VRIJE STEMMEN De U.N.O.-vergadering Terwijl geen groote besluiten kunnen ver meld worden, kan heden toch over enkele bijzonderhoden iets worden verteld. Zoo, dat onze Minister-President voor en kele dagen aan de vergadering deelneemt, en de vergadering zal toespreken. Voorts, dat aan Churchill bij aankomst te New York, door journalisten werd ge vraagd, oi hij in aanmerking kwam voor de functie van secretaris-generaal van de U.N.O. Hij antwoordde„Dit is de eerste maal dat ik er van hoor. Ik heb or nog nooit over gedacht Nader wordt nog toegelicht, waarom Rus land er op tegen was, dal Nederland in den Veiligheidsraad zou komen. „Perlinax" licht in de „New York Times" toe, dat Rusland tegenstander is van de Nederlandscho politiek in Indonesië. Voorts is 'n Russisch bezwaar, dat Nederland niet onafhankelijk is„Groot Brittannië houdt Nederland in de holte van zijn hand, met betrekking tot de onafhankelijkheidsbewe ging, die in Nederlandsch-Indië is uitge broken". Rusland steunde België, omdat dit land heden aan den dag grooler vrijheid zou genieten dan zijn noordelijken buurman. Er was nog altoos één zetel vacant in den Economischen en Socialen Raad. Het ging over twee landen. Nieuw Zeeland en Joegoslavië, die geen van beiden de ver- eischte meerderheid hadden behaald. Nieuw-Zeeland trok zich nu terug, zoo dat Joegoslavië gekozen werd. Twee nieuwe agenda-punten werden aan do agenda toegevoegd, n.l. het werk van de Unrra en de verklaring over de atoom-energie. Byrnes heeft een toespraak gehouden, waarin hij o.a, zeide, dal de veiligheids raad over strijdkrachten moet kunnen be schikken. Dappere redding]) van drenkelingen De commandant van het Nica-detache- ment te Port Dickson heeft de Nederland scho artsen J. Pilon. L. D. J. Reeser en H. H. de Mooij, en den sergeant-majoor H. Hoogorwaard en R. Woering eervol ver meld, wegens de met levensgevaar vol brachte redding van drie officieren uit een Toezicht op de a.s. Grieksche verkiezingen Amerika. Engeland en Frankrijk zullen een gezamenlijke missie naar Griekenland zenden, om op de verkiezingen toezicht te houden. 240 teams, elk bestaande uit een officier on de noodige manschappen, met een Griek sche tolk, zullen over het land worden ver- Montgomery ziek Maarschalk Mongomery is door onge steldheid verhinderd naar Nederland te ko men. zoodat de plechtigheid, verbonden aan do uitreiking van Engelsche onderscheidin gen aan Nederlandsche militairen, die Donderdag a.s. op het binnenhof zou plaats hebben, voor onbepaalden tijd is uitgesteld Lectuur voor Indië en Thailand Er is ondc-r onzo oud-geïnterneerden in hot Verre Oosten oen honger naar lectuur. Het Roode Kruis voort oen actie, ter bevre diging van dit verlangen. Thans is toestem ming verkregen, dat elk vliegtuig, dat naar Indië vliegt, 100 kg. drukwerk, vrij van port, mag meenemen. Elke zending verte genwoordigt een waarde van plm. 1 2000. De achtergrond van de Rijksdagbrand Het geheim van den brand, die hel Rijks daggebouw van Berlijn vernietigde, wordt thans ontsluierd door een brief van Kruse, lid van de lijfwacht van den S.A.-leider Roehm aan president Hindenburg. Deze brief is thans in handen van de geallieer de autoriteiten. Het plan tol de brandstichting werd op touw gezet door de nazi's. Roehm had een belangrijk aandeel in het plan. Het doel was, zich een excuus te verschaffen voor do gigantische terreur tegen de werkende klasse en de democratische machten vóór de Maart-verkiezingen, die tenslotte Hitier aan het bewind brachten. Van der Lubbe word lot medewerking verleid. Goering en Goebbels hadden op deze samenzwering aangedrongen. Twee groepen van vijf voor den het plan uit, onder leiding van Heines en Ernst. Na den daad moesten alle medewerkers uit den weg worden geruimd. Heines en Roehm werden door Hitler en Goebbels vermoord in hun slaapkamer. Ook de moord op Schleichor wordt ermee in verband ge bracht. Hij zou tegen Roehm hebben gezegd, niet om te willen gaan met brandstichters. Hitler had dit vernomen. Kruse schrijft dit aan Hindenburg, om den laafsten wil van Roehm uil Ie voeren hel ware karakter van Hitier aan den pre sident bekend te maken. Hindenburg stierf spoedig daarna Huisraad is iets waar weinig van is, maar waar veel van noodig is. Een prachtverzameling is te bezichtigen in do Graanbeurs te Middelburg;. Ton minste, net was een prachtverzame ling voor hetverregende Een glunderend zwart kacheltje staat nu met een roestig snoetje do wereld in te kijken. Een wieg staal te brullen om in houd. Triestig staat kinderspeelgoed op den natten vloer. Je zou warempel gaan denken dat nie- mand het meer noodig heeft en alle getrof fenen weer dik in d'r spullen zitten. Van wie of voor wie deze kostelijke spul len zijn weten we niet. We vragen alleen maarHaal ze uit den regen en maak er een getroffen moeder en kind gelukkig mee. Kan hel nog niel naar zijn bestemming good. Maar haal hel dan in ieder geval uit den regen. CHEERIO. 2e JAARGANG NUMMER 364 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 16 Januari 1946 Algetneene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur t J, Kockebakkcr, Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Een artikel in de „Mecdeka" „Wanneer de strijd is geëindigd, kan Sharir gaan". Groeiende kloof tusschen Djokjakarta en Batavia Een belangwekkend artikel in de „Mer- deka" van 12 Januari heeft in Batavia al gemeen de aandacht getrokken. „Wij moe ten" (aldus het blad) „de politiek van Sjahrir steunen. Wij dienen een sterke eenheid te vormen, niet terwille van an deren en allerminst terwille van een Mi nister President Sjahrir, maar voor eigen volk en land. Wanneer de strijd is geëindigd, kan Sjahrir, wat ons aangaat, heengaan en door een andere, meer populaire figuur, worden vervangen. Dit immers is de ge woonte in een land, waar het volk de souverciniteit bezit. Indien wij slechts be seffen, dat wij ons eensgezind rondom onze nationale Rcgecring moeten scharen, is onze tegenstander gemakkelijk te overwin nen. Maar we moeten tevens beseffen, dat wij ons eensgezind rondom onze na tionale rcgecring moeten scharen. Onze tegenstander is gemakkelijk te overwinnen Maar we moeten tevens heseffen, dat hij zijn krachten kan herstellen door verwar ring en verdeeldheid in onze gelederen te stichten." Nict-Nederlandschc kringen hebben hun verbazing over dit artikel uitgedrukt. Het blad staat n.l. onder controle van het Rcpublikeinsche Ministerie van Voorlich ting. De redacteur Perdiah, is zelf een exponent van Socbardjo in zijn houding ten opzichte van de Soebardjo-Sockarno- groep en zoodoende ook een tegenstander van Sjahrir's anti-collaborateurs neigingen. Zij beschouwen deze publicatie als een nieuwe vingerwijzing voor dc groeiende kloof tusschen Djokjakarta en Batavia. Dc republikeinen willen Sjahrir blijkbaar ge bruiken naar zijn waarde of, liever ge zegd naar het vertrouwen, dat hij bij dc Nederlanders geniet. Deze niet-Ncdcr- lanc.'schc kringen zijn van meening, dat het artikel een „zeer nuttige bron van inlich tingen is, die nog des te meer waarde hebben, omdat zij voor dc hervatting van de besprekingen met dc republikeinen be kend zijn geworden." Sharir wil Van Mook verwelko men als eerste afgevaardigde van een vreemd maar bekend land Robert Kick meldt nader uit Batavia, dat Sjahrir in een persconferentie, die maar 5 minuten duurde, met bewogen stem een verklaring heeft voorgelezen. Hij zei „Aan den vooravond van de komende gebeurtenissen meen ik enkele woorden te moeten zeggen om onze huidige positie duidelijk te maken. Tc Londen zijn tus schen Britschc en Ncdcrlandsche instanties besprekingen gehouden over Indonesië. Over deze besprekingen is reeds veel ge zegd. Doch eenieder moet duidelijk weten dat wij, Indonesiërs, niet veel acht kunnen slaan op beslissingen over ons, die buiten ons om genomen zijn. Wij hebben onze onafhankelijkheid uitgeroepen en wij be schouwen onze republiek als dc getrouwe uitdrukking van den wil van ons volk. Wij kunnen geen overeenkomst over de positie van ons land als voor ons bindend beschouwen, tenzij wij zelf aan het op stellen daarvan actief deel hebben geno- Nicttemin erkennen wij dc noodzakelijk heid van tot overeenstemming te komen met alle partijen, die belang hebben bij het lot van Indonesië. Wij willen ecu vredelievende regeling van al de moeilijk heden, die gerezen zijn door onzen strijd voor vrijheid. Wij zien gaarne icderen stap van toenadering tot ons als vrije natie tegemoet. Wij willen Van Mook beschouwen en verwelkomen als den eersten afgevaardigde van een vreemd maar bekend land, ora met ons, naar wij hopen, op dc mc;st vriendschappelijke manier, dc Ncdcrland sche belangen en het Ncdcrlandsche stand punt te bespreken- Maar wij achten het noodzakelijk, e: op te wijzen, dat wij in dc toekomst als vrije natie tusschen alle andere vrije naties van dc wereld, geen fundamenteel verschil kunnen en mogen maken tusschen Neder land en dc andere volkeren der aarde." „Wij zijn even verlangend, om met dc Nederlanders ten aanzien van hun belan gen in Indonesië tot overeenstemming te komen, als met Engeland, de Verccnigde Staten, Australië, China, Frankrijk, enz. in feite met dc gehecle wereld ten aanzien van hun respectievelijke belangen Wij weten, dat de geografische en stra tegische ligging en dc economische positie van ons land een zware verantwoordelijk heid op ons leggen tegenover dc gehcele wereld en in het bijzonder tegenover de landen in Zuid-Oost-Azië en rondom de Pacific. Daarom zijn wij van oordcel, dat geen regeling van onze huidige vraagstukken ten aanzien van het buitenland, uiteindelijk kan worden bereikt dan in gezamenlijke overeenstemming tusschen dc vcrcenigde volkeren en ons, of op zijn minst in o censtcmming met de leidende machten die wereldorganisatie dat wil zeggen dc Vcreenigde Staten en Engeland. Wij hopen vurig, dat de verecnigde volkeren, die thans in zitting te Londen bijeen zijn, stappen in deze richting kunnen doen. Wij hebben even groot belang bij een snelle en vreedzame oplossing van onze vraagstukken als ieder ander." Naar aanleiding van zijn verklaring heeft men den „Premier van het Indone sische Kabinet" Dr. Sjahir gevraagd, of uit zijn uiteenzetting moet worden opge maakt, dat hij niet tot onderhandelingen met Dr. van Mook bereid zou zijn, tenzij de „Indonesische republiek" formeel zou zijn erkend. Dr. Sjahrir weigerde evenwel elk verder commentaar. Dc toestand in Indië BATAVIA. Een militaire vrachtauto is in het Kramataehied in een hinderlaag ge vallen. Drie Chincezen werden ontvoerd. PANDOENG. Steeds meer Indonesiërs probeeren door te dringen in het Noorde lijke gedeelte van de stad. waar dc Rapwi geconcentreerd is. Britsch-Indiërs leverden met succes slag tegen extremisten, die met machinegeweren, artillerie en mortieren gewapend waren. SEMARANG. Indonesische artillerie beschoot het Zuidelijk gedeelte van de stad. Dc granaten troffen geen doel. De vijfde brigade parachutisten uit Batavia is geheel in de stad afgezet. SOERABAJA. Britsche stellingen wer den zonder succes met handgranaten aan gevallen. Ook buiten de stad werden Britsche patrouilles beschoten. Een Britschc Dakota is tusschen Batavia en Bandoeng verdwenen, oerwoudred- dings escadrille is- op zoek geweest naar het vliegtuig, doch heeft liet niet kunnen vinden. Dc Dakota vervoerde geen pas sagiers, alleen Rapwi-bagage. Eerste Marva's in Batavia aangekomen In Batavia zijn de eerste „Marva's" uit Nederland aangekomen. Verschillende van deze meisjes namen actief deel aan dc rndergrondsche verzetsbeweging tijdens de Duitschc bezetting. Zij zijn allen in Enge land opgeleid. De laatste dagen zijn de volgende cvacu- atieschcpen uit Batavia vertrokkenDc „Johan van Oldcnbarneveldt" met 1900 evacuees naar Nederland, dc „Tjibadak" met 500 evacuees naar Australië en de „Pathas" met 300 evacuees naar Balik Papan. Minister Logeman over Indië Nota over regeeringsbeleid Minister Logeman heeft de Tweede Kamer een nota over het Regeeringsbeleid doen toekomen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het algemcenc beeld van den toestand, zoals dat is geschetst in de nota van 11 December 1945, gevolgd door de Rcgce- rings verklaring van dc 21ste van die maand, tot op heden niet in beslissende mate is gewijzigd. De nota zegt, dat sinds 27 December 1945 de toestand in Batavia tot een betere beveiliging heeft geleid. Daar zijn de eer ste maatregelen ten uitvoer gebracht, die moeten leiden tot afdoende verzorging van het burgerlijk leven in West Java met de Rapwi. Verblijdende verschij'nselen Dc nota noemt „verblijdende verschijn selen" in de buitengewesten, waar bijv. op Celebes de argwaan van Indonesische zijde tegen de Ncdcrlandsche opvattingen Verdere verheugende verschijnselen wa ren, dat het inheemsche personeel der openbare bedrijven zonder onderbreking aan het werk is gebleven in Batavia, het personeel van particulieren kwam zich weer melden om te beginnen. Soortgclijkt verschijnselen hebben zich voorgedaan ii Socrabaja, waar blijkbaar de rust weer keert. Reeds zijn 150.000 Indonesiërs naar de stad teruggekeerd, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt. Maatregelen op het gebied der voedsel voorziening zijn getroffen. Ziekenhuizen en scholen worden heropend. Verbeterde publiciteit zal mede tot zuivering van de geestelijke atmosfeer kunnen bijdragen. In het binnenland geen verbeteringen Uit de overige streken valt geen ver betering te melden. Te Bandoeng, Buiten zorg en Scmarang heeft het gewapend ge spuis onbelemmerd gewoed. Groote zorg baart het voedseltekort op Java, dc Nationalistische leiders schijnen ongeneigd, dit te erkennen, waardoor het treffen van voorzorgen door de Indische Regccring in overleg met andere gealli eerde autoriteiten, wordt bemoeilijkt. Het contact van Dr. van Mook en zijn staf met leidende persoonlijkheden uit dc Na tionalistische beweging op Java, hebben de Rcgecring in staat gesteld dc groote lijnen te teekenen van een staatkundig hervor- mingsbclcid binnen het algemcenc kader van de radiorede van H. M. dc Koningin op 7 December 1942, waar binnen zij dc constructieve medewerking van een be langrijk deel der Nationale beweging mo gelijk acht. Hel communiqué, dat op 27 December na de besprekingen te Londen werd uit gegeven, wordt door de Regccring vol doende geacht. Zij voelt zich niet gerech tigd buiten de tekst verdere medcdcclingcn te doen. De mutaties Naar aanleiding van de mutaties in de legerleiding wordt opgemerkt, dat velen door psychische of physische bezwaren niet meer tegen hun ambt waren opgewassen, dat jn andere ge vallen was gebleken, dat dc betrokke nen ongenegen of ongeschikt bleken, hun taak te vervullen. Vooral in het officierscorps is een verjonging gcwcnscht gebleken, Buiten dc centra, waar geallieerde be zetting aanwezig is of waar de gc interneer den zijn afgevoerd, zijn er op Java nog verscheidene groepen geïnterneerden. Tot een totaal van naar raming 13.000 omtrent wier lot weinig bekend is. Uit Malang, Jokjakarta en Soerakarta wordt bericht, dat men voor dc levens der daar aanwe zigen niet zou behoeven te vreczen. Ern stige ongerustheid heeft grond ten aanzien van die streken, waar anarchie heerscht, zooals Bantam en de streek tusschen Cberibon en Semarang. De overbrenging naar Nederland blijft onder zulke omstandigheden voor velen een belang van dc eerste orde. Met betrekking tot dc repatriccring en evacueering van landgenootcn uit Nedcrl. Indic, kan worden medegedeeld, dat 7.000 personen in Nederland zijn. In overleg met dc hier te lande werk zame instanties, zijn er wederom verschil lende regelingen getroffen of voorbereid, om de terugkeerende landgenootcn bijstand te verlecnen op sociaal, financieel, medisch en onderwijskundig gebied. De politie in Batavia Onder leiding van den luitenant-kolonel van de Britschc politic, G. C. Harding, zal de polilioncclc macht in Batavia uitge oefend worden door 300 Nedcrlandschc, 300 Indonesische en 20 Chinecschc politic beambten, meldde dc „Evening News". De leden zullen gelijke rechten hebben inzake het verrichten van arrestaties. Zij zullen Amerikaanschc uniformen met bijbc hoerende onderscheidingen dragen. Australische markt in Ned. Indië verloren De heer A. L. Jelfs, secretaris van de Flour Millers' Association" van Nieuw- Zuid-Walcs, heeft heden de weigering van de Australische havenarbeiders om Ncdcrlandsche schepen te laden, „een na tionale ramp" genoemd. Hij zeide, dat Nederlandsch-Indië naar aanleiding hiervan orders voor meel ge plaatst had in de Vcreenigde Staten en dat het gevaar bestaat, dat dc Australische handel in meel met Ncdcrlandsch Oost- Indië voor altijd verloren zal zijn. Voor den oorlog had Australië het monopolie voor meclimport in Ned.-Indië, en dit bracht per jaar nrilliocn op. Toen Japan capituleerde, zoo zeide hij. hebben de Ned.-Indische autoriteiten een groote order voor meel geplaatst in Austra lië, maar slechts 1 schip was op weg voor het verbod tot uitvoer in September in werking trad. Nedcrlandschc troepen in opleiding. Britschc troepen ran het 2-J0<te training r eg ment R.A. geven Nederlandse/ie troepen onderricht in het gebruik van materiaal en munitie. A.B.C. Press Service P. Een nieuwe republiek Koning Zog is de tweede koning, die binnen zes weken ziin troon verliest. Na loego-Slavië heeft nu ook Albanië zich tot republiek geproclameerd. Koning Zog trad :n 1939 in het huwelijk met Gravin Geral- dine Apponyi, stammend uit een verarmd adelijk geslacht, Koning Zog was aan hot bewind vanaf 1928 en regeerde lot 1939, toen Mussolini's horden Albanië op Goede Vrijdag binnenvielen. i nieuwe president is generaal Hoscka uit de verzetsbeweging. Jhr. Mr. A. D. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Ambassadeur te Parijs Naar wij vernemen, is binnenkort dc be noeming te verwachten van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenzorgh Stachou- er tot ambassadeur te Parijs. Dc Fransche Rcgecring heeft haar agre- ent voor deze benoeming verleend. NIEUWS IN HET KORT Het N.V.V. dringt er bij de regeering op m, de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken, als hel laaste bolwerk fascisme en nationaal socialisme. - Op de Pan-Amerikaansche conleren- die 15 Maart aanslaande za) worden geopend, zal naar men uit Washington meldt, vermoedelijk ook Argentinië verschij- Van de zijde der Veresnigde Staten wordt reeds meegedeeld, dal deze met Ar gentinië geen verdrag zullen sluiten. De Ford-arbeiders hadden 30 percent loonsverhooging geëischt, maar hebben nu verklaard, dat zij genoegen willen nemen een loonsverhooging van 17.5 percent, zooals door de Commissie van Truman in zake de staking bij General Motors is aan bevolen. De bekende Amerikaansche auteur Bob Hope zal een lOjarig Nederlandsch meisje. Pineke Zijoge, adopteeren, zoo ver meldt het „Foster Parents plan for War Children" pleegouders voor oorlogskin deren. Het meisje vertoeft thans in Enge- Heuter meldt, dat zoowel de Vereen. Staten als de Sovjet-Unie bezwaren hebben tegen het Engelsch-Fransche verdrag over Syrië en den Libanon. De Libaneesche dele gatie zal de zaak ter sprake brengen op do vergadering der U.N.O. De Big Three hebben zeer verzoe nend geantwoord op de vragen van Frank rijk omtrent de draagwijdte der besluiten Moskou. Deze maken geen inbreuk op de vroegere beslissingen van Potsdam. Omtrent de vredesverdragen wordt ver klaard. dat eerst de ministers van Buiten- landsche Zaken zullen samenkomen, daar- zal de vredesconferentie samenkomen, en slotte zullen de ministers van Buiten- landsche Zaken de definitieve redactie vast stollen. In alle stadia zullen de betrokken landen hun stem kunnen laten hooren. In Griekenland worstelt men nog steeds n tot geordende toestanden te komen. Een reeks slakingen brak uil wegens Ie lage loonen. en de tewerkstelling van Duïtsche arbeidskrachten. Te Athene zijn demonstra- verboden. In Nacussa kwam het tot botsingen, waarbij de burgemeester het leven liet. Er zal dit voorjaar in Londen een bijeenkomst worden gehouden, om tof ver mindering van overheidsbelemmeringen voor den handel to komen. Dertien mogendheden waaronder Nederland, hebben de uitnoodi ging daartoe aangenomen. Van de Sovjet Unie en Tsjecho-Slowakije wordt nog ant woord verwacht. Deze voorloopige samen komst zal een internationale conferentie voor dit doel voorbereiden, die men in den zomer zal houden. De Anglo Amerikaansche Commissie van onderzoek inzake Palestina is van oor deel. dat de uiteindelijke beslissing over de Palestijnsche kwestie door de U.N.O. zal moeten worden genomen. A/ganislan is lol nog toe hel eenige neutrale land, dat de ongewenschte Duit- schers uit zijn gebied heeft gezet. Ierland heeft op het verzoek der geallieerden daar toe in het geheel niet geantwoord. Uit Portugal is maar 10 pet. van het geheele aantal teruggekeerd naar Duitschland. Ar gentinië heeft kortweg geweigerd. Met Vaticaanstad zijn nog besprekingen gaande In de Britsche zone in Duitschland Is een Duitsche Raad van advies opgericht, die voorstellen zal kunnen doen 1on aan- zien van alle administratieve aangelegen heden. Do Raad zal bestaan uit sociaal democraten, christen-democraten en com munisten. Do zetel zal in Hamburg zijn. In Britsch-Indië heeft 'do voorzitter van de Moslim-Liga, Mohammed All Djin- nah, in een vergadering van 50.000 aan hangers verklaard, dat do Mohammedanen ie splitsing van Brifschlndië in een Moham- medaansche en oen Hindoe-staat eischen „Wanneer het oogenblik daartoe gekomen is, zijn wij beroid daarvoor bloed te ver gieten." Uit Irkoetsk in Siberië wordt gemeld, dat men daar bezig is. over de rivier de Lena een ijsweg te construeeren van 200 km. lengte. Tot nog toe was het slechts aan vliegtuigen mogelijk in den winter de verbindingen te onderhouden. Mocht het ijs onverwachts smelten, dan staat een ploog gereed, om het door dooi aangetaste ge deelte weer kunstmatig te bevriezen. Bin nen enkele dagen zal het verkeer over dien ijsweg worden opengesteld. Honder den auto's zullen er dan dagelijks over Het Tribunaal Een groote, ouderwetsche, koude zaal. Voorin een podium achterin een groot, ijze ren hek, waarachter het publiek de zittin gen kan bijwonen. Tusschen podium en hek een bank met omheining en een lamp, die altijd in den weg zitdit is de plaats voor den verdediger. Een perstafel, eenige vaste banken, bekleed met groene stof uit lang vervlogen tijden, waardoor er even veel kleuren groen als banken zijn, hier i daar wat oude rommel. Zie hier een korte beschrijving van de zaal waar het Tribunaal te Middelburg zijn ittingen houdt. De acoustiek van de zaal zoo erbarmelijk slecht dat wij aan onzo perstafel geen derde verstaan van wat er op het podium gesproken wordt, laat staan dat het publiek achter in de zaal iets hoort Dit is misschien do reden van de geringe publieke belangstelling. Het Tribunaal heeft wel een heel zware sn moeilijke taak, een taak waarvan wij den omvang en do zwaarte eerst goed be grijpen als wij regelmatig de zittingen bij wonen. Een veroordeeling mag niet zijn gegreind op haat- of wraalcgevoelens, n moet gebaseerd zijn op een zuiver rechts gevoel. Het Tribunaal veroordeelt niet losse gegevens of op verdachtmakingen zen kwaden buurman, maar op feiten, 'rel en alleen op feiten en niet te weerleg gen bewijzen. Wij verwonderen ons wel eens over groote hoeveelheid bewijsmateriaal, w< rvar het Tribunaal blijkt te beschikken menige beschuldigde zagen we perplex rtaan als hem een brief onder zijn neus word geduwd, dien hij enkele jaren gele den geschreven bleek te hebben. Vaak hooren wij mopperen, dat een be schuldigde zich mag verdedigen of door oen verdediger bijgestaan mag worden. Wij le ven, en dat dienen zij, die dergelijke di gen beweren goed te begrijpen, in o> VOOR DE VROUW Dure gedienstigen, ook in Amerika Ook in Amerika is het moeilijk huisper soneel to krijgen. Dat was het al voor den oorlog. De loonen lagen daar toen reeds veel hooger dan in ons land en bovendien voelden daar, net zooals de Noderlandsche meisjes nu, de jongedames niet veel voor hun huishoudelijke werkzaamheden. In de gezinnen, waar ook moeder de vrouw een baan heeft en dat komt in de Voreenigde Staten veel voor werden en worden do problemen van hot huishou den opgelost door gebruik te maken van alle mogelijke vernuftig uilgedachte appa raten, die de werkzaamheden vereenvou- Een Amerikaan voelt het niet als een vernedering om na oen gezellig dinerlje zijn colbertje uit te trekken, zijn hemds mouwen op te stroopen en even mee te hel pen de vuile borden, schotels en glazen naar de keuken te dragen en af te was- De Nedorlandsche vaders en zoons zijn maar al te zeer geneigd om na het eten met sigaret en krant in een luie stoel Ie zinken en moeder de vrouw, dochter ol zuster den boel op te laten ruimen. En mis schien hebben zij gelijk. Alwasschen is vrouwenwerk, maar toch zal het kameraad schappelijk gebaar van even mee de han den uit de mouwen te steken ook bij ons wel gewaardeerd worden. Eon oplossing voor alle moeilijkheden Is deze mannelijke hulp in de huishoudens natuurlijk niet. De Amerikaansche vrouw heeft het even wel om nog andere redenen gemakkelijker dan haar Nederlandsche vriendin. Daar aan den overkant van don oceaan wordt veel meer „builen de deur" gegeten dan hier en bijna voor ieder karweitje is er een kundige te vinden, die dat snel, handig en niet eens zoo duur opknapt. Dal dit voor de Amerikaansche huisvrouw aangenaam is, zult u begrijpen, wanneer u de loonen kent, die de dienstmeisjes daar vragen. De correspondent van de Daily Express in New York seinde kort geleden naar zijn krant, dat deze liggen tusschen de 175 en f 100 per week. De dames eischen boven dien een eigen kamer, vrije kost en veel vrije avonden. Deze prijzen gelden voor de groote steden. Soms moeten wij dus, met al onze aienst- bodenmoeilijkhoden, nog blij zijn in Neder land to wonen, want wie kan dergelijke loonen betalen In Amerika bestaat evenwel de gewoon te om een hulp voor 1 uur ol enkele uren voor een dag of meerdere dagen te huren. Als u een avond uit wilt, dan belt u een arbeidsbureau op en u krijgt keurig op lijd een oppas voor uw kroost. Misschien iets om in Nederland in Ie voeren Wij vreezen, dat do Nederlandsche moeders een beetje wantrouwend zullen staan tegenover een wildvreemde, die zoo maar eens een avondje over haar kinderen komt waken. rechtsstaat waarin niemand, zelfs geen landverraders, veroordeeld worden zonder in de gelegenheid te zijn gesteld zich te verdedigen. Dat zo zich kunnen laten ver dedigen door oen rechtsgeleerde is niet meer of minder dan hun recht. Een recht waar wij de laatste jaren zoo verbitterd voor gestreden hebben. Gelukkig zijn on ze rechtbanken en tribunalen geen dictato riale instellingen, waarmee we niet willen zeggen, dat onze Tribunalen leilloos wer ken. Niets is volmaakt, ook de Tribunalen niet, maar er wordt recht gesproken naar menschelijk beste weten en kunnendal is het voornaamste. Ook hooren we wel eens de opmerking „Waarom krijgt die ol die vent maar en kele maandenze hadden hem 10 jaar moeten geven". Weet u wat interneering betcekent Bent u wel eens in een inlerneorings- kamp ol gevangenis geweest Als bezoe ker dan natuurlijk. Weet u wat het is om daar een maand, oi zelfs maar een week Ie moeten doorbrengen Hebt u wel eens een celdeur achter u dicht hooren slaan en het rinkelen van den sleutelbos van den bewaker moeten beluisteren Zij, die der gelijke dingen zoo hardop verkondigen heb ben dit zeker niet. anders zouden ze weten wat „1 maand" wil zoggen, laat staan Do schurken, die zich tegenover ons volk misdragen hebben, moeten zwaar worden gestraft, zwaar, maar rechtvaardig. Niet omdat de haat, maar hel rechtsgevoel van ons geheole volk het eïscht. De tribunalen Is deze airekoning best toevertrouwd, te straften zwaar genoeg. Kleine Carolina's groote vriendin De kleine Carolina Auer, hel drie en een- half jarige dochtertje van een Nederland- schen marineman en Diana Hugos-Jones uit Wales heelt een erge prettige zeereis gehad van Canada naar Engeland. Volgens de Evening Standard heelt zij „mede in de morgenschemering van de verecnigde^ vol ken en de bouwers daarvan gestaan." Carolina's vader werd met een speciale opdracht naar Canada gestuurd. Hij nam zijn vrouw en dochtertje mee. Zijn vrouw diende eertijds bij de „Wrens." (Engelsche Marva's). Zij zijn nu terug Sn Fren. Llang- fny. Anglesey. Het kleine meisje praat nog steeds over do aardige dame, die zij aan boord van de „Queen Elisabeth" ontmoette. Zij kreeg lek kers van die dame en deze bewonderde haar pop, „Betty," heel erg. Die vriendelijke dame was mevrouw Ele anor Roosevelt, die dol op kinderen blijkt te zijn en speciaal een zwak voor Caroline had. Financieele Berichten: GEBLOKKEERD TEGOED OP POSTGIRO EN SPAARBANK. geblokkeerd 'jjn wol vrij tegoed h. In /in-ivoorit daarop kannon wij U d reeds opP" Juli 1945 bestond, van dit tegoed 25 c,'o pl,„ een bedrag van f 1000.- werd overgeboekt nanr girale ('hans vrije) rekening. VOORBEELD I Het legoed op 7 Ja» bedroeg f 6000.-. Naar vrije rekening werd overgeboekt 25 van t 6000— is f 1500.— plus 1000.— in laat f 2500.—. Blijft geblokkeerd f 3500. Wanneer dus hei saldo op 7 Juli 1945 niet hoo ger was don 1450.-, is dit geheel vrij geld ge- W Wanneer een spaarbankboekje werd geopend nn 7 juli 1945. doch vóór 12 Septemhcr 1945, werd alleen een bedrag van f 1000.— nn.w dc vrije re- bedrag t schril ven 1946 en op de 2'A procent spaarccrtiflvaiea. De Vcrceniging voor den Effectenhandel n;> Zn id- en Nonrd-Bcvcland adviseert dit Ie doen bij een Bank instelling, een advies dat wij gaarne onJcrsi'coen. omd.it de Bank „vakman" is. Men 'nn bet «j: blokkeerd saldo laten overboeken nnar dc Rank. waar men wenscht in te schrijven. N*'u.irtVc moet ook aan die Bank het InschrüvingbEornii.l.er worden

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1