VRIJE STEMMEN Vijandelijkheden in China gestaakt Communisten erkennen Tsjang-kai-Tsjek DE OPBOUW VAN NEDERLAND Doctor Ingenieur van der Meer heelt te Nijmegen voor de pers uit de verwoeste gebieden namens den voorlich tingsdienst van het ministerie van Open bare Werken en Opbouw, over het herstel en den opbouw in Nederland gesproken. Gedurende het jaar 1945 zijn er van de 300.000 huizen, welke licht beschadigd wa ren, ruim 240.000 weer bewoonbaar ge maakt. Hel herstel van .He 130.000 wonin gen, vernield of zwaar beschadigd, zal vermoedelijk eerst kunnen geschieden bij den nieuwbouw welke_ in 1947 aanvangt. In 194G hoopt men met den noodbouw ge reed te zijn. Het verkeer te water en te land van Zuid naar Noord en van Oost naar West kon vrijwel geheel hersteld worden, dank zij ook de medewerking van de Engelschen die negen km. baileybruggen bouwden Het puinruimen behoort vrijwel tot het ver leden. Van de duizenden boerderijen, die ver nield zijn, waarvan 2100 in Gelderland, 2000 in Brabant en 1200 in Limburg, zijn intusschen 3S00 noodboerderijen en 4000 noodstallen gemaakt. Er zijn er resp. nog 1400 en 1600 in aanbouw. In 1946 zal geleidelijk aan begonnen worden met de verwezenlijking van een grootsch bouw programma, waarvoor allerwegen voorbe reidingen zijn getroffen. Er zal gezorgd wor den voor een voldoend aantal geschoolde arbeiders. Door den oorlog verloor men er 50.000, thans beschikt men nog over 150.000 tot 160.000. Men hoopt door scho ling de andere 50.000 op tijd te kunnen inschakelen. Van hoogerhand zal er naar gestreefd worden dat zoo rationeel moge lijk wordt' gebouwd. Er zal voor gezorgd worden, dat het dringende en noodzakelijke voorrang krijgt boven het minder dringende Ton einde dit te bereiken, zal voor 1946 de bouwactiviteit nog volledig onder con trole moeten blijven, door middel van bouw vergunningen en distributie van materialen. Het woningtekort, dat in Nederland is, kan geschat worden op 300.000. Dit tekort hoopt men in te halen door jaarlijks 70.000 woningen te bouwen, waarmee minstens, om in de algeheele nood te kunnen voor zien, tien jaar gemoeid zullen zijn, wat materiaal betreft, lijkt de toestand niet on gunstig. Cement komt bonvrij. Baksteen zal in de eerste helft van 1946 nog moei lijkheden opleveren in verband met brand- stoffengebrek. Hierin zal men weldra kun nen voorzien. Pannen zullen makkelijker verkrijgbaar zijn. Voor hout en glas is men aangewezen op den import, maar spreker hoopte, dat men door ruimen export, o.a. naar Zweden en naar België, ook deze moeilijkheden zal kunnen overwinnen. De materialenpositie lijkt voor den opbouw gunstiger dan do arbeidsmarkt. Over de schadevergoeding op basis 1940 deelde Ir. van der Meer nog mede. dat deze kwestie weldra door minister Lieftinck in de kamer zal worden behandeld. Het laatste woord is hierover nog niet gespro- 1946 zal zoo veel mogelijk besteed wor den voor den noodbouw, terwijl 1947 het eigenlijke begin voor den nieuwbouw zal brengen. 2e JAARGANG NUMMER 361 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 12 Januari 1946 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel en S. L. Boenna. Hoofdredacteur J. Koekcbakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163 HET VERRE OOSTEN China Vertegenwoordigers van de Kwomintang de regeeringspartij en de Chineesche communisten zijn overeengekomen, dat „aJ)e vijandelijkheden onmiddellijk gestaakt zul len worden. Dit nieuws, waarop geheel China wachtte, is bekend gemaakt na een bijeenkomst van de onderhandelaars met generaal Marshall, die als arbiter optrad. In een voor den politieken consullatieven raad uitgesproken rede heeft de voornaam ste communistische afgevaardigde, gene raal Tsjoe Eng Lai verklaard, dat de Chi- neesche communistische partij het gezag van generaal Tsjang Kai Tsjek erkent. Japan Donderdag had de Japansche minister- -esident Sjidehara besloten, dat zijn ka binet gedeeltelijk hervormd zou worden. In verband hiermede is de minister van justi tie. Iwata, dien den minister president, die ziek is. vertegenwoordigd, door den Keizer ontvangen. Vrijdag evenwel liet de minister presi dent. die nog altijd ziek is, bij monde van den mininster van buitenlandsche zaken, Sjigeroe Yosjida meedeelen, dat hij had be sloten tot een gezamenlijk aftreden van het kabinet. Hiermede is de politieke crisis, waarin Japan sinds een week verkeert, tol uiting gekomen. Zij is een gevolg van de richt snoeren, die generaal Mac Arthur vorige week Donderdag voor de politieke zuivering uitvaardigde. Japansche regeering niet afgetreden Later bericht Reuter uit Londen, dat uit Tokio wordt bericht, dat de mededeeling het aftreden van de japansche regee ring onjuist moeten zijn. Verdere bijzonder heden zijn nog niet bekend. INDONESIË De toestand op Java De besprekingen, die gevoerd worden United Nations Organisation Attlee: „Op ons rust de taak blijvende uoor- waarden voor den vrede te scheppen.'' De atoom-bom de laatste groote waarschuwing voor de menschheid. De Economische en Sociale Raad moet gerechtigheid en welvaart bevor deren, de grondslagen voor een blijvende vrede. De samenkomst in Westminster der or- Uit de rC(lc V3n Attlee ganisatie van de Vereenigde Volkeren is op dit moment wel het allerbelangrijkste gebeuren in de geheele menschenwereld Afgevaardigden van 51 volkeren uit heel de wereld komen hier bij elkander, om overleg te plegen over het uitbannen van oorlog, en over vriendschappelijke samen binding van heel de menschheid, ter be vordering van de algemeene welvaart en den eeuwigdurenden vrede. Dc organisatorische opzet In de Central Hall van Westminster was op 10 Januari reeds een enorme menigte verzameld, die de galerijen vulde. Rechts zalen diplomaten, staatslieden, generaals, admiraals, rechters, geleerden en anderen. In het midden 428 journalisten, die in 20 verschillende talen verslagen maaklen. Links op de publieke tribune hadden 300 Britsche mannen en vrouwen een plaats ge kregen, waarvan sommigen wel 15 uur in de rij hadden gestaan. Om 5 uur waren alle delegaties in de groote benedenruimte aanwezig, onder wel ke ook do Nederlandsche, onderleiding van Van Kleliens. Reeds den vorigen dag waren de gede legeerden de gasten geweest van Koning George, die hun een banket had aangebo den in St. James Palace. Daarvoor was het gouden servies gebruikt, dat in het bezit is van het Britsche Koningshuis. Koning George hield een welkomstrede, waaruit we dit woord aanhalen„Gij zult de funda menten moeten leggen voor een nieuwe wereld, waarin geen conllict, als waardoor onze wereld nog pas op de grens van de algeheele vernietiging is gebracht, meer mogelijk mag zijn". In het begin der zitting van 10 Januari sprak de voorzitter der voorbereidende com missie, Dr. Angel Zuleta, gedelegeerde voor olumbia, een openingswoord, Daarna hield de Britsche minister-president Clem. Attlee, oen groote rede. welke aan het slot luide word toegejuicht. Benoemingi en Allereerst kwam nu aan de orde de ver kiezing van een voorzitter der algemeene vergadering. De Sovjet-Russische delegatie stelde daar voor candidaat Trygve Lie, de Noorsche mi nister van Buitenlandsche Zaken. De dele gaties van de Oekraine, Polen en Dene marken ondersteunden dit voorstel. De Oekraine gaf nu in overweging, deze ver kiezing bij opon stemming bij acclamatie te doen geschieden. Dit voorstel werd met 15 tegen 9 stern- Vele gedelegeerden hadden zich hierbij van stemming onthouden. Bij geheime stemming word daarna de Belgische minister van Buitenlandsche Za ken. Paul Henri Spaak, tot voorzitter geko zen. Hij kreeg 2 stemmen, tegen 23 op Spaak nam zijn plaats als voorzitter in ..Ik bon eenerzijds Irotsch op do eer, welke mij en mijn land door deze onderscheiding ts beurt valt, doch anderzijds voel ik mij erdoor belast". Den volgenden dag zou hij zijn oificieele rede houden. rr de bijeenkomst te San Francisco, die dit samenzijn had mogelijk gemaakt. De menschheid staat nu voor de keuze. Twee keer hebben wij van mijn leeftijd be leefd, dat ongekende ellende over de menschheid is gebracht. Een derde oorlog zou voor eeuwen het werk der beschaving vernietigen. In den jongsten oorlog hebben talloozen hun leven gegeven voor de idea len die wij nu moeten verwezenlijken. Thans moeten allen de waarheid erken nen van het woord, dat de minister van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie te Gonove heeft uitgesproken„De vrede is ondeelbaar". Het welzijn van ieder is ver bonden met het welzijn der geheele wereld Het geheele probleem van de atoom energie moet volgens de genomen beslissing worden overgedragen aan eon commissie van do U. N. O. Wij moeten kiezen tusschen leven en Ik hoop, dat ieder gedelegerede hier is gekomen met vertrouwen en met hoop. De pessimistische gedachte„Er is altijd oor log geweest, en er zal altijd oorlog zijn", moet worden uitgebannen. Zonder sociale rechtvaardigheid en ze kerheid beslaat er geen werkelijke grond slag voor den vrede. Naast de Veiligheids raad staat dan ook do Economische en Sociale Raad. Geen uitreisvergunning meer noodig De chef staf mililair gezag heeft besloten met ingang van 15 Januari 1946 de uitreis- vergunningen voor reizen naar het buiten land af Ie schaffen. Tot nu too was het reizen naar het buiten land vanwege de Nederlandsche regecring alleen toegestaan, indien men zich van te voren had -,-ereolcerd van de loestomming ran hot bureau Nationale Veiligheid. Deze toestemming bleek uit een uitreisvisum en een stempel met handteekenina. Van 15 Januari 1946 af zal men nu zon der eenige formaliteit van Nederlandsche zijde naar het buitenland kunnen reizen. Noodig blijven voorloopigeen geldig Nederlandsch paspoort en het visum voor hot land, waar men heen wenscht te gaan, evenals voor de landen, waar men door- Voor zakenreizen, waarvoor men devie- :en wenscht, blijven de z.g. „ordres de mis sion," te verkrijgen bij het ministerie van Handel en Nijverheid, Bezuidenhout 58, noodig. Heruitzending Roode Kruis-prijsvraag De Roode Kruisprijsvraag van Koos Koen zal worden heruitgezonden op Zondag 13 Januari in hel programma van Hilversum 2 van 15 tot 15.35 uur. De Friesche gedichten zullen in verband hiermede worden uitgezonden van 13.25 tot 13.40 uur. Van de ruil gische Joden z keerd. tusschen de Britten en de vertegenwoordi gers van de T.K.R., over de evacuatie van geïnterneerden en het transport van Japan ners verloopen zeer gunstig. De berichten uit Bandoeng zijn somber. Er heerscht daar een rattenplaag en pest teistert de stad. De voedselpositie is er zeer slecht, veel districten hebben geen water en geen electriciteit. In Tandjong Priok komen steeds meer goederen aan. maar de havenautoriteiten hebben te kampen met onoplosbare proble men wat opslagplaatsen en vervoor betreft. Ondanks de bewaking wordt veel gestolen. De Nederlandsche legerautoriteiten heb ben het bevel uitgevaardigd, dat de Indo nesische politie in Batavia, die ingevolge een besluit van het geallieerd militair be stuur. dienst gaat doen. door alle Neder landsche strijdkrachten gerespecteerd moet worden. Ook Gen.-Maj.Van Straaten vraagt ontslag uit den dienst Generaal majoor N. L. W. van Straaten van het K.N.I.L. heeft ontslag uil den mili tairen dienst gevraagd. In een intervieuw heelt hij geweigerd de redenen hiervan op te geven, maar hij heeft er den nadruk op gelegd, dat zijn ontslagname in geen ver band stond lot de mogelijkheid dat een jongere officier tot commandant van het K.N.I.L. zou worden benoemd. Generaal- majoor van Straaten bracht als zijn mee ning naar voren, dat de autoriteiten geheel vrij moesten zijn den juisten man op de juiste plaats te benoemen, zonder dat dit automatisch tot hef ontslag van de oudere officieren moest voeren. De a.s, verkiezingen voor de Staten van Suriname De candidatenlijst voor de komende ver kiezingen voor de staten van Suriname be vat 22 namen. Dr. J. C. de Miranda, P. Paijens en W. Kraan, thans leden van de staten, komen niet moer op de lijst voor. De verkiezingen zullen in Februari worden gehouden. Het proces te Neurenberg In het proces werden thans aanklachten tegen Frank, Streicher en Schacht inge- De eerste had een dagboek nagelalen. waardoor het vrij eenvoudig weid voor zijn rechters. Met verbazingwekkende openhartigheid heelt hij alle gruweldaden aangeteekend. Togen Julius Streicher is een bijzonder groot dossier verzameld. Het meest weer- ekkend zijn wel de kinderprentenboeken hij liet maken om de Jodenhaat reeds vroeg bij de kinderen in te prenten. Schachts activiteit was reeds in 1930 be gonnen. In dit jaar kwam deze economische goochelaar al in contact met Goering en m jaar later in Goerings huis met Hitier. In 1943 ging Schacht in een rede er prat op, dat zijn „gedurfde financiering" tot de grootste bewapening ter wereld had geleid. VAN HIER EN DAAR Te Washington zal een voorbereidende Conierentie worden belegd, om tot vermin dering van handelsbelemmeringen te ko men. Onder de twaall landen, die de uii- noodiging ertoe aanvaard hebben, bevindt zich ook Nederland. In Zuid-Afrika is een dag van ootmoed en gebed om regen uitgeschreven, bericht de „Times". De groote droogte van 1933 wordt olficieel „kinderspel" genoemd, ver geleken bij de huidige. De opbrengst van mals, vleesch, zuivelproducten en aardap pelen is er reeds sterk door gereduceerd. Verwacht wordt, dat de aanstaande ver kiezingen in Italië drie groote partijen zul len opleveren. De Christelijke Democrati sche partij - fe vergelijken met de M.R.P. in Frankrijk zou de meeste zetels beha len. De communisten zouden de tweede in grootte zijn. Daarna de socialisten. Hel eenheidsstreven tusschen de beide laatste groepen is voorloopig opgeschort. In 44 stalen van Amerika staken bijna 8000 arbeiders van den telefoondienst. Het geheele telefoonverkeer dreigt in de war te loopen. 7000 employe's van de telograaf- maatschappij „Western Union" staken even De Amerikaanscho piloten eischen een salaris van 22.500 dollar voor transatlan tisch vervoer, en 17.500 dollar voor binnon- landsche lijnen. Het huidige salaris is 13.500 dollar. Churchill is met zijn vrouw naar Florida vertrokken, voor herstel van gezondheid. Goederen uit Duitschland terug Door de zorgen van het commissariaat- -neraal voor de economische belangen in Duitschland is weer een belangrijke hoe veelheid goederen in ons land terugge- In de haven van Delftzijl is de coaster. „Wilda." kapitein J. Grootenhuis uit Bussum komende van Cuxhaven. aangekomen mol een belangrijke, lading goederen, die door do Duitschers uit ons land werden geroofd. Behalve ruim twintig duizend handdoeken en tienduizend borden en rollen zeildoek van de Rottordamsche Lloyd bevindt zich ender de lading ook de kortogolfzonder- Instailatie van Kootwijk. Hoewel een nader onderzoek nog niet heeft plaats gehad heelt men goede hoop. dat de zendlampen van het apparaat onbeschadigd zijn. De goederen, die de „Wilda" meevoerde, zijn gevonden in hel door de Amerikanen bezette Blumer.thal bij Bremen. De waarde van do teruggevonden goe deren wordt op enkele mïllioenen geschat. In den loop van doze week worden nog tweo schepen met machines en plaatijzer voor fabrieken en werven in Nederland ver- Twecdc Kamer Witboek Gerbrandy gereed Op den duur vijfdaagsche werkweek Minister president Schermerhorn heeft in zijn antwoord aan de Tweode Kamer me degedeeld, dat het memorandum van Prof. Gerbrandy gereed-is. Prof. Gerbrandy heeft den wensch Ie kennen gegeven, eerst nog overleg Ie willen plegen met zijn Londen- sche collega's. Wat de zaak De Geer betreft, het zou wenschelijk zijn wegen te vinden om ook dit onderwerp aan de openbaarheid prijs Ie geven. Mogelijk dat het witboek van Pof. Gerbrandy hierover licht brengt. De regeering acht het noodzakelijk met het doen van stappen te wachten totdat zij kennis heeft genomen van het witboek- Gebrandy. Spr. laat het aan de Kamer over, geëigende wegen te zoeken, bijvoor beeld door een parlementaire enquête, zich in dezen licht te verschaifen. Hetzelfde geldt inzake heigeen zich heeft afgespeeld rondom het ontslag van generaal Reinders voor den oorlog, waarover een publicatie is ve'schenen. In zijn betoog ontkende de minister pre sident, dat socialisatie van den landbouw grond een programmapunt van de regeering Op Walcheren wordt met medewerking van de bevolking niot anders beoogd dan een herverkaveling vcm den grond, waar bij een groot gedeelte weer aan den par ticulieren eigenaren zal worden terug ge geven. Van inbreuk op de persoonlijke vrij heid op Walcheren is geen sprake. Spr. herinnort er in dit verband aan, op hoe veel tegenstand de eerste ruilverkavelin gen stuitte. Thans denkt men er heel an Van dit kabinet is geen staatssocialisme te wachten, omdat het van meening is, dat daarbij menscheiijke persoonlijkheid niet ontplooiing kan komen. Wal de Zondagsrust betreft, staat spreker op het standpunt, dat op den duur in Euro pa een vijfdaagsche werkweek voldoende zal zijn om in de wolvaart te voorzien. Dan zou de Zaterdag een sport en ontcpanning kunnen worden besleed en zou men zich Zondags aan zijn gezin kunnen wijden. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Beel. zegt, dat de klacht over de achterstelling van soc. democraten bij de burgemeestersbenoemingen zeker niet voor dit kabinet geldt. De benoemingslijsten spre ken ten dezen opzichte duidelijke taal. De regeering zal er naar streven ook de juiste vrouw op de juiste plaats te kie- i Justitie, de heer Kolf schoten, zegt dat de benoembaarheid van de vrouw als rechter een juridisch en poli tiek aspect heeft. Spr, is geneigd, doch moet hierover nog nader advies inwinnen, aan te nemen dat de wet geen bezwaren bevat- Een andere vraag is, of het gewenscht is vrouwen als rechters te benoemen. De vroaw zou dan allereesrt tot kinderrechter kunnen worden benoemd. Persoonlijk is spreker ook geen tegen stander van de benoeming van vrouwen tot notaris, evenals dit bij de leden der rech terlijke macht het geval is, heeft de wetge ver destijds blijkbaar aan de benoembaar heid der vrouw niet gedacht. KUNST MUZIEK „Die Jahreszeiten" Op 8 en 9 Jan. gaf de Goessche Orato- riumvereeniging onder leiding van den heer Jan Kousemaker voor een geheel bezette Schuttershofzaal „Die Jahreszeiten" van Jo seph Haydn, met als solisten Mevr. Ankie van Wickevoort-Crommelin, sopraanHan lo Fèvre, tenor en Laurens Boglman, bas. Met dit werk schildert Haydn ons met zijn verfrisschend optimisme, het leven van het landvolk en natuur, hoe het zich be weegt door de jaargetijden heen. met haar strijd en vroolijkheid. die bij het aardsche leven behooren. Onverbiddelijk staat echter de dood aan het eind van dit leven. Verhalend en uitbeeldend brengen de listen dit groote werk, als Simon, de pach ter, bas Hanne, zijn dochter, sopraan, Lucas, de jonge boer, tenor, gesteund aangevuld tot machtige hoogtepunten door het koor, het landvolk, en orkest. Het is zeker geen gemakkelijke taak. welke de heer Jan Kousemaker zich opge legd heeft, want zonder een langdurig! voorbereiding van goede krachten is he niet mogelijk dit werk behoorlijk uit te voe Wanneer het orkest de die den overgang van w weergeeft, blijkt het. dal ze technisch tegen het stuk opgewasschen zal wijl er ook veel aan de afwerking hapert, wat waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in een tekort aan repetities. Het belangrijke or kestwerk, dat ons moet brengen in de sfeer van ieder jaargetijde, dat de moet geven, eischt c leon door langdurige oefoning o tot stand gebracht kan worden, bleek de zwakko plek van deze uitvoering, terwijl ze juist de sterke stuwende kracht Nu de inleiding van do solisten klinkt het mooie „Komm, holder Lenz", door het koor, waarna we de sprankelende Lentemuziek hooren, met het mooie trio en de goede in zet der blazers, eindigende in een machtige dankbede, door alle medewerkenden. Zacht zet het orkest de morgenschemering in, waarmco de zomer ingeleid wordt. Mooi voorgedragen zingt de sopraan even daarna het „Willkommen jetzl, o dunkier Hain". met de goed gespeelde vioolsolo, uitloopen- de op de zwoele sfeer van het naderende onweer, dat in alle heftigheid losbarst, en na de verkwikkende frischheïd die nu komt hooren we de avondklok en gaal ieder ter De herist brengt ons het landelijke lief desspel met het prachtig gezongen duet voor sopraan en tenor, de jachtpartij en de feestelijkheid om de druivenoogst, met de vroolijke rhythmische boeren-dans wijzen. De winter geelt de gezelligheid van den huïselijken kring bij het spinnewiel met het „Knurre, Radchen, knurre" en het geestige liefdesverhaal. Mooi leiden de bas en orkest ons in den sfeer van den dorren winter, die al het vo rige vroolijke spel doet vergeten en sym bool is van den dood, maar welke door den mensch overwonnen kan worden wan- wilskracht Het orkest Ingezonden mededeeling DE TIJDEN WORDEN WEER GOED Een bijzonder voordeel voor het gezin Nederland herrijst weer! Bruggen worden hersteld, wegen vernieuwd, huizen weer opgebouwd. Nederland doet zijn stem weer hooren in de wereld, uc stem van een vrije, natie. Nederland is ui( zijn doodelijken sluimer tot een nieuw leven opgewekt. Dc tijden worden weer goedElk gezin deelt in deze opleving. Door de toename van den aanvoer en de vergrooting van den omzet, kan De Gruylcr weer cassabons geven. Met de cassabons van tien levensmiddelen pakketten kan bet elfde pakket bekostigd worden. Want men ont vangt voor tien gulden bons een gulden contant terug. neer hij zich overgeeft aan de deugd, de goedheid. Machtig klinken deze overwinningsklan ken door solisten, koor en orkest in hel laatste Amen. waarmede dit bekende werk van Haydn word besloten. De V. B. UIT STAD EN LAND HERBENOEMING. Bij Kon. Besluit van 28 Dec. 1945, nr. 67. zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaats vervangerin het kanton Middelburg, Mr. C. M. Kegge in het kanton Terneuzen, Mr. G. Tichelman en Mr. H. B. L. de Rechter in hel kanton Zierikzee. Mr. Ch. J. B. du Middelburg INSTRUCTIEVE PIANO-AVOND De derde en laatste avond van de Z.V.U. in de cursus Romantische meesters van het klavier, door den heer Jan Kuile'r, bracht de componisten Felix Mendelssohn-Barhloldy Mendelssohn, die reeds op 9-jarigen teel tijd als wonderkind optrad, wist met een buitengewone gemakkelijkheid de zware leerstof der muziek te verwerken, waardoor hij op zijn 18de jaar een volleerd compo nist was en zijn belangrijke plaats in de Duitsche muziekwereld kon innemen. Zijn romantischen inslag, zijn verfijnde muziek, de eigenaardigheden en belang rijke vernieuwingen liet de heer Kuiler ons door zijn mooi spel hooren in verschillende voorbeelden en composities. Duidelijk kwam dat uit in de „Lieder ohne Worle", in het pianoconcert in D-klein en in het prachtige Rondo Capritio. Franz Liszt, 's werelds grootste pianist, genoot een bijzondere vermaardheid en werd in geheel Europa als een vorst be handeld. Belangrijk zijn zijn verbeteringen van het klavier en klaviertechniek. Naast zijn grootheid als componist en di rigent, was hij vooral de harde werker voor de muziek en musici. Met ware zelfverloo chening haalde hij anderen naar voren. Met stille aandacht luisterden de aanwe zigen vervolgens naar de brillante gedeel ten van het pianoconcert in E-dur en de mooie hartstochtelijke melodie uit Lïebes- Hierna bracht het slot van deze avond tevens het einde van deze belangrijke cur sus, welke op aantrekkelijke wijze door den heer Kuiler behandeld werd en door wiens spel de aanwezigen mooie oogenblikken beleefden. de Vos B. JUBILEUM Donderdag 10 Jan. 1946 was het 10 jaar geleden dat de heer C. J. Bouwens. mon- teur-electricien le klasse, werkzaam ten kantore der N. V. Provinciale Zeeuwsche Electricileits Maatschappij le Middelburg, in dienst trad van de Tramweg-Mij. Vlissingen Middelburg, welk bedrijf per 1 Jan. 1929 door de eerstgenoemde Mij. werd overge- In een der kantoorlokalen werd de jubi laris des morgens door zijn chefs toegespro ken en werden hem namens het te Middel burg en Vlissingen werkzaam zijnde perso neel bloemen en enkele iraaie geschenken aangeboden, Van de directie ontving hij de gebruike lijke enveloppe met inhoud. POORTVLIET. De politie heeft tegen v. A. proces-verbaal opgemaakt wegens het clandestien slachten van een varken. Het geslachte varken is in beslag genomen. OVERDE NK I NG Van wording, doen en zijn WORDING Als men jeugd, middelbaren leeftijd en ouderdom naast elkander stelt in zijn over denking, dan kan men ze onder drieërlei gezichtspunt brengenvan wording, van doen en van zijn. Beurtelings valt op éen dézer het accent. Is het leven onzer eerste vijf en twintig, dertig jaren niet een pro ces van wording Ouders ontvangen het pasgeboren menschenkind als hun bezit, tegelijkertijd "als het pand hun toevertrouwd tot vorming en zij met hun opvoeding, weldra terzijde gestaan door andere leiders op school en in maatschappij, doen het hunne om iets te doen worden. En wan neer zij zich meer en meer moeten terug trekken, omdat de opgroeiende jeugd in zelfstandigheid zich zeil moet opvoeren, zal hun laatste woord van vermaan zijn Grijp u aan, gij moet iels wórden. Maatschappe lijk, maar ook zedelijk, in ruimeren zin nog genomen geestelijk moet de jeugd mensche- lijkheid bereiken. Men is niet mensch bij gratie van geboorte, maar men wordt een mensch krachtens voortgaande inspanning van willen. De hoogste menschwording ver onderstelt dat geestesleven in God, dal wij Geloofsleven heeten tijdens de jeugd kan dat ook niet meer nog zijn dan verwerven, ïn veroveren van den schat des levens, die in staat zal stellen te gaan handelen in spankracht van deugd en vroomheid. DOEN 'De middelbare leeftijd is als zoodanig te jtellen onder het gezichtspunt van doen. In zekeren zin zou dan met de jeugd ook reeds kunnen geschieden, want deze is van na ture zeer actief zij toont in haar spel, in haar liefhebberijen, meer wellicht nog dan in haar schoolschen arbeid. Maar bij haar is de kracht nog ongevormde kracht hoe eou het ook ander kunnen zijn gedurende den leeftijd van wording Echter als men den middelbaren leeftijd heeft bereik! na zoovele jaren van vorming, wanneer men iets kan door velerlei oefening, dan zal het doen als karakteristiek voor deze levens periode op den voorgrond treden. Men is geworden, het karakter heeft zich gevestigd. Het geheele leven gaat een beroep doen op iemands handelende vrouw, de man hebben gehoor te geven aan wat van hen gevraagd wordt in gezin en maatschappij, in de engere en wijdere verhoudingen waar in zij verkeeren. Die niets vermag te doen is een nutteloos wezen, dat uitgestooten wordt. Bovenal komt het er nu op aan om ie activiteit zuiver te richten. Nu moet het blijken wat men werdgoed, slecht, ern stig. oppervlakkig, liefdevol, egoistmensch levende uit Gods wil of zoekende het min derwaardige. Geen woorden en geen hou ding. maar de zichtbare daad uiting van gezindheid en gedachte zal het beslis sende getuigenis zijn. ZIJN De middelbare leeftijd gaat voorbij. On merkbaar schuiven de jaren voort, ondanks veel dat geschiedt toch bijna geruischloos den meesten. Men hoort altijd ouden van dagen hun verwondering uitspreken over het feit, dat zij het derde stadium van hun leven zijn ingetreden. Als zij er zich reken schap van gaan creven half in humor, hall in weemoed, zegt men eikaarwij beginnen toch oud te worden. De arbeid vlot nog wel. maar hel tempo wordt gelei delijk aan wat langzamer, en men gaal opzien legen den omvang van vroeger. De menschen in de volle kracht van hun leven willen wel overnemen, en gaan de ouderen ontzien. Zoo worden dezen zich bewust, dat zij zoo hier en daar een streep onder moeten gaan zetentopgeteld, afgerekend. Maar dan, als dit zoo voortgaal en het handelen krimpt in, wat blijft? Hel Zijn. Dit is het restant van hel leven, dal nooit wegvalt. Dit is „het gewordene", dat nu slijken moet tijdens den ouderdom vervul ling te bieden en 's levens onvergankelijke kracht te zijn. Wanneer het geloofsleven in de jeugd nog slechts woelend zoeken is en idealisme, en in de middenjaren van het leven drijft tot actie, dan zal het op den ouden dag bovenal zijn een innerlijke verzekerdheid en een heerlijkheid. Er is een gebied van innerlijkheid, waarop men zich mag terugtrekken. Wee ons, als hot Prof. M. C. v. MOURIK BROEKMAN f Uit„Wijd Uw dag". Na-inlevering oud bankpapier Het ministerie van financiën deelt mede, dal het -bericht van 4 Januari inzake na- inlevering van oud bankpapier tot misver stand aanleiding heeft gegeven. In verband mot het zeer groote aantal aanvragen is het noodzakelijk gebleken voor de behan deling een afzonderlijk bureau in het leven le roepen, hetwelk ressorteert onder de Ne derlandsche bank te Amsterdam. Alle aan vragen. welke tot 1 Januari 1946 op hel ministerie van financiën zijn ontvangen, zijn naar dit bureau doorgezonden. Binnenkort zal een bericht worden gepubliceerd, op welke wijze nog aanvragen kunnen worden ingediend. Het heeft dus geen zin, in dien tusschentijd over dit onderwerp te corres- pondeeren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Scher- penlsse. toez., N. Kooreman, cand. te Lei derdorp. VOOM DE JEUCpD RAADSEL Ina Noussen, 12 jaar, uit Wemeldlngc stuurde een eenvoudig raadseltje, dat jullie allemaal zsker kunnen oplossen. Hier ia hel Mijn eerste is iemand uit den ouden tijd. mijn tweede is een gebouw, mijn geheel is een gemeente in Zuid-Holland. Wie ben ik Volgende week komt de oplossing in de GELUKKIG NIEUWJAAR! Van veel vriendjes en vriendinnetjes kreeg „Vrije Stemmen" nieuwjaarswen- schen. Wij zijn een beetje laat, maar toch wenschen wij al onze jonge lezeressen en lezers nog veel geluk en voorspoed in het 1946 DE NAMEN VAN DE MAANDEN De dagen werden, zooals wij een vorigen keer vertelden, vernoemd naar Goden en godinnen uit de Germaansche mythologie ïaar hemellichamen. De maanden heb ben hun namen gekregen in den tijd van Julius Caesar. Het jaar begon toen op 1 Maart. De maanden heettenMartius, Aprilis. Maius. Junius. Quintïlis, Sextilis, September. October, November, December. Januarius, Februarius. Quintilis werd her doopt in Julius en Sextilis in Augustus. De namen zijn dus niet veel veranderd. Januari was gewijd aan den oud-Itali- aanschen God van hel begin en het einde. Janus, die steeds met twee gezichten werd voorgesteld. In Februari ligt het Latijnsche woord van reinigend (februus) opgo-iloten. Martius of Mars. is de naam van den Oorlogsgod, aan wion Maart gewijd was. April is de maand, woajiu alter, open gaat. (Aporire is het Latljnzcho woord voor- openen). In het Nederlandsch wordt Mei wel Bloei maand genoemd, dat eigenlijk hetzelfde be duidt als Mei, want die naam is afgeleid van het Latijnsche woord Maius of Magnu-;, wal groeiend of groot beteekent. Juno v/as de Romeinsche huwelijksgod;-: en naar haar werd Juni genoemd. Julius Ceasar werd in Juli geboren en natuurlijk moest de maand waarin hij ter wereld kwam, naar hem genoemd worden. Eerst heette de maand Juli Quintilis. In dezen laatsten naam ligt het Latijnsche woord voor vijf opgesloten. Juli v/as ook oorspronkelijk de vijfde maand van het jaar. Augustus was natuurlijk aan den groo- ten keizer Augustus gewijd. In den ouden naam voor deze maand, Sextilis is het La tijnsche woord van zes terug te vinden. September. October, November en Decem ber ontleenen hun namen aan do getallen Septem (7), Octo (8), Novem (9) en Decern (10). Zij waren eerst ook inderdaad do zevenae. achtste, negende en tiende maand van het jaar. Het was Henk van Koeveringo. 10 jaar, uit Kloetinge, die gevraagd had hoe de maanden van het jaar aan hun namen zijn gekomen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1