VRIJE STEMMEN I I Millioenennota ingediend De toestand in Indië SBif DE KERK en de politieke delinquenten Op een persconferentie, die dezer dagen Ie s-Gravennage werd gehouden, heeft l>s. K. H. Gravemeiier hot standpunt uiteen gezet, dat door de Christelijke Kerken in Nederland tegenover degenen, die wegens anti-vaderlandsche houding zijn gedeti neerd, wordt ingenomen. Met hem waren op die samenkomst aanwezig Monseigneur F. A. H. van der Loo, Dr. Wagenaar en Mr. Wcstoranen van Meeleren, als verte genwoordigers van het Interkerkelijk Over leg. Gesproken werd uit naam van de Ned, Hervormde Kerk, de Roomsch-Xatbo- lieke Kerk, de Gerelormeerde Kerken in Hersteld Verband, do Evangelisch-Luther- sche Kerk. de Herstefd-Evangelisch-Luther- ;cho Kerk, de Remonstrantsche Broeder schap, de Doopsgezinde Sociëteit, en de Oud-Katholieke Kerk, zoodat slechts enkele kerkgenootschappen, o.a. de Gereformeerde £erk, hior ontbraken. De Kerken, hier vertegenwoordigd, vroe gen, zoo zei Ds. Gravemeiier, eertijds reeds: Ie. geen haat- of wraakgevoelens te koesleren 2e. na berechting door de aangewezen instantie geen recht naar eigen inzicht toe te passen. 'inans voegen zij hierbij 3e. spooaige berechting van de werke lijk schuldigen 4e. spoeaige vrijlating van de onschul- 5e. laten de „lichte qevallen" zoo spoe dig mogelijk in vrijheid worden gesteld, ol althans uit de kampsfeer worden gehaald. Het oordeel der Kerken over de kampen is, zei i/s>. Giuvemeijer, aal neiopvoeumg de delinquenten. 2c JAARGANG scnuppij, zeggen i *11 rergei. ker geen iie.uevolie omgeving worai ge- vonaeii. Geen opvoeding ais „siaatsiun- Kesumeeronde, zegt de verklaring, dat de Mw.il. wuciis den oorlog pioiemeeraen legen onreclil van aon Dezelier, en nu na De gevolgenvan verraaJ Heiaer haa omgang genad r, verwijaering van een loto ors een raaiotoestel in nui jjoigon. nel gevolg was 53-jangen vader en lu-jarigei en nog twee omen met uit he lenamp zijn teiug gekeerd. I oijzoader gerecntsnoi gaf Anne Schorsing ïusietesprekingen N.V.V. en L.V.t. In aansluiting op de reeds in de pers geaane sing v het woraen gemeld, dal het bes N.v.v. Dij sciirijven van li December ge- antwoora neen op de briet, welke ae L. V. G. op 5 Decemoer j.l. over deze aange- legenneid aan het w.V.V.-bestuur heett gezonden. Het «./.V. constateert nog eens nadruk kelijk, aal onaanics ae met de neeren nloic- zijl en Koenen gemaakte aispiaak, aat gezien den stand ae lusieoesp,ekingen hierover niets naar Dunon zou woraen me- degeaeeld, ae heer hiokziji in een open bare vergaaering in hoite.aam zu.ks toen nog wel op zooaamge wijze, aat de plaatst. verkeerd daglicht i t ge- i bestuur van het N.V.V. kan dezen aken niet zonaer protest laten ^„„oeeren en verlangt a. aat net ceuuui van de E.V.C. het te Rotieraum geoeurae bet.eurt, en b. dat het h.v.C.-Destuur zich bereid zal jena antwoord is ontvangen, kan een nieu- wun uuium woraen vastgesteld, waarop ae fusieoesprekingen kunnen woraen voort- Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk De vergadering dor synode werd voort gezet in Huize „Blankenburg" te Wasse naar. Zij werd voornamelijk besteed aan het vervullen van allerlei opengekomen plaatsen in diverse commissios. vu ij ver meiden daarvan, dat Dr. J. H. Bijbau her benoemd werd als lid van don Atgemee- nen Voogdijraad voor het Aigomeen Col lege van 'loezicht. Ds. H. J. ter Haar Romeny word gekozen tot lid van den Hervormden Raad voor Kerk en Ziekenzorg Ds. W. A. Zeijdner werd algevaardigde der Generalo Synode in het Algemeen College van Toezicht. Leden van den Raad voor Uitwendige Zonding werden Prol. Dr. K. H. Miskolte on Ds. T. I. van Oostrom Soede Tweede secretaris van den Hervormden Jeugdraad werd de heer R. Oostra. De Commissie voor de Kerkorde bleef bestaan uit Prof. P. Scholten, Ds. K. H. E. Gravemeijer, Prof. J. Soverijn, Dr. E. Em- men. Ds. A. A. van Ruler, Dr. H. de Vos, Prof. Dr. Th. K. Haitjema, Prof. Dr. Kraemer en Ds. J. Boonsira. Prof. Kraemer moest wegens tijdsgebrek bedanken. Aan haar werden oegevoegd Ds. W. A. Zeijdner, Ds. H. J. F. Wesseldijk en Mr. Vixseboxse. Daar Ds. Gravemeijer als secretaris over belast was. werd hij vrij gemaakt voor het werk van Algemeen Gedelegeerde, terwijl Dr. E. Emmen secretaris werd. NUMMER 341 DAGBLAD VOOS ZEELAND Maandag 17 December 1945 Algcmccne Leiding B. G. Kloosterziel ea S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. K»"-.kebakker, Redactie en Administratie Goes, Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Eif milliard tekort in Belangrijke maatregeleti op gebied wan belastingheffing - Staatsschuld 14.8 milliard de oorlogsjaren De Minister van Financiën heefl de in j troonrede aangekondigde nota betref fende den toestand van 's Rijks financiën bij de Tweede Kamer ingediend. Deze millioenennota dient ter inleiding in de onlwerpbegro'oting voor het tweede halfjaar 1945, waarvan de stukken binnen kort zullen worden aangeboden. Gezien den geweldigen achterstand 'bij de administratie en de onzekerheid len aan- van vele kosten wenschl do minister deze begrooting slechts Ie beschouwen als oefen-begrooting en als een huipmid- om de administratie weer geleidelijk in beproefde banen Ie leiden. Dacr in dit verband de normale en grond wettelijke voorgeschreven behandeling niet wel mogelijk acht. legt hij haar alleen ter informatie aan de Staten Generaal voor. Bij afzonderlijk wetsvoorstel verzoek! de minister de noodzakelijke machtiging om deze begrooting tezamen met die voor het eerste halfjaar 1945 en de nog nood zakelijke suppletoire begrootingen voor 1945 on vroegere dienstjaren alsmede de daarop aansluitende middelenwetten vast te stellen. Voorts worden in de nota eenige belang rijke plannen aangekondigd. Ie. Op het gebied van de belastinghef fing zijn maatregelen van drieërlei aard te verwachten. a. Speciale heffingen, welke zullen wor den gebezigd voor de dekking der uitga ven wegens geleden oorlogsschade on voor de vermindering der staatsschuld. De eerste en belangrijkste dezer heffingen, de ver- mogensaanwasbelasting, is in ontwerp ge reed en is in studie bij de belasting-advies commissie. De voorbereiding van een hef fing ineens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de vennootschaps belasting en van de vermogensbelasting op lichamen en vervanging door resp. een minder drukkende overwinstbelasting en een z.g. winstgerechligde-belasting als voorheffing op de inkomstenbelasting. Doel dezer belastingherziening is de belemme ringen voor een ontplooiing van een ge zonde ondernemers activiteit weg te nemen en Nederland aantrekkelijker te maken voor de vestiging van nieuwe onderne mingen, hetgeen op den duur tot een stij ging van het nationale inkomen en van de belastingopbrengsten zal leiden. c. Herziening van de algemeens omzet belasting. gepaard gaande met een ver mindering oi vrijstelling van deze heffing op noodzakelijke levensbehoeilcninvoe ring van een weeldebelasting vorhooging van de successierechten en van de schen kingsrechten. Geen Indische brieven I Onze correspondent te Batavia schrijit aan ons verzoek om over Indië te vertellen niet Ie kunnen voldoen. Hij zegtDe censuur zou de waar heid niet doorlaten, en aan onwaar heden of halve waarheden hebben Uw lezers niets. Zoo zal ons de waarheid over In dië voorloopig nog onthouden biij- 2e. Het streven zal erop gericht zijn de uitgaven uit den gewonen te dekken uit belastingen en voor den builengewonen dienst te putten uit binnenlandsche be sparingen on buiteniandsche ieeningen. Voor de uitgaven op den buitengewonen dienst staat de minister het systeem van meerjarige begrootingen voor. De opstel ling daarvan zal in nauw overleg moeten geschieden met den Dienst van het Natio nale Plan, welke do regeering voornemens is in het leven te roepen. 3e. De staatsbegrooting zal in het kader moeten worden geplaatst van een te ont werpen nationaal budget, dat de raming beval van het te verwachten volksinkomen, zijn bronnen en zijn besteding. Aldus zal ernaar gestreeld worden om ook budgetair do zienswijzo tot uitdruk king te brengen, dat de publieke financiën niel als een op zichzelf staande grootheid, maar als een integreerend bestanddeel van de volkshuishouding dionen te worden be schouwd. v 4e. Om een zoo efiiciont mogelijke be steding der overheidsgelden te waarbor gen, worden thesaurier-inspecteurs opgeleid, aan de verschillende ministeries zullen worden gedetacheerd en den minister van financiën van voorlichting zullon dienen. Voor alle organen, welke naar verwachting binnen vijf jaar kunnen verdwijnen of wor den ingekrompen, zal een liquidatieschema worden opgesteld. Met hot oog op de sterk gestegen personeelsuitgaven, is ook een op do hoogste efficientio aerichte re organisatie van alle personeelformaties ter hand genomen. 5e. Met inspanning van alle krachten zal worden gepoogd het begrootingstekort binnen verantwoorde grenzen terug te brengen, voordat een einde zal zijn ge komen aan de deflationistische tegenstroo- ming, welke op hel oogenblik de inflationis- tische werking van het begrootingstekort in belangrijke mate opheit. Deze doila- tionislische tegenstrooming is een gevolg van den verkoop tegen practisch contante betaling van goederen welke in hel buiten land op crodiet wordon gekocht. 6e. Als onderdeel van de noodzake lijke reorganisatie der Rijksadministratie is de voorbereiding van een centrale ver mogensrechtelijke boekhouding voor het Rijk mei crediteuren- en debiteuren-admini stratie Ier hand genomen. Indeeling der nota Met het oog op de bijzondere omstan digheden is de nota eenigszins anders op- gestold dan normaal. Zij is verdeeld in drie deelen A. Een uiteenzetting van de uitkomsten der dienstjaren 1940 tot en met 1944, zoo wel wat betreft hot geldelijk beheer in Nederland als in Londen. B. Een schets van den desolaten finan- ciëolen toestand aan het eind van het eerste hall jaar van 1945, onderverdeeld in den stand van 's Rijks kas por 30 Juni 1945, de openingsbalans per dien datum on do kasbogrooting voor bet tweede hall- jaar 1945. U. De normale auiorisalie-begrooiing van uitgaven en inkomsten voor het tweede halljaar 1945. de verschillende punten wordt het volgende gezegd Wat de vorige dienstjaren betreit, voor Nederland tor onderscheiding Londen alleen over 1940 dehnitieve rekeningcijlers bekend. Over 1941 en 1942 zijn slechts voorloopige ol vermoedelijke gegevens beschikbaar, terwijl over 1943 on 19;4 begroolingscijlers moeten worden gegeven. Bij oppervlakkige kennisneming geven deze cijiers een betrekkelijk guns- tigen indruk, daar de gewone dienst in enkele gevallen een overschot laat. Deze indruk is echter onjuist, daar het over- groote deel der uilgaven van den kapitaal- dienst daarop niet thuishoort. De uitkom sten van gewonen dienst en kapitaalaienst zijn als volgt 19-10 Midi 1720 a m.hiocu Nadeclig saldo f 715 millioen Uitgaven f 3464 miil.oen Middelen 1749 ui.liioen Nadeclig saldo E 1715 millioen 1942 Uitgaven I 36,9 millioen Middelen f 18,2 mi.Uoen Nadeclig saldo f 1807 millioen 1943 Uitgaven f 3405 millioen Middelen 1437 mi.liocn Nadeclig saldo f 1918 millioen 1944 Uitgaven 3712 millioen Middelen 1525 millioen Nadeclig saldo £2157 millioen Deze tekorten zijn nog grooter, daar hel nadeelige saldo van het voormalige Her- stelionds en van het Landbouwciisisfonds in de hierboven gegeven cijiers niol zijn opgenomen, net nnanciëelo beheer van de regeering Ie Londen toont het volgende beeld 1940 millioc Nadeclig saldo pnd. 4.6 m ltioen 1941 Uitgaven pnd. 13.7 m.lliocn Middelen pnd. 0.7 midloen Nadeclig saldo pnd. 13 millioen 1942 Uitgaven pnd. 9.5 millioen Middelen pnd. 2 mitlioen Nadeclig saldo pnd. 7.5 millioen 1943 Uitgaven pnd. 19.7 millioen Middelen pnd. 0.9 millioen Niulcelig saldo pnd. 18.5 millioen 1944 Uitgaven pnd. 122 millioen Middelen pnd. 6S.1 millioen Nadeclig saldo pnd. 53.9 millioen Dit alles zijn dus miilioenen ponden sler- Tell men dorhalve de nadeelige saldi in Nederland en Londen over deze jaren bijelkaar, zoo komt men tot een bedrag van 2 milliard gulden. Hierover zal binnenkort nog een Witboek verschijnen. Uit hooide van de civil-afiairs-supplies is lol en met 30 Juni j.l. voor 14z.OjO.OOO dollar aan Nederland geleverd. De rogeo- ring heelt aan de geallieerden d'jn welen, dal zoowel deze leveringen als die, welxe na 30 Juni uit dien hooide werden gedaan, ncodig waren om ons verhongerde volk on verzwakte volk kracht tot herstel te geven. Doze uitgaven ziin dus te beschou wen als eon direct oorlogsgevolg en als eon consequentie van de uit militaire fac toren volgende noodzaak der etappenge- wijze bevrijding van ons vaderland. Een zeer ruwe schatting heeit geleerd dat aan schadevergoeding circa 3 milliard zal zijn te betalen. Het evenwicht, dal voor den oorlog tusschen hel bodrag der totale staatsschuld en de waarde van het Riiksbezit bestond, is gedurende don oorlog verstoord. Tegenover een bearag van 7 22 millioen croaielen, welxe in het DUilenland weraen opgenomen vc I bescnixoaar. Autorisatie'beg rooting 2e halljaar De geheelo dienst vermeldt aan uitgaven joaat er een naaeeug saiao >en te boezen valt, zi van aen gewonen dienst uitgaven 1141.8 millioen, c het M.va., oen naaeeug bijzondere tegemoelXoming aan /3.S geidregelingon. gemeenteiijxe oomoeing met enz., een naaeeug saiao van 3ol r De stijging der personet-iouiigaven De stijging dezer uilgaven is v< vrij aanzienlijk aeel Ie wijten aan tgai Uiegii] ;n het ge- r 1339 274 miiiioen bearoegsn net iweeae haujaar ls4o üio.o Weliswaar zijn de loonen en in ovorneiasaienst soaeit l3o3 ongeveer 20 pet. gestegen en komt langrijk inog n ae ministerie i anaerzijds is bestuurs apparaat. oi) nol aantreden het, benaive ae ene. in dit kabinet vond op personeeigeoiea, aie ao nezelter naa acmeigoiaten, een om vangrijk apparaat door net M.w. in hei leven geroepen. Ook hierin scnool vee ineillcienue. De neoogde snelle liquidatie van alle in ae komende bogiootingon weerspiegelen. Naar saneering van het budget De minister zegt verder, dat o.a. de gold- saneenng ae regeering eenigen lijd laai om orao op de zaxon Ie stellen. De minis ter geelt de verzexermg, dat hij dezen tlja zal uilnuiten om te pogen, voordat ae de- llatiomstische werking zal zijn opgehouden het budgetaire deficit binnen verantv. de grenzen terug te brengen. De regeering wenscht een actievo fi cieele politiek te voeron ten einde den deropbouw van ons zoo zwaar getroiien land, binnen de technisch daaraan gestel de grenzen, zooveel mogelijk te siimuleo- Daartoe zal vooreerst de fiscale politiek dienstoaar worden gemaaxt. Ue geieic ke toeneming van het nationaal inkomen en de daarmede gepaard gaande stijging van de fiscale inkomsten eenorzijds, de in de toekomst verminderde noodzaak om de overheidsuitgaven als stumulans voor de bedrijvigheid te bezigen anderzijds, stellen een verdwijnen van hel deficit in het ver- Dan zal ook de budgetaire saneering be reikt zijn. Lord Halifax over Engelsch beleid Lord Halifax, Engelsch ambassadeur in de de Vereenigde Staten, heeft verklaard, dat do Britsche troepen niet enkel op initi atief van Engeland naar Indië ziin gezon den, maar wel degelijk door de chefs der vereenigde staven. Dit besluit was niet Britsch, maar Anglo-Aemikaansch. Zij zijn daarniet om de politieke toekomst van het land vast te stellen. Het is niet aan ons, e regelen, maar aan de volkeren van Nederland en Indië. Onze troepen zijn daar om de Japanners te ontwapenen. Op Java alleen zijn nog minstens 30.000 gewapende Jananners. Verder is het doel do geallieerde krijgs gevangenen le bevrijden en de en kinderen. Alleen in Batavia zijn 70.000 en kinderen dagelijks in ernstig levensgo- Brigade mariniers) naar Indië ___T Een nieuw keurkorps mariniers voorzien van de modernste uitrusting, is naar Indië onderweg. Het heell zijn opleiding In Ame rika gehad. Rood-witte vlag waait niet op Celebes De correspondent van het A.N.P., die een bezoek aan Colebes on de Molukken bracht meldt, dat do rood-witte vlak niet waait op Colebes. Er is algemoeno haat tegen do Japanners, die bijna geheel zijn ontwa pend. Er bestaan geen vijandelijkheden tegenover de Nederlanders. De Paus verdedig! zich Wij namen dezer dagen een aanklacht op die door eon Russisch orgaan legen do actie dor Katholieke Kerk werd uitgespro ken. De Paus zou trachten, de reactionaire, fascistische elementen in de verschillende landen te steunen en weer op het kussen Radio Valicana verdodigl nu de bemoeie nissen en pogingen van Paus Pius de twaalfde. De Heilige Vader, zoo zegl do radio, hoeil slecnts één doel voor oogen, namelijk de zaligmaking der zielen en de veraeaiging van het zuivere gelooi. en slechts dit eeno doel heeil voorgezeten bij alles, wat door den huidigon Paus is ondor- Laat ons hopen dat dit beteekentdat de Roomsch-Katholieke Kerk zich houden zal buiten de politieke tegenstellingen die juisl thans in Griekenland, Spanje en ook elders zoo iel naar voren komen. Ook voor de Kerk is het beter, dat zij haa. aibeid voortzetten kan onder elk regime. En dit kan alleen als zij in den politieke.. strijd geen partij gokozen heeit. Donkerder brood Wij lezen in do „Bakkerswerold". dal de kleur van het brood donkerder zal worden en hel stuk kleiner. Het uitmalingspercen tage bij de Nederlandsche Meeliabrioken i-- namelijk van 80 op 82.5 pet. gebracht. D: reden zal waarschijnlijk deviezenbesparing zijn. Men doet goed van dit feit nota It nemen. De bakkers treft dus geen enkelen blaam. Hel brood blijft wat kwaliteit er. smaak betreit natuurlijk ver boven het oor- logspeil. Beteugeling) van Je verheersonveitigheiJ Het Bestuur van de K.N.A.C. heelt zie', met een adres tot den Minister van Verkee. en Energie gewend naar aanleiding van de toegenomen verkcers-onveiligheid op dc wegen. In dit adres wordt er op gewezen, dat adressanto onlangs ook de aandach. van den Chei van den Generalen Staf van de Landmacht op doze belangrijke aange tegenheid heeit gevestigd. Verzocht wordt, or bij de onlangs Snge stelde Verkeers-Commissie op aan te drin gen, spoedig van advies ie dienen inzakt de veiligheid van het wegverkeer, eet streng maar rechtvaardicr en paedagogiscl toezicht op alle categorieën van weggebru kers le bevorderen en ton slotte daartoe dc hulp en medewerking van civiele en mili laire autoriteiten té willen inroepen. Conferentie in Moskou begonnen Gistermiddag is in Moskou de con ferentie der drie ministers van Bui teniandsche Zaken der Sovjet-Unie. der Vereenigde Staten en Groot- Britannië begonnen. Minister Bevan verklaarde in een interview, dat hij hoopte op practische resultaten. De kwestie der controle op de atoom energie zou van een politiek en niet een wetenschappelijk standpunt worden behandeld. Prins Konoje pleegt zelfmoord Prins Konoje, éiin der vroegere japansche premiers, heeft zich door zelfmoord aan zijn arrestatie onttrokken. Tribunaal te Goes Uitspraken B. Broijl, Wolphaartsdijk, 5 jaar inter- n bb ring. H. v. Maaren, Hansweert, 1 jaar inter- nooring, verbeurd verklaring vermogen be halve privé woonhuis. Bovongenoemden ontzet uit kiesrecht en openbare ambten. P. J. van Maaren, Hansweert, verbeurd verklaring vermogen toi i 30.000. Opheilinq huisarrest. A. W. H. F. Peijs, Stoppeldijk, vrijge sproken. E. Kalle, Stoppeldijk, 5 jaar interneerïng, verbeurd verklaring vermogen tot f2000 in ontzei uit kiesrecht en openbare ambten. J. S. F. van Hijite, Hengstdijk, 1 jaar ïn- De wijziging der Kieswet Naar het A.w.P. ter ontwerp lot wijziging aan net parlement eenige wijzigingen van ingrijpenden aard voor te siouen, n.l. aen kiesgerechtigden teeltijd te veriagen tot 23 jaar en den ver- senijmngspiient at le schallen. Oproep van den Minister van Oorlog In mijn radiorode van 28 Seplemer 1945 werd aoor mij medegeaeeld, aat ik voor ae taken, welxe ons leger in inaie te wach ten staan, nog lO.OUU oorlogsvrijwilligers zou noodig heoben. liu in ae aigeioopen periode met hot op roepen dezer oorlogsvrijwilligers een aan vang werd gemaaxt, is geotexen, aat zeer velen aan aezen oproep geen genoor meer gegoven hebben. Dit is begrijpelijk. Im mers zij, die hel langst op hun oeurt heb ben moeten wachten, heoben in verschil lende gevallen werk gevonden. 11 is hiervoor nog een begrijpe lijke oorzaak, n.l. tallooze oorlogsvnjt gers, die als eerste voorkeur dienstneming jij de iuchimacnt, morille oi moriniers te kennen hodden gegeven, bleken niet be- oe voor lnoié bestemde troepen te doen In schrijven, ondonks het loit, dat er voor hen geen plaats bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeit zich bovendien de toestand in indié na 28 September in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk, om tusschen heden en het tijdstip, waarop do eerste divisie kan worden uitgezonden, nog sterkere contin genten troepen naar Indié te zenden. ik ben overtuigd, dat het noch de be doeling is der Nederlandscho bevolking, noch der oorlogsvrijwilligers, om in aii moeilijk tijdsgewricht voor ons vaderland verstek te laten gaan. De regeer<ng doel dan ook oen dringend beroep op alle jonge mannen, welke zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten inschrij ven om aan de oproepen, welxe hen nu bereiken, gehoor le geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwilligers, dei geboren ziin in de jaren 1925, 1926 en 1927, welke ik eerst meende niet direct noodig te zul len hebben. Hun wordt verzocht zich als nog len spoedigste te melden bij het aan- meidingsbureau, waar zij geregistreerd zijn, teri einde hun inschrijving te vernieu wen. Hun uilzending kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toekomst van Nederland en Indië beide. De Minister van Oorlog, Mr. J. MEyNEN. 's-Gravenhage, December 1945. G.O.I.W. legen G.A.C. Wie deze letters nog niet aanstonds kan thuisbrengen, zal hieronder de verklaring De Groole Advies Commissie der Illega- .iteil heeil zooals wij onlangs meldden ver- :ochl, een vervolging in te stellen tegen de drie leiders van de vroegere Nederlandsche Jnie. die volgens haar aan collaboratie net den vijand hadden meegedaan. De drie heeren zelf hadden ter zelider tijd aan Jen Minister-President verzocht, een com missie te willen belasten met ditzelfde on derzoek. Nu koml legen do aanklacht van de 3.A.C. verzet uit andere kringen der Ille galiteit, en wei allereerst uit den kring van do Gemeenschap der Oud-Illegale Werkers n Gelderland, Omtrent do drie bedoelde leiderB der Jnie schrijft deze gemoenschap o.a. „Met groote erkentelijkheid zien wi] ille galen nog steeds op naar het driemanschap laar de leiders, dio duizenden van on: Je illegaliteit gebracht hebben. Het drie- nanschap heeit nog steeds het vertrouwen Ier illegaliteitondanks de G.A.C. blijven le. oud-illegalen overtuigd van hun onkreuk baarheid tijdens do Duitsche bezetting jn 'iet verzei voor Nederland getoond." Het zal belangwekkend zijn, de uitspraak /an de le benoemen commissie te vern9- non. Helaas malen de rechterlijke molens bij ons zeer langzaam. Laai dit nu geon ■naanden duren De feiten zijn algemoeu bekend. Er is dus geen lang vooronder zoek noodig. Ook terwiile van de verdach ten is het beter dat spoedig een uitspraak komt. Wij hebben al genoeg menschen die feitelijk al een jaar tot werkeloosheid zijn gedoemd, omdat er een verdenking op hen rust die misschien geheel ongegrond is. Snel recht is dubbol recht, laat dat ieder betrokkene worden gezegd De stoottroepen in warme streken Onze correspondent schreei 1S-11-'45. Port Dickson (Malakka). Wij landden hier den dertienden. Do landingsvaartuigen, die ons van de „Al cantara" naar de kust brachten, konden niet op het strand varen en dus moesten wij een eind door hel water loopen. Ons geploeter door hel water mei kistjes patronen op de schouders en stenguns onder de armen had wel iets van een „commando-raid", zooals je die in de film journaals ziel. Met voile bepakking (plm. 30 kg.) liepen wij in het zonnetje van het strand naar onze woonplaats. Wij zijn gelegerd in hui zen op de heuvels. Het is hior lijn. Steeds waaïl er een lekker windje van do zee, die maar 10 km. verwijderd is van hier. Eiken dag maken wij de wandeling door het De streek is mooi. heuvelachtig, berg achtig zelis. Kokosnoten, bananen en an- nanassen zijn er plenty. 's Avonds als de zon op zee ondergaat, hoor je in de inlandsche hutjes op palen liedjes zingen over stranden met ruischende palmen. Om de dorst te lesschen laat jo een inlander in zoo'n 40 meter hooge boom klimmen. Hij mikt dan een paar kokos noten naar beneden en je kunt drinken. De vruchten zijn niet rijp, maar zij zitten vol heerlijk koel sap. Ons huis is uit witte steenen opgetrokken, blijkbaar speciaal voor militairen gebouwd en verdeeld in kamers naast elkaar met ramen aan den zeekant. Onze kamers zijn ruim. Langs de wanden zijn verhoogingen, waarop wij slapen op onze dekens en jassen en planken om onze spullen op te bergen. lederen dag krijgen wij kinine-plllon tegen de malaria en wij hebben zali om op de huid te smeren om de muggen te weren. Hel is ais do citronol-olie, die je in Nederland gebruikt en geweldig goed. Dezen morgen kregen wij hoog bezoek. Een aapje kwam binnen wandelen. Het diertje keek eerst overal rond. griste toon ergens een tube tandpasta weg en begon die lekker op te peuzelen. Smaken verschillen. in de bosschen bier zijn veel apen. Zij zijn ongevaarlijk on heel leuk om naar te kijken, vooral als zij ruzie hebben. Wij hebben post gekregen. Nog iets over de reis naar dit warme land. De eerste weken konden wij in de canlines aan boord van alles koopen. De twee laatste weken waren de cigaretten, bonbons en snoepjes op. Ook hel eten werd minder. Do kwaliteit was goed. maar het was niet genoeg en alle jongens had den honger. Stiekum op den duur ver kochten de koks brooden voor 2 shilling per stuk. Onze M.P. kwam er achter en de Engelsche koks kwamen in de petoet. Tusschen onzen majoor on den Engel- schen kapitein is er daardoor een onaan gename spanning gekomen vooral na do dagen, dat wij bedorven eten kregen. De Engelsche koks dachten zeker, dat zij met kwajongens te doen hadden. Maar het waren Nederlandsche stoottroepen. Onze jongens hebben het slechte eten in hun glimmende koksgezichten gegooid. Wij zijn al op v/eg geweest naar Batavia, Van Port Swetlenham, waar wij twee dagen bleven liggen, vertrokken wij naar Indone sië. Toen wij nog 8 uur varen van Batavia verwijderd waren, kwam het bericht, dat wij onmiddellijk naar Singapore terug moesten. Van Singapore gingen wij weer naar Port Swettenham en van daar naar Port Dickson. KERKNIEUWS Dr. S. S. Smeding, die van 1929—1939 directeur-hoofdredacteur van de ididdei- burgsche Courant was, en, van de bevrij ding tol op heden waarn. burgemeester van Goedereede is, heeft eon beroep ont vangen als predikant naar de Doopsgezin de gemeenten van Grijpskerk en Nordhorn in de provincie Groningen. Inperondert mededeelinp 0 Een paar korreltjes Nettie zijn e-lappe thee. op te balen. Een uilkomst bij het kleine rantsoen tje, want zoo komt U c UIT STAD EN LAND Ook Den Haag zal Walcheren helpen In navolging van het goede voorbeeld, dal de Zeeuwsche Vereeniging Zeelandia in Rotterdam heelt gegeven door het orga- niseeren van een feest en een collecte len bate van de gelrolfen gebieden an den Scheldemond, zal ook de Zeeuwsche Ver eeniging in Den Haag een hulpactie op touw zetten, waarschijnlijk op den verjaar dag van Prinses Beairix, dus op 31 Janu- De Rotterdamsche on de Haagsche Zeeu wen zijn een wedstrijd begonnen, wie er nu wol hel grootste bedrag aan geld zal inzamelen om den nood. die in sommige gedeelten van onze provincie zoo grooi is, te leenigen. Met spanning zien wij den uitslag van dien wedstrijd tegemoet. NeJerl. Volksherstel Evenais in andere deelen van ons land heeit ook in de provincie Zeeland Neder lands Volksherstel zijn intrede gedaan. De speciale taak van Noderlandsch Volksher stel in Zeeland is werkzaam le zijn op so ciaal terrein in den ruimslen zin van het woord. Hel wenscht een en ander te be reiken in nauwe samenwerking mei de reeds bestaande organisaties en instellin gen werkzaam op dit gebied, waar noodig uitbreiding aan dit werk te geven en zoo noodig nieuwe organen en bureaux to stichten, In de provinciale afdeeling hebben zit ting genomenvoor West Z. Vlaanderen de heer Mijs, Oost Z. Vlaanderen Moj. Hop- penbrouwor, Walcheren Mevr. Tïeleman, Tholon de heer Schuiler. Schouwen on Dul- veland Mevr. Lendering. Noord-Beveland Zuid Beveland de heer Visser en Mevr. Vlaming. Uit bovengenoemde personen is een werk comité gevormd, waarvan voorzitter do heer J. S. Visser le Goes, secretaris Mevr. Vlaming de Koek te Yerseke. lid mevr. Tie- leman Modderaar te Middelburg. Het secretariaat is gevestigd Burg, Sin- kelaan 4, te Yerseke. Tel. 17.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1