VRIJE STEMMEN Nog steeds onrust en verwarring in den Archipel Eenheid in de vakbeweging bij de Openbare Onderwijzers bereikt De Nederl. Onderw.-vereeniging In 1940, kort no hel uitbreken van don oorlog, word or iusio bereik! lusschon do Vereeniging van Hoofden van Scholon in Nederland en het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap. Eerstgenoemde organi satie loste zich op in het N.O.G. Kort na de bevrijding bleek, dat or bij de openbare onderwijzers een sterke drang naar eenheid bestond. Noodig zou dan zijn, dat het N.O.G. en de Bond van Naderland- sche Onderwijzers elkaar zouden vinden. Beide hoofdbesturen dier organisaties be noemden oon fusiecommissie en reeds na drie zittingen wisten deze heoren een grond slag to vinden om de fusie tot stand te doen komen. In hot begin van December beleq- de de Bond van Nederlandscho Onderwij zers een congres te Amsterdam en daar be sloot men tot de fusie. Op 27 Docember congresseerde het N.O.G. Ie Utrecht en daar nam men een gelijksoor tig besluit. Reeds den volgenden dag kwa men de congressisten van beide organisa ties in een gemeenschappelijke zitting bij een. Dit werd een historische zittinq. Wat tientallen Jaren mogelijk werd geacht en. waarnaar velen verlangden, werd nu oen feit. Niet minder belangrijk was de gebeur tenis in don namiddag van 28 December. Toen veroonigden zich op oen generaal appèl hot Katholieke Onderwijzers Verboad de Unie van Christelijke Onderwijzers on de Nederlandsche Onderwijzers Vereeniging en werd het woord gevoerd door de hoe ren Willem Wiltschut, T. C. Bob en A. C. Zevenbergen namens de vorengenoemde or ganisaties. Hier kregen we een manifesta tie van de samenwerking in federatief ver band van hot Algemeen Nederlandsch On derwijzers Verbond (A.N.O.V.). Hier zal ge werkt worden naar hot drlo zuilen systeem. Aan dorc groepeering ontbreekt nu nog de Vereeniging van Chr. Ond. in Nederland en de Overzeesche Gewesten. Er zijn nor be middelingspogingen aan den gang om ook deze vereeniging gefuserd te krijgen met de Unie van Chr. Onderwijzers. lukt dit laatste, dan Is het huis van het A.N.O.V. volgebouwd. Indien de Chr. onderwijzers hot voorbeeld van hun openbare collega's en dor Katholieke volgen, dan zullen voort aan alle onderwijzers hun gemeenschappe lijke belangen met de Regeering kunnen behandelen. We kunnen- niet anders, dan ons harte lijk verheugon over hetgeen mol deze lu- siopogingon is bereikt. Ongetwijfeld zal dit het onderwijs en do onderwijzers ten goe de komen. S p. Evacuatie-perikelen In ons artikel„De Almachtige had den wij uiting gegeven aan de veelvuldig gehoorde klacht, dat bij bezwaren tegen een beslissing van een evacuatie-bureau geen hooger beroep mogelijk zou zijn. Wij vroegen oi dit inderdaad zoo was Praktisch is het zoo, naar thans blijkt uit oen ons loegozonden zeer gewaardeerd artikeltje dal wij gaarne hieronder opnemen. Maar vooraf willen wij nog even zeggen, dat niet alleen op dit punt bezwaren rijzen tegen de thans goldende regelen. Niemand dan de Minister van Binnen- landsche Zaken heelt bezwaren tegen het optreden der autoriteiten in een soortgelijk geval. Hij schriift erover aan de bu.-go- meesters. Als een rechter heelt beslist dat iemand oen woning moet verlaten, gebeurt het herhaaldelijk, dat de burgemeester de woning vordort. en den betrokkene stil laat wonen. De Minister heeft overwogen, dit te verbieden. Maar zóóver gaat hij toch niet. Hij draagt evenwel de burgemeesters op. in zulk een geval eerst hem om per missie Ie vragen. Ziedaar een ander bewijs voor do rom melige toestand op het gebied van de woning-toewijzing Maar nu de brief, die ons artikel in hoofdzaak bevestigt. Naar aanleiding van Uw artikel „De Almachtigen in Uw dagblad van 8 Doe. i.l„ no. 334, deel ik U mede, dat de bur gemeester op dit gebied der huisvest.ng inderdaad autonoom is. Hij brengt de ovacuó's. die hem door hel Gewestelijk Evacuatiebureau worden toegewezen onder dak en heelt daartoe verstrekkende be voegdheden. Hij kan n.l. ten behoeve van evacué's met de sterke arm woonruimte vorderen. Welke weg staat nu den geëvacueerde, dan wel de kwartiergever open, indien moeilijkheden rijzen In de eerste plaat3 de burgemeester ol wel het Gemeentelijk evacuatiebureau, dat optreedt namens den burgemoester. Daarna kan men de bemiddeling inroepen van het gewestolijk evacualïebureau (thans Provinciaal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers) of één van diens bijkantoren. Hieraan is tevens toegevoegd een medicus, die op medische gronden een bepaalde samenwoning kan afkeuren. Na dit onder zoek moet men echter weer bij den burge meester terecht komen, die uiteindelijk dus de baas blijlt. Van een hooger beroep is geen sprake. Hot gevolg is dan ook, dat die bijkan toren van het Gewestelijk evacuatiebureau heel weinig bc-tcekenen, want omgekeerd, als de burgemeester voor een moeilijk geval do bemiddeling van dit bureau inroept. zal hij in de moeste gevallen te hooren krijgen U moet het 2-lf m-rar oplossen. Deze >ureau's deden dan ook beter hun on*, ductiovo arbeid te slaxen. Bij woonruimte-vordering staat voor oon kwartiergever een beroepsraogelijkhcid open. Hij kan de lastgeving van den bur gemeester n.l. ter vernietiging voorleggen aan don rechter. Zoo werd een vordoring van woonruimte door den burgemeester van Alkmaar door den Arrondissements rechtbank nlotlg verklaard en de burge meester tevens een boete opgelegd van 1 1000. De vernietiging vond plaats op grond van het feit, dat de vordering lot woonruim te was geschiedt ten behoeve van niet-ge- evacuoerdon, -oorlogsslachtoffers etc. Ondertusschon is hier echter in voorzien, daar do burgemeester thans ook de be voegdheid heeft gekregen woonruimte te vorderen voor niot-geëvacueerden. mits hieraan dringende behoefte bestaat. We zien dus, dal de burgemeester voor leder Inwoner, die hieraan dringend be hoefte heeft, woonruimte kan vorderen. Hij heeft ovenwol niet het recht iemand uil zijn woning te zotten. Deze bevoegd heid hecff aifeen de kantonrechter, die hier veelvuldig gobruik van maakt bij z.g. be drijfsgebouwen. Do Directeur van het Provinciaal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers, Gort- straat 30, Middo/burg, meldt ons dat inder daad een toezicht op handelingen van de evacualiobureaux mogelijk is, en dat juist aan bovengenoemd bureau de zorg voor alle evacualieproblemen is toevertrouwd. Wij geven haastig dit adres door aan al onze lezers, die in dit opzicht in moeilijk heden zitten, en raden hun aan. met ge motiveerde klachten zich tot dit adres to wenden. Zeker is or ran een besluit van eon ova- cuatiebureau ook beroep op den burge meester, maar in vele gevalen is de bur gemeester zoli belast met de evacuatie-aan gelegenheden, zoodat in zulk goval goon 2* JAARGANG NUMMRR 353 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 3 Januari 1946 Algetnecne L«ldfng t B. G- Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur r J. K'«dtebakker. Redactie en Administratie t Goes, Beestenmarkt 2, Telefoon 2163. Admiraal Helfrich komt naar Nederland Op Midden- en Oost-Java, zoo werd ge meld, zijn de extremisten weet actief ge worden op den laalsten dag van het oude jaar, vooral de jeugd-beweging weert zich. In Semaramg schijnt hot hun gelukt te zijn 75 man. kanonnen tot aan den rand van het vlieaveld te brengen en het te bombardeeren. Er werd geen schade aan gebracht. Verliezen vallen niet te betreu- In Soerabaja ontmoetten de Britsche troo- pen tegenstand. Het Weston van Java is rustiger, hoewel R.A.F.-vliegtulgon een massa-meeting in Ba- tavia waarnamen op Oudejaarsdag en de jaarwisseling daar nogal rumoerig was. Een Britsch soldaat kwam door oen ver dwaalden kogel om het leven. Uit Medan wordt oen gruwelijke moord gemeld. De Deensche evangelist, Egon Ostrora, in Tobing Tonggi, 70 km. van Medan, met vijl gewapende Japanners, die Ier bescherming met hem reisden, door ex tremlsten gedood. Als represaille hoef det Jaoansche troe penmacht 40 Indonesiërs in het opsnfcaar terecht gesteld. De Britsche autoriteiten hebben van den nationalistischen gouverneur van Sumatra, die den heer Oslrom een vrilgeleide had verstrekt, geëïscht, dat dogenen uil Tebing Tonggi, die voor den misdaad verantwoor deik zijn, uitgeleverd zullen worden. Een intervieuw met Admiraal Helfrich Admiraal Helfrich zal naar Den Haag terugkeeren om zich geheel te wijden aan zijn lunctie van commandant van de ma rinestrijdkrachten. In een interview, verleend door admiraal Helfrich, in verband mot zijn aanstaande vertrek naar Nederland, waar hij het oo- perbevel over do geheole Nederlandscho vloot zal aanvaardon, hoeft hij ve.klaard, dat hij nog niet was ingelicht omtrent de redenen, waarom do Nederlandsche regoe- ring het boginsel van do oenheid van he mi.itairo opperbevel heelt verlaten waai aan in Europa, in Japan en in de gebieden van de S.E.A.C. nog steeds de vooikeu. wordt gegeven, zoolang de vcorwaa der voor een tijd van algemenen vrede daar niet hersteld zijn, als gevolg van de funi tie van den opperbevelhebber van de Ne derlandsche strijdkrachten in het Verre Oos ten (B.S.O.) is afgeschaft. Helfrich zoide, dat hem als Nederlandse1 Opperbevelhebber niet zulk een macht wa gegeven als gewoonlijk aan een opperbc velhebbor in zijn positie wordt geneven. Hij voegde er aan toe„Voor het eers' in do geschiedenis van Nederland hebber, wij met nauwgezette zorg een organisat'. jpgebouwd. waarin de drie componenten /an de Nederlandsche strijdkrachten Ir slaat gesteld zijn op de meest harmonisch: wijze samen te werken. Ofschoon veel i bereikt, bevinden wij ons neg in den groe van de constructie, omdat terwijl hier aar vankeliik geen Nederlandsche soldaat aa land mocht, thans koninklijke Nederland sche strijdkrachten in Batavia zijn aangc komen. Terug uif Indie De Nieuw Amsterdam is met 3800 qe- evacueerden uit Indië in Southampton aan gekomen. De gezondheidstoestand aan boord liet veel te wenschen over. 40 pet. leed aan griep en mazelen. Velen waren verzwakt en daarbij kwam ook hel verschil in klimaat. Het was oen verheugend, maar toch een „Evacueeron is oen mooi woord voor e- worden uitgetrapt", zei een cynische man Geruchten over zoon van Hitier De jongen, wiens foto in Tegemsoe on der de documenten van Hitler werd gevon den, is vermoedelijk een zoon van Hitier'; plaatsvervanger. Martin Bormann. Men heeft Heïnrich Hoffmann, Hitler's fo tograaf. hierover ondervraagd, en deze heeii verklaard, dat hij van meaning is, dal de 12-jarige jongen van de foto, oen zoon van Bormann is. Hoffmann heeft nog verklaarc. dat hij zeker weet, dat Eva Braun, die door hem met Hitler in kennis werd gebrachl, geen eigen kinderen had, hoewel zij vee van kinderen hield en dikwijls met de kin doren van Bormann werd gefotografeerd. Do vrouw van Bormann is het laatst qe zien in Ober-Salzburg, toen zij enkele km deren bi: zich had. In oen bericht uit Tsjecho-Slowakijc wordt nog meegedeeld, dat de autoriteiten, die den jongen ondervragen, die valscht identiteitspapieren op den naam van Schuit, bij zich had. gebruik maken van oen ge retoucheerde foto van Hitier, waarop dien- snor en harlok zljo woggolaten. teneinde na te gaan of de jongon op Hitlor lijkt, De jongen is twoe maanden go.eden uit Berlijn naar Bohomon gegaan, waar hij inmiddeh is goarresteerd. NIEUWS IN HET KORT Een bunker, die als opslagplaat: diende voor landmijnen, gelegen op he verboden militaire terrein achter de nieuwe Frederikkazerne in Don Haag, is waar schijnlijk tengevolge van het vuurtje sto ken door een aantal kinderen, in de lucht gevlogen. Er werd veel glasschade aan ge richt. Zoover bekend kwamen goon men schon om. Verschillende personen werden gewond. De heer J. van Dijk, directeur Van Dijk en Co. Steenfabriek te Dordrecht, die eenigen lijd geloden voorloopig in vrij heid was gesteld uit interneering, waarin hij was geraakt wegens leveringen aan dc weermacht, is in den nacht van 30 op 31 Dec. door het raam van zijn slaapkamer met een bom of een handgranaat vermoord. Deze politieke moord is lot nog toe onop gehelderd. Te Singapore is het eerste vredes verdrag van den tweeden wereldoorlog on derteekend, n.l. dat tusschen de regeerin gen van Britsch-Indië en het Vereenigd Ko ninkrijk en Siam. Siam is verplicht groote rijstleverantios te doen. Hirohito, de Japansche Keizer, heeft gezegd, dat het zijn verlangen was or vreugde en in leed bij zijn volk te zijn. De banden, die keizer en volk binden, zijn ggen banden van mylhe en legende, de keizer, maar banden van wederzijdsch vertrouwen en wederkeorige liefde. In mige kringen Is men van moening, dat de- zo woorden bedoeld zijn als tegenspraak tot de geruchten van een mogelijk aftre- uit. „Met deze boodschap", aldus Mac Ar thur, „neemt hij een leidend aandeel aar de democratiseering van zijn volk." Doze verklaring van Mac Arthur word belangrilk geacht, daar zij de eerste open lijke officieele ondersteuning van den kei zer beteekent. Generaal de Gaullo heeft in de na nionale vergadering op Nieuwjaarsdag ge dreigd af te treden, als een socta'istischc motie, die voorstelt de uitgaven van hel leger met 20 pet, fe verminderen, wordi aangenomen. Een Lancaster is als eerste vlieg tuig van Londen naar Rio do Janeiro, Men tevideo en Buenos Aires vertrokken. Dit is oen proefvlucht voor een binnenkort te ope nen geregelden dienst tusschen Engeland en Zuld-Amerika. Winston Churchill heeft de hoogste onderscheiding, dfe de Engelsche koning kan verleenen aan een man, d':o oen ge woon burger wenscht te blijven, n.l. de Orde van Verdienste, tor gelegenheid van het nieuwe jaar ontvangen. hoogr beroep ter plaatse mogelijk is. Wij willen hierbi: voegen, dal ons ook zeer vele gevallen bekend zijn, waardoor de ovacuatiebureaux mot de grootste zorg en rechtvaardigheid wordt gehandeld, en waar dan ook voor de evacuees zoowel oor de belaste burgers het mogelijke wordt gedaan. Communisten doen vredes voorstellen aan Chineesche regeering De onderhandelaren namens de Chinee sche regoering hebben van de communis ten een vredesvoorstel ontvangen, dal in drie punten kan worden samengevat 1. de vijandelijkheden zullen worden ge slaakt en de vernielde spoorlijnen zuller. worden hersteld 2. de regeering en de communisten zul len afgevaardigden naar generaal Marshal renden om met hom nader overleg te ple gen 3. de gedeputeerde raad van den volks raad zal vijf onpartijdige personen kiezen die rapport zullen moeten uitbrengen ove Je militaire situatie en over dsn toesfanc Ier verbindingswegen. Tot nog toe is van regeoringswege nor jeen melding van deze voorstellen ge- Byrnes over Moskou De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Byrnes heeft eenige ver rlarmgen afgelegd. Hij deelde mede, dat rfgevaardigden van de ministers van bui andsche zaken van do Big Three le Lon Jen de besprekingen over de vredesve. Jragen zouden voortzetten. Bymos zeide, Jat president Truman ten zeerste was in genomen met do te Moskou bereikte resul aten. Omtrent de Iraansche kwestie ver daarde Byrnes, dat hij hoopte, dat alsnog sen accoord zou worden bereikt tusschen 'o Vereen, Stalen, Groot Britfannië en dc U.S.S.R. De Ver. Staten zouden hun bololt: "ran te ontruimen op 1 Januari 1946 on /oorwaardelijk nakomen. Het Turksche probleem, aldus Byrnes itond niet op do agenda te Moskou of he evenwel ter sprake is gekomen liet de mi nister geheel in het midden. Hij verzeke: de nochtans, dat over Spanje niet is qe Sprekende over de gezondheid van Sta lin, deeldo Bvmes mede, dat dezo u'.tmun lend was tijdens de conferentie. Stalin zag er goed uit, beter dan destijds te Potsdam De vacantio heeft hem kennelijk qoed go daan. Er zijn geen aanwijzingen, dat Sla lin het voornemen zou hebben zioh godeel lelijk oi geheel uit het werk terug te trek ken. op de kade. Onder de passagiers bevendon zich ook oen aantal Katholieke geestelijken, bene- von3 den sultan van Johore. De verhalen over de kampen waren verschrikkelijk. De Jcpanners rosten iedereen af, inclusief de zware zieken. Bij een transport naar Sumatra in 1944 werd een der schepen bij Padang door ge allieerde vliegtuigen tot zinken gebracht. 1300 Nedorlandsche en Engelsche krijgsge vangenen en 2200 Indische koelies ver dronken daarbij. To Pakambaroe op Sumatra moest men worken aan de spoorlijn. De gevangenen moesten vaalt drie etmalen werken zonder voedsel. De meesten waren naakt, men sloeg bruggen, tot do kin in hel koude wafer slaande. Men was vervuild door de luizen en de schurft en volkomen uitgehongerd. Ontvluchten was onmogelijk. Dit zijn nog slechts enkele indrukken vcm het vreeselijk lijden van onze landgenoo- lon in Indië. Te Amsterdam wordt over enkele dagen lo aankomst van het stoomschip Almazora ne( 1300 gerepafrieerden verwacht. Oudejaarsrede Prof. Ir. Schermerhorn In zijn oudejaarsrede gaf onze minister prosident een terugblik op het afgeloopen jaar. Na de dooden herdacht te hebben, richtte Prof. Sohermerhorn zich lot H.M. de Koningin en hij sprak de hoop uit, dat het H. M. gegeven moge zijn, bij te dragen en getuige le zijn van het samenbrengen van alle nationale krachten cm dezo op le voe ren tot dc hoogste geestelijke potentie, die noodzakelijk is om van 1946 het jaar te maken, dat aan ons volksleven don beslis- senden stoot in den koers ten goode zal Prol. Schormerhom vroeg zich ai of de geest, die den tweeden wereldoorlog deed ontbranden, wel geheel verdwenen is en ook of men nu niet weer dio fout met Duitschland zal maken, die in 1918 is ge maakt, n.l. te vroegtijdig zelfbestuur. In een rede. uitgesproken voor Oost en West, had de minister president uitdruk- cing gegeven aan het sterke vertrouwen, iat de grondslagen zullen kunnen worden gelegd voor oen voor do groote meerder heid aanvaardbare oplossing, zoodat hij over dit onderwerp kort was. Spr. wees voorts op de groote moeilijk heden in ons eigen land in het bijzonder -p die in verband met de politieke delin quenten en de zuiverina. De minister president besindigdo zijn ode met een beroep te doen op allen om n Nederland menscheüjkheid en gerechtig heid tot gelding te doen komen. Repatrieering Door vertraging hebben wij de lijsten van repatrieerenden uit Indië aan boord van de „Nieuw Amster dam" nog niet ontvangen. Inzage kan men evenwel krijgen bij den heer L. A. Stofkoper, Blauwe- dijk. Middelburg, Verleg. Stoomvaart Mij. „Nederland." Wel heeft ons een lijst bereikt van landgenooten aan boord van het m.s. „Oranje" op weg naar Nederland. Twee kinderen omgekomen Tankmijn omploft Onder de gemeente Oua'elande had en kelo dagen geleden een tragisch ongeval olaals. Een wagen met vijf porsonon wilde draalen op den Polderdijk en liep daarbü op een tankman. Door den vreesoüjksn jchok werden allen van den wagen alge slingerd. Twee kinderen weiden op slaa gedood. Do andere personen, w.o. zich nog enkele kinderen bevonden, bleven onge De omgekomen kinderen, resp. 8 on 12 'aar, waren afkomstig uit Hillegcm en Ber gen op Zoom en logeerden bij de familie De Dreu in Oudelande. Op het terrein, waar het ongeluk plaats had, is in den algeloopen zomer een koe in de lucht gevlogen. Hoe lang zullen de naweeën van den oorlog ons land nog treffen TMIffiUNAAlL MIEDOEILKUKG Joanna Hendrika Meulmeester, echtge nocle van F. L. van Beers te Vlissingcn Werd beschuldigd lid van de N.S.B. te zijr geweest, dat zij collecteerde voor Winter hup Nederland en vaak thuis Duitsche mil' tairen en vooraanstaande N.S.I.ers ontvin- Bescb. verklaarde maar tol 3942 lid van de N.S.B. te zijn geweest. Zij was lid gewor den op aandringen van een zekeren va- ter Ven, oen huisvriend van haar. Zij zou geen „groote" N.S.B.-ors ontvangen heb sen, waarop do voorzitter zeide, „dan ss :er alleen kleintjes". Besch. rekende groeps 'eider Van der Ven zeker ook onder dc .kleintjes". De echtgenoot van besch. vaa ls gedurende den oorlog voor de Gealli eerden en op een vraag van den voorzillo wat hij wel van haar zou denken, ant woordde ze slechts „ik woet het niet". Da hij het ze'f wol beter wist blijkt wel uil he feit. dat hij direct bij zijn thuiskomst echt scheiding aanvroeg. De verdediger Mr. P. C. Adriaanso merk le op, dat bosch. door deze echtscheiding al zwaar getroffen is, temeer daar ook haa- kinderen afgenomen zijn. Wat betreft hel collecteeren voor Winterhulp vond PI. hel maar beter hier niet op in te gaan, daar er anders nog heel wat dames voor hy Tribunaal zouden moeten verschijnen. Do inkwartiering is voor deze alleenstaande w funest geweest en de Duitscher Ba- rentse waar zij veel omgang mee had. was nazi. want in 1940 zou hij al hebben gezegd, dat Dultschland den oorlog zcu verliezen. Janis Corbijn, hotelhouder te Zoutelande, thans Internoori.ngskamp te Ellewoutsdiik, De beschuldigingen van dezen verdachto hadden do lengte van een waschlijst. Van 1 1934 tot 1938 was hij gewoon lid van do N.S.B. geweest, daarna geheim lid. Lid den Ned. Volksdienst, lid of begunsli- van hel vervoersfront. Hij had een bij drage gegeven van f 50 aan den Nat. Jeugd a, veel omgang met N.S.B.ers die hem thuis bozochton. Voorts werd hem ten laste -efegd hulpverleening aan den vijand door Duitschers in zijn hcfol onder te brengen ;n hen In ruime mate van sterken dronk o voorzisn, voordeel te hebben getrokken uit de bezetting. Besch, beweert geen lid van het ver- ■•■cerslront te zijn geweest, Co.'d voor den Mal. Jeugdstorm werd alleen opgehaald bij logenstanders van de N.S.B. Aan inkwar ioring had hii niefs kunnen doen. Voorzitter„U bent door do S.D. gear resteerd. waarvoor was dit Besch.„Ik werd verdacht van spionna- ge In Middelburg verhoerd en loon weg gevoerd naar boven de rivieren". Voorziltor: „U was pro Du'.tsch maar 't werd steeds minder, dat noemen ze de bakens verzetten". Besch,„Reeds in 1943 stuurde ik mijn klanten Oranjebitter om feest te vieren". De heer Melieiste, lid van het Tribunaal, vroeg of besch, wel eens drinkgelagen hield met Duislchers. Bosch. Dat gebeurde in alle café's en restaurants door recruten die zelf drank meebrachten. V/ij mochten zelf geen ster kon drank aan hen verkoopen. Do echlgenoote van bosch. als getuige gehoord verklaarde, dat zij nooit geweten had dat haar man N.S.B.er was. Op een vraag van den voor-.ltter of ze het niet vervelend vonden Duilscho.-s in huis le hebben, zei zij, dat hierover nooit gesproken was. Do verdediger. Mr, F. W. Adriaanse zei, dal hot in Zoutolande verwondering wekte, dat besch. die door de S.D. gevangen ge nomen en weggevoerd was. bij zijn terug keer in oen interneeringskamp terechtkwam Besch. is geen sterke figuur, toch deed hij in don bezettingstijd ook goede dingen, o.a. zond hij pakketten aan do gijselaars. Wat betreft het lidmaatschap van don Ned. Volksdienst, dit zegt volgens pl. niet veel, want ook burgemeester Koddo van Zoute- lande was er lid van. Vervolgens betoogde hij, dat alle hotelhouders Duitschers inge- I gezonden mededecling „Wie vechten mee „Néé Opa, échte Ihee, Nic:i:e".> Gala-thee Opening Moerdijkbrug De heropening van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, op Oude jaarsdag is voor Zeeland van groot belang. De verbinding met Westelijk Nederland is heel wat vergemakkelijkt daardoor. De opening geschiedde op eenvoudige De directeur-generaal van Rijkswater staat, Ir. Harmsen, heesch do Nederland sche driekleur en nadat zij, die aan het herstel van de brug hebben gewerkt, zich hieronder geschaard hadden, reed de eer ste auto de brug over. Nederlandsche bladen in Curasao (Van onzen Curagaoschon correspondent) Het had betrekking op Curacao en helaas had de afzender vergeten erbij le zetten uit welk blad het genomen was. Misschien kan het geen kwaad om ieder le vragen om. als hii iels uit de krant kn'pt, de oor sprong erbij Je zotten: „Un journal c'est un monsieur" zeat het spreekwoord. Het bedoelde bericht schreef over de Ma- coma, die paketlcn naar Nederland had gebracht en terug zou varen met Neder landsch drinkwater. „Ook voer den oo.-log aldus het onbekende blad werd er geregeld drinkwater naar Curasao ver voerd, aangezien er in de West, na de regenperiode, een tekort aan drinkwater beslaat." Dit is er volkomen naast. HM is een blijk van onverantwoorde journalistiek want deze berichten maken de varhouding tusschen Europeesch Nedcrlcnd en d Overzeesche Gebïedsdoelen slechter. Nic. bovenstaande dwaasheid, die op zichzelf le onbelangrijk is. maar die als symptoon hier gesignaleerd wordt. Wanneer iemand over de drinkwatervoorziening in Curacao dergelijke dwaasheden debiteert, wat moet zoo iemand dan wel schrijven, wannet hij werkelijke vraagstukken aansnijdt Waar is, dat er oen drinlcwalerprobleem op Curasao bestaal. Dat er NA de regen- periode een tekort aan drinkwater zou be staan is onbearljpelijk. Men verzamelt hier het regenwater elk huis heeft een ene regenbak, een cisterne. Bovendien wordt op groote schaal zeewater gedistilleerd. Wij zitten wol eens krap in het water, maar het vraagstuk ligt heel anders dan /oormelde scribent zegt. Ook zit er iets waars in de mededeeling lat de Macoma en andere tankschept vol geladen mei water terugvaren na Zuragao. De schrijver heeft echter de klok hooren luiden, maar Wat is het aoval Leoge tankschept liggen veel te hoog op het v/ater, zoodat men ze vult met ballast-water. Ze vi lan beier I Bij aankomst wordt dit w als het er toch eenmaal is, gebruikt ketel- en waschwater op de groote olie- aifinaderii. Hel is inderdaad ook wel i gebeurd, dal dit wator. na dergelijke liging ten langen leste, voor een klein gedeelte als drinkwater werd gebruikt, maar dat was dan meer als samenloop /an omstandigheden. Verder schrijft de man, dat wij hier „ge'd als water" hebben en daarom onze pak ketten kunnen sturen. Laat ik dezen schrij ver vertellen, dal veruit de meesten voor- -chotten hebben genomen, schulden hebben gemaakt om onze landgenoten in hun hen- ver- en kleedingnood le kunnen helpen. Geld heeft zijn waarde naar de omstan digheden. Zoo kan iemand, die f 750 per maand hier verdient en een gezin van \v. vier kinderen heeft, er niet aan denken vok maar een gulden le sparen. En wij —reken hier dan niet van iemand, dis een bijzondere stand moot ophouden, maar b.v. ■an een onderwijzer. Een Eurepeesche onderwijzer, die hier een 7 a 800 gulden -erdienl heeft maar een schamel salarisje. Hij heeft zeker geen „geld als water." Hii moet een voorschot nomen om pakketten 'o sturen. En dan doet het onprettig aa- zu'Ic een oppervlakkige uitlating te lezen. In „De Maasbode" stond, dal de arbei ders van de olieraffinaderij voor 2Vz mil- 'i-en aan pakketten hadden verzonden. Ook dat is onluist. Ton eerste waren het behalve de arbeidors ook de emplovees. Ten tweede hebben de bewoners van WjJ- 'emstad (niet bij de olie) zeker evenveel geMuurd. Het blad „Trouw" schreef, dat Curacao 1.100.000 millioen per jaar gaf voor de vlgemeene ooriogvoe-'ng. De rtifers z'in 19*1 1.370.010 194?: 2.490.000 1°43 '.nnoooO: 1944: 924.025 (raming) en 1945: 659.834 (raming). Dit ziin alleen de vrij willige bijdragen van Curagao voor de al- aemeene oorlogvoering, maar daarnevens betaalde Curacao de defensie'reslen v-n Curacao (oploopend van 1 millioen in 1941 tot ruim 5 millioen in 1945) enz. Derae'iike onjuiste berichtgeving stelt niet alleen teleur, maar is verkeerd en met in hel belang van de zaal: des Ko- ninkrijks. Uit een brief uit Indië SZMARANG. 9 December 1945. We zijn nu van Ambarawa naar Sema- rang geëvacueerd c-n wonen in oon Kam pongshuis, waar vroeger de armslo inlan ders in huisden. Sommige huizen ziin net varkenshokken. Ik heb hot neg getrolfen met de kinderen, ik heb een klein kamertje voor ons drieljes, met een klein terrasje en gelukkig één wankel ijzeren ledikant. De meeste menschen slapen op den grond, 's Avonds loopon de ratten ovor don vloer, maar daar gaven wa niet om. We zijn hier betrekkelijk veilig en wachten op ver dere evacuatie. Ik hoop, dal ik nu spoedig wal van mijn man zal hooren, want dat wachten maakt me angstig en zenuwach tig. Wo komen dan waarschijnlijk tffdelljk naar Holland. Ik ben blij, dat ik uit Amba- rawa v/eg ben dat was een waar broei nest. We leefden daar onder de bedden, zoo werd er geschoten. Om het kamp had den de Brilsch-lndische soldalen een ring getrokken voor verdediging (Ghoerka's) Do kanonnen en mortieren dreunden n de kogels floten over 'net kamp. Er waren al 14 dooden en veel gewonden. Ik dacht, dal we er niet levend uil zouden komen. maar u ziet, lieve ouders, onze iievo Heer zorgdo voor ons en zal ons ook hier hol- We zijn straatarmik heb alleen nog oen klein koffertje kjee.-en. Op iedere vlucht laai je wat achter. Ik ben begonnen te Soerabaja, vandaar naar Mesntilai, toen naar Banjoo Biroe, loen Ambarawa. nu Semarang, waar verder Onder de Japanners hadden we het ook vreeselijk. We moesten in de gloeiende zon spillen in het land. Dan stond zoo'n smeerlap met de zweep bij je en vaak violen er harde klappen. Ik zal jullie niet al mijn ellende schrijven. Ik dank God. vooral het goede dat we toch ook onder vonden hebben, altijd was er uitkomst Gerrie is bijna een jaar weggeweest. De Jappon namen kinderen vanaf 10 jaar van hun moeder af en stoplen ze In Jcam- Een oi kost hier f 4, een pond suiker f 2.50. Alles ontzettend duur. Wo krijgen af en toe wat Japansch geld. 10 gulden in Japansch gold is 1 gulden in Hollandsch geld. UIT STAD EN LAND kwartierd haddon, maar dat ze hieraan ze" niets konden doen. Pl. wees er op, dat boreh. z"n drenk alleen k->cht van de li-ma D-nfel V"mover omdat deze l'rma een 7->ods-ben verlewn- woordiier had en besch. st'nd er dd dat do»e de provisie van zijn orders zou krij gen. UfteDreVpn in dezo zaken Vrijdag 11 Goes Albert do Booij trad met ziin gezelschap op in De Prins van Oranje. Voor de pauze trok vooral „Prof. Murray" met zijn goo chelkunstjes de aandacht. Of or werkelijk van telepathie sprake was, wagon wij te betwijfolen Piet Leenhouis ate „humorist" was mir. dor geslaagd, dat het publiek voor doze goedkoope zouteloosheden Icon applaudï- seeren, valt ons hard tegen. Na de pauze trad Albert de Booij zelf voor bet voetlicht. Deze bekende radiozan ger bracht werkelijk enkele fraaie liederen ten gchoore. Over hel geheel kan de avond dan ook wol geslaagd heelen. „ER ZIT SCHOT IN 1" Hel Gcessche Amusements Gezelschap begon het nieuwe iaar in het Schuttershof met oen nieuwe revue „Er zit schot in Bij do eer? te voorstelling, die wij bijwoon den. was dat schol wel wat erg veel naar de laatste helft verlegdvele nummers voor do pauze waren te gerekt, terwijl na do pauzo een nummer geheel verviel en andere kennelijk ingekort werdzn. Vermoe delijk zullen de organisatoren in volgende voorstellingen hun lijd wat beter indcelcn. De schetsjes, a'le geschreven door Wim de Graaf en Martien Peters, oogstten een verdiend succes, Vooral den onzin, die in „Een gek geval" uitgeslagen werd, viel in den smaak. Muziek is er in deze revue in overvloed, waarbij het bandje met zijn drie zangeressen het meest de aandacht trekt. De dames zingen wel aardig, maar ze moeten v/at meer aandacht besleden aan hun Engelsche uitspraakeen jaar na do bevrijding weet een Zeeuwsch meisje toch wel, dat ie „lovo" niet als „luf" uilspreekt! Bij het duo De Buck bewonderden we de virtuositeit van de manne'ijke en de veel zijdigheid van de vrouwelijke helft. Jacques Koper imiteert opgewekt alle soorten instrumenten, H'.a Huisman tracht ons door haar liederen ernstiger te stem men, hetgeen, wat ons betreft, niet erg ge lukte. Bepaald misplaatst in het kader van dezen avond vonden wij het nummer: „Waarom?", vraarin een gedicht wordt voorgedragen, terwijl wij op hel looneoj een vrouw bij esn graf geknield zien. Een dergelijk onderwerp "ast niet in een revue, zeker niet als het ter demonstralie van een paar lichteffecten gebruikt wordt. Hawaiian- en krontjong-muziek hadden ieder hun eigen, wat sentimen.eele charme, evenals hel bijbehoorende bal.etwij ho pen voor de meisjes, die aan dit laatste onderdeel meededen, dat het de volgende avonden wal warmer is, want deze Zuid- zee-opvoering vond nu in een wel wat erg koele omgeving plaats. Al mot al is het Goessche Amusement.-, Gezelschap er in geslaagd, om opnieuw een succesrijke revue in e.kaar le zetten, die zeker neg ve.e avonden zal draaien en talloozen uit Goes en omstreken zal amu seeren. OVEZANDE. Op de laatste dag van het jaar vergaderde de Raad der Gemeente. De gemeenlebegrooting 1946 word voor den gewonen dienst vastgesteld op f 48.940,94 in ontvangsten en f 65.940.94 in uitgavenderhalve roet een nadeoüg slot van f 17.000, waarbij f 803.09 voor onvoor ziene uitgaven. Do kapitaaldienst werd vastgesteld op f 16.869.25 in ontvang en uilgaaf. De in do laatste raadsvergadering vast gestelde „Logesverordening 1945" word opnieuw vastgesteld, waarbij de bedragen voor bouwvergunningen werden aangepast aan de bedragen, welke aan de gemeente Goes moeten worden algedragen. Besloten werd een perceel gemeentegrond te verkoopen aan A, Uilterhoeve voor de te taxeeren prijs. Het vermonigvuldigingscijfer ingevolge het Tijdelijk Besluit Schoolgeld Lager On derwijs 1945 word op twee vastgesteld. Voor de rondvraag werden neg vas'gc- stold 6o wijziging gewonen dienst gemeen te-begrooting 1944, 2e wijziging kapitaal- dienst dier begrooling en tweede wijziging gewonen dienst gemeenlebegrooting 1945. Van de rondvraag werd allereerst ge bruik gemaakt door den heer L. Boonman, dio de onvoldoende functionneering -.an do veeartsenijkundige pradijk naar voren bracht, waar do heer C. v. Liore zich bij aansloot. Dc voorzitter zei toen. dal op het ooger.- blik do aangelegenheid voor zoover hei don keuringsdienst betreft, in handen ven Gedep. Staten is gesteid. Do hoer C. van Liere sprak over den onhoudbaren toestand van den 's Heeren- hcokschsn Dijk. Ook de heer Jac. de Win ter deelde mode, dal dringende vootzienïng geboden was. De voorzitter zegde toe, dat deze aange legenheid tor hand zal worden genomen. Met dank aan God voor den zegen in 1945 en de beste wenschen voor 1946 sloot de voorzitter na gebod do vergadering.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1