VRIJE STEMMEN leze maand verkiezingen op Java Prof. Schermerhorn spreekt te Londen Maatschappelijk werk ten plattelande „Een menschelijke samenleving wordt en plaltelandsche genoemd, als zij. die rechtstreeks aan de voortbrenging deelne men, hun stempel op geheel die samen leving duidelijk en merkbaar drukken," al dus Drs. Th. P. Platenburg, referendaris van het ministerie van Landbouw, Visscherii en Voedselvoorziening in een radio-causerie ln de rubriek ten behoeve van den land- In 'de jaren van 1850-1870 heeft de snel opkomende industrie den Nederlandschcn landbouw ver achter zich gelaten en wel zoo, dat sinds 2930 slechts 20 orocont van do werkzaam zijnden hun arbeid in den landbouw vonden. Van agrarisch land is Nederland een industrieland geworden. Hel zal van de activiteit van de verantwoorde lijke instanties afhangen of onze gezonde plattelandsche samenleving met haar ty pische cultuurresten door de moderne indu striesfeer verdrongen zal worden of omge keerd, dal onze plaltelandsche samenleving haar invloed tegen de opkomende industrie- ofeer blijvend zal kunnen handhaven. STANDSGEVOEL - STANDSBEWUSTZIJN Met de grootindustrie zijn deze twee be grippen naar voren gekomen. Zij binden don strijd aan met de vier groote vijanden van het menschwaardig leven, te weten gebrek, ziekte, onwetendheid en onzinde lijkheid. Zoowel in industrie- als in land- bouwkringen hoeft men sinds het begin van deze eeuw een ongekende verhooging van het levenspeil kunnen waarnemen, een geweldige opvoering van de sociale hy giene. Een opvallende stijging van het ont wikkelingspeil en sterk verbeterde levens voorwaarden. Is er echter werkelijk een betere cultuur gebracht Is de verhooging van levenspeil niet ontaard in een luxe loven, de opvoering van de hygiene niet in een overdreven lichaamscultuur De heer Platenburg haalde eenige uitspraken aan van kenners van ons platteland, waar uil blijkt, dat msn voor den oorlog reeds angst had voor het verloren gaan van de cultuur en traditie. HERSTEL EN VERNIEUWING Door de vijl jaren oorlog is ons platte land niet alleen technisch en materieel ge schonden, maar ook de geestelijke en mo- roele welstand is er niet op vooruit gegaan. Met den maleHeelen opbouw moet een so ciale en cullu.-eele opbouw" gepaard gaan, willen volksdeelen op het platteland niet onherstelbaar verloren gaan. Maar de boe ren en landarbeiders zullen slechls een hoo- geren en beteren cultuurstand kunnen be reiken, indien zij zich als standgenooten vereenigen. De standsorganisaties zijn pri mair verantwoordelijk voor het behoud en de verheffing van het cultuurniveau ten plattelande. Een taak, die drievoudig is. n.l, de verbetering van de malerieele, de opvoering van cfe hygiënische en de ver heffing van de geestelijke levensvoorwaar den. Wanneer de standsorganisaties op de ze wijze hun laak weten op te vatlen, zul len zij niet alleen wezenlijk bijdragen tot het behoud en de versterking van ons zoo noodzakelijke platteland, maar zullen zij ook mede bevorderen, dat onze plattelands- samenleving haar invlaed tegen de hie^ en daar opkomende inwerking van de in dustriesfeer blijvend zal kunnen handha- Officiersopleiding bij de Koninklijke Marine Dg marine voorlichtingsdienst meldt In 194G zal in hel Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord weer een begin worden gemaakt met de opleiding tot be roepsofficier bij de Koninklijke marine. Voorloopig zai slechts de gelegenheid wor den opengesteld voor de opleiding tot zee officier, officier van den marine stoomvaart dienst en officier van administratie. Men rekent er op. da! in September 1946 een driejarige opleiding kan beginnen. Behalve aan hen. die voorzien zijn van de vereischle diploma's, zal ook aan .reeds in werkelijken dienst zijnde militairen der zeemacht, benevens aan hen, die zich in de oorlogsjaren niet konden aanmelden, een kans gegeven worden beroepsofficier te worden, door middel van een in het voor jaar 1946 te beginnen „noodcpleiding". die 13 maanden zal duren. Voor nadere inlich tingen kan men zich wenden tot den marine voorlichtingsdienst. Koninginnegracht 12 te Den Haag. Vervroegde verkoop in winkels 2e JAARGANG NUMMER 365 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 17 Januari 1946 Algaiuccue Leiding -. B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kockebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Bureau Middelburg DAM 9. Ook op Borneo onlusten Australiërs willen Neslerl. schepen laden Volgons den correspondent van de Daily Telegraph in Batavia heelt Sjarir verklaard. jan het eind van deze maand een al- gemeene verkiezing zal worden gehouden. Genoemde correspondent merkt naar aan leiding van de verklaring van Sjarir op „Het is niet moeilijk om zich voor te stol len op welke basis een dergelijke, door de extremisten geïnspireerde, verkiezing zal plaats vinden. Dc Indonesische politie In BUITENZORG hebben besprekingen plaats gevonden lusschen den Britschen commandant en de plaatselijke Indonesi- scho leiders. Op verschillende punten is reenstemming bereikt. De Indonesische politiemacht zal haar normale diensten verrichten, goed georganiseerd en ge üniformeerd worden. Arabische en Chinee- he elementen zuilen opgenemsn worden. De Indonesiërs zullen hun winkels weer openen. BANDOENG is na de laatste schietpartij en nogal onrustig. In SEMARANG zijn wat plunderaars ge arresteerd, doch de stad is rustig. In en om SOERABAJA is de toestand verre van normaal. Ook op BORNEO zijn onlusten voorgeko men. In het Zuidelijke gedeelte van Koei nai ontmoette een landingsdetachement van den Nederlandschen mijnenveger „Abra ham Crijnssen" een groep Javaansche ex tremisten, die Borneo sinds eenigen tijd lerrciiseeren. De terroristen, die goed be wapend waren, openden het vuur. In hel gevecht dat volgde weiden verscheidene exlremisten gedood. Een Nederlander werd gewond. De rust is weer hersteld. Het Instituut Pasteur in Batavia, dat voor den oorlog geheel Indië van vaccinaliemid- delen voorzag, is. hoewel op bescheiden schaal, weer aan het werk. Helaas ging fiidens de Japansche bezetting een groot deel van de uilrusting en voorraden ver- De voorwaarden van de Australiërs De Australische vakvereenigingen van havenarbeiders hebben aangeboden Neder- landsche schepen met ladingen, bestemd vcor Ned. Oost Indië, die tot nu toe in de Australische havens worden vastgehouden, te laden, wanneer deze door Australiërs worden bemand ol onder Australische voor waarden worden gevaren. Als alternatieve voorwaarde hebben zij gesteld, dal alle lading onder Nederlandsch beheer mag in genomen worden, mils alle ladingen in Ne derlandsch Oost Indië ter beschikking wor den gesteld van den Britschen opperbevel hebber, Chrislison, oi van het Roode Kruis ter distributie en mits een regeeringscontro- leur met ieder schip mee zal varen. De Australische minister van voedselvoorzie ning en scheepvaart zeide, dat, wanneer de Nederlanders de voorwaarden aanvaard baar achtten, er voorraden beschikbaar konden worden gesteld, om hel eerste schip laat te stellen binnen drie dagen de haven te verlaten. Er is van Nederlandsche zijde op dit aanbod nog niet gantwoord. Opvolgfngskweseie luit.-admiraal Helfrich De Marinevoorlichtingsdienst deelt me De berichten over het aftrëden van luite- xnt-admiraal Helfrich als bevelhebber de strijdkrachten in het Oosten (B.S.O.) opvolging hebben eenige misvattingen doen ontstaan omtrent de juiste situatie Sinds 2 Januari j.l. is een belangrijk aan tal artikelen niet langer aan „verkoop op bon" gebonden. In verband hiermede is met ingang van Vrijdag a.s. oen nieuwe regeling getroflen Ion aanzien van den verkoop der op de bon gedistribueerde artikelen, welke tot nog toe niet eerder dan des Vrijdags te 12 uur 's middags mochten worden geleverd aan het publiek. Dit tijdstip is met ingang van 18 Januari a.s. op 8 uur 's morgens gesteld. Tevens wordt thans, nu de bevoorrading^ moeilijkheden daarvoor geen bezwaar meer opleveren, overgegaan tot bekendmaking van de oliicieele bonnenlijst op Donderdaq. avond, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld tijdig van de nieuwe bon- nummerskennis te nemen. De algemeens bonaanwijzingboschikking van 29 October 1946 zal dienovereenkomstig worden ge- wijzigd. AANPAKKEN 't Gaat nog langzaam, 't Schiet nog niet hard op Nog, al zijn het er al veel minder, hoor je kankeraars en zwarlkijkers dergelijke dingen zeggen. Zelf zijn ze er van over tuigd, det zo ongelijk hebben en toch kan keren ze legen beter weten in. Acm den opbouw en vooruitgang werken ze niet mee als ze dat deden zouden ze ook niet meer kankeren, dan zouden zo zelf ook zeggen: Gaat good en hard vooruit", omdat ze dan zeil bouwden aan dien voor uitgang er er trots op zouden zijn. Vooruit 1 Aanpakken lui, allemaal, dan schiet het op CHEERIO. i de Indo's het Verre Oosten. In feite is luitenant-admiraal Helfrich nog el afgetreden. Als gevolg van het be sluit. dat de functie van B.S.O. (opperbevel land-, zee- en luchtstrijdkracht! hand) zal worden opgeheven, is hij thans belast met de reorganisatie van het bevel deze strijdkrachten. Er komt dus nu een gesplitste leiding over onze strijd krachten. Zoodra deze aiwikkelingswerk- zaamheid haar beslag gekregen zal heb ben, zal luitenant admiraal Helfrich naar Nederland terugkeeren om daar zijn func- als bevelhebber der zeestrijdkrachlen ,D.Z.) op te nemen. Onafhankelijk hiervan staat het leit, dal schout bij nacht Pinke dezer dagen in In dië gearriveerd is, om aldaar het bevel air :cmmandant zeemacht Ned. Oost Indië (C.Z.M.O.I.) op zich te nemen. Dit bevel werd sederf de Japansche capitulatie lijd? lijk waargenomen door schout bij nach. Koenraad. De uit Soerabaja ontvoerder Er bestaat nog steeds een redelijke hoop dat de mannen, vrouwen en kinderen, die bij de gevechten te Soerabaja ontvoerd nog in leven zijn en in veiligheid zullen jebracht worden, als de voorgenomen eva malies op groote schaal beginnen. Eer 'irma te Soerabaja heeft deze inlichting ge kregen van een Sumairacm, die pas uil sen der concentratiekampen is teruggekeer: waar de T.K.R. 1600 vrouwen en 300 man nen bewaakte. De geïnterneerden wordei daar, volgens de inlichtingen van dezen betrouwbaar lijkenden Nasiroedin, over li algemeen goed behandeld, maar er is g brek aan drinkwater en medicijnen. De Chineesche eenheid Door don Chinesen politieken consulta tieven raad zijn comilé's benoemd, welke tot taak hebben het tot stand brengen van de Chineesche eenheid. jze comilé's zullen o.m. hun aandacht len wijdon aan een reorganisatie van de Chineesche regeoring, het opstellen van n gemeenschappelijk politiek programa in militaire aangelegenheden, aan een rtionale vergadering en aan het opstellen rn een grondwet. De elf punten van het door de commu sten voor China opgestelde rechtsband ■st zijn in de bijeenkomst van genoemden raad besproken. Deze houden o.m. ineen verlaging van de landpachten met 25 pet- oen drastische vermindering van hel leger afschaffing van veie belastingen en de sta bilisatie van de valuta. Ook Engelsch bezettings leger in Japan Naar de vraam. minister van buitenland- Sche zaken Dean Acheson te Washington heeft meegedeeld, heelt Engeland er in toe gestemd met een bezettingsleger deel Ie nemen aan de bezetting van Japan. Dc Sovjet Unie heefl op een desbetreffende uil nccdiging van de Vereen. Stalen nog niel geantwoord. Ten aanzien van Argentinië verklaarde Acheson, dat de Vereenigde Staten in dc arbeidsmooilijkheden in dit land belang ste len in verband met de beleggingen, maa. dat deze zaak overigens een volkomen bin- nenlandsche aangelegenheid van Argenti- Hct keizerschap in Japan Door de Japansche communisten is een communiqué uitgegeven, waarin ze onder scheid maken tusschen de keizerlijke re- geeringsvorm, die volgens hen absoluut moet worden vernietigd, omdat deze mee verantwoordelijk is voor de huidige cata strophe. en de keizerlijke familie, over wier lol door het Japansche volk moet worden beslist. Men acht dit een belangrijke verandering in de houding van de communistische partij en verwacht dat dit haar populariteit bij het Japansche volk zai verhoogen. en de verming van een volksfront met de socia listen zal bevorderen. betooverende vrouwen, die het schoon ge maakt hebben, zooals Inge en Mevrouw Madeleine. Ik groet den Führer en al mijn kameraden. Mijn laatsten ademtocht zal be stemd zijn om Adolf Hitler mijn trots te be kennen, dat ik hem, Duitschland en de partij heb bediend. Ik ben zeker van onze overwinning". Bereiden Spaansche monar chisten 'n staatsgreep voor? Volgens den diplomalieken redacteur van de „Daily Herald" zouden de Spaansche monarchisten een staatsgreep voorbereiden, leneinde Don Juan tot koning uit te roepen en oen „democratische"' regeering te vor- nen. welke tol een zorgvuldig voorbereide rolksstemming zou overgaan. Volgens ge- zoemden redacteur wenschen de monarchis en niets meer met Franco Ie maken te Hebben. De reis van Don Juan naar Por ugal zou uitsluitend verband houden me! iet voeren van besprekingen met Gil Ro lies, de belangrijkste persoonlijkheid in de oonarchislische beweging, die met bepaal ie andere katholieke politici min of meer :en linksche politiek zou voorstaan. In mo- ïarchistische kringen zou men van meening ijn. dat dc republikeinen verheugd zullen ijn. als zij van Franco verlost zouden zijn n zich niet ernstig tegen een herstel 'rcm ie monarchie zullen verzetten, wellicht zolis zet een koninklijke regeering zouden sa nsnwerken. Indien hun een democratisch jrondwet zou worden beloofd. Ingezonden mfW""'1'' Het proces te Neurenberg Het laatste „Lebensraum' Jungle diplomaten op zee De speciale A.N.P.-verslaggever stond cnlangs plotseling voor een venster, dal uitzicht gaf op de binnenplaats van hel gerechtshof. Hier liepen de gevangenen te sbeeren in een sneeuwstorm. Voorop liep generaal Jodl met een militaire overjas en bivakmuts op. Hij had steeds de win tersport beoefend en toonde dit door een glijbaan te maken, zoodat hij de anderen Von Papen in een olijfgroen Amerikaansch jacket met veldmuts op. deed aan een jachtopziener denken, die met rentmeeste: Schacht den stand van het wild besprak. Seiss-Inquart hinkte achter allen aan. Le den van de militaire politie stonden te stampvoeten van kou langs don kant. Een half uur duurde deze marsch van hen, die hiermede waarschijnlijk de laatste grens van hun lcvensruimle hebben bereikt. De Duitsche vloot werd door den aan klager in behandeling genomen. „Mannen zonder principes". Zoo vierden de groot-admiraals. Raeder en Dönitz genoemd. Besproken werden de zinsneden in de „KriegsbefehlB", die inhouden, dat redding in strijd is met de elementaire eischen van oorlogvoering, n.l. vernietiging van sche pen met bemanningen. Bij het kruisverhoor van getuige Moehle, korvetlenkapilein, verklaarde deze. dal red dingsschepen. waarvan torpedeering bevol len was. geen internationaal erkende laza retschepen waren. Deze laatste moesten absoluut onaantastbaar worden geacht. Getuige had inderdaad het bevel zooda nig opgevat, dal het niet alleen verbod van redding, doch pok „verdere maatregelen" bevatte. Zelfs had hij bij het doorgeven van hot bevel aan vele oflicieren gezegd„Offici eel kan men zoo iets niet bevelen, dat moei ieder met eigen geweten uilmaken". Op de vraag van den verdediger, Mcehle wel eens een drenkeling heeft ge dood van de 20 schepen die hij heelt laten nken, antwoordde hij ontkennend. Op de vraag van rechter Biddele, of hij wel i een mensch heeft gered, moest hij ook Hierop ontkennend antwoorden. De omstandigheden maakten redding In de aanklacht tegen Raeder werd de geheele opbouw van de Duitsche vloot be sproken, de oorlog was te vroeg begonnen, volgens Raeder. In 1S39 was de constructie der vloot nog in het beginstadium en Rae der werd gehandicapt door loute bereke ningen van Hitier. Raeder loonde zich meester in de metho den van de samenzweerders. In zijn richtlijnen heet het, dat in het Bristoikanaal alle schepen zonder waar schuwing mogen worden aangevallen, wan neer do indruk kan worden gewekt, dat ze sp een mijn zijn geloopen. Als uniek voorbeeld van de perfide wijze waarop Raeder te werk ging, wordt de tor- cedeering van de „Athenia" genoemd in 1939. Samenvattend werd gezegd van Rae der en Doenilz, dat zij „jungle diplomacy" zedreven en dal zij bereid waren tot elke verdragsschending en tot inbreuk op het zorlcgsrccht in alle gevallen. Testament van Ley bekend gemaakt Het bureau van het Arr.orïkaansche mili taire besluur heelt den tekst van het tes- lament van Dr. Robert Leij, den ex-leider ran het arbeidsfront, bekend gemaakt. De lekst luidt „Ik gevoel geen spijt over mijn leven, zm het prachtige en grootsche. dat ik heo gekend, bovenal ben ik dankbaar voor de De vooruitstrevende stroomincgen in ons volk zullen den strijd winnen, meent hij. Ook in Indonesië willen wij op radicale wijze in overleg met de inheemsche be-' volking de hangende problemen oplossen Uit deze rede, die te groot is om in ons blad op te nemen, plukken we enkele bloempjes. Prof. Schermerhorn zeide te spreken als >n van hen, die gedurende de geheels bezetting in Nederland zijn geweest. is in alle landen, die onder de ver drukking hebben geleden, een hunkering ïaar nieuwe politieke vormen, naar prac- ische en radicale toepassing van de be- linselen van monschelijkheid en recht. Dit icheppende proces doet zich gelden met ïlementaire kracht. Het is niet te voel be weerd, als men zegt. dat in Nederland de- se strijd zal worden gewonnen door de /ccruilstrevende stroomingen in ons volk, die zich .'kans met ongewone kracht ont- Ons volk koestert den vurigen wensch, dezelfde beginselen ook op internationaal errein toegepast te zien. Wij ondersteunen daartoe het werk van de Organisatie der /ereenigde Volkeren. Ook hier moet onze politiek steunen op don hochten grondslag van de moreele beginselen, die leven in iet hart van elk normaal menschelijk we- De -president achtte de hulpver- de uitgewekenen van dringend meende, dat deze ongelukkige Een loterij zonder nieten xj Do gemeenteraad vui plaatsje Kiikee heeft r genaar Dick Bergman i ontvangen, waarin do naar zijn vei- vv klaring 22-jarige jongeman verzoekt, •N hem in kennis te willen brengen met ïv Kilkee, dat hij het lerscho den Ha- 1 ,-nteraad is op dit schrii- ven ingegaan. Een der raadsleden merkte op. dat veel aardige i het beter zou Kilkee zeer waren, zoodat zijn den adspiranl- lijstje met tenminste twaalf namen te sturen, Ier keuze. Een ander raadslid repliceerde, dal het een kwestie van hartbreken zou jg worden, wanneer men oen worke- vX lijk aardig meisje, dat in aanmerking zau willen komen, zou vergeten op het lijstje te plaatsen. De voorzitter van den raad stelde §5 daarom voor, dat men do namen der „sollicitanten" op aparte briefjes N §5 zou schrijven, deze briefjes gesloten en wel in den tradilioneelen hoed zou doen en bij trekking het lot over de aanwijzing van de uitverkorene de komende laten beschikken. Deze trekking zal r s: N achter Bergmans adres gekomen en hebben om over s' sturing van zijn porlret gevraagd menschen met sympathie moeten worden bojegend. Hst beperken der handelsbelemmeringen achtto hij ook een algemeen belang dringenden aard, waardoor monopolistische noigingon kunnen worden tegengegaan. Doeltreffende regeling van het crediet- vraagstuk, en het vraagstuk van de prij zen der grondstoffen, dient hierbij ook te worden overwogen. Schermerhorn sprak een aanbeveling voor hot „Permanent Comité voor Vrede en Vei ligheid". Dit kan de best mogelijke samen werking verzekeren tusschen de jaarlijksche zittingen van den Veiligheidsraad. Het voor stel hieromtrent, door Nederland ingediend wcrdl voorloopig ingetrokken, om er ter ge- legenertijd weer meo voor don dag le ko- Hff legde er don nadruk op, dat de Vei ligheidsraad mandataris is van de Organi satio der Vereenigde Volkersn, en gehou den is, aan de algemeene vergaderingen verantwoording af te leggen van het ge voerde beleid. Do Trusteeship-Raad moet zoo mogelijk zijn werkzaamheden beginnen. De betrok ken gebieden, die daaronder zullen vallen, hebben noodig, dat zij we zich hebben le houden. Omtrent het Indonesische vraagstuk de Minister President dat Nederland plan is. in samenwerking met de bevolking van Indonesië, dit probleem op radicale wijzo op to lossen, goleid door dezelfde moreele normen, waaraan wij ons w houden bij den herbouw van ons e nationale leven. Ten slotte sprak Prof. Schormerhorn do hoop uit, dat de organisatie der Vereenig de Volkeren een machtig instrument moge om de geestelijke krachten productief maken, die onmisbaar zijn, wil de be schaving, zooals wij die verstaan, op deze planeet gered worden. Het ongebreidelde gebruik van de elementaire krachten der natuur moet door deen geest worden ^bi teugeld. XWESTIE AZERBE1DSJAN VOOR DE U.N.O. De ter vergadering van de Vereenigde zlies aanwezigo delegatie van Iran heeft opdracht, gekregen van haar regeering te Teheran om het geschil met de Sowjet-Unie in zake Azerbeidsjan bij do U.N.O. bangig te maken. Bij de U.N.O. zijn verzoeken binnen komen om handelend op te treden ten van het INDONESISCHE PROBLEEM. Ook het JOODSCHE vraagstuk wordt requestcn aangesneden eveneens zoekschriften uit POLEN en ARMENIE. De wereldbond van VAKVEREENIGIN GEN vraagt vertegenwoordiging in de As semblee. Verzocht wordt een internationals regeling der HANDELSPRIJZEN in te stel- Wellicht komt ook do PERZISCHE zaak op het tapijt. Tweede Kamer De Pen-Gun Op vragen van den heer Goedhart treffende het deelnemen van de regee aan do slichting „Pen-Gun" en het spreiden van dePen Gun aan de Neder landsche strijdkrachten, heeft de heer Meij- nen, minister van oorlog, geantwoord Het is niet juist, dat de regeering c.q. het ministerie van oorlog deelneemt aan de stichting „Pen-Gun". Ondergeteekende acht het doelmatig, dat de militairen wekelijks worden voorgelicht door een blad, waarin militair paedagogi- sche en militair technische vraagstukken worden behandeld en dat hen tevens in nalionalen zin opvoedt. Uiteraard dient do inhoud niet in strijd te zijn met de regeeringspolitiek. Ondergeteekende is in onderhandeling met de stichting „Pen Gun" over de leve ring van een aantal abonnementen op het weekblad Pen Gun. Deze onderhandelin- VAN HIER EN DAAR Hot Amerikaansche leger, dat op 1 Juli aanslaande onder de wapenen zal zijn, bedraagt anderhalf mihoen man. Dit zal aarschijnlijk het quotum zijn dat Amerika bijdraagt tot het veiligheidsleger der Ver- jnigde Volkeren. Ongeveer acht honderdduizend man zon daarvan overzee dienen. Ook de bezet tingstroepen in Duitschland en Japan zou. deel uitmaken van het veiligheidsleger. - Het A.N.P. vernam van de Western Union Telegraaf Mij., dal telegrammen voor New York worden aangenomen, mits ge richt aan een telegramadres en voorts tele grammen voor bijna alle bestemming bui de Vereen. Staten. De prijs van versche zeevisch wordt ingang van vandaag verlaagd. Dinsdag is het geheels personeel van de N.V. Papierindustrie Nestoboy-Trompon- burg in Amsterdam in staking gegaan. Eisen was Inwilliging der belangrijkste arbeids voorwaarden, volgens de bepaling C.A.O. van het grafische bedrijf. Ook hel personeel van het A.T.O. van Gend en Loos bedrijf is in staking gegaan. i film gen z t tot c i defin: ling gekomen, zoodat noch hel le leveren aantal, noch de voorwaarden zijn vastge steld. Bij de onderhandelingen worden te vens besprekingen gevoerd over den reda- lionoelen inhoud. Het ligt in het voornemen in de toekomst een streng toezicht op dien inhoud te laten uitoefenen. Wij krijgen chocolade De afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening deelt mede De volgende week zal voor alle leeftijds groepen een tablet Engelsche chocolade be- schikbaar worden gesteld op een nader De aardappelen bonvrij De afdeeling voorlichting van het mir sterie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening deelt mede Mei ingang van 20 Januari zullen in provincies Friesland, Groningen, Drente ZEELAND de aardappelen zonder bon ai den consument verkocht mogen worden. Dit wil echter niet zeggen, dat do cc suroptie-aardappelpositie voldoende ruim Wegens het feit echter, dat in eerstgenoem de provincies het leeuwenaandeel var aardappelen wordt geteeld en een groot ge deelte van het publiek tot de z.g. zelfver- zorgers behoort, heeft het weinig of geen sin de distributie aldaar langer le hand haven. Aangenomen kan worden, dat op- ïelfing der distributie geen grooter verbruik door de consumenten aldaar mee zal bren- Nu door de invoering van een afzonder- 'ijke aardappelkaart hetgeen om distri- outietechnische redenen tot heden niet mc jelijk was de mogelijkheid is geschapei voor dezo provincies den verkoop zonder bon te doen geschieden, heelt de regeering gemeend daartoe te moeten overgaan. Op onrechtmatig vervoer van aardappe len uit deze provincies naar andere deeien van het land zal evenwel streng gelet worden. een brandweerkazerne in Amster- de eerste Nederl. Rijksbrandweer- school geopend. De verkeersbrug bij Zutfen over den IJssel is voor het verkeer opengesteld. Do Nederlandsche marine heeft be sloten Firefly's te koopen, werd kortgeleden bekend gemaakt. Dit is de eerste order voor vliegtuigen, die door een vreemde mo gendheid in Engeland is geplaatst. Eind Februari zal in de Nieuwe Ke:!: in Amsterdam onder auspiciën van de Groote Adviescommissie der Illegaliteit een tentoonstelling geopend worden over hel verzei van het Nederlandsche volk. Leiding en uitvoering van de tentoonstelling berus ten bij Jhr. W. J. H. B. Sandberg. Dir. van hel Sted. Museum. De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, A. Buisteret en onze minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. G. v. d. Leeuw hebben het nieuwe Belgisch-Nederlandsche cultureel verdrag geparafeerd. Colonel James Flynn, vice-president van The Amoricain Overseas .Airways heeft verteld, dal het in de bedoeling ligt om in do tweede helft van de maand Maart een wekelijksche dienst van New-Yoik ov:: Gander (New Foundiand), Shannon (Ierland) Amsterdam-Frankfort-Berlijn naar Warschau en zoo mogelijk in de toekomst naar Mos kou, in te stellen. Schiphol, dat. zoo zei Cclonel Flynn, een volkomen veilige lan dingsplaats is wordt dus ingeschakeld in het trans-atlantische luchtverkeer. De „Evening Standard" meldt dat de Big Four een plan zullen bespreken, om het Rijnland en het Ruhrgebied van Duitsch land al te scheiden, en voor onbepaalden lijd onder internationaal beheer to stellen. Op heden. Donderdag, wordt de eerste zitting van den VEILIGHEIDSRAAD gehou den. Wysjinsky en Bidault zullen, naar men verwacht, op tijd aanwezig zijn. Australië zal als voorzitter optreden. De Gaspari had een telegram gezonden aan do U.N.O. met de beste wenschen voor alle Vereenigde Volkeren, Hij wees op de samenwerking van Italië met do ge allieerden gedurende 20 maanden van oor log, en doet een beroep op allen, opdat Italië zoo spoedig mogelijk weer zijn plaats in de internationale gemeenschap zal kun nen innemen. Dit telegram is door da U.N.O. met een dankbetuiging beantwoord. De G.OJ.W, in Zeeland verdedigt de doodstraf De afdeeling Zeeland der Gemeenschap Oud-Illegale Werkers heefl zich uitgespro ken voor de toepassing van de doodstraf. En wel op de volgende gronden De rechtmatigheid van de doodstraf acht zij onbetwistbaar. De overheid heeft het recht, hel hoogste oiler van den mensch te vragen. Zij kan dus beschikken over het men schenleven. Zooals zij aan de soldaten het oiler van hun leven vraagt, kan zij ook bet leven vragen van een lid der samenleving, dal zich aan hel hoogste vergrepen heeft. Thans de onmisbaarheid. Het Koninklijk Besluit van 22 December 1943 maakt de toepassing van de dood straf mogelijk. Het motief daartoe noemt het besluit zeif„De veiligheid van den staat maakt het dringend noodzakelijk, bul tsngewone bepalingen van strafrecht vast te stellen voor de berechting van zekers gedurende den tijd van den huidigen oor- lcg bogane leiten. welke in zoo ernstige mate strafwaardig zijn. dat hun strafbaar heid daarmede in overeenstemming dient te worden gebracht'. Op grond van bovenstaande bepalingen oordeelt de G.O.I.W.. dat cr een catagoris oorlogsmisdadigers is die deze doodstrai moet ondergaan. De landsverraderlijke misdadigers, zoo meent zij, die door hun heulen met d;n vijand en hun verraad van landgonooten tallooze moorden en de afschuwelijkst? mis handelingen op hun geweten hebben, staan niet alleen schuldig tegenover den persoon van hun slachtoffer, maar tegenover heel ons volk. Het moet dezen misdadigers onmogelijk worden gemaakt eenmaal hun heilloos be drijf te hervatten. Ons volk dient definitief tegen hen beveiligd te worden, en wij mee ten de zekerheid hebben, dat zij nouil meer in de samenleving terug kunnen keerec. De zwaarste misdadigers, d.w.z. de aan brengers, de saiislische beulen, de moor denaars mogen niel terug komen. De vei ligheid van den staat iaat niet toe. dat zij misschien r.og eens in slaat zuilen zijn hun sinister en duivelsch handwerk weer op te nemen. Argumenten tegen de doodstrai worden door de G.O.l.W. ontzenuwd. Een rechterlijke dwaling is hier onmoge lijk. Als de feiten onomstootelijk vast slaan en de schuld daaraan van den verdachte bewezen is. is vergissen uilgesloten. Onbeschaafd zou de doodstraf zijn Zijn dan, zoo vraag de G.O.I.W., Engeland en Frankrijk onbeschaald De doodstraf zou een element van wraak in zich bevallen? Neen, hel recht is ge schonden. Dit geschonden recht roept om gencegdoening. Het is de taak der over heid hier recht te doen. Aldus hol beloog van de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers van Zeeland, dat wij hier samenvatten. Wij voegen or nog bij. dat dit natuurlijk niel geldt voor alle politieke misdadigers. Zij, die hun straf geboet hebben, moeten weer in do maatschappij kunnen worden opgenoben. Hun reclasseering zal een vraagstuk van de eerste orde worden, zegt hot ons toegezonden rapport. Ro d.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1