VRIJE STEMMEN Nota over regeeringsbeleid ingediend Onbevredigende toestand in Nederlandsch Indië Belangrijke verlaging van Staatsuitgaven Nog kans op overleg in Indië? 1 0, 1 I I I Naar oplossing van Lel slaLi ugsproLieem in Amerilta Ofschoon er nog ruim 200.000 arbeiders van „General Motors" in staking zijn. schijnt •r toch kans te zijn, dat in de epidemie van stakingen in de Vereenigde Staten een gunstige keer zal komen. Wal do slaking bij „General Motors" be treft daar staal het nog niet te best. Wel licht worden de onderhandelingen horvat, doch Truman's beroep tot hervatting van den arbeid zal wel worden afgewezen. Wordt gemeld. De arbeiders zouden ge neigd zijn, hun looneischon te matigen, in dien ze een pensioenverzekering zouden krijgen, benevens verhooging van het va- cantiegeld. De Vakvereenteing der arbeiders in de automobiol-industrie heelt aan de „Ford Motor Company" voorgesteld, sancties in te voeren als beveiliging tegen onofficioele onderbrekingen van den arbeid. Deze or ganisatie, die aangesloten is bij de C.l.O. vzil accoord gaan met ontslag van eiken werknemer die meedoet aan een onoffici oele slaking. „Wildo" stakingen moeten Worden voorkomen, juist als de leiding der vakvereeniging onderhandelt met vertegen woordigers dor werkgevers over de door de arbeiders gestelde eischen. Inderdaad is dit do weg om tot georden de toestanden in bel bedrijfsleven te komen. Alleen is hierbij ook nog noodig een „Stichting van den Arbeid", zooals in ons land nu wordt ingesteld, waar de drie groote machten samen vergaderenar beiders, werkgevers en tegeering. Het is te hopen, dat het ook in Amerika spoedig zoover komt. Maar daarvoor is dan ook noodig, dal de regeoring in democratische, sociaal-ge zinde handen is. Of dit in de Vereenigde Staten reeds het geval is Atoomenergie voor meJische doeleinden Dezer dagen is bekend gemaakt, dat aan de Universiteit van Rochester sedert 1943 in het geheim uitgevoerde onderzoekingen plaats vonden omtrent do mogelijke goode resultaten van de productie van atoom energie voor medische doeleinden. De ob servatie van hot effect van zoowel chroni sche als groote plotselinge doses radium- stralen, zou, naar wordt bericht, belangrijko resultaten opleveren voor de behandeling an shock, zooals die in de gewone me- iische practijk voorkomt. Geen enkele arbeider van de vele dui zenden. die bij de productie van de atoom bom in honderden fabrieken door het ge- heele land betrokken waren, ondervond na- deeügen invloed van radiumstraüng of der gelijke verschijnselen. Verlenging van arheidsfijJ Met het oog op de aanstaande feestda gen zullen de arbeiders in broodbakkerijen die tevens banketbakkerswaren vervaardi gen. langere werkdagen mogen maken. Ook de jongens van 16 en 17 jaar mo gen langer werken De reoels daaromtrent worden door deu Minister van Sociale Za ken vastgesteld. Eveneens is door dit ministerie vergun ning verleend aan administratief personeel van Banken, tot en met 28 Februari, om langere arbeidsdagen te maken, met het oog op de extra werkzaamheden die in dezen lijd van de bankinstellingen worden gevraagd. DenL aan »w ZieltenfotiJxcoupotis Algemceno Ziekenfondsen hebben her haaldelijk te kampc-n mot het euvel, dat ingevolge het ziekenfondsenbesluit verplicht verzekerden meenen. dat zij, ook zondor dat zij coupons inleveren, hun rechten blij ven behouden. Hebben zij dan op een ge geven oogenblik hulp noodig van het fonds, dan toonen zij plotseling een groot aantal weekcoupons en eischen onmiddellijke hulp Deze verzekerden zijn dan in bepaalde be paalde gevallen inmiddels door de admini stratie. nadat zij aan controle onderworpen zijn geweest geroyeerd, zoodat aan hun verlangen geen gevolg kan worden gege- Mot het oog op het bovenstaande wordt nog eens nadrukkelijk do aandacht geves tigd op de verplichting van de verzekerden de aan hen uitgereikte coupons voor zie kenfondspremie regelmatig aan den bode van het algemeen ziekenfonds al te geven. 2<= JAARGANG NUMMER 339 DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 14 December 1945 Algcmeene Leiding t B. G. Kloosterziel en S. L. Boerma. Hoofdredacteur J. Koekebaldcer. Redactie en Administratie Goes. Beestenmarkt 2. Telefoon 2163. Bureau Middelburg Kortcdclft 44. Bij de Tweede Kamer is ingediend de door de regeering toegezegde nota omtrent een aantal punten van regeeringsbeleid. Wij zullen de voornaamste punten overnemen. NED. INDIE De toestand op lava heeft zich thans zoo ontwikkeld, dal achter de intellectueele lei- ders van de Republiek Indonesia de door de Japanners ideologisch bewerkte en ge- militairiseerde jeugdbeweging in handen is gevallen van de meest extreme groepen en deze, gedreven door radicale, sociale en raciale instincten, een toestand van anar chie heeft geschapen, die lol dusverre tel kens aan de ccntrole van het regime is ontsnap). Dat de nalipnalistische vrijheidsdrang practisch allo ontwikkelden en een groot deel van het volk beheerscht. is al wel da delijk duidelijk gewoest. De onbevredigen- den gang van zaken bij de herbezetting heeft bovendien veroorzaakt, dat de noch tans bij velen bestaande begeerte om bij het horstel weder do leiding der Ned. Indi sche rogeering te aanvaarden, niet tol uiting kon komen ol is verdwenen. Niet zoo dadelijk is een goed inzicht ver kregen in de diepgaande sociale omwente ling, die onder het Japansche beheer in gang is gezet en nog steeds verdèr door vreet. De Japanners hebben door talrijke maatregelen het gezag van vorston en zelis van de dorpshoofden ondermijnd. De alqe- meene nood heolt de bevolking op drilt doen slaan. Do militaire jeugd-organisalies schuiven alle gezag opzijde ook dat van de Re publiek en leven op kosten van den boer, die zelfs het planten gaat verzuimen. Zeer ernstig is tenslotte, dat do stuur loosheid dor jeugd en de wanhoop der armoede niet alleen in nationalistische ex cessen zich ontlaadt, maar ook in religieuze. In Bantam en Chcribon heeft de revolutie een fel Moslimsch karakter. Christenvervol gingen komen over het geheele land voor. De eigenaardige situatie te Batavia ver- eischt afzonderlijke bespreking, wijl zij eenerzijds teekenend is voor do resultaten der hier gevolgde gedragslijn, anderzijds licht werpt op do omstandigheden waar onder de Indische regeering zich moet trach ten heen te slaan door den arbeid, die haar op politiek en economisch terrein toevalt. Behalve enkele gebouwen, welke door de Nederlandsch© en Britsche autoriteiten zijn geoccupeerd, bevinden zich do regeerings- kantoren nog steeds in handen van perso nen uit den kring dor Republiek Indonesia. Hetzelfde geldt voor de openbare diensten, inclusief den te!efocnd!cns!. Overneming daarvan zou alleen tot gevolg hebben de sertie van hol inheemsche personeel, het welk hot niet zou kunnen wagen aan bof werk te blijven, vreqens de extremistische terreur. De onverschilligheid manifesteert zich bierbij in een van haar schadelijkste ge daanten. Haar meest tragische uitdrukking vindt zij echter in de verdwijningen van ruim zeshonderd personen, die gemeld zijn. Het instellen van de avondklok en het op werpen van barricades, teneinde de pas seerendo transportmiddelen aan een nauw gezet onderzoek te kunnen onderwerpen, heeft wol eenigo verbetering in den toe stand gebracht, maar de onveiligheid 3r daarmede niet aeheel weggenomen en zoc blijkt hel mogelijk, dat zich telkens woe: in Batavia gewapende conflicten en exces sen van allorloi aard voordoen. Engeland wil helpen de voorwaarden daartoe te scheppen GorlogsmisJiid. iWir Reuter meldt, zal door de Neder- landscho regoering een laatste poging ge daan worden, om een groot bloedbad op Java te voorkomen. Zij Zou voorstellen wil len doen an de Indonesiërs met betrekking tot don toekomstigen status van Indonesië binnen het Koninkrijk. Vermoedelijk is Dr. van Mook daarom nog in Batavia gebleven Aanwezigheid der Indonesische „regeering Omtrent het voorstel van Indonesische ■zijde tot verplaatsing hunner „regeering" naar hel binnenland van Java, omdat Bata via zelf almeer door de geallieerde en do Nica-hoofdkwartieren wordt overvleugeld, wordt door een ondergrondsch radiostation „de Stem van hel vrije Indonesië" opge merkt. dat zeker Djokjakarta en Soerakarla rustiger verblijfplaatsen zijn, doch dat ten behoeve van-het noodzakelijke overleg met de geallieerden cn de Nica de ministers wel in Batavia zullen moeten blijven. Al leen de departementen zullen naar het bin- nonland kunnen worden overgebracht. Ongeregeldheden op Java Bij Ambarawa zijn nog steeds Britsche vliegtuigen in aciie. Een geallieerde goederentrein naar Ban doeng wordt door het Indonesische vólks- leger geëscorteerd, om hem te beschermen tegen extremistische aanvallen. Britscue troepen hebben alle stations tusschen Tand. long Priok en Batavia bezet, teneinde de verbindingswegen in stand te houden. En kele dagen geleden hadden extremisten 'n aantal looge spoorwegwagons gestolen. Thans wordt door het volksleger met de Britten samengewerkt om de spoorwegen Ie beschermen. Een Britsche stem De officieuse „London Press Service" be richt. dat de toestand op Java thans hoop voller is. Als Sjarir bevrijd zal zijn van de bedreiging der extremisten, doordat de Brit. ten een deel van Java absoluut gepacifi ceerd hebben, zullen ondorhandelingen met de Nederlandsche regeering grooter kans krijgen. Thans zijn hun handen nog gebon den. doordal de extremisten lelerlijk amok maken. Do Nederlandsche voorstellen zul len dan een gedetailleerd beeld moeten ge ven van bel plan, dal do Koningin in 1942 heeft bekend gemaakt. oi'logsntisduden «p SumaSrs Uil Medan wordt dato 20 November aan -,Het Dagblad" geschreven, hoe verschrik kelijk het geweest is in de Japansche kam pen op Sumatra. Deze kampen worden alle bestuurd door wreede Japansche com mandanten, die er een sadistisch qonoegen ïn schepten, de blanke geïnterneerden op de schandelijkste wijze le mishandelen. De toestanden waren er zoo, dat door honger en uitputting lalloozen stierven, en dit was dan ook de bedoeling, werd van Japansche zijde gezegd. Een der commandanten pleeg de reeds zelfmoord, kort na de afkondiging der capitulatie. Hij begreep de straf, die hem wachtte. Gehoopt maq worden, dat geen dezer beulen, die niet minder schuld hebben dan de Duitsche misdadigers, aan de gerechtigheid zal ontkomen. 'lunilie es 200 afn geen !,ïoK< speelgoed :h Hoe groot het aantal ongelukken, ont staan door landmijnen, munitie en andere ontplofbare artikelen is. blijkt wel uit bet feit. dat er wekelijks 200- dooden en ge wonden te betreuren zijn. Wel speciaal is dit het geval in de Zui delijke provincies. Zoo komt het voor, dat geheele woningen de lucht invliegen, door dat er buskruit in de kachels lorecht kwam. Majoor Roelofsen van de brandweer rei3t het geheele land door en geeft overal in structie,s tegen de gevaren van het oorlogs tuig. In één woning trof hij 2S0 kg. bus kruit aan op twee meter van een branden de kachel af. Op een school ln Noord-Brabanl hield Majoor Roelofsen een lezing over deze za ken. Op het einde van zijn speech, vroeg hij de kinderen naar huis te gaan en alles te halen, wat zij aan oorlogstuig bezaten. Het resultaat was ongoloofellik62 com plete geweren. 1000 patronen en tankmij nen. Een knaapje kwant met een volledig kanon mot daarbij behooronde granaten aanzetten In een ander dorp werd een jongen ontdekt, die 's avonds mei zijn vrien den schietparlijen met mitrailleurs organi seerde. Behalve deze moedwillig veroorzaakte gevaren, ontstaan ongelukken op Walche ren. bijvoorbeeld van bewoners, die bii te rugkeer in hun huis door trucbommen de lucht invliegen Eenzame wandelaars kee- ren niet terug van hun wandeling. Men hoort een ontploffing en vindt later verminkt lichaam. Dientengevolgo moesten de interneerings- kampen ook te Batavia in stand blijven, omdat op deze wijze de levens van da inwonenden afdoende konden worden bo- schermd. Een groot aantal kampbewoners heeft er toch de voorkeur aan gegeven, zich Sn de stad te vestigen, doch hieronder zijn dan ook slachtoffers gevallen. De moeilijkheden zijn nog verzwaard door de minder gunstige voedselpositie, waartoe ook de voedsoiboycot zijn deel bij draagt, die door de extremistische terreur in gang wordt gehouden. Er zijn geen tee- kenen, dat do republikeinen in staal zijn maatregelen tegenover den algemoenen nood te nemen. Het geldwezen blijft in schromelijke verwarring. Van een ordelijke belastingheffing of van een geordend finan ciewezen in het algemeen, kan onmogelijk De Luitenant Gouverneur generaal heeft uiteraard geen gelegenheid verzuimd om bij de Britsche autoriteiten begrip te wekken voor het Nederlandsche standpunt, dat de op lava on olders ontstane situatie meor effectieve actie, daadwerkelijke handhaving der orde in Batavia en hot bezetten van meerdere plaatsen in het binnenland ver- eischte. Bij de voorbereiding van het contact mot de voornaamste nationalistische leiders had de Luitenant Gouverneur Generaal uitdruk kelijk doen weten aan Ir. Soekarno, dat hij voor onze regeering onaanvaardbaar was en dus overleg mei hem onvruchtbaar. lil: Gistermorgen irlegenwoordig y recherche op ke reehert;] herche werd door oen van de politieke bureau navraag Y gedaan over de openbare vergade- ring van de socialistische sturi.'e- Y kring, die dezer dagen in Goes werd kj' gehouden. De recherche wilde blijkbaar we- £k y ten. welke personen alzoo deze ver- y y welke personen alzoo deze ver- gadering hadden bezocht, of er ook y vooraanstaande Goessche figuren y. aanwezig waren, en informeerde y ook over den inhoud van hel ge- y. sprokene, I Wii 4 s I t r I O regen a o - s nazi-methoden, en zouden y <4 gaarne willen weten, of onze regee- Y ring van zulk obscuur gedoo op do Y, hocgfe is. Is in ons vrije Nederland y 6 het recht van vergaderen en hel Y, y recht op vrije meeningsuiting reeds Y/. Y weer afgeschaft, en worden er al vreer lijsten aangelegd van „ver- Y/ Y dachte persoonlijkheden", die ter ge- y lcgenertijd achter slot en grendel kunnen worden gebracht Wij regeo- Y het openbaar y Een verdere toespitsing van ons stand punt leek over het dool heen te schieten sn bovendien onder de omstandigheden van het oogenblik ongewenscht. Daarom heeft Dr. van Mook, toen Ir. Soe karno op 31 October onaangekondigd toch ter conferentie verscheen, zich niet gerech tigd geacht hem terug te wijzen en daarme de het contact te doen afspringen. Hii heeft echter geen actief aandeel aan de bespre king genomen. Voor de regeering ligt het probleem al dus, dat vooreerst zij er van is uitgegaan om met een gezond Indonesisch nationalis me samen te werken on zii daartoe bereid blijft. Vervolgens, dal nog steeds geen eer volle poging mhg worden verzuimd om de blinde machten te beteugelen, die Java's lot en dat onzer weeriooze landgenoolen in handen hebben genomen en voorts, dat noodzakelijk de voorwaarden moeten wor den geschapen, die den Britschen bondge noot tot doeltreffend handelen tegen extre mistische excessen in staat moet stellen. Bij de beoordeeling van de voor ons stel lig niel geheel bevredigende situatie is liet ncodig, rekening le houden met da positie der Britscho regeering tegenover het eigen volk en de pubïieko wereldopinie. Door den loop der gebeurtenissen is het probleem van do likwidatio van den oorlog tegen Japan vervlochten geraakt met de in aanleg interne staatkundige moeilijkhe den van Ned. Indië waarin het voor onze bondgenooten ongelegen komt betrokken te t het feit, dat onze Britsche bondgenoo- niet geaarzeld hebben onder de voor hen bijzonder moeilijke omstandigheden hun in Nod. Indië in te zetten troepenmacht tot het huidige niveau op te vooren, blijkt, dal ;ij voornemens zijn, zooals trouwens Bevin in zijn rede voor het Lagerhuis deed uitko men, do hun door het geallieerde opperbe vel toebedeelde taak tot het einde toe uit te voeren. s echter niet in 's lands belang ge detailleerde mededeelingen to doen aver de op 6 December te Singaporo gevoerde bo- reklngen. De rogeering verwacht echter, dal deze van groot practisch nut zullen blij ken te zijn. Omtrent de militaire vooruitzichten meent regeering zich op hot oogenblik niet te mogen uitlaten. Wel moge de Kamer zich realisoeren, dat het militair probleem zwaar is. Toen de zaken een geheel onvermoed ver loop haddon, zijn onmiddellijk maatreqelen getrollen om zooveel mogelijk (roepen pa raat te hebben voor Indië. Uil do gezamen lijk beschikbare mankracht worden thans de mariniersbrigade, die uit Amerika onderweg Is, 17 batailions uitgezonden on de noodige hulpwapens geformeerd. De lichting 1945 wordt met het kader, dat voor do expeditionnaire macht wordt op geleid, ge-oncadreerd en koml na oelening beschikbaar. Voor de vloot zijn in Ned. Indië thans aanwezig 2 kruisers, 3 torpedojagers, zes onderzeeboolen, 1 kanonneerboot, 1 mijnen- I legger, eon viertal mijnenvegers en eenig - Het evacualievraagsluk groeit snel in ai- meting en urgentie. Da omringende landen zullen relatief weinigen kunnen opnemen. Repalrieering naar Nederland zal in hoofd zaak en zeker voor vrouwen en kinderen do oplossing moeten ziin, waarvoor nu alle krachtsn worden ingespannen. Gerekend wordt thans op de thuisbren- ging van 50.000 personen tot eindo Febru ari 1946. Do regeering ziet de repalrieering als een regeeringszaak, waarbij zij uiteraard vol gaarne de meest mogelijke medewerking van particuliere zijde aanvaardt. De minister ontveinst zich geenszins, da! het beeld, In deze noia geteekend, over het algemeen nauwelijks voldoende bevredi ging kan brengen. Het door de Ned. regeering te houden gevoerde beleid Hot zittende kabinet acht zich noch ge rechtigd, noch in staat rekening en vananf- woording af te loggen omtronl hel beleid door vorige regeeringen in Londen gevoerd. Zij heeft Prof. Dr. P. S. Gerbrandy. voorzit ter van den Raad van Ministers van de Ne derlandsche regeering in Londen, bereid gevonden een memorandum samen to stel len, waarin het beleid der op elkaar vol gende Londensche kabinetten zal worden uiteengezet. Dit memorandum zal aan de Staten Ge neraal worden voorgelegd. Het beleid der regeering t.a.v. politieke delinquenten De regeoring heeft aezocht naar een me thode om op snelle wijze een selectie te maken tuschen de gevallen, die voor een eenvoudige en snelle afdoening vatbaar waren en die, welke een ernstiger onder zoek. eischten. en de eerste categorie zoo spoedig mogelijk af te doen. Zii heeft deze methode gevonden door aan het Openbare Ministerie bij de Bijzondere Gerechtshoven mot een zekere uitbreiding; eenlge ook in het gewone slrafprocesrecht niet onbeken de bevoegdheden te verleenen. Zij heelt daarom het besluit Politieke De linquenten 1945 uitgelokt. De regeoring is van zins om, indien de schilling tuschen de genoemde categorieën is gemaakt en de voor snelle afdoening vat- bcre gevallen in vrijheid of al dan niet voor waardeiijk buiten vervolging zijn gesteld, zoo spoedig mogelijk de afdoening der poli tieke delicten veor uitsluitend op een mol de gewone strafprocedure overeenkomende wijze te doen plaats vinden. Zoodra de re organisatie der politieke opsporingsdiensten haar beslag zal hebben qekreqen, en dan de wijziging van het Besluit Politieke De linquenten 1945 in werking kan treden, zai niemand moor op grond van oen destijds De slavenjacht in Europa op het proces te Neurens berg. De verklaring van de Nederl. regeering Do Amerikaansche prosecutor. Mr. Dodd, las de verklaring van de Nederlandsche regeering voor. inzake de deportatie van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. Hier werd een sober overzicht gegeven van de methoden, die de Duitschers in ons land toepasten om „arbeiders" te werven. Het deel van de verklaring, dal als bewijsma teriaal door hot tribunaal werd aanvaard, begint mot do beruchte „Sauckel Aktion". Het uitkammen van groote bedrijven. Vast gesteld werd. dat betrekkelijk weinig ar beiders weigerden te voldoen aan de opge legde verplichting, zich bij de arbeidsbu- reaux te melden en dat de arbeiders, die door de S.D. werden gegrepen meestal voor eenigen tijd in een van de beruchte con centratiekampen geplaatst en daama voor werk naar Duitschland gestuurd worden. Eind April 1942 begon de „uilzending" op groote schaal. In de maanden Mei en Juni rosp. 22.000 en 25.000 man, metaal arbeiders, werdon ontvoerd. Nadien ver traagde het tempo, doch in October werden weer 26.000 weggevoerd en moesten ook kleine bedrijven personeel doen registree- ron. De verklaring zegl verder, dat deze nethode grondig gowijzigd werd in No vember 1944 en vermeldt de razzia's, die toen gehouden werden. Hiervan werden in iet bijzonder die te Rotterdam en Schiedam genoemd, waarbij 55.000 man van de straal werden opgehaald. Het slot van de verkla ring meldt, dat tenslotte, toen de uitzen ding naar Duitschland niet meer mogelijk was in de Oostelijke provincies, menschen tol 60 jaar worden opgepakt om aan de Duitsche verdedigingswerken te bouwen. De Nederlandscho verklaring verdween in het niet bij hetgeen over Polen on Rus land werd bekend gemaakt. Het eenige vleesch. dat do ongelukkige Russen en Polen b.v. in de Kruppfabrieken kregen, was afkomstig van met tuberculose besmette runderen. De ondervoede en over werkte menschen werden dan ook eenvou dig weggemaaid. Krijgsgevangenen waren ondergebracht in hondenhokken, waar ze soms met vijf slapen. Iraansche kwestie in Moskou Ier sprake? Alle teekenon wijzen erop, dat de Iraan sche kwestie een belangrijk punl van be spreking zal vormen. Een aanwijzing hiervoor acht men dan ook het feit. dat de Britsche ambassadeur in Teheran naar Moskou zal komen om de conferentie bij te vronen, terwijl ook John Carter Vincent, hoofd van de sectie Oost Azië van het Brit sche departomenl van buitenlandsche za ken aan de besprekingen zal deelnemen. Ook de Japansche problemen zullen er besproken worden. Bevin zal op zijn reis naar Moskou ook Berlijn aandoen, waar hij Montgomery zal bezoeken. Ingezonden Mededeelt" Dierlijk vüamine A en D in tabletten of vloeibaar -uüft -Uw "tfoch/! door de bijzondere omstandigheden qerecht vaardigde bevoegdheid van het M. G. om politieke redenen in bewaring worden ge steld. Dotineering wegens politieke delicten zal dan nog slechts mogelijk zijn op grond van een door justilieele organen gehan teerde wettelijke ronelina. Het ligt o.a. in het voornemen der regee ring binnenkort een K.B. uil te lokken ter uitvoering van het bepaalde in artikel 3 in het Tribunaalbesluit, dat de interneoring regelt. Deze maatreael is, gelijk genoemd zrtikel van het Tribunaalbesluit zegt, be doeld tol opvoeding der geïnterneerden tot nuttige loden van het Ned. Volk. Sociale en feestelijke verzorging der geinternoerden zal met nuttigen arbeid den grondslag de- Iter opvoeding vormen. Daarbij zal een .rilerium worden ontworpen, waarnaar b Dordoeid kan worden of geinternoerden waarachtige blijken van verbetering hun ner gezindheid geven en daarom voor het verstrijken van den maximum Interneerings- tijd kunnen worden ontslagen. De Stichting Toezicht Politieke Delinquen ten zal den ontslagenen leiding geven. De omstandigheid, dat de Tribunalen lang niet zoo snel blijken te kunnen werken als was verwacht, maar vooral hot schrijnende feit, dat een aanzienlijke hoeveelheid dor beheer gesteld en daartoe ongeslagen meubilair aan verval en bederf was prijsge- jeven, terwijl tal van door oorlogsgeweld getroffenen of door den vijand beroofde personen het allernoodzakelijkste ontbeer den. noopten tot een ruimere opvattina van de beheerderstaak van het Nederlandsche Beheersinstituut dan in het „Besluit Vijan delijk Vermogen" was voorzien. Met ingang van den eersten Novombor 1945 is de zorg voor de kinderen der interneerden opgedragen aan het Bureau Bijzondere Jeugdzorg, onder het Ministerie van Justitie. De organisatie van de overheidsdiensten Allerlei oorzaken hebbon de stichting van sen groot aantal overheidsdiensten en een -.nmatige uilbreiding van beslaande dien sten ten gevolge gehad. Het naast elkaar bestaan van organisa ties voor hetzolidc doel in Londen, in het bevrijde Zuiden en in het Weston van Ne derland, heeft doublures met zich mee ge bracht. die slecht met moeite blijken te kun nen worden opgeheven. De regeering meent, dat het samenrtellen van een begrooting een eerste stimulans moot vormen bij haar pogen om verdere uitzetting van uitgaven voor den publiokon dienst tegen te gaan. Een eerste stap on den weg der beper king werd gezet door het besluit van den ministerraad, dat geen nieuwe organisatie- eenheid mag worden geformeerd, ol een bestaande mag worden uitgebreid, voor dat zulks, hetzij door den minister van Finan ciën, heizij door den Ministerraad, is goed gekeurd, ook al zijn de gelden daarvoor op de begrooting aanwezig. Er zal in het algemeen ernstig naar wor- den gestreeld, de staatsuitgaven belangrijk te verlagen. Met ingang van 1 December ziin alle or ganen van het M. G. in liquidatie on na 1 Januari 1946 zal het M.G. tot hel verle den behooren. Het Bureau Nationale Veiligheid is een instelling welke eveneens een afloopende laak heelt. In den loop van hol komende jaar zal deze dienst worden geliquideerd. Bij de formatie van den regeerinqsvoor- lichtingsdienst is er eenerzijds naar go- streefd al het voorlichtingswerk. dat voor dien door de onderscheiden ministeries af zonderlijk en ongecoördineerd werd ver richt, mot elkander in verband te brengen en een gemeenschappolijlten technischen dienst te bezorgen. Anderzijds heeft de regeering behoefte aan een goed geoutilleerd apparaat, dat zoowel snel de gewenschle informaties kan verschaffen alsook naar buiten de regeo ring steunt bij haar te voeren beleid. Men denke hier aan campagnes van Economischen Voorlichtingsdienst, bestrij ding van den gifhandel, enz. (Wordt vervolgd) In Don Haag is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer H. van Heeswijk, een der meest verdienstelijke architecten van ons land. De overledene was chef van het bureau voor de Rijks monumenten en als zoodanig onderscheidde hij zich o.m. door restauratiewerken aan de kerk en het stadhuis le VEERE, aan het Gravesteen te ZIER1KZEE en aan de gothische huizen in GOES EN VEERE. Den laatsten tijd was de heer Van Hees- wijk bezig met de voorbereiding van de uitwendige restauratie van het stadhuis te MIDDELBURG Zeeland vóór de bevrijding oo» |,rood. Ncc, drö koffie bij e Maar een blijdschap I Ren vreugde Nog eenmaal :i|n wij nu alleen één. Nu. op derct Zondag. den negen-cn-lxvinligstcn October 7944. Nu druk ik de hand van De Bruin, die me anders volkomen koud laat, nu Mn ik tc praten met Dc "Vit. van wicn ik nog geld moet hebben, nu pre- inteer ik een cigarct nan Dc Zwart, die nehter En nu. als de avond reeds begint te vallen cn Nederlandsche vlag op den Stadhuistoren wordt gehcschen 7 Nu staat de Hervormde ouderling nnnsl den Roomseben koster, nu Mant dc man van dc gc- aituier de wnndcUtok 'v«n onzen' Tnthonsias-cn -tndsdirigent klinkt eenstemmig ons Wilhelmus. Alle toofden rijn ontbloot, omboog gericht op die 66nc ■lag cn het oude lied van Marnix van Si. Aldcgondo klinkt nis een koraal in de enthedrnnf. waarvan dc 1 self de koepel vormt, en dc tonen de diep- NIEUWE BONNEN voor de tweede helft van de 13e periode 1945, van 9 lot on mot 22 December 1945, voor het Zuiden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB. KC 513: No. 354, 210 gram ontbijtkoek. No. 355, 250 gram grutterswaren. No. 356. 250 gram peulvruchten. No. 357, 250 gram jam, stroop, enz. No. 358, 200 gram zout. No. 359. 100 gram vermicelli, pudding poeder, enz, No. 360, 100 gram gedr. Zuidvruchten. No. 361, 150 gram vleesch. No. 362, 2 kg. aardappelen. No. 363. 1 kg. aardappelen. No. 364, 250 gram waschpoeder. A 35. l'i liter melk. B 35. C 35, 3 liter melk. B 36. 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 513: No. 449, 210 gram ontbijtkoek. No. 450, 250 gram grutterswaren. No. 451, 250 gram jam, stroop, enz. No. 452, 200 gram zout. No. 453, 100 gram, vermicelli, pudding poeder. enz, No. 454, 100 gram gedr. Zuidvruchten. No. 455. 5 liter melk. No. 456, 150 gram vleesch. No. 457, 1 kg. aardappelen. No. 458. 250 gram waschpoeder. Tabakskaarten enz. T 04, 2 rants, tabaksartikelon, geen im portsigaretten. V 04, 100 gram choc, of suikerwerken. X 04. 100 gram choc, of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Dec. a.s., van des middags 12 uur af, worden gebruikt, met uitzonds- rlng van de bonnen voor vleesch. melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar do bon- nen 361 en 456 voor vleesch en 362 voor aardappelen worden ingeleverd. Zeiivorzorgers voor vleesch, melk en aardappelen moeien op door den distribu- tiedienst te bepalen dagen aldaar inleve ren resp. de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen. Overeenstemming tusschen politiehe organisaties Het A.N.P. meldt, dal er principieel over eenstemming is bereikt ten aanzien van samenwerking in een verband. Hei betreft hier de nieuw te vormen socialistische volkspartij. Hierbij zijn be trokken de S.D.A.P., Vrijz. Dem., Chr. Dem. oen deel van de Christofor-groep en do Ned. Volksbeweging. Wij komen hier mor gen nader op terug. Van Gencchten pleegt zelfmoord Prof. Dr. R. van Genechten, de gewezen procureur-generaal, die op 17 October door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhago ter dood was veroordeeld wegens het op zettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand, heefl zich, naar het A.N.P. verneemt, in de strafgevangenis le Scheve- ningon door ophanging van het leven be rooid. De Amerikaansche bolen- verschepingen naar turopa GEEN ROOSKLEURIG BEELD. Do Amerikaansche kolenverschepingen naar Europa zijn ver beneden hel ontwor pen schema gebleven. Gerekend naar den omvang der huidige verschepingen zal Amerika tegen 1 Januari 2.192.400 Ion achter zijn op de beoogde 8.113.000 ton steenkolen. De oorzaken voor dit achteropraken zijn o.a.onvoldoende kolenaanvoer in dg ha vens. waar scheopsruimte beschikbaar was, gebrek aan scheepsruimte in havons, waar steenkool voor verscheping gereed lag. veel lagere steenkoolleveranties van Duitschland aan de bevrijde gebieden, daar men ver wacht had, verder de stakingen in de steen koolmijnen in September en de moeilijk heden in het sleepbootbedrijf te Philadel phia, welke thans opgelost zijn. Financieele Berichten GEDULD OVERWINT ALLES Zoonis bekend, mogen de coupons er welke vóór 26 September 1915 reeds uitbetaald, maar moeten op gcl.lokl.ee: geld h ook ingc dun nu ook g postwissels, cheques cn dergelijke, vervallen vóór 26 September 1945. Volkomen logisch, me waar 7 Het blijkt thans. zoo weet bet Fin. Dagblad le vertellen, dat dc Ned. Bank er geen bezwaar tegen heeft, dat dc achterstallige coupons cn dividenden, voor roover die betrekking hebben op bet jmir 1945 Een verheugende mededeelingen voor ben, die deze coupon» nog in bun beril hebben. Tien tegen een verwachten rij eenzelfde oplossing voor de coupons en dividenden van vorige jaren. Niet prettig is dit bcricb. echter voor hen, die rekening Helen bijschrijvenomdat zij het logische van dc redeneering inzagen. Hier is o.i. sprake van onbillijkheid, hetgeen alleen maar tc herstellen is. als dc Minister toestaat, dat het geblokkeerd te goed, ontstaan door de inlevering van coupons ver vallen vóór 26 September 1945, in contanten kan worden uitbetaald. Over het volle Marktplein Maren vanuit Slndhuistoren twee gevangen Duitsche soldate EINDE

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1945 | | pagina 1