VRIJE STEMMEN i De voorstellen van Rusland De regeeringscrisis in Frankrijk PROCES TE NEURENBERG I I De Fransche broodkaart (Van onzen eigen correspondent Het is nog zoo lang niet geleden dat de doorsnee Pranschman zichzelf wijsmaakte (liet hij het daar maar 'bij, maar hij vertelde het anderen ook) dat de economische toestand er beslist rooskleurig begon uit te zien. En een eerste overtuigend bewijs van dezen „rooskleurigen" toestand zou zijn het verdwijnen van de algemeen gehate broodkaart. Dat was geduren de de periode vlak voor de verkiezin gen. De candidaten hadden propa- ganda-materiaal noodlg en zooals het veelal gaat, aan beloften ontbrak het niet. Eén dezer beloften was het „vrije brood". Er werd besloten een poging te doen en als datum werd vastgesteld l November 1945. Zou niet de eerste November een even histori- schen datum in de geschiedenis van Frankrijk worden als de elfde? Inder daad, de broodkaaj-t werd ter aarde besteld. Het Fransche volk danste en het zong, vierde feest. Tot den volgenden morgen 6 uur heeft men gedanst in vele groote ste den (Parijs, Marseille, Lyon, Bor deaux). Maar de „spelen" zyn van droevig korten duur gebleken. Met ingang van 1 Januari j.l. werd de op 1 November ter aarde bestelde broodkaart in haar oude eere hersteld. Het Fransche volk heeft te vroeg ge jubeld en de afschaffing van de eer ste rautsoenkaart is niet alleen een mislukking geweest, maar vooral een volslagen gebrek aan logica gebleken. Tijdens het bestaan van de brood kaart zaliger, hadden wij per dag 350 gram broed. Hetwelk, dit geef ik gaarne toe, voor den doorsnee Fransch man onvoldoende is. gezien de vol strekte afwezigheid van het mceren- deel der voedingsmiddelen, die eventu eel het brood zouden kunnen vervan gen, hetgeen, gevoegd bij het feit, dat de Franschman een groot broodver bruiker is, voldoende waarde geeft aan de overtuiging, dat de broodtoe- deeling stellig niet overvloedig was. Maar het afschaffen van de brood bonnen heeft ten gevolge gehad, dat mijn buurman, een eerlijke schoenma ker. die 30 konijnen, 12 kippen, 4 een den, 2 katten en een hond bezit, on middellijk zijn veestapel heeft doen pro fiteeren van dit heugelijk feit. En ik ken een koetsier, die eiken dag vijf brooden van 2 kg, koopt. En toch lxeeft deze man slechts één vrouw en geen kinderen, maar een paard! Toen ik aan de bakkersvrouw vroeg wat hij met al dit brood ging uitvoe ren. antwoordde zij mij langs de neus heen: ,.U begrijpt, dat een brood te gen S francs per kg. heel wat goed- kooper is dan haver tegen 30 francs. En voegde ze er glimlachend bij „z'n paard lust ons brood best, want het is van goede kwaliteit". Dit zijn slechts 2 feiten, maar zoo zijn er honderdduizenden. De Fransehen hebben hun weelde niet kunnen dragen en moeten op nieuw leeren zuinig te worden. Vandaar dat mijn schoenmaker is begonnen met zijn konijnen te slach ten en zijn kippen op te eten en de koetsier zal genoodzaakt zijn opnieuw haver te knopen tegen 30 francs een kg. Of hij zal z'n paard moeten op eten, wat waarschijnlijk het probleem eerder ingewikkelder maakt, dan dat het dit oplost. Het woord: „Werpt uw brood uit op het water" kan zeer zeker voorloo- pig nog niet letterlijk worden toege past, zonder de broodkaart een sterke en nog langdurige positie te verstrek ken. 2« JAARGANG NUMMER 371 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 24 Januari 1946 Algemcenc Leiding B. G. Kloosterziel cn S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 U.N.O. Sharir wil de Britten niet missen De groote onderwerpen, die voor de Organisatie der Vereenigde Volkeren is ni het centrum der aandacht zijn gekomen, kunnen niet in een om mezien worden afgedaan. Binnenska mers zullen de Big Three wel eens overleggen. Maar openlijk aan de orde omen ze nog niet. Daarom kunnen we enkel wat meedeelen omtrent het oerdeel van buitenstaanders en van geïnteresseerde partijen. De Russische voorstellen Een diplomatieke correspondent van Reuter acht het gewenscht als een on partijdig onderzoek omtrent Grieken land eu Indonesië zou worden inge steld. Ook de „Daily Express" acht en onderzoek ter plaatse waarschijn lijk. Onze Nederlandsehe delegatie wacht nadere instructies omtrent deze dingen af. In de wandelgangen van de U.N.O. wordt opgemerkt, dat de Eritsche troepen in Indonesië zyn volgens be- "ssing van den geallieerden opperbe velhebber. Hun taak is enkel ontwa- INDONESIE GEEN AMERIKAANSCTIE GEZANT Op een persconferentie is aan den merikaanschen plaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken, den heer Dean Atcheson, gevraagd of de Vereen. Staten van plan waren een afenkomstige figuur als Sir Archi bald Clark Kerr naar Java te zenden. Hij antwoordde, dat de Vereen. Sta ten dergelijke plannen niet koesteren. DE GEALLIEERDE VERLIEZEN De Britsche minister van oorlog, awson, heeft schriftelijk op een vraag in het parlementslid Driber (La bour) verklaard, dat de Britsche ver- n in Ned. Indië tot 11 Januari bedroegen: 25 dooden, 52 gewonden en 12 vermisten. De Britsch Indische verliezen be droegen 348 dooden, 733 gewonden en "12 vermisten. De Nederlandsehe verliezen op Java bedroegen: 31 dooden, 100 gewonden en 6 vermisten. In Soerabaja dreigde een CHINEE- SCHE STAKING. Aanleiding was, dat van Britsche zyde was beweerd, dat Britselie legerrantsoenen door diefstal in Chineesche handen waren gekomen. De Chineezen beweerden, dat zij ze van militairen hadden verkregen in ruil voor kippen enz. Door een pro clamatie van den Brïtschen bevelheb ber is de staking voorkomen. De verjaardag van Prinses Margriet is in Batavia slechts in kleinen kring gevierd. Van openbare feestelijkheden kon geen sprake zijn. pening der Japanncezen, en zorgen voor krijgsgevangenen en geïnterneer den. Sjahrir heeft verklaard, dat ,.ij de Britsche troepen nog niet willen mis sen. Het gevaar zou zijn, dat dan de lapanners weer actie' zouden gaan voeren. Nederlandsehe kringen in Londen oordeelen, dat wat in Indonesië ge beurt, een zuiver binnenlandsche aan gelegenheid is van het Koninkrijk der Nederlanden. De Perzische regeering doet zelf een beroep op de U.N.O. Ne derland heeft dat niet gedaan, en zal dat niet doen. Ook Griekenland doet dit niet. De Oekrainische leider der delegatie van dit land, Dr. Manoeilsky, heeft verklaard, dat tallooze telegrammen uit Indonesië hem tot zijn stap hebben gebracht. Van Grieksche zijde is medegedeeld, dat de Britsche troepen aldaar zijn in overeenstemming met de Grieksche regeering. Ondertusschen is Wisjinsky te Lon den gearriveerd en zal de leiding op zich hemen van de Russische delega tie. NIEUWS IN HET KORT „DUITSCHERS MOETEN WER KEN", oordeelt de geallieerde stuursraad. Alle mannen van 14 65 jaar en alle vrouwen van 15 tot 50 .jaar moeten zich melden. Voor zieken enz. zijn er vrijstellingen. Wie zich niet opgeeft optvangt geen levensmid delenkaarten meer. Bij de GRIEKSCHE ONLUSTEN zijn reeds 8 gijzelaars door de moi chistische rebellen gedood, meldt Reu ter. De anderen werden bevrijd. Ook met de nationale bevrijdingsbe weging van de E.A.M. hebben regee- ringslroepen slag geleverd. De regeo- ïing bevindt zich tussehen twee vuren, maar handhaaft zich vooralsnog. Een delegatie van de E.A.M. is in Moskou aangekomen. Tengevolge van de stakingen in de vleeschindustrie in Amerika, is er een levendige zwarte handel in vleesch ontstaan. De Arbeidscommissie in de U. S. A. heeft de belangrijkste bepalingen ge schrapt uit het WETSVOORSTEL van TRUMAN ter regeling der arbeids- moeilijkhedon in de industrie. Verwor pen werd het voorstel, dat inzage zou klinnen worden genomen van de boe ken der werkgevers. Ook verworpen werd de bepaling dat gedurende den werktijd der enquête-commissie (30 dagen) niet zou mogen worden ge staakt. Na deze besnoeiing nam de commissie het wetsontwerp aan. Felix Gouin candidaaÉ Aanvankelijk heerschte er in de re- geeringskringen in Parijs eenig opti misme ten aanzien van de vorming van een drie partyen regeering. De communistische candidaat voor het presidentschap. Felix Gouin, trok zijn candidatuur terug ten gunste van Vin cent Auriol, die door de socialisten met algemeere stemmen als candi- OP REIS Ga je zoo eens op reis, stap je in den trein enwarempel in een verwarmde coupé, luister je dan zoo eens naai' dc- gesprekken in je buurt, dan hoor je Nederland op zijn breedst. Enkele heeren zijn het ei- roerend over ens, dat de N.S. toch een pracht be drijf is, dat alles doet om het zijn rei zigers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Ze komen tot de conclusie, dat „er schöt in zit". Maar „Roosen daal overstappen!" Deze trein is.niet verwarmd. Toe vallig komen we weer samen en nu wordt liet hoe langer hoe meer Neder land op zijn smalst. Ineens zijn de N.S. eé'n rbe drijf en plotseling zit er geen „schot" meer in. Snap je nou zulke windwijzers? Dan gaan ze nog een beetje schel den op die Amerikaansche locomotie ven ook. Als je dan opmerkt dat ze, als die locomotief er niet was, nog in Roosendaal zouden staan, krijg je een onnet antwoord. Nu vraag ik me toch af, is liet nu wel eens ooit goed? Ik wensch ze in stilte een een ritje van 'n uur of tien in 'n vuilen. kouden, hotsenden Fransclien trein. Zouden ze ineens genezen zijn. de „draaitollen". Neen! daat werd aangewezen. De communisten maakten daarna evenwel wel officieel bekend, dat zij desie candidatuur niet konden aan vaarden. Ook Herriot werd genoemd als mo gelijk hoofd van een regeering, communisten, socialisten en radicalen zou omvatten. Naderhand werd bericht, dat Felix Gouin door de communisten en de so cialisten candidaat werd gesteld, voorwaarde (van de soc.), dat de M. R. P. deel uit zal maken van de nieu we regeer! ng. De M.R.P. heeft verklaard, dat zij bereid is deel uit te maken Van de nieuwe regeering, als de voorwaarden voor samenwerking tuschen de drie groote partijen door allen worden aan vaard. Gouin stemde er in toe candidaat te worden gesteld. DE GAULLE NAAR CANADA Generaal de Gaulle zou de uitnoodi- ging van generaal Vanier. Canudeesch ambassadeur in Frankrijk, om een be zoek te brengen aan Canada, hebben aanvaard. VAN OVERAL Zestien guerilla-strijders in Spanje staan terecht. Het zijn mannen tus sehen 20 en 35 jaar. Tien doodvonnis sen werden geëiseht; verder 12 tot 30 jaar dwangarbeid. Amerika en de Sovjet-Unie geza menlijk zullen op KOREA een voor uitstrevend democratisch bewind ves tigen, deelde de directeur van het Bu reau voor aangelegenheden van het Verre Oosten mede. De hervormingen zullen even ver gaan, als die in Japan. Hieruit zal moeten blijken, of twee groote mogendheden samen kunnen werken in een vraagstuk, dat zoowel voor beiden zelf, als voor de Vereen. Volkeren in hun geheel van groot be lang is. In Groot-Hessen zijn verkiezin gen gehouden voor de gemeenteraden. 400.000 Duitschers gingen ter stem bus. In het district Rheingau kregen de Christen-democraten 13.66S stem men, de sociaal democraten 6325 stem men en de communisten 516 stemmen. Men zegt, dat het dagboek van zijn veldslagen, dat generaal Patton na zijn dood achterliet, het belangrijk ste document betreffende den afge- loopen oorlog zal zijn. Nederlandsehe aanklacht niet voldoende voorbereid De roofpartijen in Frankrijk Luit. Kol. A. M. Baron van Tuil! van Serooslcerken, heeft zjjn lof be tuigd over de wijze, waarop de Fran sche aanklager de belangen van Ne derland waarneemt. Door onvoldoende voorbereiding evenwel kwamen de Nederlandsehe belangen nog niet juist tot hun recht. In het. proces komen binnenkort do cumenten over den moord van Katyn in Polen, die indertijd zulk een opzien heeft gebaard, ter sprake. Een van de documenten behelst een mededecling van Frank, gouverneur van Polen, waarin hij schrijft, dat er Duitsche hulzen in het graf zijn ge vonden. Ook over de Joden komen nog steeds nieuwe verhalen binnen. Van de 1000 Joden, die in Noorwegen woonden, zijn er 1'2 uit Polen, waar ze naar toe ge deporteerd waren, terug gekeerd. De Fransche aanklager liet cijfers hooren over de berooving van Frank rijk, Van de 631 milliard francs, de Duitschers eischten als bezettings- kosten, waren slechts 74 milliard ge rechtvaardigd. De Fransche industrie heeft een ver lies geleden van 203 milliard, de auto mobiel-industrie was voor 70 pet., de scheepsbouw voor 79 pet.,, de vlieg tuigbouw voor 90 pet., en de zware industrie voor 100 pet. ingeschakeld in de Duitsche oorlogvoering. Goering wordt iu hoofdzaak voor dit alles verantwoordelijk gesteld. De spoorwegstaking Onder de Nederlandsehe documen ten, aan het gerecht overgelegd in het verloop der behandeling van het thema uitplundering der bezette lan den, bevindt zich een rapport van on dervraging in oorlogstijd, waarin de verantwoordelijkheid voor den hongers nood op Seyss wordt gelegd. Louwes heeft verklaard, dat hij 22 September 1914 vijf dagen na afkon diging van de spoorwegstaking een onderhoud van drie uur heeft gehad met Seyss' vertegenwoordiger Von der Wense, waarbij ook Hirschfeld aanwe zig' was. Von der Wense eischte van Louwes en Hirschfeld, dat zij een pro clamatie zouden richten tot de spoor- weglieden om de staking op te geven, daar Seyss anders het voedseltrans- port naar het Westen zou verbieden. De bedoeling van Von der Wense die namens Seyss sprak, was de sta king-te breken. De Nederlanders wei gerden en protesteerden tegen Seyss' maatregel. Louwes verklaarde, dat door het daarna dooi' Seyss afgekondig de verbod, dat tot 30 October van kracht bleef, de voorziening van Hol land met voedselvoorraad voor den Ingezonden mededeeling „Kunnen we niet Dinsdag ai trou wen, kind?" ..Onmogelijk jó. want Vrijdag kan ik pas die fijne Niemeïjer's koffie op den bon krijgen!1' TWEEDE KAMER Bij de zuiveringskwesties zegt Mi nister Eeel o,a„ dat van de 700 ge vallen ten aanzien van burgemeesters er 5S0 .afgehandeld zijn. Ten aanzien van de studentenzuiv •ihg is de minister van onderwijs be ek! den eisch te schrappen, clat de studie begonnen moet worden op het punt, waarop men indertijd is opge houden. De minister wenscht individueele behandeling der gevallen. Ir! Delft, 'aar de senaat adviseerde tot teeke nen, wordt de strafmaat in den regel gehalveerd. (Luid gelach op de publi- ke tribune). Naar aanleiding van geruchten over houding destijds van de professoren Schermerhorn en Van der Leeuw wil spreker doen wat hij tot nu toe bene den zijn waardigheid achtte, n.l. dit gerucht tegenspreken. De heer Scher merhorn heeft steeds afgeraden te tee kenen, behoudens in een speciaal geval Spreker zelf heeft steeds afgeraden te teekenen. Er is spreker verweten, dat hij de professoren anders behandelde dan de studenien. De posities van beiden zijn echter onvergelijkbaar en overigens ontkent hij, dat de hoogleeraren te mild zijn behandeld, gezien het groote leed, dat ook zij hebben moeten door staan. De hoogleerarsn waren amb tenaren en hun positie was des te moeilijker. Door spreker zijn 35 hoog- leeraren naar de commissie Scholten gezonden. 27 zijn er berispt en ont slagen. De minister wijst er op. dat wij een bedachtzaam voile zijn. Het gevaar daarvan is, dat er een kentering in de nnter onmogelijk werd. Louwes heeft ■oorts verklaard, dat de Duitschers I stemming komt. Men kan niet steeds tijdens het transportverbod nog 30.000 ton voedsel wegnamen. Aan zijn ver klaring was een attest gehecht van Dr. C. L. de Jongh, directeur van het gemeentelijk ziekenhuis te Den Haag, waarin wordt bevestigd, dat het voed selpakket in de twee maanden na het transportverbod daalde tot 500 calo- oedeem en ondervoeding groote vormen aannam. R.A.F.-RIJWIELEN VOOR NEDERLAND George Wilson, voorzitter van den Bond van Britsche fabrikanten van rijwielen en motorrijwielen, heeft ver klaard dat Nederland, dat 20.000 mi- mitaire rijwielen had besteld, honder den gewezen R.A.F.-rijwielen zou ont vangen. PROFESSOR 'A over liet financieel beleid A plannen der regevrin; ïrwüïacci vau Financien y A heeft een nota bij de Tweede A A Kamer ingediend. Daarin wor- 'A y den onder meer besproken de y A gevoerde valuta-politiek, de af- A A gesloten monetaire accoorden en A y de buitenlandsche leeningpoli- y A tiek; voorts de belastingmaatre- A A gelen. In de naaste toekomst kan A y een heffing van vermogensaan- y A wasbelasting worden verwacht, A A en daarnaast een heffing ineens y van alle grootere vermogens. De A van het bedrijfsleven geheven A A belastingen worden verminderd. A A De vrijstelling van landbouwbe- A A drijven komt te vervallen. De A A omzetbelasting zal van 2 op 3 A A procent worden gebracht; voor- A A al voor weelde-artikelen zal een A A hoog tarief gelden. Tenslotte A A sprak dc minister over de geld- A ft zuivering, die heeft plaats ge- A DE KINDEREN KRIJGEN EEN El Kinderen tot 21 jaar zullen twee eieren krygen. In dc komende week zal de eerste bon bekend gemaakt orden. De tweede bon volgt later. De eieren zijn niet versch maar ge conserveerde exemplaren uit den voor aad die tot dusver voor zieken was bestemd. EEN BON VOOR ZACHTE ZEEP Bij de eerstvolgende bonaanwijzing zal behalve die voor het gewone rant soen huishoudzeep, ook een bon voor 250 gram zachte zeep worden aange wezen. De koopers zullen er goed aan doen, zelf hun verpakkingsmateriaal mede naar den kleinhandelaar te ne-1 waardoor de boer er niet in kon men. gen een arbeider te vinden. RUBBERHAKKEN VRIJ VAN BON Door het rijksbureau voor huiden en leder zijn, met ingang van 22 Janu ari 1946, de beperkingen t.a.v. den han del in rubberhakken opgehev handelaren en de schoenfabrikanten kunnen de rubberhakken voortaan be trekken zonder afgifte van leder cheques, terwijl ook de schoenen her steller rubberlaarzen wederom vrij lean aankoopen. BINNENKORT WEER TEXTIELPUNTEN GELDIG Zeer binnenkort zullen de nog res- teerende punten van de textielkaart Y. 510 geldig worden verklaard. Het publiek wordt er op gewezen, dat het koopen en verkoopen van textielgoe- deren op bonnen der textielkaart niet geoorloofd is zoolang deze nog niet door het Centraal distributiekantoor aangewezen zijn. DE LOONEN IN HET BAKKERSBEDRIJF Door het college van rijksbemidde laars zijn de loonen voor het bakkers bedrijf bindend vastgesteld. Het loon voor den bankman be draagt met ingang van 14 Januari j.l. in de 5 gemeenteklassen resp. f'10, f 3S.50, f 37,f35— en f33— Voor werknemers, wier werkzaam heden vóór zes uur des morgens aan vangen, komt hierop een toeslag' in de eerste klasse f 2, in de tweede kl. f 1.50 en in de overige klassen f 1. VOLKSHUISVESTING De minister van Binnenlandsche Zaken heeft er bij den burgemeester op aangedrongen leegkomende wonin gen, die altijd bewoond zijn geweest door landarbeiders niet te vorderen ten behoeve van andere categorieën van personen. In het afgeloópen seizoen is er een tekort geweest aan landarbeiders, dat niet. alleen te wijten was aan een on voldoende aanbod van arbeidskrach ten. In bepaalde streken speelde ook de woning-nood hierin een rol. Het schijnt n.l. voor gekomen te zijn dat zulk een landarbeiderswoning, die vrij kwam, door den burgemeester •d gevorderd ten behoeve van ge meente-ambtenaren. evacué's koers veranderen zonder de rechts zekerheid illusoir te maken. De minister van justitie zegt ten aanzien van de zuivering van de po litie. dat niet iedereen, die in Schalk haar is opgeleid, fout Is. Een commis sie stelt evc-uwel een scherp onderzoek in en die dit heeft doorstaan, kan te- rugkeeren. Wij ontvingen van den dienst der repatrieering een lijst van 15 repatiieerenden a/'b m.s. ..Oranjefontein", dat op 2 Febr, in Rotterdam verwacht wordt. De lijsten liggen op ons kan toor, Beestenmarkt 2, ter in- NEDERLAND KOOPT! Volgens „Machinery Lloyd" heeft Nederland orders geplaatst bij de Brit sche industrie, die den aankoop inhou den van 1300 auto's, 500 trucks en kele duizenden fietsen. Dit volgt op een bericht, dat Nederland f 400 mil- lioen in de periode van 1 Juli 1045 tot 30 Juni 1946 voor aankoopen in Enge land besteedt. VAEIA Er is een manifest verschenen van een comité, dat een NATIONALEN OMROEP wenscht. De onderteeke naars zijn: Ds. B. J. Aris, Mr. Dr. E. Krongersma, Ds. J. J. Buskes, Prof. Dr. F. J. J. Buytendïjk, Mej. Mr. P. E. Eldei'Ing. Ds. K. H. E. Gravemeyer, Dr. C. P. Gunning, Pieter 't Hoen (F. Goedhart), A. J. Koejemans, H. M. ran Randwijk. Mr. Dr. A. A. van Rhijn Prof. Dr. Th. Rutten, Dr. Jos. M. A. F. Smits van Waesbergh S.J., N. Stuf- kens, J. M. G. Suurhoff. ■Vile partijen en groepen zijn hierin dus wel vertegenwoordigd.. De bestrijding van de MAZELEN EPIDEMIE is thans in Batavia zoo danig gevorderd, dat het in den loop van Febrtari mogelijk zal zijn, ook kinderen, die nog geen mazelen gehad hebben, naar Nederland te transpor teeren. GRIEKSCHE monarchisten, die ten getale van 2000 de stad Kalamata aan de zuidkust van de Peloponnesus had den bezet, bebben zich vóór de aan komst van de regeeringstroepen naar het noorden terug getrokken met me deneming van 200 gijzelaars, meldt Reuter. De Grieksche communisten' roepen liet volk op, om zich gereed te houden oor een algemecne staking. Volgens regeringskringen is het Grieksche leger niet betrouwbaar, daar er veel collaborateurs uit den Duit- schen tijd in zouden zijn. TRIBUNAAL GOES Jacomina Bom, uit Waarde, vond dat, toen haar verloofde lid vande N.S.B. werd, zij dat voorbeeid maar moest volgen. Verdachte zei, dat zij op deze wyze tweespalt wilde voor komen. Deze 22-jarige jonge dame was ook lid van de Landjeugd van den Nederlandschen Landstand. Het pleit voor haar, dat ze dit toegeeft Omgang met Duitschers ontleent zij evenwel ten sterkste. Mr. van Hasselt zegt, dat haar va der in 1934 aKN.S.B.er was en ook haar broers „besmet" waren. Verdach te heeft meer gehandeld in een verlo- vingsroes, dan dat zij politieke doel einden had. Verdachte heeft 14 maanden geïn terneerd gezeten en zich goed gedra gen in het kamp. Verdediger bepleit dan ook clementie., Christiaan Adriaan Almekinders, grondwerker uit Nisse, werd in den crisistijd, voorafgaande aan den oor log". geadviseerd eens een kijkje te nemen in Duitschland, wat hij dan ook deed. 1-Iij keerde pro-Duitsch te rug, „Dat was niet erg, zoolang Ne derland buiten den oorlog was", zeide Mr. Vlaming, „erger is, dat je tijdens de bezetting je ook nog pro-Duitsch gedroeg". Verdachte is niet op zijn mondje ge vallen. „De collecten Winterhulp wa ren voor behoeftige menscheu" en hij ontzag zich daarom niet met een lijst lond te wandelen bij de collecte. Zijn vrouw zei, „dat het best kon, dat de menschen de pest aan haai man hadden", maar zeker weten doet ze het niet Mr. Vlaming merkt op, dat verdach te een flinke som geld heeft overge spaard. „Ja, het was een goeie tijd voor ons", zeide de echtgenoote Lena Bras uit Borssele is „zon- cicr eenige bedoeling lid van de N. S. B. geworden", maar dien tengevolge zitten haar zeven kinderen in Haamstede, waarover zij nu bittere tranen schreit. „Waarom liet je je kinderen lid van den Jeugdstorm worden?" vroeg de voorzitter. „Och", zo luidde het vvifs- geerige antwoord, „dan leerden zij wat naaien en zingen". Dat zingen had den zo ook wel op de Zondagsschool kunnen leeren", zegt de heer Ouwe hand. Verdachte schijnt tot het N.S. B.schap te zijn overgehaald door haai man, die een onsympathieken indruk maakt en nog niet veel geleerd heeft in het kamp. Hij vindt liet vrij nor maal, dat hij N.S.B.er geweest is en zijn vrouw daar ook toe te hebben overgehaald. Toehoorders kunnen vaak niet aan den indruk ontkomen, dat er wel eens iets hapert aan cie heropvoeding van verschillende gedetineerden in de kam pen. Sommige individuen geven zulke dwaze antwoorden, dat men zich af vraagt, of zij in de kampen wel ge noeg onderricht ontvangen over hun foutieve handelwijze. Het Tribunaal besliste in dit geval dat de vrouw niet bewust fout had ge handeld en gelastte in vrijheid stel ling. UITSPRAKEN TRIBUNAAL MIDDELBURG A. Minderhoud. tuinman te Middelburg ontzetting rechten en bevel tot onmiddel lijke opheffing van het huiscirrocl. Jac. Meulmeester, metselaar te Arnemui- deninternoering van VA jaar en ontzet ting rechten. H. Verwei), los workman te Middelburg interneering van 1 jaar en ontzotting réch- W. F. A. van 't Ho», timmerman te Mid delburg beschuldiging vervallen. Sam. Wisse, landbouwer te Meliskerke beschuldiging vervallen en bevel lot ont heffing van meldingsplicht. Adr. Remijn, werkman te Middelburg ontzetting rechten en bevel tot onmiddel lijke opheffing van huisarrest. Jac. Pluijmers, reiziger 1e Sf, Laurens ontzetting rechten. Uitspraken Tribunaal Goes M. C. van Hoepen, matroos uit 's-Gravenpolder, Beschuldiging verval len. A. P. de Leeuw, landarbeider uit Waarde, 3>i jaar interneering. C. Jansen, landbouwer uit Kruinin- gen, 2 jaar interneering en verbeurd verklaring tot f 500. Aart Marteijn, vischventer uit Arne- muiden, 22 mnd. en verbeurdverkla ring tot f 2000. De laatste drie ontzet uit openbare ambten en kiesrecht. DE DEVIEZENREGELING VOOR AUTOREIZEN NAAR nET BUITENLAND De K.N.A.C. heeft de aandacht van :1e ministers van financiën, van han- lel en nijverheid en van verkeer en anergie gevestigd op het feit, dat bij 3e deviezenregeling voor hen, die naar liet buitenla'nd reizen, voor zoover de ze reizen per automobiel worden on dernomen geen rekening wordt ge houden met de noodzakelijkheid van hel koopen van benzine en smeermid delen, en van betaling van garagekos- len en eventueeele reparaties. Eij rei zen per trein, boot of vliegtuig kun nen hier te lande de heen en terugreis biljetten worden gekocht. Aangezien het voor den economi- schen herbouw van het hoogste belang moet. worden geacht, dat Nederlanders in staat worden gesteld de verbroken relaties te herstellen, verzoekt de K. N.A.C. een regeling in het leven te roepen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt een zeker bedrag per reis dag mede te nemen voor den aanJcoop van bedryfsstoffen en het betalen van garagekosten en eventueele reparatie kosten. Het thans per dag toegestane |bedt'ag is daarvoor ten eenenmale on- 'oldoende te achten. UITZENDINGEN CENTRAL TRACING- BUREAU GEWIJZIGD Het tijdstip van do dagoüjksche radio- 'juitzondingon van het Central Tracing bu reau van Unrra, waarin over vermiste per sonen, dio nog niet konden worden opge spoord, inlichtingen worden gevraagd, is gewijzigd. Deze uitzendingen zuilen thans iederen avond plaats hebben van 23.30 uur tot 24.00 uur over de zenders Frankfurt, Stutt gart en München. Diegenen, die inlichtingen kunnen ver strekken omtrent de in deze uitzendingen genoemde personen, wordon verzocht hier van me4edeeling te doen aan het infor matiebureau van het Nederlandsehe Roode Kruis, gebouw „Petrolea", Benoordenhout- ^scheweg 7, 's-Gravenhage.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1