VRIJE STEMMEN Guerellatroepen bij Semarang Medische Corsetten 0,1,1 Voorbede gevraagd voor de Christenen in Ned. Indië Door de in hel Interkerkelijk Overleg ver tegenwoordigde Protestantsche Kerken in Nederland is op Zondag 13 Januari, dus gisteren, een brief uit Ned. Indië voorge lezen, gedateerd 1 December 1945 te Ban doeng. Deze brief is onderteekend namens de voorgangers der Christenkerken van alle landaarden door Pro/. Dr. A. van Selms. Na een uiteenzetting van het lijden en de nood, die de Christenheid op Java in den oorlog heeft te verduren gehad, en de verdrukkingen die daarop na de capitulatie zijn gevolgd waaronder millioenon Chris tenen nog lijden, vraagt de brief alle Chris tenen op heel de aarde, om met hen te bidden, „opdat de Christelijke Kerk, door trouwen arbeid van drie eeuwen hier op gebouwd, niet geheel op gruwelijke wijze ten onder ga." De brief vermeldt verschrikkelijke staal tjes van mishandeling en doodslag, en •lndigt „Wij smeken UBidt voor ons. Bidt voor de toekomst van Christus' Kerk in Indonesië, Bidt voor hen, die gerekend worden als schapen ter slachting." Onder de in het Overleg vertegenwoor digde Kerken bevinden zich de Nod. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Geref. Kerken in hersteld verband, de Christ, Geref. Kerk, do Evan. Luthersche Kerk, de Herst. Evan. Luth. Kerk, de Remonstr. Broederschap, en de Alg. Doopsgez. Sociëteit. Het ontslag van Min. Burger Uit een door oud-minister Burger in Gro ningen gehouden rede blijkt, dat zijn ont slag door den Minister-president Gerbrandy werd geformuleerd op geheel andere wijze dan minister Burger zelf had bedoeld. Deze laatste had tijdens zijn verblijf in Nederland aan Londen geschreven, dat hij van plan was, zijn ambt neer te leggen als de vol gende voorwaarden niet werden vervuld le. het M.G. blijve binnen de grenzen van zijn bevoegdheid. 2e. er moeten vertegenwoordigende licha- 3e. er moeten katholieke ministers in het kabinet worden opgenomen, omdat het toen maals bevrijde zuiden overwegend katho liek is. Inderdaad volgdo het ontslag, doch met een geheel andere motiveering Een radiorede van Burger zou vergoelijkend over collaborateurs hebben gesproken, daar door zou hij zijn afgeweken van de regee- ringspolitiek, en hij zou zijn rede gehouden hebben zonder overleg met den minister president. Oud-minister Burger verklaarde te Gro ningen hiertegenover, dat hij enkel had gezegd De zuivering zal geen betrekking hebben op de goedwillende Nederlanders, die bij het verzet tegen den vijand weinig moed of tact hadden getoond. Dit zijn natuurlijk geen collaborateurs. Hij was niet afgeweken van de zuiveringspolitiek der regeering, omdat hij als minister van Bin- ncnlandsche Zaken zelf deze politiek vast stelde. Overleg met den minister-president was niet noodig, omdat schriftelijk was vastgelegd, dat èn de in Londen èn do in Nederland verblijvende ministers dezelfde bevoegdheid zouden hebben. Ook zonderling was, dat terwijl zijn ont slagaanvrage ongeveer gelijktijdig kwam met die van de ministers Albarda en Van den Tempel, alleen het ontslag van Burger werd door Radio Oranje medegedeeld. Eerst toen veertien dagen later de Duitsche radio te Hilversum deze twee ontslagen meedeel de. die zij uit Amerikaansche radio ver nomen had, kwam ook Radio Oranje er mee voor den dag. U.N.O. VERDEELING DER FUNCTIES Het hoofd van de Nederlandsche dele gatie, minister van Xlellens, heelt ter al- gemeene vergadering van de U.N.O. voor gesteld, dat de vertegenwoordigers van China, de Sovjet-Unie, de Voreenigde Sta ten, Groot Brittannië, Frankrijk. Venezuela en Zuid-Afrika zouden gekozen worden als de zeven toegevoegde leden van het bureau van de algemeene vergadering. De andere zeven leden van het bureau zullen zijn de voorzitter van de vergadering en de voor zitters van de zes commissies. Op voorstel van de Mexlcaansche delega tie werd dit bij acclamatie aangenomen. Te voren had men over deze aangele genheid een langdurige woordenwisseling verwacht. Tot president van de commissie, die zich bezig houdt met economische en financieels aangelegenheden is Kanderski, de Poolsche minister van financien benoemd. De leider van de Oekrainsche delegatie, Dr. Manoeilsky, heeft op scherpe wijze ge protesteerd tegen de procedure van do pre sidentsverkiezing. Hij zeide, dat zelfs de pers meer gelegenheid had om te discussi- eeron over de eventueele candldaten dan de afgevaardigden van do vergadering. Manoeilsky zelf werd gekozen tot voor zitter van de commissie van politieke zaken en zaken, de veiligheid betreffende. A.F.P. meldt vorder, dat Peter Fraser, do minister president van Nieuw Zeeland, bij acclamatie is gekozen tot voorzitter van de commissie voor sociale, humanitaire en cultureele zaken. De Urugueesche gedelegeerde, Mace Achen, werd gekozen tot voorzitter van de commissie voor den beheersraad. Het hoofd van de Syrische delegatie. El Khoury, werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de commissie voor admini stratieve en budgetaire aangelegenheden. Roberto Jimenez van Panama werd ge kozen lot voorzitter van de commissie voor juridische kwesties. Wie WORDT SECR.-GENERAAL In verband met de aanstaande verkiezing van een secretaris-generaal van de alge meene vergadering der U.N.O. wordt thans vooral de naam van Lester Pearson, den Canadeeschen ambassadeur te Washing ton, genoemd. Ofschoon men vermoedt, dat zijn candidatuur door Groot Brittannië en do Vereenigde Stalen gesteund zal worden, heeft men don indruk, dat de Sovjet Unie tegenover hem zal stellen den Joego Slavi- schen ambassadeur te Washington, Stanoie Simitsj. Voorts wordt ook Eden wederom genoemd. Eisenhower heeft doen weten, dat hij niet in de functie benoemd wil worden. WAAR KOMT DE HOOFDZETEL? De commissie van de U.N.O., welke mo menteel op inspectietocht is langs de ver schillende plaatsen die eventueel tot hoofd zetel van de organisatie zouden kunnen worden aangewezen, heeft doen blijken van zeer groote belangstelling te hebben voor Hyde-Park, het huis van wijlen president Roosevelt, in den staat New York, aldus heeft radio New York gemeld. 2e JAARGANG NUMMER 362 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 14 Januari 1946 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel ma S. L. Bocnna. Hoofdredacteur J. Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 Op Borneo vrij normale toesianden Extremisten uit Demak, ten Westen van Semarang, maken de omgeving van Sema rang sedert eenigen tijd onveilig. Zij pas oen guerlllatactiek toe, en verdwijnen zoodra geallieerde troepen op het tooneel verschijnen. In Oost-Java worden meer gevallen ge meld van extremisten, die op Britsche pa trouilles schieten. De geallieerde verliezen zijn echter in den regel nihil. Te Pakanbbroe is na do ontvoeringen in den laatsten tijd, door de geallieerden m overval uitgevoerd, waarbij tien ver dachte personen zijn gearresteerd. Uit Banjennasin op Borneo komen berich- n over een nauwe samenwerking tus- schen de Nederlandsche en Indonesische bevolking. In de stad zijn de zaken weer practisch normaal. Onder auspiciën van de „Nigeo" is door de oude handelshuizen de export weer ter hand genomen. Het „Rubberfonds" tracht de vooroorlog- sche uitvoercapaciteit weer te bereiken. De bevolking wordt met voorraden uit Amerika en Australië door de Nederlandsch Indische regeering van voedsel en klee ding voorzien. In kleinere plaatsen, ten Zuiden van Banjermasin, met Sampit als centrum, is een eenigszins wanordelijke toestand ontctaan door do aanwezigheid van eonige niet inheemschen waar schijnlijk Javanen die de bevolking pro- beeren te terroriseeren. De nieuwe republikeinsche „Minister van Voorlichting" Mohammet Nasir, die tot deze functie is benoemd, verklaarde op een persconferen tie, dat er geen tegenstelling bestaat lus- schen islamieten en niet-islamieten op het punt van den onafhankelijkheidsstrijd. Het wegvoeren van de Rapwi's uit het binnen land is nu geheel voorbereider worden daarover nog besprekingen met de Britten gevoerd. De tijdelijke leiders der Pemoeda's te Soe- rakarta zijn gearscsteerd. Nasir zei hier omtrent zij staan niet achter do regeemgs- poltek, zij verzetten zch tegen ons, en heb ben te Soerakarla moelijkheden veroorzaakt Zij bevinden zich thans in gevangenschap en zullen op behoorlijke wijze berecht wor- Jonge heethoofden, zei hij voorts, hebben te Pekalongan en te Tegal gevechten ge leverd. Deze elementen hebben nog con trole en behoorlijke leiding noodig, meende hij. Maar Nederlanders zouden volgens hem de rustverstoringen speciaal te Peka longan hebben veroorzaakt. Nasir was hoofd van een particuliere middolbare school te Bandoeng, en sedert 1942 hoofd van het departement van op voeding aldaar. Tevens was hij secretaris van de hoogeschool te Batavia. Vier mijnenvegers naar Indië Van Engeland zullen hoogstwaarschijnlijk vier schepen van de Bathurst-klasse worden ovorgenomen. Ze zijn in 1940 en '41 ge bouwd, Waterverplaalsing is 938 ton. Zo hebben een batterij luchtdoelgeschut en een kanon van 4 inch. De bemanning zal 70 koppen groot zijn. Deze zal worden gere- cruteerd uit werkloos marinepersoneel en vrijgelaten krijgsgevangenen. De namen der vier schepen zullen zijnTernate, Ti- dore, Ambon en Banda. Persconferentie over Indië Op den vooravond van zijn vertrek naar Indië hield Dr. van Mook een persconferen tie in Den Haag, waar hij nogmaals de ontwikkeling van den toestand uitvoerig uiteenzette. Hij legde er den nadruk op, dat de Nederlanders bijna 3Vi jaar geïnter neerd hebben gezeten en dat de in hun functie gebleven Indonesiërs in dien tijd groote zelfstandigheid hebben verkregen, die zij nu willen blijven handhaven. Aan den anderen kant oefenden de Ja- inners met hun leuzen tegen het Wes- tersch imperialisme en koloniale bewind n groote aantrekkingskracht op de jeugd De afsluiting van Indië was diermate scherp, dat hef pas in 1945 gelukte contact te krijgen met de inlanders. Tenslotte wees Dr. van Mook er op, dat door een politiek van wederzijdscho waar deering en erkenning Nederland zijn pres tige niet zal verliezen en een voorbeeld zal zijn voor andere volkeren. Japan Horakiri afgetreden Zenjiru Horakiri, de Japansche minister van binnenlandsche zaken, heeft zijn on slag aangeboden. Hij is de eerste ma van een reeks ministers, van wie men ve wacht dat zij af zullen treden. Jap. Nazi's gearresteerd Officieren van den Amerikaanschen cor tra-spionnagedienst in Jokohama deelen mee, dat zij hun poging de Japansche nazi- partij te reorganiseeren. hebben gestaakt. De leider van do groep en verscheidene andere leden zijn gearresteerd. De voormalige Duitsche ambassadeur te Tokio. Stahmer, is te Yokohama gea teerd in verband met een tegen hem als oorlogsmisdadiger te voeron proces. De be schuldigingen zijn gebaseerd op do rol die hij heeft gespeeld bij het tot stand komen van het verdrag Berlijn-Rome-Tokio. Sovjet- en Chin, troepen nemen geen deel aan bezetting van Japan De Amerikaansche minister van oordog. Patterson, heeft verklaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat Sovjet- of Chineesche troepen zullen deelnemen aan de bezetting van Japan. „Voor zoover ik weet", aldus Patterson, „Is er van de zijde der Sovjet-Unie geen verlangen uitgesproken om strijdkrachti voor de bezetting te leveren en er bestaat geen plan voor hel zenden van Chineesche troepen. NIEUWS IN HET KORT De voormalige premier van Hongarije, Von Bardossy, is opgehangen, meldt Radio Budapest. De Engelsch-Amorikaansche commissie voor onderzoek van het Joodsche vraag stuk zal tusschen 25 en 30 Januari le Lon den zitting houden tot het aanhooren van getuigenissen. De genationaliseerde Britsche industrieën rullen niel door ambtenaren bestuurd Wor den, doch door speciale lichamen, samen gesteld uit competente personen. De Amerikaansche Fact Finding Board heeft een loonsverhooging voor de 200.000 arbeiders van „General Motors" voorgesteld van 19.5 Amerik. cents, dat is ongeveer 17.5 pet. De Vereenigde Staten zouden van plan zijn, meldt het Zweedsche blad „Aftonbla- det", daarin gesteund door Engeland en Frankrijk, om op de neutrale landen poli- tieken en economischen druk uit te oefenen tol uitlevering der belangrijkste gevluchte De Britsche scheepvaart bevindt zich volgens de „Daily Mail" in een kritiek sta dium. Haar scheepsruimte is gedaald van 18 tot 14 millioen bruto ton, terwijl de Ver eenigde Staten nu 42.5 millioen bruto ton bezitten, bijna de helft van de wereid- scheepsruimte van 86 millioen bruto ton. Moderniseering van onze buitenlandsche dienst Tot nog toe hadden wij in het buitenland diplomatieke posten, consulaire posten, en tolkendiensten. De eerste soort werd geko zen uit menschen die over eigen middelen beschikten, om hun stand als diplomaat op te kunnen houden. Zij hadden een politiek karakter. De consulaten hadden een eco nomische taak. Meer en meer vloeiden deze functies ineen. De diplomatieke posten kre- er een handelsraad of handelssecretaris 'bij. Do consulaire posten kregen dikwijls ook diplomatieke bemoeiingen. Thans is een koninklijk besluit verschenen waarbij alle drie soorten ambtenaren in één buiten landsche dienst worden vereenigd. s nieuwe bepalingen worden gesteld, dat de eisch van eigen vermogen niet meer diplomalen geldt. Ieder is dus daar- voortaan benoembaar, die de noodige eigenschappen en omgangsvormen daarvoor bezit. Veelbelovende onbemiddelden kunnen >or hun studie tot aflegging der benoodig- de examens financieele ondersteuning ver krijgen. Dc munite-opslagplaatsen in ons land De departementen van Oorlog, Justitie en Binnenlandsche Zaken hebben met de ge allieerde autoriteiten overlegd over de mu nitiedepots in ons land. Deze bevatten zoo wel geallieerde munitie als ook buitgemaak te Duitsche munitie, en staan nog onder geallieerd toezicht. Binnenkort zullen zij onder controle van Nederland komen. Provinciesgewijs zullen zij verzameld wor den in depots, die onder strenge bewaking zullen staan. Voor hot vervoer heeft het depart, van Oorlog opruimings- en bergings compagnieën beschikbaar gesteld, benevens 200 vrachtauto's. Het depart, van Binnen landsche Zaken geeft speciale hulpcolonnes luchtbescherming en brandweer. In de depots zal de munitie worden vernietigd of gesloopt. Door hei groot aantal manschappen dal wordt ingezet zal de arbeid een vlot ver loop hebben. Koffie en Thee Op 18 Januari zal een nieuwe bon - 100 gram koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt wederom een rant soen van 50 gram thee beschikbaar ge steld. Er is nu enkele malen met een tusschen- periodo van vier weken resp. een rantsoen koffie en een rantsoen thee verstrekt. Daar uit de conclusie te trekken, dat de distribu tie van deze artikelen in dit tempo voort gezet zal worden, is voorbarig. Zooveel mo gelijk wordt er naar gestreefd deze regel maat te verkrijgen maar voorshands zijn we nog zoo afhankelijk van de grootte van den aanvoer van thee en vooral koffie, dal niet verder dan een of twee perioden voor Uit kan worden gezien. Het melkrantsoen Het handhaven van het melkrantsoen ge durende dezen winter is geheel afhankelijk van den invoer van melkpoeder of gecon denseerde melk. Men hoopt, dat medio Januari een be langrijke hoeveelheid blikjesraelk en/of poe der zal aankomen, Sn welk geval het rant- gestandaardiseerde melk. zooals het thans is, zal kunnen worden gehandhaafd. Het zou met den invoer al heel erg moe ten meeloopen, wil een herstel van het i, zooals dat voor de laatste verla- nog dezen winter mogelijk zijn. Definitief kan verbetering pas in het v worden verwacht. Verruiming Boterproductie Veehouders krijgen weer boter e aanvoer van melk valt den laatsten tijd mee en nu is hef mogelijk, om in dc periode van 20 Januari tot 2 Februari, behalve de gewone 250 gram boter voor dc kinderen van 04 jaar, weer 125 gram boter toe te wijzen aan personen van 4 jaar en ouder. Veehouders ca hun gezinsleden zullen bovengenoemde periode op hun mar- garinebonncn boter kunnen koopen op de wijze, zooals dat voor 25 November j.l. gebruikelijk was. Tribunaal te Goes Als eorste verdachte kwam voor Machiel Adriaan van de Boer, landbouwer uit Waar de, Verdachte wordt ervan beschuldigd in 1937 of 1938 lid van de N.S.B. te zijn ge worden, en aangesloten le zijn gebleven 1942. Verder was hij lid van de W.A.. colporteerde met Volk en Vaderland, was torman bij de palenzetterij. Van de Boer verklaart, dat hij als W.A. an geen uniform heeft gehed, ook zo.i en hem hiertoe gedwongen hebben, maar hij had zich er zoo vlug mogelijk aan ont trokken. Verdediger Mr. Dirven meent, dat de be schuldigde niet veel len laste kan worden gelegd. Hij was vroeger werklos geweest en had zich door mooie voorspiegelingen laten winnen. Er is eigenlijk geen bewijs in de stukken te vinden, dat verdachte ge colporteerd heeft. Verdediger roept clementie in, te meer, aangezien in het kamp gebleken is, dat verdachte van goeden wille is. Uitspraak 24 Januari. Maria Pieternella Gazan, uit Borsseie ver leende o.a. onderdak aan Duitschers en zette dan groote fuiven op louw. Ook heeft zij vergunning aangevraagd haar radio te mogen houden. Verdachte verklaart, dat zij haar radio wilde houden, omdat het een laatste ge dachtenis van haar man was. Mr. Vlaming leest een brief van gouw leider Dekker voor. waarin hij o.a. schrijli „Volksgenoote, De in beslag name van Uw radio moet op een betreurenswaardige Mr. Vlaming merkt op, dat verdachte zich wel zeer verdienstelijk moet hebben maakt voor do N.S.B,. dat Dekker tiaar stond haar radiotoestel te houden. Mr. Vlaming„U had in Borsseie rendez-vous huis voor do Moffen Verdachte, snikkend„Ik bracht alleen kennissen mee Mr. Vlaming, scherp„Kennissen vi kennissen, die mollen bleken te zijn he Verdachte geeft toe, dat er een cylinder- revolver in haar huis is gevonden. Op de vraag of zij wel eens „Volk en Vaderland' ontving, huilt verdachte „lk maakte var Volk en Vaderland alleen maar knippalro- De verdediger Mr. A. H. Kuijpers klaart, dat deze vrouw een zeer felbewo- gen loven achter den rug heelt. Haar was bij de K.N.S.M. en zij maakte groote Op die reizen leerde zij de geneugten van alcohol kennen en deze neiging is haai noodlottig geworden. Na den dood van haar man is zij in Borsseie gaan wonen en had ook daar 'n flink gevuiden wijnkelder. Do Mollen bleken dit te kunnen appreciee- ren en dronken dan vaak lot vijf uur in den morken Verdediger geeft toe, dat de oorzaak van het houden van de radio vrij duister is. maar het staat vast, dat zij geen lid van de N.S.B. was. Verdediger vraagt clementie, aangezien zijn cliento don leeftijd van 60 jaar reeds bereikt heeft en zware rheumatische pijnen heelt. Jan Moondert, caféhouder uit Heinkens- zand. Zijn zaak was reeds eerder in be- Nederland in den Veiligheidsraad Tijdens de zitting van Zaterdag van U.N.O. zijn Australië. Brazilië en Polen aa gewezen om gedurende twee jaren zitting houden in den Veiligheidsraad, terwijl Ne derland. Egypte en Mexico voor ecö zitlings periode van een jaar werden aangewezen. De „Johan van Oldenfcarneveldt" is gisteren ca. 20.000 repatriecrendcn uit Indië Nederland vertrokken. De Nederlandsche commissie tot het opspo- van oorlogsmisdadigers en oorlogsmis daden zal vandaag den voormaJigen Webr- machtsbefehlshaber in den Niederlanden", Friedrich Christiansen, die o.m. er van ver dacht wordt het bevel gegeven te hebben in October 1944 het dorp Putten plat tc branden en de mannelijke bevolking te fu- sileeren als represaillemaatregel in verband met het doodschieten van twee Duitsche officieren, naar Den Haag overbrengen. handeling geweest. Beklaagde was werker in de Ockeraktion en thans kwa men meerdere getuigen zijn schuld bevesti gen of ontkennen. Het blijkt evenwel vast te staan, dal v dachte veel omging met de Duitschers. G. J. Dek .uit Kruiningen werd in Mei 1935 lid van de N.S.B. en bleef daarbij gesloten tot Mei 1942. Ook had hij zich opgegeven ais zijnde plv. „gouwleider van Zeeland van de vak groep aardappelen, groente on fruit", ter wijl hij ook nog Hd was van Arbeidslro.'.t en economisch front, Uil de verklaringen van verdachte blijk!, dal bij oen groot fantast is en dal hij nooit plv. gouwleider is geweest, maar dat hij, als hij bij de N.S.B. iels gedaan wilde heb ben geweldig overdreef. Zoo had hij ook eens een brief geschreven, waarin stond, dat zijn zoontje lid was van den Jeugdstt terwijl het kind daar nooit part noch deel aan had gehad. Mr. F. W. Adriaanse legde in zijn betoog ook den nadruk op de groote fantasie dezen man, die er overigens nog in slaag de twee arbeiders uit Duitschland te heb ben gehouden. De persoonlijke moed v verdachte is meerdere malen gebleken het interneeringskamp, waar verdachte met mijnenruimen steeds op den voorgrond trad. Later kwam nog voor Finantius de Smet uit Oostburg, die veel sigaren aan de mof fen zou hebben geleverd, en hen geregeld aan huis zou hebben ontvangen, waa feestjes aan hen gaf. Verdachte ontkent het ten laste gelegde ten stelligste. Uitspraken Tribunaal 1. Willem de Kam, tuinder le Oostka- pelle, bewijs niet geleverd, vrijspraak. 2. Johanna Hendrika Meulmeester Je Vlis. singen, l'ï jaar internoering, f 785 ver beurdverklaring en ontzetting uit rechlen. 3. Janus Torbijn, hotelhouder, Zoulelande, 2 jaar inlemeering, f 12.000 verbeurdver klaring en ontzetting uit rechten. 4. Jacobus Pieter Jacobse, varensgezel te Vlissingen. ontzetting uit rechten. 5. Leendert Kooman. kellner le Vlissingen beschuldiging vervallen, vrijgesproken. Tweede Kamer over de zuivering In dc Tweede Kamer kwam hoofdstuk twintig (Zuivering) der regecringsnoto aan dc orde. De lieer Roosjcn (A.-R.) legde er den nadruk op, dat dc zuivering zich moet beperken tot dc ernstige gevallen. Dc zuiverheid moet niet in strijd zijn met het recht. De verdachte moet van klachten tegen zijn houding kennis kunnen nemen cn gelegenheid hebben zich le verdedigen. Tegen deze grondregels van het recht wordt wel eens gezondigd. Het teekenen van studenten-verklarin gen vindt spreker onjuist, maar bet gaat niet aan, hen een schandvlek op te leggen die hen bijblijft. Ook ambtenaren hebben een dergelijke verklaring afgelegd cn dc Duitschland-gangcrs gaan ook niet vrij-uit. Hoe wankel dc geesten stonden, blijkt hieruit, dat twee huidige Ministers des tijds hun zoons adviseerden de stitdcuten- vcrklaring tc teekencn. Dc heer Heertjes (Chr. Hist.) vindt dc zuivering der studenten wel degelijk noo dig. Velen teckcnden uit egoïstische mo tieven. Ingezonden medcdeellng Eenige corsetten ontvangen Speciaal voor die Dames die, indertijd daartoe hun dokters verklaring bij ons hebben ingediend A. C. wmm DER REST, Ass.-Apotheker - GOES - Telef. 2468 N.V.V. en E.V.C. Op 10 Januari werd door vertegenwoor digers van het Nederlandsch Vakverbond en de Eenheids Vakcentrale een fusie-be spreking gehouden. Men kwam tot principieele overeenstem ming over de noodzakelijkheid van penna- nento samenwerking tusschen werknemers, werkgevers en regeering. Het N.V.V. had een nota overgelegd over de Stichting van den Arbeid. De E.V.C. zal daarover een ontwoordnola schrijven, met het doel, om in een volgende confe rentie tot een gemeenschappelijk standpunt inzake do Stichting te komen. Voorts worden besprekingen gevoerd over de geleide economie, mede aan de hand van de ontwerp-wet op de bedrijfsschap- pen. Het gemeenschappelijk oordeel was. dat het ontwerp uitgangspunt kan zijn, om tot do geleide economie te komen. Op 22 Januari worden de besprekingen voortgezet. Reconstructie Bevolkingsregisters Diverse gemeentebesturen blijken niet voldoende ernst te maken met de controle van de bevolkingsregisters. De identiteit van do personen die bij huis aan huis controle worden aangetrollen wordt niel vol doende gecontroleerd. Ook zij die zich zelf komen aangeven worden niet voldoende op de proef gesteld. In vele plaatsen gaat hc-l veel te vluchtig en te haastig. De Minister van' Binnenlandsche Zaken hooit nu do gemeentebesturen geschreven dat de reconstructie en controle grondig moet geschieden. De verantwoordelijkheid voor oon onvoldoend gecontroleerd bevol kingsregister zal bij de aanstaande verkie zingen ten volle rusten op do nalatige ge meentebesturen. Aldus de Minister. De strijd tegen den gifhandel De afdeeling publiciteit van hel ministe rie van landbouw, visscherij en voedsel voorziening deelt mede Gedurende de algeloopen maanden heb ben ambtenaren van den C.C.D. en politie in den strijd tegen den gifhandel veel me dewerking van het publiek ondervonden. Deze steun heeft in belangrijke mate bij gedragen tot het verkrijgen van goede re sultaten. Het gewestelijk hoofd van Zeeland is ge vestigd :Goes. Groote Markt 28. Tel. 2345. Het Jodenvraagstuk Een bijeenkomst te Jeruzalem van 60 Mo- hammedacr.3che en Christelijke Arabïscho leiders besloot het Britsche voorstel tot immigratie van maandelijks 1500 Joden to verwerpen, in alwachting van het rapport der Engelsch-Amerikaansche i onderzoek. "Woningbouw vereenigingen Op geblokkeerde rekeningen van Woning bouwvercenigingen kan vrijgave van te goed worden verleend, mits dit wordt ge bruikt tot het verrichten van betalingen aan publiek-rechtelijke lichamen. Naar de voor waarden waarop dit kan geschieden kan bij de betrokken instelling worden geïnfor- De Duitschers in Middelburg Naar aanleiding van enkele publicaties 'er de krijgsgevangenen, die mijnen rui en, gaf de Overste van Hasselt op een irsconterenlie te Middelburg, waarvoor wij Donderdag j.l. inderhaast werden uilge- idigd. een uiteenzetting over deze aan gelegenheid. Spreker hekelde scherp eenige publica- !s in de Prov. Zeeuwsche Courant. Deze publicaties waren zonder eenige konnis van zaken geschreven, zoo zeide de overste. In de eerste plaats zijn de betreffende Duitschers geen krijgsgevangenen maar ge- :apituleerde troepen, wat een groot ver schil maakt. Volgens de Internationale con- e mogen krijgsgevangenen geen ge vaarlijke werkzaamheden verrichten. Deze moffen echter wel, omdat in de capitulatie voorwaarden uitdrukkelijk is vermeld dat :e de mijnen in Nederland op mooten rui men. De bewaking van deze troepen dient om de bevolking tegen hen te beschermen, maar ook hen tc beschermen tegen de be volking. Dit blijkt noodig te zijn, want on langs werd een auto met mollen ontvangen met een steenenregen vertelde spr., waar aan een onder-off. van de bewakingstroe pen ten slachtoffer viel. Een steen trof hem in het gezicht en hot kostte hem bijna een oog. Ook is er eon technische wacht, be staande uit geroutineerde mijnenruimers die toezien of de mijnen inderdaad goed ge ruimd worden. Overste van Hasselt vervolgde Bij de ca pitulatie waren er 12000 man Duitsche genie-troepen in ons land. de S.A.-ers en S.S.-ers werden er uitgehaald, later ook de bruggenbouwers, zoodat alleen do springstof-deskundigen over bleven. Van deze Duitschers verongelukten er bij het ruimen ongeveer 25 pet.een even groot verliescijfer als onze Hollandsche jongens hadden, die eerst ruimden. Nu is Nederland, uitgezonderd Walche ren. zoo goed als mijnenvrij, wat bij het buitenland vergeleken een prachtig resul taat is.- daar schiet hel ruimen aanmer kelijk minder vlug op. Tot voor kort was de heele organisatie goed, deelde de overste mee. toen waren er genoeg troepen. Dit is nu niet het gevel meer. Niet minder dan 3 Infanterïe-Bataljons en 3 compagnieën Genie-troepen waren met de bewaking belast. Nu zijn 1 Infanterie- Bataljon en alle 3 Genie-compagnieën naar Indië. Ais men dan in aanmerking neem', dal voor iedere mof 1 bewaker noodig is om afdoende le ruimen en er nu 1 Infante- rie-bataljon over is om 4 bataljons moffen to bewaken, zal ieder begrijpen, zeide de spr„ dat er van mijnenruimen momenteel niet veel komt. Overste van Hasselt deelde mee, dat nu een gedeelte van de Duitschors naar huis zal gaan om daar voor de Engel- schen te ruimen, maar die kunnen de man non niet onderdak brengen, zoodat we nu hier zitten met veel te voel moffen en voel le weinig bewaking. Dit, en dat zal ieder begrijpen, volgens den overste, geelt wel eens aanleiding lot moeilijkheden, die slechis op te lossen zijn door Duitschers naar hun „Heimat" le trans- porieeren wal dan ook zoo spoedig moge lijk gedaan zal worden. Op Walcheren blijven dan voor het rui men van mijnen en voor andere werkzaam heden 600 moffen over. Spr. deelde voorts mee dat hel moreel van deze Duitschers zeer slecht is. Men moet niet probeeren dit zelf nog te ver slechteren want den, en dit is reeds ge bleken, ontstaat oen zelfmoord-manie. Ver schillende lieten zich moedwillig met mijnen de lucht in vliegen. Daar de normale levensduur van een mof 5000 mijnen is, berekende spr., mooten zij bij de vijlde mijn geen zelfmoord plegen, want dan zijn we 6r veel te vlug door en moeten onze eigen menschen zich er weer aan gaan wagen. Over hun prestaties is de bewaking, en zij zijn vaklui, dus kunnen hier oordeelen, te vreden. Overigens zal het nog oen heele tijd duren voor Walcheren geheel vrij van mijnen is. Om toch maar zoo vlug mogelijk te kunnen werken zijn alle verloven van de bewakers ingetrokken en doen zo drie van de vier nachten wacht. Door deze zeer zware dienst verzwakt de waakzaamheid wel eens en is het te begrijpen dat er wel eens fouten gemaakt worden. Aan deze fouten neemt de bevolking aanstoot, be grijpelijk maar niet juist. Het is immers heter mijnen te ruimen met fouten dan zon der fouten rustig te zitten en de mijnen maar even rustig te laten waar zo zijn, meende de overste. De troepen die voor de bewaking zorgen zijn niet getraind en heb ben geen militaire opleiding genoten. Hier voor is geen lijd. Eerst de mijnen uit onze grond, det gaat voor alles. Dan een mili taire opleiding. Deze jongens, die voor de bewaking zorgen, slaan nog in de vuur linie, zei overste van Hasselt, do linie van het vuur dat de vijand zoo kunstig in onze grond verschool met het doel dat het zou treffen, en het treft 25 pet.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1