VRIJE STEMMEN IN MEMORIAM Openbaar Onderwijs met den Bijbel Wl) lezen in de „Nieuwe Nederlander" een interessante beschouwing over het on derwijs. De schrijver wenscht niet terug te komen op den beëindigden schoolstrijd. De bereik te onderwijspacificatie geeft aan het open baar en het bijzonder onderwijs gelijke rechten, en daarop moet niet worden terug gekomen, al zijn er soms bij de toepassing wel minder gewensche gevolgen, b.v. do groote versplintering waartoo deze regeling wel eens leidt. Maar nu stelt het artikel do vraag, of het Christelijk onderwijs, zooals het reilt en zeilt, wel alle Christenen bevredigt. Het meent dat velen, vooral uit de Neder- landsch-Hervormde Kerk, zich hierin niet geheel meer kunnen voegen. Er bestaan bij hen tegen hot Christelijk onderwijs twee bezwaren. In de eerste plaats, oordeelt de schrijver, wordt dit Christelijk cachot soms wel wal opgeschroefd. Dan streeft men naar Chris telijke aardrijkskunde, naar Christelijke ge schiedenis, en zou ook liefst wis- en natuur kunde op Christelijke wijze behandelen. Het tweede bezwaar tegen de Christe lijke school is van ernstiger, en meer prin- clpleelen aard, lezen we in „de Nieuwe Nederlander." Het betreft het isolement van het Chris telijk volksdeel. Steeds meer rijpt in onze kringen, zegt de schrijver, de overtuiging, dat, wanneer wij werkelijk gelooven en dat geloof iets waard zal zijn, wij het niet alloen zorg vuldig voor de eigen menschen zullen heb ben te bewaren, maar het evangelie ook zullen moeten uitdragen als boodschap voor gebied van het onderwijs, dat wij ons niet tevreden zullen moeten stellen met de hui dige scheiding tusschen openbaar en bij zonder onderwijs, maar dat wij voor de toekomst zullen moeten streven naar een openbare school, die niet neutraal is, (dat wil feitelijk zeggen ongeloovig) maar naar oen school, waar kinderen van kerkelijke en niet-kerkelijke ouders samen zitten onder het licht van het evangelie. MOFFEN BREKEN HUN EERE-W'OORD Dat een mof het niet nauw neemt met verdragen en eere-woorden, we ten wij nu wel zoo langzamerhand. Tot onze groote verwondering schijnt dat feit nog niet doorgedrongen te zijn tot de Staf van de M.O.D., die nog steeds moffen op hun cere-woord laat gaan, die dan natuurlijk prompt niet meer terugkomen. Een Hauptman en enkele soldaten mochten op eerewoord met een autobus en 4 auto's een reisje naar Duitschland maken, om deze daar te laten repareeren. Alles wat terug kwam, waren 2 moffen en geen auto's. Die zweven waarschijnlijk er gens in Düsseldorf. Waar blijft het gezag, dat nu eens voorgoed een einde maakt aan het ge klungel met de moffen en de hier ge- stalionneerde militairen orders geeft, die uitgevoerd kunnen worden? BESCHERMING VAN AUTO- EN RIJWIELBANDEN De K.N.A.C. heeft de aandacht van Gedeputeerdde Staten van alle provin ciën gevestigd op de omstandigheid, dat het wenschelijk ware, indien meer dan tot dusver aandacht zou worden geschonken aan het regelmatig oprui men van scherpe voorwerpen op we gen en straten, in zoowel als buiten de bebouwde kommen, in het bijzon der in verband met het nog steeds nijpend gebrek aan banden van fiet sen en automobielen. Zij geeft in overweging aan de gemeentebesturen in deze zin een verzoek te willen doen en voorts te willen bevorderen, dat ook den kantonniers en verdere toe- zichthebbenden op de openbare wegen wordt aanbevolen de hoog noodige medewerking te verleenen. NIEUWE RANTSOENBONNEN Het Centraal distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort nieuwe rantsoen bonnen voor voedings- en genotmidde len in gebruik zullen worden genomen De nieuwe bonnen zijn lichtblauw van kleur, de tekst is in zwarte, roode of donkerblauwe letters gedrukt en bestaat uit een aanduiding van het artikel, de hoeveelheid en het artikel nummer, voorafgegaan door de let ter B. De thans in omloop zijnde rantsoen- bonnen voor voedings- en genotmid delen blijven geldig tot 17 Fabruari. De wisselbonnen blijven ook na 16 Fe bruari geldig. Eveneens blijven geldig de bonnen der rantsoenkaartjes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders (het artikelnummer op deze bonnen wordt voorafgegaan door de letter N). PROF. SCHERMERHORN CAND1BAAT VOOR DE TWEEDE KAMER? Het A.N.P. verneemt, dat het niet uitgesloten is, dat Prof. Ir. W. Scher- merhorn zich candidaat zou stellen voor de nieuwe partij van den Arbeid, bjj de a.s. verkiezingen. 2e JAARGANG TE VEEL VAN HET GOEDE. 3 kmStop derStop het, van Goes m en schrijve zestiei papieren. 5 km. ver papieren. Hoe bestaat ir Den Haag 16, zegge zestien maal sloppen vcor con- de Verkoersinspectie. Zestien de zelfde papieren. Ik doe mijn papieren maar in mijn pet en als ik stop hoor, geef ik pel mot inhoud en de bood schap „zoek het maar uit mijnheer." Con trole moet er zijn in een geordende Staat, basta, maar zoo is het toch wat al te grijs. Is er nu eens geen inspecteur met een organisatie knobbel die daar eens wat op kan vinden Hij krijgt vast van iedere automobilist een Rhodesia. Van de dames bon dan. CHEERIO. NUMMER 367 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 19 Januari 1946 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockebakkcr. Redactie cn Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 NEURENBERG De Fransche aanklager: Het geweten der verdrukte volkeren eischt de strenge bestraffing dezer monsterlijke misdaden. - De leiders staan hier vóór ons als eerste schuldigen. - Maar méé schuldig is het geheele Duitsche volk. Ook dit moet zwaar worden gestraft. Aan de verslagen omtrent het pro ces tegen dij groote nazi-misdadigers ontlcenen we in het kort het volgende. Seys Inquart. Deze bleek de meest deskundige on derdrukker te zijn voor nieuw be zette landen.. Eerst Oostenrijk, daar na Polen, daarna Nederland werden door hem tot slavernij gebracht. Hij ontwierp het schema voor de Joden vervolging. Hij spoorde aan tot hard vochtig optreden. Wel had hij b.v. in 1940 verklaard, dat hij niet kwam om te onderdrukken; doch tegelijk zond hij reeds een geheim rapport, waarin zijn ware doeleinden werden bloot ge legd. Hij was de motor tot de leep- plundering van Nederland. Hij heeft dc Joden naar Duitschland gedepoi- teerd. Aldus de Amerikaansche prose- cutie. De beschuldigde heeft aangevraagd colc enkele Nederlanders een getuige nis omtrent hem te vragen. Buklur von Chirach. De aanklager Sprecher stelt dezen an verantwoordelijk voor den sla- marbeid, de vervolging der kerken, en de anti-Joodsche activiteit. Hij zond 60.000 Joden uit Weenen naar ghetto's in het Oosten. Martin Bormann. Sinds Hess vertrek, chef der partij kanselarij. Hij is nu dood, maar toch wordt zijn misdadigheid nog behandeld. Speciaal dc mishandeling van krijgsgevange nen wordt hem ten laste gelegd. Goering. Deze heeft thans bij zijn verhoor toegegeven dat de beschuldiging tegen dc communisten in verband met den Rijksdagbrand volkomen uit de lucht gegrepen Was. Frick. De getuige Robert Kempner door de Nazi's uitgewezen jurist, heeft o.a. de verklaring afgelegd, dat Frick INDONESIË De toesfand Uit Buitenzorg, waar de plaatselijke po litie thans de verantwoordelijkheid voor de controle op openbare gobouwen, enz. draagt wordt gemeld, dat de stad rustig is. Bandoeng werd een palrouille evenwel docr vier Indonesiërs beschoten. Op Oosl-Java is het ook niet rustig. Bij beschietingen en aanvallen werdei enkele Britsche manschappen gewond ei verschillendo gedood. De activiteit van de extremisten in en on Soerabaja neemt weer toe. Dr. van Mook raadplecgch P. I. niet i de Perhimpoenan Indo- Het bestuur nesia schrijft In een deel van de pors is een United Press bericht opgenomen, waarin gemeld staal, als zouden Indonesische nationalisten in Nederland, die tijdens de bezetting es; rol in de ondergrondsche beweging hebben gespeeld, geraadpleegd zijn bij het len der Nèderlandsche voorstellen, welke Dr. van Mook naar Indonesië medebrengt. Indien men met bovengenoemde nationa listen de leden der Perhimpoenan Indonesr bedoelt, dan stelt het bestuur van de P.I. er prijs op mede te deelen, dat de P.I. op geenerlei wijze is geraapleegd bij de opstelling der voorstellen. De P.I. acht een dergelijk bericht leidend, aangezien daardoor de indruk kunnen worden gewekt, alsof zij mede de verantwoordelijkheid draagt van genoemde voorstellen der Nederlandsche regeering. Indonesië lid van de U.N.O.? Frederic Kuh over de voorsteller van Dr. van Mook Frederic Kuh schrijf! I dat de voorstellen van ook zullen uitstrekken tot een evenluee lidmaatschap voor „Indonesië" in de U.N.O. dat aanhangig zou worden gemaakt, zoodr: een overeenkomst tusschen Nederland en „Indonesië" zou zijn bereikt. (De Indische redacteur van A.N.P.-Aneta merkt leiding van dit bericht op, dat c publicaties van Frederic Kuh met betrekkinc tot de voorstellen van Dr. van Mook reeds eerder in diplomatieke krini, venhago werd verklaard, dat het volkomen uitgesloten moet worden geacht, dat eenig gezaghebbende mededoeling omtrent d plannen van Dr. van Mook gedaan is). Vrijhandel op Singapore Eenigen fifd geleden werd een Chineescha motor Tongkan in Singapore geconfiskeerd. Door deze inbeslagname is de aandacht ge vestigd op de levendige vrijhandel, die lus schen Singapore en de omliggende Indo nesische eilanden. Chineezon, varende on der Britsche of Chineesche vlag, brongen uien, prei, kool, aardappelen, koffie, thee. rubber, gamfcier, saqomeel, ruwesuiker, gedroogde garnalan, visch, tabak, enz. van Sumatra naar Singapore, waar zij deze pro ducton ruilen voor stoffen. De waardemats: wordt gevormd door Japansche gu'dei De Indonesische autoriteiten hekben de Chineezen, die bij hun handel vrijwel geen belemmerende moeilijkheden ontmoet waarschuwd, dat de uitvoer van levens middelen wel geslaakt zal worden wegens dreigend voedseltekort. Ook mot Java wordt handel gedreven, maar op veel kleinere schaal. Rijksminister van binnenlandsche za ken verantwoordelijk was voor de uit ing van gebrckldgen en geestes zieken,, wat plaatsvond in het „zie kenhuis" van Hadamar. Honderden nuttelooze menschen werden daar ge dood. Een officieele Tsjechische ver klaring schat het aantal gedoode ge- brekkigen op 200.000, en hetaanla) oude menschen op 75.000. Auschwitz Jodenprogroms kwamen ook voor zijn rekening. Thans komt de FRANSCHE AAN KLAGER aan het woord. In een algemeene beschouwing zegt leze, „dat liet geweten van de volke ren, die nog gisteren waren onder worpen en mishandeld naar ziel en ichaam,' vraagt, te rechten cn te oor- '.eelcn over de meest monsterlijke po- ;ing tot overheersching en barbaris me van alle tijden". Aldus begint Francois de Menthan lijn machtige rede, die de heele dag voortduurt. Als noodzakelijkheid voor een bete re toekomst van West-Europa acht tij gestrenge straf voor Duitschland zijn leiders. Hij toont den achter mond aan van de Duitsche misdadig heid: Duitschland beging een misdaad egen den geest. Hij noemt de mon- :terlijke rassenleer. Hij noemt het op- ;aan van de persoonlijkheid van den jurger in het lichaam van den staat, en daarmee de ontkenning van de we- lenlijke waarde van de menschelijke ersoon. De evolutie van Duitschland 'iep uit op de mythe van de massa, ;eregeerd door een strenge elite. Hieruit vloeide voort het pan-ger- nanisme en de verheerlijking van den lorlog. Ook de theorie van de levens- "Uimte en de totalitaire staat. Hitier en de zijnen hebben deze la- 'ente barbaarsche kracliten gewekt, 2ii gevoerd tot de uiterste grens. Dit is een systematische criminali teit, die moet worden uitgeroeid. Slavenarbeid en plundering waren gevolgen van deze monsterachtige ge- ;indheid. Nederland, een der rijkste landen van de wereld, is door hen volslagen jeruineerd, zei hij o.a. Van de uit Frankrijk gedeporteerde 250.000 menschen zijn slechts 35.000 teruggekeerd. Enz. Enz. Ook alle moordpartijen werden aan gehaald. Hij eindigde met de woordenn a de straf moet Dujtscliland worden her opgevoed! Op het kerkhof te Hoogerheide bij Woensdrecht zijn de lijken opgegraven von de op S October 1944 gefusilleerde illegale werkers W. F. DAMEN, cud 43 jaar, uit Middelburg, en M. D. DE GROOT, 45 jaar, uit Goes. Ze waren daar tijdelijk ter aarde besteldhun stoffelijk overschot zal nu naar Zeeland worden overgebracht. Op 3 October 1944 waren zij door de Duïtschcrs gevangen genomen op 8 October waren zij door 4 S.S.-ers uit Middelburg gehaald. De daders van den moord zijn bekend. Eén heeft reeds een bekentenis afgelegd. Terwijl wij aan beiden een woord van diepen weemoed wijden, omdat lv. iden zich aan het ondergrondsche verzetswerk in Zeeland zoo geheel hebben gegeven, met inzetting van hun leven, willen wij DAMEN speciaal in gedachtenis brenqen bij allen op Walcheren, die dezen trouwen kameraad in zijn il'.egale toewijding aan ons vaderland hebben gekend terwijl wij van DE GROOT iets mogen mecdcelen uit de rijke ervaringen van illegale medewerkers op de Bcvclandcn omtrent alles wat deze dappere strijder voor Nederland in den bezettingstijd heeft gedaan. MARIEN DE GROOT was één van de vele trouwe verspreiders van ons illegaal blad „Vrije Stemmen". Geruimen tijd werd de oplaag voor Noord- Beveland bij hem geconcentreerd c.i vanuit zijn woonhuis naar dat eiland geëxpedieerd. Voorts was hij betrokken bij alle takken van het ondergrondsche werk zoo als vervoer van wapens, verspreiding van bonkaarten, doorgeven van berichten, levering van springstoffen. Door zijn onversaagd werken ten behoeve van het inzamelen en ter be schikking stellen van levensmiddelen, konden aan vele krijgsgevangenen en andere Nederlanders, die in Duitschland g.brek leden, pakketten worden verzonden. Hij deinsde voor geen enkel gevaar terug, vreesde geen Duitscher, en was altijd bereid om te helpen. Dag en nacht was hij bezig om anderer nood te lenigen en den vijand afbreuk te doen. Wij eeren beider nagedachtenis het beste, door te trachten in toewijding en trouw hen na te volgen. Dat zij rusten in vredeHun zielen vertrouwen wij en hun verwanten toe aan den Allerhoogste. Red. RADIOMATERIAAL UIT DUITSCHLAND Door de goede zorg van het com missariaat generaal voor de Neder- andsche economische belangen in Duitschland is, zooals eenige dagen geleden reeds werd gepubliceerd, een belangrijke hoeveelheid radio-materi- ïal uit Duitschland terug gevoerd. Jammer genoeg is het bericht, dat het hier de geroofde korte golfzender :it Kootwijk betreft, onjuist gebleken. Het terug gevoerde materiaal be- ;taat uit radio-ondcrdeelen, zooals ge- 'ijkrichters, radio-zendlampen en scha .celborden. Het geheel is nogal ern stig beschadigd. Niettemin zal het na ■ontrole en reparatie een waardevolle lanvulling blijken van het aanwezige radiomateriaal. DE VORSTVF.RLETREGELING De minister van sociale zaken heeft goedgevonden, dat een uitkeering aan iit gevroren arbeiders ingevolge de be palingen der overbruggingsregeling bok over den eersten dag na de stop- jetting van het werk mag worden ge geven. Voorts heeft de minister er geen be waar tegen, dat bij wijze van uitzon- kring ooic die arbeiders, die ouder'zijn 'an 65 jaar en wegens vorst, sneeuw bal of de gevolgen daarvan werkloos /orden, eveneens in aanmerking wor- !en gebracht voor een overbruggings- litkeoring. De minister wijst er in de circulaire tan de gemeentebesturen, waarin hel ••ovenstaaude is opgenomen, echter i:ct nadruk .op, dat deze uitkeering rileen geldt voor z.g. uitgevroren ar beiders, die door andere omstandig heden werkloos zijn gewordeh, Alle wedstrijden afgelast Alle voor Zondag a.s. vastge stelde wedstrijden zijn afgelast. Het programma van 20 Januari is in alle districten opgeschoven naar Zondag 27 Januari. NOODKACHELS EN NOOBFORNUIZEN VRIJ VAN VERGUNNING Bepaalde typen kolenkachels en ko- lenfcrnüizen, in den regel aangeduid met de omschrijving „noodlcachels", en „noodfornuizen" mogen thans vrij worden verkocht en afgeleverd. Ingezonden mededeeling SPAREN EN NOG EENS SPAREN l Maar niet ten koste van de voeding Spaarzaamheid is een der eige: schappen, die het Nederland sche karakter sieren. Spaar zaan zijn is verstandig, want ieder oogenblik kan het leven U vooi onvoorziene uitgaven plaatsen. Sparen mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dan zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Dc Gruijter echter kan U in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs heid U diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage in eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels cn de massale omzet het mogelijk, dat U een belangrijke korting verleend kan worden. De Gruyter geeft 10 korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant terug. De kwaliteit blijft gehandhaafd, toch kunt U sparen. VERLAGING S.MEEROLIEI'RIJZEN. Met ingang van 1 Januari j.l. is het orijsvoorschrift 1944, smeeroliën ver vangen door de prijzen beschikking smeerolie 1946. De nieuwe prijzenbeschikking legt de prijsvorming geheel in handen Jen handel en stelt slechts beperkende bepalingen ten aanzien van de toege stane bruto-winstmarge. Verwacht wordt, dat de nieuwe prijs regeling een aanzienlijke daling de prijzen voor een groot aantal si ten smeerolien en vetten tengevolge zal hebben. TEELTVOORSCHRIFTEN OOGST 1946 Inaanduiting op het reeds verstrek te bericht „teeltvoorschriften oogst 1946" deelt het ministerie van land bouw, visscherij en voedselvoorziening mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat het aantal producten waarvan voor den verbouw op meer dan 5 are teeltvergunning noodig is, nog met 1 wordt uitgebreid, nJ. klaver. Ons jongste prinsesje. Margriet, ivordt vandaag drie jaar UIT STAD EN LAND FINANCIEELE UITKEERING AAN GERE- PATRIEERENDEN UIT INDIE De afdeeling pers en publiciteit van den dienst der repalrieering deelt hel volgende mede Het blijkt bij herhaling voor te komen, dat de gerepatrieersnden uit Nederlandsch Indië nog niet precies weten, tot welke instantie zij zich moeten wenden voor de In hot uitzicht gestelde financieele uitkee- Er wordt derhalve nogmaals bekend ge maakt. dat gerepatrieerden uit tndië zich kunnen wenden tot do districts-bureaux verzorging oorlogsslachtoffers voor de rege ling van hun financiën. Het bureau voor Zeeland is gevestigd te Middelburg, Gortstraat 3 GOES Op het terrein van de firmc Faasse werden van tijd tot tijd kolen ont vreemd. De politie werd gewaar schuwd, zoodat deze 's nachts een oog je in het zeil hield. Enkele dagen geleden surveilleer- len 's nachts wederom eenige agenten op hol Li trein aan de ha/en, toen zij plotseling enkele verdachte personen opmerkte. De politic trad snel op, maar kon tiet verhinderen, dat de dieven, met achterlating van hetgeen ze mee wil- .len nemen, in een bootje sprongen on naar den overkant roeiden. De politie loste enkele schoten in dc lucht, die tot gevolg hadden, dat dt dieven in het water sprongen, naar den kant zwommen en ontkwamen. De politie stelt op het oogenblik een onderzoek in naar verschilienue Klei ne diefstallen van hout en kol er. bij particulieren. Schaatsenrijden op de vosten. Van bevoegde zijde wordt ons het /eigende medegedeeld: Een paar weken terug zijn er eeni- je moeilijkheden ontstaan doordat de /Olitie meende te moeten optreden te- ,en personen, die zich op het ijs le vesten bevonden, zonder dat dit vas goedgekeurd. Het is wellicht wen- ichelijk, om in het kort uiteen te zel en, hoe deze zaak is geregeld. Krachtens het bepaalde in art. Ier verordening op de straatpolllli .iet verboden zich op het ijs te begeven l te bevinden, /onlang niet daartoe •ij openbare kennisgeving' vergunning s verleend, waarvan tevens blijkt door iet plaatsen van bordjes met, het op schrift „IJs betrouwbaar". Bij invallende dooi vervalt de ver tunning van rechtswege en worde: tv'ms de bordjes vei/ijdeul. O vet .reders stellen zich bloot aan hechte- ïis van ten hoogste 6 dagen of een geldboete van ten hoogste f 25. Vermoedelijk geniet deze bepaling liet of niet meer voldoende bekend heid bij de liefhebbers van de ijssport en daarom is het wel wenscaciijU Hei op nog'eens de aandac i. te vc gen. Men wachte zich dus om zich op het ijs te begeven, zoolang de bord jes met het opschrift „IJs fccHouw baar" niet of niet meer zijn aangc— OVERDENKING BEROUW Wij staan nu voor de afgrond v Niet. Dat is de situatie, welke wi eenvoudig onder hel oog hebben t Het is verschrikkelijk dat wü ons niet kunnen veroorloven ons aandeel in de schuldvraag te elimineren. Zouden wij niet cneindig liever dat alles negeren, en op nieuw beginnen Maar de wereld laat ons niet de minste rustzij slaat ons in het gezicht met de schuldvraag, of wij willen □1 dan niet, en wij moeten antwoorden. Wij moeten een antwoord geven voor het aangezicht van God in onze gebeden. Maar wij hebben ook een antwoord te geven in tegenwoordigheid van ons volk. wij hebben hol ook le geven voor de vierschaar van de geheele wereld. Het is begrijpelijk, dal nie mand daartoe hot woord wil nemen. Daar om is het noodzakelijk dal de Kerk zich op de bres stelt. Wij willen tot die daad onz9 bijdrage leveren. Schuldig is de Kerk, de Kerk der beide belijdenissen. Onze schuld gaat terug tot heel ver. Hierin bestaat zewij hebben gezwegen toen we spreken moesten en heb ben gesproken toen wij hadden moeten zwij. gen. Gedurende tientallen van jaren heb ben wij gepoogd het op een accoordje te gooien met levensopvattingen, die geen en kele lundumenteele waarheid erkennen. In plaats van te zeggen „Neen," hebben wij gezegd„Dat of iets anders"Wij hebben de rotsstoen van ons heil veracht en de kostbare schat der waarheid, het Woord Gods. Wij hebben elkaar bevoch ten, toen wij één hadden moeten zijn. Wij hebben gedebatteerd, waar wij hadden moeten bidden. Wij hebben geen tucht ge oefend daar, waar wij de zonde hadden moeten bestrijden. Wij hebben dikwijls na gelaten weerstand te bieden daar waar wij ons goed en bloed hadden moeten Inzetten. Wij bobben gewichtig wiiien doen, waar wij in stilte hadden moeten lijden. Wij heb ben ons in een hoek laten duwen, daar waar wij in de voorste rijen hadden moeten staan roepen. Dat alles weegt zijn volle gewicht, ondanks het lijden van onze Kerk gedurende de laatste jaren. Schuldig is de Duitsche burger. Schuldig is de burger, dis onder alle omstandigheden zijn rust heeft willen bewaren. Schuldig is de burger, dis in het felste stadium van den oorlog op zwijgen uit was bij alle gruwelen, mits ze maar succes hadden. Schuldig is do burger die om te slagen tot een god is geworden. Schuldig is de burger, die degenen die boven hem stonden heeft toegelaten op zijn ziel een invloed uil te oefenen, welke slechts aan God toekomt. Schuldig is de burger, die de waarheid heeft laten verstikken in zijn hart. Ja, schuldig zijn wij allen, klein en groot, armen en rijken, ontwikkelden en onwetenden. Hot zwaard en de ellende komen niet zonder reden op ons af. De Duitsche rechter moet erkennen, dat hij schuldig is Ik wil U zeggen, dal wij den duivel aan hel werk hebben gezien. Dat is geen ver ontschuldiging voor ons. maar dat is de eenige aannemelijke verklaring van wat wij doorleefd hebben. Gedurende twaalf jaren zijn wij bezeten geweest, gedompeld in een vreeselijken slaap, waaruit wij nu ontwaken. God heeft ons overgegeven aan de booze begeerlijkheden van ons hart Hij heeft ons te zien gegeven, dat de leer volgens welke de mensch vrijelijk beschik ken kan over zichzelf, krankzinnig is. En nu. zien wij in welke banden wij verstrikt zijn Wat zal er van ons worden Satan cal ons nu gaan overtuigen, dat het nu don lijd is om 1e gaan wanhopen, dat hebben onze leiders reeds gezegd, die zich als laf- hartigen aan de afrekening hebben onttrok ken. Maar God zegt ons, dat het den tijd is voor berouw. Het is ons niet le vergeefs verkendigd, dal God zijn Zoon in de wereld heefl gezonden opdat wij zoudon leven door Hem, Hij heeft ons niet tevergeefs doen verkondigen, dal Jezus Christus ons heeft vrijgemaakt van i den vloek, door zelf voor ons een vloek te worden. Laat ons daarom opnieuw tot God keeren. Misschien zal de groote toorn, die tegen ons ontstoken is, worden afgewend. Misschien zullen wij den weg Ibt Gods hart vinden, waarin, tot cp den laalsten dag, het oordeel zal wor den verslonden tot overwinning door Jezus Christus onzen Heer. Prof. Asmeessen. van Halle. (Uit „La Réforme") MIDDELBURG Opsporingsambtenaren van de prijs- bclieersching van de Afdeeling Goes hebben proces-verbaal opgemaakt te gen een zwart-handelaar te Middel burg terzake overtreding van dc Dis- tributiewet cn de Prijzenbesehikking 1940—1. 87 sigaren, 810 sigaretten en 3'.2 kg. drop konden worden iu be slag genomen. VEREENIGING VAN LICHAAMLIJK GEBREKKIGEN Wij verwijzen naar een advertentie in ons blad van vandaag, waarin de Vereen, vcor Lichaamlijk Gebrekkigon oproept om donateur te worden. Genoemde vereeniging doet in dezen lijd, dat er o.a. tengevolge van de mijnen, die nog overal in ons land in hinderlaag liggen, veel invaliden bij komen, veel goed en nutlig werk. POORTVLIET. Burg. Stand. Over leden H. Duijnhouwer, 91 j., wed. v. K. N. Krijger. Getrouwd D..-Boukema en J. Klip- pel. VOOM BE JEILJCPE» Xarilrjjskmulig raadsel Jongens en meisjes, hieronder vin- len jullie bijzonderheden van steden en rivieren enz. in ons vaderland. Als .ullie de namen van de steden en rivie ren onder elkaar plaatsen in de volg- ot de van de gegeven bijzonderheden, essen jullie u.'c de eersteletters een spreekwoord. Dc oplossing komt in de krant van volgende week Zaterdag. 1. Ons vaderland heet 2. De hoofdstad van ons land heet.... 3. Welke stad wordt wel Maasstad genoemd 4. Uit komen heerlijke kazen. 5. Welke stad in het Noorden heeft een universiteit 6. In een plaats in Zeeland, is een bekend fort. 7. Het is een bekend natuur reservaat. 8. Een plaats in de Zaanstreek van vier letters is 9. Een belangrijke zeearm is de 10heeft een mooi gothisch stad huis, dat in Mei 1910 verbrandde. 11. Een eiland in de Waddenzee. 12. De Vcrkade's fabrieken staan in? 13. Een beruchte plaats in Noord- Brabant was eens li. Midden in den Zak van Zuid-Be veland ligt 15. Het kanaal verbindt Assen met Groningen. 16. De stroomt door Utrecht en mondt uit in het IJsselmeor. 17. Bij in Noord-Holland zijn de duinen heel breed. 18is een plaats aan de kust van Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren. 19. In zijn munitiefabrieken. 20. Een groote visschershaven is 21. De is een water in de buurt van Dordrecht. Versjes voor de kleintjes KINDJE Onder de perelaar, waarin een slapend musschenpaar. het wiegje. Wat dans je vliegje snorrend rond 't kindje,, duimpje in den mond. Zjin knuistjes, roze vuistjes, toegeknepen, grepen pak nog naar den rammelaar, dc zilverglinsterende tinkelaar.. Kindjes bruine beentjes bloot, zijn zachte wangen rood van slaap: Kindje, wonder fijn en teer, steeds houd ik meer van jou, kindje.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1