VRIJE STEMMEN De conferentie van Moskou NOODKREET UIT INDIË VOOR- QORLQGSCH De Politieke Ontwikkeling Een drietal berichten doen ons zien, dat er overal zij hel dan meest binnenkamers activiteit heorscht in de politieke kringen van ons volk. Vooreerst in den boezem dor ROOMSCH- KATHOLIEKE SlAATSPARTIJ. Binnenkort zal, zoo wordt gemeld, de Partijraad te zamen komen, om over ver leden, heden en toekomst to beraadslagen. Do waarnemende voorzitter zal verslag uit brengen over de werkzaamheden en hel beleid der partij tijdens de bezetting c-n na de bevrijding. Het is algemeen bekend dat de houding der Roomsch-Katholieko Kerk in de vorloopen laren voortreffelijk is geweest. Over het heden komt o.a. aan de orde een mogelijke naamswijziging. Begrijpelijk, dat het woord „Staatspartij" niet meer pre cies uitdrukt wat de thans zoo vooruit strevende massa der Roomsch-Katholieken wil. Helaas moet het bestuur meedeelen dat nog geen bevredigende oplossing is gevonden. Wat de toekomst betreft Prof. Romme. de voorzitter van het Katholieke Nationale Centrum, zal het ontwerp urgentie-program inleiden, zooals het in tweede lezing door de Nationale Leiding van hel Centrum voor Staatkundige vorming werd vastgesteld. Vooral hiernaar gaat de belangstelling ook van niet-Katholieken uit, die hopen dat dit urgentie-program gelegenheid zal bieden (ot samenwerking met de groepen, die plan hebben een socialistische volks partij te stichten. Want van deze twee richtingen gezamelijk hangt do toekomst van een democratische en sociaal-gezinde regeering af. Een tweede belangrijk verschijnsel is het onlangs uit Groningen gekomen bericht, wat wij reeds in onze kolommen hebben vermeld, dat er EEN NIEUWE CHRISTE LIJKE PARTIJ zou komen. Daar kwamen Christenen uit verschil lende kerken samen, die ontevreden waren met do huidige Christelijke partijen. Zij verklaarden geen radicale koorsverande ring te verwachten van de Anti-Revolutio naire Partij, en evenmin van de Christelijk- Historische Unie. Daarom achtten zij het ondienstig, deze „oude schepen" opnieuw Op te tuigen, met „practisch dezelfde be manning." Dan zou geen vernieuwing mo gelijk zijn, meenden zij. De vergadering was van oordeel, dat er een scheiding bezig is, zich te voltrekken Onder de vroegere volgelingen van ge noemde partijen. Een scheiding tusschen conservatieven en vooruitstrevsnden. Zij meent dat die scheiding m st worden ver haast, door de oprichting van een nieuwe Christelijke partij, die alle vooruitstreven- clen in zich zou kunnen bevatten. Zoo zou de eenheid tusschen alle Christelijke groe pen kunnen worden hersteld. Aldus het Communiqué. Met belangstelling zien wij ook in dit opzicht de politieke ontwikkeling de dingen Tegemoet. Als derde punt, dat wij hier even willen Vastleggen, trol ons wat Prof. Schermer- horn in Nijmegen heeft gezegd over de plannen om te komen tot EEN GROOTE SOCIALISTISCHE VOLKSPARTIJ Onze Minister-President bepleitte ver draagzaamheid tusschen de verschillende volksgroepen, en besprak in verband daar mee de onderhandelingen, die reeds eeni- gen tijd worden gevoerd tusschen de ver schillende partij-groepeeringen om te ko men tot een groote volkspartij. De moge lijkheid, zei hij. bestaat, dat men komt tot een politiek samengaan, met inachtneming Van een zekere federalistische verdraag zaamheid. Inderdaad, zoo merken wij hierbij op. zal een gezamenlijke actie van vroegere leden der vrijzinnig-democratische, christe- lijk-historische, soc.-democratische, Roomsch Katholieke en christelijk-democratische par tijen nog wel wat voeten in de aarde heb ben, en verdraagzaamheid noodig maken 1 Maar Prof. Schermerhorn is niet pessi mistisch daaromtrent. Hij zeide„De mo gelijkheid tot samenwerking is er. In de harde realiteit van het leven zal deze sa menwerking haar kracht moeten toonen. Zij zal dit kunnen, zulks zal mogelijk zijn. indien men de nieuwe politieke samenwer king tegemoet treedt in den geest, welke in de afgeloopen vijl jaar de besto man nen van ons volk heeft bezield. BOVEN ALLE REALITEIT STAAT 1MM-RS DE GEEST; WELKE NIEUWE REALITEITEN SCHEPT". Rod. Eerste Kamer neemt het wetsontwerp over Bretton Woods aan De Eerste Kamer nam zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp betreliende Bret ton Woods aan. De heer Koejemans (Comm.) drong er bij de regeering op aan een officieele han delsdelegatie naar Moskou te zenden. De regeering. bij monde van minister Liettinck zei. dal deze kwestie alle aan dacht der regeering heelt. De slotacte van de geldsaneering Het Moerdijksche veer tijdens de feestdagen De dienst van de belangrijke verbinding tusschen Noord en Zuid, namelijk van het Moerdijksche veer zal naar de K.N.A.C. meldt, op de beide Kerstdagen en op Nieuw, jaarsdag worden uitgevoerd als op Zon. dagen. Dal beteekent, dat in de nachten, welke aan deze dagen voorafgaan en er op volgen geen nachtdiensten zullen wor. den gevaren. Beroep op de Rcgcerlrg Hel volgende adres werd aan de regee ring gericht, teneinde tot een betere oplos sing van de schadeloosstelling te geraken. Minister-President, 's-Gravenhage. Dankbaar voor do mededeoling dat ten aanzien van probleem schadeloosstelling van oorlogsgetroffenen nog slechts voorloo- pige regeling bestaat, verwachten wij dal plannen uitkeering op basis 1910 gewijzigd v/orden en uitkeering op basis vervangings waarde zal plaats hebben. Zeeland, en in het bijzonder Walcheren en Vlaanderen, beten de spits al voor red ding van niet alleen Nederland, doch van geheel Europa Zakenmenschen, Midden standers, boeren zagen hun zaken en have onder regen van granaten, bommen en ten slotte door het water verloren gaan. Tal- looze burgers verloren zoodoende huis en Uitkeering op basis 1940 beteekent pro longatie van ellende, uitkeering op vervan gingswaarde schept hoop op behoorlijke woongelegenheid, voortzetting van zaken en opbloei van bedrijven en landbouw. Wij hopen op den steun van Uwe Excellentie en die van de Staten-Generaal. Namens de Vereoniging „Handelsbelang" te Middelburg, L. A. STOFKOPER. Voorzitter. 2e JAARGANG NUMMFR 345 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 21 December 1945 Algcmeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocnna. Hoofdredacteur i J. K'">kebakker. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Ouiïsche zware industrie wordt onteigend Ook NederSand medezeggenschap Over de conferentie van Moskou is feite lijk nog weinig te zeggen. De mini voeren hun besprekingen onder de streng- sto geheimhouding omtrent het verloop daarvan. Reeds bij den aanvang deelde Byrnes mede. dat dezo conlerentie zich niet leenen lol groote koppen in de bladen. In berichten uit Meskou wordt gewag gemaakt van oen „duidelijk waarneembaar sneller gaan" van den diplomatieken pols slag. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat er schol in de besprekingen is gekomen. Stalin heeft Byrnes en later ook Bevin ontvangen, bij welke ontmoeting ook Mo- lotov aanwezig was. Men veronderstelt, dat het probleem Azerbeidsjan op de agenda van de vierde formeole bijeenkomst van de drie ministers een voorname plaats heeft inqenomen. Deze bijeenkomst werd gepresideerd dooi Mololof. Bevin en Byrnes zijn in bespreking ge weest met experts over Iran. den Balkan, het bestuur van Duitschland en het Verre Oosten. Tribunaal Middelburg In de zitting van Dinsdag 18 December werden de volgende zaken behandeld. Johannes Anthonius Fibbe, kapper Vlissingen. Werd verdacht van openlijke blijken vi ingenomenheid met den vijand en omgang met Duitschers. De verdediger, Mr. Adriaanse Te Middel burg, verzocht beklaagde in vrijheid te stellen daar z.i. het bewijs van de beschul- diging niet geleverd was. De voorzitter. Jhr. Mr. Schorer deed uit spraak en gelastte ontslag van rechtsver volging en rehabilitatie. Herman Gerardus van Hartesveld, elec- tromcnleur te Vlissingen. Werd len laste gelegd lidmaatschap van de N.S.B. Hij bezocht een Oogstfeest van de N.S.B, Lid van den N.V.D. en gat hier aan bijdragen. De verdediger, Mr. P. Adriaanse. ver zocht beklaagde te beschouwen als eon verdwaalde, die al voldoende gestrall is door de lange Intemeering. Maatje Pielernella van Keulen te Mid delburg. Werd er van beschuldigd lid en troep- leidster van den Nalionalen Jeugdstorm Ie zijn geweest. Lid van de N.S.B. en om gang met Duitsche militairen. Do verdodiger, Mr. A. A. J. van Dirven uit Bergen op Zoom zeide. dat verd. nu in ziet, verkeerd Ie hebben gehandeld en uit zucht naar een aoede betrekking lid ver bovengenoemde instellingen is geworden. Hij verzocht, mede gezien den langen tijd dat verdachte qeïnterneerd is. clementie. Cornelia Wilhelmina Munter te Middel- Werd er van verdacht omoanq te hebben gehad met Duitsche miii N.S.B.ers, zij bezocht avonden v. de en Arbeid, lid van het N.A.F. zaam geweest bij de Duitsche v, liet zich vaak in Pro Duitschen geest uit en ontving eci vergoeding van f 3( kind van een Duilscher. Verdachte ontkende lid van bet N.A.F. zijn geweest en zich pro Duitsch te heb ben uitgelaten. Do andere feilen gaf zij Do voorzitter merkte op. dat volgens ge tuigenverklaringen verdachte zeer gevaar- k was. Zij was vrerkzaam in de wassche- j „Zeeland". De directeur Wolters, zelf ;n N.S.B.er, achtte het noodig het andere jrsoneel voor haar te waarschuwen. Verdachte had geen verdediger. Cornelis Maarten Gelion te Vlissingen. Hem werd ten laste gelegd lidmaatschap zn de N.S.B. Hij colporteerde en maakte propaganda voor de N.S.B. Werkte vrijwil- oor de Duitsche weermacht en ontving vaak Duitschers in zijn huis. Ook deze verdachte werd niet bijgestaan jor een verdediqer. Uitspraken in. deze Zaken Vrijdag 28 De cember. 10 uur, te Middelburg, is werk ermacht, r N.S.B.- aantal maanden Te Washinqton is medegedeeld, dat het nieuwe beroep op Amerikaansche inter ventie, door de Iraanscbe regeering gedaan onmiddellijk vanuil Washington naar Byr nes te Moskou is doorgegeven. De Geallieerde Bestuursraad te Berlijn za' heden de onteigening bekend maken van de kolen- en zware industrie van hot Ruhr gebied door de Britsche bezettings-autori teilen. Do Britsche industrieels ondornemin gen zullen de genationaliseerde onderne mingen overnemen. Deze onteigening za' een einde maken aan het nazifioeerings proces van de groote industrieele bedrijven van het Ruhraebied. Vele Duitsche industrie-magnaten, die he' beheer over deze bedrijven uitoefenden waren nazi's en hebben mei de grootste bereidwilligheid medegewerkt aan Hitier': oorlogs-inspanning. Een groot aantal var deze leidende Duitsche industrieelen zijr 'nmiddels opgepakt en thans zal hot behee en de leiding der zware industrie van he Ruhrgebied definitief en vollediq aan Duit sche handen worden onttrokken. De Britsche bezetlings-autoriteiten zuller het Ruhrgebied thans als „trust" behee ren, tofdat door de geallieerden over de toekomst van dit gebied zal zijn beslist. Wat betreft het beheerderssrhap over de Duitsche steenkoolmijnen, wordt het als zeer waarschijnlijk geacht, dat ook Nzderland België en Luxemburg zeggenschap zouden krijgen in de controle over dit gebied. John Amery opgehangen De 33-jarige zoon van Leopold Amery. oud-minister van Britsch-Indië. is in do Wandaworth-gevangenis opgehangen, we gens arbeid op radiogebied voor Duitsch land. Hij had zich niet willen verdedigen. omdat hij diep berouw had over zijn da den. en zijn ouders nr- moer verdriet wil- Oorlogsslachtoffers herdacht Op S Feb. 1943 werden op een stille plek van de Saeslerbergsche heide 13 ma gefusilleerd. Zij haddon deelgenomen de verspreiding van het illegale „Parool", Heden zijn de sloJlelijke resten bijgezet of het eere-gralhoi te Bloemendaal. Het wai een bewogen plechtigheid, waarbij o.a Frans Goetharl (Pieter 't Hoen) een der wei nige overlevenden van de oude medowei kers van „Parool" herinneringen ophaalde van zijn vrienden, met wie hij tot 't laats: samen gestreden had voor de vrijheid. Vorder voerden nog hot woerd Ds. Bus kes on Koos Vorrink. Ongevallen door oorlogshandelingen Bereidende het verslag over het wetsont werp ongevallenverzekering van we.-kne mers, die bij hun arbeid in ernstige mali aan het gevaar bloot staan to worden gc trollen door ongevallen, welke als gevo) van oorlogshandelingen plaats hebber, vragen eenige leden zich al, ol hel w. ,uist is, dat de voorgestelde regeling allee van toepassing zal zijn bij werknemers, di bij hun arbeid in ernstige mate aan het ge vaar blootstaan te worden getroffen doe. ongevallen, welke als gevolg van oorlog? mandelingen plaats vinden. Ach de minister het niet gewcnscht, zoc 'roegen deze leden, deze regeling van t passing te verklaren op alle werknemers zoodot ook landarbeiders, die op een mijn loopenden daarbij letsel bekomen, er onde r wordt hier op beperkt terrein oen re geling getroffen ten aanzien van hel oor logsrisico, is, zoo werd van verschillende zijden gevraagd, niet binnenkort oen alge meene regeling inzake vergoecing vooi schado tengevolge van oorlogsricico Ie ver wachten De Commissaris der Koningin in Gelderland Aan Mr. S. Baron van Heemstra die deze lunet ie jaren heelt bekleed, is op zijn zoek eervol ontslag verleend tegen I Jan. 1946. „AfSes gaat goed on Bnelonesië" zegt Soefrarno ToespraaCc tot de kinderen van de Koningin Jer Aarde - „God zal noet toestaan, dat wij weer door liet EtiederlandscSie imperialisme overSieerscSit worden. Indonesische krijgsraad in Soerakarta Volgens draadloos opgevangen berichten werden Soekarno. Sjarir en hun gezelschap te Soerakarta verwelkomd door den Soe soehoenan. Ook de president van het plaat selijke nationalistische comité en de chel van het hoofdkwartier van „het leger van den Wilden Slier" waren aanwezig. Dit leger werd tot nog toe voornamelijk ge bruikt als stoottroepen in de guerilla-ge vechten op Java. In een volksvergadering voerden Sjarir, Soekarno en Hatla het woord. Sjarir leqde den nadruk op de eenheid die noodzakelijk is. Hatta was er bij, om te laten zien. dat ieder deel van het land onderdeel is van Groot Indonesia. Niemand vecht voor zich zelf, maar allen moeten vechten voor de Soekarno vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid, dat de regeeringsbeveler. worden opgevolgd. Naar aanleiding van de aanwezigheid van een aantal dagblac correspondenten, die door de republikein sche „regeering" waren uitgezocht, en dc rondreis door Java medemaken, zei Soekar dat wel de Nederlanders aan de bui tenwereld trachten te vertellen, dat wij noc rijp zijn voor onafhankelijkheid, en slechts vrouwen en kinderen kunnen doo den, maar gij, kinderen van de Koningin der Aarde, zooals Soekarno de journalister noemde, kunt zien met eigen oogen. da 'ij heel goed in staat zijn, dit land te be uren. Alles gaat goed in Indonesië, zoc besloot hij zijn toespraak. Wanorde op Ta^a De gevechten op Java nemen in herig heid toe. Voortdurend zijn or schietpartijon ii weten dat de aanwezige geallieerde troepen doen wat in overeenstemming met hun opdracht mogelijk is om het goedge zinde doel van de bevolking te beschermen tegen plundering en terrorisme. Wij zijn vol dankbaarheid en bewondering voor de heldhaftige wijze waarop kloine eenheden getracht hebben hun uiterst zware taak te •olbrengen ten koste van zware verliezen n barbarsche wreedheden, indien zij wer den gevangen genomen. De bovenstaande ieiten, die ruimschoots bevestigd worden door alle officieele rap porten van plaatselijke Britsche autoriteiten ;n zonneklaar aan dat de militaire hulp die wordt geboden, n.et alleen onvoldoende laar ook niet opgewassen is tegen do van oorlogvoeren, die gekozen is docr de met Japansche hu'p strijdende Indcne- lische extremisten in Java. BIJEENGEBRACHT IN EEN PAAR LAATSTE EN BI1NA GEÏSOLEERDE PUNTEN VAN HET EILAND: Onvoldoend beschermd, hetzij door zeer gehandicapte Brilsch-Indlsche troepen, het zij door kleine eenheden van diezellde Ja panners, die tevoren orders hadden de Europeesche bevolking naar eigen goed dunken te vernederen en langzaam at te slachten volkomen ongewapend en daarom niet ln at ons tegen de Indonesische terroristen verdedigen terwijl de vele invaliden onder ons uiterst langzaam afgevoerd worden, terwijl door blijkbaar onherroepelijke ioute berichtge ving wij zonder medegevoel van andce landen zijn, zooals wij bier geplaatst zijn een politieke constellatie die zijn tegen- jordige impasse heelt bereikt geheel buiten elke persoonlijke verantwoordelijk heid BLIJFT ONS NIETS OVER DAN CNS OP HET ERGSTE VOOR TE BEREIDEN. TENZIJ ER IETS WORDT GEDAAN. Iets ingrijpends, dat ook voor het welz"n van de tallooze goedgezinde Indonesiërs i andere groepen van de bevolking van OF Zend ons meer troepen Indien er nie' meer Britsche troepen ter beschikking slaan, geef dan toestemming aan de Nederland sche troepen om te landen. Indien ook dal, om politieke redenen onmogelijk zoc zijn, laat dan de U.S.A. ons helpen, maai zend in ieder geval troepen en zend zc snel. Hot is niet lanqer een kwestie var. leven en dood voor slechts enkelen OF Indien de Vereenigde Volkeren niet wen schen te overwegen de zellverloochening van deze qebieden ten tijde van enze oor logsverklaring aan Japan, ondanks he: ontbreken van voldoende bewapening. indien de Vereenigde Volkeren zich niet de dagen wenschen te herinneren toen de Nederlandscbe Marine en Luchtmacht zich zelf opofferden, bemand met de vaders, mannen en zoons van diegenen ten be hoeve van wie dit beroep wordt gedaan Indien de Veroeniqdo Volkeren zich niel willen herinneren hel plichtsgetrouwe ver zet van de Nederlandscbe Burgelijke amb tenaren. die op hun post bleven en hun leven lieten bij het beschermen, overeen komstig de grondwettelijke instructies, van de belangen van de Indonesische bevol king tegen de Japansche wetteloosheid en met den dood worden bedreigd Indien de Vereenigde Volkeren, de rol die door de mannen werd gespeeld ver onachtzamen en ook de jaren voorbijgaan van een historische ongekende vernedering en mishandeling van het geheele vrouwe lijke deel van onze Europeesche bevolking, door de Japanners en Indonesische cipiers en bewakers, aangezien zij niet met spoed overzee in veiligheid werden gebracht bij het uitbreken van den oorlog Indien de Vereenigde Volkeren Neder lands zending ontkennen zooals die be vestigd w.erd door den Britschen minister president gedurende den oorlog, n.l, de ook met mortieren. Eiken dag worden moorden gepleegd. Drie compagnieën allieerde troepen nemen met tanks, pc serwagens en kanonnen aan den strijd deel Twee Britsch Indische soldaten werdsr dood. Ook aan Indonesische zijde v eenige dooden. Bij Buitenzorg, waar oen Britsch Indische colonne door Indonesiërs was aangevallen, zijn nog steeds gevechten gaande. De In donesiërs aldaar verzochten nu aan den Britschen commandant Ie Buitenzorg om een bespreking. In de Cilineesche wijk van Batavia wordt nog steeds geplunderd. Te Semarang worden nog steeds gebou wen in brand gestoken, vermoedelijk als repressailles tegen Britsche maatrege.cn on het plunderen te voorkomen. De dagelijksche legercourant van de Bri sche divisie te Bandoeng meldt, dal alle ti Bandoeng ontvoerde Indo-Europeanen dooi gedood zijn. 'eugdcongres te Palembang Volgens een Britsche woordvoerder is dezer dagen in Palembang een jeugdcon- gres gehouden. De Pemceda's op Suma ira schijnen loyaal te staan tegenover dc gematigde Indonesische „regeering" op Ja ra. De Britsche militairen op Sumatra heb- een hieromtrent reeds ervaringen opgedaan Indonesische radiouitzending Over Radio Soerabaja werden uitzend'.n ion gegeven, waarvan de Rogeeringsvoor ichtingsdienst te Batavia een uittrekse. /eelt. Soetomo verklaarde o.a., dat het Ne lerlandsche imperialisme nog lager slaat ian het Japansche (ascisme. Maar, zei hij. -od zal niet toestaan, dat wij weer door Nederland worden overheerscht 1 Het Algemeen Nederlandsche Onderwij- zersverbond. gevestigd te Den Haag. heeti i en adres gericht tot den Minister van O.r 'lerwijs. Kunsten en Wetenschappen, waar n op zeer korten termijn een regeling ge vraagd wordt betreliende een betere sala- ïering der onderwijzers. Aanbevolen wordt over te qaan lot in voering van een „glijdende loonschaal". zending om de opvoeding van het Indo nesische volk tot werkelijke democratie, werkelijke menscheüjkheid en werkelijk recht, ten einde te brengen. INDIEN DIT ALLES GEEN GEWICHT IN DE SCHAAL LEGT. I dat v het recht hebben Ie vragen dal althans de •ouwen en kinderen onder ons en een oot aantal mannen die nu ziek zijn of 'rzwakt door jaren van slechte behande- rg, niet langer van de ééne plaats van ïrust naar de andere worden gestuurd, et onvoldoende bescherming, onvoldoende voedsel en onvoldoende kleeren, maar dal un de schepen en vliegtuigen zullen 'orden gegeven om dit land te verlaten n naar een plaats te gaan waar zij oen werkelijke behoorlijke kans krijgen om te herstellen, alvorens naar Java terug te keeren. MEER NOG DAN DAT. dal wij het recht heben nu eindelijk snel nedaan dat nog een maand me gaat en voordat inqewikkelde admi lie en bureaucratie weer onnoodig de dood hebben veroorzaakt van duizenden, voor dat allen het eens zco sterk vertrouwen in doeltreffende hulp hebben verloren van hun bondgenooten, een recht dat gebaseerd is op juist diezellde elementen van men- schelijk fatsoen en oprechtheid waarvoot deze oorlog Is gestreden. Bandoeng, 25 Nov. 1945. P E J E H A T üw KLttR Verklaring van Premier Hakimi De Iraansche premier beeft voor het par lement een uitvoerige verklaring afgelegd, waarin hij de moeilijkheden waarmede zijn regeering te kampen heott, uiteenzette. Hij zeide o.a., dal om incidenten te vermijden, de regeering besloot haar garnizoenen in Azerbeidsjan te versterken. Een bevriende naburige mogendheid echter verhinderde do regeering handelend op te treden. Ik wensch hier duidelijk te verklaren, al dus Hakimi. dat de beweging in Azer beidsjan. door welke groep zij ook veroor zaakt moge zijn. rechtstreeks indruischt 'egen het landsbelang en togen do grond- De premier deed tenslotte een beroep op de geheele menschheid en in het bijzonder op de met Iran bevriende mogendheden, om de regeering behulpzaam 1e zijn. Geen LuilenlanJer keelt iels Ie yeggen over Paleslina Aldus verklaart de hooge Arabische Commissie in Palestina, De Palestiinsche Arabieren hebben over de toekomst van hun land het eerste en laatste woord. En ille Arabische volkeren staan achter ons. De commissie verzoekt de Britsche re geering. Bovin's verklaring Ie verwerpen. Intusschen is door Engeland en Amerika een comité benoemd, om de kwestie der Joodsche verlangens omtrent Palestina te onderzoeken, en zoo mogelijk op te lsssen. UIT STAD EN LAND Ie vragen dat d.i zal worden voor praten MIDDELBURG Ir. Herweijer over de schadevergoeding De Stichting gedupeerde grondgebruikers op Walcheren hield een openbare verga dering in het Schuttershof Ie Middelburg. Do Voorzitter den heer A. Geschie.e opende do zeer druk bezochte vergadering en leidde de spreker van deze middag den heer Herweiier, Inspecteur van de stichting Landbouw Herstel, in. Ir. Herweiier behandelde de schadever goedingsregeling, een zeer belangrijk on derwerp, daar de toekomst van Walcheren van deze regeling afhankelijk is. Spr. be toogde dat we ondanks alles verheugd kun nen zijn. daar het Westeli.k deel van Wal cheren nu nagenoeg droog is, groote waar- Jeering kunen we hebben voor de Di; Droogmaking Walcheren. Nu is het tijd met vereende krachten en in nauwe sarr werking van een droog Walcheren een bloeiend Walcheren te maken. Hiervoo moet eerst de grond ontzout, de walertei dingen en sloten gegraven worden. Eer belangrijke factor is do schaderegeling, die uitgevoerd wordt door Landbouw Herstel. Het besluit materieele oorlogsschade is ver schenen en hiermede is eindelijk iets con creets te voorschijn gekomen. Volgens spreker heeft de regeering een vergoeding op basis 1940 genomen om de volgende redenen. lo Schadeloosstelling tegen vervangings waarde zou een Inllatieuse werking kunnen Zou een zoodanige schadeloosstelling rechtvaardig zijn tegenover andere ge troffenen. Vervolgens behandelde spreker de ver schillende schadeloosstellingen. Van landbouwproducten te velde die door s inundatie verloren gingen zullen de Ie vergeefs verrichte werkzaamhoden vergoed orden op basis prijspeil 1944. Van oogstrijp gewas wordt do oogst aarde verminderd met niet gemaakte on kosten eveneens op basis 1944 vergoed. •t vee dal overgeleverd is aan Land bouw Herstel wordt aan de boeren terug gegeven, anders wordt hiervoor de ge taxeerde waarde op IS October 1944 ver goed. Het voe dat niet aan Landbouw Her- is overgeleverd en op Walcheren is gedood wordt vergoed op basis 1940, uit gezonderd handelsvee dal vergoed zal wor den op basis 1944. Van werkuigen, die achtergebleven zijn is de vergoeding nog niet definitief vast gesteld. Getracht zal worden deze vergoed Ie krijgen op basis 1944, hiervoor zal dit materiaal door de plaatselijke commissies worden getaxeerd. Verwacht wordt dat Walcheren prioriteit zal hebben bij de aanschaffing van nieuwe landbouwwerktuigen, al zullen deze zeer Wat betreft de gebouwen, hiervoor zul algehcele wederopbouw moeten plaats heb ben. Hoe msn de regeling voor gebouwen ook beziel, hij blijft altijd en voor ieder zeer nadeelig. Daarom is het van het grootste belang, zooveel mogelijk te herstellen. Herstel-rekeningen tot I 3000 zullen geheel worden vergoed, mits de getroffene niet is aangeslagen in de vermogensbelasting en minder dan 1 300 inkomsten belasting moet ^etalen. Is dit het geval, dan zal slechts 75 pet. van de herstelkosten worden ver goed. Noodstallen en noodboerderijen, te bou wen door de wederopbouw, worden gratis verstrekt. In tegenstelling mol vorige berichten moet spreker mededeelen dat de pachtver- goeding niet aan den verpachter, maar aan den pachter zal worden uitbetaald. Aangenomen kan worden dat lol 30 No vember J945 de geheele pacht vergoed wordt, daarna bestaat de mogelijkheid van een alloopcnde pachtvergoeding, 70 pet. der pachtwaarde dalende met 10 pet. per maand indien de grond nog niet in gebruik is genomen ol een lagere opbrengst geelt dan normaal. In het laatste qeval zal in het pacht- contract in overleg met de grondkamer dis pensatie verleend moeten worden, daar nu de verpachter we] schadeloos Wordl ge steld, maar de pachter niet. Voor levensonderhoud van de gedupeer de landbouwers wordt van 15 Oct. 1944 tot 15 Mei 1945 een uitkeering gegeven door Landbouw Herstel. Max. 1 3000, min. 1 800. Op deze uitkeering wordt de vergoeding voor inkwartiering en 75 pet. van inkom sten uil loondienst bij derden in mindering gebracht. Uitkeeringen voor levensonderhoud na 15 Mei kunen worden verstrekt door het Provinciaal Bureau Verzorging Oorlogs- slachloflers, Gortslraal 30, Middelburg. In dien noodig kunnen betrokkenen zich voor deze uitkeering wenden lol dhr. WieJe- maker. Het blijkt dal vele getrufienen nu leven van de opbrengst verkregen door verkoop van hun nog geredde inventaris. Transportkosten voor agrarische produc ten worden vergoed en direct uitbetaald. Rekeningen moeten worden ingediend bij dhr. Wielemaker. Spr. adviseerde hiervan gebruik te maken. Het is van hel grootste belang dat iedere boer zijn eigen grond zooveel mogelijk zelf weer herstelt. Voor het herstellen van eigen grond ontvangt de boer een behoor lijke vergoeding. Ook kan hij voor dit werk een voorschot vragen. Het algemeen herstel wordt uitgevoerd door de Heide Maatschappij en de Polder Walcheren. Ook voor het schoonmaken van gebou wen ontvangt de boer vergoeding. Deze vergoedingen zullen worden betaald op een opgemaakte en goedgekeurde begrooting. Gips voor herstel der gronden zal worden verstrekt. Na 1 Mei zal per maand 1000 ton gips voor Walcheren beschikbaar wor den gesteld. Tegen het voorjaar zal gras en klaver zaad beschikbaar worden gesteld evenals Lucerne, wal van groote beteekenis is voor herstel der gronden. De plaatselijke commissies verzamelen allo gegevens betreffende geleden schade, na ontvangst dezer gegevens zal snel uit keering van zaak en pachtschade plaats kunnen hebben. De voorschotregelingen zullen ruimer dienen te worden. Iedere boer zal weer op zijn eigen be drijf terug komen, indien hij dat wenschl. Daarnaast bliji de gelegenheid geheel vrij willig elders, b.v. in de N.O.-polder grond te krijgen. Er zullen tractors en werktuigen naar Walcheren komen voor collectieve grond bewerking. Voor herstel is echter een redelijke ver vanging noodig en deze wordt niel gevon den in hel besluit op de materieele oorlogs schade. Gelukkig is dit nog maar een be sluit en zal deze materie eerst na de ver- kiezingen deliniliei door een wet worden geregeld. Vergoeding op basis 1940 is landbouw, economisch niet verantwoord. De vereeniging van gedupeerde grond gebruikers op Walcheren zal in samen werking met andere instanties at het moge. lijke probeeren om hierin- verandering te brengen. Vele van de aanwezigen maakten ge bruik van de gelegenheid vragen te stellen die allen door den voorzitter en Ir. Her weijer werden beantwoord. hgeronrlrn Mrrferfml Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar 'Bvulvt ^oc/u! GOES GEMEENTERAAD De tijdelijke gemeenteraad van Goes kwam Woeensdagmiddag bijeen. Aan de orde kwam hel voorstel van B. en W. let hel heiten van een Beursrecht van 10.10 per persoon. De heer ROOSE (R.K.) wenschte. dal nr iets hoogere rechten zouden worden vast gesteld. Er liepen z.i. te veel personen in de Beurs, die daar niets te maken hebben. Spreker wenschte een doorloopend entree. Verder bepleitte de heer Roose de exploi tatie van 'n restaurant in hel Beursgebouw. Wethouder A. DE ROO wees erop, dat de bedoeling van de lage beursrechten is meer personen naar de Beurs te krijgen. Indien do rechten te hoog zouden worden komen er ook weer bezwaren van de plat telandsbevolking. Het zou overigens ook esn inbreuk zijn op de voorschriften als er winsten werden gemaakt. Het voorstel werd vervolgens i Het voorstel tot beschikbaarstelling van f 5000 voor den aanleg van een klein lan dingsterrein voor vliegtuigen werd even eens aangenomen, tnaar verschillende le den waren hel niet eens met het plun. de werkzaamheden door de Heidemaatschap pij te laten verrichten. De heer Zuidema (A.R.) zei, dat de Hei demaatschappij gesn goeden naam heeft. Eerst wordt een lage begrooting opgemaakt maar later worden een groot aantal onkos ten op de rekening gezel. B. en W. verklaren, dal alles goed ls nagegaan. De heer STOEI. (Lib.) is het ntol eens met den heer Zuidema. Spr. heef! bij werk zaamheden ondervonden, dat de Heide maatschappij wel degelijk binnen de vast- gestelde voorwaarden blijft. B. en W. verklaren, dal een uitvoering door particulieren het dubbele voor de ge meente zou kosten. Aangezien het hier slechts een lijdelijken maatregel betrof, leek hel bel gemeentebestuur verstandiger de voorwaarden van de Heidemaatschappij to accepteeren. Bij de rondvraaq vestigde de heer HA- VERHOEK de aandacht op het ontbreken van verlichting in de Scheldestraat. Hot was hem ter oore gekomen, dat lichtschu we elemonten hiervan reeds gebruik had den gemaakt en incidenten hadden ver oorzaakt. Spreker wenscht verbetering. B. en W. zeggen toe de zaak te zullen onderzoeken. Tot gemeenteontvanger van Goes werd gekozen de heer A. Kerkhof te Rotterdam. Aan don heer J. Rulsaard werd eervol ontslag verleend als hooid van school B.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1