VRIJE STEMMEN MINISTER MANSHOLT MINISTER DREES MINISTER VOS Het schrikbewind der extremisten Is dit service? NOODKREET UIT INDIE BINNENLANDSCH OVERZICHT WERELDHANDEL. Vijftien landen, waaronder Nederland, zijn door het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken uilgenoodigd, om deel te nemen aan een ronde tatel-conle- rentie ter bespreking van mogelijke ver mindering der handelsbelemmeringen, en anaeie Kwesties, den wereldhandel betref fende. Deze samenkomst zal in de aan slaande lenle worden gehouden, terwijl daarna in den zomer een algemeene inter- nationale handels- en arbeidsconferentie zal worden samengeroepen. KUNSTLEDEMATEN. Er is in wederland een groot tekort ont staan aan kunstledematen, doordat thans een groot aantal nieuwe oorlogsslachtoilers moeten worden qeholpen, en productie en invoer nog niet weer op gang zijn gekomen. De regeering is bezig, om in dit texort te voorzien, door opvoering van de binnen- landsche proauctie en slimuleering van de,, invoer uit het buitenland. EEN BR1TSCHE ORDE. Een Nederlandsch officier, hooldmachi- nisl Willem van der Zwan, van de voor malige „Koningin Emma" der Maatschappi) Zeeland, was met zijn schip na de capi tulatie van Nederland overgegaan naar ae Britsche koopvaardijvloot, en was op do „tvueen Emma" zooals het schip was ver doopt luitenant Ier zee eerste klasse ge worden. Hij heelt als zoodanig aan vrijwel allo Britsche invasies deelgenomen, ontving in 1943 de Oranje-Nassau-Orde met ae zwaarden, terwijl hij later uit de handen van koning George op Buckingham t'atace het Distinguished Service Cross mocht Sn ontvangst nemen. Het was de eerste maal in de geschiedenis der Nedetlandsche koop vaardij dat een Nederlandsch otficier zuik BRETTON WOODS. De Tweede Kamer heeft de toetreding van Neaeriand lot de overeenkomst van Bretton Woods goedgekeurd. BEDRIJFSCHAPPEN. Omtrent een voorontwerp van wet op de Bedrulscnappen wordt meegeaeeld dat dit binnenkort zal verschijnen en ter discussie zal worden gesteld. Bij algemeene maatregel van bestuur kunnen voor bepaalde gebieden der Volks huishouding Bedrijfschappen worden inge steld. De bestuursleden ervan worden door organisaties van werkgevers en werkne mers, benoemd. Het voorzitterschap wordt toevertrouwd aan een regeeringscommis- saris. Voorts kunnen door de regeeiing nog wetenschappelijke deskundigen oi consu menten-vertegenwoordigers worden be noemd. Deze bedrijfschappen zullen de ambtelijke organen vervangen. Zij hebben eigen geldmiddelen. Als toporgaan voor het geheele bedrijfs leven sleit de regeering een Sociaal-Eco nomische Raad in uitzicht, die de regeering van advies moet dienen over alle alge meene vraagstukken. ,Het congres der A.J.C. De Arbeiders Jeugd Centrale hield te Amsterdam haar eerste congres na de be vrijding. O.a. werd er gesproken door de voorzitter der S.D.A.P., tevens oud-voorzit ter van de A.J.C., Koos, Vorrink. Hij zoide onder meer, dat de verhouding tusschen S.D.A.P. en A.J.C. een andere gaaf-worden dan voorheen, omdat de S.D.A.P. voortaan niet meer uitsluitend de partij wenscht te zijn van het buiten-kerkelijke doel der ar beidersklasse, en er reeds vele leden uit orthodox-protestantsche kringen zijn. Voor taan zal zij een strijd voor democratisch socialisme voeren op breedcre basis. De tijd is daarvoor rijp. De A.J.C. moet dan op eigen beenen staan. Haar taak zal zijn de niet-kerkelijke jeugd van haar idealen te vervullen. Do vergadering besloot tot aansluiting bij do Nederlandsche Jeugd Gemeenschap. Wel werden bezwaren uitgesproken tegen sommige passages uit de stlchtingsacte zoo o.a. tegen de beteekenis die erin werd gehecht aan het woord „humanisme," tegen de formuloering „trouw aan vaderland en vorstenhuis," omdat de A.J.C. ook een re publiek niet kan alkeuren doch de nood zaak de aaneensluiting der Nederlandsche jeugdorganisaties deed het congres mot flinke meerderheid tot aansluiting overgaan. Aan het Hoofdbestuur werd opgedragen, de denkbeelden dor organisatie in de ver dere ontwikkeling der N.J.G. tot gelding te doen komen. Spoor- en tramwegpersoneel Te Utrecht werd dezer dagen een con gres gehouden van bovengenoemde orga nisatie, waarbij ook afgevaardigden uit Engeland, Noorwegen, Zwedon, België en Zwitserland tegenwoordig waren. De ver- eeniging teil thans reeds meer dan 16.000 leden. Meegedeeld werd o.a., dat een be langrijke verbetering van de arbeidsvoor waarden bij de spoor is te verwachten. De wenschelijkheid werd uitgesproken, om alle vervoermiddelen in één verband te bren gen. opdat het transportwezen in betere banen kan worden geleid. Tweede Kamer Staatsregeling Suriname en Curasao Blijkens het voorloopig verslag van de wetsontwerpen, houdende wijziging van de staatsregelingen van Suriname en Curacao, waren verscheidene leden van raeening, dat de behandeling van deze ontwerpen van wet weinig zin hebben, nu immers een algeheele herziening van de organisatie van het Koninkrijk aanstaando is. Zoo vroegen deze leden, of de regeering niet bereid is de ontwerpen in dit stadium, waarin het maar weinia nut schijnt te heb ben in de staatsregelingen der overzeesche gebiedsdeelen wijzigingen aan te brengen, terug te nemen. Japanners in de 1ste Kamer Het lid der Eerste ICamer. do hoer Koe- jemans. heeft vragen gesteld omtrent hot gebruik van Japanners bij maatregelen to gen de Indonesische extremisten. Do Minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen heelt daarop geantwoord, dat inderdaad in en kele gevallen door het geallieerd opperbe vel gebruik is gemaakt van Japansche strijdkrachten. Dit geschiedde omdat de veiligheid van duizonden geïnterneerde vrouwen en kinderen het eischte. De 200.000 Japanners, die zich nog in Ned. Indië bevinden, moeten ook volgens de regeering zoo spoedig mogelijk worden weggevoerd. Het nieuwe staatshoofd in Zwitserland Zwitserland kreeg oen nieuwe bondspre sident. Dr. Ir. Karl Kobelt. Hij is water bouwkundig ingenieur, heofl als zoodanig een groeten staat van dienst, en heeft ook vele jaren bij den generalen staf gewerkt. In 1940 werd hij bondsraad, en kort daarop Minister van Oorlog. Den laatsten tijd had hij ook zorg voor den arbeidsinzet. Hij is 54 jaar oud. 2<= JAARGANG NUMMER 343 DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 19 December 1945 Algemeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Bocrma. Hoofdredacteur J. Kn^-kcbalcker. Redactie en Administratie i Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. MINISTERS SPIEKEN kondigt meen vrijheid voor landbouw aan Binnenkort grutterswaren en peulvruchten van de bon? Volksverzekering in voorbereiding Naar Bedrijfsdemocratie Q.W.-ers zullen weer arm worden Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft o.a. minister Manshclt een rede ge houden. Hoewel deze rede een ondertoon voerde van bittere ernst en gewaagde van den materieelen nood, waarin ons volk verkeert, kon hij toch verschillende dingen zeggen, welke het boerenhart doen op springen van vreugde. De minister besprak o.a. de margarine- verstrekking aan de boeren, en zeide, dal deze rechl op uitleg hebben. Onze veesla pel liep lerug. Ook de productie per koe liep lerug. Er blijft voor de vordeeling in de vijl distribulieperioden over resp. 105000 Ion, 88.000 ton, 5.000, 57.000 en 68.000 ton. Wij hebben noodig om de rantsoenen per periode te handhaven 110.000 ton, dus ei is een tekort, hetwelk gedeeltelijk met melkpoeder wordl aangevuld. Wat de boter belreflna lang beraac meest ik besluiten, zoo zeide minister Mans holt, dat ieder Nederlander heizelfde krijgt. In nauw overleg met de Stichling voor den Landbouw, welke veel vruchtdragend werk doel, zijn wij erloe gekomen zoo spoe dig mogelijk den knellenden band om uw bedrijf losser le maken. Wij hopen, als er weer een half jaar verstreken is, dat er vrijwel geen beperkende bepaling uw be drijf meer aantast. Het graan voor eigen gebruik als veevoer zal spoedig worden prijsgegeven. De varkensleellbepaling wordt opgehe ven en voor de veehouderij zal het vee boekje worden afgeschaft, behalve in een strook langs onze grens, om smokkel legen te gaan. Het handelsboekje moet nog en kele maanden gehandhaafd blijven. Ook de aankoop vergunningen en de ver voersbewijzen moeten nog even wachten op liquidatie. Wat de paarden betreft wor den alle bewijzen afgeschaft. Zoo gauw mogelijk worden de zuivelbeperkingen we.j Wat de algemeene distributie betreft zul len misschien heel gauw diverse produc ten van den bon gaan. Nog niet het brood, maar wel grutters waren en peulvruchten. Door al deze maatregelen zullen onge veer 4000 ambtenaren overbodig worden. die zullen afvloeien uil hel landbouwdepar- temenl naar andere departementen oi iets dergelijks. handel en nijverheid, Ir. H. Vos, en de minister van Sociale Zaken, W. Drees, hebben te Enschedé het woord gevoerd. Minister Drees schetste de ontzaglijke moeilijkheden waarvoor wij zijn gestold. Ons land is berooid, berooid en bedolven onder schulden. In het tweede halfjaar van 1945 is er een tekort van 1800 millioen, dal Is ruw geschat over het geheele jaar 3600 millioen. Als we elk jaar 10.000 woningen gaan bouwen, zijn we over 10 jaar over het netelige woningprobleem heen. De regee ring moet thans ook nog zorqen voor de huisvesting van honderdduizenden geïnter neerden. Minister Drees zeide, het niet meer dan logisch te vinden, dat de Duitsche krijgs gevangenen ook in ons land worden inge zet, b.v. in de mijnen, zooals dit ook in België gebeurt. De verwachte maatschappelijke opbloei mag niet worden revolgd door een pe riode van werkeloosheid en deoressie. De regeering is van oordeel, dat er een plan- politiek zal worden gevolgd, om wisse lingen in de conjuncluur op to vangen. Binnenkort zal hieromtrent een wetsontwerp worden ingediend. De regeering is vasl besloten om de lasten, die gedragen moe ten worden, op de schouders te leggen van hen, die ze kunnen dragon. Het economisch leven in Nederland mag niet afhankelijk zijn van de groot-kapitaal magnaten. De Nederlandsche Bank moe een gemeenschaps-orgaan worden, waar door do credietverleening kan worden be- heerscht. Ook in de mijn mag geen parli- culier kapitaal meer heerschen. Dit betee- kent nog geen groot nationalisatie-program. Er is een plan voor een alomvattende volksverzekering in voorbereiding, welke in geval van invaliditeit en ouderdom aidoen- de is. Voorls zijn er de plannen lot organisatie van hel bedrijfsleven, waarbij de leiding van de bedrijfschappen in handen zal zijn Slaat de golf van terreur van Java op Sumatra over? Moordaan op neergestorte piloot Een der schrikkelijkste dingen in de on geregeldheden op Java is wel, dat do ex tremisten gewoon zijn. de pilolen die een noodlanding moeten maken, of zijn neer- gescholen, en levend den grond bereiken, !er dood le brengen. Hierdoor wordt de Britsche luchtmacht tot offensieve acties geprikkeld, wal te begrijpen, schoon wol- licht niet goed te keuren is. Thans wordt weer gemeld, dat generaal Mansergh, bevelhebber van de 5e Britsch- Indische divisie, een vliegende eolenne heeft uitgezonden, ten einde de plaats te bepalen, waar een vernielde Thunderbolt is neergekomen. Een andere Thunderbolt had waargenomen, dal de Brilsche piloot nog leefde, loen hij op den grond kwam. Hij werd door Indonesiërs naar een huis gesleurd, terwijl anderen zich naar het vernielde vliegtuig haastten. Op Sumatra neemt de onrust toe Terwijl van Java minder berichten over ernstige ongeregeldheden komen, wordt de toestand op Sumatra minder gunstig. In Modan werd een restaurant door ex tremisten in brand gestoken, dat de Britten van de nationalisten wilden overnemen. Bij het station hadden schietpartijen plaats en werden trucks anagehouden. vol geünifor meerde Indonesiërs, die steek- en schiet wapens en handgranaten bi: zich hadden. De inzittenden werden gearresteerd. In den omtrek van Medan oefenen „Hoiho's" inheemsche hulpsoldaten der Japanners een ware terreur uit. Vooral Chineezen het slachtoffer. Twee Britsch Indische sol daten zijn door extremisten gevangen ge nomen cn op gruwelijke wijze aigeslachl. In Atjeh heerscht groote onrust. Er wordt gevreesd, dal Aljehers naar de Oostkust zouden kunnen oprukken, om hun geloofs fanatisme op hot blanke ras te koelen. Ten Zuiden van Modan slaan artillerie en lanks opgesteldook vijl spiliires zijn hier gestalionneerd. Ofschoon de leiders der nationalisten op Sumatrc gematigd zijn, hebben zij geen ge Het proces te Neurenberg Een Nat. Soc. Catechismus De leidende figuren in do N.S.D.A.P. had den het plan om het godsdienstonderricht in Duitschland le vervangen door onder wijs in de nat. soc. levensbeschouwing. Zij overwogen de samenstelling van een soort nationaal socialistische levensbeschou wing. die eerst in de partij en dan oi scholen moesi worden ingovoerd. In een briei die Bormann, persoonlijk ad judant van Hiller. schreef aan Von Ribben- liop, dat in dien catechismus onder meer „de wet van de dapperheid" en „het ge bod om het bloed zuiver te houden" als voornaamste leerstellingen gelden. De jeugd van thans, aldus Bormann. die volgens onze moreelo wettsn zal worden opgevoed, zal dan later zelf kunnen be slissen of haar kinderen de „zeer inferi eure Christelijke leer" za! worden bijge bracht. Dc-ze brief werd geschreven in Fu- bruari 1940. over de jeugdige heelhoofden, die vroe ger hulpsoldaten waren van de Japanscho bezellers. Japansche soldaten beschikken nog over wapens en Japansche adviseurs woonden t voor kort de vergaderingen der extre- isten bij. Generaal Majoor N. L. W. van Straten, heeft ontslag gevraagd uit zijn functie van Hoofd van het Geallieerd Militair Gezag, aideeling Burgerlijk Bestuur, over West- en Midden-Java. Djokjakarta en Soerakarta. Het ontslag is aanvaard. Soekarno, Sjarir. on Sjarifoedin maken een tocht door Midden- en Oost-Java. om contact le zoeken met de leiders der Jeugd- eweging. Het aantal geë^acueerden uit Java In totaal zullen 13.726 personen uit Java geëvacueerd worden, Nederland, 1565 naar Ceylon en 6315 nac Ongeveer 3000 gaan binnenkort r wel 4336 Ausiralië, 1510 r Singapore. Ouwen en kinderen Bangkok. tol :n de Overheid, werkgevers en Op die manier zullen vrij ko- sn bedrijisdemocralie. Minister Vos wees er op, dat het indu strieel herstel nog geruimen tijd zal duren. De steenkooiproductie is opgeloopen tot 15.000 ton per dag. Of we op een geregelden aanvoer uit het Roergebied kunnen rekenen is niet ze- Nederland heeft voldoende wol en ka- sn, doch er is een tekort aan spinnerij- i. Evenzoo aan arbeidskrachten, vooral vrouwelijk personeel. Ons beleid zal erop gericht zijn, de loo- m naar elkaar toe te brengen, aldus de inisler. De lage loonen zullen omhoog v/orden gebracht en de hooge loonen zul len slechts matig stijgen. Ook de prijspoli- iiek heeft de aandacht van de regeering. Hel standpunt van de regeering is voorls dal niemand aan do ellende van zijn eigen landgenooien mag hebben verdiend. De- geen, die voor den oorlog arm was, en die tijdens den oorlog op ongeoorloofde ma nier schatten heefl verdiend, zal opnieuw arm worden. Blanke Koelies Op Ambon hebben 4000 Europeanen als dwangarbeiders moeien werken. 2600 er van zijn omgekomen, feitelijk vermoord. 600 menschen werden per schip naar Soerabaja lerug gebrachtdit schip heeft 5 weken rondgezwalkt op zee, waardoor er Uitreiking Britsche onder- scheidingen aan Neder landsche Marinemannen Zaterdagmorgen had in de Alexander kazerne te Den Haag de uitreiking plaats van Britsche onderscheidingen door dsn Senior British Navy officer for Holland. Captain Jeffreys, aan Nederlandsche mari nemannen. die zich gedurende den oorlog bijzonder hadden onderscheiden. Aan de le luitenants ter zee H. A. W. Goossens en M. J. Vos werd do D.S.O. uit gereikt terwijl aan le luitenant ter zee G. Gondijs de D.S.C. ten deel viel. Aan den opperschipper W. H. de Vries, de sergeanl machinist B. v. d. Schild en den matroos le klasse H. Schoot werd de D.S.M. uit gereikt. De vertegenwoordiger der Engelsche ma rine complimenteerde do gedecoreerden mei een enkel woord. In '1 bijzonder maak- le hij gewag van het groote plichtsbesef en de goede kameraadschap, dat onder moeilijke omstandigheden aan den dag ge- Na de uitreiking der onderscheidingen werden de gedecoreerden door den bevel hebber der Ned. Zeemacht vice admiraal Sleeve, alsmede door den Gouverneur der residentie, luil.-generaal Van Voorst iol Voorst met de hun verleende onderschei dingen gecomplimenteerd. Fokhengsten uit Duitschland 17 fokhengsten, afkomstig uit Duitschland werden in de cavalerie-kazerne le Amers foort overgedragen aan de Nederlands-he regeering. Het Britsche Military Govern ment had ze ten behoeve van Duitschland gevorderd. De waarde bedraagt 140.000 mark. Nog een tweede zendinq zal komen, waarna ook een aantal merries zal worden opgeëischt. Alles ten behoeve van den wederopbouw van den Noderlandschen vee Tribunaal te Goes JAN HOONDERT, caféhouder, uit Hein- kenszand, wordt ervan beschuldigd als voorman bij do „Ocker-aktion" voor Duitsche Weermacht werkzaam te zijn Ook had hij vriendschappelijke omgang met den N.S.B. burgemeester Kole. Beschul digde beweert, dat het allemaal leugens zijn, maar volgens verschillende verklarin gen maakte hij zich als zoodanig wel dege lijk zeer vordiensielijk voor de Weermacht. De zaak wordt tot 10 Januari verdaagd cm dan getuigen a décharge te kunnen HUBRECT C. JANSEN, grondwerker Kruiningen. werd in 1943 symp. lid der N.S.B.. daar hij vaak werkeloos was. Beklaagde geefi toe, „korlzichlig" Ie geweest cn een groote fout te hebben PIETER DEKKER, landbouwer uit Borssele was streekboerenleider en dorpsboeren leider van de Landstand. Verdachte be weerde. dat hij aanvankelijk niet wist. dat deze met de N.S.B. iets te maken had. De Nationale Jeugdstorm was een „stel letje kinderen, die aan sport deden." Mr. Vlaming noemt verdachte wel zeer onnozel als hii dit werkelijk geloofde. De Jeugdstorm oefende op een weiland van den beklaagde en kwamen ook in zijn huis bijeen. Verdachte was aang~ sloten bij den N.V.D. en buurlschapshooid van W.H.N. Bij hel hooren van enkele getuigen w.o. de gemeente-secretaris, blijkt, dat beklaag de niet gehaat was. Verdediger Mr; F. W. Adriaanse. WILLEM VAN DER SL1KKE, huisschilder te Goes, zou sympathiseerend lid der N.S.B. ben gelookend. Zijn moeder zou achter hem ben goieekend. -ijn moeder zou achter hem om 3 maanden contributie hebben betaald. Verdediger Mr. A. H. Kuijpers. Uitspraak in deze gevallen op 27 December. GUILJAM NIJSSE, landarbeider uit Hein- kenszand, had een dochter, die met Duit- schers omging. Personen, die haar daar over lastig vielen, had beschuldigde met de Duitsche politie bedreigd. Verdediger Mr. P. C. Adriaanse zegt. dat er geen enkel bewijs bestaat. De beschuldiging wordl door het tribunaal vervallen klaard. Dr. van Mook in Nederland De toestand in Iran De onlusten in Iran breiden zich nog steeds verder uit. Ook in andere provincies zijn de domo oien thans tot actie overgegaan. De kwestie Iran vormt nog steeds het hoofdthema op de conlerentie te Moskou. Bevin en Byrnes hebben zich over de jongste ontwikkeling uitvoerig laten inlich- In Amerikaansche kringen is men van oordeel, dal de opstand van buiten af is veroorzaakt, en dat Rusland, door Ie wei geren doorgang te verleenen aan de Iraan- sche troepen, het optreden van de Iraan- sche regeering onmogelijk heeil gemaakt. Stalin is weer in Moskou lerug gekeerd vanuit zijn rustverblijf aan de Zwarle Zee. Palestina Joodsch tehuis De Amerikaansche Senaat heefl met al gemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een zoo groot mogelijke emigratie van Joden naar Palestina. Extra rantsoen voor de Kerstdagen Voor het komende Kerstfeest zijn de vol gende extra rantsoenen vastgesteld 100 gram vleesch. 100 gram koffie. 100 gram cacaopoeder. Voorts zal 100 gram suiker toegewezen worden aan de rantsoenen voor de komen de twee weken. VOOR OE VROUW Een vreemde maatregel bij de Ned. Spoorwegen Er werken uiteraard veel Vlissingsche en Middelburgsche menschen op de kantoren in Goes. Deze gaan al jaren met den trein van 7.30 uit Vlissingen mee en zijn dan juist op kantoortijd in Goes. Voor dezen trein heeil ook altijd de weekkaart gegol den. Uiteraard gaat voor vele employe's der kantoren het reisgeld van hun salaris af, zoodal het reizen op een weekkaart voordeeliger is. De toestand lot Maandag j.l. was zoo, dat er 's morgens drie treinen gingen, die van 4. 7.30 en 9.57 uur uit Vlissingen. Op Maandag 17 Sept. j.l. is ér een trein bijgekomen, die van 6.30 uit Vlissingen. welke een sneltrein is. Thans is den reizigers van den trein van 7.30 medegedeeld, dal hun weekkaarten voor dozen irein ongeldig zijn geworden. De kanloormenschen zijn dus verplicht den trein van 6.00 te nemen als ze van hun weekkaart gebruik willen maken. Dan loopen zij al om 7.15 in Goes, veel le vroeg, daar zij eerst om 8.30 tot 9 uur op hun bureaux terecht kunnen. Velen zullen dus den trein van 7.30 blij ven nemen, doch dit komt hun op een extra uitgave. Iemand uit Vlissingen b.v., die in Goes op een kantoor werkt, betaalt dus thans per week aan reisgeld f 4.20 voor een weekkaart plus f2.52 per week aan een enkelo heenreis, maakt tezamen dus f 6.20. En hoo moet het nu met de menschen uit Arnemuiden en de andere dorpen De Irein van 6.30 slopl daar niet. Zij worden dus heelemaal gedwongen den trein van 7.30 le nomen en de extra kosten te maken. Deze regeling cetuiot niet van een juist begrip bij de N. S. voor de belangen van de werkende menschen. Wij proiesteeren krachlig tegen dezen maatregel en verwachten dat deze ten spoedigste ongedaan gemaakt zal worden. UIT STAD EN LAND Goes In het kader van de actie „Walcheren moet droog" trad Willem van Capellen. be kend in zijn spel als „Oomo Keesje" o.a.. mei zijn ensemble op in het Schuttershof. De verschillende crealies waarin hij op trad, waren verbluffend. Zijn schetsen en liedjes hadden dan ook groot succes hij het publiek. Mej. V. wilde de kachel eens flink opstoken en nam voor dit doel enkele fruit kisten weg van de firma M. De politie stelt een onderzoek in. Nieuwe modellen in Hamburg en Londen Nieuwe modellen in Duitschland In Hamburg, de stad, die door bombardemen ten zoo zwaar getroffen is? Uw gezicht zal een vraagleeken zijn. als U dil leest. Ja, heusch in die stad van puinen v/eiden nieuwe modellen getoond. Evenals in Parijs, Londen en New York hebben de Hamburg, scho modellen de nieuwe vrouwelijke bin. Breede rokken, smalle taille, laag uitge sneden halzen. In Duitschland, waar de vrouwon zich tegen de kou weren mei de sportieve klse- ren, die uit de qratie" zijn geraakt in die deeien van de wereld, waar de welvaart met langzame of snelle schreden terug keert, werd op een niet openbare „Mode!- lenshow" een middagjapon gedragen van zwarte zij. De lange sleepende rok was in het rond alaezot met een breede strook Brusselsche kant van vele meiers lengte, want de rok was wijd. Verspilling Ach, nel voor één heerlijke droom, die van do Duitsche vrouwen voorloopig wel geen werkelijkheid zal worden, was er nog vol doende materiaal. Hei batlle-dress van onze bevrijders heeft overigens ook de Duitsche mode-leskcnaara geïnspireerd. Een zwart-groene battle-dress blouse werd gedragen op een zwart-groono schotschen rok. Onze Germaanscho buren worden evenwel weer errogantsr in hun optreden legen le bezetters en tegen den tijd. dat Duitschland weer iets van een mode-industrie he®ft, zal de belangstelling vcor modellen, geïnspireerd op do klccdi: van de overwinnaars, wol verdwenen zijn. Londen brengt eenvoudiger kieeren. Kunstlinnen is daar behalve nvlon hel ma teriaal. dal voel verwerkt zal worden. Het linnsn is effen vi vroolijke binatic van i in Jas-model, de kleur kleur of bedrukt mol z strepen. Een com- effen rok met een blouse bedrukt materiaal, waar den rok domineert, doet het heel goed. Zij is charmant en jeugdig. Het zal niet lang meer duren of in de Londensche modezaken zullen blouses van nylon te koopen zijn. Op een Londensche mode-show waren zij or in alle kleuren en modellen. Do rokken, daarbij godragen, zijn voortbrengsels van de levendige fan tasie van de mode-teekenaars. De heupen werden verbreed door kunstige vlechtrels, ruches en wonderlijke wrochtsols van sok ken. Rok en blouse vormen een handig werkpakje, zegt U. Als U de Londensche rok- en blouse-show had gezien, zou U enthousiast zijn over de gracieuse combinaties, die absoluut niet lijken op het uniforme tenue uit de voorbije oorlogsjaren. Zolls voor avond- kleeding is oon rok met blouse, de laatste natuurlijk van nylon, nog zeer en vogue. Do 12-jarige de D. had zin in een konijnenboutje met de Kerstdagen en he stal een zekeren M. Inplaats van hot dier te consume.-een, wierp de D. het in do Westvest. De politie vond het niet in don haak en maakte proces-verbaal op. Drie geïnterneerde N.S.B.ers gingen aan het kuieren. Het waren oon zekere P. IC.. B. en C. Het clubje werd opgepakt on ter bestemder plaats afgeleverd. Middelburg Z.V.U .-CONCERT In het Schuttershof gaven de violist Ar thur Wegeüng en de pianist Luc'.or Pcn^o een concert voor een tamelijk bezette zaai. Naast Mozart als oude meester en Cho pin als tusschenschakel. was deze avond, hoofdzakelijk gewijd aan moderne rnss-- ter3, waf alle aandacht van de bezoekers opeischte en wat le rekenen naar het spon tane apalaus, zeker gelukt is. In de Sonate in A gr. t. (K.V. 526) van Mozart kwam de pianist naast goede mo menten vooral in het laatste deel te sterk naar voren en drong de viool wat achter uit, wat het samenspel benadeelde. Mooi werd het spel opgevoerd na de hoogtepun ten in de Sonate in A gr. t„ opus 13. van Fauré met de eigenaardige accoordglijdin- gen, het mooie andante en de stemming verwekkende pizzicali in het snelle laatste De pianist gaf een paar maal oen in druk van de moderne meester Prokojoli en plaatste ons daarmee midden in deze eeuw. Dal do bi-tonaliteit nog moeilijk le verwer ken is voor onze romantische ocren, bleek uit de verwonderde gezichten. Doordringend werkte het steeds canhoudende rhylhme wat de grond vormde voor een verschei denheid van indrukken, die door hun on verwacht en rusteloos optredon den rusti- gen toehoorder, welke zich even een klank of melodie realiseerde, totaal in de war Do pianosolo in de Sonale voor viool en piano van Debussy brachten ons mef de zangerige melodische motieven en ce ver fijnde impressies weer eenigszins in eigen sfeer terug. Een mooie en zeker ook interessants avond. Meester W. K. H. Dieleman is op grond van zijn gedragingen gedurende de be zetting geschrapt van het tableau der ad- vocaten en procureurs. Deze beschikking is thans door appèl van hei Haagsche Hof bekrachtigd, daar dcor de betrokkenen geen cassatie is ingesteld. Het vier maanden oude zoontje van den electro-monlcur B. had zich Maandagavond ir. bed zoodanig lusschen het kussen ge wrongen, dal het dientengevolge overleed. ia de ineen- titairo macht jer dan hon- en vrouwen van Bandoeng, I dringen en links en rechts te moorden, i dit oogenblik van hoogsten In verscheidene groote steden en dorpen alle vervolgden in Java, on- in Java waren de omstandigheden voor de gelooi of kleur, tot ieder monsch 1 bedreigde groepen nog veel erger. Niet al bij machlo leen vonden er massale arrestaties plaats met volledige plundering van de laatste bezittingen van clie Europeanen en kleine groepen van Amboneezen en Indonesiërs, die zichzelf nog stoeds oi hernieuwd buiten de concentratiekampen en gevangenissen ovonden. maar op straat werden Europee- sche mannen, vrouwen en zelis kinderen, benevens Brilsche en Britsch-lndische offi cieren en manschappen, door het gepeupel aigeslachl na afgrijselijke verminkingen en openlijke mishandelingen. Op degenen die naar de Indische gevangenissen werden gesleept, werden in koelen bloede de mcesl afschuwelijke wreedheden gepleegd, die eindigden mei vermoording door het ge vangenispersoneel. Tienduizenden ongewa pende Europeanen, die de eersto Brilsche uniformen nog moeien zien, worden als gij zelaars overal vastgehouden. Waar dil stadium Ihans nog niet is be reikt, zooals hier in Bandoeng, is systema tische vervolging nu ook begonnen. Een algemeene boycott van de voedsel voorziening die georganiseerd is door de terroristen ten aanzien van do minder ex tremistische oi de goedgezinde Indonesiërs 3 Chineezen. is in vollen gang. Persoon lijke dreigementen, zooals vernieling van huizen en bezit en den dood, dwingen han delaars en winkeliers hun zaken gesloten te houden. Als gevolg daarvan beginnen de geïnterneerden, die dagelijks in aantal toenemen door evacuó's van Middsn-Java, Wij wenden geacht oi iedere groep, die bereid u om te helpen. Meer dan drie maanden storting van de Japansche in geheel Oost-Azië, leven derdduizsnd Europeesche ma on kinderen en tevens groote groepen In donesiërs nog steeds in omstandigheden, die materieel voor het meerendeel zeer on gunstig zijn en geestelijk zonder uitzonde ring vol van de meest kwellende bezorgd heid en bovendien in voortdurend levens- Tienduizenden Europeanen, meerendeels vrouwen en woezen. die jarenlang gevan gen hebben gezeten, leven nog in slecht voorziene kampen, 'die door de Japanners zijn uitgezocht, door geheel Java verspreid, onvoldoende qekleed en gevoed en voor alles, door volkomen onvoldoende bescher ming. blootgesteld aan aanvallen van mee- doogenlooze en fanatieke extremistische elementen. Na bijna drie maanden van Britsche be zetting en ondanks militaire bescherming zijn er in hel vrouwenkamp te Ambarawa in Middon-Java. dat reeds een slechten naam had wegens de toestanden onder de Japanners met de duizenden bewoners, vete dooden gevallen' loen het in brand ge stoken werd en herhaaldelijk met mortie ren en machinegeweren bescholen werd. Nu zijn goed gewapende Indonesische ter- zelis in geslaagd er binnen te hernieuwd de gevolgen te ondervinden van ondervoeding en velen veitocnen de tee kenen van lerugkeerende beri-beri en pel- legra. Diefstal, rooi en overval vinden in vol daglicht plaats. Hel aantal ontvoerin gen van Europeanen, Indonesiërs en Chi neezen neemt dagelijks toe. Van de Euro- peansn, die in de buitenwijken van Ban doeng leven, die nog niet zijn geëvacu eerd, worden er eiken nacht een aantel vermoord, mei als gevol" dat ieder die met het centrum van do stad of in oor. woont, zich aivraagt wanneer zijn oi haar beurt zal komen. Alle verhouwen in de directe toekomst is verloren nu het duidelijk is dal de be zettende troepen zoogoed als machteloos zijn om bij de nieuwe ontwikkeling den toe stand meester te blijven, terwijl de oliici- eel gehandhaafde en dagelijks vermeer-, derde Indonesische „politie" of meewerkt ói zich afzijdig houdt. Na de korte en bittere strijd tegen eon geweldige overmacht, hebben wij geduren de drie en een half jaar ontberingen door slaan, welke thans aan de wereld bekend zijn geworden als samen te gaan mot Ja pansche krijgsgevangenschap en internee- ring. Nimmer hebben wij hel vertrouwen verloren, onze hoop steods gevestigd op de uiteindelijke overwinning van onze gemeen schappelijke strijd. Velen hebben de dag niet beleefd waarop de Japansche capitu latie werd aangekondigd, zij vielen als slachtolterc van honger en marteling. Nu seerscht er vrede op het meorendoel der aarde. Voor ons. de overlevenden, onder wie er nauwelijks iemand is die niet één ofmeer leden van zijn familie beeft ver loren, lijken de kansen hopeloos. (Wordt vervolgd)

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1