VRIJE STEMMEN Amerikaansche visie op Duitsche ontwapening W est-Europeesche politiek? AANEENSLUITING WENSCHELIJK. In deze laatsto dagen van het jaar wil len wij een kort woord wijden aan de po litiek, en dan wel aan de politiek die in het deel van Europa, waartoe ook ons land behoort, moet worden gevoerd. Ofschoon feitelijk thans de politiek enkel wereldpo litiek kan zijn, omdat alle landen der we reld zijn samengesmolton lot een groot economisch geheel, en elk deol dor wereld zich bekommert en moot bekommeren over do toestanden en mogelijkheden in elk an der deel van de aardoppervlakte, is er toch ook een bijzonder belangrijke taak weggelegd voor do kleinere groepeeringen, die slechts een deel van de aarpoppervlak- to bestrijken. Een voorbeeld. Hoe belangrijk is thans niet de positie van DE SOVJET-UNIE in verband met de vele grensgebieden, dio voortaan onder haar directen invloed staan 1 Dit groote blok waartoe naast Rusland, dat hot middelpunt is van het geheel, ook zeker Finland, Est land, Letland en Lithauen behooren, voorts Polen, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Honga rije, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en wellicht nog meer Donaulanden, terwijl half Duitschland zeker ook binnen zijn invloedssfeer zal vallen heel dit groote agglomeraat, dat zelfs nog verder zijn in vloed dool gelden, in Noord-China, in Jran, in Turkije, in Zweden, en wie weet waar nog meer, is een geweldige factor in de wereldpolitiek, die deze voor een goed deel zal blijven beheerschen. Om een ander voorbeeld te nemen hoe buitengewoon gewichtig is niet het R BIT- SOHE IMPERIUM, juist door de aaneenslui ting daarin van Groot Brittannië. Canada, Zuid-Afrika, Britsch Indië. Australië, Nieuw Zeeland, waardoor over heel de wereld de Britsche invloed zich kan doen gelden. En om een derde exempel te goven Welk een beslissende rol in de politiek over heel de aarde wordt niet gespeeld door de VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA, die juist in den laatsten oorlog geheel Midden- on Zuid-Amerika in één statenbond met het Noorden hebben vereenigd, en nu onge twijfeld 't centrale punl zal zijn waarom de wereldpolitiek voortaan zal draaienwat symbolisch zeer goed wordt uitgedrukt in liet besluit der voorbereidende commissie van de Vereenïgde Volkeren om den zetel in het besluit der voorberteidondo commis sie van de Vereenigdo Volkeren om den zetel van dit lichaam in een slad van N. Amerika te vestigen, een besluit, dat door de andere grootmacht, Rusland, sterk wordt gepousseerd. Dit laatste groote land heelt daarmee duidelijk laten zien. hoe het de Vereenïgde Stalen hel noodzakelijke cen trum oordeelt te zijn, waarmee haar eigen grootmacht in de eersto plaats steeds tot overleg zal moeten komen. Is het aan de hand van deze groote voor beelden niet duidelijk, dat er voor West- Europa ook een aaneensluiting wenschelijk is, opdat zijn stem op de samenkomsten der Vereenigdo Volkeren duidelijk kan ge hoord worden, en zijn belangen niet te veel >p den achtergrond zullen geraken NIET ANTI-SOVJET. Een WestEuropeesch blok dus Ja, in zekeren zin. Niet in den zin, die sommigen erin gaar ne willen zoeken, en waarvoor aan andere zijde wel wordt gevreesd. Als men dit WestEuropeesche blok zou willen gaan beschouwen als eon bolwerx tegen het Oosten van Europa, dan zou hot slechts zeer schadelijk en dus ongewenschl kunnen zijn. Want primo: vrat zou de macht van Engeland, Frankrijk, België en Nederland te samen kunnon bettekenen te genover het OostEuropeesche blok. dat vrij zooeven hebben geschetst En secundo Juist dat idee van gekant te zijn tegen de SovjetUnie ware reeds een groot gevaar voor de zoo hoog noodige samenwerking Van Oost- en WestEuropa. Maar veeleer moet zulk oen Wesl-Euro- peesche aaneensluiting worden gezien ais oen poging van ongeveer gelijksoortig be stuurde landen, die in eikaars nabijheid lig gen, en nu zoowel economische als geeste lijke betrekkingen kunnen aankv/eeken. waardoor zij elkaar kunnen verrijken, en stolfeiijk sterker komen struggle for life sche periode. Als de tolmuren tusschen de de landen worden geslecht, als elks pro duct uitgevoerd kan worden over heel het gebied der vier samenwerkende volken, als geen militaire maatregelen moer noodig zijn an de grenzen tusschen deze vier verbon- uenen, als men aan elkaar alle faciliteiten verleent die de provincies van elk land onder elkander genieten hoe veel ster ker zal dan dit vierlandon-gebied staan bij de beraadslagingen in den bond der Ver eenïgde Volkeren, welk een gewaardeerde partner zal het dan zijn voor elk ander groot gebied Maar passen deze vier landen politiek bij elkaar? Daarover in een volgend artikel. Red. Opleiding van leerkrachten voor verkeersonderwijs De K.N.A.C. heeft zich, met betrekking tot het vraagstuk van hot verplichte verkeers onderwijs op alle lagere scholen, tot den Minister van Onderwijs gewend met hel verzoek te willen bevorderen, dat op de Kweekscholen voor Onderwijzers en soort gelijke opleidingsscholen eveneens hot ver keersonderwijs als verplicht leervak zal worden ingevoerd. 2ij grondt dit verzoek op de overweging, dat daardoor do leer krachten van de noodzakelijkheid van dit onderwijs zullen worden overtuigd en hun oen voldoende verkeersinzicht za! worden bijgebracht. Samenwerking Esperanto-beweging Zaterdag kwamen te Amsterdam bijoen vertegenwoordigers van de volgende Espo- ranto-organisaties Federatie van Arbeiders Esperantisten. Noderlandsche Esperantisten Veroeniging ..La Estonlo Eeslas Nia", Nederlandsche R. ff. Esperantistenbond ..Nederlanda Kalho- üko" en de Ned. Chr. Esperanto Voreeni- ging. Besloten werd tol samenwerking op breeden grondslag. Opgericht word hol centraal Comité van do Esporantobeweging in Nederland. Tevens kwamen deze ver- eenigingen tot overeenstemming ten aan zien van de 2c JAARGANG NUMMER 348 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 27 December 1945 Algemccne Leiding B. G. Kloosterziel ca S. L. Boeima- Hoofdrcdacleur i Koekebaldcer. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortedelft 44. De Amerik. pers over de Indische kwestie Henri S. Fowler, Directeur van het Ame rikaansche Bureau voor Buitenlandsche Economische Administratie, heeft een klaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat hoewel Duitschland thans militair versla gen is en het economisch leven tijdelijk stilstand is gekomen, do industrieeie basis voor zijn agressie practisch gesproke: aangetast is. Duitschland hoeft deze basis gedurende de laatste 25 jaar opgebouwd en in staat gesteld om bijna de geheele we reld te veroveren. Zelfs indien men alle aangerichte schade en vernietigingen in aanmerking noer schikt Duitschland thans nog waarschijnlijk meer dan 4 miilioen ton machines gereedschappen. Daarenboven beschikt hel een groote onbeschadigde capacitei de productie van nieuwe machines ei gereedschappen. Deze enorme machine-in dustrie is op haar beurt gebaseerd op ijzer en staalindustrie, die aan den v avond van den tweeden wereldoorlog geveer 23 millioen ton ruw staal produceer de. dat is twee keer zooveel als in 1930 Een groot aantal belangrijko Duitscho dustrieën, zooals chemische en de electrici industrie, zijn voor productie gereed kunnen met kleine reparaties in bedrijf ge steld worden. Volgens deze Amerikaansche visie i de komende hisl Dc pakjes voor de Oost Gemeld wordt, dat de pakjes voor den Luchtdienst Amsterdam-Batavia thans als aangeteeicende stukken zullen worden be handeld. Het aanteekenrecht is begrepen in hot tarief van f 5 tot en met 500 gram en f 10 tot en met 1 kg. Onder de tegen- woordigo omstandigheden zijn pakjes slechts ter verzending toegelaten naar Java on Sumatra, indien zij bestemd zijn voor Batavia, Bandoeng, Semarang, Soorabaja. Padang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zullen voorloopig nog niet kunnen worden aangoteokond. Verder dient er rekening moe gehouden te worden, dat correspondentie voor ande re bestemmingen dan de hierboven genoem de aan groote vertraging onderhevig is- Tribunaal te Goes Op het tribunaal worden een viertal Z' ken behandeld. De eerste was die leger den 2 I-jarigen Leendert Huissen, landarbei der Ie Waarde, die oenigen tijd donateur der N.S.B. is geweest. Verdachte ontkende propaganda gemaakt te hebben voc N.S.B. Hij vindt het nu jammer donateur te zijn geworden on zegt dat destijds zijn vader en moeder er legen waren. De tweede was de 27-jarige landarbeider J. Weststrate uit Waarde, die ronduit be kende in 1941 sympathiseerend lid te zijn geworden. Hij erkent nu, dat hij verkeerd handelde. De 19jarige Adriana Zuidweg uit Hein- kenszcmd. hulp in de huishouding va: roep, gaf ook toe in 1942, op aandrang van anderen lid te zijn geworden van Nat. Jeugdstorm, waar zij onder leiding Mevr. Lenshoek voorlrekster is geweest. Zij heeft later begrepen, dat dit verkeerd en voelde zich in de N.S.B. niet thuis. De vierde zaak, ook zonder verdediger, v/as die fegen den 4 I-jarigen grondwerker W. C. de Jong te 's-Heerenhoek, wïen ter. laste was gelegd, dal hij lid is geweest van de N.S.B,, of zeker assistent-liddal hij in 1943 in Januari zich bij de N.V. Ned Oost-Compagnie heeft gomeld en enkele maanden in de Oekraïne als Ooslboer heef) gewerkt, en ten slotte, dat hij in 1944 man bij de Ocker Action is qeweest. Verdachte ontkende lid te zijn geweest. doch wel ads. lid. Hij is daartoe gekomen om als ex-krijgsgevangene vrij van nieu v/e gevangenzetting te zijn. Toen de voor: zilter hem er op wees. dal het toch eei fout was vrijwillig naar hot Oosten te gaan zeide verdachte, dat hot niet tot hem doorgedrongen, wat dat betookende, hij is dan ook spoedig terug gekomen. Des middags v/erden twee zaken behan deld, die gecombineerd werden en wel die legen den 67-jarigen bakker Cornells Halst en zijn 33-jarigen zoon, eveneens bak ker, beiden uit Wissenkerlce. Aan den vader werd ten laste gelegd, dat hij aan Jan Dekker, den gemachtigde van Mussert, geschreven heeft op 26 April 1943, dat de drukker Marcusse to Wi kerke biljetten voor den distributiedienst, op welke die drukker een extra rcfnd had gedrukt oranje zulks volgens den schrijver, in verband mei een zekere ge beurtenis deze week. daarmede doelende op den verjaardag van Prinses Juliana. Verder zou hij voel bakkerij-artikelen de Duitschers hebben verkocht, Nederlan ders bij de Duitsche politie hebben aange geven met gevolg insluiting in een coi (raiiekampis hij lid geweest van Ned. Volksdienst, ging hij zeer vriendschap pelijk met de Duitschers om en heeft hij voordeel gelrokken van de bezelling. De zoon, die in tegenstelling met vader thans niet geïnterneerd is, werd ten laste gelegd, veel verkocht te hebben leden van de weermacht, landgenooten bij Duitschers aan te brengen lid van den N.V.D., veel omgang met de bezetters en voordeel trekken uit den handel mei Duit schers. De vader zeide geen lid te zijn geweest zn de N.S.B.den brief schreef bij in drift en heeft er nu voel spijt van, hij le verde niet bijzonder veel aan de Duitschers en zegt niet te weten, dat hij te Wissen- kerfce als pro-Duitsch bekend stond. De zoon zeide o.a., als zakenman te heb ben gehandeld, doch niet als iemand, die met de bezetiers samenspande. Nadat een tweetal knechts van de ver dachten als getuigen a decharge inlichtin gen hadden gegeven, en de vrouw van den zoon was gehoord, was hot woord aan den verdediger van beide verdachten, Mr. F. W. Adriaanse, die zeido, dat Van Halst steeds een goeden naam heelt gehad in Wissenkerke en ook in do bakkersorgani salie, waarvoor pleiter enkele verklaringen aan het tribunaal overlegt. Het schrijven van den brief is zeker fout. maar dat verdachte Marcusse verraden heeft staat niet zoo vast, v/ant eerst werd M. gearresteerd en toen eerst v. H. Tol vriendschappelijkon omgang met de Duit schers kwam het in de dorpen eerder dan in de stad en vooral voor zakenlieden was dit het geval. Zooals de voorzitter zelf reeds bij de ondervragingen opmerkte, was het lid zijn van den N.V.D. niet zoo zwaar aan te rekenen. Dat de zoon zelfs iets aan eer Duilscher durfde v/eigeren is wel een be wijs, dal hij toch ook oen goed Nederlander Spr. vraagt voor den vader clementie met het oog op zijn hoogen teeltijd en voor don zoon een milde straf. Voor den vader hoopt pleiter, dat niet het geheele vermo gen zal worden verbeurd verklaard, dat hem tot armoede zou brengen. Hel bobben van een som op een spaarbankboekje, die tijdens den oorlog is bijeen gebracht, is te begrijpen, omdat men in die jaren niets nieuws kon koopon en geen bijzondere zor- aan huizen e.d. kon bestoden. Uitspraak in alle zaken Donderdag 3 Ja nuari Je Goes. don bij de DuitBche ontwapening de vol gende hoofdlijnen in acht genomen moeten worden 1. Zij moet voorrang hebben boven elke andere politiek voor de behandeling van Duitschland. 2. Zij moet volledig worden uitgevoerd. 3. Zij moet van karakter en opzet blij vend zijn. 4. Zij moet nauw verbonden worden met de ontwikkeling van de Europeesche eco nomische en industrieeie onafhankelijkheid van Duifschland. 5. Zij moet uïtqevoord worden als een veiligheidsmaatregel en niet als een del tot bestraffing en vergelding. 6. Zij moet gebruikt worden voor bespoediging van de omzetting van Duitsch land als producent van oorlogsmateriaal in een koopkrachtig afnemor in de vredeseco nomie. 7. Zij moet elastisch zijn. 8. De administratie moet zoo eenvoudig mogelijk zijn. 9. Juist door den eenvoudigen opzet moet de ontwapening gemakkelijk begrepen wor den door de openbare meening. Krachtens dit program moet de geheele industrieeie installatie, welke direct of indi- -ecl voor een Duilsche oorlogsvoering van belang zou zijn, naar andere landen wor den overgebracht. Daar kan deze industrie in bedrijf worden gesteld en beschermd worden legen de concurrentie van Duitsche rijde, totdat zij op eigen beenen lean staan De hieruit voortvloeiende industrieeie expansie in Europa, vooral die van de zware industrie, zal de noodzakelijke, waar van Europa's economischo onafhankelijk heid van de Duitsche ovorbeerschende po sitie afhangt, in aanzienlijke mate bevorde- Amerika streeft naar vrede en democratie Hef is zeker interessant en leerzaam de meening der buitenlandsche bladen over de wereldpolitieke vraagstukken te bestudee- Zoo schrijft de New York Tines over de Indische kwestie o.a., dat de Amerikaan sche regeering, na eerst haar politiek te gen China en Japan verduidelijkt te heb ben, thans tv/ee stappen heeft gedaan om haar politiek ten aanzien van de rest van het Verre Oosten Siam en Ned. Indie kenbaar te maken, waar zij stoot op een ingewikkeld probleem van de Koloniale Rijken. Zij heelt een verklaring uitgege ven over de ontwikkeling van den toestand in Ned. Oost Indië. De principes daarvan e toepassing op Fransch Indo-China. Het feil, dat deze stappen ondernomen worden, maakt aan de wereld kenbaar, dal de Amerikaansche belangensfeer zich over do geheele wereld uitstrekt. Deze stappen worden verder gerechtvaardigd door hef doel dat beoogd wordt, hetgeen het doel is waarvoor wij streden en dat wij overal trachten té bereiken vrede en democratie, aldus do New York Times. Het blad vervolgt dan Tot zoover kan Amerika gaan bij zijn inmenging in do interne aangelegenheden van andere naties. Maar het laat geen twijfel bestaan omtrent Amerika's diepe be langstelling in do regelingen van de ge schillen, die bereikt worden. Evenais mei China stolt Amerika in de eerste plaats zoc wel do Nederlandsche autoriteiten als de Indonesische leiders verantwoordelijk vooi het tot stand brongen van een regeling. Di' houdt in. dat do wijze waarop ieder der beide partijen zich van deze verantwoor delijkheid kwijt, eveneens de Amerikaan sche politiek zal bepalen. Een Amerikaansche meening over de Sovjet-Unie De Sovjet Unie zal in de eerst komende generatie een van de meest conservatieve mogendheden zijn op het gebied van de internationale politiek, aldus verklaarde Joseph Barnes, redacteur Buitenland van de New York Herald Tribune, op een ver gadering van de Vereeniging voor buiten landsche politiek. Barnes is onlangs van een reis naar Moskou teruggekeerd. Hij baseerde 2ijn voorspelling op de drie voor naamste factoren, die het huidige Russische leven en de Russische gedachten bepalen. In de eerste plaats, zeide Barnes, is de ontzaggelijke verwoesting, tengevolge van den oorlog oorzaak, dat Rusland zich con centreert op ziin toekomstige veiligheid. Volgens Barnes ziet Rusland de veiligheid juist zooals men die in Amerika ziet, name lijk i trische verdedigingsgordels. Barnes is van oordeel, dat Rusland het Roode Leger ge mobiliseerd zal houden, en de sterkste mo gendheid te land op het Europeesche con- inenf zal blijven. De tweede belangrijke factor is de mate, waarop het Russische volk den blik op het binnenland richt, op zichzelf en de eigen hulpbronnen. Als be wijs hiervoor wees Barnes op het ieit, dat 12.000.000 Russen uit Europeesch Rusland naar de Aziatische deelon van het Rijk zijn geëmigreerd tusschen 1941 en 1943. De stroom naar hot Oosten heeft in het Rus sische leven almetingen aangenomen, die lot groot nieuws in de wereld van vandaag stempelen. De derde factor was volgens Barnes, de totale liquidatie van de Komintern of Derde Internationale. MAATKLEEDING PERFECT De strijd bij Ramme- kens is nog in volle NIEUWS IN HET KORT Lord HawHaw (William Joyce), de radio spreker voor Zccscn, zal op 3 Januari wor den opgehangen. Als eerste van de Chïnesche colla borateurs is Tsjen Jin Ping, voormalig onder minister van financien in de regeering van Nanking, tol levenslange gevanaenisstrai en verbeurdverklaring van bezittingen ver oordeeld. Te Milaan is- gevonden de maar schalkstal van Mussolini, welke door kost bare edelsteenon v/ordt gesierd, benevens een aantal andere kostbaarheden uil het bezit van don voormaligen duce. Tribunaal Middelburg A. Joziasse, tuinder te Ooslkapelle wordt van beschuldigd vrijwillig tuinderijp-o- ducten te hebben qolevord aan de Duitsche weermacht, waaraan hij ongeveer f 2000 verdiend zou hebben. Hij zeide hiertoe ge prest te zijn en verklaarde niet zelfstandig, doch in opdracht van oen ander te hebben gehandeld. De verdediger, Mr. Adriai ide dat verdachte ook veel groente burgers leverdo en niet f 2000, maar slechts 300 zou hebben verdiend. G. Vogel, landbouwer te Arnemuiden, Verdachte verklaarde zich uit angst voor zekere Van de Perel aangesloten te hebben als lid van do N.S.3. Daar vordach- schijnbaar in 1941 zijn verstand vond of terug vond, bedankte hij reeds in dat jaar als lid. Verdachte had geen verdediger. J. de Nooyer, fabrieksarbeider le Arne muiden. Was vanaf 1941 lid van de N.S.B. geweest en verklaarde dat dal toch wel stom gev/eest was. Ziin lidmaatschap werd aanleiding tot ruzie met zijn vrouw en om aan de vrouwelijke toorn te ontkomen had beschuldigde laler als lid bedankt. De verklaringen van zijn vrouw, als ae- tuige gehoord, stonden in het teeken ,,'k weet ter niet fan". Ook deze beschul digde had geen verdediger. P. Bouwense, sigarenhandelaar te Mid delburg was reeds in 1934 als lid tot de N.S.B. foegelreden. Hij bleef steeds lid en werd in 1941 als zoodanig afgevoerd en werd toen sympathiseerend lid. Hij zou ge weigerd hebben lid van de W.A. te wor den, doch uit een brief die hij geschreven had bleek, dat hij ten hoogste 6 maanden uitstel had gevraagd. Op een vraag van den voorzitter waarom verdachte lid was gebdeven, verklaarde hij „voor de klan ten". Wat een dor loden van het tribunaal de opmerking ontlokteVoor die anderhal ve sigaret zeker". De vader en moedor van beschuldigde vorklaardon, als getuigen ge hoord, dat zij vaak getracht hadden hem te bekeeren, maar steeds zonder resultaat. Verdachte had geen verdediger. De uitspraak in deze zaken wordt be paald op 4 januari a.s. in Hoofdkwartier der Ca- nadeese strijdkrachten aan de Nederl. pers §5 Nu dit jaar len einde loopt, zend S ik u mijn boste wenschen voor het §5 komende Nieuwjaar. N n Tevens maak ik van deze gelegen- §t •N heid gebruik om u dank te zeggen N N voor de samenwerking, welke ik ;N In van de zijde dor Nederlandsche pers n ontving bij het bevorderen van gos- ;N N de betrekkingen tusschen de Car.o- deeschc strijdkrachten en het Neder- §5 landsche volk. lk ben er van overtuiga, aat net n aankweeken van goede betrekkin- gen en wedorziidsch begrip in de N toekomst de meest waardevolle re- §5 sullalen zal hebben, en levens ge- N loof ik, dat uw bijdrage in deze van §5 Geheel de Uwe. In (get.) GUY G. SIMONDS, .eut. geneal goc, Canadian Faces i the Netherlands. Geïnterneerden in veiligheid Het kabinet Sjarir heeft op zich genomen de geïnterneerden van Midden- en Oost- Java, die onder beheer van de Rapwi ren gekomen, veilig en wol aan te gealli eerden over le dragen. Gedenkfeeken slachtoffers terreur Op de Lunenburgorhoide, waar de slacht oifers van de terreur in Bergen Belsen ter aarde besteld zijn, is ter hunner nagedach tenis een godonkteeken opgericht. Voorrangswegen in bebouwde kommen Terwijl bijna alle Rijkswegen en een grool aantal van de provinciale wegen tot voorrangsweg zijn verheven, is zulks voor wat betreft de bebouwde kommen, behou dens een enkele uitzondering, nog niet geschied. De K.N.A.C. is van meening, del een zoodanig stelsel in het wezenlijk belang van een veilige verkeersafwikkeling moet worden geachl, waarom zij zich tot alle gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, benevens tot de Gedeputeerde Staten van alle provincies ton aanzien van de door gaande routes in de kleinere bebouwde kommen heeft gewend, met verzoek te be vorderen. dal in de gemeenten een stelsel voorrangswegen zal worden aange wezen, zooals b.v. reeds een aantal jaren i-Gravenhago het geval Is. De „nieuwe" nieuwe spelling De spellingscommissie is met haar arbeid bijna gereed. Bc-lgxë en Nederland zullen een spelling krijgen. Deze zal belangrijk afwijken van de spelling Marchant. Reorganisate H. O. De minisler van O., K. en W.. Prof. van dor Leeuw, heeft in een rede o.a. over het radiovraagsluk gesproken. Er komt geen staatsomroep het schrik beeld van velen doch een nationale om roep, waarin alle belangrijke schakeerin gen tot hun recht kunnen komen. Er is verschil van meaning over de ker kelijke uitzendingen. Zoo meent de V.P.R.O. dat deze door de kerken zelf verzorgd die nen te worden. Sprekend over hef onderwijsprobleem, zeide de minister, dat de onderwijsvernieu wing in alle kringen leelt. De reorganisatie van het H.O. kan binnenkort tegomoel wor den gezien en zal op korten termijn worden uitgevoerd. De salarissen van het personeel hebben de volle aandacht van den minister. Wanneer een onderwijzeres minder ver dient den een meisje op een wasscherij, is dit niet juisl. De verhooging van de onder- v/ijzerssalarissen is daarom voor het ge heele volk van het qroolste belang. Wijziging der Kieswet bij de Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door de Regeering toegezegde v/ets- onlwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de provinciale wet en de ge meentewet. alsmede bijzondere voorzienin gen met het oog op de in 1946 le houden verkiezingen. De voorgestelde wijziging van art. 1 heeft ten doel den leeftijd voor h6t actief kies recht tof 23 jaar te verlagen. Aangezien velen van de groep 23 tot 25 jaar hebben doen blijken tijdens de bezetting de eischen van hel staatsburgerschap le verslaan. Er bestaat dus geen reden hen achter le stellen bij anderen. Voorgesteld v/ordt een artikel 1 A. Komt a'eze toevoeging tot stand, dan zal hij, die niet in het bevolkingsregister is ingeschre ven, niet op de kiezerslijst worden ge plaatst. Verdere wijzigingen beocgen den stem plicht te doen vervallen, hetgeen voor do gemeentebesturen een verlichting van de administralieve bemoeiingen beteekent c-n overigens naar de meoning van het Kabinet zender bezv/aar kan qeschïeden, aangezien verbouwd mag worden, dat het politieke verantwoordelijkheidsbesef van het Neder landsche volk van dien aard is. dat ook zonder dwang aan de verkiezingen zal v/orden deeiqenomen. In een ..tijdelijke regeling" van de Kies wet is opgenomen, dat evacué's, wanneer zij daartoe den v/ensch te kennen geven, deel kunnen nemen aan de verkiezing van den gemeenteraad in hun oorspronkelijke gemeente in 1946. Teneinde de verkiezing voor de gemeen teraden zooveel mogelijk lot hun recht te doen komen, verdient het aanbeveling haar niet tegelijk met die voor de Tweede Ka- er en de Prov. Staten te houden. In verband hiermede wordt voorgesteld als dag dor candidaatsleJiing voor de ver kiezing van de gemeenteraadsleden aan te wijzen don tweeden Dinsdag van Juni 1946. De regeering wil bevorderen, dat de stemming voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Prov. Staten op e e n dag plaats vind!. Teneinde inmiddels te voorkomen, dat over vier jaar opnieuw de verschillende verkiezingen in hetzelfde jaar zullen pJaals vinden, v/ordt voorgesteld voor de thans te verkiezen cjomeenteraden den zittings duur tot drie jaar te verkorten. Politiek uitzicht over Indië Het ziet er naar uit, dat tenslotte de be langrijkste beslissing over Indië le Londen zal worden genomen. Engeland is op het aogenblik wel hel meest geïnteresseerd bij de onverkwikke lijke afiaire. waarin zij haar troepen slechts noode gewikkeld ziet. Welingelichte kringen nu te Londen ver klaren, dat volgende week bij de ontmoe ting tusschen van Mook en Attlee, waarbij ook minislor president Schermerhorn aan wezig zal zijn, bekend zal worden gemaakt dat hot een Britsch belang is, om haar troepen uit Indië terug te trekken, zoodra de veiligheid der geïnterneerden verzekerd zal zijn. De Nederlandsche vertegenwoor digers zal ook gezegd worden, dat Brittan nië aandringt op onderhandelingen met de Indonesische leiders, teneinde overeenstem ming te bereiken. De verantwoordelijkheid tegenover Ne- dorland wordt erkend, maar hieruit volgt niet dat de Britsche troepen beschouwd kunnen worden als instrument om den wil van Nederland aan de Indonesiërs op te loggen. Het handhaven van de orde, zoo dat besprekingen met kans op overeen stemming in een vreedzame omgeving kun nen v/orden gevoerd, is echter een zaak van groot belang. Er bestaat nu, volgens Reuter, een be langrijke volksbeweging in Indië, die niet verontachlzaamd mag word6n. In hoeverre de gematigde Indonesische loiders gezag zullen hebben over alle ele menten van deze beweging, moet nog steeds v/orden vastgesteld. Engeland zal er evenwel den nadruk op vestigen, dal haar bereidheid de orde to verzekeren afhankelijk zal v/orden gesteld van do verwachting, dat door de belang hebbende partijen ernstige pogingen in het v/erk zullen worden gesteld om een rege ling te bereiken. Hel wachten is thans op de besprekin gen te Londen, maar zooals minister Logo man reeds zei„De wereld zal haar ver antwoordelijkheid niet kunnen verloochenen indien zij elk haar bijdrage niet leveren om de schandelijke toestanden te beëindigen, waaronder zoovele onzer land en rijksge- noolen thans nog lijden". UIT STAD EN LA NO De keizer van Japan i.u. .„u„uu„ belasting moeten betalen als alle burgers. Electrjcifeitsvoorzieuinfj Walcheren Naar wij vernemen is de P.Z.E.M. met het herstel dools definitief, deels provisorisch harer hoog. en laagspanningsnetten op Walcheren thans reeds zoover gevorderd, dat zij in staat is aan bijna 90 pet. der aangeslotenen eleclricïteit te leveren. Als men denkt aan de veie moeilijkbeden welke overwonnen moesten worden, dat et om een enkel voorbeeld te noemen, kabels gelaschl moesten worden die in het ge ïnundeerde gebied in den grond waren in gegraven, kan men hier van een prachtige prestatie spreken, waarvoor een woord van waardeering zeker niet onthouden mag worden. Nu Walcheren ten NoordWesten van hel kanaal grootendeels droog is, is een ge deelte van het personeel uit Zeeuwsch- Vlaandoren en ZuidBeveland tijdelijk op Walcheren gedetacheerd om den wederop bouw met kracht ter hand te nemen. Middelburg De tentoonstelling van schilderijen van oude meesters uit Rijksmuseum en Maurits- huis, welke thans in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen gehouden wordt en waaraan men den sug- gestieven naam „Behouden Schoonheid" heelt gegeven, mag zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Toen we onlangs weer eens een rondgang door de zalen maakten, deelde de secretaris van het ten- toonstellings-comité. de heer H. Pielers, ons mede, dat het aantal bezoekers in de af- geloopen week 2000 bedroeg en dat vele aanvragc-n voor excursies van scholieren loopendo zijn. Wij kwamen opnieuw onder den indruk van het vele, overweldigend schoone. dat ons hier geboden wordt. Wij kunnen niet nalaten hier een opwek king te laten hooren om d6ze keurcollectie van 82 meesterstukken te gaan zien. Zeeuwen, toont dat ook wij een tentoon stelling van kunst met een groote K op prijs weten te stellen, gunt Uw oogen en geest deze verkwikking. De tentoonstelling is geopend op werk dagen en den Nieuwjaarsdag van 10-12 en van 13.30-17 uur en op Zondagen van 13-16 uur. Voor scholieren onder geleide kunnen speciale voorwaarden worden aangevraagd bij den Secretaris, Spanjaardstraal 74, al- Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) 's-Heer Arendskerke Een groepje personen had besloten derling SI. Nicoiaas avond te vieren ten huize van een der deelnemers. Daar echter de_ voorkamer was afgestaan aan evacu ee's besloot men de schuur als ieestzaal te gebruiken. Gedurende bet gezellig avondje word ook 'n dansje gemaakt, het geen blijkbaar niet naar de zin was van de hier gestationeerde hulpagenten van politie, die een fcïjkje kwamen nemen. Na aanwezigheid van oen half uur vertrokkc-n ze, doch geruimon lijd latc-r bezochten zij den huiseigenaar met het bevel hen de namen te verschaffen van de deelnemers, wanl: jullie hebt gedanst en zult er wel meer van hooren." Hierna kreeg iedere deelnemer(sler) een herhaald huisbezoek Van 't tweetal, werd het persoonsbewijs opgevraagd en 'n verhoor afgenomen. Nu vragen wijZijn wij hier voor bevrijd Kunnen deze heeren hun tijd niet beter besleden dan deze te verprutsen aan een dergelijke onbenulligheid, en met dergelijk „onderzoeken." Indien hot een overtrading gold, wat wij omslig meenen te moeten betwijfelen, was het dan niet taklischer ge weest op den avond zelf in te grijpen Zou hel geon aanbeveling verdienen der gelijke hulpagenten, die blijkbaar nog niet de minste wetskennis bezitten, eerst een grondige opleiding le verschaften On hen le laten surveilleeren onder leiding van een ervaren politieman Dit kan de bur gers heel wat last besparen. K. Vlissingen Vrijdagavond j.l. werd te Vlissingen een oprichtingsvergadering plaats van do Een heidsvakcentrale. In verband hiermee was de heer Verheul, landelijk bestuurder der E.V.C. uit Amsterdam, overgekomen, om hier het woord te voeren. Sproker gaf o.m. met enkele voorbeelden te kennen, dat de oude vakbewegingen niet het nut kon den brengen voor de arbeiders dan de E.V.C. dit doet. Vervolgens werd er een afd. Vlissingen opgericht. Ongeveer 100 personen konden als lid worden ingeschreven. Het bestuur dat benoemd werd is als volgtVoor zitter Post, Secretarisv, d. Hof, Penning meester de Vos Burchaii. Het bedrijfsbestuur bestaande uil 9 leden v/erd daarna vastgesteld. De belangstelling voor de vergadering was tamelijk goed. „IDEE FIXE"? Do laatste tijd doen er in Vlissïnaen ge ruchten de ronde als zouden vrouwen en meisjes noga) eens lastig gevallen worden. De politie zou, naar wij vernamen, som- migo v/ijken afgezocht hebben naar der gelijke „aanranders." Hoeveel er ook van aan mag zijndo dames gcan zich ook wel eens wat to veol „verbéélden." Dat blijkt ook wel uit het volgende staaltje.- Toen onze correspon dent Vrijdagavond over de Boulevards wan delden, hoorde hij snelle voetstappen na deren en liep hij een oogenblilc laler togen een jammerende en zuchtende vrouw op. Onder klagen en jammeren door vertelde ze dat uit een portiek van do Zeevaart school een geheel ontkleeds gestalte op haar afgekomen v/as. „Helemaal naakt O, 't was vreoselijk Onze correspondent stelde de dame ge rust en besloot de zaak te onderzoeken. Het was hem alsnog een raadsel wat een naakt persoon in degelijk koud en gum- weer op do Boulevards rond le spoken had. Zeer tot zijn spijt moest hij na zijn onderzoekingstocht bekennen, dat er let terlijk niets te vinden was dat op een der gelijke „Tarzan" geleek. Typisch is liet toch wel dat de Neder landsche dames zich, in welk militair ge zelschap ook, volkomen op hun gemak voe len, lerwijl als toevalligerwijs hun een heel nette burger passeert, zij op de vlucht slaan en laler aan iedereen gaan vertellen, dat ze „aangerand" zijn Het zou voor de dames niet kwaad zijn als zo eenigszins voorzichtiger in hun oor deel waren.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1