VRIJE STEMMEN Naar overeenstemming in China? Onze uitwendige zending en Indonesië Ons volk heeft in verloopen eeuwen, sinds het een gezagspositie in Nederlandsch Indië verkregen heelt, naast zijn economi sche taak ook steeds wel een geestelijke opdracht gevoeld. Helaas werd echter deze roeping op geestelijke gebied overscha duwd door het primaire doel onzer econo mische vestiging. In de vroeger algemeen aanvaarde KOLONIALE VLRHOUD1NG tusschen het bezette gebied en de bezettende mogend heid was voor alle koloniseerende volkeren het eerste en voornaamste doelvoordeel, winst te behalen uit de overheerschte volks stammen. Voor ons Nederland gold aller eerst hoe het voordeeligst en ovcrvloe- digst de producten van het veroverde grondgebied te verkrijgen, hoe kunnen wij het best de ons onderworpen bewoners laten werken voor ons. Het belang, de ontwikkeling, ja zelfs het leven der inwoners werd vaak in het ge heel niet geteld. Met harde hand v/erd geregeerd. En de winsten die de Oost- Indische Compagnie maakte waren de maatstaf, waarnaar de bekwaamheid van oen bestuurder van Ned. Indië werd aige- Wat moest daartegenover de geestelijke taak beginnen Het Christelijk Nederland voelde zijn ver plichting, DE ZEGENINGEN VAN HET EVANGELIE ook aan de bewoners van Nederlandsch-Inrië deelachtig te doen wor den. Zendelingen werden uitgezonden groote nederzettingen werden gesticht prachtig lieldewerk werd gedaancultu- reele invloed v/erd onmiskenbaar uitge oefend. Aan ieder komen groote namen te binnen van Nederlanders, die daaraan hun leven hebben gewijd. Zoolang evenwol de verhouding van moederland tot kolonie bestond, bleel hier een schaduwzijde. De inlander zag de Nederlandsche zendelingen toch steeds als leden van een hen overheerschend volk. En ook de grootste toewijding van de beste mannen en vrouwen die wij hebben uit gezonden, kon dit besef toch niet geheel doen verdwijnen. Er is verandering gekomen in het gees telijk inzicht van ons volk. Sinds lang geldt de leuze Indië bestaat voor ons niet als winstobject, maar als TERREIN WAAROP WIJ ONZE CHRISTEN-ROEPING MOETEN VERVULLEN. En dit inzicht heeft doorgewerkt, ook in kringen van bestuur ders, zoowel de ambtenaren, als de leiders der cultuur-ondernemingen. Voorop zou moeten staanbreng de Christelijke be schaving, en zoo mogelijk het Christelijk Maar waar blijft dan het Nederlandsche gezag, en de Nederlandsche winst De belofte van de Koningin, en het plan onzer regeering, geeft hierop een positief antwoord. Voorgesteld wordt, dat INDONESIË EEN ZELFSTANDIG DEEL ZAL WORDEN VAN ONS KQN.NKRIJK. Hel Gnlwaakte nationaal besef der be woners van Indonesië gaat in dezelfde rich ting. Vóór alles is de eischeon zelf standig Indonesië En over de verhouding lot het Koninkrijk der Nederlanden kan dan nog verder worden gepraat. Koe staat in deze nieuwe geeslesslroo- ming, die de koloniale verhouding grondig zal vernietigenonze Nederlandsche Zending Een verblijdend bericht komt uit Oegst- geest, het Centrum, naar men weet, waar onze aanstaande zendelingen worden op gevoed. Daaruit blijkt dat de Zending ro yaal staat aan den kant van dezen nieu- „De Hoofdbesturen der Samenwerkenden Zendingscorporaties te Oegstgeest hebben op hun vergadering van 25 October 1945 uitgesproken, dat zij, gehoorzamende aan het gebod Gods, op grond van gerechtig heid en naastenliefde, voor hun dool on dubbelzinnig en onbekrompen hebben op te komen voor een algeheele liquidatie van de koloniale verhouding en voor een royale honcreering van het Koninklijk woord van 7 December 1942, dat Indonesië een gelijk waardig en gelijkberechtigd deelgenoot schap In een vrijwillig aanvaard Rijksver band toezegde." Gelukkig getuigenis Moge in een vrij Indonesië ook een vrije Christanzending naast Islam en Oostersche religies tot nieu wen bloei kunnen komen Red. Internationale Kindergemeensckap Te Amsterdam heeft een bijeenkomst plaats gehad van belangstellenden in hel plan van Kees Boeke, den leider van de „Werkplaats Kindergemeenschap" te Bill- hoven, betreffende de stichting van een internationale Kindergemeenschap. Prinses Juliana toonde haar sympathie voor dit plan door de bijeenkomst bij te wonen. De oud-minister van onderwijs. Dr. G. Bolkestein, was eveneens aanwezig. Het plan breng! de stichting van een groep scholen, kindergemoenschap te noemen, ge legen in verschillende landen, maar ver- eenigd lot een instituut, dat over de ge- heele wereld werkt langs dezelfde wegen en volgens dezelfde beginselen, zoodat de kinderen gemakkelijk van de school in het eene land naar die in andore kunnen over gaan. De beginselen zijn die der Biltho- vensche „Werkplaats Kindergemeenschap". Een kleine commissie is benoemd, welke dit plan concreet zal uitwerken, waarna hel aan een groot aantal belangstellenden zal worden voorgelegd. UilzenJing S.O.S. Lerieklen Joor Je raJio De persdienst van Herrijzend Nederland verzoekt ons het volgende onder de aan dacht van onze lezers te brongen Een dezer dagen zijn nauwkeurige be palingen vastgesteld voor de uilzending van S.O.S. berichten aan familieleden door de radio. Daarbij is vastgesteld, dat S.O.S. berichten uitsluitend gericht mogen zijn tot burgers. Zij worden alleen uitgezonden in dien er geen ander middel van communi catie bestaat. De telegraaf- en telefoonwet verbiedt het menschen per radio op te roepen, die wel licht telegrafisch of telefonisch, of via een politiepost, bereikbaar zouden zijn. Tot uitzending van een S.O.S. bericht beslaat alleen aanleiding in geval van le vensgevaarlijke ziekte, waarbij het noodig kinderen, vader, moeder, broer, zuster of schoonouders, te waarschuwen. Indien eon S.O.S. bericht telefonisch op gegeven wordt door een burger verzoe ken ner brief zullen in den regel terzijde worden gelegd dient het officieel Ie zijn bekrachtigd door een behandelend genees heer, den burgemeester of de politie, wan- neor men den naam en het adres van zulk een autoriteit vlot opgeeft, wordt aangeno men, dat het bericht betrouwbaar is. Overlijdensberichten kunnen slechts in zeer bijzondere gevallen, b.v. als zij op schippers betrekking hebben, worden geac cepteerd. Men richte verzoeken tot het uitzenden van S.O.S. boodschappen aan Herrijzend Nederland, afd. programma-uitvoering, tele foon 3945, Hilversum. 2« JAARGANG NUMMER 344 DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 20 December 1945 Algemeene Leiding B. G- Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur i J. Kockcbakkcr. Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. De kwestie Br>an ©p tie conferentie van Moskou Vraagt Turkije om steun Nadat de verklaring van President Tru man, waarin deze aandringt op staking der vijandelijkheden, zoowel door de Chineë- sche centrale regeering als door de com munisten gunstig was ontvangen, schijnen de pogingen om tot een oplossing van hel conflict te komen, voortgezet te worden. De leider van de communistische dele gatie, welke zal deelnemen aan de bin nenkort te houden bijeenkomsten van den „Vredesraad", heeft verklaard, dat de be sprekingen tusschen de centrale regeering en de communisten worden hervat, tenein de een poging te doen een eind te maken aan den onderlingen strijd in China. De communistische leider Tsjo-Lai zeide. dat de communistische partij concrete voor stellen voor een vredesplan voor geheel China zou voorleggen. Hij weigerde echter zich over den inhoud van deze voorstellen Major George Fielding Eliot schrijft in de New York Herald Tribune over China, en zegt. dat de vorklaring van President Truman over de Amerikaansche politiek in China geen blanco endossement betee- kent van het Tsjoenking regime. Amerika kan er voor zorgen, dat de democratische groepen, die tot op heden niet vertegen woordigd zijn in de Tsjoenking-regeering, noch in de communistische rogeering, opge nomen worden in het regeeringsstelsel van een Vereenigd China. De door Pres. Truman aangekondigde politiek in China is eenvoudig en kan in vier punten samengevat worden 1. Staakt het vechten. 2. Werpt de Japanners er uit. 3. Organiseert een conferentie over do na tionale politiek, waarin alle grootere politieke groepen vertegenwoordigd zijn. 4. Er wordt geen Amerikaansche leening verstrekt, voordal er eenheid en orde is. Het is zeker, dat ook de communisten zullen inzien, dal voor den opbouw en het herstel van China de hulp der Vereenigde Stalen niet gemist kan worden. Vandaar dat er goede hoop is, dat het conflict in China zijn langsten tijd heeft gehad. Harde noten in Moskou Zooals Ie verwachten was, zal de Ir aan - sche kwestie, die op de conferentie van Moskou ter sprake zal komen, een harde noot om te kraken zijn. In welingelichte kringen te Londen is men van oordeel, dat de huidige toestand in Iran ongetwijfeld de taak van de confe rentie zal bemoeilijken. Waarnemers zijn van meening, dat het probleem van de autonomie van Azerbeidsjan niet langer een open vraagstuk is. In dit geval moet tijdens de eerste ge- dachtenwissolingen tusschen de ministeis van buitenlandsche zaken worden vastge steld in hoeverre steun van Sovjet-zijde voor de democraten onmiddellijk verantwoorde lijk is en tot welke stappen de Angelsaksi sche mogendheden zich genoopt zullen Men kan moeilijk zeggen, dat er tusschen de groote mogendheden ten aanzien van Iran eenstemmigheid, die de basis vormt voor de organisatie van de Vereen, volken, heerscht. en zeer terecht wordt er dan ook opgemerkt, dat op den achtergrond van de wrijvinaen tusschen de Iraansche regeering en de autonomisten het geheel© vraagstuk ligt van de behoefte aan veiligheid en stra- /let getroffen Zeeland hield de H, A R. K. in liet Ondiep :n inzameling. Het inschepen der goederen. Foto Anefo P. Verzoenende hisudnn^ in de Buitengewesten Dr. Van Mook Onmiddellijk na aankomst van Dr. van Mook heelt hij zich met Prof. Logemann naar Den Haag begeven. De besprekingen zijn reeds begonnen. Een verslaggever, die een reis door de verschillende Buitengewesten heeft ge maakt, kan gunstige berichten melden. Zoo werd op Ternate door den sultan voor de geallieerde belangen gewaakt, tijdens het Japansche bewindHij beschermde de neergeschoten vliegeniers, nam de leiding van den ondergrondschen strijd, en werd, toen de Japanners zijn activiteit ontdekten, door de geallieerden naar Australië ge- Hij werd kolonel bij het Ned. Indisrhe burgerlijk bestuur. Nu was hij weer terug Dikwijls v/erd den correspondent ge vraagd „Waarom laat men Soekarno toch zijn vrijheid behouden Hij werd veroor deeld als collaborateur. Een ander vraag was „Waarom brengt men de Nederland sche troepen niet ten spoedigste naar Java om het oproer te dempen De houding van hel geallieerde opperbevel daarom trent werd niet begrepen. De algemeene opvatting in de Buitenge westen v/as „Wij wenschen onafhankelijk heid of zelfbestuur, maar niet nu. Wij moe ten met de Nederlanders samenwerlcen". Nergens vond de correspondent de rood- -itte republikeinsche vlaggen van de re publikeinen. Do Nederlandsche kleuren wapperden van alle vlaggeslokken, terwijl de Chineezen hun vlaggen hadden uitge stoken uit hun huizen on winkels. Het Nederlandsche bestuur dat woer in gesteld wordt, schijnt tot volle tevredenheid te werken. Het verschil is alleen, dat nu ook vooraanstaande Indonesiërs daarin be noemd zijn. Indonesische mogelijkheden op Java In hoeverre de reis van Soekarno en Sjarir door Java, teneinde de extremisten tot bedaren te brengen, succes zal hebben, moet nog worden afgewacht. Gemeld wordt dat Sjarir zijn uiterste best zal doen. om steun te verkrijqen van hel hoofdkwartier der T.K.R. te Djokjakarta. Ook al heeft dit hoofdkwartier wellicht slechts invloed op enkele eenheden der T.K.R. formaties op Java, dan zou er toch winst zijn ge boekt. Vermoedelijk zal Siarir gedurende minstens twee weken op Midden-Java blij- Indien de T.K.R.. het Indische volksleger, inderdaad zich voor herstel der orde zou inzeilen, en de extremisten zou kunnen be teugelen. ware er veel gewonnen. Maar deze toestand is in elk geval nog lang niet bereikt. Ogj Java nog geen rust Zoowel uit Bandoeng, als uit Buitenzorg en Batavia worden gevechtshandelingen gemeld, waarbij ook slachtoffers vielen on der de geallieerde troepen. In Semarang is voedseltekort. Een comité tracht daarin te voorzien. Ambarawa is door Indonesiërs bezet. Ook in den omtrek van Soerabaja en van Meester Cornells is het nog onrus tig. Toestand in Duitschland Enkele berichten geven ons een kijkje in het Duitschland van vroeger en van heden. In het verleden hebben de grootindustri- eefen een bijzondere rol gespeeld bij het aan de macht komen van Hitier, zoo blijkt telkens weer. Een bijzondere rol is hierbij wel zeker gespeeld door het wereldconcern van de I. G. Farben. Deze moet geheel'vernietigd worden, verklaarde kolonel Bernstein de zer dagen in de Amerikaansche senaats commissie. Vanaf hef najaar van 1932 steunde deze maatschappij actief de plan nen van de nazi-regeering, om door een oorlog de wereldheerschappij te verkrijgen. In 1933 riep de president van de I. G. Farben een twintigtal induslrieelen ter ver gadering bijeen, waar Hitier het woord voerde. Op verzoek van Dr. Schacht wer den daar drie millioen rijksmark bijeen gebracht, om de verkiezingen der nazi's li financieren. Het gehoele industrieels ap paraat word gemobiliseerd voor de oorloos voorbereidingen. Tijdens den oorlog kreoc ,de I. G, Farben de beschikking over dr chemische industrieën in Oostenrijk, Polen, Tsjochoslowakije en Frankrijk en werd zoo voor haar hulp beloond. Inderdaad is het noodzakelijk, om elke mogelijkheid van wederopstanding deze; industrieën den kop in te drukken. Zonde: deze kapitalen was Hitier lamgeslagen ge- Het was een onzuivere toestand in hel bezette Duitschland van heden, dat in ds westelijke zones door Russische journalis ten vrij mocht worden rondgereisd, lerwij! de Russische zone hermetisch bleef geslo ten voor verslaggevers der westelijke mo gendheden. Thans komt het verheugende bericht, dat de militaire Sovjet-autoriteiten aan de correspondenten van vier Ameri kaansche dagbladen toeslemming hebben verleend, om do Sovjet-Russische bezettings zone van Duitschland te bezoeken. Ook aan de Brifsche controle-commissie is me degedeeld, dat Maarschalk Zjoekof gaarne een bezoek tegemoet zal zien van Britsche journalisten en parlementsleden. Een goed voorteeken voor de pas be gonnen samenkomst in Moskou Navolging van Nazi-methoden zou zijn. wat door een correspondent van do Daily Mail uit Neurenberg is berichtmen zou van plan zijn, schreef hij, om de ter dood to veroordeolen misdadigers na het groote proces te vergassen, om daardoor de herse nen het meest ongeschonden te kunnen houden voor hersenonderzoek. Er is na tuurlijk niets van aan. De Daily Mail munt nooit uil in betrouwbaarheid, maar meer in sensatie. En de geallieerden staan te hoog. om aldus de beestachtige methoden der nazi's te volgen. tegie der groote mogendheden in het Mid den-Oosten. Intusschen nemen de moeilijkheden nog toe. De democraten rukken op in de rich ting van de Kaspische zee en het is zeer waarschijnlijk, dat de onrust ook overslaat op de Koerden in Irak. terwijl het mogelijk wordt, dat de Turksche regeering een recht- streeksch beroep zal doen op steun van Angelsaksische zijde. De Sovjetregeering zou wonschen. dal de Iraansche aangelegenheid wordt be schouwd als een onderdeel van den ge- heelen toestand in het Midden-Oosten en dat de aanwezigheid van troepen der groo te mogendheden in dit gebied als een ae heel zou worden besproken. Dit standpunt beteekent natuurlijk een vertraging van dr besprekingen, daar nu de voorbereidende gedachtenwisselingen voornamelijk beperkt zijn gebleven tot de poging om lot over eenstemming te komen over een beperlting van de te bespreken onderworpen. Terwijl de toestand in Iran zich zeer sne' ontwikkelt, v/orden de besprekingen ver Wij schreven reeds als onze meening. dat Engeland en Amerika waarschijnlijk voor een fait accompli komen te staan. Het lijkt er inderdaad veel op. IS Nogmaals, dit service/ artikeltje Naa aanleiding van dit Service deelde zijde der spoorwegen mede, dat de door ons voorgesteldon stand van zaken niet geheel juist is. Immers de reiziger vanuit Vlissingen is niet verplicht eiken keer f 0.42 li bij te be talen, dus wekelijks een extra uitgave van f 2.55 boven zijn weekkaart te doen. Er bestaan ook maandtrajectkaarten. die voor alle treinen en ook op Zon- en Feest dagen geldig zijn en die. gerekend vanuit Vlissingen, f 0.71 per week duu-der zijn dan de gewone weekkaart. Vanuit Middel burg is dit f 0.56. Dan zijn er de weektrajectkaarten, die niet op Zon- en Feestdagen geldig zijn, en 11.40 duurder zijn, vanuit iMddelburg en JJ.80 vanuit Vlissingen. De schoolgaande jeugd kan het best een weekkaart nemen, die gerekend vanuit Vlissingen zelfs i 0.20 goedkooper is dan de gewone weekkaart. Wij willen van deze cijfers aaarne noti tie nemen en erkennen, dal liet bedraq. dat wij noemden door deze mogelijkheden sterk inaekrompen wordt. Toch willen wii nog hel volgende opmer ken. Terecht werd ons qezead. dot de hierboven vermelde ma en weektraject kaarten bij velen onbekend z!:n. Er hapert dus iets ten aanzien van de voorlichting bij de Spoorwegen. Ook moge het waar zijn, da! de gewone weekkaarten oorspronkelijk waren bedoeld als werkliedenkaarten. de toestand heeft zich door de jaren heen zoo ontwikkeld zcoals hij tot Maandag j.l. was, n.l., dat cok het te Goes werkende kantoorpersoneel op zijn weekkaart gebruik maakte van den frein van 7.30. zoodat deze Jcaarton toch eigenlijk geacht konden worden hun ka rakter van werkliedenkaart te hebben ver- Thans wordt juist deze categorie van werkende menschen gedwongen een maand-trajectkaart te nemen, wat toch al tijd voor de Vlissingers en Middelburgers een extra uitgave van resp. f 2.84 en f 2.24 van hun maandsalaris beteekenl. Wii blijven dan ook van meenina dat de regeling, zooals die tot Maandag gold. voor het kantoorpersoneel beter geldig had kun nen blijven. UIT STAD CN LAND Vereniging voor Ziekenhuis- verpleging in Zuid- en Noord- Reveland. Collectieve aansluiting bij de Sanatorium-Verzekering Dinsdag hield de vereeniginq voor Zie- kenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beve land onder voorzitterschap van don heer T. H. Klooster Ie Goes oen buitengev/one algemeene vergadering ter behandeling van een voorstel van het bestuur om alle leden collectief te verzekeren tegen de leasten van Sanatoriumverpleging bij de stichting Krachtiger optreden van de Iraansche regeering De Iraansche minister-president heeft scherpe maatregelen aangekondigd tegen de democraten in Azerbeidsjan. Hij zeide het niet te kunnen toestaan, dat een kleine groep van opstandelingen moorden begaat en terreur uitoelsnl. Te Londen zeide een verlegenwoordiger van de Iraansche regeering. dat door een der groote mogendheden op het verdrag van 1943 inbreuk is gemaakt. Volgens radio Moskou zijn er door de Iraansche regeering vele arrestaties ver richt in een stad viak bij de Turksche grens Stakingen in Amerika duren voort Inmiddels verwacht men, dat nog 25.000 arbeiders van de automobielfabrieken in staking zullen gaan. Ook zij eischen een loonsverhooging van 30 pet. Een loonsverhooging van 10 pet. voor -ie ambtenaren Is door den Amerifcaanschen Senaat goedgekeurd. ngcronden mededechng $i&lf "r"' wmmmëé V. S. V. te Den Haag. Door een kleine contributieverhooging van 1 cent per week krijgen de leden dan recht op een uitkeo- ring voor Sanatoriumverpleging van I 2 per dag gedurende een jaar. De voorzitter en de heer Van Zanten, vertegenwoordiger van de V.S.V.. lichtten dit voorstel nader toe, waarbij gewezen v/erd op hel grooto belang van dit stel c-n do sociale beleekenis van verzekering. De afd. Yerseke wildo nog iets verder gaan en voor eon hoogoro contributie oen nog hoogoro uilkeoring geven. Hierop werd geantwoord, dat er .gelegenheid blijft om individueel een aanvullende Sanatorium- verzekering te sluiten, zoodat men dan vol ledig gedekt is, terwijl de verplicht verze kerden. die tevens lid van Ziekenhuisver- pleging zijn, van beide verzekeringen in totaal een uitlceering van 1 3.50 per dag ontvangen, wat in veie gevallen vofdoen- Ten slotte werd bet voorstel aangenomen met algemeene stemmen. Zij. die op 1 Jan. 1846 lid dezer vereeniging zijn behalve zij. die wegens t.b.c. worden verpleegd hebben direct recht op de Sanalorium-uit- keering. Zij, die later als lid toetreden, heb- ben een half jaar wachttijd. De beleekenis van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland is door deze nieuwe verzekering wederom grooter ge worden. Vlissingen Van de revue, welke de cabaretclub „Groen-Wit" Dinsdagavond in hel Schelde- schaftlokaal opvoerde, valt niet veel goeds te zeggen. Op enkele uitzonderingen na, zooals het schetsje „Het duure spoorkaartje", de lied jes door den heer Broodman en de accor- deonsoli door de heeren Toonder en Kie viet, bleef alles ver beneden het voor ama teurs gebruikelijke peil. LOON- EN PRIJSPOLITIEK in de Tweede Komer De heer Andxiessen (R.K.P.) zou graag willen welen, aan welke normen de rogee ring de in de nota genoemde percentages van verhooging heeft getoetst. Hij gelooft, dat die percentages niet meer te handha- De heer.Van der Brug (C.D.U.) zegt, dat als de toeslagen te zijner tijd zullen weg vallen, de consumenten weliswaar toch nog eenigen tijd verhoogde prijzen zullen moe ten betalen, maar de regecring moet niet in de eerste plaats bezuinigen op de prij zen Tan levensmiddelen. Spreker oleit voor hulp aan ouden van dagen in verband met de hooge prijzen. De heer Van Steen (S.D.A.P.) vindt de salarieerïng der onderwijzers onvoldoende. Deze groep bevindt zich reeds een kwart eeuw in een ongunstigo positie. Spreker dringt aan op een definitieve herziening waarbij deze groep recht wordt gedaan. De heer De Groot (Comm.) noemt de re- geeringsnota een voorbeeld van „vooroor- ''gsche werkgeversmentaliteit" Spreker bo- pleit een pensioenregeling voor alle arbei ders. In de realiteit zijn de loonen overal hooqer, dan de nota doet voorkomen. Prof. Romme lijkt spreker niet de geschikte man om als loondictator in Nederland op te tre den. Er moet een sociale raad komen, wel ke in het openbaar regels steil voor oen progressieve loonpolitiek. De minister van Sociale Zaken. Drees. verklaarde, dat de loon- en prijspolitiek wordt heheerschl door de schaarschte aan goederen. Do verarming is de achtergrond Incidenteel doet zich voor, dat er goederen zijn, maar niet kunnen worden betaald. Dit staat in verband met het feit, dat wij nog op crediet uil het buitenland betrek ken. Wij moeten onzen export verhoogen, ens volk als geheel moet zich beperkingen opleggen in de consumptie. De minister verklaarde, dat de regoering het loon- en prijzenstelsel niet vast in de hand heeJI. Hij wees daarbij op de deva luatie van den gulden, die een feit was. toen dit kabinet aan het bewind kwam. De regeering hoeft wel een plan, waarbij op den voorgrond staal, het welvaartspeil op te voeren en het reëele inkomen rechtvaar dig te verdoelen. Waar hooge winsten ge noten worden, moet worden ingegrepen. De meest draagkrachtigen moeten ook mee dragen, anders is niet van de arbeiders te verlangen, dat zij met een bescheiden in komen genoegen nemen. Het streven is er niet op gericht de loonsverhooging te beperken tot 25 pet., alleen werd de loons verhooging beneden 25 pet. vrijgelaten. Voor den landbouwer is het uurloon op 60 cent vastgesteld. Dit beteekent voor vele stroken meer dan het dubbele. De minister van Landbouw. Mansholt, deelde o.a. mede, dat het varkensvleesch in de nabije toekomst evenals biscuits, ca cao en verschillende versnaperingen, en ook de reeds qenoemde grutterswaren en peulvruchten van den bon zullen komen. Spreker waarschuwde legen een onqe breidelde verhooqing van de landbouwpro ducten, daar dit den export zou bemoeilij De meeste stukjes werden houterig ge speeld, terwijl sommige schetsjes bepaald Het gehoel maakte bovendien een slor- digen indruk, waarin tot op zekere hoogte zelfs de Babytonband deelde. Het raakt tijd, dat diverse cabaretclubs niet eerder met hun producten voor den dag komen, dan na zeer ernstige studie onder behoorlijke leiding. Ook het peil van de gekozen stukjes moet in vele gevallen veel verbeteren. Het lach- en klapgrage publiek, dat aan de meest dubbelzinnige vulgairheden zijn instemming blijlt geven, geeit alleen maar blijk van zijn eigen gedaalde mentaliteit. En zoolang dit zoo blijlt. is het te vreezen, dat de diverse cabaretclubs hierop zullen blijven speculeeren. Evenals in Middelburg, concerteer den ook hier voor de Z.V.U. Arthur Wege- ling, viool en Luctor Ponse, piano. Het concert, dat werken omvatte van Mozart. Chopin, Fauré, Prokojieif en De bussy, werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Reden was hier ook wel voor, want de verschillende stukken werden prachtig vertolkt. Beide kunstenaars lieten ook wel hooren, dat ze hun instrumenten volkomen beheerschten. Wanneer er echter in een grootere zaal was gespeeld, waren verschillende wer ken nog beter tot hun recht gekomen. Even mooi was ook Debussy's laatste werk de Sonate voor viool en piano. Ook Ondine werd als pianosolo goed vertolkt, evenals de Sonale in A gr. t„ opus 13, van de moeilijker te begrijpen Gabriel Fauré. Op het provinciale bootje, dat gister morgen om 8 uur van Vlissingen naar Mid delburg vertrok, werd ter hoogte van het vliegveld de ongeveer 70-jarige loodgieter R. uit Vlissingen onwel. Na aankomst te Souburg werd direct de hulp van Dr. Huys- man ingeroepen, die echter slechts de dood tengevolge van hartverlamming kon con- staleeren. Na het opmaken van proces verbaal is het lijk van boord gehaald en per brandweerauto naar Vlissingen over gebracht. GEMEENTERAADSVERGADERING 18 Dec. Om 2 uur opende de wnd. burgemeester, de hoer Van Oorschot, deze eerste zitting van den lijdelijken gemeenteraad. Spr. memoreerde de historische raadsver gadering van 22 Aug. 1341, de laatste ver gadering in bezettingstijd. Nog is er geen contact mei de bevolking en kon deze raad nog niet door de kiezers worden gekozen, wat spr. als een groot gemis voelt. De nieu we tijdelijke raad telt geen 19. maar 17 le den, waarmee zooveel mogelijk de toestand benaderd wordt zooals deze bij verkiezin gen zou zijn. In de afgeloopen jaren heb ben we volgens spr. geleerd, dal er meer is dat vereent dan scheidt en spr. roemde de zeer groote homogeniteit die zoowel bij het college van B. en W. als bij de raads leden valt op te merken. De groote vraag op dit oogenblik is, hoe bouwen we Vlissingen weer op. Volgens spr. is opbouw mot vereende krachten in nauwe samenwerking mogelijk. BE-EEDIGING RAADSLEDEN. De voorzitter stelt voor het aantal wet houders met een lijdelijken wethouder uit te breiden. Alle fractie-voorzitters sluiten zich hierbij aan. Tot wethouders worden gekozen de hee ren C. P. van Oorschot, H. B. J. Knoop, W. Poppe en van Poporing. De laatste is lij delijk. De heoren Schout en Verhagen nemen afscheid als wethouder, daartoe door an dere werkzaamheden gedwongen. De volgende voorstellen worden mei al gemeene stemmen aangenomen Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de eerste wijziging van de Gemeentebe- grooting 1945. Idem om hun college te machtigen aan Ged. Staten van Zeeland te verzoeken tot hef doen van uitgaven over hot 4e kwar taal 1945. Idem over het eer3te kwartaal van 1946. Voorstel om aan hel bestuur der veree niging voor Chr. uitgebreid lager onderwijs gelden beschikbaar te stellen voor herstel van de U.L.O.-school aan de C. Busken- Bij de rondvraag werden vele vragen gesteld, plaatsgebrek noodzaakt ons he laas slechts enkele vragen te plaatsen. De heer Van Poelje vraagt of er kans is dat de Maatschappij Zeeland naar Vlis singen terug komt. De voorzitter kan hierop antwoorden dat de Mij. Zeeland reeds gevraagd hoeft of het mogelijk is haar kantoren in Vlissingen weer te betrekken. Hiervoor zal alle medewerking worden verleend. Tevens deelde de voorzitter mee, dat ven verschillende zijden, o.a. door de Stichting Nieuw Walcheren pogingen wor den aangewend om de Zeeland terug |o krijgen. De heer Marijs vraagt hoe het staat met den bouw van noodwoningen. De voorzitter deelt mede. dal de bouw van deze woningen zeer slecht opschiet en dat B. en W. steeds pogingen in het work stellen den bouw te bespoedigen. De heer Andriessen vraagt of het niet mogelijk is do straatverlichting uit Ie brei den. De voorzitter zegt, dal zeer binnenkort 25 nieuwe straatlantaarns zullen worden geplaatst, B. en W, stelten voor oud-burgemeester van Woelderen in een schrijven den dank van den Raad over te brengen voor het aan den Raad geschonken geschilderde portret. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Bericht was ontvangen dat de Viissing- sche klokken in den Duitschen smeltkroes zijn verdwenen. De voorzitter kon ook mededeelen, dat uit Leiden weer een tractor met goederen v/as ontvanqen benevens een bedrag van f 1325.35, zijnde de opbrengst van gehou den sportwedstrijden. Dit bedraq zal wor den bestemd voor den opbouw van de ver nielde Vlissingsche sportvelden. Na doze mededeelingen sloot de voor zitter deze eerste en voor dit jaar laatste vergadering van den lijdelijken gemeente raad. OVEZANDE. 17 Dec. 1945 kwam de Raad in vergadering bijeen. Bij de opening sprak do burgemeester enkele woorden naar aanleiding van het jubileum van den heer L. N. de Jonge als gemeentesecretaris op 1 Dec. j.l., waarvoor de heer De Jonge hem dankte. Na vaststelling der 5de wijziging van den gewonen dienst 1945 der gemeente-be grooting, kwam de aanbieding der ge meentebegroting 1946 met bijbehoorendo brandweerbegrooting 1946 en vleeschkeu- xingsbegrooting 1946 aan de orde. Vervolgens v/erd de begrooting Burg. Armbestuur 1946 goedgekeurd en wel in ontvangsten en uilgaven 18136.12 kewo- nen dienst en f 72 kapitaaldienst. Vastgesteld werd een nieuwe legerver- ordening en een verordening op de helling en invoering van straalbelasting, beiden in gaande 1 Jan. 1946. De vergoeding over 1944 der Bijz. scho len werd vastqesteld. De woonwagenstandplaats blijlt ongewij zigd en een andere regeling der presentie gelden der raadsleden zal aan Gedep. Sta ten in oveweging worden gegeven.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1