VRIJE STEMMEN Hitler's testament gevonden Grutterswaren, Biscuits, Banket zonder bon HET NIEUWE JAAR BEGINT. WAT ZAL HET ONS BBENGEN Niemand die het kan weten. Wat de wereld rondom betreft s Een ver sterking van den Bond der Vereenigde Vol keren. plechtanker voor een blijvende wereldvrede Pacificatie van Indonesië, zoodat het nu zoo verdeelde gewest zich nieuw ontplooi en kan als een zelfstandig deel van ons Koninkrijk Voortgaande ontwikkeling van ons Ne- derlandsche economische, socialo en gees telijke leven, zoodat wij onze achterstand inhalen en vooruit schieten op den weg naar een echte volksgemeenschap Laat ons dit alles hopen, en daarin ge- looven, en daarvoor werken. Maar het tweede is WAT ZULLEN WIJ DOEN? Want daarop komt het voor ons persoon lijk aan, voor ieder van ons. Wat is onze taak, onze persoonlijke taak leder kan dat weten. Wat het jaar ons persoonlijk brengen zal, dat weten wij niet. Maar wij weten wol, wat wij. persoonlijk hebben te doen. Dat is vooreerst onze taak in ons huis. Voor de vrouw en het meisje allermeest. Want zij hebben de sfeer in handen. Van haar hangt allereerst af, in welke stem ming en gezindheid het gezin bij elkander eerste en het Ons werk in de wereld. Het eenvoudige werk, of het belang rijke werkmaar dat werk zoo goed mo gelijk doen. Aanpakken, doorzetten, vol harden. De jongere moet vooruit zien te komen In de wereld, door te leeren en zich in Ie spannen. De oudere moet op de hoogte blijven waarop hij gekomen is, en niet verslappen door sleur of onver schilligheid. Voor ieder onzer geldtZet uw beste beentje voor 1 Het nieuwe jaar ingaan met nieuwe kracht en nieuwe moed. En zoo komen wij tot ons derde punt HOE ZULLEN WIJ ZIJN? Wij als Zeeuwen met elkander, in dit geteisterde gewest. Wij als Nederlanders, in ons zoo moei zaam herrijzende vadorland. Wij als wereldburgers, behoorend tot de ééne menschhoid, die op dit punt des tijds tot éénheid, eendracht, saamhoorig- heid geroepen en gedrongen wordt. Daar is maar één antwoord mogelijk Wij moeten samenwerken voor het hooge doel dat ons wordt gesteldeen herleven de provincie. Een nieuw, sterk Nederland. En wij moeten allen gelooven in en ge tuigen van wat nu juist, nu eerst mogelijk wordtalle volkeren samen onder één vast, Hooger Gezag Zooals hel in het lied klinkt: Voorwaarts wakk're strijders, vrienden groot en klein, ordt u aun t. Het dagboek als uiting van de tijdgeest „Het jaar vloog als een schaduw heen." Iedereen heeft wel eens de neiging ge voeld iets van die gebeurtenissen vast te houden van dal voorbij gevlogen jaar. Film en gramofoonplaat hebben de groote ge beurtenissen vastgelegd, maar in ons privé leven zijn toch altijd voorvallen, die wij zoo graag nog eens zouden willen beleven. Voor ons ligt eon dagboek, een van de vele, dal geschreven is in de wilde jaren, die achter ons liggen. „Journaal 1939" van Menno ter Braak. die na 10 Mei 1940 zich van het loven berooide. Het is geen litterair product van groote waarde. maar het krijgt zijn be koring door de kleine gebeurtenissen en do puntige wijze, waarmee Ter Braak de toestand teekent. Op 3 September 1939 schrijft hü b.v. „Geen oogenblik dupe van eigen sympa thieën voor Engeland en Frankrijk. Van het moment, dat de oorlog is uitgebroken, bon ik Europeaan, Engelschman, Fransch- man (met alle beschaming van dengeen, die op een afstand loekijkt), maar zonder de idiote overtuiging, dat deze lieden hef recht aan hun zijde hebben. Zij hebben niets aan hun zijde, dan de atmosfeer, waarin men kan leven, daarachter staat zonder twijfel de sociale revolutie. Toch in deze oorlogeen idee, men strijdt voor een minimum. Meer kan men eigenlijk niet wenschen, maar ik ben er van ovor- tuivd, dat peen soldaat, die in het vuur komt. door een minimum getroost wordt. Men zaf stevig moeien overdrijven. Hel liegen zal nu wederzijds beginnen. Vast besloten alleen Engelsche en Fransche leugens door de radio to hooren, aange zien I) aangenamer zijn om fe hooren. 2) de Duitschers toch liegen on hel dus nooit uit te maken is hoeveel waarheid zij spreken. Waarom in dit geval niet de zekere leugens, die bovendien in eon on- verdragelijke taaleigen worden opgedischt uit den weg te ruimen Haast profetisch doet in zijn dagboek aan, de sociale revolutie, waarvan hij ab soluut zeker is, dat hij komen zal. Hij vraagt zich alleen af, hoe die revo lutie komen zal. Socialisme, Nationaal- socialisme en Stalinisme hebben zich hope loos gecompromiteerd. (Rusland had toen juist zijn beruchte verdrag met Duitsch- land gesloten). Op het oogenblik zien we, dat zich over al een vergaande socialisatie van bedrij ven. banken, mijnen, enz., afteekent. die wel hooldzakelijk door de staat wordt ge ïnspireerd, maar wellicht het voorspel vormt van de sociale revolutie, die Ter Braak voorzag. Hij geloolt ondanks alles, nog aan hel Christendom, „wat voor hem geon dogma tiek en ideaal vertegenwoordigt," maar hot compromis lusschen „macht en geest." Al leen hierdoor is het Christendom et in ge slaagd van een heilsleer en een utopie met beloften zich te ontwikkelen tot een culluur. Geen macht zonder geest, maar even min geest zonder macht. Het compromis tusschen beiden beschouwt Tor Braak als do toekomst van het Christendom. „Juist, omdat hot Nazisme een dergelijk compro mis niet zal bereiken, zal het ten gronde gaan. Wanneer het dat wel zou kunnen, dan zouden wij oen Nazistische overheer sing van Europa tegemoot kunnen zien." Het is een oorlogsdagboek, dat in zekere zin achter elke gebeurtenis den oorlog laat zien als dreiging. Maar niet ieder dagboek heeft waarde, al is het in een lel bewogen tijdperk ge schreven. Het persoonlijk beleven en de breode visie van Ter Braak sproken lot ons. Zijn scherpe kijk op het geheef van het gebeuren komen in het nauwelijks vijftig bladzijden dikke boekje duidelijk naar voren (Uitgave „De Bezige Bij" Am sterdam). Ongetwijfeld ral deze uitgave het inzicht In den liguur van Ter Braak, wiens crilleken bokend zijn, nog ver- grooten. L. 2* JAARGANG NUMMER 352 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 2 Januari 1946 Algemene Leiding i B. G. Kloosterziel m S. L. Bocrtoa, Hoofdredacteur i Koekebakker. Redactie ca Administratie t Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Tot op het laatste oogenblik geloofde de Fiihrerjiiet dat Duitschland verloren was Internationaal leger in voorbereiding In een landhuis te Tegernsee, 50 k.m. van Miinchen, is hel testamsnl, hel defini tieve bewijs van Hitlers dood, ontdekt. Het testament is gedateerd 29 April 1945 en is door Goobbels, Bormann, Himmlers verte genwoordiger in Tsjecho-Slowakije, Hans Erebs en Wilhelm Bergdorl als getuigen mede onderteekend. Het testament bestaat uit vier documen ten, w.o. ook do origineels huwelijksacte van Hitler met Eva Braun, Het particuliere testament van Hitier be gint „Het is mijn wensch, dat Eva Braun, die met mij huwde toen zij vrijwillig op zich nam, mijn lot in het belegerde Berlijn te deelen, onmiddellijk gecremoerd wordt op de plaats, waar ik het grootste dee! van mijn werk, gedurende 12 jaar van dienst aan mijn volk heb vorricht. (Klaar blijkelijk de rijkskanselarij.) Mijn vrouw en ik hebben den dood gekozen om te ont snappen aan de schande gedwongen te worden tot aftreden of de overgave". Uit het politieke testament blijkt, dat Hit ler lot het laatst do Westelijke mogendhe den verantwoordelijk steil voor hel uilbre ken. zoowel van den eersten als van der. tweeden weroldoorlog. Hitler weigerde tr gelooven, dat Duitschland den oorlog ver loren had, in het kabinet, dat hij in zijr testament benoemde, bekleedt Seiss Inquai de positie van minister van buitenlandschc Zaken. Do vondst van dezo documenten is ver oorzaakt door nasporingon naar een ze keren Paustin, die vertrouwensman var. Borman was. Behalve het testament zijn nog meer be langrijke vondsten gedaan. In den kofle van genoemden Paustin o.a. zou zich eer dagboek van Bormann over alle gebeur tenissen in de rijkskanselarij bevinden. Naar in verantwoordelijke kringen te Washington verluidt, zijn plannen voor een conferentie te Londen van do militaire lei ders der vijf groote mogendheden voor de bespreking van het oprichten van een in ternationaal leger bijna gereed. De confe rentie zal plaats vinden tijdens de eerste vergadering van de algemeono vergade ring der Vereenigde Volkeren. De Ameri kaansche afgevaardigde is reeds benoomd en men verwacht niet, dat de uitnoodiging. die van de Britsche regeering is uitgegaan bij de andere mogendheden aarzeling za. ontmoeten. Naast een bespreking van de organisa lie van hel internationale leger verwach men ook de behandeling van do regeling der bewapeningen door de geheele worelc sn mogelijk ook de geheele ontwapening sl is men van meening, dat dit waarschijn ■ijk niet onmiddellijk in bespreking zal ge bracht worden. VAN HIER EN DAAR Een Egyptisch astroloog heeft in zijn voor spellingen voor 1946 oen nieuwen oorlog voorspeld, waarbij de Arabische landen betrokken zouden zijn. Hij voorziet de her verschijning van Hitier en de definitieve oplossing van hel Paleslijnsche probleem, Senator Vandenberg heeft medege deeld, dat hij van Truman, hoewel onolfi- :teel. de definitieve verzekering heeft ge- cregen, dal geen geheimen der alooir inergie aan ander landen zullen worden orijsgegeven voor een afdoende controle systeem is geschapen. De volgende bijeenkomst der Groote Drie zou begin April te Washington gehou den worden. Stel uw eischen niet te hoogl Zooals onlangs door den minister Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning in de Tweede Kamer word aangokon- digd, komen een groot aantal artikelen in aanmerking om zonder bon in vrijen koop te worden gebracht. Hiermede wordt de eerste stap gedaan op den weg naar geleidelijke likwidatie van de ofiicioelo rantsoeneoring en distri butie van levensmiddelen. Een belangrijke stap niet alleen voor den groot- en klein handel en de industrie, maar ook voor don verbruiker, die thans de mogelijkheid krijgt naar eigen inzicht de keuze van soort hoeveelheid bij den aankoop van een deel van zijn levensmiddelen zeÜ te bepalen. Toch zal men er rekening mee dienen te houden, dal we nog maar aan het begin staan van een nieuwe periode en men mag zijn eischen bijgevolg niet te hoog stellen ten aanzien van de hoeveelheid van een begeerd artikel Zeker zullen alle producten niet in beperkte male verkrijg baar zijn, want do industrie blijft voor een aantal artikelen aan toewijzingen en qrond- slo/ien gebonden. Loyale medewerking van winkelier en klant aan deze nieuwe rege ling is de beste waarborg voor het wel slagen, waarmede beide partijen het meest gebaat zullen zijn. Op 1 Januari a.s. zullen vrij komen Grutterswarengort en gortproducten, gemengd meel, z.g. Dannekoekenmeelha vermout, aardappellapioca. tarwegriesmeel fols, crackers, beschuit, toast tot dus- I Geeft boeken en N k tijdschriften voor ïndië In Indië snakken onze land- N riiksaenooten naar lectuur. Wat v rijksgenooten ni S; ons oud is, is v tv de boeken, die u w. Zendt missen kunt V\ gelezen dagbladen en tijdschriften naar de afdoeling B.A.R.K. van het si Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht Jï 27. Don Haag. De regeeringsvliegdienst heeft toe- gestaan, dat met ieder vliegtuig, N dat naar Batavia vertrekt, 100 kg. kranten en tijdschriften meegegeven N wordt. Ook kunt u oen abonnement ne- men op eon periodiek en dit talen adressoeron aan de B.A.R.K. De ontwikkeling der Nederlandsche industrie Dit onderwerp werd door minister Vos behandeld in verband met de betrekkingen met Duitschland, op een vergadering van ingenieurs te Don Haag. Minister Vos ga te kennen, dal een sterk agrarische ont wikkeling van Duitschland nadeelig voor den Ned. landbouw zou worden on een toeleggen op do krachtiger ontwikkeling van de Ned. industrie noodzakelijk zou maken. De minister wees er op, dat de terugga ve van de gerooide goederen langzaam gaat, aangezien dit langs diplomatioken weg moet gebeuren. De minister zag voor ons land groote mogelijkheden in Zweden. Tsjecho Slova- kijo en Zwitserland, nu Duitschland voor een belangrijk deel is weggevallen als achterland. vermicelli-puddingpoodervermicelli, maca roni, spaghetti, puddingspoeder, vlapoeder, maizena. aardappelmeel, aardappolsago. Peulvruchten, zout. biscuits: biscuits, wa ver op den bloembon Paaschbrood matzes, tot dusver op den bloembom paneermeel tot dusver op den bloem bon koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek, taai-taai. Poffertjes, oliebollen, Parïjsche- en Hol- landsche wafels zullen voortaan zonder in levering van bloembon, maar nog wel op wisselbon voor boter verkrijgbaar zijn. In afwijking van de eerste mededeelin- gen over deze vrijmaking van een aantal producten, zal dit dus niet in twee etappes geschieden, maar zullen op 1 Januari alle aangekondigde artikelen tegelijk in vrijen verkoop komen, uitgezonderd cacaopoeder, dat nog distributiegoed blijft. INDONESIË De veiligheidsmaatregelen Bij vele berichten over zich noq steeds voordoende onlusten in Indonesië, vooral op Java, komen ook berichten binnen over de maatregelen om te komen tot veiligheid en orde, met welker uitvoering men be gonnen is, Nederlandsche mariniers, in Amerika op geleid. zijn in Tandjong Priok aan land ge gaan om de wachtdiensten buiten Batavia van Inlanders over te nemen. Kolonel do Bruljne voert het bevel over het bataljon. Een handjevol Australiërs, over geheel den Archipel verspreid, houdt 180.000 Ja panners in bedwang en helpen daadwer kelijk mee aan de handhaving van rust Nu de Indonesische politiemacht is ont bonden, is het nieuwe politiecorps, be staande uit Britsch, Britsch-Indisch. Indone sisch en Nederlandsen personeel, haar taak begonnen. Het corps is verantwoordelijk voor het geheele stadsgebied en staaf on der Britsch commando. Do leden van het rorps dragon een khaki uniform met een zwarte armband met witte letters C. P. 'civilian police) en zijn alleen met een pi stool gewapend. De geallieerden hebben nu alle belang rijke punten in Batavia, poliliebureaux, 'crachtstations, telefooncentrale, onz. bezet. De Indonesiërs hebben zich nog niet tegen dozen maatregel van Christison verzet. Dc zuiverings-actie In de omgeving van Bandoeng zijn de kampongs zonder tegenstand gezuiverd. 150 personen werden door de lucht naar Bata via geëvacueerd. Do Reuter-correspondent meldt, dat zon der een enkel schol te lossen de vollediqe controle over Batavia is verkregen. Ergons in Batavia werd een overval gedaan om dat men daar hot hooidkwartïor van een terroristenorganisatie vermoedde. De over val had geen resultaten. Zonder incidenten arresteerden mannen van de parachutisten brigade, die twee van de moest moeiiijice Inlandsche gebouwen complexen moesten onderzoeken, 91 ver dachte personen, waaronder 7 terroristen leiders van bekendheid. In de straten van Batavia rijden geluids wagens en de omroepers vertellen het volk dat het niet ongerust hoeft te zijn, als het de bevelen opvolgt. De plaatselijke techni ci werken nu zonder een enkele afwezige onder Britsche bevelen. 743 burgerlijke poli tieambtenaren zijn voor onderzoek in hech tenis genomen. In de omgeving van Semarang is hel onrustig en in Soerabaja werd ook de laat ste dagen activiteit van de extremisten op gemerkt. Mia.'President sprak over de Londensche Conferentie J.l, Zaterdaq hield minister President Prof. Schermcrhom een radiorede naar aan leiding van de besprekingen in Londen. Prol. Schermerhorn wees erop, dat hij niet vooruit mocht Ioopen op de gedachten- wisseling in de Staten Generaal over de besprekingen, die te Londen gehouden wa- De spanning in Nederland neemt dage- lijksch toe door de vele brieven uit Indië. president nam uit enkele brie- De krijgsgevangenen in Middelburg Het artikel „Vrije Krijgsgevangenen" in de Provinciale Zeeuwsche Courant van 28 December J.L, waarin de redacteur op scherpe wijze zijn verontwaardiging uit over de volgende leiten le. dat de krijgsgevangen Duitschers, die op het Molenwater in barakkon en in de school aan den Zuidsingel zijn onderge bracht, zich zonder bewaking in Middel- Ze. Deze lieden zich ook op andere wijze misdragen, als gevaarlijke handelingen met handgranaten plegen, e.d. 3e. De bewaking blijkbaar veel te wen schen overlaat. 4e. De bewakingstroepen mot den dienst- doenden schlidwacht een ara- hebben uit gehaald, die lot een aanfluiting werd van 'iet militaire gezag heelt onder de betrokken militaire autori teiten veel verontwaardiging verwekt. Zaterdagmorgen hadden we over een on ander een onderhoud met den commandant ran 4 12 Reg. Inianterie, den len luitenant Wertheim, waarbij ook 2e luitenant Tim mermans aanwezig was. Met de bewaking der krijgsgevangenen zij'n n.b. niet de hier gelegerde gezagslorepen belast, doch het le R. I. In do eerste plaats deelde men mede. dat men hier niet te doen heeft met crifgsgevangenen in de gewone beteekenis van het woord, doch met gecapituleerde iroepen, welke een vrijwillige verbintenis voor een bepaalden tijd hebben aangegaan voor het opruimen van mijnen, e.d. Do ter mijn der tewerkstelling is reeds verloopen en hoewel men dezen menschen belooid had met Kerstmis thuis te zijn is daarvan mets gekomen. Kleeding. schoeisel en uitrusting der ge vangenen is ten eenonmale onvoldoende reeds moesten ongeveer 200 van hen, we gens gebrek aan deze onontbeerlijke mate rialen werkloos i« de school aan den Zuid singel worden ondergebracht. Dat onder deze omstandigheden het moreel der ge vangenen daalt, is in to denken. Van mis dragingen door krijgsgevangenen was de leiding niet gebleken. Zeker, er zijn toutan gemaakt, doch men moet bedenken, dat men met een belrekkelij'k klein personeel lusschen do 600 en 700 gevangenen moot bewaken. Men ontkendo ten stelligste, dat de gevangenon bewegingsvrijheid hebben: de oonïgo bewegingsvrijheid bestaat uit het gaan van de barakken op het Molen water naar de school Zuidsingel en omge keerd, een afstand van enkele tientallen meters. In alle andere gevallen gaat er steeds een bewaker mede. Wat het incident met den schildwacht be treft, had een ingesteld onderzoek reeds uitgewezen, dat hier sprake was van een verkeerd uitgovoerdo manoeuvre, welke geenszins de bedoeling had het militair gezag belachelijk le maken. Daar ons ook klachten bereikten, dat de gevangenen voorrechten genieten in voe ding, rookartikelen en dergelijke, hebben wij ook daarover ons licht opqestoken. Zij ontvangen Engelsche Iegervoeding en een klein aantal sigaretten, doch van bevoor rechting boven onze Hollandsche militairen is geon sprake. De kampleiding was bitter gestemd over de gouite verwijten en wees op hel werk, dat zij den gevangenen, behalve het mij- nonruiraen. onverplicht had doen verrich ten als hulp bij droogmaking Walcheren, hulp aan den landbouw en dergelijke. Men verzocht meer begrip voor de moeilijke om standigheden waaronder de bewakings troepen hun plicht moeten doen. Deze moei lijkheden worden soms veroorzaakt door de eigen bevolking van Middelburg, getuige het feit. dat de schildwachten reeds enkele malen met harde hand moesten optreden tegen „dames en heeren", die connecties met de gevangenen trachtten aan te knoo- pen voor het doen van een of ander han deltje. De Commandant van de Gezagslroepen, tevens garnizoenscommandant. Kapitein Sorber. met wien wij nadien over het ge val spraken, kon geen nadere inlichtingen verstrekken en verwees naar de hierboven genoemde mededeelingen van den comman dant der bewakingstroepen. Wij willen in dit gevat geen oordeel uit spreken, doch het komt ons voor, dat een strengere discipline onder de gevangenen zeer gewenscht ishun optreden is dik wijls arrogant on ergerniswekkendmet Kerstmis hoorden wij uit het kamp op het Molenwater een getier en gebrul opstijgen, dat met een ingetogen Weihnachtsviering ongetwijfeld niet voet te maken had. Wij wenschen niet den minsten last van hen te hebben hen past slechts een zeer bescheiden optreden. Zien zij dit niet zelf in, dan behoort hen dit op gepaste wijze te worden duidelijk gemaakt. MAATKLEEDING kleedt ONBERISPELIJK ven eenige citaten over. In hel vervolg van zijn rede logde de minister president den nadruk op de groote erkentelijkheid voor het begrip, dal de Nederlandsche regeering bij de Engel- schon gevondon heelt. Het is duidelijk ge worden, dat beide regeeringen op gelijk soortige wijze denken over het Indische probleem. Het geallieerde opperbevel zal er toe overgaan de orde op Wost-Java to herstellen. „Bij het vertrek naar Londen", aldus Prof. Schermerhorn, „heelt do waarschuwing geklonken, geen overhaaste stappen te doen. Ik moge hierop slechts zeggen, dat, indien de regeering zich iets te verwijten heelt, het althans voor mij waarschijnlijk zal zijn, dat zij niet snel genoeg op het juiste moment over voldoende iantasio be schikt heeft. Van Engelsch politieke zijde werd druk op ons uitgeoefend door een uitvoerige po litieke verklaring het wereldgeweten ten opzichte van militair optreden in Indië ge rust te stellen. Wij hebben hen duidelijk gemaakt, dat de Nederlandsche politieke constellatie dit verbiedt. In Engeland kan een regeering een dergelijke verklaring wel uitgeven, dat zij steunt op de absolute meerderheid van een partij en omdat zij weet, dat de inhoud door de partij wordt aanvaard. In Nederland zijn de verhoudingen ders". Prof. Schermerhorn was gebleken, dat de doelstellingen van Dr. van Mook geheel overeenkwamen met die van do Nedor- landsche regeering, n.l. het scheppen zoodanige toestanden en verhoudingen Sn het bijzonder voor de verdere toekomst het vrijwillig samengaan van Nederland Indië tot erkende voordoeion zal leiden dat de bevolking van welk ras ol kleur ij macht zijn, de volle ontplooiingsmogelijkhe den voor hun capaciteiten zal vinden. Indonesische meening over de Londensche besprekingen Sjarir heelt verklaard„Wij zijn bereid alle voorstellen, die Dr. van Mook mei rug neemt te bespreken, mits zij gebaseerd zijn op het algemeen principe van zelfbe schikking. Toch vreest men in nationalistische krin gen. meldt een later A.F.P.-bericht, dat de verklaringen, die Dr. van Mook aan de pers te Londen heelt gegeven, door het „kabi net" Sjarir als onvoldoende zullen worden beschouwd, Repratieereoden spoedig verwacht Ia Amsterdam komener 3800 aan De „Nieuw Amsterdam", onderweg van Indië naar ons land met 3800 repatrieeren- den aan boord, komt vermoedelijk 1 Janu ari te Southampton aan. De passagiers zul len van hier met de „Almenzora" in twee reizen naar Amsterdam worden gebracht. Van hier zullen zij aanstonds per auto of trein naar hun eindbestemming doorreizen. Familieleden dienen hun verwanten thuis ai te wachten en niet naar Amsterdam te reizen, ter vermijding van verkeersmoeilijk heden en anderszins. Lijsten met de namen der repatrieerenden liggen op ons bureau. Beestenmarkt 2. ter inzage. Tribunaal Middelburg Zitting van Vrijdag 28 December 1945. Jacobus Pieter Jacobse, varensgezel te Vlissingen, werd ten laste gelogd het lid maatschap van de N.S.B., propaganda hiervoor, verspreiden van de Zeeuwsche Stroom en het varen in dienst van de Duitsche weermacht. Besch. verklaarde lid geworden te zijn om niet naar Duitschland te moeten. Hij gaf toe de Zeeuwsche Stroom verspreid te hebben. Dat hij voor de deur van oen zekeren Gillissen te Vlissingen ge klad zou hebben „Hier heerscht de Engel sche ziekte" ontkende hij. De voorzitter maakte de opmerking „Hot is niet veel flaais" en hiermee was bek!, het roerend eens. Goen verdediger. Leendert Kooman, kellner te Vlissingen, was van 1940 ai lid van de N.S.B. en zou zwarten handel met Duitschers gedreven hebben. Hij verklaarde lid van de N.S.B. gewor den te zijn om te spionneeren. Zijn spion- nagepogingen hadden echter geon resul taat. Twee getuigen A. J. Smits en P. J. Smits uit Vlissingen, vroegere kerkgevors van bosch., hadden zeer bezwarende schrifte lijke verklaringen afgelegd die zo echter voor hel Tribunaal herriepen. Dezo verkla ringen bleken niet te zijn onderteekend. De verdediger. Mr. F. W. Adriaanse, merkte*1 op. dat dit weer eens een bewijs hoe voorzichtig men met verklaringen st zijn. De echtgenoote van besch. ver klaarde als getuige gehoord, dat zij nooit geweten had dat haar man lid van de N. Willem de Kam, tuinder le Oostkapelle, DE VERBINDING NOORD-ZUID OVER DE MOERDIJK REUSACHTIG VERBETERD Maandagmiddag deelde Minsiter Ringers de heuge- 'ijk e tijding mee. dat de Mo erdijkbrug voor wegver keer zoover is hersteld, dot zij gebruikt kan worden. De brug werd 's middags om 3 uur officieel geopend. Op bovenstaande foto ziet U het plaatsen van de laatste o verspanning. H. van Longelaar P. VOOR DE VROUW De vrouw in Amerika De informatiedienst van de Vereenigde Staten gat al «enigen lijd geleden onder den titel „De Amerikaansche vrouw" een keurig blad met goede toto's uit. Heel duidelijk heeft dit blad de bedoe ling het Nedertandsch sprekende deel van de aardbewoners 'n juister begrip te geven van hot wezen van de vrouw in Amerika. De meeste iilms, die uit de Vereenigde Staten tol ons kwamen en komen, brengen voor onze oogen een charmante, goedge- kleede, tot in de puntjes verzorgde vrouw, die de uren van den dag, dat de Neder landsche vrouwen met wat verwarde haren en ln een degelijke schort gewikkeld hun huishouden beredderen, zoek brengt met visites, thee-partijtjes, dansen, zwemmen, kappers en schoonheidsspecialisten. Maar zoomin de Nederlandsche vrouw dag en uur over haar potjes en pannetjes gebogen staat, zoomin leelt de Amerikaan sche vrouw in een constanl-niets-dan-prot- tige-dingen-doon. Voor een algemeen elkaar gegrijpen en waardeeren, dal de grondslag kan vormen voor een betere en vredige wereld, is het heel nuttig, wanneer vrouwen van het eene land oi werelddeel iets meer weten van de vrouwen van andere landen en wereld- deelen, dan de sprookjes, die de rolpren ten vertellen. In de iilmwereld wordt steeds maar een enkele kant van hel wezen belicht en de boelden, die ons voorgetooverd worden zijn dan misschien wel juist voor dal ééne bijzondere geval, waarop de iilm geba seerd is, maar zij zijn tevens onvolledig. Deze onvolledigheid nu maakt de kijk op toestanden en omstandigheden, op aard en gewoonten éénzijdig, en de eenzijdigheid maakt weer, dat wij nooit tol het volkomen wedorxiidsch begrijpen komen, dat zoo noodzakelijk is in onze tegenwoordige Wereld. Het is daarom goed te bedenken, dat niet de filmster, die U vaak bewonderde, de echte Amerikaansche vrouw is. Hoe zij is, laat zich niet in enkele zinnen beschrij ven, maar zij is voor alles vrouw, zooals do Nederlandsche vrouw, vrouw is. De levenswijze in Amerika is een geheel andere dan de Nederlandsche en daarom en daardoor zijn er vrij veel uiterlijke ver schillen tusschen de vrouw in Amerika en de vrouw in Nederland, maar wezenlijke verschillen zijn er niet of weinig. Belem meringen om tol een leerzame uit-.visseling van gedachten te komen bestaan er dus niet. Weinigen zijn in de gelegenheid om Amerika te bezoeken en door persoonlijk contact de vrouw in dat land te loeren kennen, maar er zijn altijd boeken en tijd schriftartikelen, die eerlijk den waren aard van de Amerikaansche vrouw weergeven en er bestaat de mogelijkheid tot brief wisseling in vele gevallen. Amerika is een werelddeel, dat groote belangstelling vindt over de geheele we reld. De Nederlandsche vrouwen interes- seeren zich voor de vele technische hulp middelen, waarvan de vrouwen zich daar bedienen, om hel huishouden Ie vereen voudigen. Maar het zijn niet de olectrisch© koelkasten en afwaschmachines alleen, die de Amerikaansche vrouwen in de gelegen heid stellen zich behalve aan hun werk ol huishouden te geven aan vele politieke maatschappelijke en sociale werkzaam heden. De Amerikaansche vrouw is ener giek en zeer efficient en de Nederlandsche vrouwen, die vaak te omslachtig werken, zouden door deze eigenschappen toe le passen, in dezen dienstbodeloozenlijd hun .'even heel wal kunnen vereenvoudigen en veraangenamen. werd ten laste gelegd, dal hij vrijwillig tuinderijporducten aan de Duitschers had geleverd, in combinatie met zijn broer en een zekeren Jozlasse. Besch. gal toe aan de Duitschers le heb ben geleverd, achter niet vrijwillig hij was er toe gedwongen. Hij was tel anti- Duilsch, maar zijn vrouw gal de Duitschers die om groente kwamen, wel eens kofiie, omdat ze toch ook menschen waren. Mr. F. W. Adriaanse, die besch. verde digde, zeido dat ook besch. anli-Duifsch was en ook veel burgers aan groente on aardbeien hielp, die dan weer aan de mot ten onttrokken werden. UIT STAD EN LAND RECTIFICATIE In het artikel „Hulp aan oorlogsslachtoi- ters" worden als verkoopsprijzen van huis houdelijke apparaten in do 4e alinea de bodragen van 127 resp. 120 genoemd. Hier moet staan i 27 resp. i 10. De Dienstbodennood De steller van de advertentie in do Prov. Zeeuwsche Courant, welke annonce in een ingezonden stuk In onze krant unlair ge noemd werd. kwam ons verzekeren, dat hij met de advertentie in het geheel de be doeling niet had gehad om huisvrouwen hun dienstmeisjes te ontrooven. dat hij haar moeilijkheden volkomen begreep, daar hij voor zijn eigen gezin ook geen dienstmeisje vinden kan, dal hel ook voor het bedrijf leven moeilijk is personeel te krijgen en dat hot meisje, dat hij voor zijn kantooi in dienst heelt genomen, geen ex-dienst meisje is. Overname Trambedrijf der N.V. P.Z.E.M. Hot trambedrijf der N.V. P.Z.E.M.. dat tot aan de inundatie den dienst onderhield tusschen Middelburg en Vlissingen en tus schen Stad-Slation Vlissingen, is per 1 Ja nuari 1946 overgegaan in handen der NV. Stoomtram Walcheren. De laatstgenoemde N.V. zal deze dien sten niet meer met het bestaande electri- scho materieel, dat trouwens grootendeels .vernield is, gaan uitvoeren, doch gaat ook hier gebruik maken van autolractie. Door deze overname is aan de combina tie electriciteitsbedrijl-lrambedrijf een einde gekomen en is tevens het geheele perso nenvervoer op Walcheren Sn één hand ge komen, hetgeen niet ander* dan gunstig kan werken. Voor het personeel van het trambedrijf dat voor overgang naar de Stoomtram Walcheren in aanmerking komt is den vorm van detacheerinq gekozan dit per soneel blijft op dezelfde arbeidsvoorwaar- waarden als op don overgangsdalum gel dende in dienst der N.V. P.Z.E.M., doch wordt tewerk gesteld bij d» Stoomtram Wal cheren. Goes Voetzoekers zijn niet bepaald aangenaam voor de bedenkelijke texlielposilie van me nig Goesschen burger. Omdat de jougd er anders over denkt en oud en nieuw nu een maal vuurwerk en knalpotten als begelei dend verschijnsel heelt, Is de politie er de aigeloopen dagen toe overgegaan om een groot aantal bekeuringen uit te deelen om aan vuurwerkbaldadigheden een einde te

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1