VRIJE STEMMEN Parlement in België ontbonden Op Sumatra PLAN TOT FUSIE van alle democratische en socialistische groepen en partijen DE GRONDSLAGEN De studiecommissie, gevormd door de Nederlandsche Volksbeweging, de S.D.A.P., de Vrijz. Dem. Bond, De Christ. Dem. Unie en een deel van de Christoloor-groep. heelt een voorstel tot oprichting van een partij van den arbeid ingediend bij de betrokken partijen. Zij acht hiermee de toekomst der democralisch-socialislische beweging en van de geheele bevolking van Nederland en de overzoesche gebiedsdeelen gemoeid. Van de uitgangspunten dezer nieuwe op rei, die door de commissie worden ver meld, noemen wii le. Talloozen uit verschillende godsdien stige en politieke kampen hebben in den verzetstijd vurig begeerd, een nieuw be gin in het Nederlandsche politieke loven le maken, ter omvorming der maatschappij in democralisch-socialistische richting. Ze, Principieel wordt verworpen de anti these-politiek. 3e. De partij wil in zich vereenigen allen die bij welk diepgaand verschil in levens overtuiging ook, eenzelfde economisch, so ciaal en politiek program willen verwezen- 4e. Het dool zal zijn, een rechtvaardige, nieuwe socialistische samenleving op de- mocratischen grondslag te vestigen, met er kenning van de persoonlijke waarde vun iederen mensch. HET PROGRAM VAN BEGINSELEN ie. Wordt genoemd, als kern dor demo cratie, den eerbied en de veran;woordelijk heid voor den persoon van den mede- mensch, waaruit voortvloeit de principieels gelijkgerechtigdheid van alle leden der ge meenschap. Zij verwerpt eiken vorm van staatsabsolutisme, dictatuur ol écn-partij- stelse], De waarde van het Geza j is, dat het recht en de vrijheid der burgers waar borgt. De overheid is verantwoording schul dig aan het volk, dat op zijn beurt ver antwoordelijk is voor hel geb.uik, dat het van zijn rechten maakt. Ze. Het economisch leven behoort gericht te zijn op een rechtvaardige en doelmatige voorziening in de stoffelijke en geestelijke behoeften van allen. Winstbejag als richt snoer voor hel economisch leven wordt ver worpen, niet het minst om de massale ont- rechting en geestelijke krenking, die daar van onder het kapitalisme het gevolg zijl. De partij streeft naar planmatige leiding en ordening van voortbrenging en verdee- iing. Het algemeen welzijn moet richtsnoer zijn. Bureaucratie dient te worden bestre den. Gewenscht wordt func'ioneole decen tralisatie. Iedere arbeidende nit-nsch worde een minimum aan eigen bezit gewaarborgd, noodig en bevorderlijk aan de ontplooiing van zijn persoonlijkheid. 3e. Voor het bereiken van bovenstsand doel is een rechtsorde van den arbeid nood zakelijk. Medezeggingschap worde tosge- 4e. De staat is mede verantwoordelijk voor ons geestelijk erfgoed, en behoort zich gebonden ie achten aan zedelijke nor men. Zij mag zich niet stellen op den grondslag van een bepaalde kerkelijke be lijdenis. 5e. Alle leden der gemeenschap, onge acht sexe, ras of levensovertuiging, heb ben gelijke rechten. Vrijheid van geweten, van godsdienst, van spreken, van drukpers, van vereeniging en vergadering, onder ver antwoordelijkheid volgens de wet. 6e. De overheid is geroepen, in verdraag zaamheid het zedelijk en geestelijk leven van het volk te beschermen en te bevor deren. Aan de kerken wordt vrijheid ge waarborgd, om haar roeping te vervullen. 7e. De partij erkent de groole waarde van huwelijk en gezin voor een gezonden opbouw van de samenleving. De sociale en fiscale politiek behoort op bescherming en verheffing van hel gozin gericht le zijn. 8e. De partij handhaalt het recht en don plicht der ouders in zake onderwijs en op voeding dor kinderen. De ouders moeten nauw bij de inrichting der school worden betrokken, en den geest bepalen, waarin het onderwijs wordt gegeven. PLAN VOOR DE VERKIE2INGEN Voorgesteld wordt, een voorloopig partij bestuur uit de gezamenlijke aangesloten groepen te vormen. Voor ditmaal stelt dit de candidalenlijst vast. in overleg met de groepen. Een urgentie- en verkiezingspro gram wordt vastgesteld. De nieuwe territoriaal bevelhebber De nieuwbenoemde territoriaal bevelheb ber, Generaal-majoor Ir. N. Tans, is 5Z jaar oud. In 1915 werd hij tweede luitenant der artillerie en diende afwisselend bij ves ting- en veldartillerie. Hij studeerde aan de techn. hoogeschool te Delft, alwaar hij in 1926 het diploma voor civiel ingenieur be haalde. Hij maakte een speciale studie van de meetdiensten, v. d. Iriangulaliedienst en de luchtfotogrammetrie, dit laatste met het oog op de karteering en de camouflage. Gedurende de oorlogsdagen nam hij met de mannen van de voormalige 2e afdeeling van 2 R.A. deel aan de bestrijding van vijandelijke luchtlandingstroepen,, speciaal tijdens de herovering van het vliegveld Ypenburg. Tijdens de bezetting was hij tot zijn al- voering in krijgsgevangenenschap adjunct- directeur van het rijksinkoopbureau gedu- ïendo welken tijd hij tevens oen werkzaam aandeel had bij de organisatie van den ordedienst. Na terugkeer in het vaderland was hij tot 1 Januari 1946 korpscommandant van hel militair gezag. Verzoek om opheffing van tollen Het bestuur der K.N.A.C, beeft zich fot de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Financiën en van Openbare Werken en Wederopbouw gewend met verzoek de nog in ons land bestaande 55 tollen met plm. 70 tolboomen zoo spoedig mogelijk te doen opheffen. Voor den oorlog werden jaarlijks op de begreoting van het wegen- londs (verkeersfonds) gelden uitgetrokken voor den afkoop van tollen, welke echter bij lange na niet werden verwerkt (uitge trokken globaal 1.7 millioen, verwerkt 0.7 millioen). Evenmin zijn tolheffingen, welke geschie den krachtens gemeentelijke belaslingver- ordeningen, alle opgeruimd. Adressanle is van meening dat de nog bestaande tol heffingen oen onbillijken eenzijdigen druk leggen op bepaalde streken, vooral in het midden des lands, waar hot overgroote deel van de nog resteerende tollen is gecon centreerd, en tevens dat zij als hinderlijke verkeersbozwaarlijke obstakels moeten wor den aangemerkt, die de redelijke verkeers- voorziening belemmeren. In dat verband trekken bijzonder de aandacht de lollen op den weg naar een groot vliegveld in hel Noorden des lands, nabij Eelde. waar blijk baar een hernieuwde verpachting van de tollen plaats heoft gehad. 2e JAARGANG NUMMER 360 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 11 januari 1946 Algcmeenc Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur i Koekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Verkiezingen op 17 Februari De Belgische Kamer en Senaat zijn ont bonden. Deze parlemcnsontbindihg werd al geruimen tijd verwacht, maar een aan tal leden van het parlement leken toch wel verrast te zijn, want voor vrijwel ledige banken heoft Van Acker voorlezing gedaan van hel besluit van den regent, houdor.tie ontbinding van beide kamers. Dit besluit vgrordent de ontbinding van earner en senaat, verkiezingen binnen de 40 dagon en bijeenroeping der Kamers bin nen twee maanden, terwijl de eerste minis ter in een uitvoerige verklaring het werk van zijn op 12 Februari 1845 samengestelde regoering uiteenzette, kwamen de volks vertegenwoordigers de een na den ander de vergaderzaal binnen, eenigszins ont hutst over het plotseling karakter van de gebeurtenis, die hen voorloopig, sommigen echter voorgoed, weer in het particuliere leven terugbracht. In de senaatsloge woonden een twaalJlal uit nieuwsgierigheid opgekomen leden der hooge vergadering het einde van deze in zooveel opzichten historische gebeurtenis hij. De datum der verkiezingen is op 17 Fe bruari vastgesteld. Reuter bericht nader, dat op 8 Maart a.s. het nieuwe Belgische parlement bijeen zal komen. Van Acker over de positie van België De Belgische premier. Van Acker, heeft ten aanzien van de positie van België in de Kamer gezegd „Het internationale pres van België is vergroot. Dit is te dan ken. niet alleen aan de regeering van 1940, laar ook duidelijk aan de huidige regee- ing. België is genoodigd deel te nemen an de organisatie van den wereldvrede. In do toekomst zal België deel hebben in de bezetting van Duitschland". Van Acker verklaarde, dal het probleem zn de vergoeding voor oorlogsschade aan België, tot een bedrag van verscheidene milliarden francs, nog steeds op oplossing Hij vervolgde „De Belgische financien zijn gezond. België is zeer geïnteresseerd in de wereldorganisatie, welke de vrijheid van handel veilig stelt. Hoofdbeslissinge aangaande kwesties van politieke en ec< nomische doctrines liggen nog op België' weg. Het zou nutteloos zijn dit te ontken nen. De regeering begrijpt, dat alleen souverein volk zelf kan beslissen welken weg het land moet volgen. Deze beslissing moet worden genomen op basis van stitutione le wettigheid. Daarom stelt de regeering, in overeenstemming met den prins-regent voor. deze kwestie aan de kie zers voor te leggen. Voorloopig Duitsch parlement Naar de Duitsch© nieuwsdienst in de Britsche bezettingszone meldt, zullen, vol gens medcdeeling van den minister presi dent van Beieren, Dr. Wilhelm Hoegner in de staten Wurlemberg en Beieren voor- loopige parlementen worden ingesteld. Be gin Februari zal het provisorische Beiersche parlement voor het eerst vergaderen. Ook in Groot-Hessen wordt een voorloopig par lement ingesteld. De positie van Mannerheim onmogelijk Naar men aanneemt, is de positie den Finschen president, maarschalk Man nerheim, door recente onthullingen ovei gedragingen tijdens den oorlog onmogelijk geworden. Bovendien verwacht men, zijn slechte gezondheidstoestand hem zal dwingen om zijn functie neer te gen. De linksche pers valt den it schak op hevige wijze aan. De Sovjets slaan zeer vijandig tegenover hem. Men spreekt reeds van een regeeringscrisis. Als eventueel candidaat voor hel president schap wordt Paasikivi, de huidige minister president genoemd. strijden de Japanners in Atjeh Staan ze onder geallieerd commando? Indonesiërs vragen hun ontwapening Op Sumatra nemen de incidenten in aon- 1 toe. De toestand schijnt chaotisch. Zwa- govechten worden geleverd tuschen In donesiërs en Japanners, die naar Atjeh trachten terug te keeren. De republikein- sche „autoriteiten" op Sumatra vragen aan het geallieerde hoofdkwartier, de Japan- noezen te ontwapenen. Volgens een Ame- rikaansch radio-bericht zijn de Japansche troepen onder geallieerd commando op Su land gezet, om orde en rust te herstellen. Op Java is vrijwel de rust hersteld. Ten zuiden van Bandoeng worden Indonesische wegversperringen beschoten. Hel vliegveld Semarang is gezuiverd. In de stad bra ken eenigo branden uit. Civiel bestuur Soebardjo is benoemd tot „opperbevel hebber" der Indonesische strijdkrachten. Het republikeinsche „Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken", dat onder leiding van Sjarir staat, zal voortaan alle zaken be handelen. zoowel van economischen als ilitairen aard, tuschen Indonesiërs ee zijds en Brillen, Nederlanders en Chineezen anderzijds. Stoottroepen binnenkort naar Batavia Onzo correspondent schreef Port Dickson, Malakka. 12-12-'45. Ik geloof niet, dat het nog lang zal duren 'oor wij naar Batavia gaan. Wij hebben cl een keer klaar gestaan om te vertrekken naar er kwam iets tusschon. De stemming >ier is nu niet bepaald goed te noei De soldij- en delegatie-regeling stemt tevredenheid. Wij moeten ontvangen 9 dollar (ongeveer f 10.50 in Hollandsch geld), maar de meesten kregen, zooals ik. tot n toe r Dan is de rantsoeneering slecht. In Ne derland kregen vrij b.v. 50 sigaretten als entsoen en wij konden er in de cantine 75 bij koopen. Nu is ons rantsoen ook 50. kunnen vrij er maar 35 bij koopen. De prijs is erg hoog. Voor 35 sigaretten, een stuk chocolade, een stukje -ep, een scheermesje en drie fleschjes bier oest ik 3.50 dollar betalen. En dan is daar de censuur. Toen wij uit Holland vertrokken was de msuur opgeheven, maar zoodra wij hier kwamen werd zij weer ingesteld. Wii vullen onzen tijd met oefeningen in de rimboe en speciaal met landingsoeie- ningen. Ik verwacht, dat wij in Indië als landingstroepen gebruikt worden en dan als gewone inlanterie. Amusement hebben wij in ons kamp niet, daarom kruipen wij meestal, zoodra het donker is. in bed. Port Dickson,- op 4 tot 5 mijl afstand van is kamp, heeft geen bioscoop en geen cantine, zoodat daar weinig vertier te vin- Het plaatsje is eigenlijk één straat. Alle lizen zijn van voren winkels en daarvoor zitten op matjes Chineezen, die altijd over vragen. Je kunt hier koopen bananen, an- kokosnoten. Te eten krijg je al leen rijst en te drinken limonade. Ook vul pennen en horloges zijn in den handel. De prijzen zijn ongelooflijk hoog. Voor alles wat je bTj een Chinees koopt, oet je loven en bieden dat moet ie zelfs )or olienootjes. Rolfilms kosten 8 dollar, ontwikkeien 80 cent per film en afdrukken 85 cent per stuk. In het begin gingen wij nogal eens naar Port Dickson, maar de pret is er nu af. Seremban, dat op 25 mijl afstand ligt, biedt meer vermaak, maar die plaats is „out ol bounds" en zoo wordt het zoetjes tijd, dat de stoottroepen hier verdwij nen. Hel begint ons zoo langzamerhand to vervelen hier, al is de natuur prachtig. De ze week maakten wij een marsch van 35 km. en konden genieten van de prachtig ste bloemen in de bosschc-n. Tijdens dezen tocht hebben vrij nog een aap geschoten. Behalve apen vindt je hier wilde en slangen. Verder het land in hui grooler wild, maar dal komt nooit tc de kust. Nazi-krachten in Argentinië De Amerikaansche onderstaats-secretaris van Buitenlandsche Zaken. Braden onder steunde in een rede het voorstel van Uru guay om collectief te intervenieeren in de binnenlandsche aangelegenheden van iede re Amerikaansche republiek, die de funda- menteole rechten van den mensch on de internationale verplichtingen zou schenden. Als zoodanig zag hij thans Argentinië. De meerderheid van het Argentijnsche volk is cltijd pro-democratisch geweest, zei hij. De schitterende marsch in September jongst leden, „marsch voor de grondwet en de vrijheid," waaraan een half millioen Ar gentijnen deelnamen, was daarvan eer doorslaand bewijs. Maar de as-mogendheden hadden den gehoolen oorlog in dit werelddeel Argt tinië als operatie-basis gebruikt. Deze nazi-krachten vormen nog steeds een c vaar voor de Amerikaansche landen. Tegi hen moot gemeenschappelijk iets worden ondernomen, besloot spreker. Spanje Jn oen interviouw met een medewerker van de „New York Times" sprak de pre mier van het Spaansche kabinet in balling schap, Jose Giraly Pereiza over de plannen der democratische Spaansche regeering, zoodra zij in haar rechten hersteld zou Zij zou alles doen om met de Vereenigde Staten en andere democratische landen goede betrekkingen op te bouwen. De naar Spanje gevluchte fascisten zouden ter be schikking van de geallieerden worden ge- eld. Giral wees o.a. op de aanwezigheid van grondstoffen in Spanje, welke van groot belang zijn bij de mogelijke toepassing der atoom-energie. Martinez Barrio, de_ verdreven president der Spaansche republiek, en Fernando de Rios, de republikeinsche minister van Buitenlandsche Zaken, waren bij het onder houd tegenwoordig. Franse arbeiders in Rusland Een delegatie van Fransche vakvereeni- ngen die een tegenbezoek aan Moskou brengt, deelde op een vergadering aldaar ede, dal hel probleem der werkloosheid zar haar ervaring in Rusland was opge lost. in tegenstelling met de toestand in Frankrijk. iHet herstel aldaar werd volgens hunner vertraagd door gebrek aan brandstof, het werken volgens verouderde methodes, en het ontbreken van herscholing der arbeiders. De vakbonden trachtten hier in verbetering te brengen. .'1 centraal comité van de Grieksche E.A.U. de linkscH-gerichte beweging heeft geëischt, dal leden van E.A.U. in de Grieksche regeering zullen worden opgeno- i. De regeering van Sofoelis is er vol gens deze beweging niet in geslaagd, .de democratische oplossing van de vitale pro blemen tot stand te brengen. Tevens spreekt de E.A.U. uit. dat het vertrek der Britsche troepen al meer noodzakelijk wordt. De Britsche militaire bezetting brengt volgens deze partij het politieke en economische leven van Griekenland op een „koloniaal" Tribunaal te Goes Dinsdagmorgen stond het eerst te recht de 47-jarige landarbeider Dingeman Bal uit 's-Heer Arendskerko, wien ten laste was ge legd, dat hij in 1943 en 1944 voor de Duii- schers werk heelt verricht. Verdachte, die niet geintorneerd is geweest, zeide dit niet vrijwillig te hebben gedaan. Het tribunaal sprak B. onmiddellijk vrij. Vervolgens kwam de zaak van den 48- jarigen Cornells Jansen, landbouwer te Kruiningen aan de orde. die Volgens de dagvaarding zich in 1941 als lid bij de N.S.B. aansloot, in 1942 werd hij sympha- tisoerend lid en later begunstiger. Hij zou dorps- of buurtboerenleider zijn geweest van den Landstand en lid van den Nederland- schen Volksdienst en hel Economisch Front. Verdachte ontkende het laatste, hij zag in de N.S.B. een verbetering voor den land bouw, en wist niet dat die met de Duit- schers samenwerkten en daarom begrijpt hij niet dat hij hulp aan den vijand zou hebben verleend. Hij heeft een gezin van 8 kinderen, waarvan het jongste 2 jaar is. Hei lid VQn het tribunaal, de heer van Popering, zou nu eindelijk wel eens een verdachte wiiien hooren, die volledig voelt, wat hij veroorzaakt heeft door lid te worden en niet alle gevolgen maar als een bagatel beschouwt. De 38-jarige Anthonie Pieler de leeuw, landarbeider te Waarde, werd er van be schuldigd. dat hij in 1940 lid werd van de N.S.E.. lid is geweest van de W.A., gecol porteerd heeft met „Volk en Vaderland" en wachlsman op een schip van de Duilsche weermacht te Rilland Bath is geweest. Verdachte zeide in 1940 na de Meidagen zonder werk te zijn gekomen, en werd lid om werk op het vliegveld te bekomen. In September 1941 werd hij gedwongen lid dor W.A., maar hij is later geroyeerd. Hij is nooit in uniform in Goes geweest. Hij wist feitelijk niet voor wien hij op het schip wachtdiensten deed. Hem werd er opgewezen. dat de Duilschers er toch steeds controleerden. Geen der drie tot nu toe voorgewezen verdachten hadden een verdediger. In de zaak tegen L. Marteyn, vischleur- der te Arnemuiden werden een vijftal ge tuigen gehoord, die op den marechaussee W. Evers na. weinig bezwarends wisten te vertellen eerder het tegendeel. Mr. Kuipers verdedigde hem en meende dat deze zaak zeer opgeblazen is. Wan neer deze man inderdaad zooveel aan de Duilschers had verdiend, zou hij meer moe ten bezitten dan een dikke vierduizend gul- waarin dan nog een erfenis van twaalfhonderd gulden zit. Spreker drong jn op ontslag uit de interneering. A. P. Driedijk. kapper te Lewedorp. stond terecht omdat hij in Dec. '41 sympathisee- >nd lid der N.S.B. was geworden en in et voorjaar van '44 toetrad tot de land- Dil laatste feit ontkende verd.alleen ondei dwang had hij zich laten keuren en het geweer aangenomen. Nooit had hij dienst gedaan en toen men hem hiertoe wilde verplichten, had hij het geweer kapot geslagen en bedank! als synipafhiseerend lid. Desgevraagd verklaarde D. dat nie mand op het dorp van zijn lidmaatschap had geweten en dal hij vijftien cent per maand afdroeg. in vrouw verklaarde desgelijks en zei nu reeds zelf 15 maanden de zaak te moe ten drijven. Mr. Kuipers wees er op dal het ver trouwen in D.' op Lewedorp nog ongeschokt is en hij totaal ongevaarlijk was. Pastoor Kramer heeft ten gunste van hem geschre ven en pleiter zelf kon een rekest, waarin goed over D. wordt gesproken, overleggen met niet minder dan 90 handteekeninqen ook het feit dat alle klanten de zaak trouw bleven zegt genoeg. Spr. bracht een eere- saluut aan de jonge vrouw, die haar hand niet wilde uitsteken om hulp en nu al 15 maanden werk doet dat haar niet ligt. Pleiter zei dat hier alle termen voor een uiterste clementie aanwezig waren. Laatste verdachte was de 21-jarige ma troos van do binnenvaart, M. v. Hoepen uit 's-Gravenpolder. beschuldigd van sym- pathiseerend lidmaatschap, van vrijwillig dienstnemen bij den Arbeidsdienst en hulp verleening aan den vijand, door in dienst van de Fa. Vogelman op Noorwegen te Hoepen gal de teilen toe maar met zijn verklaring viel een heel ander licht op de zaak. De directeur van de Goessche Ar beidsbeurs achtervolgde den jongen met op roepingen voor Duitschland. waaraan hij geen gevolg gaf. met het gevolg dat hij opgepikt werd en naar Duitschland ge stuurd. Mot levensgevaar ontvluchtte hij daar en wist weer thuis te komen. Na eenigen tijd liep hij weer tegen de lamp en uit benauwdheid had hij toen, op aan drang van den bekenden P. Siemons, als sympathiseerond lid der N.S.B. geteekend. Toch was hij gearresteerd en had drie maanden in Amersfoort gereten. Direct na 2ijn thuiskomst had hij toon, verontwaar digd over de mishandelingen bedankt. Om van verdere vervolging af te zijn was hij daarna in dienst gegaan van Vogelman te Rotterdam en had één reis naar Noorwegen gemaakt. Mr. Kuipers kon niet begrijpen dat men op deze ten laste legging den jongeman 15 maanden had vastgehouden. Op 17- jarigen leeftijd ging hij in den Arbeids dienst alleen om het mooie pakje. Nood gedrongen is hij een blanuwe Maandag sympathiseerend lid der N.S.B. en in ziin dienstnemen bij een Hoilandsche firma zag spr. ook geen kwaad. De fa. voer Duitschland maar de spoorwegen reden ook voor dat land en pleiter zag niet in H. zwaarder heeft misdaan dan zij die jaren in Duitschland zelf werkten. Onmid dellijk ontslag uit de interneering was gewenscht. Uitspraken 22 Januari a.s. Uitspraken Tribunaal Martina Korstanje uit Wolphaartsdijk wordt ontzei uit hot recht openbare ambten te bekleeden. Het opgelegde huisarrest wordt opgeheven. Johannes Holtestelle, landarbeider Ovezande, 4 mnd. interneering. ontzetting uit het recht openbare ambten te bekles- Abraham Markus Jansen, winkelier uit Hansweert. 22 mnd. interneering, verbeurd verklaring vermogen boven een bedrag van f 2500 en ontzetting uit openbae anib- Cornelis van de Klippe. Vlissingen, verbeurdverklaring van het ver mogen met uitzondering van de vermogens- bestanddeelen, die hij bezat per 10 Mei 1940. DE WEDEROPBOUW VAN HET NEDERLANDSCHE SPOORWEGNET IIIII lijp; I68S K.M. Kvl rttmtl «SS 1629 K.M. -U-U II111 TH 11111 i/tiv K.M. vso K.l\ -II lil III II 1791 K.M. -mrn-m-r e;ikelspoor rffl ONBERIJDBAAR II lil 995 K.M. IN UI- 2 i'll"'! j ^WKUOUU 295 K.M. j II I I I B,» 1582 K.M, ■intltiCiti 111)11 DUBBELSPOOR ELECTR. NET CB0 SCECOPCSSoiEiVST Staatslieden met wie Hess in verbinding wilde komen De correspondent van het communistische blad „Daily Worker." Ivor Montagu, die voor het blad het proces van Neurenberg behandelt, beweert de namen van eenige Britsche staatslieden, die voorkomen in hel Vertrouwelijke rapport, wolke door Haus- hofer, Hess' adviseur, aan Hitler in 1941 werd voorgelegd, te kunnen publiceeren. Deze staatslieden, wier namen tot dusverre bekend gemaakt zijn, waren volgens Haushofer de geschikte personen voor een toenadering, welke het sluiten van vrede tusschen Groot-Brittannië en Duitschland r dat de aanval op de Sowjet-Unie plaats vond, beoogde. De staatslieden, van Haushoier dacht, dat zij zich voor een toenadering zouden leenen, zijn volgons Montagu de volgendeButler, plaatsver vangend minister van buitenlandsche zaken van 1938-1941, Sir Samuel Hoare, tegen woordig Lord Templewood, o.a. ambassa deur te Madrid van 1940-1944. de plv. minister van luchtvaart van 1938-1944, Bal four Lindsey. plv. minister van onderwijs 1937-1940, Serymgeour-Wedderburn, plv. minister voor Schotland van 19^1-1942, Lord Lothian, voormalig ambassadeur in de V.S., Sir William Strang, tijdens den oorlog aan het ministerie van buitenlandsche za ken verbonden, Sir Owen O'malley, gezant in Hongarije van 1939-1941 on tenslotte de Hertog van Hamilton. Het Britsch Ministerie van Buiten landsche Zaken heeft categorisch ontkend, dat Britsche autoriteiten tijdens den oorlog het initiatief zouden hebben genomen, tot hef openen van onderhandelingen met Duitschland. NIEUWE BONNEN Bonkaarten KA, KB. KC 601 No. 554, per bon 250 gr. jam. stroop, e.d. No. 555. per bon 1 kg. aardappelen. A 55, per bon I'/i liter melk. B 55, C 55, per bon 3 liter melk. B 56, per bon 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601 No. 649, per bon 250 gr. jam. stroop, e.d, No. 650, per bon 5 liter melk. No. 651, per bon 1 kg. aardapelen. Tabakskaarten, enz. T 03. 2 rantsoenen tabaksartikelen geen importsigaretten. V 08, 100 gr. chocolade ol suikerw. X 08, 100 'gr. chocolade ol suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Januari a.s., van des middags 12 uur af. worden gebruikt, met uilvnde- ring van de bonnen voor vleesch. meik en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 11 lanuari mag worden geleverd. Op bon 555 wordt 1 kg. aardapprten beschikbaar gesteld. Gerekend wordt, dal dit door de weersomstandigheden tijdelijk zeer lage rantsoen uit de eerder verstrejete wekelijksche voorschotten mei 2 kg. kan worden aangevuld. Bij deelneming aan maaltijden van do Centrale keukens moeten aldaar de bonnen 551 en 646 voor vleesch er 555 voor aard appelen worden ingeleverd. Meer visch! Het Palestijnsche vraagstuk De Anglo-Amerikaansche commissie voor Palestina is vandaag haar werk begonnen. In een openbare bijeenkomst in Washing ton sprak daar o.a. Graaf Harrison, die verklaarde de allereerst noodige maatregel is we), dat de Joden uit Duitschland en Oostenrijk, die beslist niet terug willen naar hun land, en allen naar Palestina wen- sclien te gaan, snel daarheen worden ge- evacueerd. Hun aantal is circa 100.000 Na deze Amerikaan sprak do Europee- sclie directeur van het „Jewish Joint Distri bution Committee"Zeker 60.000 van hen willen liever het onbestemde leven in Pc lestina dan de risico's van een verblijf in I Europa. Vooral in Polen, zei hij, zitten 6c meeste Joden op hun koffers te wachten tot er gelegenheid komt om het land te ver'a- ten. Zelts nu nog heorscht in Polen een wijdvertakt anti-eemïelisme. Robert Nathan een van de intiemste medewerkers van wij len Roosevelt, zeide dat Palestina in de komende tien jaar gemakkelijk 1.250.000 immigranten zou kunnen opnemen. NIEUWS IN HET KORT Om de opening van de Nederlandsche kunsttentoonstelling in Londen bij te wonen :ijn de Nederlandsche beeldhouwers Hildo Krop en Jan Raldocker aldaar gearriveerd. Tot nu toe zijn uit Curasao, lezen wij Elseviers weekblad, bijna 15.000 pakket- n naar Nederland gekomen. In Curacao wonen ongeveer 2500 Nederlandsche fami lies en die hebben dus gemiddeld zes pak ketten vol van voor Nederlanders zoo be geerlijke zaken als sigaretten, schoenen, kleeren, enz. naar ons land gezonden. Een Uit Scheveningen wordt gemolc aanvoer van versche visch uit zee onvoldoende is. Do kustvisscherl heel stil, hoofdzakelijk tengevolg slechte weersomstandigheden. Alleen grootste schepen zijn buitengaats. Zij ven gen in hoofdzaak platvisch, o.a. schol en schar. Fijne visch zooals tong en tarbot wordt bijna niet gezien. Als de loggers aan de treilvisscherij gaan deelnemen, zullen er wel betere re sultaten komen. Een 25 a 30 tal zal ter versche vischvangst uilvaren. Gebrek aan materialen vertraagt nog het klaar maken voor de uitvaart. Eind dezer maand worden betere vang sten verwacht. Er is nog veel gezouten haring, in hoofd zaak steurharing, in voorraad. Vooral naar bokking is groole vraag. Gezien de houd baarheid dient deze haring nog dezen win ter geruimd te worden, Dat is gemeen Klompen zijn nog schaars, dat is een ieder bekend, leder boer of landbouwer zit dan ook om zijn klompen te springen. Dikwijls trekt men er op uit om bij de klom ■penfahrieken te gaan in/ormeeren of er nog wat te koopen is. Echter niet iedereen kan zoo maar van zijn werk wegioopen om klompen te gaan koopen. Daarom doen la- inilies en andere kennissenkringen dit ge zamenlijk. Zoo'n afgevaardigde gaat dan naar de klompenmakers en koopt klompen naar behoefte. Op zoo'n manier helpt men Maar, nu 2ijn er ook personen, die zich als helper uitgeven en ook klompen gaan cpkoopen, maar ze nadien tegen gifprijzen van de hand doen. En dat is gemeen Dan moeten er straks maatregelen wor den genomen, waarmede soms do goeden met de kwaden moeten lijden. Door den Opsporingsdienst van de Prijs, beheersching zijn eenige van die gilhar.de- laren gepakt en bekeurd. Die personen vin den blijkbaar nog steeds afzetmogelijkhe den. En dat moest niet mogelijk zijn. Van zulke personen moet u geen klompen wil len koopen, ook al is uw behoefte nog zoo groot. Ze bederven hei immers voor de goe den. Als zoo iemand bij u komt moet u er direct aangifte van doen. Dat is de eenige manier om er een einde aan te kunnen ma- Beurzen voor studie in Engeland The Britisch Council heeft tien beurzen voor den tijd van een jaar beschikbaar gesteld voor studie in Engeland, ingaande herfst 1946. Deze beurzen zijn bestemd voor studeerenden in alle faculteiten, terwijl ook kunstenaars, die hun opleiding wenschen te voltooien, kunnen mededingen. Slechts zulke gevallen worden in over weging genomen, waar het candidaats- examen ol een overeenkomstig phase in de studie is bereikt. Formulieren voor aanvragen van deze beurzen worden beschikbaar gesteld aan de bureaux der Universiteiten, hoogescholen, academies voor beeldende kunsten, conser vatoria, en dienen ingevuld geretourneerd le worden voor 31 Januari 1946 aan hel ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen. Tweede Kamer Tijdens de jongste zitting van de Twoorto Kamer werden verschillende vrc De heer R. Wendelaar informe de ontploffing op Oudejaarsdag Hij wenschte te weten, welke vt maatregelen getroffen werden. De heer van der Goes van Naters infor meerde in hoeverre het M. G. hel recht had in een Geldersche gemeente den burge meester uit zijn ambt te ontzetten en hoe of dergelijke besluiten door den minister be schouwd worden. Bij do behandeling van de regeerings- nota is o.a. de heer Joekes (V,D.) aan het woord. Hij betreurt het. dat de regeerings- nota zoo laat werd ingediend en dal de regeering voor 20 November verschillende besluiten nam. zonder die eerst aan de Tweede Kamer te hebben voorgelegd. De heer Bicrema (Lib.) uit zijn wantrou wen over het memorandum van Prol. Ger- brandy en wenscht, dat dit zoo spoedig mogelijk gelijk wordt ingediend. Spreker hoopt, dat aan de corruptie in de ambtenaarswereld snel een einde zal worden gemaakt. Bij den distributiedienst geldt, volgens spreker, het spreekwoord „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best De heer Tilanus (C.H.) stemt in met het klachtenkoor en vindt het niet in den haak dal de Kamer geen begrooting voor zich heelt. De „New York Times" schrijft, dat de conferentie van do „drie generaals" in China, waarvan Marshall de voorzitter is. en waarin voorts de Kwomintang en de Communisten een zetel hebben, de goede almosleer schept, tot een definitieven vrede te geraken. Het groote verlangen van het Chineesche volk naar eenheid en vrede is den essentieelen grondslag voor hel natio naal herstel. Reeds werden wederzijds or ders uitgevaardigd, om do vfjandelijkhc; in de provincie Jehol te staken.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1