Koekcbakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 INDONESIË Nederlandsche regeeringskringen noemen de Oekraïnische stap „niet zeer duidelijk" Sharir overlegt met Soekarno ,,'K HEB NIETS GEDAAN" Dat is een opmerking, die je op iedere zitting van-het Tribunaal hoort., Alles wat voor de groene tafel ver schijnt, beweert onschuldig te zijn. Steeds hooren we als variant op het overbekende: ,,Es ist nicht waaaahr!" „Ik heb niets gedaaaan!" Om dat nog kracht bij te zetten volgt vaak een droge of natte huilpartij. Soms lijkt het wel of zc zoo'n partijtje weggeven om de woorden van hun verdediger kracht bij te zetten. Als je dan op zooiets zit te kijken en je weet wat voor schurkenstreken zoo'n beschuldigde heeft uitgehaald, krijg je bij zoo'n snik en snotterpartij een misselijk gevoel; zou je zoo'n vent wel eens willen vragen of hij den tijd vergeten is. dat hij hand- en span diensten bewees aan de moffen. Maar dan durft nu warempel zoo'n snotte- raar .ondauks de overstelpende bewij zen nog te zeggen: ,,'k Heb niks ge daan". Moeten ze op een gramofoonplaat laten zetten, da's veel eenvoudiger en gelijk komt er zoo wat muziek in de Tribunaal zittingen.. CHEERIO. Naar aanleiding van den stap der Oekrainische delegatie bij den Veilig heidsraad, volgens welke de interna tionale vrede en veiligheid door de In donesische kwestie in gevaar zouden •den gebracht, wordt in regeerings kringen vernomen, dat men deze stap „niet zeer duidelijk" noemt en men het Britsclie standpunt nog afwacht. Het Sovjet-Russische persbureau Tass citeert berichten uit Den Haag. volgens welke dienstplichtigen in Ne derland, voordat zij naar Indië worden geZonden een infanterie-, tank- en ar- tillerieopleiding zullen krijgen. Dit lijkt veel op de vroegere koloni ale terminologie", zegt het persbureau Sjahrir is naar Djokjakarta vertrok ken, teneinde Soekarno te raadplegen over de jongste gebeurtenissen en de missie van Sir Archibald Clark Kerr. DE AUSTRALIËRS GAAN WEER LOSSEN De Australische vakvereenigingen zijn het eens geworden, dat de Neder landsche schepen weer mogen worden gelost. Zij hebben enkele voorwaarden ge steld, n.l. dat de distributie zal ge schieden onder leiding van Christison, niet door middel van Nederlandsche administratie, maar door Britsche, Australische en Indonesische autori teiten van het Roode Kruis. Het materiaal zal moeten worden gedistribueerd ongeacht nationaliteit of politieke overtuiging en moet eerst worden gebruikt om vrouwen en kin deren te helpen. U.N.O. Toegejuichte rede van Prof. van Asbeck Inlijving van Mandaatgebieden alléén op basis van volkomen rechtsgelijkheid. De Beheers raad van de U.N.O. moet hierover beslissen. De ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD heeft den leider der Britsche delegatie van Britscli-Indië, Sir Ram- sawani Mucaliar, bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Na de Veiligheids raad wordt deze Raad wel beschouwd als de belangrijkste onderafdeeling van de U.N.O. Vice-voorzitters werden ge delegeerden van Joegoslavië en Colum bia. Deze Raad zal eon permanent ka rakter dragen. Voor het ambt van secretaris gene raal der Organisatie van de Vereenig- öe Volkeren blijven in hoofdzaak twee candidaten over; Trygve Lie, de Noor- sehe premier, en de Canadeesche ge delegeerde, Lester Pearson. Verwacht mag worden, meent Reuter, dat het eenig mogelijke compromis zal zijn, de keuze op Trygve Lie te laten val len. De COMMISSIE VOOR POLITIEKE VEILIGHEID heeft het rapport, opge steld door den afgevaardigde van Ecu ador. goedgekeurd, en zal het indie nen bij de Algemeene Vergadering. Het rapport strekt tot het instellen van een Commissie voor de Atoom energie. In afwachting van dit rap port was de Algemeene Vergadering reeds een dag uitgesteld. Byrnes, die naar Amerika vertrekt, stelde zijn reis daarvoor ook even uit. Het belangrijkste was ditmaal wat er in commissie 4, voor de TRUSTEE SCHAPPEN gebeurde. De afgevaar digde van Liberia beklaagde zich over de Europeanen die nog steeds mecnen cultuur te moeten brengen aan Afri ka Onze afgevaardigde, Prof, van Asbeck hield een toegejuichte rede in het Franseh. Hij zei, dat het hoofd vraagpunt was: „Mag een trust- of mandaat-gebied geïncorporeerd wor den door de bewindvoerende mogend heid?" Eenmaal is dit gebeurd, maar toen kreeg dit gebied volledige onaf hankelijkheid. Annexatie, d.w.z. inlijving op voet van ongelijkheid en onafhankelijkheid is uitgesloten op grond van art. 22 van het vroegere Volkenbondspact er ook op grond van art. 12 van het Charter van San Francisco. Dus blijft alleen over: incorporatie op voet van gelijkheid. langrijke reserveeringen en andere bil lijke verminderingen. Een winstgerechtigdenbelasting zal worden geheven van die Jichamen die winst verdeelen, om later te worden verhaald op de winstgerechtigden. De vrijstelling van landbouwbedrij ven van de ondernemingsbelasting za' worden ingetrokken, terwijl deze ge heele belasting later op de helling zal komen. De rechten van successie en schen king zullen worden verhoogd, waarbi; vooral de grootere verkrijgingen in dc rechte lijn zullen worden getroffen. De omzetbelasting zal worden ver hoogd van 2 op 3 procent. Daarbij za' een hoog tarief moeten gelden voor weeldeartikelen. Voor noodzakelijke levensbehoeften zullen weder als voor heen vrijstellingen van omzetbelasting worden ingevoerd. Over de andere punten van het glas heldere betoog van den minister in een volgend artikel. Red. Hoe moet dit geschieden? Van Asbeck oordeelt, dat men het mandaat- of trust-gebied moet aan bieden aan den Beheersraad van de U.N.O. Deze moet dan beoordeel en, of in corporatie op voet van gelijkheid ge- wenscht mag heeten. Daarbij moet worden bedacht, dat het hier een rechtsgemeenschap geldt, waarmee toekomst en welzijn van millioenen menschen zijn gemoeid. Op ras, kleur, noch geloof mag worden gelet; er moet volkomen rechtsgelijkheid zijn. In PALESTINA wordt ook de U. N.O. te hulp geroepen. Het Palestijnsch Joodsche Agentschap beklaagt zich over den economischen boycot, door 5 Arabische staten tegen de Palestijnsche Joden toegepast. Is dit in overeenstemming met 't Hand vest? wordt gevraagd. Op een informeele bijeenkomst van den VEILIGHEIDSRAAD heeft eer Grieksche communist gesproken over de houding der Britsche troepen al daar. Hij beschuldigde ze van steun aan de verraders, die met Duitschland hebben geheuld, en aan de monarchis tische extremisten, alles om de impe rialistische belangen van Engeland te dienen. Voorwaarden van de Sovjet- Unie zullen wel zijn: deelneming van de E.A.M. aan de Grieksche regeering terugtrekking van de Britsche en Ame rikaansche troepen, verdeeling van Unrra-goederen onder controle van het volk, en verwijdering van verraders en plutocraten. DeFransche reqeerinqscrisis GOUIN DE NIEUWE PRESIDENT Felix Gouin is tot hoofd van de voor loopige Fransche regeering gekozen. Bij de stemming verwierf Gouin 49' stemmen. Voorts werden 17 stemmen uitgebracht op Jacqes Bardoux, 35 op Michel Clemenceau en 3 op De Gaulle. In een radiorede heeft de nieuwe 'resident een beroep gedaan op par ijen en personen, den huldigen tand van Frankrijk met den noodigen •rnst en moed onder het oog te 2 Men verwacht, dat nog voor het )inde van deze week een nieuw mini serie zal zijn geformeerd. Gouin deelde aan de journalisten nee, dat hij de bedoeling had den mi- lister van buitenlandsche zaken Bi- lault te vragen zijn functie te blijven vaarnemen, zoodat hij zoo spoedig nogelijk naar Londen zou kunnen te- rugkeeren. BRIEF VAN PIRENNE AAN VAN ACKER In een schrijven aan den eersten ninister van België verklaart de heer 'irenne, secretaris des konings, dat le koning het wenschelijk acht, dat le bekendmaking van de documenten itechts na de verkiezingen zou ge schieden. Hij stelt voor de bekendma- ;ing van de beide boeken, „dat var len koning eji dat van de regeering' e laten plaats grypen binnen de veer ion dagen na de verkieziugsraadple- ?ing. Zeven DUITSCHE OLIE-MAGNA TEN zijn door de Britten gearresteerd '.leze nazi's hebben een grooten rol ge speeld in de organisatie der Duitsche oorlogsindustrie. Dc dijk bij Rammekens spoedig watervrij zijn. nog natte Souburg zal Foto Dcllaert P. Pi4 'SI §2 m m SI pt Avond op Walcheren Ruïne van 'n hof, 'n gave toren Staat als 'n wachter op z'n post, Voor menig boir ging weer 'n dag verloren Maar ergens ver weg wordt gehost. 'n Oude, stoere Olm, waarin de kraaien Eens nestelden, ligt op den stal. De boer die graag opnieuw zou willen zaaien Weet niet waar of hij slapen zal. De struiken langs den weg zijn zwaar behangen Met mosseltrossen, vooze vrucht Van kille triestheid, en hun ritsel-zangen Zijn ijzig, als een valsch gerucht. Dan, als 'n zegening, gloeit in het Westen Het vuur van ondergaande zon, Dat in de grauwheid der vernielingsresten 'n Vleugje eigen schoonheid spon. Bdd. LM- m iS ■IX, IS pi '-LL i •- - M HET PROCES IN NEURENBERG De arisecring van Nederlandsche bedrijven Een meedoogenloozc ariseering is het middel om niet-Joodsche kapita len aan te tasten, aldus Seiss in een brief van 21 Januari 19-12 aan Bor- mann, welke door den laatste aan Himmler werd doorgezonden. Seyss Inquart geeft daarin een uit- ■oerig overzicht van de ariseerings- maatregelen. Oorspronkelijk kwanten 23.000 ondernemingen hiervoor in aan merking, doch 10.000 kleinere zaken •ieicn af, omdat zij tijdens de actie op hielden te bestaan. Verder werden nog S000 zaken van de lijst geschrapt om dat Joden slechts met aandeelen bij deze ondernemingen waren betrokken. Er bleven dus 3000 ondernemingen over. die voor de eigenlijke ariseering lanmerking kwamen. Op genoemd tijdstip waren ongeveer 1000 zaken gearlseerd. Hiervan gingen 400 onder nemingen, vertegenwoordigende een kapitaal van 60.5 millioen gulden vol gens een overeenkomst met de N.S.E. in niet Joodsche handen over. 340 an dere zaken ter waarde van 103 milli oen gulden werden aan Duitscliers overgedragen. Ongeveer 250 zaken waren gereserveerd voor Nederland sche oorlogsvrijwilligers. In totaal zou de opbrengst van de ariseering verscheidene honderden millioenen gulden bedragen. Mussert wilde dit geld bestemmen om de uitdrijving van de Joden te fi nancieren en de rest voor andere doel einden. Seyss Inquart zegt nog, dat Fisch- boeck en hij bij deze maatregelen ge bruik maakten van de in Oostenrijk op gedane ervaring, waarbij de belang rijkste was, dat de methode om be drijven aan personen, die zich politiële verdienstelijk maakten verkeerd was, omdat zij meestal geen verstand van zaken hadden. De ariseering van lan derijen was geheel toevertrouwd aan liet departement van landbouw in Den Haag. J. SCHOUTEN- LEIDER DER A. R. Tot partijleider van de Anti Revolu- tionnaire partij is gekozen de heer J. Schouten. Na eenige discussie is het voorstel aangenomen tot federatieve samen werking met de Chr. Hist. Unie. AUTO-ACCU'S Naar wij vernemen is in Nederland een zending auto-accu's aangekomen voor het aanvragen waarvan men for mulieren kan bekomen bij de Rijksver keersinspecties. VIER MAAL PER WEEK POST NAAR INBIE Met ingang van 1 Febr. zal ook des Vrijdags een vliegtuig van Amster dam naar Batavia vertrekken. Dientengevolge, zal van 29 Jan. a.s. ïf, dus viermaal per weak, post naar Batavia kunnen worden verzonden. In Batavia zal de eerste Vrijdagsche vlucht naar Holland plaats vinden op 3 Febr. a.s. ALLEEN SHAG- ÓF ROOKTABAK OP BON T 10 Op bon T 10 van de tabakskaart zal allegn shag- of rooktabak mogen wor den afgeleverd en derhalve mogen op dezen bon geen sigaren, cigarillos of sigaretten worden verkocht. Doordat de vraag van het publiek naar sigaretten, sigaren en sigarillos grooter was dan de bevoorrading van den winkelier toeliet, is bij den detail handel een abnormale voorraad shag- en rooktabak ontstaan, zoodal 'I than; noodzakelijk is een bon aan te wijzen waarop uitsluitend rook- of shagtabak mag worden afgeleverd. GEREPATRIEERDEN UIT INDIE, ATTENTIE! Dc bagage van gerepatrieerden uit Indië. welke van een adres of eenig ander merk was voorzien, waardoor de bestemming kon worden vastge steld. is aan de eigenaars, verzonden. Nog aanwezig zijn een aantal colli's waarop adresaanduiding ontbreekt. Zij, die hun bagage nog niet hebben ontvangen, worden verzocht dit te mei den aan het bureau ontvangst Neder landsche repatrieeringsdienst, Paulus Potterstraat No. 2, Amsterdam-Zuid. Hierbij te vermelden nauwkeurige omschrijving en aantal der colli's, adres, waarheen de bagage moeet ge zonden worden, alsmede of men met de „Nieuw Amsterdam" of met' de „Oranje" heeft gereisd. POST VOOR DE KANDIJ-KAMPEN De marine commandant te Colombo heeft telegrafisch bekend gemaakt dat de post, bestemd voor staf en bewo- van de Kandy-evacuatickampen, niet langer behoort te worden gericht den „Flagofficer in command Ne therlands forces Colombo". Deze correspondentie behoort thans worden gericht aan het navolgende h-es: „O C Dutch Rapwi B camps Kandij Ceijlon". NIEUWE BONNEN voor de le helft van de 2e periode '46 (20 Jan. tot en met 2 Febr. 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 602: No. 725, 250 gram jam, stroop, bo terhampasta, enz. No. 726, 100 gram koffie. No. 727, plm. 112 gr. huishoudzeep. No. 728, 250 gram zachte zeep. B 69, 1 kg. aardappelen. B 70, C 70, 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 602: A 02 melk, 1% liter melk. B 02, C 02 melk, 3 liter melk. 002 aardappelen, 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 602: No. S25, 250 gr. jam, stroop, enz. No. 826, 1 ei. No. 827, plm. 112 gr. huishoudzeep. No. 828, 250 gram zachte zeep. Bonkaarten LD, LE 602: D 02, E 02 melk, 5 1 iter melk. No. 502 aardappelen, l kg. aard appelen. Tabakskaarten, enz.: T 10, 2 rantsoenen rook- pf shag tabak (geen sigaretten of siga ren). V 10, 100 gram chocolade of suiker werken. X 10, 100 gram chocolade of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Januari a.s. van des morgens S uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 2S Januari mag worden afgeleverd. De eieren op de bonnen B 70, C 70 en S26 zijn verkrijgbaar bij een detail list, die gewoon is eieren op rantsoen bonnen voor zieken te verkoopen. Ter aanvulling van het door de weersomstandigheden tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen voor perso nen van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eerder verstrekte voorschotten ge nomen worden. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens moeten al daar de bonnen „006 of 506 vleesch" voor vleesch en „002 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. i 1 Èz-ÏM Een blik op de dichtingswerken bij Rammekens. Foto: DellaectP. LIEDEREN-AVOND Jo Vincent voor de Z.V.U. Het programma dat Jo Vincent, be geleid door Emmy v. Eeden voor de Z.V.U. brengt, biedt in Middelburg en Goes, resp. 25 en 28 Jan., werken van Joh. Brahms, Mod. Moussorgski, Rous- sel, Honnegger en Hugo Wolf, terwijl er in Terneuzerf, resp. 26, 29 en 30 Jan., liederen ten gehoore worden ge bracht van Schubert. Purcell, Monk, Horn Caplet, Moussorgski en Mahler. Met een 'vijftal liederen van Joh. Brahms (1833—1897) wordt het be langrijke program in Middelburg be gonnen. Na een zware jeugd, waarin hij door het spelen in strijkjes in zijn le vensonderhoud moest voorzien, heeft Brahms zich ontwikkeld tot één der belangrijkste componisten der 19de eeuw en wordt hij na Beethoven den grootsten symphonieus genoemd. Groot is het aantal liederen dat hij heeft voortgebracht. Warm en roman- '.isch klinken de melodieën, die worden gedragen door de beeldende piano partij. Van den Rus Moussorgski (1839 1881) volgt „Kinderliedern". Bewogen en tragisch teekent het leven van "dit genie zich af. Zijn zonnige jeugd op het landgoed van zijn ouders, in de buurt van het dorpje Karewo, is aan leiding geweest tot het componeeren op lateren leeftijd van zijn liederen over het kinderleven, samengevat In den/ cyclus „De Kinderkamer", met titels als „In den Hoek", „de Kever", „Op het Stokpaardje", enz. Liszt was een der eersten die de groote waarde van deze liederen besefte en er be kendheid aan gaf. Albert Roussel (1869—1937), waar van drie liederen worden gezongen, begon zijn loopbaan als zee-officier, doch wijdde zich op 25-jarigen leeftijd Teheel aan de muziek. Op de Schola Gantorum te Parijs onderging hij den 'nvloed van Franck. doch het impres- lionnisme van Debussy lag hem beter, -oodat hij tot dezen stijl overging. La- 'er wist hij zich échter ook hiervan 'os te maken en voegde hij zich bij ;le modernen. Roussel's muziek getuigt van een voogc beschaving en verfijning, wat -oker ook in zyn liederen tot uiting komt. Honnegger is in 1882 in Le Havre geboren, als zoon van Zwitsersche ouders en bezit als zoodanig de Zwit sersche nationaliteit. Als eerste oplei ding bezocht hij dan ook het Conser vatorium in Zurich. Later keert hij naar Lc Havre terug en bezoekt het Conservatorium in Parijs, waarna hij deel uitmaakt van de groep moderne Fransche componisten genaamd de „Six". In zijn werken heeft Honnegger niet de -typische Fransche karaktertrekken zooals de anderen; evenals zijn af komst toont hij verwantschap niet de Zwitsersche en daarmee Duitsche ge aardheid. Van dezen componist staan op het program trols Chansons. Zooals Chopin bij uitstek de compo nist voor de piano was, was Hugo Wolf (1860—1903) dit op het gebied der lied-compositie. Aanvankelijk wa ren Wolf's scheppingen zeer schaarsch en componeerde hij moeizaam, totdat hij op 28-jarigen leeftijd in enkele we ken tijds onder een koortsaclitigen scheppingsdrang zijn 53 „Mörlsche Lieder" schrijft. Deze vruchtbare pe riode duurt enkele jaren, waarna hij weer in een even zoo groote leegte terug valt. Nog éénmaal keert deze geweldige scheppingsdrift terug, waar in weer een groot aantal liedeven ont staan. Tragisch eindigt het leven van Wolf door een hersen-aandoening. in een krankzinnigengesticht, nadat hij een schat van 232 liederen heeft achter gelaten. Vier van deze composities worden ten gehoore gebracht. Het tweede program begint met een viertal Engelsche liederen, n.l. het be kende „Abide with me" van Monk; liet Schotsche volksliedje „Loch Lom ond", „Hark! the ech'ing air" van En- geland's grootste componist Purcell (1658—1695), welke leefde v55r Bach; verder ,,I ve been roaming" van Horn. Vervolgens een 5-tal liederen van Schubert (1797—1828), w.o. liet be kende „Die Forelle" en „Ungeduld". Wel zeer vruchtbaar is het leven van dezen jong gestorven Oostenrijk- schen componist geweest. Spreek woordelijk is Schubevt's muzikaliteit; als uit een overvloedige bron stroom de de muziek naar buiten, wat zich toont in zijn svmphonieen en andere instrumentale werken, terwijl hij daar naast kans heeft gezien het buitenge wone aantal van 800 liederen te com poneeren, die de geheele muziekwereld wisten te veroveren. Van den Franschman Caplet (1S97 1925). die de invloeden vertoont van Fauré en Debussy, wordt Les Prières ten gehoore gebracht. Tot slot een drietal liederen van Gustav Mahler (1S60—1911). Mahler was de laatste groote romanticus, die naast zijn kolossale instrumentale wer ken, een groot aantal liederen compo neerde. Een heleend werk is zijn svm- phonie in liederen, genaamd „Das Lied von der Erde". v. B. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te: Bie- zelinge (toez.). J. Voorsteegh teDriei. Aangenomen naar: 's-H. Hendriks- kinderen. S. P. de Roos te Hellevoet- sluis: Almelo (toez., vac. Ph. A. War ners), O. G. Bunjes te Borsele. UIT STAD EN LAND GOES In den naclit van Zondag op Maan dag nam een dief een kijkje in het badhuis, niet om een bad te nemen, maar omdat hij waterleiilingslangen noodig had. De dief, een zekere D. B., is dooi de politie gesnapt. „Spieker" voor het Tribunaal Voor liet Goessche tribunaal kwam onder groote belangstelling voor Ge- rardus Franciscus W'ilhelmus Siemons, kantoorbediende uit Goes, beter be kend onder den naam van „Spieker". Een van zijn grootste wandaden is wel, dat hij meegewerkt heeft meer dere personen naar Duitschland te zenden. Morgen komen we nader terug op de behandeling van zijn zaak.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1