VRIJE STEMMEN Kerstboodschap H.M. de Koningin Laatste nieuws R.K. Staatspartij en Neder- landsche Volksbeweging Men weel dal deze Iwoo richtingen in den lijd der bezetting nader tot elkaar gekomen. Of lieverin den bezettingstijd is uit Roomsch-Kalholieken, Protestanten, Socialisten en Humanisten gezamelijk de do beweging geboren die zich thans na de bevrijding Nederlandsche Volksbewe ging is gaan noemen. Alle bovengenoem de groepeeringen en nog andere hebben elkander daarin gevonden. Zij kwamen het inzicht dat er groote eenheid was do praktische doelstellingendie zij zich allen stelden voor den tijd na de bevrijding terwijl zij toch zoo verschillende godsdien stige ot geestelijke overtuigingen bezaten. Nu is er de vraag gerezen bij de diverse groepen Kunnen wij allen lid blijven van onze vroegere politieke partij Oi moeten wij voorlaan samengaan in eenzelfde nieu we partij Wat de Roomsch-Katholieken betreft is deze vraag reeds beslist. De Roomsch-Ka- tholieke Staatspartij blijft bestaan, al is het mogelijk dat de naam verandert. Voor de andore partijen is dit nog niet beslist. Daar omtrent wordt thans juist nader overleg gepleegd. Maar ook al blijft de Roomsch-Katholieke Staatspartij zelfstandig, toch is er nader contact. Juist omdat vele katholieken lid zijn van de Nederlandsche Volksbeweging en ook lid zijn van de R.K. Staalsparlij, wordt er in de verschillende aldeelingen veel over deze dingen gesproken. Nu wordt ons weer bericht uit Limburg, dat daar een overeenkomst is tot stand ge komen tusschen drie leden van de Neder landsche Volksbeweging en het Dagelijksch Bestuur van do Katholieke Staatspartij. Deze drie leden, Dewez, Schure en F. Wijf fels zijn zooals men begrijpt Katholieken. Wat houdt deze overeenkomst in Van welingelichte zijde wordt gemold, dal vele punten van overeenstemming zijn vastgelegd Een gemeenschappelijke grond zien bei de groepen in de gemeenschapsgedachte. Een spoedige doorvoering van de bedrijfs organisatie wordt door beiden gowenscht. Een gemeenschappelijk urgentieprogram wordt als mogelijk geacht. Geregeld contact met elkander in de ver tegenwoordigende lichamen wordt beider zijds begeerd. Do conclusie is, dat zooveel mogelijk katholieke leden van de Nederlandsche Volksbeweging worden ingeschakeld in het werk van do Roomsch-Katholieke Staats partij. en dat mede daardoor verjonging en vernieuwing van do katholieke partij zal lot stand komen, Hoo verheugend is deze huidige constel latie Moge deze opvatting doorwerken in heel de katholieke wereld. Benesj over de socialistische democratie Onlangs promoveerde Benesj, de leider van den Tsiechoslowaakschen staat, hono ris £ausa in de Rechten aan de Universi teit „Karei de Vierde." Hij hield daarbij een rede, waarin hij onder meer verklaarde, dal de voornaamste taak van de huidige wereld is de vernietiging van allo sporen van nazidom en fascisme, en het herstel van de groote waarden van geestelijke en moreelo vrijheid. De tweede taak is de bevrijding van allo volken en gebieden, welke door de Dui'schers, Italianen, Japanners en hun bondgenoten werden bezet. Derde laak iseen duurzame vrede te vestigen op internationale en democratische grondslag, verstevigd door internationale organen, welke doeltreffen'der zijn dan de vroegere volkenbond. Voorts achtte Benesj een hechte band noodzakelijk tusschen do groote drie in de eerste plaats, en dan ook met de andere londen. En toen kwam een delinilie van vrat dan het toekomstige staatsbestel zou moeten zijn De liberale gemeenschap is verouderd, en vervallen. Zij moet Diaals maken voor een nieuwe sociale orde van sociaal-democratischen aard, maar zonder een voiksdiclatuur. De Sovjoi-Unie en do communisten er- konnon zelf. dat de verandering van een liberalistische democratie tot een hooqere socialistische democratie zich geleidelijk meet voltrekken, waarbij reken'nq moet worden gehouden met de economische, so ciale, geografische en moreelo gesteldheden van do verschillende nallonale gemeen schappen. De moeilijkheden in den tuinbouw 500 ha in de fruitteelt ver loren. Vooruitzichten niet ongunstig Wij hadden onlangs een gesprek met Ir. de Bakker, rijksluinbouwconsulent te Goes, over den toestand van de truitleeit. Wat de schade aangaal, deelde de heer De Bak ker mede, dat Walcheren in Zeeland het zwaarste Ie lijden heelt gehad. 300 ha. ging daar verloren door inundatie. Samen met de schade op de andere eilanden maakI di! SpO ha. Hot belangrijkste gebied rond Biezeünge, Krabbendijke en in den z.g. „zak" van Zuid-Beveland bleef op en kele uitzonderingen na gespaard. Met groote voortvarendheid gaat men al weer aan den slag met nieuwe aanplan tingen op Tholen en in Zeeuwsch Vlaan- Een groote handicap is het gebrek aan sproeiwerkluigen. Door import uit Amerika hoopt menvhet volgende seizoen de be boette te kunnen dekken. Zoo trad b.v. de appelzaagwesp in groo- ten getale dil jaar op, door het gebrek aan nicotine, dat als bestrijdingsmiddel disnst DE TOEKOMST VAN DE FRUITTEELT. Ir. de Bakker was niet pessimistisch ge stemd ten opzichte van de fruitteelt. Er is momenteel geen overproductie van iruit. Inlegendeel, de behoette kan nauwelijks worden gedekt. Wanneer er in de toekomst evenwel builenlandsche markten mochten uitvallen, dan moet de kwaliteit van het fruit zoodanig verbeterd worden, dat de consumptie in eigen laad aanzienlijk toe- De fruitoogst in Zeeland was naar ver. houding met andere provincies niet ongun- stig. Peren en pruimen waren goedde appels maaj matig. Zeeland verloor door'den oorlog 80 pel. van zijn kassen. Wat de groente betreft, zal er voorloopig nog schaarschte zijn, tenzij er belangrijke verbetering in het verkeer met Holland komt, Walcheren was namelijk de voornaam ste leverancier van groente in Zeeland. Daar kwamen voornamelijk veel tomaten vandaan. Men kan, zoo zet Ir. de Bakker, de waarde van den tuinbouw niet genoeg be sellen. Zoowel groente ais fruit zijn onmis baar voor do volksgezondheid. ..An apple a day keeps the doctor away" luidt het Engelsche spreekwoord, of wel in rond Hollandsch gezegd„Met fruit jaagt men den doktor de deur uit 2* JAARGANG NUMMER 347 DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 24 December 1.945 Algemeene Leiding i B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur K"ekebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2, Telefoon 2163. Bureau Middelburg t Kortedelft 44. Vrijdagavond heelt H. M. de Koningin over de beide radiozenders van Hilver sum de volgende Kerstboodschap uitge sproken Landgonootsn, Aan den vooravond van dit, ik mag wel zoggen historisch Kerstfeest, hot eerste na de jaren van benauwenis, van onrust, van opgejaagd zijn, van verbeten strijd on bit tor lijden, die achter ons liggen, wil ik. hereenigd met u. een enkel woord door de microfoon tot u spreken. Met nog versch geslagen wonden schrijnend leed, gelijk onze geschiedenis nog nimmer heelt gekend, verzamelen om Gods heerlijke gave ons in Chris tus goschonken, als vrii volk. i het uitspreken van deze woorden maakt zich een diepe ontroering van mij meester, een ontroering die natuurlijk door u wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wij God op oen oogenblik als dit, dat Hij ons uitredding schonk, danken wij Hem, dat wij dit feest als vrije menschen mogen vieren, danken God voor Zijn heerlijke Kerstboodschap Moge dit Kerstleest bovenal voor u er een van innerlijke waarachtige blijdschap moge dien vrede, die allo verstand te boven gaat en verlicht, die vrede, die al- de Vredevorst schenken kan. uw deel Dit wensch ik i heeler harfe weet niet. hoe gij dit aanvoelt, maar mij schijnt het toe. dat het komende feest het teeken staat van bezinning, In dit woelige leven moeten wii lijd hebben om ins zelf te komen en tot geestelijke klaarheid om ons fe bezinnen op onze ver antwoordelijkheid tegenover elkaar en om ons te bezinnen op ons doel. Voor ons Jigl onze taak om den vrede te winnen en dit zal geen eenvoudige zijn. Het verheugt Mij op dit gebied verblij dende verschijnselen waar to nemen. De onder den druk en dwingelandij gegroeide hulpvaardigheid, voortgekomen uit naas tenliefde en hel besef van saamhoorigheid, de wijd verspreide en in kracht winnende overtuiging, dat datgene wat Christus uil- droeg uitkomst brengt in de geestelijke ver- v/arring en den nood van dezen tijd, do overtuiging van velen, dat hierin de normen liggen voor onze samenleving, on verschillig tot welke steer of kring men zich voor het overige aangetrokken voelt, vormt een wezenlijken band en een hoch ten grondslag om de toekomst van het le ven op Ie bouwen. Doch het bestaan alleen van deze hoop volle verschijnselen en mogelijkheden waa. borgt nog niet het winnen van den vrede. Dil zal groote krachtsinspanning van ons vragen op ieder gebied van het leven. Willen wij ons doel bereiken, dan moeten wij daadwerkelijk en eendrachtig den schouder eronder zetten, zoowel in dc maatschappij als in den huiseiijken kring. Wat dit laatste betrelt, Christus gat on- het voorbeeld. Hij -groeide op in het gezin waartoe Hij behoorde en heeft daarmee d£ hooge waarde aangegeven, welke aan he gezinsleven moet worden toegekend. HJ geve u allen, ouders en kinderen, de lief de en de bezieling die vereischt zijn om binnen uw kleine gemeenschap alle moge lijkheden en ai het schoone die zij kan be vatten (of ontplooiing te brengen en daar vandaan uit te dragen in het leven, in on ze groote gemeenschap die wij de wereld noemen en die in wezen slechts de voort zetting is van het gezin. Toont bij uw werk, in uw werkplaats, in uw uren van ontspanning, dat het juist in de practïjk van het leven mogelijk is in toepassing te brengen de iieide die Chris tus ons leert en waarin Hij ons is voor gegaan. Wij moeten den vrede winnen, overwin nen op duistere machten, op bergen van moeilijkheden, zoowel in ons persoonlijke leven als in dat van ons volk en dit zien als vervolg op den arbeid van de onzen die hun leven gaven voor vrijheid en recht en een betere toekomst. Wij hébben den fakkel van hen overgenomen. Niets past meer in de Kerstsfeer dan ons te bezinnen hoe dien fakkel verder te dragen. Niets past beier bij ons heerlijk Kerst/eest, geen beter bewijs, dat wij do diepe beteekenis die hel heelt begrijpen- geen getrouwere na volging van Christus denkbaar, geen zui verder weerklank op zijn vredesvorkondi ging dan mede te werken aan het winnen van dien vrede. Landgenoolen, Waar wij in gedachten vereenigd zijn om hel Kerstfeest, gaan onze wenschen en gebeden uit naar onze zwaar beproef de laad- en rijksgenooten fn Nederlandsch- Indië, zoowel mannen als vrouwen en kin deren, naar onze bevrijde krijgsgevange nen en geïnterneerden en naar de velen, dio hier nog in onzekerheid over de hun nen verhoeren oi treuren over een ol meer dere van hen die hun lief zijn. Ik spreek de hoop uit, dat velen tusschen de keer kringen deze woorden zullen kunnen beluis Tot nu toe is het vrijwel onmogelijk ge bleken hen te bereiken en toch is er in -nze gedachten niet een vergoten geweest. Moge spoedig hun lijden beëindigd wor den en ook daar de vrede worden gewon- Een hartelijke Kerst- en Nieuwjaarsgroet zenden wij ook aan onze rijksgenooten in Suriname en Curasao, die. Ik heb het zeil ervaren, zoo innig medeleven met hot lij den hunner rijksgenooten in het moeder- 'and en in Azië. Onze gedachten en goede wenschen omringen hen bij de wisseling Minister Logeman over Indië 2 H. de Paus heeft in een gisteren gehouden consistorie de benoeming aangekondigd van 32 nieuwe kardinalen, w.o. mgr. de Jong. aartsbisschop van Utrecht. Extremisten hebben een aanval gedaan op een Roode Krufs noodhospitaal in Batavia waarbij drie personen werden gedood en een aantal anderen werden gewond. Onder de slachtoffers bevonden zich verschillende leden van de staf. Gevechten ten Oosten van Semarang duren voort, waarbij artille rie in de Strijd geworpen moest worden. Reuter meldt, dat de Vereenlgde Staten en Groot-Brittannië dc nieuwe Joego-Slavische republiek erkennen, mits deze de bestaande overeenkomsten met beide landen erkennen. rclkc in 1870 In nfgcschatl DR. HOMMES i In verband met de feestdagen, zal ons blad DINSDAG en WOENSDAG niet verschijnen. SUIinister Lieftinck over slof- acte van de geSdsaneerimg Hei Girale geld komt vrij I Vrijdagavond heeft de minister van Fi nancien een radiorede gehouden, waarin hij de opheffing van de girale rekening aan kondigde. De Minister zeide, dal met ingang van 1948 hot girale geld wordt vrijgegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart slaat, en daarmede nadert de geldvernieu- wing haar einde. Do hoeveelheid van gereed en giraal geld samen is tot een economisch verant woorden vorm terug gebracht en de ern stige gevaren, waarmede de geldovervloed land heeft bedreigd, zijn krachtdadig bezworen. De splitsing van het geld in giraal •ij, dio lijdelijk noodzakelijk was. wordt opgeheven. Do mogelijkheden van gebruik en beschikking worden ten aanzien van al hot geld. dat in omloop is dus met uit zondering van het geblokkeerde vreei gelijk. De minister memoreerde voorts den wed loop dio er gehouden moest worden tus schen de getdopzuiging en het verkeer en den binnenvloeienden geldstroom, waarbij de havenstaking in Engeland, waar de lading met schepen en vliegtuigen geen oogenblik mocht haperen, bijna roet in het eten gooide. Immers, de (eseerve. die de regeering oen voorsprong bezorgde, was klein en wanneer dezo had moeten wor den uitgeput, zouden de uitbetalingen zijn gaan stokken. Hervatting van den Effectenhandel De minister zeide, dat de hervatting van den effectenhandel, waartoe in de etste dagen van Januari zal worden overgegaan, voorloopig nog beperkt moet blijven tot de overdracht van binnenlandsche obligaties en pandbrieven legen betaling van geblok keerde rekening cp geblokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud ef fectenbezit nog nief worden toegelaten, juist omdat op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapi taalvorming ten behoeve van den weder opbouw. Nieuwe Beleggingsmogclijklieid Met het oog hierop is voor dit geld oen nieuwe beleggingsmogelijkheid geschapen. Begin Januari zal een aanvang worden gemaakt met de uitgilte van verhandel- bare spaarcerliiicaten ter waarde van i 100, die een rente zullen dragen van 2.5 pel. Deze rente is aangepast aan de alge- meene rentepolitiek, die de regeering voert en die gebaseerd is op een verlaging van den rentevool voor langioopende staatsle ningen tot 3 pet., dit in verband met de sterk gestegen staatsschuld. Renteverlaging Rijkspostspaarbank Bij het begin van hel nieuwe jaar zal de rente op iegoeden bij de Rijkspostspaarbank van 2.84 op 2.18 pet, worden verlaagd, waarmede oen aansluiting zal worden be reikt aan de rente die tegenwoordig door de meeste spaarinstellingen wordt vergoed. Om do belegging in spaarcerliiicaten aai (rekkelijk te maken, is bepaald, dat dezi zullen kunnen dienen tot betaling van d< to verwachten bijzondere heffingen en var do successiebelasting. Bovendien zal op de ze spaarcerliiicaten kunnen "worden inge schreven tot een bedrag van f 300 uit ge blokkeerd tegoed, waardoor althans een gedeelte van dat tegoed vlottend en ver handelbaar wordt gemaakt. Verder kan men voor den aankoop van deze certilicatcn voor een onbeperkt be drag gebruik maken van hot tegoed op de voormalige girale rekening en van andere vrije geldon. Daarna wordt ook dit verhandelbaar. Vanai hot moment der verhandelbaarstel- linq zal de aflossing beginnen, die in 47 jaren zal worden voltrokken. Ook met de inschrijvingen in het grootboek zal men zijn aanslag in de bijzondere hellingen kunnen voldoen. De minister wekte op van deze beleg gingsmogelijkheden gebruik te maken, daai zoodoende des te eerder de daarvoor in aanmerking komende gelden voor het finar cieel hersleJ van ons Jand Ier beschikking zullen zijn. isch Jevon voltrekt zich ons land bijzonder snel. Voor het jaar 1946 openen zich hoopvolle perspectieven, maar deze zuilen alleen kunnen worden bereikt, wanneer wii bereid zijn de ruggen te krommen en ons veel blijven ontzeggen van wat wij na de jaren van schaarschte en kommer zoo gaarne terstond weer zouden genieten. Sociale rechtvaardigheid moeilijk tc verwezenlijken Het betrachten der sociale rechtvaardig heid houdt den minister steeds bezig. Deze is evenwel moeilijk fe verwezenlijken. De lijn, die algemeen gezien naar do goede uitkomst Jeidl, zal stelselmatig worden ge- Schermerhorn over bureaucratie Minister president Schermerhorn heeft een toespraak voor don N.V.B. te Den Haag verklaard, dal hel ambtenarencorps van het departement van voedeslvoorti ning mot 8000 man wordt ingekrompen. Het vrijgeven van verschillende goederen zal de bureaucratie steeds meer doen in krimpen, aldus de minister president. N-S.B.-leiders voor Bijz. Gerechtshof Voor het Amsterdamsche bijzonder ge- recilshof zullen binnenkort terecht staan Mr. Zondervan, de leider van de W.A.. J var. Geelkerken, plaatsvervangend leide var. de N.S.B. en Ir. Huijgen, de secretaris generaal van de N.S.B. Generaal Patton overleder Grootboek 19 gecreëerd Voor hof overige zaj het tegoed op ge blokkeerde rekening kunnen worden ge bruikt voor inschrijvingen op bet grootboek 1S46, welke inschrijvingen 3 pet. rente zul len dragen. Het grootboekbezlt zal niet ter stond overdraagbaar zijn, doch deze toe stand zal ton hoogste drie jaren duren. Gefdsaneering geslaagd De minister vervolgde De slotacts van de geldsanering wordt ingeluid. Een operatie als thans heelt plaats gevonden, voert men, als zij slaagt. slechts eenmaal uit. Ik duri te zeggen, dat zij geslaagd is en voor herhaling hooit u dus niet beducht te zijn. Beetenimigsmogelljkheden gcblokkeecrde rekening Voor uw tegoed op geblokkeerde reke ning staan verschillende bestemmingsmoge lijkheden open. Gij kunt er, behalve de bij zondere heifingen en successierecht, vele andere belastingen mee betalen, b.v. de inkomstenbelasting over het jaar 1945 en ■oralgaande jaren, zekerheidssteliingen en navorderingen. Bovendien biedt de slaat u beleggingsmogelijkheid in de grootboek inschrijving en kunt u er straks gebruik van maken voor aankoop van oud effectenbe zit. Op verdere deblokkeering mag ik echter geen hoop geven, behoudens in dividueelc gevallen. Inflaticgevnar afgewend Hel gevaar voor inflatie is afgewend, hetgeen van de allergrootste beteekenis is, vooral voor hen. die van een vast inko men moeten leven. Mocht dit gevaar on verhoopt opnieuw den kop opsteken, dan zullen tijdig andere middelen worden ge bezigd om het optreden daarvan te voor komen. Vertrouwen gevraagd Schenkt dus weer uw vertrouwen aan onzen gulden en aan de banken, die in hol proces der geldcirculatie en bij de geld- bewaring zulk een belangrijke rol vervul len. Ook daarmede draagt gij bij lot het herslel on helpt gij den vrede winnen. Kerst-RadiO'uitzending Op den avond voor Kerstmis 24 De cember zal de stem van het Leger des Hells in Nederland voor het eerst, na een aantal jaren, weer door den aether klin ken. Van 9.15 tot 9.45 uur zal voor den zender Herrijzend Nederland Hilversum I een korte Kersluitzending plaats heb ben vanuit de studio. Behalve enkele Kerstmelodieën, te spe len door Majoor Claeiis en kapelmeester Verkaalk, en een bariton-solo van kapel meester Groot, hoopt Lt. Kol. Jac. SmaeL Chel-secrelaris van het Leger des Heils, Kerstboodschap te spreken. c bijcc. UIT STAD EN LAND Goes KERSTCOLLECTE In de Kerstweek wordt een collecte ge houden in het Grand Theater ten behoeve van hot herstel van het verwoeste kinder vacantieoord van hel Ned. Filmbedrijf te Bergen aan Zee. Msn wordt verzocht hel busje niet Ie vergeten In den Raad werden gedelegeerden in de volgende commissies benoemd. De hoeren Koolwijk en Van Boven voor de ambachtsschool, de heeren A. do Roe en J. J. van Melie ais afgevaardigden resp. plv. afgevaardigde voor do Waterleiding Mij. Zuid Beveland. De heeren Pilaar, Snoek, Fransen van de Putte. Mevr. GossesKamphuisen er Geijssen in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. In de commissie voor georganiseerd over 'ea de hecron Hoose, Vingerling en Kool wijk. „BLOKKADE" aardige tcckcnlilm. MMdolbure OPENBARE BIJEENKOMST OVER „DE DOODSTRAF" J. Mooltnbu Vrijdagavond j.l. !i ondetw I plan Gemeenteraadsvergadering te Middelburg Woensdag 19 Dec, 1945. Do wnd. Burgemeester opent om even 2 uur de vergadering. Ir. A, Rothuizen treedt af als wethouder en zal worden opgevolgd door den heer L. J. van 't Westende. Voorzitter brengt den hoer Rothuizen dank voor de vele werkzaamheden in het belang der gemeente verricht, en merkt op dat de Raad den heer Rothuizen noode ziet vertrekken. De voorzitter kan mededeelen, dal d© ge meente Middelburg een toewijzing van niet minder dan 10.000 liter petroleum heeit ge kregen voor deze maand. Ieder gezinslid krijgt 1 liter petroleum extra. In samenwerking mot C.N.V. en Rijks- 'lolenburoau is het mogelijk iedere woning die in hot water gestaan heeJl 3 eenheden extra brandstollen te verstrekken, terwijl de mogelijkheid nog meer extra brandstof fen beschikbaar te krijgen, niet is uitge sloten. Aan de M.U.Z. werd opgedragen het in dustrieterrein aan de Kleverkerkscheweg op te spU''on met zand. welke inspuiting begin 1947 zal zijn voltooid. HERSTEL GEINUNDEERDE WONINGEN Tusschen Noorweg en Veerscheweg zijn reeds vele huizen bewoonbaar gemaakt. Aan dezo bewoonbaarmaking werken mo menteel 30 arbeiders van buiten de Provin cie en 120 Middelburgsche arbeiders. De werkzaamheden vorderen snel on in hel geheel zijn nu al reeds 355 weningen weer oowoond. Gemeentewerken vervoerde uit onderge- loopen huizen niot minder dan 2750 cub. meter slib en huisvup. Op vele plaatsen kan reeds leidingwater en electriciteit worden verstrekt. De verstrekking van gas brengt moeilijkheden mee en men hoont ook hier mede in begin '46 een aanvang te kunnen maken. Tot curator van het Gymnasium wordt benoemd Mr. B. D. H. Teilegen. Tot tijdelijk leeraar in de klassieke talen on letteren aan het Gymnasium wordt be noemd Dr. F. Pos. Tot leeraar vakleekenen aan timmerlie den in vasten dienst aan Avondschool Nijverheidsonderwijs, wordt benoemd de heer P. Wilschut. Als tijdelijke leeraren aan bovengenoem de schooi voor het tijdvak van 1 Oct, 1945 tot 30 Sept. 1948, de heeren B, Kalkman, leeraar in vaktheorie aan letterzetters, K. Boot, leeraar in vakteekenen en werk tuigkunde. J. Weoda, leeraar in natuur kunde, C. Mazure, leeraar in vakteekenen sn werktuigkunde, J. van Loenhout, leeraar in handteekenen, C. Wouters, leeraar in vaktheorie aan boekdrukkers, L. M. Harinck leeraar vaktheorio aan boekbinders, J. der Linden, leeraar in wiskunde. Aan den heer H. Hoedenmaker, onder wijzer aan de Openbare Lagere U.L.O. school voor jongens, wordt in verband me zijn benoeming bij het uitgebreid lager on derwijs Ie Bilthoven, eervol ontslag ver leend tegen 1 Maart 1946. In verband met zijn vertrek naar Utrecht wordt aan Drs. Ds. C. F. Nolte, ingaande 1 Januari 1946 eervol ontslag verleend als 'eeraar in de Hebreeuwsche taal stedelijk Gymnasium. Aan den heer G. H. Engelkes. leeraar natuurkunde aan de U.L.O. school voor meisjes, wordt in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeilijd eervol ontslag verleend. Een voorstel van B. en W. Inzake school geldregeling Gymnasium en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, wordt tot nader aangehouden. Als straatnaam voor het verbindlngs straatje tusschen Nieuwe Burg en Bachten Steene wordt de naam Burggang vastge steld. Het plein, begrensd door de woningen aan de Lanao Delft. Nieuwe Burg, Groon- markt. Onder don Toren en Nieuwe Kerk krijgt de naam Nieuwe Wal. Wijziging van de begrooling voor hel dienstjaar 1944 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag worden vele vragon gesteld, doch gezien plaatsruimte kunnen wij alleen de voornaamste publiceeren. De heer Ir. A. Rothuizen stelt den Raai voor zich met een protestnota te richten tot den minister en de Staten Generaal over het besluit materieeie oorlogsschade tn ver band met de in dit besluit vastgestelde ver. qoeding aan getroffenen op basis 1940. Een dera^lijk vergoeding zou voor de gemeente Middelburg een ramp beleekenen. Zonder hoofdelijke stemminq wordt dit voorstel door den Raad aangenomen en een ont werp adres van vorosteller qoedgekeurd. Do voorzitter sluit de vergaderina na de leden prettige Kerstdagen te hebben toe- c doodstraf, gewenBcht. YERSEKE. De raad kwam biieen onder den wnd. burgemeester, weth, P. de Koeij- er. De voorzitter deelde mede, dat aan S. Daane, huipfitter bij het gasbedrijf, in verband mei het zuiveringsbesluit, p=: 7.4 October 1945 ontslag is verleend dal het besluit van B. en W. tot verhooging van den gasprijs met 1 cent per kub. m. door Ged. Staten Js goedgekeurddat besloten is tot aankoop van een stuk grond, groot 1 ha, 88 a, 10 ca, grenzend© aan de bo- graafplaats aan den Steeweg en dienende tot uitbreiding daarvan, zulks voor den prijs van 14.389.65dat dit besluit door Ged. Staten is goedgekeurd en hiervoor oen geldleening is aangegaan en dal er materiaal is aangekomen voor verbetering van het gymnastieklokaal. Aangeboden werd do gemeentebegroo- ting 1946, welke sluit met een tekort van f 32.000. In de plaals van de per 1 Januari 1946 aftredende leden van hel burgerlijk arm bestuur. de heeren L. J. de Rijke en J. M. Goeman, werden gekozen de heeren A. d* Putter en J. M. Goeman. De heer Eckhardt klaagde over den slech ten toestand van do Irenestraatde voor zitter zegde spoedige verbetering toe. De heer L. y. Slee informeerde naar hef havenlicht en verzocht een Kerstgave voor do armlastigende voorzitter antwoordde dat de haven door de bombardementon zoo is beschadigd, dat op aanvoer van mate riaal gewacht moet worden en dal toeken ning van een Kerstgave ligt buiten do be voegdheid van B. en W. De heer Bazen informeerde naar de wo ningtoestanden en gaf in overweging, ev-*n als in andere gemeenten, oen commissie te benoemen voor het huisvestingsprobleem, de voorzitter antwoordde, dat dit probleem zijn dagelijkscho aandacht heeft en dat hij hierin doel wat mogelijk is. OUDEIANDE. Do heer L. G. Joosse, kom mies der belastingen, dio in Ocl. 1944 door den militairen commissaris werd aangesteld als waarn. burgemeester, is thans als zoo danig vervangen door wethouder A. J. Bruggemon, zujJrs op last van den Commis- aaris der Koningin. AXEL. Op 24 en 25 December a.s. houdt de Konijnen- en Pluïmveevereeniging „Ter Verbetering" haar I9e tentoonstelling. Reeds zijn 360 nummers ingeschreven. Nadat vorige week de klok van de Ned. Herv. Kerk en van de Katholieke Kerk zijn gearriveerd, zal ook de oude klok van het stadhuis eerstdaags terugko men. - Men heeft bestoten een Protestanlsch Christelijke vereenigïng op te richten, die zich ten doel stelt het bevorderen van liet nationaal bewustzijn en het aankweeken van zuivere Helde voor volk en vorsten huis. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heren C. Smies, voorzitter N. van Rijs- wijlt, secretaris P. A. Wondergem, pen ningmeester; H. van der Linden. A. Dek- ker-Vermeulen. Het ligt in de bedoeling JeugdafdeeUn- gen te vormen. WOLFAARTSDIJK. De orkest- en toonoel- vereeniging O.N.D.A. blijkt na den oorlog weer met volle kracht vooruit te qaan. Dinz- dag 18 en Woensdag 19 Dec. trad zij beide malen voor een volle zaal op in hotel Os- sewqarde le Wolfaartsdijk met de revue „Met Volle Kracht Vooruit". .Hot publiek was zoor ingonomon mot spel, zang, dar.s en muziek, wal bleek uit het daverend applaus na eik numrc verschillende décors zoodat het geheel i druk gat. Dinsdagavond werd de uilvoering be sloten met eenige uren gezellig dansen. O.N.D.A. kan op een zeer geslaagde uitvoering terugzien. Het was werkelijk een reis naar het land van Humor en Vroolijkheid. NIEUWERKERK. Daar er geen klok moer is, is hel Gem. bestuur overgegaan tot het aanschaffen van een sirene, welke' eens pc-r dag loeien zal, en we) om 12 uur des middags. De costumes i ren alleraardigst, volverzorgden in- PREDIKBEURTEN VOOR 25 DECEMBER 1945 GOES. Ned. Herv. Gem., 9.30 Ds. Dank baar, 5 Ds. Korevaar, Ver. Vrliz. Godsd., 7 Ds. J. H. Hanneman. Vrij Evang. Gem., 9.30 en 2.30 Ds. C. J. Hoeken dijk te Velp. WILH.DORP. N. H. Gem.. 10 Ds. Odé, 3 Ds. Dankbaar. 's-H. ARENDSKERKE. N. H. Gem., 10 Ds. C. v. d. Waa, 2.30 Ds. J. S. Hartjes. WOLFAARTSDFJIC. N. H. Gem., 10 Ds T. G. A. van Diik, 2.30 idem. 's-H. H.KINDEREN. N. H. Gem., 10 2.30 Ds. W. A. Versteeg. 's-H. ABTSKERKE. N. H. Gem.. 10 en 2 Ds. Eveleïn. KATTENDIJKE. N. H. Gem„ 9.30 Ds. Kore vaar, 2 do heer Louwerse. KLOETINGE. N. H. Gem.. 10 en 2.30 Ds. Elderenbosch. HEINKENSZAND, N. H. Gem., 10 en 5 Ds. Renting. POORTVLIET. N. H. Gem., 25 Dec.. 10 en 2.30 Ds. Vraeqindeweij. 26 Dec. idem. Geref. Kerk. 10 en 2.30 Ds. Vreug- denhil te Rotterdam. Gerei. Gem., drie maal Xeesdienst. KERKDIENSTEN OP EERSTEN KERSTDAG THOLEN. N. H. Gem, 10 Ds. van Oost, 6.30 Ds. Batelaan. Gerei. Kerk, twee maai Ds. Swierfs. Gerei. Gem. Leos- dienst. Vrije Gerei. Gem„ drie maal Ds. W. Baaij. ST. ANNALAND. N. H. Gem.. 10 en 6 Da. van Griethuljsen. STAVENISSE, N. H. Gem., 10 en S Ds. Damsté. ST. MAARTENSDIJK. N. H. Gem., Iwoo maal Ds. de Bres. SCHERPEN1SSE. N. H. Gem., vm. Leesd., m. Ds. van Oost. ST. PHJLIPSLAND. N. H. Gem., twee maal Ds. Holst. NIEUWERKERK. N. H. Gem., 10 Ds. H. G. Westerhof. Geref. Kerk. 10 en 3 Lees- diens. 6 Kerstfeest. Gerei. Gem„ 10 en 3 Leesdienst. KERKDIENSTEN OP TWEEDEN KERSTDAG THOLEN. N. H. Gem.. 10 Ds. van Oosf. Geref. Kerk, twee maal Ds. Swierts. Gerei. Gem., vm. Ds. Visser uil Scherpe- nisse, nm. Leesdienst, Vrije Gerei. Gem.. Leesdienst. ST. ANNALAND. N. H. Gem., 10 Ds. van Griethuijsen. STAVENISSE. N. H. Gem., 10 Ds. Damsté. ST. MAARTENSDIJK. N. H. Gem., 10 Ds. de Bres. ST. PHJLIPSLAND. N. H. Gem„ twee maal ~s. van Holst? NIEUWERKERK. ïL Herv. Gem., 5 Kerst- leest. Kerkdienst op Vrijdag 28 Dec. a.s. Tholen, Gerei. Gem., nm. 7 uur Ds. v. d. Berg uit Krabbendijke.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1