VRIJE STEMMEN 2c JAARGANG NU MM KR ^70 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 23 fanuari 1946 Algcmccnc Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur j. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Belgische buitenlandsche politiek Louis Pierard bracht namens de Commis sie voor Buitenlandsche Zaken in de Bel gische Kamer een rapport uit over de buitenlandsche politiek van België. Een bescheiden grensherziening zal een weinig bevoikt stuk Duitsch grondgebied bij Beigië brengen, zoo werd verklaard. Dit zal eenige compensatie bieden voor de ge- Voorts wordt een westelijke alliantie ge- wenschl, waarvan België, Frankrijk, Neder land. Luxemburg en Groot-Briltannië deel zouden uitmaken. Stelling wordt genomen tegen de opvatting, dat eon dergelijk blok gericht zou zijn tegen een andere groep van mogendhodon, wolko onder leiding staat van een groot overwinnend land waar tegenover wij oen nooit te vereffenen schuld hebben. Aldus het rapport en het gaat dan verder„indien de genoemde vrees gelundeerd zou zijn. dan zouden wij legen geen enkelen prijs een westelijke alliantie wenschen. Maar wij zijn van meening, dal men zich ten onrechte ongerust toont. Deze vrees is niet gerechtvaardigd." Hier wordt dus duidelijk van half oflici- eele zijde uitgesproken dat België tegen over den grooten bondgenoot Rusland geen enkele maatregel wil ondernemen, maar dat België dit West-Europeesche blok wenscht cm sterker te staan in den politieken en ecczomischen strijd, waarbij op den achter grond steeds de vrees voor een weer op levend Duitsch militairisme den doorslag geelt. Een besef dat ook ons land wel tot aansluiting bij dit West-Europeesche blok zou kunnen brengen. Voorts spreekt bet rapport over de kwes tie van hot Rijn- en Ruhr-gebied. Beigië moet. hoe ook de eindbeslissing over dit gebied zal uitvallen, een recht behouden op een aandeel in do exploitatie van deze gebieden. De economische welvaart van België heeft belang bij oen oplossing, welke aa.a België een regelmatige aanzienlijke in voer van brandstol verzekert. De Belgische bezettingszone, waarin Aken on Keulen zich zullen bevinden, zal door twee divisies worden bezet. Do eerste di visie zal op 1 April een Britsche divisie aflossen, terwijl de tweede divisie enkele maanden later zal vertrekken. UNO. Oekraïne brengt de Indonesische kwestie voor den Veiligheidsraad „Waarom zijn daar nog Britsche en gewapende Japansche troepen Rusland stelt de Grieksche kwestie in dien Raad aan de orde: „Waarom zijn daar nog Britsch troepen V' Perzië vraagt: „Waarom zijn er bij ons rjog Russische troepen?" De delegatie van de Oekrainische Sovjet-socuuislische Republiek heeft do kAv ESÏIE INDONESIË voqi' den Veiligheidsraad gebracht.. Met beroep op artikel 35 van het Handvest wijst zij op de situatie die in Indonesië ge rezen is. Daar worden gedurende ee.ii- ge maanden, zoo luidt haar verklaring, militaire acdes ondernomen, welke ge licht zijn tegen de plaatselijke bevol king. Zoowel Engeische ats Japan sche gewapende strijdkrachten nernen daaraan deel. Dit acht de delegatie een 'bedreiging van den internationa len vrede, en van de algemeene veilig heid, zooals die in art. 3'! wordt om schreven. De delegatie vraagt om onderzoek en zoodanige maatregelen, ten einde aan deze situatie een einde te maken. De delegatie van Rusland, in Lon den aanwezig, heeft door haar huidige hoofd Gronylco onder de aandacht van den veiligheidsraad gebracht, dat de TOESTAND IN GRIEKENLAND on der de oogen zou moeten worden ge zien, op grond eveneens van artikel 35 van het Handvest. Zij acht geen ex cuus aanwezig voor het verblijf van Britsche troepen in dat land; militaire Het proces te Neurenberg De plundering van Nederland l.OOd.OOi) fietsen en 600.000 radio's verdwenen De Fransche prosecutle nam In het i Neurenbergsche proces den roof en plundering van Nederland in behan-' deling. Jonkheer Bosch Ridder van Rosen- thai, tijdens de bezetting voorzitter van het college van vertrouwensman nen, verscheen als getuige charge. Een dossier onder den naam „Hol- lande" verzameld, vertoont een lijvi- gen omvang, In een eerste rapport van Seiss-In- quart over zijn werkzaamheden tot 19 Juni 1940, gaat deze er prat op, dat hij zijn eerste maatregelen door Ne- derlandsche_ secretarissen heeft laten teekenen. Zijn bedoelingen blijken wel duide lijk als hij schrijft, het zijne te heb ben gedaan en een einde te hebben gemaakt aan de liberaal-kapitalisti sche practijken. Een brief van Rost van IS Decem ber 1943 aan Seyss werd geciteerd, waarin hij zegt, dat Nederland sedert Maart geen goud meer bezat. Afzonderlijk behandelde de aankla ger Gerlhoffer in dit verband voorts het door de Duitschers van burgers op geëischte geld. goud en buitenland sche waardepapieren. Zooals elders, hielden de Duitschers zich ook in Nederland druk bezig met den zwarten handel. Het is niet moge lijk ook maar bij benadering te schat ten hoeveel zij langs dezen duisteren weg hebben meegenomen. Evenwel had de prosecutie de beschikking over een rapport van kolonel Veltgens, die aan het hoofd van den Duitschen Zwarten handel stond, waaruit te le zen valt, hoeveel in vijf maanden tijds van Nederlandsche zwart handelaren gekocht werd. Hier volgt de lijst: nonferro metaal 6 millicen mark; textiel 55 millioen mark; leder en vellen 5 millioen mark en verder houtwaren, meubelen, voed sel, motorolie, diamanten en vele an dere artikelen. In totaal kochten de Duitsohe agenten in deze vijf maan den, voor bijna 70 millioen rrjksmark. Onder hoofdstuk „schijnbaar regel matige vorderingen" behandelde spre ker de Inschakeling der Nederland sche industrie ten bate van Duitsch- land. Hij zeide, dat voorraden ter waarde van minstens S millioen door deze inschakeling naar Duitschland zijn gegaan. Onder dit hoofdstuk wer den ook enkele voorbeelden vermeld van montage van fabrieksuitrustingen en verscheping van machines naar Duitschland, het meest markant hier van was het overbrengen van installa ties der hoogovens te Velsen naar de Hermann Goering werken te Bruns- wijk. In Januari 1944 steeg de waarde der weggevoerde machines tot over de 700 millicen. Uitvoerige mededeelin- gen werden gedaan over dbor de Duit sellers voor hun aftocht uit Zuid-Ne derland weggeroofde machines van Philips en van verschillende bedrijven in Tilburg, Breda, B. op Zoom e:i Dordrecht, terwijl zij het werk in Eind hoven niet konden voltooien, slaagden zij erin de Philips bedrijven in Hilver sum en u-ussum volkomen leeg te halen. De Duitschc roof op agrarisch ge bied werd geschat op 300 millioen en hierbij wees Gerlhoffer op de mis daad van het volkomen onder water zetten van den Wieringermeer. Wel het meest opvallende bewijs van het drastische karakter van den rooftocht leveren de cijfers over de weggehaalde transportmiddelen, waar uit uieek, dat de Ned.. Spoorwegen zoo goed als niets hebben overgehouden. Het aantal der geroofde fietsen werd op een millioen geschat en dat dei- radiotoestellen op 600.000. Speciale aandacht werd voorts gevraagd voor de plundering der Koninklijke palei zen en den weergaloozen systematisch georganiseerden roof van Arnhem.. CANADA VERGEMAKKELIJKT IMPORT Canada zal een nieuwe politiek gaan voeren ten aanzien van geïmporteerde goederen, en deze zal voornamelijk be trekking hebben op goederen, inge voerd uit Frankrijk, België, NEDER LAND, Noorwegen, Luxemburg, Po- .'en, Griekenland, Joego-Slavië, Alba nië, Rusland, Tsjecho-Slowakije en Engeland. Het is de bedoeling het importeeren van goederen, die normaal uitgesloten zouden zijn door de vaststelling van maximumprijzen, te vergemakkelijken NIEUWS IN HET KORT Naar het A.N.P. verneemt zijn de geruchten, als zou de 415 m. golf niet meer door Hilversum gebruikt mogen worden, voorbarig. Deze golflengte blijft voorloopig voor ons land in ge bruik. De Perzische delegatie van de U. N. O. heeft besloten, het geschil met de Sovjet-Unie over Azcrbeidsjan voor den Veiligheidsraad te brengen. Het zal de eerste ernstige vuurproef zijn voor deze organisatie. Elk lid van de Big Five, dus ook Rusland, heeft het recht zijn veto uit te brengen, om be handeling van deze kwestie te verhin deren. Frankrijk's voorstel aan Enge land en de Vereen. Staten ,om de be trekkingen met Franco te verbreken, werd hi de Fransche Assembled alge meen met groote Instemming begroet. Zij. die dienstplichtig zijn voor de lichting 1945 e.v,, doch als oorlogsvrij williger reeds 6 maanden of langer dienst hebben gedaan, zullen niet voor eerste opkomst onder de wapenen ge roepen worden.. Zij moeten zich ech ter wel aan keuring en verdere regi stratie onderwerpen. redenen kunnen daarvoor niet worden aangegeven; bovendien acht de dele gatie hun aanwezigheid gevaarlijk met het oog op interventie in de binnen- landsche situatie. Ook dit is een be dreiging van den vrede en de veilig heid. zooals door liét handvest wordt erlangd, zegt Groiiyo. De derde kwestie/ die over AZER- BEIDSJAN, is nog niet officieel bij den Veiligheidsraad aangebracht, daar deze zaak nog slechts aan de Organi satie der Vereenigdé Volkeren Is voor gelegd, en het nog niet zeker is. of zij ook in den Veiligheidsraad ter ta fel komt. Maar in eik geval is reeds.overdui delijk, dat wederzijds gelijksoortige stellingen worden ingenomen. Terwijl liet protest van Perzië tegen het ver bluf der Sovjet-troepen in het Noor den van dit land zeker in den geest is van het Britsche wereldrijk, is het protest van Rusland en zijn bond- genooten in Oost-Europa eveneens ge keerd tegen het verblijf van Britsche troepen in Indonesië en in Grieken land. Beiderzijds ongeveer dezelfde ar gumenten: Laat die landen hun eigen boontjes doppen Met als achtergrond: waarom moet onze collega in de Big Three daar nu mist zijn vingers in steken? Handen af! is iiet eenstemmige koor. Conclusie voor ons land is enkel: Met gropte heeren is het slecht ker sen eten! Het is te hopen, dat deze Russische stap de onderhandelingen tusSchen Dr. van Mook en Sjahrir niet ongunstig beïnvloedt. Het besluit van de Kamer, om een delegatie naar Ja va te zenden heeft er toch al geen goed aan gedaan! UIT ST AO EN LAND GOES Uitreiking Roode Kruis bonkaarten In aansluiting op het bericht in ons nummer van gisteren, deelen wij nog mede. dat de uitreiking plaats vindt op het evacuatiebureau. Woensdag, letter A tot en met G, Donderdag letter H tot en met Q, en Vrijdag letter R tot en met Z, van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. De persoonsbewijzen en stamkaar ten van alle leden van het gezin moe ten worden meegebracht? Ieder wordt verzocht op het vast gestelde uur te komen. Na-uLtreiking kan niet plaats vin den. Zaterdagmiddag had er een bij eenkomst van de Landbouw Jongeren Gemeenschap en de Zeeuwsche Platte landsmeisjes alhier plaats. De organisatie bestaat in Zeeland uit 22 afdeelingen met plm. 800 leden. Zij stelt zich tot taak de gemeen schapsband tusschen de plattelands jongeren te versterken. Het programma dat dezen middag werd opgevoerd bestond uit muziek, zang,' tooneel en declamatie. In het bijzonder de afdeel ing Wol- phaartsdijk onderscheidde zich door een aat'dig tooneelstukje „Boontje komt om zijn loontje". De Plattelandsjongeren streven er naar om de karakteristieke kleeder drachten. volksliedjes en dialecten te stimuleeren en in het leven te houden. Deze bijeenkomstmag dan ook in :lit opzicht zeer geslaagd en veelbelo vend worden genoemd. Voor leden en donateurs van de G. V. en A.V. Goes en de V.V. Roubur zullen op Donderdag 21 Jan. in het Slot Ostende lezingen worden gehou den. De sprekers zijn de heer v. Emme- 'nes, de beleende voetbalreporter, de heer v. Asperen, onze bekende inter nationale scheidsrechter. Aanvang om 8 uur. De v.v.v. De Unie Vrouwelijke Vrijwilligers hield Maandag een propaganda-avond. Onder de aanwezigen merkten wij ver tegenwoordigers van diverse organi saties op. Het Roode Kruis was ver tegenwoordigd door den heer J. I. van Ballegoyen de Jongh, ook waren er vertegenwoordigers van het Leger des Heils en van andere groepeeringen. Mede door het slechte weer was de opkomst minder groot dan men had verwacht. Mevr. L. Kuenen-Janssens memo reerde in een inleiding de werkzaam heden van de U.V.V. in Goes en het doel, dat men nastreefde, de steun- verleening in gezinnen zonder huishou delijke hulp, de boelcenactie voor Iu- dië. Uitvoerig werd dit alles toegelicht door Mevr. van Hall-Nijhoff uit Am sterdam. hoofd van liet Voorlichtings bureau van de U.V.V. Zij wees er op, dat de U.V.V. niet speciaal één ver band behoefde te vormen, maar dat samenwerking van de organisaties op dit gebied tot goede resul taten kon leiden, zooals tusschen Pad- vindsters, Roode Kruis, onderwijzeres sen. enz. Spreekster herinnerde aan dr oprichting van de U.V.V. tijdens de bezetting in 1913. In verschillende plaatsen werden kernen gevormd, die onderling contact hielden. Na de bezetting groeide de U.V.V. uit tot 200 afdeelingen met 50.000 le den. Het werk van de U.V.V. varieert in haar taak naar gelang de behoeften in de verschillende gemeenten. Zoo heeft de U.V.V. een enorme taak in Arnhem, waar kleeding en goederen aan de bevolking worden uitgereikt. In sommige plaatsen is groote samen werking met de Kinderpolitie,, werk in ziekenhuizen, cantines, hulp aan gerepatrieerden. Ook In Zeeland zul len cantinewagens komen. Er heerscht een prettige samenwerking met de overheid en het leger. Prinses Juliana wordt binnenkort als eere-presidente geïnstalleerd. Zij wordt als eerste vijwillige werkster in ons land beschouwd. Mevr. Kuenen bracht spreekster dank voor haar interessant betoog en legde nogmaals den nadruk op de groo te behoefte aan vrijwillige werksters in Goes. Onlangs is verschenen het eerste nummer van „Raad en aad", orgaan van de U.V.V., waarin men bijzonder heden over het prachtige werk van de U.V.V. kan vinden. Mevr. Adriaanse-Bergansius droeg na de pauze voor uit den Geuzenbun- del: „Het lied der achttien dooden" en uit Beatrijs van Boulens. De avond werd met deze fraaie de clamaties besloten. Degenen, die zich tot de tl.V.V. voelen aangetrokken kunnen inlich tingen verkrijgen bij Mevr. Verhoeven Beatrixplein 8. MIDDELBURG N.S.B.crs AANGEHOUDEN Uit de kampen te Amersfoort en Halfweg werden Zaterdag j.l. de vol gende politieke gevangenen naar Mid delburg ovei gebracht: J. H. Dierikx en J. Roelse, leden N. S. B„ Th. Fondse, lid S.S., J. M. Reij- nierse, lid N.J.S. en KI. A. F. J. Duunk May en Pa- de Klerk, allen te Middel burg; C. Bakker, lid N.S.B. en KI. de Nooijer, lid Kriegsmarine, beiden te Vlissingen; Adr. Meulmeesler, lid S.S. te Arnemuiden en Chr. Janse, lid N.J. S. te St. Laurens. C.H. UNIE In de gehouden ledenvergadering werd een 10-tal namen genoemd van candidatcn voor de verkiezing van de Twe.ede Kamer. In overeenstemming met het advies van de Kamerkring Middelburg werd ook Mr. W. F. E. Baron van der Foltz, als Zeeuwsche candidaal, voorgedragen. Eveneens werd een 10-tal namen genoemd van candidaton voor de Prov. Slatenver kiezing. Het Bestuur der afdeeling trad en bloc af. Herkozen werden de aftredende heeren Mr. van der Feltz (Voorzitter), ]hr. Mr. Scho- rer (Vice-Vocrritter), A. P. Stufkens (Secre taris), A. Flipse (Penningmeester). G. H. Luijendijk, Mr. P. van Empel, B. C. Goers, J. G. Versluijs. terwijl gekozen werd de heer H. J. Ikkink. Met op 2 na algemeene stemmen werd besloten er bi) het Hoofdbestuur van do C.H. Unie op aan te dringen geen gemeen schappelijke urgentieprogram mei de A.R. partij vast fa slellen. noch eenige andere dan gebruikelijke vorm van samenwerking mei deze partij aan te gaan, voor en aleer de Algemeene vergadering der Unie hier over is gehoord. Besproken werd vervolgens de verkie- zingsaclie, terwijl een propaganda-commis- sie werd ingesteld. In verband met het vergevorderde uur werd de inleiding van den heo: van der Feltz, over de verhouding tot andere par tijen, aangehouden tot de volgende verga dering. Kon. Sclüppersverecn. „Schuttevaer" Afd. Middelburg De afdeeling Middelburg van boven genoemde Schippersvereniging hield j.l.. Zaterdagmiddag in één der zalen van café „De Eendracht" haar jaar vergadering onder leiding van "haar voorzitter, den heer P. de Vos. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord de moeilijkheden welke het Hoofdbestuur alsmede de afdeeling heeft als gevolg van de achter ons lig gende oorlogsperiode. Thans is er op economisch terrein eenige verbetering- ingetreden; de handel en scheepvaart beginnen opleving te vertooncn al zijn er nog tal van moeilijkheden te over winnen. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering werden enkele in gekomen stukken in behandeling ge nomen. waarna de penningmeester ver slag uitbracht van het financieel ge houden beheer. De heer L. Woudstra, die aan de beurt van aftreden was werd bij ac clamatie als bestuurslid herkozen, ter- HAAGSCHE BRIEF RONDOM DE RIDDERZAAL Het heeft dan wel eenigen tijd ge duurd eer Den Haag wat herleefd is; thans is het dan zoo. De drukste stra ten der residentie de Korte en Lan ge Poten en de Spuistraat hebben vrijwel weer het vooroorlogsch aan zien, en de voetganger, die om der wille van zijn haast en tengevolge van het drukke smalle trottoir, op den rij weg loopt, mag zijn ooren wel heel scherp spitsen en zijn oogen afgedrie- duivekaterd goed den kost geven, wil hij 't spreekwoord van den haas tigen spoed niet' bewijzen. Zware le gerauto's waarvan een deel in gebruik is bp de transport- en expeditiebe drijven, pletten het geasphalteerde wegdek, dat ook al van de tallooze - andere topzware vehikels hier en daar gescheurd is. Maar met teer en schel pen is het „lek" al spoedig gedicht.. Toch konden door net geregelde toe nemen van het verkeer, de ongeluk- Ken niet uitblijven. 'Een groot goueelte eau de ongevallen evenwel is toe te senrijven aan de grove onvoorzichtig heid van de Hagenaren. Yvant al rijden ae trams tegenwoordig dan weer uen ganscUen cmg (soms om de 10, soms om ue 20 minuten j men ontziet zich vaak niet oni in het koude wintertij hangend aan de treeplank van den train, mee te rijden; dagelijks hoort men dan ook van slachtoners. Een ander actueel symptoom is het feit, dat cle vrouw weer zoo'n beetje aan liet wiukelen is gegaan, ook al is er weinig te krijgen. L>e vrouwen gaan nu eenmaal graag kijken naar de schaars gevulde étalages der mode magazijnen en hoedenwinkels en droo- men zich weg naar het vrouwenpara- dijs. Dat is zoo de liefhebberij van de dames en de mannelijke Hagenaars zijn al weer wat beter gemutst nu zij liun borreltje kunnen drinken, dan wel bij een kop élite thee met suiker aan de leestafel in een café één van de tientallen tijdschriften kunnen le zen. De belangstelling voor literatuur op welk geoied ook is vrij groot. De „betere boekhandelaren" heDben weer een aardig voorraadje gekregen al zijn het dan in hoofdzaak her drukken of politieke verhandelingen en hel loketje in de couranten kiosken op straat lijkt onvindbaar, zoo'n stapel- tijdschriften en periodiekjes ligt er uit gestald. Den Haag is ook vooral een stad van den gaanden en komenden man en dus zijn de beroemde broodjes win kels weer bijna allemaal herrezen; zelfs zijn er enkele bij gekomen en de belangstelling der eetlustigen wordt niet den dag grooter. Broodjes, belegd met wildworst, haring, bokking, ra gout en wat niet al, worden in groote Hoeveelheden gesavoureerd en dan: dit alles zonder bon.. Winkelende dames, borrelende of le zende heeren, almaar etende jongelui (en ouderen!) zij vormen er het bewijs van, dat Den Haag hard op weg- is zich te herstellen. W. K. VAN LOON. wijl Werd besloten het bestuur met een lid uit te breiden. Als zoodanig werd als bestuurslid gekozen de heer N. C. van Oost, die zich bereid ver klaarde in het bestuur zitting te ne- Voorstellen voor de Algemeene ver gadering werden ter tafel gebracht en zullen aan liet Hoofdbestuur worden doorgezonden om op de eerstvolgende vergadering in behandeling te worden genomen. Verschillende onderwerpen, de scheep vaart betreffende, werden nog bespro ken en deed het bestuur toezegging bij bevoegde instanties gewensehte ver betering te verkrijgen, waarna de voorzitter de vergadering sloot- Rijwielpad Souburg Het rijwielpad langs den Nieuwen Vlissingschen weg in de gemeente Middelburg is reeds enkele weken ge heel schoongemaakt en uitstekend be- lijdbaar. Bij cle Abeele echter, waar het grondgebied van Souburg begint, liggen echter nog steeds groote hoe veelheden puin en alle mogelijke af val op het fietspad, waardoor dit over grooten afstand onberijdbaar is. Waarom zorgt men niet, dat die rommel wordt opgeruimd? Generaal Clark wordt door de overlevenden van de 36ste Amerikaan- sehe infanterie-divisie er van beschul digd de „massa-moord" van hun ka meraden op zijn geweten te hebben, omdat hij tijdens den Italiaanschen veldtocht van 1944 het oversteken van een snelvlietenden stroom zou hebben bevolen. De li&ksche partijen van Grieken land hebben een massameeting te Athene gehouden waar aan de regee- ring den eisch werd gesteld: lc tot zuivering van leger, politie en rechter- narchisten; 2e. energieke maatregelen tegen rechtsche terreur; 3e. vorming van een representatieve regeering uit alle democratische partijen. De regent heeft de algemeene ver kiezing bepaald op 31 Maart, hjke macht van collaborateurs en mo-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1