VRIJE STEMMEN Regeeringspcrsdienst In hoeverre berichtgeving van regeerings- wege in binnen- en buitenland verkieslijk Is, vormt bij velen nog een punt van over weging. Er vóór pleit, dal door zulk een rogeerings-voorüchting onjuiste opvattingen omtrent regeerïngsmaatregelen kunnon wor den rechtgezet, en dingen, die in het ver geetboek dreigen te raken, naar voren kun nen worden gehaald. Er togen pleit, dat aldus de regeering maar al te gemakkelijk er toe komt, propa ganda te maken voor eigen standpunt eigen maatregelen oi eigen partij. Zou hot, wordt van sommige zijde ge vraagd, niet beter zijn, de geheele voor lichting aan do pers over te laten, waarbij do bevriende pers dan wel het woord zal weten te spreken, dat op elk moment noo- dig is, terwijl de regeering al wat ze we reldkundig wil maken, toch in memories aan de Kamer, die direct gepubliceerd kun non worden, kan nederleggen Voor het buitenland zouden door diplo matieke en consulaire ambtenaren ter plaal- 80 op grond van verkregen overbeidsinlich- tingen, mededeelingen aan de builenland- scho pers kunnen worden verstrekt, die nog beter doel zouden treffen dan officieele pu blicaties van de regeering zelf. Deze overwogingen kwamen in ons op, naar aanleiding van een bericht uit Was hington. Door „Associated Press," het groo ts Amerikaanscho nieuwsagentschap, is hel besluit genomen, niet meer mee te werken aan de officieele nieuwsvoorziening van het buitenland door het Amerikaanscho ministerie van Builenfandsche Zaken. Ge woonte was, dat A.P. nieuwsberichten door gaf aan het ministerie, dat dan voor ver spreiding zorgde. Het nieuwsagentschap is van oordeel, dat een regeering zich niet met berichtgeving kan bezighouden, zonder dal de vrees voor propaganda ontstaat. En deze propaganda zou een blaam werpen op de objectiviteit van de nieuwsdiensten die de berichten hebben verschaft. Aldus de mededeeling van A.P. wat te donken geeft ook voor andere regeeringen. Red. DE OPLEIDING VAN NEDEU- LANDSCHE MARINIERS IN AMERIKA De Amerikaansche vvnd. Minister van Marine, H. Struve Hcnsei. heeft geantwoord op een brief van een lid van liet Congres, waarin deze wagen gesteld had met betrekking tot de op leiding v. Nederlandsche Mariniers in Amerika. De Minister verklaarde, dat de Vereenigde Staten in 19)3 overeen gekomen waren de Nederlandsche Mariniers op te leiden „speciaal met het oog op eventueele operaties in Ne- derlandsch Oost-Indië. om dit van de Japanneezen te bevrijden". Na de Ja- pansclie overgave is de opleiding vol tooid, om de Mariniers deel te doen nemen aan het ontwapenen van de Japanneezen. Plannen om de Mari niers van uitrusting te voorzien, wa- ren voor de overgave van Japan reeds in gereedheid maar de uitrusting werd niet geleverd, toen de Leen- en Pacht wet niet meer fungeerde. Toen 't Bu reau voor de buiteniandsche economi sche betrekkingen weigerde facilitei ten voor een crodiet te verschaffen, heeft Nederland voor een bedrag' van 13.6 millioen dollar contante aanltoo- pen gedaan. AMERIKA VERZAMELT KLEEKEN VOOR NEDERLAND Naar de ..Victory Clothing Collec tion" heeft medegedeeld, heeft Neder land nu bijna 2 millioen kilogram klee ding, schoenen en beddegoed ontvan gen. bijeengebracht in April van het vorig jaar door het Amerikaansche volk. Er wordt nu weer een inzame ling gehouden voor kleeding voor Ne derland. De eerste inzameling voor Nederlandsch Oost-Indië bracht 1 mil lioen kilogram ltleeding op. BEDRUPS VER O UNNINGEN- BESLLTT 1941 Voor vervanging van apparatuur in een Industrieel bedrijf is geen ver gunning uüt hoofde van het Bedrijfs- vergunningenbesluit vereïscht. De vraag is gerezen, of van vervanging kan worden gesproken, als tusschen afschaffing .van de oude apparatuur en aanschaffing van de nieuwe een kortere of langere spanne tijds ligt. De Minister van Handel en Nijverheid heeft beslist, dat van vervanging al leen sprake is, indien deze geschiedt onmiddellijk nadat de oude apparatuur Uit het bedrijf werd verwijderd. Uiter aard wordt ten aanzien van door oor- logsgeweld_ verwoesto bedrijven en dergelijke een soepeler standpunt in genomen Verzoeken tot repatrieering Do Oosl-Indlsche Kamer van het Neder landsche Roods Kruis maakt bekend Verzoeken tot spoedige repatrieering van bepaalde personen, gericht tot den verte genwoordiger van het Nederlcndsche Roode Kruis te Batavia (al dan niet door bemid deling van de Oost-Indische Kamer) zijn nullelcos, aangezien door het Nederlandsche Roodo Kruis hierop geen invloed kan wor den uitgeoefend. Dergelijke aanvragen dienen door be langhebbenden rechtstreeks gericht te wor den tot het evacuatie-bureau, Nietoerge- bouw, Rijswijkschestraat te Batavia. 2c JAARGANG VOOR ZEELAND NUMMER 366 DAGBLAD Vrijdag 18 Januari 1946 Algcmccne Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekcbakker. Redactie cn Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Samenwerking tusschen Neder landers en Indonesiërs schijnt beter te worden. Mr. Mas Slamet richt een partij op die zich verzet tegen de republiek van Soekarno RUSTIGER IN DE GROOTE STEDEN Vijf van de zes markten te BA TAVIA zijn heropenden, een bewijs .an verbetering van de toestanden al daar. De' nog niet geopende markt ligt in net b-ruchte gebied van Kramat. De laatste 24 uur waren hier geen incidenten. Ook BUITENZORG is meer nor maal geworden, na de zuivering van onlangs, en na de organisatie van de T.K.R., die vroeger veel extremistische' elementen telde. Te BANDOENG wordt de zuivering voortgezet, ondanks Indoncsischen te genstand. Hier was een conflict tus schen republikeinen en Pemoeda's. In TJIMAHI en de ander gebieden -Jie niet onder geallieerde controle staan, schijnt de houding der Indone siërs tegenover de Europeanen boter te worden. Te SEMARANG heeft de vijfde bri gade parachutisten het gezag over genomen. en alles is daar rustig. Het republikeinsche blad „Merdeka" he kelt dc aanwezigheid van 600 Japan ners, die hier wachtdiensten verrich ten, en beschuldigt clezen er van, dat •.ij Indonesische jongemannen tot koe lie-arbeid dwingen. Rondom SOERABAJA vallen extre misten nog steeds geallieerde patrouil les aan. Toch wordt hei onderzoek van de kampongs voortgezet. De toestand op Sumatra wordt als normaal beschreven. Bij Medan is een Duitscher gearresteerd, en zijn on- derdcelen van een radio-zender gevon den. HET REPUBLIKEINSCHE BEROEP OP DE U.N.O. Svirir deelde mede,, dat de formu leering van dit beroep thans wordt afgewerkt. en per telegraaf of per brief rechtstreeks naar Londen zal .vorden gezonden. OPRICHTING VAN DE „DEMOCRATISCHE LIGA" Een nieuwe politieke gvoepeering van intellectueele Indonesiërs ver schijnt ten tooneele, meldt A.N.P. uit 3atavia. Mr. Mas Slamet, die onlangs een ipen brief aan de Koningin zond, is /oorzittcr van een voorbereidend co- nité van acht personen. Men maakt /en werkschema voor een democrati sche groepeering. Verdere leden zijn. Mr. lvoesocmo Oetojo en P. F. W. Wakary (beiden oucl-functionnarissen bij de /Nederlandse!]-Indische regee ring), A. C. Toepamahoe (een Am- bonnees), R. Joostensz, Roebini, Ong- kiehong (een Chinees, die een functie bekleedt bij het Ned. Indische departe ment van financien) en J. L. F. Rheu- rev. Doel van de Liga is: de uiteindelijke onafhankelijkheid van Indonesië; maar zij is scherp gekant tegen de republiek van Soekarno. Volgens haar moeten de Nederlandsche voorstellen beoordeeld worden door een werke lijke vertegenwoordiging van het In donesische volk, en niet door een dic tator als Soekarno. Alleen diegenen mogen lid worden, die gedurende de Japansclie bezetting van onbesproken gedrag zijn geweest. Aan Christenen zal gevraagd wor den, de samenkomsten der Liga zon der molestaties te doen plaats hebben, en een zendtijd beschikbaar te stellen. De verklaring van Sharir In verband met de verklaring van Sjahrir schrijft Arthur Mathers, Bataviaansch cor respondent van de „Daily Telegraph" „Een dergelijke verklaring aan den voor avond van den terugkeer van Dr. van Mook was Ie verwachten". De verklaring van Sjahrir kan niet als zijn laatste woord worden beschouwd, daar hel klaarblijkelijk bedoeld is om bij het spel van vraag en aanbod de hoogste prijs te bedingen. De tragedie, die verborgen is achter het Indonesische streven om Ne derland, dal lid is van de Vereenigde Vol koren, voorwaarden te stellen, is we 1 ge legen in het feil, dat men de duizenden Nederlandsche vrouwen en kinderen, die onder do slechtste omstandigheden in de door extremistische beheerschte binnenlan den van Java geïnterneerd zijn, als gijze laars gebruikt. Naar de „New York Times" meldt, zijn waarnemers te Batavia van meening, dat do Indonesiërs een volledige onafhankelijk heid binnen een zekeren korten termiin zul len aanvaarden. Toegeven kan echter hun positie in het spel van vraag en aanbod zeer schaden, met hel oog op do populari teit der Nederlanders onder do massa, die door de gebeurtenissen van do laatste maanden zijn gepikkeld. Mr. Herbert Morr'isoif heelt in antwoord op een vraag bet volgende gezegd Wij gingen naar Java om een einde te maken aan hot Japansche bewind, waarbij we in betrekkelijk groole moeilijkheden geraak ten. Zoodra we daar de orde en rust her steld hebben, vertrekken we. Wij kunnen natuurlijk niet de bevelen van het opper bevel in de stille oceaan veronachtzamen en een gedeelte van de burgerbevolking op Java aan vermoording blootstellen. Een raad van een Indonesiër Een pas verschenen boek „Indonesische Overpeinzingen" van Siahrazad geelt uit voerige beschouwingen over de vroegere huidige en toekomstige verhouding tusschen Nederland en Indonesië. Hij oordeelt dal ziin volksgenooten nog veel hebben te lee- ren. en dal vooral de jongeren meer inzicht moeten krijgen. Maar ook van onzo Neder landsche politiek van voorheen moet hij kri tisch spreken. De dwang is voorbij. Maai nu ook alsjeblieft geen kruidenierspolitiek meer. die alleen op ons belang zou letten. Ook geen beschouwingen meer van neer buigendheid. Geen minderwaardigheids complex wekken bij de Indonesiërs. Maar frisch en frank lot hen spreken. Hij geeft dan deze raad aan ons Do oude, geliefde heerschersleuze„De Indonesiërs zijn pojiliek onmondig en moe ien dus voorloopig maar niet aan politiek doen," moet warden opgeborgen. Werd in de afgeloopen periode den Indonesiërs of ficieel toegevoegd „Bouwt op, sociaal, economisch, vormt coöperaties, wij zijn be reid jullie daar bij te steunen, wij willen daarin samenwerken maar doet niet aar politiek, dat bederll de atmosfeer van sa menwerking maar. omdat jullie nog onmon dig zijn en niel van maat weten daarin.' Nu moeten de Indonesiërs juist officieel worden aangemoedigd„Komaan i schen. nu gaan wij het samen doen. f nu wat je kunt Jullie krijgt nu poütike veranfwoordelijlcheider wordt dus ver ondersteld, dal jullie dal ook verdragon kunt EEN SCHAARSCH ARTIKEL Ze zijn schaars in Middelburg, heel schaars. Eerst in 1940 zijn er veel verbrand en van 'I restant zijn er nu vreer een paar kapot geschoten, het overschot is droevig. Do gemeente zal er weer moetan bouwen want zo zijn onmisbaar. Desnoods voor nood, maar ze moeten er komen anders regent het processen verbaal. Dus vlug enkele bouwen. Huizen Neewaterbakken, zo zijn hard noo- dig in Middelburg. CHEERIO. BINNENKORT EEN NIEUWE REGELING VOOR SERVIESGOED De verstrekking van serviesgoed aan oorlogsslachtoffers zal binnenkort eindigen. Binnen drie tot vier weiten zal voor serviesgoed een nieuwe dis- stributieregeling uitkomen. Jachtsluiting De Nederlandsche vereenïging tot be scherming van vogels deelt mede Met ingang van 16 Januari 1946 is de jacht op alle soorten wild in ons land ge sloten. Werd voorheen de jacht soms later gesloten, ditmaal is de regeering er toe over gegaan iederen vorm van voorjaar*- jacht te verbieden. De vele door ons land trekkende ganzen, eenden, watersnippen, gcudplevieren, enz., die zich opmaken om in hel Noorden en in hot Oosten van ons v/orelddeel te gaan broeden, zullen thans ongehinderd ons land kunnen passeeren. Ook de vangst van goudplevieren mei netten en die van eenden in eendenkooien is thans verboden. TEELTVOORSCHRIFTEN OOGST 1946 Dc voorschriften voor de teelt van akkerbouwproducten, oogst 19-16 wor den thans bekend gemaakt. De teelt is aan weinig beperkingen en voorschriften gebonden en deze gcl- den slechts voor cichorei en bruin mos terdzaad, terwijl het eiken teler is toegestaan een oppervlakte van vijf are te bestemmen voor den verbouw van landbouwzaden voor eigen be- lioefte. Met uitzondering yan voeder bieten- en suikerbietenzaa'd. Voor den verbouw van wikken, lu pine, spurrie en serradeHa voor meer dan 5 are is een teelt vergunning noo- dig. De oppervlakte van op contract verbouwde landbouwzaden wordt niet beperkt, doch wel het afsluiten van contracten. Het aanleggen van blij vend grasland en van kunst weiden is niet aan beperkingen onderhevig. DeNederl. bataljons op Malakka krijgen boeken, radio's, sportmateriaal, enz. Voor de ontwikkeling en ontspanning der Nederlandsche bataljons, die zich thans i.i voortgezette training op Malakka bevinden, zal Zaterdagochtend a.s. van Schiphol een „Skymasler" verlrekken met vijf ton goe deren aan boord, inhoudende sportmateri aal. radiotoestellen, boeken, lijdschrilten en spelen, enz. Majoor Grasborn, die naar Nederland kwam teneinde deze goederen te verzamelen, zal mei datzelfde vliegtuig naar Malakka terugkeeren en daar de or- ga.iisalie regelen van de verdeeling dor goederen over de verschillende bataljons. Uitkeerinasplicht voor de familieleden van de Ncdcrl. manschappen over zee Een stafofficier van het Nederlandsche leger in hel Verre Oosten hoeft zich bij een bezoek aan Nederland op de hoogte ge steld van de uitkeeringsregoling, welke ge- trof/en is voor de familieleden van de Nederlandsche manschappon overzee. Ziin gunstig rapport dienaangaande is door de Nederlandsche eenheden op Malakka met voldoening ontvangen. Loonregeling Metaalambachten Het college van Rijksbemiddelaars hoef! loonregelingen tol stand gebracht voor hot smedenbedrijf, het loodgieters- en filters- bedrijf. het electro-technisch bedrijf en het centrale verwarmingsbedrïjf. Deze bedrijfstakken hebben een gemeen schappelijke gemeenteklasse-indeeling van 'i.'f klassen. Voorts is eenheid gebracht in de loonen. Deze bedragen voor de monteurs 90-96 ct„ z„ det een zekere speling moeilijk is, saar gelang de vakbekwaamheid van de betrokken werknemers. Tenslotte is het aantal eerste monteurs per onderneming gebonden aan een zeker maximum. DR. VAN MOOK ONGESTELD De luitenant-generaal Dr. H. J. van Mook, die zich reeds gedurende de laatste dagen van zijn verblijf in Ne derland minder goed gevoelde, is door influenza eenige dagen te Cairo op- geliouden. Zijn toestand is thans even- si zoo, dat hij hoopt met de eerst volgende K.L.M.-vliegtuig naar Indië door te reizen. NIEUWS IN HET KORT De komst van WISJINSKY in Lon den is vertraagd, zoodat hij de eerste bijeenkomst van den Veiligheidsraad niet zal kunnen bijwonen. De TSJECHOSLOWAAKSCHE ver kiezingen voor de nationale vergade- 'ng zullen 26 Mei a.s. worden gehou den. Er is overeengekomen, dat het ■en faire verkiezingscampagne zal zijn De vergadering zal een nieuwe con stitutie voorbereiden. De POOLSCHE afgevaardigde op de U.N.O. waarschuwde tegen de her leving van het fascisme. „Het leeft 'oevend in de na-oorlogsche demobi lisatie, in de scheuringen van nationa- 'isnien en rassen en in de duistere hoe- leen vau trusts en kartels", zeide hij. Mij pleitte voor een juiste verdeoling /an de hulpbronnen der wereld en den rijkdom der aarde. De door den oorlog verwoeste landen vragen om samen werking, niet om liefdadigheid, be sloot hij. De uittocht der 44..000 Duitschers uit HONGARIJE is begonnen. Zij trekken in de richting van Beieren. Ieder mag 80 kilogr. bagage mee nemen. In de Amerikaansche bezettings- one van Duitschland zullen bepaalde allegorieën van NAZ s uit de gevan genschap worden ontslagen. Er is cimte noodig voor anderen, die schul tg zijn, zegt generaal Lucius Clay, o waarnemende militaire gouverneur. Het betreft gioepen van personen, die als orgaelaauc zijn gearresteerd, en Legen wn gcuL persoonlijke beschuldi gingen i ijti iiü'.t vracht. Generiiaï Clay sprak met sympa thie over de horopvoeding van jonge Nazi's. ..Het dient te geschieden met steun van goede Duitschers", zei hij. De „Washington Post" verwijt aan Ie Amerikaansche delegatie, dat zij bij de verkiezingen van een U.N.O.- voorzitter GEEN RUGGEGRAAT ge toond heeft. Eerst komt ze met Rus land overeen de candidatuur van Irygve Lie te steunen. En dan laat ;ij deze candidaat verslagen worden, zonder een woord ten zijnen gunste te spreken. Aldus het blad, Een Amerikaansche Vereeniging voor een WERELDORGANISATIE vendt zich met een telegram lot Byr- ïes in Londen, Daarin wordt gevraagd ie kwestie van eën „Wereldregeering" vrijelijk tc bespreken. Ook van Brit- •-che zijde is de totstandkoming van •en „Wereldparlement voor de Vci- igheid" besproken. Deze regeering .ou krachtens een „vercldwct" tegen «.•li* allers kunnen optrede i Als de staking in de Amerikaansche VLEESCH-INDUSTRIE, die juist be gonnen is, langer dan 14 dagen zal duren, meet het verschepen van het vleesch naar Europa aanzienlijk ver minderd worden, meldt Reuter, De BEVOLKING DER VEREEN. STATEN is van 1940 tot 1945 met S millioen mensclien gestegen, ten ge volge der stijging van het geboorte cijfer. Ze wordt thans geraamd op 40 millioen menschen. Koning Sabed van Saoedië-Arabic en Koning Faroek van Egypte hebben een noennjaal van dc Arabische liga hun steun toegezegd aan de Arabieren in PALESTINA. Palestina is, zoo zeiden ze. een Ara bisch land.- Door Nederland zijn bij Britsche fa brikanten orders geplaatst voor 1300 automobielen, 500 vrachtauto's en ver scheidene duizenden rijwielen. De tegenrevolutie in VENEZUELA logen de revolulionnaire Junta, die in October '45 de macht in handen nam, is onderdruk!, meldl A.P. uit Caracas. Het ernstige gevaar van de verspreiding der DUITSCHERS over geheel Europa werd door Denemarken on de vergadering der U.N.O. ter sprake gebracht. Hij wenschte dat men een „uitlaat" zou vinden voor den Duilsrhen bevolkingsdruk. De democratische Amerikaanscho senator Kilgore beschuldigt in een radiorede ze kere functionnarissen ervan, dat zij zich feitelijk van de bezettende machten bedie nen, om de DUrfSCHE INDU3TIE EN. waar in zij belanghebbenden zijn, weer op ;o bouwen. De overeenkomst omtrent de Duitscho HERSTELBETALINGEN, waaromtrent de be trokken landen, o.a. Nederland, een besluit hadden genomen, is thans rechtsgeldig ge werden. Zij is door de beirokken regeerin gen geratiiiceerd. In GRIEKENLAND is het oostelijk deel ocrlcgstooneel geworden. Elas-groepen, die •s! links zijn. en uiterst rechtsche groe- poeringen bevechten elkaar. De gevechten in N.-China gaan door Naar radio New York meldt ziin er ge vechten uitgebroken in Noord-China. Com- islische troepen hebben hel iort Ying- kow in Zuid-Mandsjoerije aangevallen en voroverd, drio uur nadat het bevel het vuren te staken van kracht was geworden. Zoo wel generaal Tsiang Tsjoen, de leider der vertegenwoordiging van de regeering van Tsioenking in de wapënstilslandscommissie generaal Tsjoe en Lai. do leider der imunisten hebben hun bezorgheid over deze gevechten uitgesproken. De autori teiten te Tsjoenking hebben als hun mee ning te kennen gegeven dat het oenigen tijd zal vergen voor het bevel het vuren staken alle sectoren van het front be reikt zal hebben. Tribunaal tc Goes Twee vrijspraken De zaak legen Fr. de Smet, grossier in tabaksartikelen uit Zuidzande werd voort gezet. Als getuige werd verhoord de heer >n, buurman van verdachte, hij ver klaarde nooit iets van fuiijes met moifen te hebben gemerkt. Mr. Koertz merkte op, dat hier broodnijd het spel is en levens bracht hij naar rren. da! de Smet de illegale beweging steunde. I. Pauwe uil Borssele werkte voor Win terhulp en v/as lid van de N.S.B. Op een vraag van den heer vcm Poperingen, waar- beklaagde lid van do N.S.B. was ge worden, merkte beklaagde op, dat hij „bang was voor Rusland." Ook heeft verdachte een Fransch soldaat in 1940 bij de Duitschers aangebracht. Verdediger Mr. Dirven. L. van Koeveringe uit Borssele, landar beider, was sympathiseerend N.S.B.-cr en werkte voor N.V.D. en W.H.N. Beklaagde heeft zijn 16-jarig zoontje Jan koeriersdiensten voor do Duitschers doen verrichten. Tv/ee schoonzoons van verdachte hebben bij hem kunnen onderduiken. Mr. P. Adriaanse meende, dat hel hier een eenvoudige landarbeider betrof, die uil angst naar de N.S.B. v/as overgegaan. Bij het verhoor van Laurens Janse, com- missionnair uit 's-Gravenpoldor, die een W.A. leider zou hebben geherbergd, bleken voldoende bewijzen voorhanden te zijn, zocdat verdachte, na verhoor van zijn doch. r. werd vrijgesproken. H. C. Hoogvliet, echtgenoote van J. Ste- ketee uit Baarland, werd omgang met Duit schers len laste gelegd. EekTaagde gaf een overzicht van toestan den in Baarland, waarin zij oen belangrijke rol speelde. Er waren bepaalde antipathie- i ontstaan, die nu door enkele personen aren uitgebuit, haar in discrodiet te bren- Mr F. W. Adriaanse verdedigde haar, waarop bef tribunaal de beschuldiging ver vallen verklaarde. Uitspraken Tribunaal Jan Rooze, 37 jaar, landarbeider, 's-Heer Ablskerke, ontzegging van rechten voor den lijd van 5 jaar. Giddeon Dekker, 53 jaar, gemeentewerk man, 's-Gravenpolder, 3 jaar interneering, vermogen verbeurd verklaard en ontslag van rechten. De Jappen contra tandenborstels Een landgenoot schrijft in een brief „Hoe schandalig de Jappen ons behandelden in dc kampen blijkt uit het feit, dat zij ons zelfs do tanden borstels ontroofden en ons ten streng sle verboden onze tanden te poetsen! De tandarts, die na de bevrijding mijn gebit bekeek, was ontsteld over de verwoesting aangericht aan mijn gebit en gaf mij een certificaat, waar in ten spoodigste verlof werd ge vraagd om naar Australië of Hol land Ie verlrekken voor een behan deling. Tandheelkundige apparaten zijn voorloopig nog niet te vorwachten Geldigheidsduur Schofnenbonnen beperkt Maatregelen worden gelroffen om binnen kort tot de uitgille van een nieuw type schosnenbon over te gaan. Deze bon zal slechts een beperkten geldigheidsduur heb- In verband hiermede zullen de thans aan hel publiek uitgereikte schoenenbonnen, welke tol dusverre onbeperkt geldig waren, binnen afzienbaron tijd ongeldig verklaard worden. Hel publiek, voor zoover nog in hel bezit van schoenenbonnen, welke nog niel ge honoreerd werden, wordt hiermede gead viseerd, zoo spoedig mogelijk het daarop vermelde schoeisel te koopen of indien geen passend schoeisel in voorraad is, den bon op de voorgeschreven wijze bij oen schoon- handelaar in te leveren, ton einde teleur stellingen te voorkomen, daar omwisseling van oude schoenenbonnen tegen nieuwe niel mogelijk zal zijn. De export van visch Dezer dagen is door de stichting „Export van visch" een begin gemaakt met de ver zending van 500 vaten haring en 500.000 bokkingen naar Luxemburg. Dit is do eer ste partij haring en bokking, cie na den oorlog aan hel buitenland wordi afgeleverd Het voornemen bestaat om dezen export te vergrooten. Dit zal evenwel, ook naar an dere landen, eerst in ruimere male kunnen geschieden, indien de afzetmogelijkheden -die thans worden onderzocht aan de Verwachting beantwoorden. Er zal ook ten spoedigste een begin wor den gemaakt met de verzending van zoet- walervisch, zooals snoekbaars, snoek en baars naar Luxemburg en Zwitserland en van zeevisch naar België en Luxemburg. Binnenkort zal zeevisch ook aan Zwitser land geleverd kunnen worden. De export van oesters naar Zweden cn Denemarken verloopt niet geheel naar wensch. Er worden evenwel pogingen in het werk gesteld hierin vorbelering te bren gen. Jan Moedwil bij Radio Antwerpen De ook in Nederland bekende radiospre ker van radio België le Londen, Jan Moed wil, is benoemd tol directeur van radio Anfwerpen, een gowesteiijJcen zender vcm den Belgischen nationalen radio omroep. REIZEN NAAR HET BUITENLAND Naar aanleiding van de berichten be treffende de vereenvoudiging van de vereischten voor iiet maken van rei zen nept liet buitenland, vernemen wij van gezaghebbende zijde, dat voor het verkrijgen van deviezen nog altijd een „ordre de mission" noodzakelijk is en dat de consulaten alleen in bijzon dere gevallen overgaan tot het afge- ,ven van visa. I Stichtinq Herstel Zeeland 1945 In een vergadering, dezer dagen te Mid delburg gehouden, werd besloten tot op richting van bovengenoemde organisatie over te gaan. Aan de hand van een ons toegezonden communiqué willen wij kort nagaan wat deze Stichting bedoelt te zijn. Voorzitter was do Commissaris der Ko ningin in onze provincie. Aanwezig waren onder meer afgevaardigden van de Slich ting oorlogsgetroffenen Zeeland, van de Stichting Nieuw Walcheren, de Stichting Geïnundeerde Grondgebruikers op Walche ren, van de Samenwerkondo Landbouw organisaties in Zeeland, de Slichling Szho- duw le Zierikzee, de Kamer van Koophan del. de U. V. V. en de H.A.R.K. Uit een openingswoord van don voorzit ter bleek, dat twee motieven hadden sa mengewerkt om dit plan to doen rijpen. Vooreerst was reeds lang de behoefte gevoeld aan een ovorkoepelend orgaan, dat allo actie van de vele opgerichte vereenl- gingen voor wederopbouw en herstel zou kunnen coördineeron. Vervolgens was van de rogoering be richt ontvangen, dat, in verband met de op heffing van het Commissariaat Noodvoor ziening voor de geteisterde gebieden, van provinciewege een apparaat in het leven ware te roepen, dat de werkzaamheden van het C.N.V. zou kunnon overnemen. Het College van Gedeputeerde Staten besloot voor deze beide doeleinden geza menlijk een Stichting Herstel Zeeland 1945 op te richten. Welke taak zal zich dif nieuwe orgaan Naast de tvree bovengenoemde werk zaamheden zal do Stichting zich willen be lasten met do bevordering van de welvaart van ons gewest in den ruimsten zin des woords. Eerst natuurlijk den wederopbouw, en den steun, aan oorlogsgedupeerden te ver- leenen. Maar dan ook de economische we deropbouw. Voor verschillende lakken van nijverheid zullen de commissies van bij stand worden geformeerd, die in overleg met de bestaande corporaties voor de daar bij betrokken belangen zullen kunnen op komen. Ook landelijk heeft de Stichting slraks een taak. Naast de Zeeuwsche Stichting wordt ook in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland een soortgelijke organisatie gesticht. De bedoeling is, dat de vertegenwoordi gers dezer vier Slichtingen gozamenlijk con tact kunnen zoeken mei den Landelijken Raad voor Herstel en Wederopbouw, be slaande uit den Minister-President en een De samenstelling van het nieuwe orgaan zal als volgt worden opgezet Voorzitter de Commissaris der Koningin. Een lid van Gedeputeerde Staten. Enkele vertegenwoordigers van bovenge noemde organisaties. Enkele afgevaardigden uil de kringen van landbouw, handel en nijverheid. Naast de boven reeds besproken Com missies van Bijstand komt er in ieder deel der provincie een regionale Adviescom missie, en wel in Noord-, in Midden- en in Zuid-Zeeland. Daaronder ressorteert dan een Werkbureau met een directeur cn een administratieve kracht. Men denkt zich de Stichting voorloopig als een orgaan voor vijf jaar. Red. NIEUWE BONNEN voor de le helft van de 2e periode '46 (20 Januari tot en met 2 Febr. 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen 'van: Bonkaarten KA, KB, KC 602: No, 700 t. en m. 706, 800 gr. bi'ood. No. 707, 70S, 200 gram bloem. No. 709, 400 gram suiker. No. 710, 1 tablet Eng. chocolade (plm. 55 gram). No. 711, 125 gram boter. No. 712, 250 gram margarine. No. 713, 125 gram margarine. No. 714, 100 gram kaas. B. 61, B 62, 400 gram brood. B. 63, 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602: No. 005, 006, 007 vleesch, 100 gram vleesch. No. 001 aardappelen, 2 kg. aard appelen. A 01 melk, IVi liter melk. B 01, C 01 melk, 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 602: No, 800, 801, S00 gr. brood. No. 802, S03. 200 gram bloem. No. 804. 250 gram rijst of kinder meel. No. 805, 500 gram suiker. No. 806, 1 tablet Eng. chocolade (plm. 55 gram.) No. 807, 250 gram boter. No. 808, 325 gram margarine. No. 809, 100 gram kaas. D 61, D 62, 400 gram brood. E 61, 250 gram rijst of kindermeel. Bonkaarten LD, LE 602: No. 505, 506, 507 vleesch, 100 gram vleesch. No. 501 aardappelen, 1 kg. aard appelen. D 01. E 01 melk, 5 liter melk. Tabakskaarten enz.: T 09. 2 rantsoenen tabaksartikelen geen importsigaretten V 09. 100 gram chocolade of suiker werken. X 09, 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importsigaretten). De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig tot en met Zaterdag 26 Januari a.s. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20-}- kaas en voor de helft volvette .of 40-f. kaas (waaron der eventueel begrepen buiteniandsche kaas) worden geleverd. Ter aanvulling van het tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen kan 1 kg. uit den gevormden Voorraad worden gebruikt. Voor de week van 27 Jan. t.m. 2 Februari a.s. zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappe len, koffie, jam. tabak en versnape ringen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Januari a.s. van des morgens S uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen,, waarop eerst met ingang van Maandag 21 Ja- rmari mag worden afgclevprd. Bij deelneming aan maaltijden van cie Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen „005 of 505 vleesch" voor vleesch en „001 aardappelen" voor aardappelen worden ingeleverd. In de week van 27 Januari tot en met 2 Februari moet bij de Centrale Keukens bon „006 of 506 vleesch" in geleverd worden voor vleesch.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1