VRIJE STEMMEN Oudejaarsavond 1945 in vogelvlucht Jaarwisseling Wij gedonken. Wij gedenken de VREDE die dit jaar over do wereld kwam. Hoe was het nog bitter, aan het begin van dit jaar. Wij wel bevrijd. Maar onze Noordelijke broeders en zusters nog niet bevrijd. Nog onder den al zwaarder druk van don over weldiger. Nog in den greep van honger, kou en ellende. Maar goddank, de vrede is gekomen, met voor ons land niet al te groote ver schrikkingen meer. Het was, en is nog veelal, een chaos daarna. Maar één groot, heerlijk ding i3 geblevenwij zijn vrij van vreemden druk. Vrij om te spreken en te doen wat wij willen. En geen vreemd militair geweld leidt hier in ons vaderland het lot van ons allen, doch zelf mogen wij weer de teugels grijpen, om opnieuw ons leven Ie bouwen. Wij gedenken DIE ZIJN HEENGEGAAN. Wie ziet niet mot weemoed vóór zich een liei gelaat, dat hij nimmer meer op aarde zal ontmoeten Het jaar heeft vele dooden gebracht, voor ons allen wel. En in menigen kring, in menig huis, in menig hart is een leoge plaats. Wij gedenken ze in de stilte van dezen avond met eerbied en dankbaarheid. God heeft ons voel in hen geschonken. En nu ze lot Hem zijn teruggekeerd, mogen wij hen veilig weten in Ziin handen. En met Job zeggen wil „de Heer heelt gegeven, de Heer heeft genomen de naam des Hoeren zij ge loofd Wij godonken AL ONZE ZEGENINGEN, die dit jaar ons heeft gebracht. In het begin hadden wij te kort aan bijna alles en nu aan het eind is er al zooveel dat ook voor ons al vreer bereikbaar is. Ieder vergelijke in zijn gedachten 1 Januari mei 31 December. En dan zal ieder wel kunnen opnoemen wat er voor hem méér is dan voorheen. Zegen ontvingen we ook in ons huis gezin, in ons werk, in onzo betrekkingen met msnschen op deze aarde. Wat al vriendschap en genegenheid, wat al ka meraadschap en liefde, wat al voorspoed en succes bij ons werk. Het liep alles dikwijls zooveel boter dan wij hadden kun nen denken. En was er geen zogen verborgen ook in onze zorg en in onze nood, ja zolls in cns bittor verdriet, in ons zwaar gemis „De lijd heelt alle wonden," zegt men wel, en dat is niet waar. Doch veranderen doel hij wel alle geleden verlies, alle eerst zoo schrijnende smart. Het leed. dat kwam en bleef, wordt ons een trouwe metgezel, die ons aanziet met bemoediging. „Draag het," zegt hij. En wij willen het niet mis sen. Maakt het onze ziel niet dieper en rijker Alle zorgen, en alie nooden, bren gen zo ons niet dichter bij Hem. die zeide „Komt herwaarts tot Mij, gij allen die ver moeid en belast züt." Wij gedenken allermeest ZIJN HULP, in dit avonduur. Hij die nabij ons was. God Almachtig, aan hei begin des jaars, Hij is ook nabij ons, aan hel einde des jaars. Alles gaat voorbij Eén bliSH. Hij, de Rechter, die onze zonden ziet en kent. Hij, de Vader, die voor onzo ootmoed genade doet gelden boven recht. „Ik ben met U, om U uit te helpen," spreekt de Heer. in dit laatste Zijn Red. Hulp aan oorlogsslachtoffers Het is waarschijnlijk ennoodig er nog eens aan te herinneren, dat er in ons land nog ontelbare menschen in de grootste ont bering leven, doordat zij tengevolge van de oorlogshandelingen zeer veel. dikwijls alles verloren hebben. We behoeven slechts te wijzen opWestelijk Zoeuws-Vlaandoren. Walcheren, Noord- en Midden Limburg, Betuwe, Veluwe-zoom, het land van Altena, kortom te veel om op te noemen. Het is daarom verheugend te vernemen, dat er geleidelijk artikelen aan de markt komen, waardoor de gedupeerden in staat zijn zich het allernoodzakelijkste aan te schaffen. Dat dit echter voor de betrokkenen vele iinanciëele moeilijkheden oplevert, behoeft nauwelijks beloog. De kosten van noodzakelijk levensonder houd zijn zeer hoog en voor vele getroi- lenen beslaat thans bijna aeen mogelijk heid een reserve Ie vormen om hun ver loren meubilair en dergelijke te vervangen. •Een en ander heelt ook reeds de aandacht van de regeering. Hel is natuurlijk van zeer veel belang tegen welke prijzen de artikelen aan oorlogsgedupeerden worden berekend. Een iabrikant verzond aan één zijner alnemers een aantal huishoudelijke appa raten. waarvan de verkoop volgens een regeling van het betrokken rijksbureau moet geschieden. De inkoopsprijzen der bedoel de apparaten zijnvan de eene soort f 20 en van de andere f 6. Hot werd nood zakelijk geoordeeld alle gebruikers, Gn dat zijn de oorlogsgetroffenen in ons land, een gelijken prijs te doen betalen. Maar nu de verkoopsprijzen. Deze wer den vastgesteld op f 27 resp. f 20. dus zegge eu schrijve 35 pet. resp. 66-/:i pet. hooger dan de inkoopsprijzen. Het wil ons voorkomen, dat deze winst marges toch werkelijk aan den hoogen kant zijn als men met koopkrachtige afnemers te doen heeft, doch als men bedenkt, dal de afenemers allen oorlogsgetrolfensn zijn, dan gaat men zich afvragen of dii nu de manier is om deze menschen, die een zeer moeilijken tijd hebben doorgemaakt en nog doormaken, er bovenop te helpen. Wij zouden bovenbedoelden fabrikanten den raad willen geven eens een kijkje te gaan nemen in West Zeeuws-Vlaanderen oi op Walcheren, waar verscheidene land- genootcn nog steeds in bunkers leven, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden, of oen reisje Ie maken naar Limburg, waar in wrakke schuurtjes met lokkende daken nog geleefd wordt, naar de Betuwe, waar vele menschen in de ruïnes van hun huis een allerarmoodigst onderkomen hebben gevonden. En als zij dit alles gezien heb ben, zouden wij hen in gemoede willen vragen „Durft ge nu Uw winstpercentages van 35 en BB-/:j pet. handhaven Wij zijn van meening, dat de oorlogs getroffenen. die een zeer zware lol voor enze bevrijding hebben moeten betalen (men vergeet zoo gauw) zoo spoedig moge lijk moeten worden geholpen en dal bui tensporige winsten het is eigenlijk be schamend hierop de aandacht te moeten vestigen achterwege behooren te blijven. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Drietal te Krallngen, vac. Ds. v. Veldhuizen Dr. W. H. Beeken kamp te Middelburg, C. G. H. Blok to Amersfoort en H. G. Groenewoud te Wage- Beroepen !eZuidzande, toez.F. ter Beek te Bilthoven, cand.Cadzand, toez. Cand. M. Enker te UtrechtScherpenisse. toez.Cand. N. Kooreman to Leiderdorp Saaxum (Gr,), tcez.Cand. J, Scheep te Beekbergen. Aangenomen naarSas van Gent, J. v. d. Graafl, hulpred. te Delft. 2« JAARGANG NUMMER 351 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 31 December 1945 Algcmeene Leiding t B. G. Kloosterziel oo S. L. Bocrma, Hoofdredacteur i J. Knckebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedelft 44, De Biütsche regeering zal haar verplichtingen nakomen In Londen werd een communiqué uitge geven over den loop der besprekingen be treffende den toestand op Java. De Britsche regeoring word volledig op de hoogte go- sleld van do consekwento en vooruitstre vende politieke gedragslijn, welke de Nc- derlandsche regeering volgt met betrekking tot het Indonesische vraagstuk. De Britsche regeering bevestigde haar verplichting jegens haar Nederlandscho ge allieerden om zonder uitstel een toestand van veiligheid te scheppen, waarin het voor de regeering van Ned. Indië mogelijk zal zijn besprekingen met representative Indo- De respectieve regeeringen waren het er over eens, dat oen oplossing van het politieke conflict beschouwd moei worden als een essenlieele bijdrage tot de succes volle vervulling van de taak door het op percommando van de geallieerde mogend heden toevertrouwd aan Groot Brittannië, om de Japansche bezetting van deze gebie- don te liquideeren en dat voor wat dit be treft, dit een gemeenschappelijke zaak is van de Britsche en Nederlandscho reqee- ringen en van het Indonesische volk. De Britsche en Nederlandsche regeerin gen zijn het daarom eens over de gedrags lijn om to bevorderen, dat de leiders van de nationalistsche beweging tol overeen stemming komen met de Nederlandsche Middelerwijl zullen onmiddellijk verdere stappen worden genomen om zooveel als mogelijk is, de veiligheid te verzekeren van de krijsgevangenen en geïnterneerden in Indonesië die bedreigd worden door geweld der extremisten. „Geen meenïngsvenschïl mei Den Haag", zegt Dn. van IVIook Op een persconferentie heelt Dr. van Mook een uiteenzetting gegeven over den toestand in Indië. Dr. van Mook wilde e.erst een einde ma ken aan de legende, dal er verschil van meening heerschte tusschen hem en de Ne derlandsche regeering. Door de onvoldoen de communicatie was er wel eens verschil van meening geweesf over enkele kleine kwesties, maar nog nooit was er een vol lediger overeenstemming geweest van de gezichtspunten als nu. Dc ontwapening van de Indonesische politie De gehoele Indonesische burgerlijke po- litine te Batavia is door generaal Christi- son ontbonden. Alle leden van de politie, officieren en manschappen beide, zijn ont wapend en in hun hoofdkwartierenopge sloten. Het dragen van uniformen is ver boden. Een grootscheepschen overval door de Britsche militaire politie op de Indone sische politlehooldkwartieren had geen volledig succes, daar vele Indonesische politiemanschappen niet aanwezig waren. Do aanwijzingen zijn, dat zij een „tip" ge kregen hadden omtrent de Britsche voor nemens. Nederlandsche delegatie uit Londen terug Vrijdagavond zijn Prof. Ir. W. Schermer- horn. Prol. Dr. J. H. A. Logemann, Mr. J. H. van Roijon en Dr. H. J. van Mook per boot uit Engeland vertrokken. In welingelichte kringen concludeert men uit de vlotte besprekingen van deze dele gatie, dat er ten aanzien van het te voeren beleid in Ned. Indië geen principieels ge schilpunten tusschen de regeeringen van Engeland en Nederland zouden bestaan. Waarover in Moskou gesproken werd Wat men over Moskou zegt Kosmische stralen, radar, radiografisch bestuurde bommen en projectielen, de toe komstige wapens dus, ziin, volgens den correspondent van Reuter, ook onderwerp van bespreking geweest in Moskou. Amerikaansche diplomatieke kringen ver helen hun meening niet, dat Byrnes in Moskou groote concessies heelt gedaan. etzelide kan. ofschoon in mindere male. Van Bloin worden gezeqd. Ook in Frankrijk is men de meenin~ toe gedaan, hoewel men daar alaemeen zegt, dat de Angfo-Amerikanen er in geslaagd zijn het geheim van de atoombom te n het teekenen van vredesverdragen met Italië". Roemenië, garije. Hongarije en Finland wordt de Fi sche houding als volgt gepubliceerd Hoe wel Frankrijk niet in staat is or op te staan onderleekenaar van de vredesverdrage den is, kan het niet onverschillig blijven zijn, daar het niet in oorlog met deze lan- tegenover welk Europoosch probleem dan Te Teheran wordl als resultaat van conierentio le Moskou verwacht voor Iran o.m.een zwenking naar links van de geering, erkenning van Azerbeidsjan. olie- concessies aan Rusland. In Spanje is het communiqué uit Moskou mei opluchting ontvangen, Men vreesde daar, dat de Anglo-Amerikanen tot collectieve breuk met de Spaansche regee ring zou besluiten. Januari, hel laatste groote win- terolfensiei van de Russen begint. De Amerikanen onder Pation jagen de Duitschers de Ardenen uit. Rus sen in Warschau, weldra 75 km. van Berlijn. 9 Maart, de eerste Amerikanen trekken de Rijn over bij Remagen. 24 Maart, Monty begint zijn offen sief bij Wezel. Bevrijding der Ooste lijke en Noordelijke provincies. De Canadeezen staan voor de Holland- sche waterlinie. 12 April, Roosevelt overleden. 26 April, Amerikanen en Russen ont moeten elkaar bil Torgau (Elbe). 27 April, Russen in Berlijn. 2 Mei, Duilschers in Italië geven zich over. Voedselvoorraden boven Holland uitgeworpen. 5 Mei, Duit- sche troepen in Nederland, N.-W. Duitschland en Denemarken geven zich over. 8 Mei, Duilschland capi tuleert onvoorwaardelijk. 7 Augustus, de eerste atoombom op Hirosjima. 9 Augustus, Rusland verklaart den oorlog aan Japan. 2 September, de overgave van Japan op het slagschip de „Mis souri" Sn de baai van Tokio ondor- toekend. De tweede wereldoorlog is ten NIEUWS IN HET KORT Naar men te Parijs aanneemt, zullen de besprekingen tusschen Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk over Spanje, plaats vinden in Londen. Het ligt niet in de be doeling van Frankrijk om een eenzijdige actie le ondernemen. De Assemblée Constituante in Parijs werd opgeschrikt, toen een man met een bloole sabel van de publieke tribune in de ver gaderzaal sprong. Hij' werd onmiddellijk ider arrest gesteld. Do assemblée voerde discussies over de gerechtshoven. De Belgische minister van financien Vb- ghel, heeil in een senaalszitting verklaard, dat de stabiliteit van de Belgische munt is verzekerd, en dat de munthervormingen het tar van inflatie hebben afgeweerd. Naar wij vernemen is maarschalk Sir B. Montgomery voornemens op 17 Jan. naar Den Haag le komen om Britsche onderscheidingen uil te reiken aan Ned. militairen. Waarom Nederland niet zelfstandig aanklaagt in het proces te Neurenberg Wanneer behalve aan de vier groote mo gendheden, Sovjet-Ruland, Engeland. Frank rijk en de Ver. Staten, ook de andere door Duitschland bezette landen, gelegenheid was gegeven lijdens hel prgces hel woord te voeren, dan zou dat tot versnippering leiden, verklaarde Mr. A. M. Baron van Tuijll van Serooskerken, de vertegenwoor diger van de Nederlandsche regeering in Neurenberg aan den A.N.P.redacteur tijdens zijn kort bezoek aan ons land. De Fransche aanklager Menthon zal nc den Amerikaanschen en Engelschen aan klager bet woord voeren over het Neder landsche aandeel in de processtukken. Frankrijk zal trouwens de belanqen van allo West-Europeesche landen behartigen. De Franschen werken zeer qewelensvol en stellen veel belang in de Nederlandsche In een vertrouwolijk rapport van Seijss Inquart aan Hitier, dat zal worden overge legd, schreef Seijss o.m.„Er zijn concrete bewijzen, dat de N.S.B.ers in uniform van Nederlandsche soldalen ten gunste van de binnenrukkende Duïtsche troepen hebben ingegrepen 1" China wenscht eenheid De politiek-mondige Chineezen, schrijft The New York Herald, wenschen een eens gezind land en een democratische regee ring. Dit verlangen is zoo sterk, dat geen enkele politieke elider in China in het openbaar een tegenovergesteld standpunt durft in te nemen. Rad'orede Truman Op 4 Jan. zal president Truman om 4 uur Ned. tijd via do radio spreken over de buitonlandsche politiek en het arbeidspro- Gccombinccrde reisbiljetten N.S.—KX.M* In samenwerking tusschen de K.L.M. en de Nederlandsche spoorwegen zullen ge combineerde Luchtvaart-Spoorbiljetten wor den uitgegeven, waardoor het voor het pu bliek mogelijk wordt zich aan eon kantoor ien van een reisbiljet voor aan eensluitende lucht- en treinreizen, men kan dan een plaatsbewijs koopon. geldig voor reis van een N.S.-station naar Am sterdam C.S. plus de vlucht van Schiphol :n vlieghaven (buiten Nederland) in Europa of omgekeerd. Reizigers, die naar het buitenland mogen vliegen, kunnen rich dus b.v. te Arnhem van een biljet waarop zij per spoor naar Amsterdam, per vliegtuig van Schiphol naar Zurich, van Zurich naar Parijs, van Parij's naar Londen, van Londen naar Schiphol en tenslotte per spoor van Amsterdam naar Zwolle kunnen reizen. Deze gecombineerde biljetten zullen reeds met ingang van 1 Januari 1946 verkrijgbaar worden gesteld aan de K.L.M.-kantoren. Inlichtingen-bureaux der N.S. en de daar voor in aanmerking komendo reisbureaux. Indien deze regeling voldoet, zal tot uit breiding van dezen dienst wordon over gegaan. Tweede Kamer Zekerheidstelling boeren en Tuin ders in geïnundeerde gebieden. Op de vragen van den heer Van den Heuvel betreffende het vragen van zeker heidsstelling van komende belastingen aan boeren en tuinders in de geïnundeerde ge bieden, heeft minister Lieftinck o.m. geant woord. dat aan de moeilijkheden van deze boeren en tuinders wordt tegemoet gekomen door de maatregelen tot herstel in nalura van overheidswege. Op den enkelen grond, dal de belasting plichtige zijn aanwezige gelden voor her- sleldoeneinden wil bestemmen, kan vrijstel ling van storting niet worden verleend. De belasling zal loch eens betaald moeten worden. De inspecteurs zijn evenwel be voegd uitstel van storling te verleenen. Op de gelden, die uitgekeerd worden als vergoeding van oorlogsschade, bestaat een controle, dat zij inderdaad voor het beoog de doel wordon gebruikt UIT STAD EN LAND Ingezonden mededeeling EEN VOORBEELD 't Was een kort berichtje, dat ons mee deelde, dat de werkers aan de dijken bij Rammekens vrijwillig de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag door le zullen werken om den dijk zoo spoedig mogelijk dicht te krij- Inderdaad een kort bericht, maar een bericht, dat zoo heel veel zeat. Vrijwillig offeren deze menschen de gezelligheid van die dagen voor henzelf on hun gezin op voor het algemeen belang. Zij brengen een offer, een groot offer, zij zwoegen en wer ken in duister on kou met het ziedende, kolkende water. Verbeten zwoegen zij voor de overwinning op hel waler. Zij. deze wer kers, maken de historische woorden van wijlen de Koningin-Moeder„Nederland is groot in alles waarin een klein land groot kan zijn" tot waarheid. Machinist, grond werker of ingenieur, zij te zamen verrich ten hier iets groots en oiferen daarvoor hun eigen belangen op. Een daad, waar velen een voorbeeld aan kunnen nomen Storm te Middelburg De Zuid-Wester storm, die Vrijdag over ons gewest raasde en tegen den middac nog in kracht toenam, is onzo stad niet onopgemerkt gepasseerd. In den loop var. don middag stortte de steiger, die om den in restauratie ziinden stadhuistoren was ge bouwd. met veel geraas ineen, daarbij een groot gedeelte van de fraaie zandsteenen balustrade van den stadhuisgevel in zijn val meesleurende. De zware steigerbalken on stukken puin vlogen her- en derwaarts over de Markt, waardoor een dame lichi aan het hoofd werd gekwetst. Wonder bo ven wonder kwam een werkman, die even voor de instorting naar boven was ge klommen om een ladder vast te sjorren, ei ongedeerd aL Verschillende brokken kwamen terecht op do daken van de keeten, die aan de omheining zijn gebouwd. Van een keet, bewoond door den opzichter bij de restau ratiewerkzaamhedon. Van Loo. bezweek het dak. De geheele familie lag ziek te bed en het mag een wonder hceten, dai Van Loo en zijn vrouw en hun beide kin deren het er goed hebben afgebracht. Op korten afstand van de kleine vielen de stukken steen neer. „el was als bij een bombardement", ver telde de heer Van Loo ons. De keet is voorloopig niet te bewonen en de heer Van Loo moet nu voor de der de maal verhuizen. Voor het water en daai na voor een bombardement heeft hij iader lijd al de wijk moeten nemen. Gelukkig heeft de familie Van Loo een ondetdac gevonden. Op het terrein binnen de omheinig ligger, de vermorzelde balluslrado- en stelling-or derdeelen woest dooreen op de daar opge slagen stapels oude steenen, die voc restauratie van het stadhuis wordon ge bruikt. Hier en daar vonden wij eon nog vri gaaf gebleven brok, een stille en armzaligt getuige van de oude schoonheid van d( balustrade, die een der fraaie versieringen van hel raadhuis was. Daar een gedeelte van den steiger wa. blijven staan en ieder oogenblik dreigde naar beneden te komen, zette de politie eer gedeelte van de Markt af. Men is direct begonnen met de oprui mingswerkzaamheden. Bij een rondgang door de stad be merlcten wij, dat verscheidene dakpanner en vensterruiten gesneuveld waren, hetgeen voor onze aan deze artikelen toch reeds zoo arme stad een ramp gc-noemd kan worden. De windstooten hadden in dsn mid dag zoo'n omvang aangenomen, dat het voor personen op leeftijd niet mogelijk zonder hulp de bruggen te passeeren. Een ploeg havenarbeiders die bezig oen schip steenen te lossen, moest der beid staken, daar het te gevaarlijk werd de ladders vanuit hot schip naar den wal met oen hoeveelheid steenen le beklimmen. Een dame, die op weg was naar hel station, verloor, toen zij zich op de voet brug welke naar de slalionsb.-ug leidt be vond. blijkbaar tengevolge der zware wind stooten, haar zelfbeheersclring, waardoor zij niet meer voor- of achteruit durfde. Een in middels te hulp gesnelde voorbijganger bracht haar veilig naar den overkant. Achter het station dreven weer vele wrakstukken Van woonhuizen, hoeven en schuren oen triest bewijs, dat het nog ge inundeerde gebied weer een zworen tol aan den slorm heeft moeten betalen, OOK ELDERS STORMSCHADE Niet alleen aan hel stadhuis, maar ook op vele andere plaatsen in de stad richtte de hevig woedende storm min ol meer ern stige schade aan. O.a. moest het dak van de Koorkerk het ontgolden, het geheele dak met golfplaten, balken, binten, enz. zeide, gedragen door den westenwind, over het Koorkerkhof. Door de politie werden de gevaarlijke punten afgezet. Ook kletterden vele pannen overal fn de stad over de straten. Te Domburg waaide een groote boom om naast het oude tramstation. Hij viel ge lukkig gunstig en richtte weinig schade Op het geheele eiland moesten dozijnen hoornen uit het overstroomde gebied hel ontgelden. Nu bleek, dat de maatregel om de kruinen uit do doode hoornen te zagen, een goede was. Slechts de boomen, die hun kruin nog hadden, waaiden om. Vischvangst op Walcheren De buitengewone vlschvangston in het drooggevallen gedeelte van Walcheren be- hooron nog niet tot het verleden. Vele ama- teur-visschers trekken er In hun vrije uren op uit om in de slooten, kreeken en diepe plassen hun geluk te beproeven en hun vangsten zijn meestal niet onbelangrijk. Er wordt thans niet meer met den hengel gevischt, doch met geïmproviseerde, van ij'zergaas gemaakte slagnetten, waaronder de visch wordt gevangen en daarna naar den kant getrokken. Het gebeurt niet zelden, dat een enkele visscher met zoo'n 3lagnet 30 lot 40 kg. p:achtige visch in de wacht sleept. De vangst bestaat hoofdzakelijk uit zes bot en schol, welke bijna zonder uitzonde ring prachtig van stuk zijn. Wij zagen vis- schen om te watertanden. De record-vangst zal wel behaald zijn door een visscher, die dezer dagen in de stad ongeveer 75 kg. buitengewoon mooie platvisch uitleurde naar zijn zeggen het resultaat van 1 visch- Daar hij' echter nlel in het bezit was van oen ventvergunning, verwees de politie hem voor verkoop naar den erkenden vischhan- 31 December 1945 I Januari 1946 Het oude jaar is weer voorbij 'n Jaar waarin God ons Land en daarmee ons persoonlijk uit zoo onbeschrijflijk grooten nood verlost heeft Zijn we Hem nu echt dónkbaar daarvoor Töönen we dat dan in ons leven in het nieuwe jaar Dan zal God ons zégenen ons Land, ons Volk, ons persoonlijk! del. Naar de visschers ons mededeelden, is de zeevisch, welke thans noq binnen het aigesloten gedeelte van Walcheren huist, ten doode opgeschreven, daar zij zonder getijwisseling eb en vloed niet kan leven. Zoodra de zon krachtiger wordt ver wacht men groote sterfte. KWADENDAMME. lit de op Zaterdag gehouden vergadering van de Geitoniok- vereeniging Kwadondamme en omstreken werd o.m. het navolgende besloten a. om bij acclamatie den heer A. Men- heere tot voorzitter te herkiezen. b. dat alle leden een eenmalige bij drage van i 2.00 per lid zou storten ten bale van het fokstation ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de overbrenging vah dit station van Serooskerke naar Goes. Aan het slot van de vergadering werden er nog een twaalftal prijzen verloot. B3EZELINGE. Zaterdag 1.1, word de groote klok van de Ned. Herv. Kerk in den toren geplaatst. De eerste Kerstdag mochten wij wederom voor het eerst na de jaren van bezetting deze aangename klanken over ons dorp hooren galmen. Voortaan zullen lederen Zondag deze nog zoo wolbekende klanken de gemeente oproepen om naar Gods bedehuis te gaan. WOLPHAARTSDIJK. Den tweeden Kerst dag vierde de Zondagsschool-vereeniging haar jaarlijks kerstfeest. De Ned. Herv. Kerk was tot in alle hoeken bezet. De 'anderen zongen mooie liederen. Ze werden getracteerd en kregen een cadeautje. De oudsto die de Zondagsschool verlieten, kregen een kerkbijbeltjo. Ds. van Dijk sloot deze mooie avond met dankzegging. -Maandag werd de alleenwonendo 86-jarige P. Schipper aangereden door een motorrijwiel. Met een zwaar gekneusd been is hij opgenomen en naar het zieken huis te Goes vervoerd. BORSSELE. De heer Joh. Dekker, die tot diaken in de Ned. Herv. Kerk was benoemd heeft dezo lunctie niet aanvaard. Beroepen bij de Oud Gerei. Ge meente, Ds. Dorreskin le Opheusden. Zuster de Jonge, wijkverpleegster, gaat onze gemeente verlaten, daar zii be noemd is in een soortgelijke betrekking te Oegstgeest. ZIERIKZEE. De wijkverpleegster van het Groene Kruis te Zierikzee, Zr. P. Potappel, nam na een 20-jarige diensttijd alscheid, nm van een welverdiende rust te gaan genieten. Zr. Potappel verwierf bij haar rware werk veler waardeering en haar patiënten en oud-patienten zien haar noode vertrekken. WESTKAPELLE. Aan de ongeveer 30 ge zinnen, die in bunkers wonen, zijn kerst pakketten mot levensmiddelen uitgereikt, afkomstig van het Roode Kruis. Een gename verrassing voor deze moderne hol bewoners. THOLEN. Evenals in andere deelen van Zeeland, zal ook in Tholen de landbouw- huishoudschool weer worden geopend. Be gin Januari 1946 zal een 1-jarige Land- bouwhuishoudcursus worden gegeven voor boven 16 jaar en een 8-maandelijk- sche Kookcursus, eveneons voor meisjes oven 16 jaar. Hiermede gaat het onderwijs teer een stap in de goede richting. De oorlogs-gedupeerden De kring Rilland-Bath van de Stichting er. van Oorlogsgedupeerden op Zuid-Beve land kwam in algemeens vergadering bij- hel hiertoe spontaan beschikbaar gestolde Vereonigingsgebouw St. Jozef te Rilland. Het doel van deze vergadering was aan in secretaris van het hoofdbestuur ge legenheid te geven tot het houden van een inleiding over het onderwerp ZULLEN DE GEDUPEERDEN GEDUPEERD BLIJVEN? en de leden tot het stellen van vragen betrekking tot het herstel of do ver goeding. De spreker begon mei een overzicht te geven van de gebeurtenissen op het gebied herstel en vergoeding vanaf 1940 tot op het oogenblik dat het herstel en do wederopbouw door de „totale oorlogvoe ring" en reeds eerder, verdrongen en op de achtergrond gebracht werd. In het bijzon der werd de nadruk gelegd op het dic tatoriale optreden van de z.g.n. „goede Nederlanders" ten aanzien van onteigening vergoeding en ook op het terrein van de architectuur. Spr. schetste hoe bedrogen die menschen ijn uitgekomen, die gehoopt hebben, dat de regeling, die onder Duitsch bevel of toezicht is ontworpen en uitgevoerd, na terugkeer van de eigen regeering zou wor den herzien on verbeterd. Met voorbeelden werd aangetoond wat do vergooding op basis verkoopswaar-de per 10 Mei 1940 thans voor de gedupeerden beteekent. Het aldus dhr. v. d. Houl, dat de gedupeerden hun levon lang gedupeerd sullen blijven hiertegen wenscht de Stich ting in samenwerking met de andere orga- het geheele land samen te werken. Onze eenige hoop is gevestigd op het nieuw te kiezen parlement. Met :ardeering voor deze regeering kun- i t.a.v. deze zaken slechts waar- deeren dat zij geen definitieve regeling heelt willen maken zoodat ons nog eenige tijd rest hen, die hierover te beslissen zul len krijgen, van de groote onrechtvaardig heid die deze schaderegeling mol zich brengt, te overtuigen. Gevoelslactoren, al dus spr., doen het niet of slechts voor korte lijd. Wij moeten gedocumenteerd en met cijfers in de hand komen. De strijd die ons voor een betere regeling wacht zal zeker grool en moeilijk zijn. maar we zul len het er graag voor over hebben. We dienen echter qeen onwaardige strijd te voeren we moetBn correct en eerlijk bilj et als doel stellen er Een stokoude grijsaard stond op den 's-Heer Hendrikskinderendijk, gereed om Goes voor goed le verlaten. Hij was bijna 365 dagen oud nog een hall uurtje, dan was zijn leven geleefd en zou hij verzinken ln der eeuwen nacht. Terwijl hij steunend enkele Weliare bis- cuitblikken opzij schoof en een leog melk- blikje een schop gaf, zoodat bel met veel lawaai over de steenen kletterde, kwam uit de richting Middelburg een piepjong menschje aangekropen nog een half uur tje, dan kon hij' op zijn beentjes staan en de wereld instappen. „Zoo," bromde 1945, die door gebrek aan scheermesjes en zeep een formidabelen baard had. „ben je d'r aL da's in orde, kan ik je misschien nog enkele dingen vertellen waar je je voordeel mee kunt Hel rozig wezentje keek vragend naar den ouden baas en draaide intusschen een omslag van een doosje Players rond zijn vingertjes. Op een kllometerpaaltje gezeten, het kleine wurm op z'n knie, begon de hoog bedaagde man te vertellen. Ik ben nu een heel jaar In Goes geweest Ik heb de Koningin hier gezien toen ze voor 't eerst in Nederland terugkwam. Ik heb hier de vreugde der bevrijding be leefd, toen de moffen capituleerden. Ik heb de iaardag van hun Koningin meegevierd do blijde intocht gezien van hun groote luidklok. 't Zijn geschikte menschen, de Goesse- naren, nou ia, fouten maken ze overal, maar je moet met alle menschen geduld hebben. Ze laten bier veel N.S.B.-ers ook voel te lang zitten, net als eldersze spelen ook hier „aap wat heb je mooie jongen" tegen iemand waar men tegenop zie),- ze beginnen zich hier ook al al te vragen oi al die collectes wel goed en eerlijk besteed worden. Maar ik herbaal, zoo is hel over al. Waar je in Goes speciaal op moet letten, is het volgende Je kunt nogal vrij veel uitspoken, zonder dat ze 't direct merken, omdat niemand hier weet hoe laat 't precies is. Er is niks waaraan je dat hooron kunt en daar wordt ook wel eens van geprofiteerd 1 Verder moet je oppassen, dat niet alle Goessche meisjes naar Engeland vertrek ken op die manier blijft er voor de jon gens hier geen vrouw meer over Loop 's avonds nooit door de Papagaai straat, want dan breek je je nek. 't Is hier en daar nogal donker, zie je. En tenslottemochten volgend jaar om dezen tijd hier Russische biscuitblikken lig gen, zorg dan vooral dat vóór dien dat bordje aan 't Stadhuis weg is met „Win terhulp Nederland" erop. Maarschalk Piel- palpoef zou de Goessenaren pro N.S.B.- allures aanwrijven. De kleine lummel, die aandachtig had zitten luisteren, sprong ineens op den grond '1 Is mijn tijd", zei hij, „kun je me al leen nog zeggen, wanneer ze hier verkie zingen gaan houden „Dat zal waarschijnlijkdoch meer kwam er niet. De oude was overleden. En terwijl in de huizen velen elkaar Ge lukkig Nieuwjaar toewenschten. stapte 1946 met de beste bedoelingen op zijn Amerikaansche schoenen de stad in. PRIK. beter van te willen worden. Daartegen zullen wij stelling kiezen. Hierna werd den leden gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tevens werd door tal van gedupeerden groote ontevredenheid aan den dag ge legd over de manier waarop het herstel is aangepakt, vordert, en ook voor wat betreft de iinanciëele afwikkeling. -„Rilland een dor zwaarst getroffen gemeenten, ben gelt er zoo maar een beetje bij," was de algemeene opmerking. Er werd gewezen op de veel grootere vorderingen in Brabant. Men is van meening. dat hel Prov. Bur. v. d. Wederopbouw in dit gebied niet de noodige voortvarendheid betracht en aan deskundigheid veel to wenschen overlaat. De secretaris werd verzocht deze dingen in het dagelijks bestuur van de Stichting te willen brengen maar ook met de be trokken instantie te bespreken. Den vorigen avond werd een soortge lijke vergadering belegd door de kring Goes. Hier was do opkomst minder, maar de discussie even levendig. Hier werd echter de klacht geuit dal de Goessche burgerij met gulle hand geld bijeen ge bracht heelt voor do getrolfen stadsgeno ten en dal dit geld nu op de wijze zooals een burgerlijk armbestuur dit placht te doen, door een paar andere burgers ver deeld wordt. Men wenscht ie weten welke normen hier gelden en waarom dit gold niet voor 100 pet. aan de Goessche getrof fenen wordt gegeven, terwijl hel er wel voor gegeven en bijeengebracht is. Voorts werd hier gewezen op de afdracht van eerst 2 pel., daarna 4 pet. en thans 5 pet. aan de Commissie Voorziening Zeeland. Gevraagd werd waar het einde zal zijn van deze verhoogingen die almaar ten laste van de gedupeerden komen. Beide zaken werden in handen gegeven van het dagelijks bestuur der Stichting ter infor- Bungerlijke Stand GOES OverlijdenJ. de Vos, 9 m. te Kortgene, N. Kosten, 83 j. echtg. van H. Kuzee, HuwelijkenS. Hollander, 24 j. on M. van Zweeden. 21 J. Burg. Stand. GeborenStolfelina. d. v. P. v. d. Waar ten E. Buteijn Adriana. d. v. G. Slroo en P. ProvoostKornelis, z. v. J. Rottier en J. SteketeeCornelia, d. v. J. Braamse en A. M. Zegers Jan, z. v. A. van Oosten en M. op 'tHof; Maatje, d. v. P. Sturm en J. van KeulenGilles, z. v. G. P. Molhoek en A. P. Kole Pieter. z. v. J. de Schipper en C, Geene Wijnanda P. C„ d. v. I. Anderson en J. Korver,- Wille- mina d. v. J. van Paassen en C. Geuze Johan z, v. L. de Kam en J, de Nooijer Nico, z. v. P, Gameren en J. S, Corstanje. Jean B„ z. v. P. M. PolJUel en C. C. Hoogesteger. GetrouwdP. N. Kater, 32 j„ te Vlissln- gen en E. Boskeljon, 25 C. Reijnhoud. 41 j. on J. Ivens, 27 J. H. don Dekker, 25 j„ le 's-Gravenpolder en S. K. de Jonge. 21 j. M. Nieuwenhuljse, 29 en K. van der Linden, 27 OverledenJ. Karelse, 77 j„ echtg. van H. LouwerseM. Leendertso. 59 j„ echt genoot van P. IsraelA. Magnus, 70 j.. echtg. van M. Remljn G. F. van Willigen. 19 te Kapelle L. Huige. 47 j„ le Ove- zande. OndertrouwdA. J. A. Geleedst, 27 j. en S. M. Everson, 24 J.J, Evejsen, 22 j. en C. C. Konings, 23 J. Burg. Stand, GeborenPleternella J„ d. v. I. W. Bakker en J. G. C. Knijff te 's-H. ArendskerkeElisabeth A., d. v. F. H. J. Minnaar en W. Molhoek. Getrouwd E. R. Canning, 22 j„ te Pres ton en J. van Loenhout, 26 j.W. S. Brown 24 j. en G. K. J. Weezepoel, 19 j. OverledenC. Breen. 71 j., echtg. van J. A. Kikke.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1