VRIJE STEMMEN De conferentie was zeer opfeouweni, zei Byrnes JEUGDZORG IN ZEELAND Zitting van den Bijzon deren Politierechter te M'burg W est-Europeesche politiek? II. In ons vorig artikel zagen we dal aan eensluiting van de vier Wesl-Europeesche ianden voor economische en cultureele be langen hoogst gewensoht moet heelen. Nu vragen we. of er ook aanleiding is de politieke strekkingen der vier als ge lijksoortig te beschouwen, of zij alle vier dezelfde richting willen uitgaan, en de zelfde desiderata hebben staan op hun po- bevostigend zijn. In Engeland, Frankrijk en België is een sociale strekking aanwezig, die bij de twee eerste landen is uitgestippeld na de on langs gehouden verkiezingen, en waar om trent in België bij do eerstvolgende ver kiezingen ook goede kansen bestaan, ter wijl de huidige regeering Van Aclcer be slist deze richting vertegenwoordigt. In ons land is van de aanstaande verkiezingen natuurlijk nog niets te aeggen. Doch het huidige ministerie heeft zeker ook ziin hart verpand aan dezelfde sociale bedoelingen, als waardoor de andore drie aanstaande partners worden bezield. En als de voor teekenen niet bedriegen, dan zullen de af zonderlijke ministers in dit kabinet vol doende aanhang hebben in hun eigen krin gen, om een goede kans te maken dat een gemeenschappelijk program van de par tijen waaruit ze zijn voortgekomen ook de meerderheid der kiezers tot zich zal trek- OVERAL SOCIALISATIE Wat zijn dan deze beginselen, die in alle vier landen thans praktisch de politiek bepalen Allereerstin alle vier landen won- schen do partijen die thans de leiding hebben, dat er gestuurd zal worden in so cialistische richting. In. ENGELAND heeft een groote meerder heid bij de stembus, ondanks de popula riteit van den leider der andere groepee- ring, Winston Churchill, bepaald, dat in socialistische richting zal worden geregeerd. De Labour Party heeft vast hel heft in handen, en dat voor jaren. De eerste maat regelen komen al tot werkelijkheid. En vele zullen er nog volgen. De koers zal zijnstap voor stap verder gaan in een richting, die levonszekerheid en cultureele mogelijkheden zal brengen aan alle raen- schen binnen de grenzen van het konink- In FRANKRIJK is bij de laatste stembus uitgesproken, dat drie groote partijen met elkaar de leiding moeten hebben in den staat, onder De Gaulle's presidium. En de radicale programma's van de Mouvement Républicain Populaire, de socialistische en de communistische partijen zijn een waar borg dat ook hier in socialistische vormen de toekomst van Frankrijk zal worden ge bouwd. Do eerste maatregelen reeds.spre- ken daarvan. En juist ook de sterkste groep, de M.R.P., die uit spociale aan hangers van do Gaulle, uit lieden van de verzetsbeweging, uit Roomsch-Katholieken en ook uit Protestanten beslaat, wenschf in meerderheid een radicaal bewind, gelijk reeds gebleken is. De reactie heeft ook hier voorloopig geen kans. In BELGIE zijn de definitieve verkiezingen nog niet ge houden. Maar het huidige kabinet, dat oor spronkelijk uit Socialisten, Communisten en Boomsch-Kalholieken bestond, met enkele liberalen en partijloozen, en waaruit door de betreurenswaardige Leopoldskwestie de Katholieken zijn verdwenen, stuurt zeer be slist een socialistische koers, waarvoor ook de Katholieken hun stem hebben gegeven. En nu de Koningskwestie wat op de achter grond schijnt te raken, worden er al tee- koncn gezien, dat spoedig ook weer ka tholieken aan het ministerie aandeel zullen krijgen. Het zou heel niet verwonderlijk zijn, dat na de aanstaande verkiezingen weer. evenals voor den oorlog reeds dik wijls, Kalholiok en socialist samen het landsbestuur zullen doelen, nu dan daarin geassisteerd door de sterk geworden com munistische partij. INTERNATIONALE VERBONDENHEID Als tweede beginsel, waarin alle vier het zeker eens zijn, mag worden genoemd samenwerking in den nieuwen volkenbond met allo landen, en goede verstandhou ding met Sovjet-Rusland. Zonder de Ver- eenigdo Volkeron hangen alle vier landen volmaakt in do lucht, dat weten ze. En zonder vriendschap mot Rusland is er in Europa niet met vrede Ie leven. Daar dit duidelijk is, kunnen wij hier over kort zijn. Maar, vraagt ge, nu hebt ge de vierde mogendheid niet genoemdHeeft ook No- derland een socialistisch program, en wenscht ook Nederland vriendschap met Rusland, en samenwerking in den Bond der Vereenigdo Volkeren Daarover in een laatste artikel. Red. 2« JAARGANG NUMMER 349 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 28 December 1945 Algemeene Leiding B. G. Kloosterziel ca S. L. Boerma, Hoofdredacteur t J. Kookcbakker. Redactie cn Administratie i Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortcdelft 44, Ingezonden Medcdeeling Gedurende de afgeloopen feestdagen kwamen over de conferentie van de drie ministers van Buitenlandsche Zaken, Molo- tof, Byrnes en Bevin, sporadisch berichten binnen, die over het algemeen weinig zeg- Van Amerikaansche zijde werd vernomen dat goede resultaten lo verwachten wa ren. Brilsche kringen weigerden zich op een of andere wijze uit te laten. De ministers hebben tijdens de confe rentie besloten, dat alle groote mogendhe den. met uitzondering van China, aan het opstellen van het vredesverdrag met Italië zullen meewerken. Finland zal bij de vredesonderhandelin gen slechts tegenover Groot Brittannië en de Sovjet-Unie staan. In Londen neemt men aan, dat hiermee een overkoepeling tus- schen de standpunten van Molotof en Byr nes is bereikt. Een Amerikaansche stem Over het geschilpunt tusschen deze mi nisters sclireel James Reston van de New York Times. Reston" verklaart„De Sovjet-Russen ston den op hun stuk tegenover de meeninq der Brilsche dominions, dat Australië, Canadc, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland niet onalhan- kelijk waren en bij de algemeene vredes conferentie door de Britten vertegenwoor digd konden worden". Reston verklaart vorder„Bvrnes en Be- vin verzetten zich uit alle macht tegen het Sovjet-Russische standpunt, terwijl zij we zen op het feit, dat een der Brilsche domi nions Eire zijn onafhankelijkheid zoo ver had uitgebuit, dat het heelemaal bui ten den oorlog is gebleven. De Sovjet-Russen voeren hiertegen aan, dal. indien de Britsche dominions en Britsch Indië werden toegelaten, ook de verschil lende Sovjet-Republieken apart vertegen woordigd moesten worden. Wederom ver zetten de V. St. en Groot Brittannië zich te gen hel laatste voorstel en eischten, dat, indien de Sovjet-Unie er op stond te trach ten 16 vortegenwoordigers te krijgen, de V. St. noodzakelijkerwijs voor elk der 48 Amerikaansche Staten een vertegenwoordi ger zou moeten aanwijzen".. In Moskou is ook een overeenkomst be- treifendo de atoomenergie bereikt. Het slotcommuniqué was Donderdag in den komenden nacht te wachten. Radio Moskou over de conferentie „Het succes, dat de ministers der Big Three door het komen tot een overeen komst inzake de voorbereiding van vredes verdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije. Hongarije en Finland hebben behaald, is oen duidelijk bewijs van de mogelijkheid om moeilijkheden door middel van Anglo- Sovjet-Russisch-Amerikaansche samenwer king te boven te komen", heeft de radio commentator van Rodio Moskou verklaard. Hij zeido voorts „de samenwerking tus schen de groote drie is niet alleen nood zakelijk, maar men mag wel zeggen, dal een voortdurend pogen van hun kant de eenige hoop vormt een duurzamen vrede voor de monschheid te verzekeren. Hel is gemakkelijk te begrijnen waarom de ver klaring van Molotof. Byrnes en Bevin dc blijde stemming, welke bij het einde van dit belangrijke jaar heerschl, nog belang rijk versterkt heeft". In Moskousche diplomatieke kringen is men zoer optimistisch geweest tijdens don duur van de conferentie, werd gemeld. Alle ministers waren in een goed hu meur. Een groote menigte, die zich verza meld had in het Bofshoi-theater, werd door hen toegewuifd. Molotof zelf bracht voor dit gebaar de armen van Syrnes en Bevin omhoog. Besprekinaen over indië te Londen begonnen. Generaal Ghristison doet beroep op Indonesische leiders Minister President Schermerhorn is in ge zelschap van Minister Logeman. Luid. Gou- vorneur Generaal van Mooie en van Mi nister Mr. van Roijer.. die den Minister van Buitenlandsche Zakon Van Kloffens ver vangt, in Londen aangekomen. Generaal Christisoon heeft in een ver klaring, door hem uitgegeven, een beroep gedaan op de Indonesische leiders om sa men to werken en eenheden van het Indi sche volksleger ter beschikking te stellen ten einde de veiligheid en de orde, waar voor Generaal Chrislison verantwoordelijk is. te waarborgen. Do besprekingen tus schen Chrislison als geallieerd bevelhebber en Sjarir en Sjarifoedin als Indonesische lei ders, duren voort. De aanslag op Sjarir Het „republikeïnsche ministerie van voor lichting" beweert, dat er een aanslag op Sjarir is gepleegd. Een auto met vijf jonge Indo-Europeanen en Surinaraers in Neder landsche uniformen haalden de auto, waar in Sjarir zal in, en openden het vuur. Geen enkelen kogel trof doel. Een andere lezing uit Britsche bron meldt, dal een aanrijding de oorzaak van het geschil is. Sjarir vertelt zelf, dat hij werd neergeslagen met de kolf van een revolver. Do Britsche militaire politie heeft de vier daders gearresteerd men meent, dat Sja rir het slachtoffer werd van een poging tot autodiefstal. 3000 Nederl. evacuees in Bangkok Drie duizend Nederlandsche evacué's zijn met Britsche troepentra.isportschepen in Bangkok aangekomen. Meer dan de helft Wij brachten onlangs een bezoek aan een tehuis te Hansweert, waar kinderen tot 18 jaar uit N.S.B. gezinnen zijn onder gebracht. He! huis ziet er frisch uit, zoo wel van binnen als van buiten. Het is een oud Duitsch hoofdkwerfier, zoo vertelde dc heer J. P. Kerremans. do directeur, ons. en het heelt ons heel v/at moeite gekost het weer bewoonbaar te krijgen. De deu ren waren uit hun hengsels en binnen was het esn Augiasstal. Geïnterneerden werden aan het werk gezet, onder hen bevond zich do oud N.S.B. burgemeester uit St Annaland die zich zeer verdienstelijk maakte door de deuren te schilderen Zes en twintig kinderen vullen het groote gebouw thans met hun gelach en gepraat. „Kunt U nog wel eens iets merken van N.S.B. invloeden,?'' zoo vroegen wij den heer Kerremans. „Heel weinig," was het antwoord, „toch observeeren wij hen den gehoolen dag nauwkeurig". In de gesprekken, komt zoo nu en dan nog wel eens de Jeugdstorm, waarvan zij allen lid zijn geweest, ter sprake. Dan pralen wij daar heel rustig mei hen over en wijzen op de fouten van het stelsel. De heer Kerremans zet ons vervolgens het opvoedingssysteem, dat wordt gevolgd, 's Morgens om half acht staan de jongens op, krijgen een stevig ontbijt en dan gaal do eone helft als „buitenploeg" aan het work. Voor het huis staat een enorme Moffenbunker, die zij met spaden ontman telen. Do stemming onder hen is uitstekend en allen willen „iets doen." De leiding is er dan ook zooveel mogelijk op uit hen bezig Ie houden, 's Middags gaal de ploeg, die 's morgens buiten heeft gewerkt, binnen aan het werk. Een zaal is ingericht voor sloijd werk. De jongens gaan geheel op in het werk. wij zagon speelgoed wagon- ties, aardig bewerkte schelpen enz. Ook aan de toekomst wordt gedacht, men wil de jongens zooveel mogelijk brengen in het milieu, waar ze vandaan kwamen. Som migen worden later in do landbouw ondor- gobracht. anderen gaan in de scheepsbouw en weer anderen zullen straks do U.L.O. bezoeken. „Maar de eerste twee maanden zal er nog niets van komen, wc houden hen De oudere jongens doen iedoren morgen gymnastiek onder leiding, 's middags van 4.45 tof 5.15 maken ze een flinke wande ling. Ook hebben ze 's avonds zangles, het is namelijk org hinderlijk, dal sommige jongens niets anders dan Duitsche liedjes kunnen zingen. „De buurt heef! er al tegen geprotesteerd," lacht de heer Kerremans. Wij leoren hen nu goede Nederlandsche Ungelsche, Fransche enook Duitsche liedjes. Wij gaan namelijk uit van het vrijo standpunt, dat het Duitsch als zoo danig heelemaal niet zoo vreeselijk is en da: er zeer zeker ook goede Duitsche lied jes bestaan. Wij vertellen er de jongens dan maar bij, dat de buitenwereld ze liever niet hoort, zoodat zo buiten bij het werk „ouwe taaie" of „It is a long way fo tip- porary" zingen 's Avonds hebben ze les Engelsch, Ne derlandsche taal. geschiedenis en ook be handelen we onderwerpen als kunst e.d. De jongens zijn zoo gehecht aan het huis dat toen een van hen in de gelegenheid was bij familie te komen, hij in tranen uitbarstte en vroeg te mogen blijven, wat toegestaan werd. Wij gaan van het standpunt uit, aldus de heer Kerremans, dat wij de jongens de geheole dag moeten bezig houden. Ook in de vrije tijd na het middagmaal moeten ze zich ergens mee bezig houden. Er wordt geen gelummel toegestaan. U moot zich evenwel realiseeren, zoo zei de heer Ker remans, dat onze „school" pas zes weken bestaat, dus de ervaringen nog van kor- len datum zijn. Behalve de beer Kerre mans, die als hoofd van eon school in Zoeuws-Vlaanderen, over ruime paedago- gische ervaring beschikt, nemen nog vier hoeren als leeraar en surveillant (de jon gens slaan steeds onder toezicht) deel aan de opvoeding. Aan hel hoofd van de huis houding staan enkele dames. De meisjes vormen verre de minderheid in het kamp, namelijk drio. Allen krijgen ook godsdienstonderwijs, zoowel voor pro testanten en katholieken wordt gezorgd. Een wandeling door het huis, leert, dat alles er proper en keurig uitziet. Het is goed werk, dat hier wordt verricht. Hot van de ovacuó's ziin jonge kinderen. In het officieel© bericht wordt gezegd, dat tallooze families weer hereenigd ziin. De berichten maken overigens op Java weer melding van verschillende incidenten Do straten van Kramat zijn het tooneel oe- v.'eest van vele schermutselingen. Bij Ban doeng werden 12 ontvoerde personen te rug gevonden. De beruchte hadji van Garoet, die een „heiligen oorlog" wilde ontketenen, is ge sneuveld. Hij had gewoonte amuletten te vorkcopen, die onkwetsbaar maakten. Cordoti om Batavia getrokken In een officieel communiqué wordt ge zegd. dat een militair cordon is getrokken om Batavia, teneinde de identiteit na te gaan van allo menschen die de stad bin nenkomen of verlaten. De bewegingen van burgers, die de wet eerbiedigen zullen niet gehinderd worden, het doel van dit cordon is het binnen komen van bandieten, kid nappers en terroristen te voorkomen. Deze stap is noodig als voorzorgsmaat regel voor de wederinvoering van een staal van vrede in de stad. Er zijn geen inciden ten gemeld. Ontevredenheid onder Nederlanders in Indië Er heerscht ontevredenheid onder de Ne derlanders over de bombardementen van de Britten, die zonder onderscheid uitge voerd worden, on over dc zuivering onder do hoogere Nederlandsche ambtenaren. Er worden felle aanvallen gedaan op Van der Plas in hel qestencilde blad „Eenheid". dat in Bandoeng verschijnt. Ned. Westindië Het Curacaosche reliof-fonds en het Cu- zaccasche Rooue Kruis zullen ieder 130.000 per jaar bijdragon ton behoeve van een tehuis voor Nederlandsche kinderen, dat in de lente in Engeland wordt geopend. Elke maand zullen 60 kinderen uit de ge troffen gebieden van Nederland daar on dergebracht worden. VAN HIER EN DAAR 20.000 Duitsche krijgsgevangenen zullen naar Franlcrijk worden gezonden om in de kolenmijnen te werken. Van regeeringszijde word ook in ons land de mogelijkheid ge opperd. dat hef geallieerd Duitsch bestuur ook ons een aantal krijgsgevangenen zou bezorgen, om ons tekort aan mijnwerkers aan te vullen. Het nazi-fascisme is in Europa nog lang niet uitgeroeid, naar telkens weer blijkt. Radio Romo deelt roede, dal oen groep. in de uniform der S.S. gekleede mannen, bij TTenle in een vuurgevecht - wikkeld was met Italiaansche partisanen-politie- mannen. Na een schietpartij van een kwar tier verdween de S.S.-bonde. Of dit de be ruchte „Weerwolven" zijn geweest Een haast nog ergerlijker geval werd uit Londen gemeld. De Brilsche Unie van fas cisten, onder leiding van Sir Oswald Mos- ley. was tijdens don oorlog verboden, en de leiders zaten aevangon. Nu is alles v/eer vrijgelaten. Mosley hield voor een betooging van 1000 mannen en vrouwen in uniform een toespraak, waarin hij o.a. zei- do, dat de fascisten het hun berokkende leed niet zouden vergeten, en dat het ook hun viianden zou heugen De toekomstige Hitier dus Maar waarom wordt hij niet opnieuw ge ïnterneerd Zijn collega's in Europa zitten toch ook vast zou dwaasheid zijn, deze kinderen voo: fouten van hun ouders te laten booten. Een opvoeding als deze. zal veel kunnen herstellen, wat in de voorgaande jaren werd bedorven. Een belangrijk doel wordt hiermee benaderd, namelijk deze jonge menschen weer terug te brengen naar de maatschappij. Wij wenschen den heer Kerremans en zijn medewerkers goed succes met hun Conferentie geëindigd Hel slot-communiqué van de conferentie wordt thans ieder oogenblik verwacht. Een Amerikaansche radiocommentator meldde, dat de conferentie geëindigd is. op een paar technische kleinigheden na. Byrnes verklaarde, dal de conferentie zeer opbouwend was. Franco in 'n moeilijk parket De Amerikaansche ambassadeur in Pa rijs heeft het Amerikaansche antwoord over handigd op do Fransche nota met betrek king op Spanje. Het antwoord van de V. S. komt erop neer, dal de V. S. geen sym pathie koesteren voor het regiem van Fran co en zij zijn bereid de besprekingen te voeren over de houding ten opzichte van dc- Spcansche regeering. Het antwoord van Engeland wijkt daarvan weinig af, alleen wordt er den nadruk op gelegd, dat Enge land om principioele redenen niet wil in- .•pen in do Spaansche binnenlandsclie aangelegenheden. Onderlusschen heeft Franco Gen nieuw middel ontdekt, waarmee hij zijn fascisti sche roethoden Jcan bemantelen. Radio Mos kou meldt, dat hij een „sociaal christelijke partij" gaat oprichten. Franco wordt daar bij gesteund door de Katholieken. Een af gezant is reeds op wog naar den Paus om de oprichting van deze partij te bespre ken. Ook worden relaties aangeknoopt met de Belgisch© en Fransche ministeries van buitenlandsche zaken. Het zal Franco niet veel baten, denken wij. Vrede in China 1 De Reulercorrespondent Doen Campbell meldt op 2den Kerstdag, dat generaal Tsjow en Lai de voornaamste communistische af gevaardigde in Tsjoengking heeft medege deeld, dat de communistische partii een „officieel en schriftelijk vastgelegd" voorstel voor onvoorwaardeliiken wapenstilstand zou overleggen, indien do regooringsparlii Kwomintang na een onderbreking van vijf weken de onderhandelingen officieel weer hervatten. „Wij wenschen onmiddellijk den strijd te slaken, hetgeen belangrijker is dan alle andere dingen", zei generaal Tsjow. Hij voegde hieraan loe, dat hij van don voorzitter van de Chineesche Communisti sche partij, generaal Mau Tso Toeng toe stemming had gekregen dit voorstel te doen NIEUWS IN HET KORT Meer dan 1000 voormalige leden der Na zi-partij, S.S.- en S.A.-mannen zijn na een klopjacht, georganiseerd door het Brilsche militaire bestuur, te Keulen gearresteerd. -De Oostenrijksche regeering heelt de geallieerden een nota doen toekomen, v in zii aanspraak maakt op hel Noordelijk gedeelte van Zuid-Tirol. waar voornamelijk Duitsch gesproken wordt. De Lire in Italië zou gedevalueerd worden225 lire per dollar en 900 lire per dollar sterling. Wilde zwijnen, die zich blijkbaar in de Belgische Ardennen niet meer thuis gevoel den, gingen evacueeren. Ze werden gezien in Noord-Brabant bij Someren en bij Heeze. Wij weten niet, of hot evacuatiebureau al daar hierin is gekend, maar zeker is. dat de bevolking ze beschouwt als ongewensch- te gasten. Is er niet een jager op groot wild. die zich hier beschikbaar stelt Tribunaal te Goes Uitspraken i der Slikkc uit Goes, k W' H. C. Jansen. Kruiningen. ontzegging van rechten, vrijgesproken. P. Dekker. Borssele. verbeurd verklaring vermogen tot I 5000. J. Bom, Waarde, verbeurd verklaring ver mogen tot f 10.000. A. Koster, Heinkenszand. werd. evenals de vorige drie personen, ontzet uit de open bare ambten en het kiesrecht. M. L. Plandsen, Oud Vossemeer, verb, verkl. vermogen tot f 200. J. J. Schoon, Middelburg, vrijgesproken. Beido laatste personen werden ontzet uit de openbare ambten en hel kiesrecht. De 25-jarige chauffeur P. Nageikerke uit 's-Keer Arendskerke vervoerde op 20 Aug. 1945 te 's-Heer Arendskerke. opzettelijk in strijd met de desbetreffende voorschriften, 1500 kg. aardappelen. Hij kreeg f 100 b. of 20 dagen hechtenis. Eisch f 100 boe'o of 1 maand hechtenis. De 37-jarige P. M. Gelok. chauffeur en paardenknecht, te Goes, vervoerde in de maand Juli 1345 van 's-Heer Arendskerke naar Goes 72 kg. shaglabak, terwijl hi geen vergunning hiervoor had. Hij were vrijgesproken. De eisch was i 50 boete ol 10 d. hechtenis. De 39-jarige J. A. Boutens, hulp-monteur te Goes, leverde deze tabak af in strijd met de desbetreffende bepalingen, wal hem f 500 b. of 3 mnd. hecht, kostte. Eisch f 1000 b. of 3 mnd. hechtenis. De 64-jarige landbouwer C. J. van Wes ten uit Zierikzee kocht in de maand Jut' 1945 te Nieuw Vossemeer een damesrijwlc' voor vijf gouden tientjes in strijd mot de Distributievoorschriften. Eisch f 100 boete of 1 mnd. hecht, met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen riiwiel. Uilspr. ontslag van rechtsvervolging en teruggave rijwiel. P. F. Vermeersch, een 33-jarigo landbou wer uit Zaamslag. had in de maand Aug. 1945 te Zaamslag een koe voorhanden. In strijd met het Organisatiebesluit Voedsel voorziening. v/at hom. conform den eisch i 200 booto of 2 mnd. hecht, kostte. De 64-jarige A. van 't Westeinde, land bouwer te Kwadendamme. liet in de maand Augustus 1945 zonder vervoerbo- wiis over de Westerschelde, een paard ver voeren. Hij word vrijgesproken. Eisch 1100 boete of 15 d. hecht. M. de Smidt, een 41-jarige veehandelaar uit Borssele, slachtte in Sopt. 1945 zonder vergunning oen varken. Det kostte hem 1 maand gev. straf voorw. met een proeftijd van 3 jaar en f 100 boete of 20 d. hecht. Eisch 1 mnd. gev. straf voorw. met een Ptoaftijd van 2 jaar en f 100 b. al 20 d. h. Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar 'Svulvt Uw )foc6/! UIT STAD EN LAND Trein ontspoord Enkele wagons van den personentrein, e vanmorgen uit de richting Goes kwam, ontspoorden bij Kruiningen. Do oorzaak is onbekend. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. Hoedekenskerke - Kwadendamme Onze zwaar getroffen gemeente is gea dopteerd door hot eveneens zwaar getrof fen Enschede. Vrijdag 21 Dec. waren eeni- zomité-leden uit Enschede in onze ge nie aanwezig om te vergaderen met de plaatselijke Hark-comité's. Na openings welkomstwoorden van den burgemees- nam een der hoeren uit Enschede het woord om iets te vertellen over de actie die in hun stad is gevoerd ten bate van noodlijdend Hoedekenskerke. Enschede hield propaganda-avonden en veerde bioscoopreclame, drukte 20.000 fol ders, voerde straatreclame met luidsprekers, de v/inlreJs richtten hun etalages in voor- deze actie, de pers stond een week lang in dienst van „Enschede helpt Hoedekens kerke" en men zamelde na afloop van dit alles met vijftig auto's goederen in. Onze oogon waren groot van verbazing en onze harten warm van dankbaarheid. En dit alles terwijl Enschede zelf zoo zwacr qelrollen is. Na afloop dankte de burgemeester met eenige ontroerde woorden, waarna do aan wezigen gelegenheid kregen om de mee gebrachte Korstgaven te zien. 't Was om sprakeloos te staan van dank baarheid. Dank zij Enschede, reden daags voo- Kerstmis door Hoedekenskerke on Kwaden damme wagens, die voor vele huizen stil hielden en dear de huisgezinnen verblijd den met dekens en speelgoed. Enschede, God loone het U Toenemend verkeer door het Kanaal van Zuid-Beveland 100 schepen passeeren dagelijks Het kanaal door Zuid-Beveland biedt weer oen opgewekt beeld van herlevend verkeer. Stampend en puffend jagen de bootjes voort op den hartader van Antwerpen. Op de sluizen staon oude zeerobben en laten de blikken critisch over de drukte in de diepte gaan. Ja, het^ is nog niet alles in orde in „Bij lange na niet', zegt de sluismeester. „Vroeger, meneer, dan lolden we er 300 op een dag Nu hondord per dag, veel lichters. Belgen met kolen uil het Rijn land op weg nacr Antwerpen er. Gent. Ook Franschen maar lang zooveel niet. De grootste schuit, die we tot nog toe door hadden, was de „Grolius" van 4228 ton". Hansweert of Hanswest, zooals het genoemd wordt. heeft het moeten ontgelden in den oorlog. Eerst in 1940, later in 1945 lieten de Duitschers enkele sluizen springen. De middelsluis en de Oostsluis werden volkomen vernield, de Oostsluis heeft nu woer normale doorvaart In de havens hadden zij schepen laten zin ken. Ook het dorp zelf had nogal te lijden, de kinderen spelen nu in de oude stellin gen, hier en daar zien we nog huizen met dicht gespijkerde ruiten en enkele onbe woonde huizen zien eruit als oude geraam ten en vertoonen zwarte gaten, die met prikkeldraad zijn afgezet. Hanswest is evenwel vol goeden moed. Het dorp zal er weer snel bovenop komen, nu dc handel weer herleeft. Het is al schemerachtig, wanneer we af scheid nemen van Hanswest. Spookachtig gloeien tallooze roode ha venlichten. Schril klinkt een fluit over de immer rustelooze Schelde. Hier klopt de hartslag van het leven weer. Bagaerraolens zijn nog in vollen gang om de vijf jaar lang verwaarloosde havens op te knappen. Zij zijn het symbool van Zeeuwsche durf en Natuurschoon Ton gevolge der inundatie is op de bui tenplaatsen Mon Plaisir, Heeslerlust, Weel- zicht, Maja. Zorgvliet, en Rustenburg veol natuurschoon verloren gegaan. Vrijwel alle boomen ziin dood, terwijl ook den houtop stand veel geleden heeft. Naar schatting zullen alleen op de bui lens 2000 boomen moeten worden gerooid, waaronder boomen van honderden jaren Reeds is veel hout afgevoerd, terwijl men dag voor dag met plm. 60 man voortgaat met rooien en opruimen van boomen, wel ke roet tientallen iegelijk zijn omgewaaid. Als al datgene wat is afgestorven weg is, zal Schuddebeurs onherkenbaar zijn ver minkt. Wel ziin er plannen om tot nieuwen aan plant over te gaan, wat ten zeerste wordt toegejuicht, doch er zullen dern wcor heel wal jaren verloopon voor aleer Schudde beurs weer wat „aangekleed" zal zijn. Goes Het bestuur van het Gasthuis stelt het gemeentebestuur voor de functie van necshoer-directeur in te voeren en als zoo danig te benoemen de heer J. F. O. Huese. chirurg te Goes. GESLAAGD. Geslaagd voor diploma Ziekenverpleging A. zuster F. Visser, Gasthuis Oostwal. Goes Middelburg Maandagmiddag werd op d;n hoolc Balans-Haringplaats een dame aangereden door een motorrijwiel. De dame kwam met den schrik vrij. doch een taart die ze bij Zich droeg, werd vermorzeld. De schade werd door den motorrijder vergoed. NIEUWE BONNEN Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC601 No. 522, 250 gram Bloem. No. 523, 200 gram Zout. No. 524, 250 gram Jam, Stroop, enz. No. 525, 500 gram Peulvruchten. No. 526. 2 leg. Aardappelen. No. 528, plm. 225 gram Huishoudzeep. No. 529, 2 doosjes Lucifers. B 45, 1 kg. Aardappelen. A 48, 1V2 liter Melk. B 48. 3 liter Melk. C 46, 3 liter Melk. Bonkaarten KD. KE 601 No. 616, 250 gram Bloem. No.'617. 200 gram Zout. No. 618, 250 gram Jam, Stroop, enz. No. 619. 250 gram Peulvruchten. No. 620, 1 kg. Aardappelen. No. 621. 5 liter Molk. No. 622, plm. 225 gram Huishoudzeep. No. 623. 2 doosjes Lucifers. Tabakskaarten enz. T 06, 2 rantsoenen Tabaksarlikelen (geen imporl-cigaretlen) V 06. 100 gram Chocolade of Suikerwerken. X 06. 100 gr. Choc, of Suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 December c.s. van des middags 12 uur ai worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor Melk en Aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 31 December raag worden afge leverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de Centrale Keukens, moeten aldaar de bonnen 516 of 611 voor Vleesch en 526 voor Aardappelen worden ingeleverd. BADINRICHTING De badinrichting, welke i het terrein tusschen Lange Dolft en Nieuwe Burg en welke enkele weken geleden ge opend werd, blijkt in een sedert ruim eon jaar gevoeldo bohoeite te voorzien. De nieuwe inrichting, welke als een tij delijke is bedoeld, wordt thans door onge veer 10 pet. der burgerij dezer gemeente bezochtongeveer 400 scholieren makon er gebruik van op door de gemeento gefi nancierde scholierkaarten. Hiervoor zijn spe ciaie dagen vastgesteld, terwijl ook de hier gelegerde militairen in collectief verband C-r een dankbaar gebruik van maken. De badinrichting is geopend op allo werkdagen van 7.30 tot 21 uur. In de laatst gehouden buitengewone Algemeene vergadering van aandeelhou ders van de N.V, Stoomtram Walcheren, herdacht de voorzitter met waardeerende woorden don esnigen tijd geleden overle den wnd. Directeur der Vennootschap, den heer J. P. Bakker. Jhr. Mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg werd benoemd tot commis saris, tevens lid van het Daaelijksch be stuur.. De wnd. Directeur. Jhr. Mr. D. H. van Doorn werd met ingang van 1 Jan. 1946 benoemd let Directeur. RILLAND BATH. Een gemeente, die wei nig ontspanning heelt, werd bezocht door de tooneelvereeniging ,,'t Overschotje" uit Middelburg, welke veroenlging een cabaret avond gai voor de bewekers van het In- terneeringskamp en de bevolking. Eon nonstop programma werd goed uit gevoerd en had, te oordeelen naar het applaus, waar de verschillende nummers mee beloond werden, een groot succes. Dat een en ander ten zeerste op prijs werd aesteld, bleek uit de toespraken van dc.i Burgemeester en den Commandant van de Bewakingslroepen. 's-HEER ABTSKERKE. Op initiatief van enkele inwoners werd een bijeenkomst van do Nederlandsche Volksbeweging belegd mot als spreker do heer A. van Uxem. Na a/loop van oen uitvoerige gedachten- wisseling werd besloten Jot het oprichten van een plaatselijke afdeeling. OUDELANDE. Naar aanleiding van oen onjuist ingezonden bericht in ons blad van 24 December, deelen wij mede. dat de beer L. G. Joosse eervol is ontheven van de waarneming van het burgemeestersambt van Oudelandc, onder dankbetuiging van de door hem in die functie bewezen dien door zijn drukko istent der belastin gen, niet meer in staat de betrekking van waarnemend burgemeester te vervullen. RETRANCHEMENT. De Centrale Voreeni- ging voor Reizende Bibliotheken zond we derom een collectie boeken naar onze ge meente. De Roode Kruiscollecte voor Indië heeft opgebracht f 392.60. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) De dienstbodennood Een unfaire advertentie In do Provinciale Zeeuv/sche Courant van Zaterdag jj. lezen wij de volgende adver- VAN DIENSTMEISJE TOT KANTOORJUFFROUW Gevraagd net vlot meisje voor kantoor-op leiding. zelfstandige werkkring, diploma's geen vereischte, goed loon, korte werktij den, prettig work. Eventueel te volgen cur sussen worden betaald. Onder kantooruren voorloopig tijd voor zelfstudie. Eigenhandig geschreven brieven enz. In dezelfde krant tellen wij dienzelfden dag twaalf advertenties, waarin hulp in de huishouding wordt gevraagd. De heeren, die deze advertentie opstel den zijn zeker ongetrouwd of hun echtge- nooten ziin de weinige gelukkige, die hulp in do huishouding hebben. Niemand kan er bezwaar tegen hebben, dat een werkgever een good loon betaalt, zijn medewerkers oc-n prettigen wekkring keeft en korte v/erklijden garandeert. Do geste eventueel te volgen cursussen te be talen verdient navolging, maar do huis. vrouwen, die het zonder dienstmeisje moe- ten stellen, kunnen niet anders dan be- zwaar hebben tegen den aanhef van de advertentie „Van dienstmeisje tot kantoor, juffrouw". Deze zin zal de dienstmeisjes, die er nog zijn het gevoel geven, dal hun beroep minder is dan dat van een kan. toorjuffrouw, iets dat heelemaal niet het geval is. De meisjes, die de huisvrouwen bijstaan, doen in vele gevallen nuttiger werk, dat de dames, die op de distributie kantoren e.d. de helft van den tijd genoeg lijke onderonsjes houden. Wij weten, dat ook in het bedrijfsleven gebrek is aan goede, vrouwelijke arbeids krachten en wij kunnen goede arbeidsvoor, waarden alleen maar toejuichen, maar te genover de vele huismoeders, die in dezen tijd meestal tevergeefs advertenties plaat sen, waarin zij dienstmeisjes vragen, vin den wij den aanhei van bovengenoemde advertentie unfair. Het „Van dienstmeisje tot Kantoorjuffrouw" ontneemt de huisvrou wen een eerlijke kans om hulp in haar huishouden te krijgen. M.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1