VRIJE STEMMEN Geen betaling van uitDuitschland teruggevoerde machines, enz. In „De Industrie" van 2 Januari 1946 komt een artikel voor, getiteld: „Iets over oorlogsbuit", waarin nog- cens nadrukkelijk de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat. zooals reeds is voorgekmen, de Nederland- sche autoriteien, en met name het Mi litair gezag. Sectie Oorlogsbuit, dooi de Duitschers geplunderde goederen, welke nadien zijn terug gevonden, slechts aan den oorspronkelijken eige naar worden terug gegeven tegen be taling van hun waarde. In dit ver band wordt gewezen op de redactie van het z.g. Landoorlogreglement, vastgesteld op de Tweede Haagsche Vredesconferentie van 1907, waarin is bepaald, dat het particuliere eigen dom in het algemeen onschendbaar is, met uitzondering van die goederen, welke worden vermeesterd op het slagveld. Wel kan de bezetter midde len tot overbrenging van berichten of tot vervoeren van personen en goede ren in beslag nemen, mits daarvoor een schadevergoeding wordt gegeven. Verder kan de bezetter levering in na- tura aan de burgerbevolking opleggen, doch uitsluitend ten dienste van 't be zettingsleger en eveneens tegen beta ling van schadevergoeding. Het Land oorlogreglement verbiedt plundering. Het leegroovcn van ons land door de Duitschers was derhalve in strijd met de bepalingen van het Landoorlogre- gelement. Er wordt verder op gewezen, dat 't eigendom van geroofde goederen dus niet voor den oorspronkelijken eige naar verloren is gegaan en er dus geen sprake van kan zijn, dat hij zijn onrechtmatig geroofde goed zou moe ten terug koopen. Wel vindt men het verdedigbaar, dat de oorspronkelijke eigenaar, die een schadevergoeding voor zijn goederen heeft verkregen, dit bedrag terug betaalt, terwijl het verder billijk is te achten, dat de kos- en van de terugvoering der goederen worden vergoed en een zekere beloo ning wordt gegeven voor de gedane moeite. De machines en grondstoffen, welke uit Duitschland naar ons land worden teruggevoerd, behoeven derhalve niet opnieuw te worden betaald. Vraagt men wel betaling, dan dient men zich onmiddellijk in verbinding te stellen met het Departement van Handel en Nijverheid te Den Haag. De lichting 1945 en de be~ zetting v*n een stuk van Duitschland In tegenspraak met verschillende ge ruchten en onjuiste krantenberichten ver neemt het A.N.P., dat er op het oogenbiik geen sprake is van oen bezetting van een deel van Duitschland door Nededandsche troepen. De lichting 1945, welke thans ge keurd wordt en vermoedelijk in Mei a.s. in zijn geheel onder de wapenen zal zijn is volledig bestemd voor den dienst in Inc'ië. Slechts een zeer gering contigent zal vermoedelijk in Nederland blijven. De op het oogenbiik ter beschikking van het Departement van Oorlog staande ge- zagstroepen hebben als voornaamste taak de bewaking der inlemeeringskampen. Hun aantal laat evenmin aizondering van een belangrijk contingent voor andere doelein den toe. Bovendien zal eveneens een deel der gezagstroepen bestemd worden voor den dienst in Indië, vooral waar onder deze troepen het enthousiasme voor den dionst in Indië groot is. Belangrijke contingenten gezagstroepen zijn trouwens reeds op weg naar de Oost. Voor de bezetting van een deel van Duitschland, zoolas dal o.a. door België is gedaan, zou een aanzienlijk aantal troepen noodig zijn. Een luxe, welke Nederland zich op het oogenbiik niet kan veroorloven. Engelsche Haarkammen Uit Engeland is onlangs een aanzien lijke hoeveelheid kammen ingevoerd, welke binnenkort in den handel zullen worden ge bracht. Deze kammen hebben verschillende almetingen, maar er zijn slechts twee prij zen voor vastgesteld, n.l. 75 cent voor ma ten beneden 16 cm. en 90 cent voor maten boven 16 cm. Zij dragen allen het in3chrilt „made in England" en zijn dus gemakke lijk te onderscheiden van de kammen, die op andere, meest Iraudulouze wijze, zijn ingevoerd. Deze laatste zijn doorgaans van Belgische herkomst en worden tegen bui tensporige, uiteraard ongeoorlooide prijzen te koop aangeboden. In GRIEKENLAND staken thans I havenarbeiders in de Piraeus, en in voorstad van Atheno de werklieden var fabrieken. 2e |AARGA.NG DAGBLAD VOOR ZEELAND Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel i S. L. Boerma. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 NU MM KR "68 Maandag 21 Januari 1946 Geen oorlog maar samenwerking met In donesië! - De Kerken in actie op sociaal en internationaal terrein. - Voorbereiding van nieuwe sociale wetgeving. - De Radio- Stichting „Nederland in Overgangstijd" 'k Ben geen geheelonthouder, en ik lust graag een borrel. Ik gun hem een ander ook, zoolang hij matig blijft. Maar wat ik nu den laatsten tyd op verschillende uitvoeringen zie is zonder meer droevig. Jongelui gaan met een jeneverflesch in hun zak naar een uitvoering, en dit vocht nuttigen zij uit bierglazen. Dat lijkt toch nergens op. De Tommies doen het ook en dus spelen ze voor aap of papegaai en omdat de Tom mies het doen, doen zij het maar na. Dan denken ze nog dat het groot staat ook, de „dames" niet uitgezon derd. Nee lui, da's niet groot, maar mis selijk klein en ordinair. Je gooit er je naam mee te grabbel. En als je dan, meisje of jongen, een stuk in je kraag gedronken hebt en er een taaltje uit slaat waar zelfs de grootste schooier voor bloost en gaat dansen om in een volle danszaal neer te vallen, omdat je jezelf niet meer meester bent, dan is daar maar één woord voor, een hartgrondig BAH!!! CHEERIO. Enkele dingen uit de aigeloopen week willen wij hier kort samenvatten, als een getuigenis van wat er al zoo leelt en woelt ns vaderland in deze toch altoos span nende dagen van wederopbouw en ver nieuwing, INDONESIË is wel steeds in het middel- punt der belangstelling. Thans wordt ge meld dat op 2 Februari in de markthallen Amsterdam een algemeene landelijke ac- zal beginnen, onder de leuze„Geen rlog van volk tegen volk, maar vrijwillige samenwerking." De actio die door do Ver- eeniging Nederland-lndonosië wordt opgezet vooruitstrevende personen u'.t allo krin- en richtingen bijeenbrengen om do vooruitstrevende politiek van de regeering te ondersteunen en to stuwen, zooals die o.a. tot uitdrukking kwam in de radio-redo van Dr. van Mook. Ds. Buslces. Mr. Dr. van Heuven Goedhart en Mej. G. Evelino Poetiray, lid van hot hoofdbestuur van Perhimpoenan Indonesia zullen or het woord voeren. DE KERKEN zetten ook hun beste beentje voor, om aan de geestelijke wederopbouw mede te werken. De aldeeling Nederland van den Wereldbond dor Prolestantsche Kerken besloot haar werk weer voort te zetten, dat door den bezettingstijd was on derbroken. Het doel van den Wereldbond is, bij de Christenheid het bewustzijn te wekken, dat de internationale verhoudingen moeten worden gebracht onder den invloed van het evangelie van Jezus Christus, en dat zij voor deze verhoudingen mee ver antwoordelijk is. Prof. Böhl is thans voor zitter, Ds. Hugenhollz van Ammerstol tijde lijk secretaris. Van Katholieke zijde wordt gemeld, dat in Eindhoven het Katholieke Instituut tot vorming van sociale economische werkers werd geopend. Deken Heozemans hield de openingsrede. De bedoeling van dit insti tuut is, dat hier sociale werkers zullen ge vormd worden. Hi« n^-ïden zullen met godsdienstigen achtergrond. „SOCIALE ZEKERHEID" is de titel van een rapport van de Commissie Van Rhijn. ingesteld door den minister van Sociale Zaken in 1943. Het geeft richtlijnen voor do toekomstige ontwikkeling der sociale ver zekering in Nederland. Thans zijn ver schenen de bijlagen tot dit rapport, waarin leerzame overzichten worden gegeven van wat op dit gebied in de voornaamste lan den wordt voorbereid. Alles te zamen bouw stofion voor onzo eigen sociale verzekerings wetten. die thans op de belling moeten komen. ONZE RADIO-REGELING wordt naar men De U.N.O. DE VEILIGHEIDSRAAD Het orgaan van de Vereenigde Volken, dat belast is met het handhaven van don wereldvrede, de Veiligheidsraad, is voor het eerst in zitting bijeengeweest onder zijn pas benoemden voorzitter Norman Malein. de Australische minister van marine, hootd m de Australische delegatie bij de U.N.O. Nederland werd vertegenwoordigd door inister van Kleliens, die aan de linker hand van den voorzitter zat. De Poolsche algevaardigde, Moczalewsky bracht het rapport van de voorbereidende commissie, waarop het eerste werk van den raad zal zijn gebaseerd, ter talel. Vervolgens verzocht de voorzitter den leden om aan den arbeid Ie gaan „wol- bewust van de dringende verantwoorde lijkheid, welke wij met de ratificatie van het handvest op ons hebben genomen." Iedere gedelegeerde op zijn beurt bracht de hoop en het vertrouwen van zijn land in den raad naar voren. Mr van Kleffens reide dal hel hem veel genoegen deed, dal de vergadering geleid werd door een vertegenwoordiger van Au- Deze vergadering had een gunstig begin, zoo vervolgde Mr. van Kleffens. „Er was oen openbaar lichaam in Nederland, welks leden altijd zeer discrete en zeer loyale heeren" werden genoemd. Indien wij, leden van den Veiligheidsraad aan een zulk een beschrijving voldoen, dan zullen wij ook de belangrijke missie, die ons is toever trouwd. vervullen. Na eenige formaliteiten werd de zitting van den Veiligheidsraad verdaagd. DEZE EERSTE VERGADERING HEEFT VEEL BELANGSTELLING GETROKKEN DE ALGEMEENE VERGADERING Het aanbod van Bevin om drie Britsche mandaatlandon, Tanganjika, Kameroen en Togoland, over te dragen aan de binnon- kort te stichten Raad van Trustee, werd met warm applaus begroet. Met betrekking lot bet internationale Hof van Justitie zeide hij„De Britsche regee ring hecht hot hoogste gewicht aan het Internationale Hof van Justitie als oon es sentieel orgaan van do Vereenigde Volken. Zij hoopt van harte, dal bij de verkiezing van rechters voor dit hof, die binnenkort plaats vindt, de gedelegeerden zich zullen realiseeren. dat het noodzakelijk is hen te kiezen, die door hun bekwaamheid en ka rakter het vertrouwen van do geheele we reld zullen genieten. Andere sprekers van den dag waren de vertegenwoordigers van Peru, Tsjecho Slo wakije, Zuid-Afrika en Turkije. Zoowel de Belgische als de Australische gedelegeerden toonden hun bereidwilligheid inzake hot beschikbaar stellen aan den Be heersraad van de mandaatgebieden, die onder hun hoede slaan. Do Britsch-Indische afgevaardigde Sir Ramaswami Mudaliar meende, dat als ge volg van oorlog en bezetting een ni begrip was ontstaan voor de problemen van afhankelijke volkeren. Minister-presi dent Fraser van Niouw-Zeelond deed een beroep op de volkeren teneinde de tragedie der Joden in Palestina iot een oplossing te brengen. weet thans overgedragen van Herrijzend Nederland aan de Slichting Radio-Nederland in Overgangtijd. Naar de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in een radiotoespraak mededeelde, is ook deze re geling slechls een tijdelijke, gelijk ook Her rijzend Nederland een tijdelijke Instelling is geweest. Do minister dankte deze laatste voor wat zij had gedaan in den eersten tijd na do bevrijding, al was er dan ook critiek. Nu werd een compromis bereikt tusschen twee opvattingen. De eene wensch- te de oude omroepvereenigingen weer zon der meer terug. De andere wil één Neder- landsche omroep, die alle stroomingen in zich zou bevatten. Niemand weet nog welke opvatting door de meerderheid des volks wordt gedeeld. Dit kan eerst blijken als do nieuwe Volksvertegenwoordiging geko- Daarom koos de regeering een tusschen- weg. Zij doet een slap in de richting van een Nederlandsche omroep. Maar maakt daarvan geen staatsomroep, wat ook nie mand wenscht in ons vrije en democratische Nederland. Doch tevens geeft de regeering aan de oude omroepvereenigingen de mo gelijkheid om op Ie geven wat zij voor de radio willen lalen ten gehoore brengen. Er is een Program-Commissie benoemd, die deze opgaven zal ordenen en zal samen voegen. waarbij zij eigen programgedeel ten kan doen aansluiten. In de Stichting zijn naasl de omroep-vereeniglng ook an dere belangrijke stroomingen in ons volks leven vertegenwoordigd. Belangrijk nieuw moment is ook, dat de Ned.Herv. Synode besloot t-t do wensche- lijkheid van één Algemeene Radio-omroep. De V.P.R.O. wil de uitzendingen op religieus gebied overlaten aan de kerken, en verder alles in handen geven van één Algemeene Radio-omroep. Daarmee wil de regeering ook rekening houden in haar compromis voorstel. Enkele wijzigingen worden in nader over leg met de volksvertegenwoordiging gere geld. Red. NIEUWS IN HET KORT Prof. Dr. J. H. Oort. directeur van de Leidsche sterrewacht, ontving de gouden medaille van de „Royal Astronomical So ciety" te Londen. Ook zijn voorgangers Prol. De Sitter en Prol. Hertzsprung hebben deze vroeger ontvangen. Op grond van de handelsovereen komst met Tsjecho-Slowalclje, vertrokken uit Nederland 6 groote vrachtwagens naar land. Het ligt in de bedoeling, dit aantal op te voeren tot ongeveer honderd. Men streeft naar een wekolijksche, mogelijk naar een dagelijkschen dienst. Vervoerd werden ditmaal 50 ton cac boter en 5 ton vlas. Binnenkort zal een lijst worden gepubli ceerd van de werkzaamheden, die in de praktijk geschikt zijn gebleken voor licha- melijke-gebrekkigen. De Nederl. Vereen- A.V.O. zal hiervoor zorgen. Een Koninklijk bosluit bevat de vo loopige maatregelen ter verbetering der nanlieele positie van burgerlijk rijksperso neel en onderwijzend personeel. AMERIKA wenscht die eilanden den Stillen Oceaan, die essentioel zijn v de veiligheid van zijn werelddeel, onder zijn directe controle te houden, en zal do U.N.O. verzoeken, bij uitsluiting anderen het trusteeschap over deze eilan den te mogen ontvangen. De andere eilan den zou het willen geplaatst zien onder het trustceschap der Vereenigde Volkeren. De correspondent van de „News Chronicle" in SPANJE moet binnen 5 dagen hel land verlaten. Hij zou, volgons Spaansche regeering, onjuiste berichten hebben doorgegeven over de guerilla-strijd in de omgeving van Madrid. ARGENTINIË zendt aan het Vatic 4000 ton graan, 2000 ton vethoudende pro ducten, en 600 ton medicamenten. De vol gende maand zal een tweede zending plaats hebben. De ex-koning van ALBANIË, Zogoe, zal zich in Turkije vestigen, en zijn memoi res gaan schrijven. Op 1 Mei zal de VREDES-CONFERENTIE te Parijs worden geopend, bericht „Franco Soir". Omtrent de onafhankelijkheid van TRANS JORDANIË zullen binnenkort de eerste sta? pen worden gedaan. TE BUENOS AIRES zijn in de vroegere Duitsche ambassade copleën gevonden van telegrammen, waaruit relaties blijken met een deel van de Argentijnsche pers. Engeland is van plan TRANS- JORDANIE tot een onafhankelijken staat te verheffen. Ook het Belgische mandaatsge- bied, voorehen DUITSCH OOST- AFRIKA, zal worden overgedragen aan den Beheersraad der Vereenigde Volkeren. Eveneens is Australië dit van plan te doen met vroeger DUITSCH NIEUW-GUTNEA. De Russische afgevaardigde trr U.N.O., GROMYKO. sprak in de ver gadering ter vervanging van Wis.iins- kiej, die nog niet aanwezig is. Hij toonde zich tevreden met de eerste resultaten. Namens 200.000 ARMEENSCHE vluchtelingen vraagt de Armeensche NationaleRaad de teruggave aan Rus land van de Armeensche gebieden die Turkije vroeger had bezet. Naar verluidt zou Turkije bereid zijn, deze gebieden terug te geven, als Rusland bereid is af te zien van de Dardancllen. In NIKOLAJEF zijn 7 Duitschers terechtgesteld.. 65.000 mensehen woon den de terechtstelling door ophanging .bij. Tweede Kamer PARLEMENTAIRE COMMISSIE NAAR INDIE De heer van Poll (R.K.) dient een motie waarbij hij de uitzending van een par lementaire commishie naar Indië bepleit. Minister Logemann zegt in zijn antwoord zn de Kamer o.a., dat, wanneer hij in do voorlichting van het buitenland met een memorandum over onze daden was geko- dat hij het Nederlansche belang niet gediend zou hebben. "5e taak, welke een parlementaire com- isie in Indië thans zou kunnen verrichten den minister niet duidelijk. Een zekere druk op de daadkracht der regeering zou onvermijdelijk zijn. Hij raadt af in dit tijds gewricht ertoe over te gaan. De heer van Poll handhaaft zijn motie, die wordt aangenomen met 49 tegen 30 -temmen. DE JAPANSCHE VLOOT Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beeronbrouck betreffende de ver deeling van de Japansche vloot, hebben de heeren do Boov en van Royen. minister v. marine en zonder portefeuille, laatstgenoem de bij afwezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, het volgende gea.il- Het inlijven van Japansche eenheden bij de Nederlandsche vloot is niet mogelijk, aangezien, voor een doeltreffende en raale- rieele uitrustinq een eerste eisch is. Aangezien Nederland ten aanzien van de Japansche vloot geen wenschen heeft, wordt het niet opporlum geacht, om alsnog een regeling te treffen, waarbij rekening wordt gehouden met de positie van het Koninkrijk als maritieme mogendheid, tot de betreffende mogendheden te richten. LAATSTE NIEUWS De Engelsche regeering heeft in overleg met de Nederlandsche be sloten tot het zenden van een spe- cialen ambassadeur naar Batavia Sir Archibald Clark Kerr. Engelsch ambassadeur te Moskou, zal zich naar Batavia begeven teneinde den Engelschen oppe-bevelhebber als adviseur bij te staan. In CI-ITNA heersclit onder de lei ders der twee partijen, die een verdrag tot algeheele pacificatie hebben geslo ten, onrust over de in sommige stre ken voortdurende vijandelijkheden. Toch zet men het plan door, om een regeering te vormen uit beide partij en, onder Tsjang Kai Sjek als leider. Over there De Amerikanen vinden dat zo uit gekeken zijn in Europa. Mevrouw Eleanor Roosevelt, die op het oogenbiik in Londen verloelt, kreeg het hard te verduren, toen zes Amerikanen met hevig heimwee haar in haar hotel letterlijk overvie len. Na zo met „een glimlach te hebben beoroel". zooals de „News Chronicle" meldt, praatten de Ame rikanen een kwartier lang over al hun grieven. Eindelijk gelukte het Mevrouw Roo sevelt den woordenstroom te beteu gelen en beloofde hun wenschen te zullen overbrengen. Een der leden van de delegatie noemde mevrouw Roosevelt na af loop zeer „charmant". Ondanks dat organiseerden de Amerikanen groote betoogingen in Londen en Parijs, waarin zo aan drongen op een spoedig vertrek UIT STAD EN LAND ;i a?l'.'aij,i«ti GOES DAT MAG NIET KLOMPENMAKER De Opsporingsdienst van de Prijs- beheersching Afd. Goes heeft een klompenmaker te Goes bekeurd, die de klompen te duur verkocht en bo vendien nog spek en boter eischte. Wat een lekkerbek toch! Dit was trouwens niet den eersten keer, dat de klompenmaker met de prijsbeheersching in aanraking kwam. Hij is al eens meer voor zoo'n feit ver oordeeld. De aanwezige voorraad klompen, alsmede onrechtmatig verkregen le vensmiddelen werden in beslag geno- ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN De Nederlandsche Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen heelt in verschillende plaatsen van ons land advies-bureaux ter voorlichting van beroepskeuze van geeste lijk en lichamelijk onvolwaardigen, alsmede bemiddeling om hen geplaatst Ie krijgen in voor hen geschikte werkkringen. Voorwaar een zaak die aller belangstel ling en medewerking behoeft. Vooral nu er door de oorlogsomstandig heden zoovelen zün, die verminkt door het leven gaan en daardoor genoodzaakt zijn in beroep te veranderen. Een dergelijk bureau zal ook hier ter plaatse worden opgericht. Do afdeeling Goes en omstreken van bovengenoemde eniging deelt ons mede, dat de laatste Zaterdag van iederen maand des 3 tot 4 uur in het stadhuis te Goes zitting gehouden zal werden. De eerste zitting zal plaats hebben op Zaterdag 26 Januari 1946. De leden zijn Dr. J. J. v. d. Borg, v litter, J. Dirks, Secretaris, A. Buijs, Lid, W. L. Pelle, ambtenaar A.V.O., Lid. Wij wenschen de afdeeling toe, dat zij de volle medewerking mag ondervinden van de heeren werkgevers om de onvolwaar digen geplaalst te krijgen, opdat zij weder als volwaardigen in hel arbeids-proces wor den opgenomen. Kinderpostzegels Het comité van de kinderpostzegel actie deelt mede: De totale opbrengst van de kinder postzegelactie 1945—1946 bedraagt f 7072 92, terwijl ruim 1900 briefkaar ten zijn verkocht. Deze opbrengst is buitengewoon gunstig, wanneer men hem vergelijkt met vorige jaren. 1939—1940 f2000, 193S—1939 f2200. 1937—1938 f24.00. Dit jaar beteekent dus wel een bij zondere vooruitgang. Deze opbrengst danken wij aan het zeer talrijke publiek en aan de vele dames en jongelui, die het comité heb- oen bijgestaan. Het comité betuigt hen dan ook langs dezen weg zijn groote dank baarheid. Voor „Wetenschappelijke Belangen" hield Vrijdagavond Drs. J. J. ven Zolingen oen lezing over „Atomaire energie en atoom- bouw in het algemeen". De zaal was slechts matig bezet. Spreker behandelde eerst do bouw van moleculen en atnomen in het algemeen. Hij legde de nadruk op het feit, dal de atomaire energie reeds veel vroeger bestudeerd werd, voordat zij misbruikt werl den atoombom. Vervolgens ging spreker dioper op het iderwerp in en bracht tal van nieuwe punten naar voren. BIJZ. KERKELIJKE GEZINSZORG Het ligt in de bedoeling van de Com missie voor de B.K.G. in Maart weer een nieuwe cursus te laten beginnen. Jonge meisjes die zich aangetrokken voelen tot sociaal werk vinden hier een prettige op leiding in ons Clubhuis, waar we met elkaar wonen en a.h.w. een gezin vormen. D.l werk is veel omvattend en houdt o.a. inHulp- verleening in die gezinnen waar door ziekte of andere oorzaak leiding ontbreekt. Na de 4 maanden opleiding in Goes volgen nog 2 maanden praktijk in colonne- verband in een of andere stad of getroffen gebied. Daarna is ieder meisje vrij zich een werkkring Ie zoeken. Er bestaat overal veel behoefte aan gezinsverzorgsters. Als regel zal zij dan samen en onder leiding van een sociale werkster of wijk zuster werken. Wie zich voor dit werk interesseert kan inlichtingen vragen bij Mevr. Bakko:Jonker Directrice van het Clubhuis, Weslwal 38. Goes. MIDDELBURG liet verdwijnen van katten Den laatsten tijd biyken hier vele kutten op spoorloozc Wijze te verdwij- Men vermoedt, dat het vergif, dat ter verdelging van de ratten veelvul dig gestrooid wordt, daarvan de oor- zauk is. Het is wel erg sneu ais men zijn huisdier, waaraan men zeer gehecht is op deze wijze moet verliezen. Vrijdagavond omstreeks 8 uur heeft op den Nieuwe Vlhslngscheweg nabij da Abeele te Middelburg ean ernstig auto on geluk plaats gehad. Een bestelauto komende uit de richting Middelburg, waarin onqeveer 10 personen zalen, reed in volle vaart cp de daar nog aa.iweziae ti-mkverspe.ring in en iB over de kop geslagen. Verschillende personen werden gewond en zijn naar bel gasthuis te Middelburg overgebracht. Naar bil informatie bleek maken sïi het tamelijk goed. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Concerfvereoniging voor instrumentale Muziek. In den Schouwburg concerteerde voor een tamelijk bezette zaal de Ver. voor Instr. Muziek, o. 1. v. Johan H. Caro met de sopraan Riek Caro, als soliste. Van Edward Grieg werden ten ge hoore gebracht Ase's dood en Twee Elegische melodieën, opus 34, waarbij zeker het Hjertcfar betere uitvoering vereisclit, daar Grieg's fijne, teere schakeering alleen door nauwkeurig heid en zuivere stemming tot hun echt komen. Vlot en pittig speelde het orkest het Concerto Grosso No. 8 van Corelli m-t obligaatviool-, violoncel- en klavier partijen, terwijl het eerste en laatste deel der Serenade in E kl. t. op. 20 van Edward Elgar technisch te groote moeilijkheden opleverde om zuiver door het orkest naar voren gebracht te kunnen worden. Beter werd bet mooie Largetto ge speeld met de prach'.ige melodi -k ver de eerste violen. Met prachtlgen eenvoud klonken de unisono ingezette volkswijzen der Suite van Fopster, o.a. het mooie in termezzo, de tafereelschilderingea dertorale fantasie met de opvallende syncopisch effecten en de suggestieve De soliste bracht ten gehoore drie Geestelijke liederen van Joh. H. Caro met orkest en vervolgens vier Fran- sche liederen van Vestager Fauré en Weckerling met klavier begeleiding Van de zwakke drie eerste compo sities klonk „De heilige Stilte" het best. terwijl van de Fransche liederen het Jerme Filette, een Bergerette, be- werkt door J. D. Westerling een warm applaus aan het publiek ontlokte. B. ST. MAARTENSDIJK. Het aantal Inwoners in deze gemeente bedroeg op 1 Jan. 1946: 2397. D heeren M. J. Lange jan en M. L. Koopman zijn benoemd tot leden van 't Weezen Algemeen Armbestuur in deze gemeente. Tribunaal fe Middelburg Voor het Tribunaal te Middelburg werden in de zitting van 16 Januari de volgende zaken behandeld Hendrik Frederïk Mink, veehandelaar te Middelburg, thans inlerneeringskamp Mili tair Hospitaal Middelburg. Besch. werd ten laste gelegd, dat hij van 1935 tol 1942 lid zou zijn geweest van de N.S.B., Nederlanders bedreigde met aan brenging bij de Duitsche politieinstanties en op 17 Juli 1941 aan den N.S.B.-er Jan Dek ker to Goes een brief heeft geschreven, waarin hij o.a. van dominee Kelder zegt, dat deze „een echte haatzaaier" is. Dominee Kelder werd gearresteerd als gijzelaar. Mink zou propaganda gemaakt hebben voor de N.S.B., doordat hij herhaaldelijk trachtte leden voor die beweging te winnen, be gunstiger zijn geweest van, en gecontribu eerd aan de Nationale Jeugdstorm, N.S.B.- vergaderingen hebben bezocht en een gel delijke bijdrage hebben gegeven, teneinde „Mussert's stem in Zeeland te doen klin ken." Besch. verklaarde bij niemand slecht be kend te staan. Met de Landstand had hij wel relaties, dit was volgens hem slechts een „nieuwe orde instelling". Dat dit een nationaal socialistische organisatie zou zijn snapte besch. niet. Do heer MeliefsteU zegt, dat U een gezien persoon bent. Daar denkt het publiek anders over. Ook noemt U in een schrijven Mr. P. C. Adriaanse erger dan zijn broer. Besch.Neen. Piet is een aardige Jon gen. Hij heelt wel eens voor me gepleit, De verdediger Mr. A. H. Kuipers zeide. dal het lezen van bedoelde brief de indruk wekt van een zeer gevaarlijk schrijven. Toch had Mink geen kwade bedoeling met de brief tegenover dominee Kelder. Alleen griefde het hem, dat in de kerk dames, die naast zijn dochter zaten opstonden als zijn dochter plaats nam, wat tot gevolg had, dal de betrokken dochter iedero Zon dag zwaar huilende thuiskwam. PI. noemde deze handelwijze zeer „onchristelijk." Om deze reden had Mink de briel geschreven, Mink is iemand, die zijn meening niet onder stoelen ol banken steekt. Wal betrelt het lidmaatschap van de N.S.B.. hiertoe was Mink gekomen om de lage loensn in de landbouw te verbeteren. Mr. Kuipers vond dit oon „licht geval" en verzocht, gez'ton de dubbele breuk en een mankement aan de darmen, verdachte in vrijheid Ie stellen. Hel slot van het pleidooi word kracht bijgezet door een hevige huilbui van Mink. Besch. verklaarde nog, heel erg veel be rouw van zijn daden te hebben. Jacobus van Belzen, visser te Arnemui- den, was van 1935 tot 1942 lid van de N.S.B. en had gecolporteerd met Volk en Vaderland en de Zeeuwsche Stroom. Besch. gaf deze feilen toe. Op de vraag van de president waarom hij in 1940 niet bedankt had, zeide besch.„Toen was je toch een beetje van je verstand af." Nie mand begreep, wat hij daarmede bedoelde. De verd. Mr. A. H. Kuipers noemde ook dit een „licht gevalletje" en pleitte uiterste Willem Pieler do Graaf, kantoorbediende te Middelburg, was cassier-boekhoudor op het Gewestelijk Arbeidsbureau qeweest, kocht vaak Volk en Vaderland, bezocht avonden van Vreugde en Arbeid en N.S.D. A.P.-propagandafilms. Ook speelde hij mee in een tooneeistuk voor de Technische Noofi- hulp. Hij zou goede vrienden geweest zijn met den Duilschen Fachberaler op hot G.A.B. Ie Middelburg, Mittelstenscheidl. Bosch, verklaarde niet bevriend te zijn geweest met M.tlelstenscheidt. maar heel wat namen te kunnen noemen van hen, die wel probeerden bij Mlttelstenscheidt in de pas to komen. President„Hebt U medegewerkt aan oen tooneeistuk voorstellende „Het Tribu naal" Besch.„Ja." President„Welke rol vervulde U daar in" Besch.: „President, meneer de president." De heer Hesselink, lid van het Tribunaal h^°fcL t*a' verslant*'g me' boter °P Uw De verdediger Mr. A. H. Kuipers zeide, dat een vriend van besch. een zekere Hey- liger hem overgehaald had op hel Arbeids bureau te komen werken. Volk en Vader land kocht besch. alteen om de kachel mee maken. Besch. was misschien pro- Duitsch geweest, maar pro-Duilsch is vol gens Mr. Kuipers oen stuk elastiek, de een is pro-Duitsch voor dit. de andor voor dat. Besch. heeft nooit kwade bedoelingen ge had en propagandafilms van de N.S.D.A.P. bezocht hij alleen voor het spel, omdat de propagandistische strekking toch al vast stond. Mr. Kuipers verzocht hot Tribunaal geen verdere slral op te leggen, daar besch. volgens hom al oereclasseerd is. Vervolgens stond terecht Teunis Comelis Stam. kleermaker te Middelburg, geïnter neerd in het Militair Hospitaal. Besch. was van 1942 af sympathiserend lid geweest vcm de N.S.B., bezocht N.S.B. vergaderin gen. was lid geweest van de Nederiandsch Duitsche Cultuurgemeenschap, begunstiger van de Nationale Jeugdstorm en vond goed. dal zijn jongste minderjarige dochter toe trad als lid van de Jeugdstorm. Besch. geeft deze feiten toe en verklaart, lid van de N.S.B. geworden te zijn, omdat zijn dochter lid geweest was van een ontbonden padvindersorganisatie en nu lid werd van oen nieuwe padvinderij, genaamd „Jeugd storm" en omdat zijn vrouw besloet lid te worden, daar niemand hen meer aankeek in Middelburg. Tevens omdat oen zekere Hofhuizen, adjunct-directeur van Winterhulp als kostganger in huis kwam en zijn vrouw een kantoor van Volksherstel in zijn huis opende. President„Eenige tijd geleden ver klaarde U lid geworden te zijn van de N.S.B, omdat U in deze beweging de be lichaming zag van de Bellamy-gedachte. Wal is nu eigenlijk de reden van Uw lid maatschap." Bosch.„Mijn vrouw beweerde, dat ik profiteerde van de beweging zonder er iet» voor te doen en toen ben ik sympathisee- rend lid geworden. President„Hoe kan Uw Bellamy-ge dachte strooken met de N.S.B., daar de Bellcrmy-bewoging verboden was." Besch.„Ik voelde me zendeling in de N.S.B." President„Hebt U dan wel eens een N.S.B.-er van zijn dwaling genezen Besch.Ja, Samuel Wisse." Later blijkt, dat Samueltje niet eens lid van de N.S.B. geweest is. President„U bent herhaaldelijk ge waarschuwd en op Uw verkeerde handel wijze gewezen. Begrijpt U nu, dat de N.S.B. verraad beteekendo aan hel Nederlandsche volk." Het antwoord van besch. is onverstaan- De heer Hesselink„U verspreidde de Zeeuwsche Stroom Besch.„Ja." De hoer Hesselink„Was U het eens met de Zeeuwsche Stroom Besch,„Nee." De heer Hesselink„Man, dan ga je er toch ook niet mee rondloopen." Besch. verklaarde lid van de Cultuur kamer geweest te zijn uit kunstoogpunt. De verdediger Mr. A. H. Kuipers begon met te verklaren, dat besch, een idealist is, die hu reeds 14 maanden is geïnterneerd. Volgens pleiter was Stam een nuttig lid van de maatschappij. Zijn zoon was pro- N.S.B. en pro-Duitsch. Ook de echtgenooto van Slam was aangetast door de N.S.B. Hiervan was besch. het slachtolfer gewor den. PI. verzocht vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken Maandag 28 Januari a.s.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1