VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland gekozen in tien Veiligheidsraad Het Koningschap Vele malen hebben wij tijdens de bezet ting en nadien de stem van de Koningin door den aether hooren klinken. Tot in onze huiskamers wist Zij ons te bezieion tot hoo- ger krachtsinspanning en verzet, lot volhou den en wederopbouw. En niet genoeg kun nen wij waardeeren deze stem, die zoo vaak de tolk is van de Nederlandsche eenheid. Wanneer wij den toestand van de lan den van Europa bezien, dan blijkt daar wel uit, dat het koningschap niet overal die groote waardeering heelt behouden, zoo als in ons land het geval is. België heelt nog steeds zijn koningscrisis, die hef land in partijstrijd heell verscheurd. Koning Peter van Joego Slavië en Koning George van Griekonland vertoeven nog in ballingschap. In Roemenië en Bulgarije gaan steeds moer stommen op voor een ro- pubiiek. Het zijn aiie landen, waarin het koningschap niet door de eeuwen heen aan de historische ontwikkelingsgang van de natie verbonden is gebleven. Het geslacht Saksen-Coburg in België is sinds 1830 aan het bewind en hoewel niet ontkend kan worden, dat de koningen uit dit huis hun land groote diensten hebben bewezen men denke slechts aan de stich ting van de Kongo-kolonie door Leopold II en de groote populariteit van Albert en diens kloeke houding in den vorigen oorlog staat de roeping van het koningshuis bij de Belgen veel minder hoog aangeschre ven, dan in ons land. Van het geslacht Karageorgewitsj in Joego Slavië zijn nog niet veel vorsten een natuurlijken dood ge storven Vrijwel nergens geniet een vorstenhuis zulk een goede reputatie als in ons land en in Engeland. Maar zult u zeggen, is het koningschap werkelijk tegenwoordig nog zóó belangrijk? Het parlement is, aithans in het moderne Westen, in ieite de drager van de souve- reinitelt geworden. In een kamerdebat drukte Mr. van Houten dit op het einde van do 19e eeuw als volgt uit„De kroon is oen ornament van de re geering", waarop de katholieke stna'sman Schaepman tegenwierp„Ornament, ja, maar dan toch ornament als sluitgeweli". Inderdaad, al is dan hot koningschap niet meer den doorslaggovenden lactor in het Nederlandsche staalkundige leven, loch mag men de groote waarde van het ko ningschap in ons land niet vergeten, •i de volgende drie Juncties is hetdoor een oiuer scherpzinnigste rechtsgeleerden. Prof. Struijcken gelormuleerd als volgt„in aanmoedigen, inilialiei nemen en gehoord worden". Aangemoedigd heeft onze Koningin in de aigoioopen jaren en doet Zij nog. Vele in stellingen hebben hun ontstaan to danken aan het initiatie! van de Koningin. Zij was het, die met een beklemd voorgevoel van naderend onheil in de jaren voor den oor log opriop tot moreelo herbewapening. Ge hoord werd de Koningin bij elk belangrijk besluit, dal genomen moest worden. Welke groote mogelijkheden beslaan er niet voor een koning boven een president Het koningschap voor het leven en in ons land, sterk verbonden aan den naam van een oud geslacht. Een president is gebon den aan een bepaald aantal jaren en zat zich nooit zoo volkomen kunnen losmaken van een partijschap. Ais voorbeeld gelden de Vereen. Staten, waar evenwel de per soonlijkheid van den president een groote rol speelt, in tegenstelling mot do republic ken in Europa. luist nu na het einde van do fascistische overheorschir.g over Europa, is het zaak zich op de groote waarde van de onschend baarheid van het koningshuis in ons land te bezinnen. Terwijl op alle mogelijke go- bied de oude waarden en maatstaven om ver zijn geworpen, en de maatschappelijke indeeling wellicht grondige wijzigingen zcl ondergaan, blijft het koningschap ingewor teld in ons staatsbestel. Het Nederlandsche volk blijil ondanks de politieke verdeeldheid zijn eenheid vinden in het koningschap. Dit is. ondanks alle groote moeilijkheden met Indië en in eigen land, oen onschatbaar voorrecht, dat aan slechts weinig volkeren op aarde op het oogenblik gegeven is. L. Dc luchtpost naar Indië Door onvoorziene omstandigheden kan de luchtdienst Amsterdam-Batavia van Karachi af voorioopig niet via AIIahabad-Rangoon worden uitgevoerd. In verband hiermede wordt de correspondentie voor Birma en Siam weer te Karachi gelost en zal voor deze stukken het oorspronkelijke luchtrecht van 30 cent per 5 gram weer gelden. Verliezen der Nederl. luchtmacht Do voorlichtingsdienst van do Kon. Ned. Luchtmacht meldt„Tusschen Mei 1940 en het einde van den oorlog hebben 247 van het 521 man sterke vliegend personeel der Nederlandsche luchtmacht, opsreerend van uit Engeland, den dood gevonden. Nog 13 vliegers werden als vermist opgegeven, doch moeten nu eveneens geacht worden den dood to hebben gevonden. Deze cijfers omvatten niet de verliezen onder de mannen die naar Engeland vlogen en laler nacr het Verro Oosten zijn gegaan. Evenmin zijn hierin begrepen de verliezen onder het personeel van vliegdekschepen". „De olieman heeft een fordje opgedaan". Aan deze bekende regels uil een liedje van Louis Davids moeten we denken als we een dokter rich in een gammei. ram melend, autowrak zien wrikken. Niet dat we con doicter nu met een olie man gaan vergelijken, maar het zit 'm meer in dat „Fordje". We weten nu, dat onze doktoren priori teit genieten bij het aanschaffen van nieu we auto's. Eooze tongen beweren, dat de artsen de auto's kunnen koopen, die van rijksinstellingen geweest zijn en dat de laatste dan de nieuwe wagens nemen. Hier klept iets niot. Zoo zagen we onlangs eon arts tullen in een auto uit het eerste levenstijdperk van deze nuttige vervoersmiddelen, U weet wel, zco'n open geval met groote koperen kop lampen. Maximumsnelheid 25 km. per uur. Als je dan wat afgelegen woonl on de dokter moet vlug komen voor een beval ling, kan er ai heel rustig een zesling over de wereld wandelen voor hij er is. i CHEERIO, i 2e JAARGANG NUMMER 363 Dinsdag 15 Januari 1946 Algcmeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Kockcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 INDONESIË Sevacett voor mazeHero stagn boord van evacuatüescürepers ïfersneSBinfij der evacuatie ïs dringend noodig Strenge maatregelen om trent evacuatie van kinderen Het aantal gevallen van mazelen aan boord van de „Nieuw Amsterdam" is zeer hoog geweest. Het schijnt dat de klimato logische overgang van de tropen naar Euro pa een zeer gevaarlijken vorm van maze len in de hand werkt. Er zijn een aantal zieklogevallen met doodolijken afloop voor gekomen. Daarom is het besluit genomen, dat kinderen, die geen mazelen gehad heb ben, niet aan boord van de evacuatiesche pen zullen worden toegelaten. Hel schijnt hard. deze regeling te treilen. Maar de bit tere ervaring heelt de noodzaak ervan ge leerd, zegt een circulaire hierover, die aan de aanstaande evacuees is toegezonden. Do „fohan van Oidenbamevetdt", die binnenkort uit Tandjong Priok zal vertrek ken, is het eerste schip, waarop deze maat regel wordt toegepast. De toestanden der oud-geïnterneerden op Java Omtrent de omstandigheden, waaronder de geïnterneerden in de Midden-Javakam- pen verkeeren, ïs tot nog toe weinig be kend. Maar ook de kampen te Batavia zijn voor de geïnterneerden verre van aange naam, Do voedseltoestand is wel iels ver beterd. Maar de behuizing is nog slecht. Er is absoluut geen comfort. Voor „herstel lenden" Is er volstrekt onvoldoende ver zorging. Maar ook de Europeanen, die in Batavia buiten de kampen leven het zijn er 2.000 die vroeger in kampen zijn geweest heb ben het lang niet bost, hoezeer ook het Rapwi-personeol doet v/at het kan om ze gced onder te brengen in huizen, die over zijn en voldoende meubels hebben vcor nieuwe bewoners. In Bandoeng is het nog erger. De stad schijnt wel éen groot kamp te zijn. Er wo nen ruim 60.000 menschen, waarvan de helft in, en de helft buiten de kampen. Ia Buitenzorg wonen bijna 9000 men schen in kampen, In Semarang 13.700 menschen in, en 31.610 buiten de kampen. Toch zijn deze nog betrekkelijk veilig. Werkelijk veilig zijn alleen degenen, dis in Batavia en Soerabaja leven, ofschoon ook daar onlangs extremistische elementen zijn binnen gedrongen. Maar in gebieden, die builen de door de geallieerden bozette kuststrook liggen, is er geen enkele garantie omtrent veiligheid. Het is dringend noodig. de evacuatie in sneller tempo te doen geschieden. Militaire incidenten Britsche troepen, die vanuit Brinkang ir noordelijke richting trokken, vielen in 'n hin derlaag. Zes dooden en even zoovele ge wonden. Door sluipschutters worden patrouilles nog telkens bescholen, o.a. bij Euitenzorg. in Bandoeng en ergens in Oost Java. Van Sumatra worden geen ernstige gevallen gemeld. Een Britsch Dacota-vliegtuig werd bij de landing te Batavia bescholeneon koge sloeg door den neus van het vliegtuig, precies tusschen de eerste en tweede piloot door. Ten zuiden van het vliegveld waren te voren kazeinemonten aangevallen, wel ke aanval word afgeslagen. Een vracht auto werd in een hinderlaag gelokt, Eén man werd gewond, 3 werden er ontvoerd, zonder dat ze nog konden worden opge spoord. Te Kramat weiden 3 Chineezen ontvoerd éen ontsnapte, met ernstige ver- Het proces te Neurenberg De parCisanen In de rechtszaal van Neurenberg kwam de parlisanenoorlog ter sprake. Welke bijdrage de partisanen hebben geleverd, blijkt misschien uit een streng geheime order van October 1942, welke alleen aan do commandantc-n gericht was en onder geen omstandigheden den vijand in handen mocht vallen. Hitier spreekt van do schade, welke zij aan de Duitsche le gers toebrachten. Hij vreesde een ernstige crisis aan de verschillende deelen van het Oostfront en beval een meodoogenloozen strijd in to zetten, welke met „niets ont ziende brutaliteit" gevoerd moest worden. Hij eischte niet minder dan „absolute ver nietiging" en men weet nu. dat men der gelijke v/oorden uit Duitschon mond letter lijk moet opvatten. De stakingsgolf in Amerika Hot gaat er naar uitzien, dal een staking van 700.000 arbeiders in de Amerikaansche ijzer- en staalindustrie zal kunnen worden voorkomen. Woensdag hebben Fairless, president van do N. Steel Corp. on Murray, president van het Congres oi Industrial Organisation be sprekingen in Washington en men hoopt allerwegen, dat de problemen hier worden opgelost. Reuter meldt nader, dat het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat do Staalstaking is uitgesteld, omdat President Truman bij de onderhandelingen heeit geinlervenioerd Daar do onderhandelingen om te voor komen dat de employé's van de telefoon bedrijven in het geheele laad in staking zouden gaan. zijn mislukt, heelt men van overheidswege maatregelen getroffen om de telefoonbedrijven onder toezicht van den Vandaag gaan meer dan 200.000 in de electriciteitsindustrie in staking. De besprekingen met den minister van arbeid zijn mislukt. Stakingen in de telefoon- en eleclriciteils- bedrijven zullen o.m. tot gevolg hebben, dat de nieuwsvoorziening geheel wordt stilgelegd, Nederlanders welkom in Amerika Het Amerikaansche Gallup-instituut heelt een onderzoek ingesteld teneinde n< gaan, uit welke landen volgens de meening der ondervraagde Amerikanen, immigran ten in de Vereen. Stalen kunnon worder toegelaten. Uit dit onderzoek bleek, dat de Scandi- naviërs als de meest gewenschte immigran ten worden beschouwd. In de tweede plaats kernen de NEDERLANDERS en vervolgens de Belgen. Engolschen, Franschen. Tsjechen Polen, Grieken. Russn, Duitschers. Span jaarden en Italianen. Gevaren van atoomenergie? een brief, gepubliceerd door het En- geisch geneeskundig tijdschrift „Lancet" voorspelt Dr. Wiesner, een voormalig Weensch geneesheer, die thans als Britsch onderdaan genaturaliseerd is en te Londen praclijk uitoefent, rampspoedige gevolgen de menschheid, zoo er aan de atoom- gie een industrieele ontwikkeling zal worden gegeven. Hij beweert, dat de uit werking der stralen als gevolg zal hebben, dal alle mannen steriel zullen worden oi dat do idio oi vormde kinderen ter wereld zullen brengen. Meer persvrijheid in Spanje? Artajo deelde voorls mode, dat binnen kort in Spanje e9n grootere persvrijheid zou komen. Bovendien heeft hij verzekerd, dat het vraagstuk der „ongewenschto" vreem delingen in Spanje alle aandacht van de Spanscho regeering heeft. Zoo heelt de Bel gische regeering de uitlevering van den Rexistischen leider Degrelle verzocht, Er zijn in Spanje nog ongeveer honderd Duitsche fasciston en 60 lapanneezen. Dc Amerikaansche vloot De Amerikaansche vlootcommandant. Ad miraal Nimilz, heeit sprekend over dc sterkte van de Amerikaansche vloot in 1945 en latere jaren verklaard, dat de Ame rikaansche marine 1079 schepen zou be houden, hetgeen overeenkomt met 30 pet. van de sterkte in oorlogstijd. In 1947 zullen in totaal een millioen manschappen op de Amerikaansche vloot dienst doen. De Amerikaansche minister van marine heeft meegedeeld, dat in de a.s. zomer in samenwerking mot militaire en civiele auto riteiten proeven zouden worden genomen met de atoombommen. Anti-fascistische demonstratie in Londen 3000 Londenaren marcheerden Zondag door bommen vernietigde strofen van Lon den, tijdens een politieke demonstralie van alle partijen tegen „dc binnenlandsche fas cisten" en Sis Oswald Mosley. Zij schreeuw den o.m. „zet Mosley weer in de gevange nis" en droegen doeken met het opschrift „Ban het fascisme uit hel na-oorlogsche Engeland" en „zijn onze jongens gestorven opdat de Engelsche fascisten leven om het weer te probeeren Tijdens een bijeen komst in Hyde Park word aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen de iascisten. VAN HIER EN DAAR Don Juan, do Spaansche kroonpretendent, is per vliegtuig uit Zwitserland naar Por tugal vertrokken. In Bulgarije is het opnemen van ver tegenwoordigers der oppositie in de regoe: ring mislukt. Wisjinsky was naar Sofic ge gaan, om de Moskousche besluiten der Big Three toe le lichten. Maar de twee gestel de candidalen der oppositie stelden als de de ontbinding van het parle- het uitschrijven van nieuwe alge- meene en geheime verkiezingen. Daarop sprong de overeenkomst af. Op Haiti is een staatsgreep uitge voerd, door militaire autoriteiten. De presi dent Lexcot werd gevangen gezet in zijn eigen huis. Hij had geweigerd vrije verkie zingen uil te schrijven. Het bestuur zalf nu door militairen worden uitgeoefend, totdat de verkiezingen zullen hebben plaatsge had. Het congres der Communistische Partij Vanaf Maandag 7 Januari heeft to Am sterdam het Congres der Communistische Partij vergaderd. Wij willen daaruit enkele punten aan onze lezers mededeelon. Het congres werd door ruim 700 gedele geerden uit het geheele land bezocht. Ook uit Engeland, Frankrijk en België waren gevaardigden aanwezig. Er worden ook redevoeringen gehoudi door enkele der voormannen van de bewe ging, waarop discussie volgde. Er bleken meeningsverschillen le bestaan tusschen de Friessche en Limburgsche communister de partijleiding. De leiding in Limburg had bij hot optreden van het kabinet-Schermer- horn-Drees verklaard, dal dit kcibinet d: reactie zou dienen, terwijl de partijleiding van oordeel was, dat er naast reactionnair: lendenzen ook democratische en socialisti sche tendensen in het kabinet waren te derkennen. De vergadering bleek van laatste gevoelen, waarbij Limburg zich dan ook aansloot. Ook de Friessche kwesties werden opgelost, zoodat ook dit gewest cich scharde achter de partijleiding. Anders ging 'iet met de meeningsverschillen tusschen iet Tweede Kamerlid Roestam Elfendi en de partijleiding, die or toe leidden dat de Camerafgevaardigde eerst werd geschorst >n daarna geroyeerd werd. Enkele leden van de partij hadden onderhoud met den minister president ge- tad. waarbij over de moeilijkheden ten op zichte van Indonesië werd gesproken. Ver klaard werd. dat de partij verplicht was, de huidige regeering zooveel mogelijk te steunen bij haar politiek van voorzichtig heid en overleg, opdat zoo spoedig moge lijk de orde zou worden hersteld, en i overeenkomst met Indonesiërs tot stand Ook word verder vastgesteld, dat de geering Schermerhorn-Drees zou worden ge steund, voorzoover zij in democratische en socialistische richting ging, terwijl reaction- naire politiek zou worden bestreden. De voorzittor van de aldeeling Amster dam, G. Wagenaar, besprak het opbouw- program dor partij, en de heer F. Baruch hield een inleiding over het beginselpro gram. De conclusie van het eerste rslecaal was o.a„ dal opvoering van de productie op dit oogenblik in Nederland de eerste eisch was. De slotsom van de tweede in leiding was o.a. „Ieder werkl naar zijn vermogen en ontvangt naar zijn prestatie", Als voorzitter van de partij werd gokozen do heer G. Wagenaar, en als secretaris de heer P. de Groot. De K.L.M* aan den slag Op 21 Januari wordt de luchtlijn naar Zwitserland geopend en wel van Amster dam naar Zurich v.v. Aangezien Swissair, die dit trajc-ct drie maal per week vliegt, al een maand van le voren is volgsboekt, voorziet deze nieu we K.L.M. verbinding in een ware behoefte Een tweede belangrijke uitbreiding van Nederland's luchtverkeer is de nieuwe dienst op Spanje en Portugal. 's Maandags, 's Woensdag en Vrijdags vertrekken de K.L.M.-vHegluigen van Schip hol. vliegen via Madrid naar Lissabon en komen resp. Dinsdag, Donderdag en Zater dag terug. Tusschen Amsterdam en Praag wordt een driemaal wekelijksche dienst ingesteld, welke op 4 Februari a.s. wordt geopend. Onze geneeskundige verzorging Onlangs werd in de Tweede Kamer aan de regecring verzocht aan de artsen vol doende vervoermiddelen ter beschikking te De ministers van Schaik en Drees ant woordden. dat reeds maatiegolen waren getroffen om auto's aan artsen te verschaf fen, waardoor de medische verzorging voor de wintermaanden aldoende gewaarborgd In verband hiermede moeten wij opmer ken, dat er een onrustbarend tekort aan medicamenten, geneesmiddelen enz. is. Diverse artsen hebben meermalen be paalde medicijnen absoluut niet beschik baar, andere gonesmiddelen speciaal de meesl noodzakelijke zijn er in een zoo klein kwantum, dat alleen in enkele van de meest dringende gevallen kan worden geholpen, voor sommige bestanddeelen zijn alleen surrogaten aanwezig. In hel Zuiden, dal thans bijna 15 maan den bevrijd is, is do toestand beslist on voldoende. In den bezettingstijd hebben de artsen een krachtige houding aangenomen in het belang van de geheele bevolking. Ook thans is or alle reden, dat de artsen hun stem laten hooren en bij de oificieele inties aandringen op het ruimer be schikbaar stellen van de noodige modicij- I, etc. Bn de Economische en Sociale Raad werden o.a. gekozen 0112e nabuurBanden Engeland, België, Frankrijk en Noorwegen De Veiligheidsraad Nader verluidt, dat voor de stemming voor de zes niet-permanente loden van Veiligheidsraad eer. vergadering van Big Fivo wterd gehouden, waarin ovei candidalen gesproken werd. Dc vraag of Noorwegen of Nederland als West-Europ?e- sche mogendheid benoemd zou worden, kwam daar Ier sprake. De Sovjet-Unie stel de Noorwegen voor, de Vereenigde Slaten Engeland en Frankrijk Nederland. Daarop stelde de Russische algevaardig de Gronyko in de algemoeno vergadering •cor. de verkiezing een week te verdagen. Dit voorstel word met 34 togen 9 stemmen verworpen. Bij de verkiezing der zes niet-permanen te leden kregen Brazilië 47 stommen, Egyp- 15 stemmen, Mexico 45 stemmen. Poten stemmen, Nederland 37 stemmen. De laatste zetel bleef eerst nog open, daar geen der beide candidalen. Canada en Australië, het vereischte aantal van 34 emmen had verkregen. Nadat Canada zich had terug getrokken werd Australië met 46 stemmen gekozen. Later werd uitgemaakt, dat Australië, Brazilië en Polen voor twee jaar, Egypte. Mexico en Nederland voor éen jaar zitting zouden hebben. Tusschen Polen en Neder land was daarvoor een loting noodig ge- De Economische en Sociale Raad De volgende landen zijn gekozen tot lid Van den economischen en socialen raad van de U.N.O.Noorwegen, de Sovjet-Unie, Frankrijk, België, Tsjecho-Slowakiio, Grie kenland. Engeland, de Vereen. Salen. Liba non, Oekraïne, Chili. China, Canada, Peru. Columbia. Cuba en Britsch Indië. Voor de bezetting van den 18den zetel zal nog gestemd worden tusschen Nieuw- Zeeland en Joego-Slavië. Laler bericht A.F.P.., dat Nieuw-Zeeland zijn candidaluur voer den economischen en socialen raad heeft ingetrokken ten gunste van Joego Slavië. Vandaag zal minister Schermerhorn waar schijnlijk voor de algemeene vergadering een rede uitspreken. De minister-president heelt terstond na zijn aankomst in Londen eon onderhoud ge had met Stettinius (Amerika) en mst Hoo (China). Tribunaal te Middelburg In de op 11 Januari gehouden zitting vcm het Tribunaal werden de volgende zaken behandeld. Anthonie Cornells Feij, iotograaf te Mid delburg. Hij werd beschuldigd vrijwillig naar Duitschland te zijn gaan werken. Dit werd niet bewezen geacht, integendeel blec-k o.a., dat hij lid was geweest van de geheime ontvluchtingsorganisalie van Ned. krijgsgevangenen onder kapitein van den HFeuvel. Hij had tientallen Nederlan- dors over de Zwitsersche grens helpen ont vluchten en krijgsgevangenen hot ontvluch ten mogelijk gemaakt door hen kleeren te verstrekken. Feij werd vrijgesproken en volledig ge rehabiliteerd. Willem de Broo, schildersknecht te Mid delburg. Hom werd Isn laste gelegdlid maatschap van de N.S.B.. Ned. Arbeidsfront en Ned. Volksdiens!, voor welke instelling hij gecollecteerd zou hebben. Besch. gaf deze feiten toe. Ook heeit hij dienst ge daan bij de anti-sabotagewacht. Op de vraag of hij wapens gedragen had, zeid; besch.Wapens niet. wel een hamersteel. Voorz.„Je wist toch, dat je in dienst was van de mollen Besch.„Ja meneer". Hij verklaarde er nu spijl vcm te heb ben. dat hij niet eerder voor genoemde in stellingen had bedankt. Nicolaas Adriaan Malcorps. Gewezen plv. hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Middelburg, werd beschuldigd van gang met N.S.B.ers en hij zou verschillen de personen gedreigd hebben hen ge va, gen te laten nemen. Ook las hij regelma tig „Volk on Vaderland". Besch. gaf toe. dat hij Volk en Vaderland wel las, maar dal was omdat er vaak in geschreven werd over de luchtbescherming. Voorz.„U las het toch regelmatig, dat lijkt op een abonnement". De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, laat een zekers Burgs als getuige a décharge zanrukken. Deze getuige verklaart] dat be sch. nooit iemand bedreigd heelt en vol gens dezen getuige zegt het lezen van Volk en Vaderland niets, want dat werd op hot politiebureau ook gelezen. Op verzoe.c van den verdediger verklaart Burgs ook. dat een zekere Jan Poppo, die een beschul diging tegen verdachte zou ingebracht heb ben, zeil nooit thuis vfas en dan altijd voor Je Duitsche Weermacht op Veldzicht werk te, De verdediger merkte op. dat men ook bier voorzichtig moet zijn met verklaringen, want de heele aanklacht berustte op brood nijd van eon zekeren Ovorbeke, die zich gepasseerd zou gevoelen. PI. verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te siellen. Het Tribunaal verklaarde de beschuldi gingen ongegrond en sprak besch, vrij met ophefiing van huisarrest. Elias Vader, wagonmaker te Ocstka- pelle, werd beschuldigd van 1937 at lid van de N.S.B. le zijn geweest, van hulp verleening aan den vijand door te werken Dp Kaapduin en het vliegveld Vlissingen, en van zich zeer pro-Duitsch uitgelaten le hebben. Elias verklaarde maar een zeer slecht N.S.B.er qeweest te zijn, want hij zou de laatste maanden geen contributie meer be taald hebben. Voorz.„Je droeg geen speldje he". Besch.„Neen". Voorz.„Dus je wilde neg geheim N. S. B.er zijn ook. Jij hebt nu juist aiies gedaan wat maar lout kan zijn." De verd. Mr. P. C. Adriaanse zeide. dat besch. het heel moeilijk had hij was als bode al afgezakt van een wagen op een bakfiets. PI. vroeg het Tribunaal een zoo licht mogelijke straf op te leggen. Willem Davidse. koopman te Middelburg zijn echtgenoote M. Kallenberg, stonden terecht inzake hulpvereleening aan den vij and. Bovendion zou het vrouwelijk gedeel- an hel edele duo „alle Hollanders in concentratiekamp wonschen" en vaak „Heil mijn Führer" geroepen hebben. Het mannelijk gedeelte verklaarde reeds I jaar gehuwd le zijn, hij was in Duitsch land getrouwd en toen naar Holland ge komen. Besch. zeide er tegen geweest te zijn, dat zijn zoon dienst nam bij de S.S. r hieraan kon hij niets doen. Het was al gebeurd voor hij het wist. Voorz.: „Maar je hebt toch wel de voor- deelcn genoten en je leverde wel aan de Duitschers". Besch.„Ja, aan de cantine. De anderen vonden me le duur". Voorz.„Heb je veel geld aan de Duit schers verdiend Besch.„Niet veel, want ik heb nu niets Voorz.„Ook was je nog vrijwillig bij de anti-sabolagowacht". Besch.„Niet vrijwillig, ik ben er dco. n anderen wachtsman aangekomen". Later geeft besch. toe, dat hij wel vrij willig dienst genomen heeft. In tegenstelling met zijn ega zegt be sch., dat er zoo ongeveer 10 tot 20 mollen per dag bij hom aan huis kwamen. Zijn w had verklaard, dat er gedurende de geheele bezetting maar 1 geweest was. Het vrouwelijk gedeelte verklaarde in 'n ort Icoelerwaalsch, samengesteld uit Hol- landsch, Duilsch en onvervalscht Zeeuwsch dialect, dat ze heel graag terug wou naar haar vaderland, zijnde wijlen het groot Duitsche rijk. Ze moest niets van Holland hebben, al had ze het dan in het internee- ringskamp in Groede ook niet slecht. AUo irklaringen over haar waren maar laster m de buren, die haar nooit aankeken, af een van de leden van het Tribunaal da opmerking ontlokte „Hoe bestaat het". Uitspraak in deze zaken Vrijdag 25 Jan. Eervol ontslag Mr. Dr. K. J. Frederiks Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken op II Jan. 1946 overeenkomstig het advies van de commissie, bedoeld in artikel 5, 4e lid van het zuiveringsbesluit. voorzitter Prof. Mr. Paul Scholten Staatsblad no. F 221, eevol ontslag met wachtgeld wordt toegekend aan Mr. Dr. K, J. Frederiks, oud secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. De minister heeft daarbij overwogen, dat uit een ter zake ingestold onderzoek, mede naar het oordeel van vorengenoemde com missie, is gebleken, dat Mr. Dr. K. J. Fie- deriks, secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en hel va derland niet valt te twijfelen en hij inder daad door zijn aanblijven ook veei leed en schade heeit weten te voorkomen, niette min door te voel toegeven aan de eischen van den bezetter en het verleenen van me dewerking, waar een stellige weigering op haar plaats ware geweest, een verslappen den invloed uitoefende op den weerstand legen den vijand en hij het vertrouwen ver loor van hen, die zich onvoorwaardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door dezen gepropageerde beginselen te weer Mussert voor den Raad vaii Cassatie Mussert, die door het bijzonder gerechts hof te Den Haag ter dood is veroordeeld, zal op Woensdag 20 Fobr. a.s. des och tends kwart over 10 terecht staan voer den bijzonderen raad Handelsovereenkomst Spanje—Nederland Artajo. de Spaansche minister van bui- tcnlandscho zaken, heelt bekendgemaakt, dat een commercieel© modus vivsndi lus- schen Spanje en Denemarken ïs geteekend. Hij zeide vervolqens, dat overeenkoinsten met Zweden, NEDERLAND en België wer den voorbereid. De onlangs geleskende handelsovereenkomst met Italië voor een bedrag van ongeveer 400 millioen peseta's v/as voor beide landen voordeelig, voegde Artajo eraan loe. UIT STAD EN LAND Goes FRUITTEELTDAG. De Nederlandsche Pomologische vereenï- ging, afd. Zeeland, organiseerde Vrijdag.j.l. een druk bezochte Iruitteeltdag in do Prins De voorzitter, do heer J. Lenshoek open de de bijeenkomst met een woord van wei- kom tol den hoer Van der Plas, inspecteur van den Duinbouw, in Den Haag. Do heer Lenshoek legde den nadruk op het streven van de Pomologische Vereenï- ging, alle fruittelers van Zeeland te ergani- Zuid- en Noord-Beveland en ook op Schou wen en Tholen reeds groot succes heelt op geleverd. Op Walcheren is men tot nu toe nog niet begonnen, maar zoodra de toestand verbeterd is hoopt men ook daar net een actie te kunnen beginnen. Er is ook contact gezocht met andere organisaties op agrarisch gebied in de pro vincie en het resultaat hiervan :s, rial d.'1 Pomologische Vereeniging in besluiten op fruitteeltgebied geraadpleegd zal worden. De heer Lenshoek deelde voens meco. dal een commissie van drie personen is gevormd voor de schadevergoeding. Personen, die meenen voer schadever goeding in aanmerking te komen, kunnen zich wenden lot den secretaris, do heer I. van de Plasscho te Goes. Ir, G. de Bakker behandelde vervolgens het onderworp „De bodem als productiefac tor in de fruitteelt". Spr. wees er op. dat door verbetering van de Iruitteellcultuur de opbrengst aan zienlijk wordt vergroot. De productie is in streken, die gemiddeld 3000 tof 4000 kg. per h.a. leverden, gesre gen tot 5000 kg. per ha. De verbetering van de bedrijven even wel hangt ooj< weer af van onverander lijke lactoren, zooals hel klimaat. Dat dit ven groofen invloed is wordt wel bewezen in Duitschland, waar 76 pel. van ce op brengst door nachtvorst werd bedorven. Spreker gal voorts de bodemgeschiedenis van de oude zoowel als van de jonge poi- De heer De Bakkor bepleitte een andere wjjze van bemaling, hotgeen aanleiding werd tot een voorstel van den heer Dek ker om in overleg daarover te treden met de polderbesturen. Na deze interessante lezing van Ir. de Bakkor ontstond een levendig debat. Do heer van der Plas. inspecteur van oen Tuinbouw, betuigde zijn instemming met hot voorstel van den hoer De Bakker. "s Middags voerde Dr. D. J. Kuenon het woord. Uitvoerig schetste spreker den lechnl- schen vooruitgang van de fruitteelt in En geland on de leerzame ervaringen, die hij bij zijn bezoek 'aan Engeland opdeed. Middelburg „BEKENDE" MIDDELBURGERS VOOR HET TRIBUNAAL Woensdagmorgen om 10 uur sutlon o.a. do bekende en gehate N.S.B.ers T. C. Stam en H. F. Mink voor het Tribunaal terecht slaan. „DE TOKKELAARS" De Middelburgsche Mandoline Vereeni- ging De Tokkelaars gal Zaterdagavond oen uitvoering in het Schuttershof met medewer king van de Tooneelveroeniging ,,'t Over- scholje". 't Was lang geleden, dat we het Schut tershof zoo vol gezien hebben. Zoo vol zelfs dat de deuren niet meer dicht kondon. Zoowel Do Tokkelaars als 't Overschotje zetten hun beste beentje voor en gaven in een broeikashitle een „knal" programma. dat zeer op prijs werd gesteld. Een even druk als gezellig bal besloot deze goed ge slaagden avond. KANAALDIJK VLISSJNGEN-WEST SOUBURG Men is thans druk bezig den kenaaidijk tusschen Vlissingen en West-Souburg 1e hor stellen. De vele tijdens den bezettingstijd in den dijk gebouwde schuilkelders en bunkers worden gesloopt, de stronken van de nabij het vliegveld afgezaagde boomen worden uitgegraven en verwijderd, de bom- en gra naattrechters worden gedicht en het talud var. den dijk wordt weer normaal gemaakt. Ook de schuilkelders op het vliegveld worden gesloopthet vliegveld zelf, -waar aan tijdens de bezetting kapitalen zijn be steed, is in een reusachligen modderpoel herschapen. BOEKENBEURS Daar er voor boekenliefhebbers nog niet erg veel te krijgen is, heelt men hier een Boekenbeurs opgericht. De leden dezer beurs trachten door onderlinge ruiling de noodige hun boekenkast te verkrijgen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1