VRIJE STEMMEN f Amerikaansche pers optimistisch Een schuldbelijdenis Mr. R. van Gonechten, die ter dood was veroordeeld, en zich in zijn cel heelt op gehangen, liet een briel na. waarin hij zijn gedachten vlak vóór zijn dood uiteen- Het is een belangwekkend stuk. Onze ruimte laat niet toe, het in zijn geheel op te nemen wij willen evenwel de belang rijkste gedeelten er uit overnemen, en daar bij enkele opmerkingen maken. ERKENNING VAN SCHULD Hst vertrouwen in Duitschlands over winning had hem mot vele anderen er toe genracht. in 1940 zich al te scheiden van onze regeering en van do overgroots meer derheid van ons volk. Alleen van Duitsch- land verwachtten zij de opbouwende cul tuur in Europa, en het tegenhouden van het vernietigende bolsjewisme. Gedurende den oorlog, zoo schrijlt van Genochton dan verder, hebben Duitschers en met hen verbonden Nederlanders een politiek gevoerd, die juist datgene bracht, wal wij van het bolsjewisme duchtten, en die huiveringwekkende gevolgen had. Zuike vergissingen, als wij begaan heb ben, kunnen niet vergoelijkt worden met een beroep op onze goede trouw. Ik ben er mij van bewust geworden, dcrt iic door mijn optreden hel Nedorlandsche volk ten diepste heb gegriefd. Do oorzaak hiervan bij mijzelf ligt in een verbitterden verstan delijken hoogmoed. EIGEN RECHTER ZIJN Vervolgens trof ons zijn conclusie, dat hij zelfmoord zou plsgon. hij achtte het, we gens zijn boven beschreven later gekomen inzicht, voor hem noodzakelijk, zich bij het doodvonnis van het Bijzondere Gerechtshof neer te leggen, en trok zijn besluit tegen dit vonnis cassatie, te gaan, in. Hij schrijft, dat de dcod hem nu liever is dan het loven, vooral omdat er voor hem geen mogelijkheid msor zou bestaan, cp een of andere wijze aan land en volk goed te maken, wat hi; had misdaan. Dat hij zich nu zelf van kant maalde, heeft volgens de oriei twee raaenen. le. Meent hij, dat hel Bijzonder Gerechts hof ambtshalve een verzoek om gratie zou moeten indienen, wat hij voorkomen wil. Reeds is van dezo zijde na publicatie van den brief meegedeeld, dat dif onjuist Is. 2e. Oordeelt hij, dat de gevolgen van een nog langer in het leven blijven voor zijn gezin nog rampzaliger zouden zijn dan reeds het geval is. Deze laatste redon zal wel de doorslag hebben gegevan. Nu hij zelfmoord heed gepleegd, is zijn gezin van de kwellende onzekerheid verlost. En hij hoopt ook wat mededootjfcn voor de zijnen, want hij ein digt zijn brief mot do woorden„Ik roep het mededoogen van het Nederlandsche volk in voer mijn gezin." Of hier ook de vrees voor de gerechte lijke voltrekking van het vonnis mee zijn daad heelt bepaald, is niet meer uit te maken, maar o.i. wel waarschijnlijk. EEN ZOENOFFER? Het meest belangrijk is evenwel deze uitspraak in den brief van Van Genechten „Ik doe dit ook omdat ik van meenïng ben, dat alleen werkelijke zoenoffers de heillooze verwijdering tusschen onze dui zenden volgelingen en hel Nederlandsche vclJc kunnen doen verdwijnen. Het is nu duidelijk geworden, dat alleen de verdwij ning van de leidende nalionaal-socialisten een werkelijke verzoening met de duizen den ongelukkigen. voor wier gedachten- gang wij in hoogo mate verantwoordelijk zijn. kan mogelijk maken." Dit metief zou naar onze moening juist noodzakelijk maken, dat het vonnis wer kelijk aan deze leidende figuren zou wor den voltrekken. Een zelfmoord zocals van Rost van Tonningon en nu weer van Van Genechten hec-lt juist veel van een ont vluchting van dit vonnis in den zelf toe- gebrachten dood. ONS EINDOORDEEL Wii willen tegenover het zwijgen van den dood geen uitvoerige beschouwingen geven. Alleen leggen wij vast, dat deze schuld belijdenis feitelijk uitgesproken wordt voor alien die tegen het vaderland hebben ge zondigd, en dus gestreng moeten worden gestrait, En wij ccnstaleeren mei instemming, dal een dor leidende figuren van deze anti- Kederlandsche parlij hier verklaart, dat al deze leidende nalionaal-socialisten moeten verdwijnen inderdaad, dit is de eisch van het Nederlandsche volk. Red. Haarkammen op kom^t Sinds eenigen tijd heeft er een binnen- landsche productie van haarkammen plaats Om aan do meest dringende behoeften te vcldoen, zullen aan öcrlogsgecupoerden een kam per gezin boschikbaar werden gesteld. Voor kappers en kappersbedien den Is een kam per persoon gereserveerd voor de uitoefening van hun beroep. Ten behoeve van ziekenhuizen, kinder tehuizen en hel Ned. leger worden even eens kammen gereserveerd. Aanvragen voor deze groepen moeten reahtatreeks ge daan worden bij het rijksbureau van che- mischo producten. Getracht zal werden de overblijvende kammen zoo spoedig moge lijk over do geheele Nederlandsche bevol king te verdoelen. in Ons leger het Verre Oosten Een verrassende mededeeüng bereikt ons uil Batavia. De kampong Pasar Minggce bij Batavia werd door hel Nederlandse i- Indische leger gezuiverd en bezet. Bijzon derheden zijn nog niet beschikbaar. Maar hier is toch een begin van activiteit van onze troepenmacht. Zoover is hel nog niet met onze Neder landsche bataljons in Malakka, die nog altijd wachten en wachten op do gealli eerde tcestemminq naar Indonesia te mo gen gaan. Het valt onze 'ongens zwaar, daar werkeloos le moeten blijven, waar de verwarde toestand op Java om gezag en orde roept. Er komt b'i, dat hol moreel gedrukt wordt door teleurstellingen. De militairen hadden vernomen, dat de beta'i.igen aan hun fami'iebetreltkingen on regelmatig cf in het geheel niet geschie den. Ook wordt er over geklaagd, dat hun was toegezegd, boeken en schrijfmateriaal le zullen ontvangen, terwijl er neg niets is Inderdaad moet hier naarsliglijk verbe tering in worden gebracht Dat ïs toch al het minste wal ons land voor hen kan doen Gelukkig is de gezondheid goed. en het verlangen, om zich voor Nederland in 'e zetten ongobrokon. Zoo meldt majoor Cras- born, dio juist van daar is terug ge'-eerd, en namens allen aan a'le belrekk'ngen in Nederland oen gelukkig Kerstfeest en Nieuw jaar komt wenschen. Radiolezing over Tuhercidose'besfrijding Dr. W. Bronkhorsl, gen.-direcleur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. zal Zaterdag 22 Doc. over den zender van „Herrijzond Nederland" van 2.30 tot 2.45 uur spreken over: „Waarom sanatorium- verpleging 2' JAARGANG NUMMEK 346 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 22 December 1945 Algcmccne Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur t J. Koekebakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. RussSsch-Amerikaansche vB*iensSschap De {toestand in Oman Franco leider van wrecde dicïaïuur Volgens een communiqué worden de be sprekingen le Moskou in een openharligen en vriendschappelijken geest gevoerd. In elk geval is hel inderdaad zoo, dat er al veel gewonnen zou zijn, als de conferentie van de drie ministers voor de binnenkort bijeenkomende Assemblee der Ve.-eenigde Volkeren geen nieuwe moeilijkheden Waarschijnlijk zal dit ook te Moskou wel niet uit het oog verloren worden. De Amerikaansche pors slaat een opti- mislischen toon aan voor wat betrell de toekomst van de organisatie der Vereen. Volkeren. President Truman krijgt een pluimpje voor zijn keuze van gedelegeer den voor de algemeens vergadering van de Vereen. Volkeren op 10 Jan. a.s. te Londen. De New York Times schrijlt, dat de or- genisatie der Vereen. Volkeren, niet meer is dan het Amerikaansche volk wenscht. Hoewel het misschien bereid was geweest verder te gaan, heeft het door zijn verte genwoordigers blijk gogeven een organisa tie te aanvaarden, welke groote mogelijkhe den ten goede in zich bergt en geleidelijk ontwikkeld kan worden tot groeier doel treffendheid. Hel Amerikaansche volk heeft zich thans verbenden tot volledige deelneming, mei inbegrip van do verschaffing van een mi litaire macht, die gebruikt kan worden te gen een aanvaller, zonder oorlogsverklaring en zonder speciale machtiging door hel ccngres. Hel blad zegt verder, dat de eerste al gemeens vergadering van de organisatie der Vereen. Volkeren van de volgende maand van groote beteekenis zal zijn voor de toekomst. Het juicht de benoeming van den vroe- goren minister van Buitenlandsche Zaken, Stettinius, en van Mevr. Elianor Roosevelt als leden van de delegatie toe, en zeg! te gelooven, dat deze eminente Amerikanen die het volledige vertrouwen bezitten, hun land waarlijk zullen vertegenwoordigen. Het blad verwacht van hen, dal zij zul len slaan voor een gang van zaken, die zcowel democratisch als krachtig zal zijn, daardoor do kleinere mogendheden gele genheid gevend hun slem te laten hooren. Massameeting „Hulp aan Rusland" Het New Yorksche comité „Hulp aa Rusland" heeft een massameeting gehot den. Burgemeester La Guardia hield ee rede, waarin hij een beroep op de aai wezigen deed cm een bcodschap te rici ten tot minister Byrnes, waarin verklaard wordt, dat het volk van New York City voorstander is van oprechte vriendschap tusschen het volk der V.S. en dat van de Sovjet-Unie. en dat men met belangstelling uitzag naar de resultaten van de Confe rentie van Moskcu, ton einde oen atmos feer van vertrouwen, wederzijdsch begiij- pen en vrede le vestigen. Een andere spreker, Edward C. Carter, die onlangs van een reis naar de Sovjet- Unie terugkeerde, zeide, dat Amerika door het Russischo volk als de meest vriend schappelijk gezinde, de vooruitstrevend ste en de sterkste natie wordt beschou.vd. Fahimi afgetreden De toestand in Iran spitst zich nog im- De minister van Binnenlandsche Zaken, Fahimi is afgetreden. Zijn opvolger is Allarar Saleh. Sale* wordt geacht een nationalist te zijn. Hij neefl een order gericht tot alle provinciale gouverneurs, behalve van Azerbeidslan. door te gaan met de volksverkiezingen voor de provinciale raden in overeenstem ming met de Iraanscho grondwet. Volgens een bericht uit Fransche bron, zou ook in de Iraansche provincie Gilan, aan do Kaspische Zee gelegen, woeli.-igen zijn ontstaan. Ook in de provincie Chora.an zou de situatie critiek ziln. De stad Mia'ndoab, ten AanieraSiaaiiïSche kap54aa!belangen fisu IbisSo- nesië - Japaaische oorlogsmösdaGlögers voor hei gerecht - Labour Party sieli conferentie huefen Indonesië voor Van Britsche zijde wordt gemeld, dat een vrachtauto met oen dozijn Ambonnee- sche soldaten naar de villa van Sjarir is gereden, om to trachten, SIARiR'S AUTO le bemachtigen. Voordat hel zoover kwam waren Britsche militaire politiemannen ge arriveerd, die opdracht gaven onmiddellijk rechtsomkeer te maken. De Britten en Britsch-lndiërs hebben tot 14 December RUIM DUIZEND MAN VER LOREN bij de gevochten op Java. De „Baltimore Sun" zet u'teen, dat de Britsche troepen op Java daar zijn volgens een Brilsch-Amerikaanscho beslissing. Bo vendien, zegt het blad, is HST U.3.A.- KAP1TAAL in belangrijke male geïnteres seerd in de petroleum-, tabak- en rubber industrieën, zoodat hol voer ons noedzaks- lijk is, dat de orde wordt hersteld. Laat ons. eindigt het blad, dus d9 Britlen niet hecritiseeren bij hun ingrijpen in Indone sië. omdat zij daarmede onze kapitaalte- langen behartigen 1 Als zij het niet deden zouden wijzelf hel moeten doen. Naakter gezegd kan het niet. TOM DRIBERG. het Lagerhuis lid der La- bourparlij, die onlangs uit het Verre Oos- n is terug gekeerd, en het Indcnesiscne •aagstuk reeds ter sprake heeft gebracht. zal vermoedelijk de woordvoerder zkn vc een deputatie uit die parlij. die met d< Britschen onderstaatssecretaris Hector Mc nell zal moeten overleggen over den to stand in Ned. Indië. Men wenscht een co fecentie builen Ned. Indië, waar de nal: nalistische leiders als gelijkwaardige par tij naast de andere belanghebbenden zou den kunnen optreden. Grondslag der be sprekingen zcu moeten z\n artikel 106 van het Handvest der Voreenigde Volkti- Er is een kaartsysteem samengosteld van JAPANSCHE OORLOGSM SDADiGERS op Java. Ruim 200 staan er op. waarvan reeds 43 zijn gearresteerd. O.a. is er bij lui'.e nant-generaal Imamura, die verantwoor delijk wordt qesteld voor het vermoorden van 300 Britsche ollicieren en manschap- De Japansche kapitein Sor.ai zal door het Ned. Indische militaire Gerechtshcf v/orden verhoord, wegens het terroriseeren van Nederlandsche vrouwen, o.a. als com mandant van hel Tjidengkamp te Batavia. Met Engeland is een overeenkomst ge floten over de verdeeling der oorlogsmis dadiqers. Zij zullen terecht stacn voor de rechters van dat land. dat de meeste klach ten tegen ze heeft. TWEEDE KAMER Polsiietie delinquenien en gezontliieaslsïoesïaiiE! aan de orde De Tweede Kamer behandelde hel deel der regeeringsnota. dat handelt over dc politieke delinquenten. De heer Bijlsma (V.D.) klaagt over den tragen gang van zaken met betrekking tot de bijzondere rechtbanken. Spreker o°fent critiek op sommigo punten van het beslui', buitengewone rechtsplegingen en v/ensch', dal deze materie ten spoedigste bij de we; zal werden geregeld. Ock het Tribunaal- besluit is niet zonder vlekken. Dit beslu't meet zooveel mogelijk ontdaan worden vun tendenzen, welke het tribunaal te veel al hankelijk stellen van administratieve orga Als voorbeeld van den tragen gang van zaken vermeldt spreker, dat hij op 6 Octo-1 her in de krant las, dat hij benoemd was president van hel tribunaal te Dordrecht. Hij schreef toen een brief met gegevens, hetgeen noodig zou ziin aan het departe ment. Dezo brief is nog niBl beantwoord en niemand ontving tot heden zijn benoemings besluit. Inlusschsn zijn er 90.030 gearresteerden, waarvan er 45.000 een gemotiveerd ver zoek om vrijlating kunnen doen. Msn zal er nooit uitkomen, als er qeon algemeene normen worden openbaar ge- Mevr. Witlewaal van Soelwegen (C.H.) acht verbeurdverklaring van vermogens in strijd met de qrondwot. Hierdoor werden kinderen getroffen, die part nog deel had dsn aan wat de ouders misdeden. De heer Wandelaar (Lib.) acht het arres teeren van veel N.S.B.ers juist, maar men beging de fout hen zonder eenig verhoor le laten zitten en er zijn veel verkeerds arrestaties gedaan. Terstond na de bevrijding had men da kopstokken dor N.S.B. ter dood moeten brengen. Niemand zou daaitegen gepro testeerd hebben. Velen zitten onschuldig. De regeering was niet doortastend genoeg om verbetering te brengen Sn dsn huidigsn toestand. In zijn antwoord op do besprekingen Isn aanzien van de politieke delinquenten gal de minister van justitie, de hoer Kolfschoten toe, dat er onschuldigen vastzitten, maar hij stelt zich op het standpunt, dat dit een gevolg is van do overgangsperiode. De berechting was in Londen voorbereid, maar niemand ken wetsn, op welk oogsnblik het land zou worden bevrijd. De legeering is zich bewust van do on volkomenheid van het besluit politieke de linquenten 1345. Ven do 19 tribunalen zijn er nu 18 in gesteld. Binnenkort zullen zij allen kunnsn Verschillende sprekers bespraken den gezondheidstoestand van het Ned. volk. Gewezen werd op de gevaren van t.b.c. ven-rische ziekten. Hulde werd qebracht aan de arisen. Scherpe critiek werd geleverd oo de riechte regeling ten aanzien van aula's voor doktoren. De minister van sociale zaken, Drees, ncemde als voornaamste bezwaar vcor 'een departement van volksgezondheid, het ge- groot aantal departemen ten. bs- Tribunaal fe Goes De eeste zaak ging tegen J. Bom, land bouwer te Waarde, die in 1913 boeren leider was geworden en in 1944 menschen had aangewezen om in Schouwen te wec ken voor de Du'tschers. Dit laatste ont kende hij. Boerenleider was hij alleen ge worden op aandringen van oen zekeren C-r van Porsol uil Rilland „om menschen uit Duhschfand to houden". Desgevraagd zei Bom niet geweten le hebben, dal de Landstand een N.S.B.-instelling wa3 ge weest De president vroeg of verdachte bii zijn aanhouding niel had gezegd „Zet me maar (egen den muur, dan vloeit er bloed en kunnen jullie Oraniefeest vieren. Ik streed voor oen rechtvaardige zaak". Veel kon verdachte er zich niet van her inneren en met die rechtvaardige zaak had hij alleen het boerenbedrijf bedoeld 1 Ver dachte zei zeer gezien geweest le zijn in Waarde. „Dan begrijp ik niet, dat er zooveel pro- te-ten binnen kwamen toen u in April werd vrijgelaten". Gewezen werd no- op de beschuldiging dat B. zoo era pro-Duitsch was oeweest. Verd. schreef dit toe aan broodnijd Ove- Zuiden van Tebris, zou door do democraten bezet zijn. Chorasan ligt in het Noord-Oos ten van Iran en heeft ongeveer zes mlLioen inwoners. Amerika en Franco De Amerikaansche pers houdt zich nog met Franco bezig. Zooals men v/eet. zal Frankrijk er ver moedelijk fee overgaan de diplomatieke be trekkingen met Franco te verbreken, ook als de andere groote mogondhoden dezen stap niel zullen ondernemen. Frankrijk heeft voor de kwestie van de betrekkingen mei Franco do aandacht van de ccnlerenlie der drie ministers te Mos kcu gevraagd en generaal De Gaulle is met dezen stap ge'uk gewenicht. De Washington Pest schrijft, dal Ameri ka geen eenzijdige actie meet ondernemen cmdat eenigerlei stappen in die feitelijk alle landen aangaan, die hebben gestreden voor het principe van de menszhelijke vrijheid. Een andere vraag is, cf Amerika thans, ook al zouden een of meer der andere groote megendhoden h'e.-vocr te vinden zijn, tot dezen stap zal willen overgaan. 'I Blad zegt dan, dat Franco behoort tc dezelfde categorie als Hitler en Mussolini Hij is de leider geweest van oen wreede, bloedige en agressieve dictatuur. Msn neemt aan. dal Negrin. de leiJe- der Spaanscho recublike'non, getracht heeft de medewerking le verkruien vai S„ Engeland, Frankrijk en Rusland, zamenliik druk uit te oefenen om Frankrijk Dit zou een daad van vriendschap zijl tegenover het onderdrukte volk van Spanv en zru hijc'ragen tot de veiligheid in di wereld. Bekend Zeeuwsch vlieger ontsnapt aan den dood Botsing in het T eutoburgerwoud De bekende Zeeuwsche vlieger, de heer A. van der Poest C.ement, geboren Nisse. is nog maar op het nippertje snapt aan den dood. Hij wes in een k tweepersoonstoestei, een z.g. luch.taxie, bo ven het Teutocurgerwouci in Duilschla.id met een speciale militaire opdracht. Een verraderlijke mist overviel hom en aange zien zijn toestel niet over plaalsbepa- lingsinstrumenton beschikte, besloet hij rug te keeren tot zijn standplaats. Hij raakte evenwel zijn koers kwijt, mc-1 het nccdloltige gevolg, dal hij tegen een berg opvloog. Kei toestel werd totaal versplinterd, maar de heer van der Peest Cloment ontsnapte als door een wonder aan den dood. Hij brak zijn dijceonen en liep een her senschudding op. Eon bloedtransfusie redde zijn leven. De lieer van der Peest Clement wordt thans verpleegd in het Militair Hospitaal in Den Haag. Het Teulchurgerwoud is oen bergketen, gelegen op de grens van Hannover en Westfalen. De hoogde toppen zi:n de Völ- merstod, 468 m„ Grolenberg, 339 m. Dërenberg, 356 m. rigens kon hij geen verklaring geven van het feit, zich niet verzet le lieohen toen drie van zijn zonen bij de N.S.B. gingen en zijn dcchtcr bij den Jeugdstorm. Tenslot te gaf hij toe iets anders te hebben gewild omdat het den boerenstand zoo slecht qing. „Heeft u uw vermogen van f 38.000 dan verdiend in den oorlcg Met klem ont kende verd. dit. „Dan is de crisis voor u toch zoo slecht niet geweest, want u is met niets begennen", zei do president. Mr. van Hasselt verdedigde Bcm. Her derde geval was dat van den Hein- kenszandschen bakker C. Vermeulen, die brood aan do Duitschers geleverd had. Verdachte gal dit toe en ook dat hij er zich flink voor had laten betalen. Maar daardoor had hii oigen burgers kunnen hepen en ook dr'.o onderduikers kunnen huisvesten. Bovendien moest V. zeil d.ie maanden zich schuil houden omdat wacht- meester B. uil Heinkenszand proces-verbaal tegen hem had opgemaakt wegens clandes tien slachten van een varkentje. Bedoelde wachtmeester zei, dat V. be kend stond als zwarthandelaar. V. ontken de dit en een heftige woordenwisseling ont stond tusschen den verdediger. Mr. Kuipers en den wachtmeester, die door eerstge noemde beschuldigd werd van „zoekerij". Mr. Kuipers zei verder in de stukken niets bezwarends tegen V. le hebben ge vonden de verbalisant, wachtmeester Koole gaf juist een goed getuigenis van V. Uit ailes blijkt, dat wachtmeester B. ver dachte naar Vught of naar Duitschland wil de brengen. PresidentDan moet u een aanklacht tegen hem indienen. VerdedigerDat ligt niet op mijn weg wel cp dien van V. Nadat verdediger zijn pleidooi heeft be ëindigd met een verzoek om vrijspraak, willigde de president dit laatste in. In de middagzitting stonden neg ferecht C. Weslerweele uit 's Heerenhoek, die lid van het Arbeidsfront is geweest A. Koster u't Heinkenszand, die ruilhandel met de Duitschers heeft gedreven en Maria Pland- soen u't Oud-Vossemeer, beschuldigd van sympalhiseerend lidmaatschap der N.S.B. F. A. de Jonge, bakker te Middelburg, 6 jaar interneering. j. Mesu, tuinder. N.. en St. Joosland, 1 jaar interneering. Verbeurdvo-klaring van effecten ter waarde von I S.672,58. Allen werden ontzet uit de openbare amb ten en kiesrecht. TR1BNAAL TE GOES Het Tribunaal te Goes deed Vrijdag uit spraak in de volgende zaken Maria Janna do Regt. echlgcnorle van J. Bruinooge te Wissek-rke en J. W. van de Garde. 65 jaar, te Goes, werden ontzet uit het pas-ief on actief kiesrecht. Johanna Boud. echtgenoote ven C. van Sfrien te Wolfaorlsdijk, werd vproc-deeld tct 2 maanden interno-ring en Joh. Meeuw- se. slaaer te MHde'bu-g. tot 9 maanden interneering, beide ook met ontzegging van bovengenoemde rechten. UIT STAD EN LAND Goes Ook in Goes gaf de Z.V.U. in 't Schut tershof een conceit. Arthur Wegelin als vi- cli-t en Luctor Ponse, piano, verleenden hun medewerking. Hel spel kon ook nu zeer goed genoemd werden en de aanwezigen luisterden met groote aandacht naar het werk van de cude en moderne meesters. Reeds eerder werd in ons blad een recen sie opgenomen. We mogen hier de hoop uitsproken, nog vele avonden als deze in Goes to mogen beleven. VHssingen In een vergadering van Burgemeester en Wethouders werden do functies der Wet houders als volgt verdeeld Sociale zaken L. P. van Oorschot (S.D.A.P.), Openei werken en Bedrijven H. B. J. Knoop (Vrij Volkshuishouding en Financiën M. A. Pepering (S.D.A.P.), Onderwijs W. Poppe (A.R.). De door het Leger des Heils 1e hou den Kerstsamenkomsten zijn als volgt le Kerstdag: 6 u. v.m. Kerstwijdingsdienst 10 u. v.m. Wijdingsure bij dp Krinbe. In dezen dienst zal de inzegening plaats heb ben van een groot aantal plaatselijke offi cieren en soldaten. 7.30 u. n.m. Het Fami- iiekerstfeest. 2e Kerstdagvindt de opvoering plaat; van het Kerst-leekenspel naar een beschrij ving van Charles Dickens „Kerstgeboorte". Woensdagavond bracht de C.J.M.V. een tooneelavond voor het pub.iek. Het stuk dat opgevoerd werd heette„De iamiiie dictator". Zaterdag is het opgevoerd voor gisteravond nog een herhaling plaats vond. „De familiedictator" is een comedie drie bedrijven, dat door het publiek wel zeer op prijs gesteld werd. Op Maandag 24 Dec. zal 's avonds cm 8 uur een Kcrstwijdingssamenkomst plaats vinden in de N euwe Kerk aan den Wilhelminastraat. Door hel Geref. Kerkkoor zal v/orden uitgevoerd de Kerstcantate van J. Hettinga. getiteld„Bij de Kribbe". Zij bestaat uit koor. soli en spreekstem. Verder zal ook hel Geref. Kinderkoor enkele liede ren ten gehoore brengen. Op deze Evan geliesamenkomst is ieder welkom, do deu ren zullen om 7.30 uur open zijn. Woensdagavond hield het Leger des Heils een Adventssamsnkomst in de Lu- therSche kerk. Voor oen gevuld gebouw werd een uilgebreid programma gebracht, dat zang, muziek en declamatie omvatte. Het geheel, dat mooi uitgevoerd werd, viel, getuige de vele luisterenden, wel in den smaak. We hopen, dat deze avond, die geleid werd door kapt. v. d. Waal. er toe bij mag dragen om de luisteraars oen goede Kerst te bezorgen. Dondardagavond werd in do pas in gebruik genomen St. Jacobskerk het Kerst-oratorium van H. Barth opgevce.d door de Cnr. Gem. Zangvereeniging „Hoop op Zegen". Aan het Oratorium, dat vcor soü en koor is, werkten mee als solistenMevr. W. Aerssens-de Wilde, sopraan, Mej. M. Lou- werse, alt, de heeron C. J. Aerssens, tenar en M. W. Haaijman, bas. Hel Oratorium geeft de geboorte Jezus Christus weer en op een enkele zondering na werd hel geheel fraai oj De Overdenking die op deze plaats zou behooren. komt ditmaal in het nummer van' Maandag. Middelburg In hel kamp voor Duilsche krijgsgevan genen op het Molenwater had een ontplof fing plaats. De Duitschers waren bezig de cantine- barak voor kerstmis te versieren. In de verf, die ze hiervoor gebruikten hadden ze om hel drogen te bevorderen benzine gedaan. Waarschijnlijk knoeiden ze ook aan de lichlleiding waardoor kortsluiting entstend. Door deze kortsluiting kwam de benzinedamp in do barak tot ontploffing met hel gevolg dal van de aanwezige Duitschers er 2 zwaar en 4 lichtgewond werden. Alle aewonden moesten naar het iekenhuis worden overgebracht. Dcnderdagmorgen kwam do heer Fran- :e uit Kleverskerke in do Segeerstraat in aanraking met een auto on liep hierbij esn ■wonding aan ziin been op. Zr. M. A. Bouwens verleende eerste hulp en bracht de heer Francke per ziekenauto naar het iekenhuis over. Woensdag 19 Dec. hadden onder auspi- iën van „Walcheren moet droog" twee voorstellingen plaats in den S-.hruwburg. In de middagvoorstelling trad Willem van Capelle op als Oome Keesje voor een ilampvolle zaal kinderen. 's Avonds werd een avond voor volwcs- senen gegeven, eveneens voor een over volle zaal. Beide voorstollingen waren sen De tentoonstelling „Behouden Schoon heid" in het museum kan zich verheugen en goede belangstelling, niet alleen Wa'cheren, maar ook uit Zeeuwsen Vlaanderen en Noord- en Zuid-Beveland komen bezoekers qonieten van de tentoon gestelde meesterwerken. 25 jaar geleden werd do Middelburq- sche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging „Luctcr el Emergo" opgericht. Wcensdag 19 Dec. werd dit heugelijke Perszuivering De bladen, die zich Duitsch- gezind hebben beloond tijdens de bezetting, dienen absoluut te worden verboden. Het be drijf mag niet worden voort gezet, ook niet onder anderen naam, cf met stroomannen a.s nieuwe leiding. Dit ïs de hoofdstrekking van een request dat aan den Minister van Binnenlandsche Zaken is aange boden namens de directies en hoofdredacties van een groot aan tal dagbladen in Nederland, die hetzij geweigerd hebben tijdens de bezetting hun arbeid in Duilsch- gezinden geest voort te zetten, hetzij' eerst illegaal zijn verschenen en thans legaal zijn geworden. In dit request betoogden zij, dat de perszuivering alleen volledig kan zijn, en aan het Nederlandsche volk bevrediging kan schen'en, wanneer niet de ergernis blijft voortbestaan, dat zeer pro-Dui sch geredigeerde organen thans weer verschijnen, zij het dan onder ca mouflage van gewijzigden naam, of gewijzigde personeelsbezetting. De ondernemingsleiding heeft de allsrhoogs'e ideëele waarden op- geoffard aan haar malevieete be langen, zoodat die bladen het sym bool zijn gewsest van een laffs, nzgqeqraaüooze houding en Ja.id- verraderlijke mentaliteit. Thans hebben deze ondernemingen weer de gunsligste kansen, omdat zij kapitaal en apparaat door him Icarakterlooze houding hebben ge red, terwijl de bladen die volkomen zuiver staan cf door Duilschen drulc sterk zijn benadeeld, cf wel als vroeger illegaal orgaan nog wor stelen met gebrekkige outillage. Deze toestand kan niet voorlbe- staan, zal ooit van een gezond pers wezen in ons land sprake wezen. In een te'egram aan Hare Ma jesteit de Koningin wordt eveneens van deze dringende zaak mededee üng gedaan. Ingezonden mededrvbna thee gerust r korreltjes ie. De smaak r licelénïndl 21'liaali). En langer toe met Uiv rantsoentje. Ure kruidenier kern it et U lei: lelt gevierd in het Schuttershof. De tooneel- vereeniging ,,'t Overschotje" verleende haar medewerking met een keur.g afgewerkt programma, waarin muziek, zang on voor dracht elkaar afwisselden. GEMEENTERAAD Als straatnaam voor het verbindings straatje tusschen Nieuwe Burg en Bochten Steene wordt de naam Burggang vastge steld. Het plein, begrensd door de woningen aan de Lanqe Delft, Nieuwe Burg, Groen markt. Cnder den Toren en Nieuwe Kerk krijgt de naam N.euwo Wal. Wijziging van de begrooting voor hel dienstjaar 1944 wordl zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag worden vele vragen gesteld, doch gezien plaatsruimte Icu.inen vrij alleen de voornaamste publicoeren. De heer Ir. A. Rethuïzen stelt don Raai voor zich met een prctestnota te richten tot den minister en de Staten Generaal over het besluit malerieele oorlogsschade in ver band met de in dit besluit vastgestelde vc-r. gceding aan getroffenen op basis 1940. Een derqelijk vergoeding zou voor de gemeente Middelburg een ramp beteekenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel door den Raad aangenomen en een onl- werp adres van vorosteller goedgekeurd. De voorzitter sluit de vergadering na de leden prettige Kerstdagen le hebben tco- gewenscht. POORTVLIET. V/egens het bedanken van den heer Chr. Krijger als Kerkvoogd der Ned. Herv. ICerk, is met inganq van 1 Jan. 1346 benoemd de heer G. K, Krijger, die zijn benoeming heelt aangenomen. Voor den tijdelijken Gemeenteraad zijn gekozen de heeron :M. v. Aast, E. C. W. A. de Graaf. G. Krijger Jzn, G. Krijger Mzn,. M. Quist. J. J. v. d. Slikke en J. P. Vroegop. VOOIHI DE JEUGD JEUGDKUNST IN RUSLAND In Moskou zal een tenloonslelling gehou den v/orden van teoken'ngen en beeld houwwerken, die de Russische kinderen oorlogstijd hebben gemaakt. Voor deze tentoonstelling zijn uit Leningrad al teeke- ningen binnengekomen. Veel kinderen na- tot onderwerp voor hun toekeningen de blokkade van de stad. De kinde-en in Meskou vonden in de viering van V.-day hun stad aanleiding om aardige teeke- ningen te maken. CONCERTEN EN TOONEEL VOOR DE JEUGD IN ENGELAND Tijdens de oorlogsjaren is do belang stelling van de Enoolsche Jeugd voor mu ziek en looneel sterk gegroeid. Voor hen worden daarom nu speciale mcerlen georganiseerd, waarbij de diri genten korte uiteenzettingen govon van de te spelen werken. Verder bestaan er plannen om muziek- r'ubs en een jougdtooneel od te richten, dat tot centrum zal hebben Tovnbee Hall in Lenden, waarin vepl sociale werkers hun opleiding krogon. Volgend jaar zullen daar de eerste opvoeringen plaats vinden. De spelers zullen op tournee gaan om de jeugd van heel Engeland in de gelegen heid te stellen hun stukken te zien. OPLOSSING RAADSEL Ik ben een Ier. met een b. dus bier. HET SPORTRIJM DE VOETBAL SPREEKT. lain ncli'a cn nh'n, lam „Kalk- te Tom' Hel bruine moos'cr rol-, zij ziin m'n sim IJ.-, Voc.ba 1, ben de zon van bun beslaan Slims peins ik wet eens hoe bel sou aijn, SANCHO PAN CHEZ,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1